Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Lehetetlen bejutni az iskolába, ezért a szülők alapítottak egyet

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2014. május 29. 05:00
Az alternatív iskolákról mindenki hallott már jót is, rosszat is. Legtöbben azért aggódnak, hogyan állja majd meg a gyereke a helyét a ,,való világban\". Akinek személyes tapasztalatai vannak, azok nagyrészt viszont dicsérik a Waldorf-iskolákat. A hagyományos oktatásból egyre többen ábrándulnak ki, így a waldorfokban is óriási a túljelentkezés. Egy csapat lelkes szülő elhatározta, hogy iskolát alapít. Egy év kemény munka, szeptembertől pedig már várják a gyerkőcöket. Éppen tegnap posztolták a Facebook-oldalukra, hogy végre beadták a nagy paksaméta papírt a megfelelő kormányhivatalnak.

Nők Lapja Café: Lehetetlen bejutni az iskolába, ezért a szülők összefogtak, és alapítottak egyet
  1. 2014. június 2. 10:3476.

    Capuccino: nyilván nem megy mindenki egyetemre, de a nem szar egyetemekre is a legtöbben a közoktatásból jutottak be. Amúgy meg mindenki azt szaroz amit akar, és oda járatja a gyerekét ahova akarja, csak ne legyen már egy általános vélemény, hogy szar az egész! És hála az égnek azoknak akiknek minden szar van egy csomó alternatív lehetőség, hogy ne kelljen beleágyazódniuk a nagy nemzeti szarba, hanem a saját kis szarmedencéjükben evickéljenek.

    Amúgy, ha a gyerekem bejut majd az orvosira - ha éppen oda akar menni - büszke leszek rá, hogy a sok szar ellenére ami az élete része volt mégis boldogul valahogy.

    Ezzel nem azt akarom mondani, hogy az állami oktatás maga a csúcs, de ott is van jobb is, rosszabb is, jó tanuló gyerek, rossz tanuló gyerek, értelmes gyerek, butácska gyerek. 

    Én egy testvérpárt ismerek csak akik Waldorfosok voltak, az egyik az érettségi előtt hagyta ott kb. fél évvel a sulit, mert éppen megnemértett diáknak képzelte magát és ezt az iskola és a szülő is hagyta. A másik gyerek felsős korában a 11 szavas mondatban 9 helyesírási hibát vétett. Nyilván lehet, hogy mindkét gyerek nem a legkiválóbb kategória, de ez nekem minősíti azt az iskolát.  Ettől még a többi intézmény, pedagógus lehet jó, nem nagyszar az egész!

    előzmény:
    Capuccino (74)
    2014-06-01  19:09
  2. 2014. június 1. 22:0975.
    Szerintem az egyetem teljesen más. Oda már egy kész "tudattal" érkeznek az emberek, aminek nem biztos, hogy sok köze van az előző iskoláinak. És valóban, nem is mindenkit érint a felsőoktatás.
    De elég, ha csak abból a közhelyből indulunk ki, hogy egy felnőtt ember mire emlékszik az általános iskolai tananygból. Mert ez közhely ugyan, de nem hülyeség. Semmire. Akkor mi értelme van? Mondatnám azt, hogy a hülye bebiflázza a tananyagot, hogy 5-öst kapjon, közben az okos élné az életet, és tanulna saját maga, valamint kifejlesztené azokat a képességeket, amikre a mai életben valóban szükség van. Csak az elméletem ott bukott meg, hogy sajnos minden felvételin számítanak az iskolai osztályzatok
    Az iskolának praktikus ismereteket kellene tanítania. Mi még mindig ott tartunk, hogy az iskola sok-sok információt ad. Pedig az információ (legalábbis ez a fajta) az internet világában nem érték. Ezt sok más országban már felismerték, nálunk talán sose fogják. Az alternatív iskolák viszont nálunk is.
    Meggyőződésem, hogy egy jó képességű gyerek (ember) azt ér el az életben, amit akar. Kivéve persze Nobel -, Oscar-díj, meg sakk világbajnoksag, ilyesmik. Nem biztos, hogy ehhez a hagyományos út a legmegfelelőbb, gondolok itt arra, hogy gimnázium - főiskola - egyetem.
    Mindezt egyenként annak ellenére gondolom, hogy az en utam ez a hagyományos fajta volt, és soha nem jártunk waldorfba.
    Az életben való boldogulást nem az a rengeteg információ segíti, amit a hagyományos iskola ad, hanem bizonyos képességek, amire viszont szinte egyáltalán nem fektet hangsúlyt. Ezt a waldorf felismerte, a magyar közoktatás viszont talán soha nem fogja. Adott helyette hittant és etikát.
    De megértem a waldorf - ellenességet is. Ez manapság nagyrészt az emberek félelme miatt van. Ez ugyanaz a félelem, ami miatt nem meri valvalaki nem angolórákra vinni az ovisát, vagy nem meri nem megvenni neki a legújabb fejlesztő játékot. Fél, hogy az ő gyereke behozhatatlanul lemarad. Pedig az a gyerek, akit hagynak magától fejlődni, mindig előrébb lesz. Es nem elhanyagolható szempont, hogy őt sokkal kevesebb stressz fogja érni.
    előzmény:
    sziga (73)
    2014-06-01  18:05
  3. 2014. június 1. 19:0974.

