Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

7 dolog, amit a nagyszüleid tudtak, de te már nem

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2014. július 15. 08:07
Sokszor halljuk az idősebb generációtól, hogy ,,bezzeg az én időmben\" és ,,ezek a mai fiatalok\". Legtöbbször jól felháborodunk rajta, pedig van, amiben igazuk van.

Nők Lapja Café: 7 dolog, amit a nagyszüleid tudtak, de te már nem
  1. 2014. július 21. 06:20126.
    Biztos vannak, akik kivételt képeznek, DE:
    akinek 3 gyerek mellett 15 év után jut eszébe, hogy apa keresete kevés/nincs, és jujujujjj, mihez kéne kezdeni..... hát az talán egy picit meg is érdemli magának a helyzetét. 
    előzmény:
    Lillaréka (124)
    2014-07-21  06:07
  2. 2014. július 21. 06:17125.
    Hát igen... 
    Én is azt láttam a falusi nagyszüleimnél, hogy a nagyapám mennyire szerette a nagyanyámat. Hogy milyen szépen beszélt vele... 
    Amikor már nagyobb voltam,  és  örömmel vásároltam nekik a zsebpénzemből valami finomságot.... a papa soha addig hozzá nem nyúlt, mig nem győződött arról, hogy a mama  már kapott belőle.
    Ezek nagyon nem a falusi- városi léten múlnak. 
    A nagyanyám HTB  volt . Amennyit dolgozott...  - virradattól  kb sötédésig abba sok észosztó mai  nő egyszerűen beledöglene. Még én is. 
    És nem nagyon hiszem, hogy Világháború és 56 után különféle emancipációs problémákon törték volna a fejüket...  kb örütek  hogy valahogy túlélték... 
    És amikor úgymond "jobb idők" jöttek, mert  nem voltt már éhezés  és nem söprögették a padlásaikat lefelé, akkor  még  lehet, hogy  boldogok is voltak.. de ha az nem is.. legalább megnyugodtak. 


    előzmény:
    gazpacho (121)
    2014-07-20  22:28
  3. 2014. július 21. 06:07124.
    3 évente 3 gyerek.. + a legkisebb 8 éves koráig főállású anyaság. 
    Ezenkivül ha volt elötte munkája, akkor  még lehet trükközni a teherbeeséssel is. 
    Ki lehet, hozni azt a 10-15 évet..  is.. 
    De  még ha 15 évet is van valaki otthon...  - ezt azért igazából csak a nagyon jó anyagi körülmények között élő politikusfeleségek szokták maguknak megengedni---  szóval.. 15 évet  otthon van...   
    és még dolgozhat egész nyugodtan vagy 30at. 
    Ahogy meg most a dolgok állnak még többet is, mert nyögdij az nem lesz...  
    Én max 5 évet adok és összeomlik a teljes nyögdijrendszer.
    előzmény:
    ÁgicaT (123)
    2014-07-21  05:37
  4. 2014. július 21. 05:37123.
    10-15 év otthon az hogy jön össze?
    Még ha 3 gyereket szül is az ember, és centire 3 évenként, akkor is 9 év...
    15 év az majdnem 5 gyerek ilyen módon számolva! Azért nem az a nagy átlag ma Magyarországon.


    Ha nem 3, hanem mondjuk 2 évenként szül az ember, akkor máris 5 év alatt megvan a 2 gyerek, úgy, hogy közben 3 éves korukig otthon volt velük az anyjuk.


    Persze vannak olyan szakmák, ahol az 5 év bőven elég ahhoz, hogy lemaradjon az ember, de azért a többség talán nem ilyen.