    egyetemre nem megy mindenki, és a magyar egyetemek között csak pár jó van. a külföldi diákok is ott jelennek meg csak.

     

    hitt el, egy elte bölcsészen, vagy tanárin nem fogsz külföldi diákkal találkozni, egy SOTÉN, vagy egy BME mscn meg rengerteggel .

     

    szóval szar ennek a vége is.

    előzmény:
    sziga (73)
    2014-06-01  18:05
  4. 2014. június 1. 18:0573.
    Szerintem olyan nincs, hogy az eleje meg a közepe rossz egy rendszernek, de a vége meg jó. Ezek egymásra épülő dolgok. Persze nyilván van az állami rendszerbe ugyanúgy gyenge suli, mint az alternatívok között, de nem is azok a diákok járnak utána egyetemre.
    előzmény:
    mickey277 (70)
    2014-06-01  16:02
  5. 2014. június 1. 18:0172.

    Szerintem ismert teny, hogy a W. iskolak soha nem torekedtek tobbsegisegre. Mint ahogy altalaban a minosegi attributum sem feltetlenul parosul a mennyisegivel... Ezert nem szoktam igazan erteni, amikor a szamszeruseggel dobaloznak a temaval kapcsolatban.

    Pl Angliaban az iskolas korosztaly mindossze kb 7%-a mondhatja el magarol, hogy maganintezmenyben vegzi a tanulmanyait. Megsem gondolna senki, hogy minosegileg ok kapnak rosszabb oktatast, csak mert elenyeszo kisebbsegben vannak...

     

    Sokadszor, bar azt hiszem hiaba...: nincsen filozofia kovetesi kotelezettseg. 

     

     En is tudnek olyan oldalakat mellekelni, ahol "nagy ralatassal" rendelkezok kritizaljak a W. oktatast, tenyleg nem kell a spanyolviaszt feltalalni hozza. Sot olyanokat is ismerek, raadasul szemelyesen, akik belulrol megismerve csalodtak, es hagytak ott azt. Tanarkent, vagy szulokent. Mi sem bizonyitja jobban, hogy valoban szabadon valaszthato a rendszer es szabadon hatrahagyhato. Nincs kenyszer, mint ahogyan sokszor sugallni probaljak.

     

     

    Szemelyeskedes, aggresszio...

    Talan  akik elolvassak a hozzaszolasainkat, le tudjak vonni a kovetkeztetest, ki mennyire hiteles.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_449040 (63)
    2014-06-01  07:30
  6. 2014. június 1. 17:5671.