    És igen, más életritmus az otthoni gyereknevelés, de a tőlem sokkal tapasztaltabbak viszont azt mondják, hogy a (kis)gyerekes anyukák sokkal keményebben dolgoznak munkaidőben (mivel nincs rá lehetőségük, hogy majd túlóráznak, hazaviszik a munkát, stb), és sokkal jobb a problémamegoldó, szervezési képességük, hiszen ezt csinálták otthon évekig.
    előzmény:
    lilla123 (120)
    2014-07-20  14:48
  5. 2014. július 20. 22:36122.
    Egészen másról írtam. Az lerágott csont, bár igaz, hogy állást találni nehéz hosszú otthonlét után, sőt, már egy rövidebb után is. De 40 évesen vagy afölött, aki évekig otthon volt, még ha talál állást is, akkor is sokszor egyszerűen képtelen alkalmazkodni az új helyzethez, vagy egyszerűen még el se jut odáig, hogy találhasson állást, mert nem is igazán tudja, hogy hogy keressen, mit keressen, mit csináljon. Ráadásul aki mondjuk 10-15 éve otthon van, egészen más volt akkor a világ, amikor elment, más volt az emberek munkához való hozzáállása, kapcsolata, és ő is más képzést kapott.
    idézet:
    lilla123 (120)
    2014-07-20 14:48:49
    van,aki 2 gyerekkel 30 évesen lesz munkanélküli és évekig nem talál állást
    egyébként nekünk közös cégünk van a férjemmel
    szóval,nem tud kitenni a piszok:))
    már mondtam: ismerettség nagyon fontos
    főleg vidéken


    amibe heti 1-2 nap én is besegítek(amíg nem voltak a gyerekek,ill ha nagyok lesznek,akkor többet
    addig van az egész idős munkatársunk mellet egy részidős anyuka is,aki majd nem lesz,ha  én is fullon fogok dolgozni,látod milyen jófejek vagyunk?
    az a vicc,hogy sokan 24 évvel a rendszerváltás után is csak alkalmazotti módban gondolkodnak
    hallom az aggódásod: a cég közel negyedszázados és köszöni jól van
    most nem akarok hencegni,de elég kiterjedt ismerősi körük van, akár saját,akár férjem,akár szüleim révén
    márpedig mondtam:az ismerettség nagyon fontos
    ne aggódj értem,én sem aggódom




    Ráadásul aki mondjuk 10-15 éve otthon van, egészen más volt akkor a világ


    ha valaki simán szül 3 gyereket,az 9 év
    ja,tudom,ne szüljünk 3 gyereket,vagy tegyük őket fél évesen bölcsibe
    ne is szüljünk
    szaporodjanak csak a kisebbségiek
    ti meg tömjétek az államkasszát,hogy legyenb miből segélyke nekik



    előzmény:
    lilla123 (120)
    2014-07-20  14:48
  6. 2014. július 20. 22:28121.
    Mama tutira nem volt boldog, de akkor ez volt a szokás.






    Már ahol.
    Én mamáméknál nem,pedig egyszerű tanyasi emberek voltak.


    Az én tanyasi-pestiek úgy mondanák- bunkó paraszt nagyapámban több tisztelet volt nagyanyám iránt,mint sok mai pasiban.
    És mai is tudok olyan nőről,aki miután hazaért napi 10 óra után,köteles a tűzhely mellé állni és főtt ételt adni az egyébként délben is azt evő  párjának.


    Ahogy az is, hogy a szülői házhoz költöző menynek szót kellett fogadnia az anyósnak. Ma már ezeket el sem tudjuk képzelni. 


    Ez is habitusfüggő,ma is vannak anyósok,akik fúrják a menyüket,szétverik az házasságot.
    Anyósom meg sokáig az anyósával lakott és nagyon jól kijöttek.

    előzmény:
    Anda39 (119)
    2014-07-20  07:46
  7. 2014. július 20. 14:48120.
    Egészen másról írtam. Az lerágott csont, bár igaz, hogy állást találni nehéz hosszú otthonlét után, sőt, már egy rövidebb után is. De 40 évesen vagy afölött, aki évekig otthon volt, még ha talál állást is, akkor is sokszor egyszerűen képtelen alkalmazkodni az új helyzethez, vagy egyszerűen még el se jut odáig, hogy találhasson állást, mert nem is igazán tudja, hogy hogy keressen, mit keressen, mit csináljon. Ráadásul aki mondjuk 10-15 éve otthon van, egészen más volt akkor a világ, amikor elment, más volt az emberek munkához való hozzáállása, kapcsolata, és ő is más képzést kapott.
    előzmény:
    gazpacho (118)
    2014-07-19  21:45
  8. 2014. július 20. 07:46119.
     "mindenki csk addig tud gondolkodni, amíg rászoruló gyermekei vannak?"


    Ebben nem tudok nyilatkozni, nem illik rám. Inkább jellemző az idősebb korosztályra az a fajta élet. Aztán nem is biztos, hogy rosszul érezték magukat anno azok a nők, legalábbis nem mind... Édesanyám mesélte, hogy hajdanán náluk az ebéd arról szólt, hogy a mama körülugrálta a papát, és csak akkor ült le, amikor az öreg befejezte az ebédet. (na ez azért durva, de érezteti az alá-fölérendeltséget, ami sajnos még manapság is létezik egyes családoknál) Mama tutira nem volt boldog, de akkor ez volt a szokás. Ahogy az is, hogy a szülői házhoz költöző menynek szót kellett fogadnia az anyósnak. Ma már ezeket el sem tudjuk képzelni. Majd 100 év múlva meg az lesz furcsa, ahogy ma élünk.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_277981 (111)
    2014-07-18  21:35
  9. 2014. július 19. 21:45118.
    Egy multihoz talá nem,bár kapcsolatokkal,pl férj jó kapcsolataival minden eképzelhető
    De pl eü-ben simán,ismerősöm 15 év otthonlét után simán visszatért eü-be
    És persze nem muszáj alkalmazottnak lenni,lehet magáznó is az ember.
    Egyébként egy alkalmazottat is kidobhatnak 40 évesen 2 gyerekkel és lehet utána sem talál éviekig munkát vagy soha.
    Magyarországon az állások 70%-át simán ismerettségi alapon töltik be,egy csomót pedig kamuból megpályáztatnak és már akkor tudják ki tölti be,amikor meg sem  jelent a hirdetés
    Magyarul protekció.
    előzmény:
    lilla123 (114)
    2014-07-19  01:00
  10. 2014. július 19. 21:25117.
    Szerintem sok mindent azért csináltak régebben, mert nem volt választásuk. Abból főztek ami elérhető volt, s az adott alapanyagokat variálgatták. Sokszor ha tetszett, ha nem valamit főzni kellett, ha meg akarták etetni a családot, mert ha nem főztek volna, mit ettek volna?? Nem igen volt más elérhető. Szerintem ma sokkal változasabban lehet táplálkozni, és aki akar egészségesebben is tud. Egyébként főként vidéken a környékre jellemző zöldségből és gyümölcsből készült minden. Az én anyukám jól főzött, s volt kertünk is, mindent eltett, amit lehetett. Tök volt, de patiszon, karfiol már csak kamaszkoromban, sóska szintén volt, de parajt huszonévesen ismertem meg, ugyanúgy, mint a cukkinit, padlizsánt, zellert. A halat is inkább már csak felnőtt korban ettünk, miután elterjedtek a fagyasztott termékek, s megjelentek a fagyasztott tengeri halak. S bár anyukám kelt tésztái isteniek voltak, vagy lekvárjai, nem azért nem csinálok, mert nem tudnám, hanem azért  mert ezekből tized annyit sem eszünk, mint gyerekkoromban. Egyébként örülök annak, hogy manapság ilyen zöldség és gyümölcs kínálat van, s olyanok is napi szinten elérhetőek, ami gyerekkoromban nem vagy ritkán. Fejből is tudnék főzni, de ha olyan a hangulatom, akkor erre arra rákeresek, vagy ha hallok valamit kipróbálom, pedig nem főzök napi szinten és nem vagyok konyhatündér. Szoktam olyanokat is főzni, amit anyukám, de másként.

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-07-15  08:07
  11. Torolt_felhasznalo_418344
    Torolt_felhasznalo_418344
    2014. július 19. 14:00116.
    Hú, azért ez nem kicsit tűnik paranoiásnak... Semelyiket nem tudom elképzelni, se azt, hogy újságpapírra üljek, se azt, hogy hazaérve rögtön ruhát cseréljek. Max ha valakinek valami extrém baja lenne a családban, ami miatt csak fertőtlenített környezetben élhet.
    A hajad is megmosod hazaérve, hogy kijöjjön belőle a napközben összeszedett kosz?