    En mellekeltem a Waldorf alumni web-oldalat, ott jo par nevet lehet talalni:-)

     

    Tobbek kozott a norveg miniszterelnok is ex-W-os;-) Tudosok is vannak. A kisfiam zenetaranak a fia pl kozmologus, asztro-fizikus, Cambridge-ben vegzett, majd Heidelbergben posztdoktorit, onnan kerult a svajci CERN-hez, most pedig itt kutat es tanit A-ban.

     

    http://www.sussex.ac.uk/physics/people/peoplel ists/person/168364

     

    Mivel olyan emberekkel vagyok korulveve (szulok, tanarok), akikbol sokan maguk is W. iskolat vegeztek, vagy a gyerekeik idejartak, ma pedig mar "kiletpek az eletbe", es tanui lehetek a sikeruknek, szamomra tenyleg mulatsagosnak tunnek a kommentek, "mennyire elfuseralja egy szulo a gyereke eletet a W. valasztassal". Napi szinten latom, tapasztalom az ellenkezojet:-) Es 7 eve vagyok reszese egy olyan szuloi kollektivanak, akikrol nehez lenne azt mondani, "agymosott" brigad. Van kozottunk tanar, orvos, kertesz, epitesz, asztalos, festomuvesz, IT szakember, webdesigner, iro, de nemzetkozi hiru tengerbiologus, egyetemi tanar, pszichologus, szuleszno, foszakacs, stb is...

     

    A fent emlitett web-oldal nagyon szimpatikus mottojat is magamenak erzem, miszerint a Waldorf is egy a sok iskola kozul a maga kisebb-nagyobb csodaival, a maga kisebb-nagyobb nehezsegeivel...

     

     http://thewaldorfs.waldorf.net/

     

    Amit pedig ajanlani szoktam, a BBC dokumentumfilmrendezojenek, Jonathan Stedall-nak a 3 oras filmje RSteiner-rol, tobb kontinensen forgattak RS rendkivul szeleskoru munkassagarol, oroksegerol. A W. pedagogiaval kapcsolatos reszeket tobbek kozott a mi iskolankban. A youtube-on megtalalhato. Felreertes ne essek, nem reklam, hanem egy kis objektiv ismeretterjeszto:-) 

    előzmény:
    joe63 (62)
    2014-06-01  01:35
  7. 2014. június 1. 16:0270.
    Az egyetem az más. Én inkább az általános és középsulikra gondoltam.
    előzmény:
    sziga (68)
    2014-06-01  08:55
  8. 2014. június 1. 09:0269.

     

    Lemaradt a gondolatom vége és egyben lényege:)

     

    ..., teljes "körzetes" mélyvízbe dobni, pontosan azért, mert teljesen más szellemben nevelték az oviban, mint egy átlag állami oviban nevelték volna - NEM MERTÜK!

    előzmény:
    sziga (67)
    2014-06-01  08:11
  9. 2014. június 1. 08:5568.
    mickey: azért  a magyar közoktatási egyetemeken hihetetlenül sok áttanuló külföldi diák van, azért mégsem lehet annyira szar!
    előzmény:
    mickey277 (65)
    2014-06-01  07:44
  10. 2014. június 1. 08:1167.

    "piroska": szerintem itt nem arról van szó, hogy a szülő azt gondolja, hogy a gyereke különleges, hanem azt, hogy, ha van lehetősége - szerinte - többet, jobbat adni a gyereknek akkor megteszi, és én ezt teljesen jogosnak érzem.

    Nem azért, mert az én gyerekem waldorfos - sima állami suliba jár, igaz abból próbáltunk egy a kerületben "elitnek" számító intézményt választani, kicsi suli, összetartó közösség, magas színvonal, nemzetiségi suli, ezért magas szintű nyelvoktatás stb. stb. 