    Ami azt illeti, én világ életemben tömegközlekedéssel jártam, bár mindig tervezem, hogy áttérek a biciklizésre, csak hát így is napi két óra út, szóval sok lenne. Szóval tömegközlekedéspárti vagyok, mert ha az embernek gyakorlata van benne, se nem lassabb sokkal, viszont érdekesebb, és pláne sokkal kevésbé szennyezzük vele a saját környezetünk, mint az autóval, egy normális immunrendszer meg kibírja a bkv-s bacikat. A nyilvános helyeken levő wc-ket is használom napi szinten. És le szoktam ülni az ágyra az utcai ruhában, a cipőt is azért veszem le, mert sokkal kényelmesebb, de ha bentfelejtek valamit, simán visszajövök érte, egy nadrágot vagy pulcsit akár egy hétig is hordok. És nem kaptam még el semmilyen halálos vírust, sőt, igazából az általános iskola befejezése óta, amikor még poén volt egy hétig otthonmaradni, mert köhögtem, és elolvasni napi két könyvet, szóval az azóta eltelt 10 évben mindössze kétszer voltam beteg, mindkétszer egy rettenetesen stresszes időszakban. Ami egyértelműen azt bizonyította, hogy a stressz sokkal többet számít a megbetegedésben, mint az extrém higiénia.


    De ez a fertőtlenítésért vasalás ez teljesen megdöbbentő.
    idézet:
    lilla123 (113)
    2014-07-19 00:57:02

    Mosdoba én is járok külsős helyen (étterem, iskola, bevásárlóközpont stb.) mondjuk nem szoktam a wc éülni érthető okok miatt.


    Soha nem kaptam el, semmit remélem ezután sem fogok.


    A hajamat is csak akkor mosom meg ha szükséges, 3-4 naponta.


    Ágyra nem ülök utcai ruhában azt hisszem hogy nekem nem összeegyeztethető a kettő.


    A ruháimat sem mosom mindennap, nehogy félreértés essen. Csak amikor szükséges. Nem fogom állandó mosással tönkretenni az anyagokat.


     

    előzmény:
    lilla123 (113)
    2014-07-19  00:57
  12. 2014. július 19. 05:59115.
    A baktériumok a virusok, folyamatosan jelen vannak az életünkben. 
    Betegséget  akkor okoznak ha legyengül az immunrendszerünk.... 
    Teljes  mértékig igazad van, abban, hogy a stressz és a kimerültség  okozza a betegséget  valójában. 

    előzmény:
    lilla123 (113)
    2014-07-19  00:57
  13. 2014. július 19. 01:00114.
    Ezzel a sokáig otthonmaradással meg az a baj, hogy előbb vagy utóbb végetér az az élethelyzet, és ha valaki huzamosabb ideig, mondjuk 15-20 évig otthon van, háztartást vezet, gyereket nevel, sokszor már nem csk azért nem képes visszatérni a munka világába, mert nem látják szívesen, hanem mert annyira idegen tőle az élethelyzet.
    előzmény:
    gazpacho (112)
    2014-07-18  21:54
  14. 2014. július 19. 00:57113.
    Hú, azért ez nem kicsit tűnik paranoiásnak... Semelyiket nem tudom elképzelni, se azt, hogy újságpapírra üljek, se azt, hogy hazaérve rögtön ruhát cseréljek. Max ha valakinek valami extrém baja lenne a családban, ami miatt csak fertőtlenített környezetben élhet.
    A hajad is megmosod hazaérve, hogy kijöjjön belőle a napközben összeszedett kosz?


    Ami azt illeti, én világ életemben tömegközlekedéssel jártam, bár mindig tervezem, hogy áttérek a biciklizésre, csak hát így is napi két óra út, szóval sok lenne. Szóval tömegközlekedéspárti vagyok, mert ha az embernek gyakorlata van benne, se nem lassabb sokkal, viszont érdekesebb, és pláne sokkal kevésbé szennyezzük vele a saját környezetünk, mint az autóval, egy normális immunrendszer meg kibírja a bkv-s bacikat. A nyilvános helyeken levő wc-ket is használom napi szinten. És le szoktam ülni az ágyra az utcai ruhában, a cipőt is azért veszem le, mert sokkal kényelmesebb, de ha bentfelejtek valamit, simán visszajövök érte, egy nadrágot vagy pulcsit akár egy hétig is hordok. És nem kaptam még el semmilyen halálos vírust, sőt, igazából az általános iskola befejezése óta, amikor még poén volt egy hétig otthonmaradni, mert köhögtem, és elolvasni napi két könyvet, szóval az azóta eltelt 10 évben mindössze kétszer voltam beteg, mindkétszer egy rettenetesen stresszes időszakban. Ami egyértelműen azt bizonyította, hogy a stressz sokkal többet számít a megbetegedésben, mint az extrém higiénia.


    De ez a fertőtlenítésért vasalás ez teljesen megdöbbentő.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_418344 (96)
    2014-07-18  16:08
  15. 2014. július 18. 21:54112.
    Kevés  nő van othon egész életében,általában csak addig amíg a gyerekek így-úgy felnőnek.Lillaréka igazad van,én négy évig dolgoztam multinál jó pozícióban,na azalatt a négy év alatt tkp semmit nem kultúrálódtam.
    Színházba nem jutottam el,olvasni nem volt kedvem napi 12 óra meló után,kvázi,mint egy papucsállatka éltem és én akkor ún szellemi munkás voltam.
    Namost akkor egy összeszerelő vagy egy gyári munkás.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_277981 (111)
    2014-07-18  21:35
  16. Torolt_felhasznalo_277981
    Torolt_felhasznalo_277981
    2014. július 18. 21:35111.
    Rám ugyan nem.
    Bár azért megkérdezem, mindenki csk addig tud gondolkodni, amíg rászoruló gyermekei vannak? És utána?
    Kielégíti a FÉRFI ellátása?
    Hát én nagyon örülök, hogy nem 50-100 évvel korábban születtem, azt nem bántam volna, ha egy kissé haladóbb országba.



    előzmény:
    Anda39 (110)
    2014-07-18  20:51
  17. 2014. július 18. 20:51110.
    Ezek szerint Bubi írása mindenkire sértő.
    előzmény:
    elsi1 (107)
    2014-07-18  20:28
  18. 2014. július 18. 20:41109.
    En is eltunodtem bubi hozzaszolasan, de tulajdonkeppen nem azt mondta, hogy az atlagon feluli szellemi kepessegu nonek kotelezo szellemi munkat vegeznie, hanem azt, hogy erre lehetosege van, kitorhetett a bortonbol ( pl iskolaztatas is akar idesorolhato, ill a valasztas lehetosege).


    Mint irtam en nem vagyok hive a no is dolgozzon napi 8 orat az emancipacio neveben, s nekem jobban bejon a hagyomanyosabb berendezkedes, amikor a ferfi teremti meg az anyagi biztonsagot a csalad szamara, a no pedig biztositja a nyugodt hatteret, s az anya van a gyerekkel nem a bebiszitter vagy senki, s egy csomo mas elonye is van... Persze hatranyat is lehetne sorolni. 
    Melyik csaladnak mi az idealis. De semmikepp nem agyilag zokni, aki a csaladot valasztja a munka helyett ( amennyiben van lehetosege valasztani).


    "Bár ha jobban belegondolok, lehet, hogy mégiscsak átlagon aluli képességeim vannak, mert nem tudom elképzelni, hogy azt a rengeteg mindent, amit létrehoztam az otthonunkban úgymond egyedül, meg tudtam volna csinálni akkor, ha kiszabadulva szellemi börtönömből elmentem volna dolgozni."
    Szamomra is termeszetes, hogy egyutt tobbre megyunk, mint kulon kulon mentunk volna.

    előzmény:
    Anda39 (105)
    2014-07-18  19:57
  19. 2014. július 18. 20:32108.
    Felénk az öltöntisztítás kb 4000 ft-
    De pl kerestem ezt
    http://www.proclean.hu/hu/arak/tisztitasarak





    előzmény:
    ÁgicaT (83)
    2014-07-18  08:53
  20. 2014. július 18. 20:28107.
    Én inkább úgy írnám, hogy az átlagon aluli értelmi képességű nőnek...
    Nem tartom magam átlagon felüli intelligenciával megáldottnak, és így kicsit besértődtem a mondatodon. 
    Ahogy ÁgicaT írja, nem biztos, hogy mindenkinek börtön az, ha ellátja az otthoni teendőket, mos-főz-takarít és ilyenek. 