    És fontos szempont volt a kicsi suli, mert az én lányom is alternatív oviba járt, igaz ő montessoris volt. Csak jót tudok mondani róluk, hihetetlenül felkészítették a gyereket a sulira, burokban nevelték, tényleg tök jó volt, de aztán úgy döntöttünk, hogy itt az ideje a való világnak, teljes "körzetes" mélyvízbe dobni, pontosan azért, mert teljesen más szellemben nevelték az oviban, mint egy átlag állami oviban nevelték volna.  És szerintem jól döntöttünk, nehéz volt iskolát találni, de megérte, hogy az államit választottuk. Mi úgy vettük észre, hogy az alternatív oktatási rendszer már az óvoda - iskola váltásnál nehezen átjárható az állami rendszerrel.

    előzmény:
    "piroska" (14)
    2014-05-29  10:02
  11. 2014. június 1. 07:4566.
    Változtatni ezen.
    előzmény:
    mickey277 (65)
    2014-06-01  07:44
  12. 2014. június 1. 07:4465.
    Az viszont szerintem pozitív, hogy ők legalább próbálnak változtatni, ezek. A magyar közoktatási rendszerről már régen kiderült, hogy sz@r, és mégis ugyanúgy működik, mint 30 évvel ezelőtt! Persze ők könnyen vannak!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_449040 (63)
    2014-06-01  07:30
  13. Torolt_felhasznalo_449040
    Torolt_felhasznalo_449040
    2014. június 1. 07:3464.
    talaljon uj argumentacio=talaljon uj argumentaciot
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_449040 (63)
    2014-06-01  07:30
  14. Torolt_felhasznalo_449040
    Torolt_felhasznalo_449040
    2014. június 1. 07:3063.

    Annyira elenyeszo az ott iskolaztatott gyerekek szama , hogy nyugodtan lehet legyinteni : semmilyen veszely nem fenyegeti a vilagot , Magyarorszagot , ha a majdnem 2 millio beiskolazott magyar  gyerekbol 1200 gyerek Waldorf suliba es 3000 gyerek Waldorf oviba jar.

    Franciaknal is elenyeszo szam : 2500 gyerek viseli el, hogy az iskolaudvarban surgo-forgo-fontoskodo mama benyomta az antropozofiaba es ugy kell viselkednie, hogy lelekvandorolhasson...

    A szulo azt hiszi, hogy "szabad" gyereket csinal.... de szabad-e az a gyerek, aki KOTELES egy filozofiat kovetni ?

    Kotelezve van ra nem csak a raeroltetett iskola altal , de beszervezett szulei altal is...

    Azt hallottatok , hogy Putin szerint ez a jovo iskolaja? Mit ismert  fel Bennuk?

    Nehany napja Belgiumban egy edesanya vizbefolytotta ket kisgyereket , mert elviselhetetlennek tartotta, hogy, munkavesztes utani  anyagi szituacio miatt , Waldorf helyett klasszikus iskolaba kell oket beiratnia... na ez is az ami szektaszagu... 

     

    Forditoba betenni  es atnezni, mit mond/mit ir  40 eves Waldorf-multjarol egy ember, aki Waldorfban vegezte iskolait , ott tanarkodott es magas tisztseget viselt. Az igazsag a Steiner-Waldorf iskolakrol

     

    Roviden : 2008-ban krizis Waldorfek francia szervezkedeseben : nem megy a biznisz , nem harap a hal : 2500 gyerek ilyen nagy orszagban NULLA .

    A francia vezetosegnel megbiztak ezt az embert azzal, hogy a toborzashoz talaljon uj argumentacio, ahhoz, hogy a szulok! akarjak ezt az iskolat a gyerekeknek...

    O azt mondta : eloszor tisztaban kell lenni azzal, ami nem volt jo, ami nem mukodott es utana kell megnezni azt , hogy hogyan kell javitani a bepalizast...

    Ez egy ideig "interne=szervezeten belul" jatszodott, aztan a nagyon oszinte es nagyon objektiv tanulmanya kiszivargott es per lett belole. A Waldorf federacio beperelte es a Waldorf federacio vesztett .

    Es akit erdekel, az megnezheti, mi is az , ami nem stimmel .