    Azért ez egy kicsit sértő.
    A mi nagyanyáink még mind otthon voltak,ők is zoknik?
    Márészt az emberek 89% százaléka nem léleképíteni jár melózni,hanem megkeresni a vízdíjravalót.
    Nem hiszem,hogy egy multipénztáros annyira épülne lelkileg.
    Jó,tudom itt mindenki kutató,író,művész stb
    Mi is különmossuk a férjem sportolós-szakácskodós ruháit pl az én finomabb blúzaimtól.
    előzmény:
    Anda39 (105)
    2014-07-18  19:57
  21. 2014. július 18. 20:11106.
    Amig  itthon voltam anno, sokkal  -de sokkal több időm volt olvasni- művelődni,.. rendszeresen  vittem a gyerekeket  múzeumba kiállitásra, többször jutottunk el  koncertre,  szinházba,.... stb stb stb. 
    Most már egyszerűen nem marad rá időm, sem energiám. 
    Azelött  1 hét alatt max elolvastam egy könyvet.. Most ha le is fekszem  9 körül,  egy oldal elolvasása után  kiesik a kezemből és elalszom. 
    NEM! én nem fogadom el, hogy aki megtehet, hogy otthon legyen az agyilag zokni--- vagy rabszolga. 
    SŐT 
    mint az elöbb azt irom-- Az emberek  99 %a a munkahelye rabszolgája! 
    Az agyzokniság meg egészen más dolgokon múlik, nem az otthonlevésen.
    előzmény:
    Anda39 (105)
    2014-07-18  19:57
  22. 2014. július 18. 19:57105.
    Én inkább úgy írnám, hogy az átlagon aluli értelmi képességű nőnek...
    Nem tartom magam átlagon felüli intelligenciával megáldottnak, és így kicsit besértődtem a mondatodon. 
    Ahogy ÁgicaT írja, nem biztos, hogy mindenkinek börtön az, ha ellátja az otthoni teendőket, mos-főz-takarít és ilyenek. 
    Sokatok szemében én biztosan egy agyilag zokni otthoni rabszolga vagyok, mert szívesen vasalom ki a párom zokniját is (igen, még azt is), sőt az öltönyét is kimosom-vasalom, ha kell. Főzni is én szoktam legtöbbször, mert egyrészt hosszú évekig én voltam itthon a gyerekekkel, másrészt meg még most is én dolgozom itthon, ő pedig eljár.
    Sosem filóztam azon, női vagy férfimunka-e, amit csinálok itthon, ha bírom, mehet. Az a kérdés, kinek van rá lehetősége. Nem vártam sosem a páromra, hogy majd este, ha hazajön nekiáll, ha volt rá időm, én oldottam meg a dolgot.


    Bár ha jobban belegondolok, lehet, hogy mégiscsak átlagon aluli képességeim vannak, mert nem tudom elképzelni, hogy azt a rengeteg mindent, amit létrehoztam az otthonunkban úgymond egyedül, meg tudtam volna csinálni akkor, ha kiszabadulva szellemi börtönömből elmentem volna dolgozni.


    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_762013 (93)
    2014-07-18  15:39
  23. 2014. július 18. 18:15104.
    Egyenrangúak sosem lesznek--- De egyenjogúság azért már igazán jó lenne a XXI században
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_762013 (91)
    2014-07-18  15:20
  24. 2014. július 18. 18:11103.
    Na.. ez jóóó. 
    én  sem tudok palacsintát sütni, nem is szeretem. 
    bekeverem a tésztát... de sütni már a férjem fogja...  
    előzmény:
    ÁgicaT (89)
    2014-07-18  14:52
  25. 2014. július 18. 18:06102.
    előzmény:
    Lillaréka (101)
    2014-07-18  18:00

Címlap

top