    Tanulmanyok a Waldorf pedagogiarol

    Es olyan ember beszel rola , aki fulig benne volt : mint tanulo , mint tanar es mint vezeto.

    Nem egy bepalizott anyuka szemelyeskedik ...   

    előzmény:
    Caithleen (56)
    2014-05-31  10:59
  15. 2014. június 1. 01:3562.

    Ha kioktatás helyett, egyet mondtál volna a híres tudósok közül előbbre lennénk.

     

    http://hvg.hu/kultura/20131007_Ok_kaptak_az_ orvosielettani_Nobeldijat

     

    Egyikük -Thomas Südhof- írja önéletrajzában: "I spent my childhood in Göttingen and Hannover, and graduated from the Hannover Waldorf school in 1975." (http://www.dnva.no/binfil/download.php?tid=49974)

     

    ... bár lehet, hogy még nem elég híres. (pl. én sem hallottam róla eddig ) csak rákerestem a guglival a nobel és a waldorf szavakra.

    előzmény:
    mikro (25)
    2014-05-29  14:23
  16. 2014. május 31. 19:4961.
    És most a gyerekem foglalkozik a gyerekével, mert ez a célravezető. És nem W. és nem állami a suli, más, de a 7,5 é. unokám 5 nyelven beszél, ír, olvas, kedvence pedig a matek és a fizika.
    előzmény:
    marocaine (60)
    2014-05-31  19:39
  17. 2014. május 31. 19:3960.
    Mi anno Zsolnai-módszer szerinti osztályba írattuk a gyerekeinket, de meggyőződésem, hogy nem a módszer hatott, hanem az, hogy amikor kellett foglalkoztunk velük. Akármilyen iskolába írathatja az ember a gyerekét, ha közben nincs meg a megfelelő háttér.
    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-05-29  05:00
  18. 2014. május 31. 16:4559.

    Nem erdemes vitazni azokkal, akik ugy formalnak velemenyt, hogy annak targyarol szinte semmilyen valodi informaciojuk nincsen. Csak provokatorok.

     

     

    idézet:
    Caithleen (56)
    2014-05-31 10:59:42
    Igen, tudom, de olyan nehéz megállni! Lehet, hogy kötözködős vagyok?
    Egyszerűen nem bírom elviselni, ha valaki valami irgalmatlan nagy baromságot tényként ad elő. Sokszor az ilyen hsz-ok miatt nem jutok el addig hogy a témáról véleményt mondjak.
    előzmény:
    Caithleen (56)
    2014-05-31  10:59
  19. 2014. május 31. 15:0358.

    Olvasgattam a hozzászólásokat, érdekesek, jól tükrözik az általános "waldorf-nem waldorf vitát",de aki a waldorf mellett dönt vagy döntött az ugye hall innen-onnan többnyire sztereotípiákon alapuló véleményeket, főleg olyanoktól,akiknek abszolút nincs rálátása, ezt a rendszert nem vagy csak másodkézből ismerik, tök felesleges nekik magyarázni, parttalan vita.

    előzmény:
    mickey277 (55)
    2014-05-31  09:32
  20. 2014. május 31. 11:0557.
    Szép  élet lehet rózsaszínben látni a világot.
    előzmény:
    mickey277 (55)
    2014-05-31  09:32
  21. 2014. május 31. 10:5956.

    Nem erdemes vitazni azokkal, akik ugy formalnak velemenyt, hogy annak targyarol szinte semmilyen valodi informaciojuk nincsen. Csak provokatorok.

     

     

    előzmény:
    mickey277 (55)
    2014-05-31  09:32
  22. 2014. május 31. 09:3255.
    Akkor próbálom utoljára elmondani, részletesen. Az nem vélemény kérdése, hogy egy értelmi sérült gyereket hova visz a szülő. Speciális, neki megfelelő iskolába viszi, ami nem a waldorf. Ha pedig sima átlag gyereke van mint az emberek 95%-ának, akkor dönthet úgy, hog sima általános iskolába viszi, vagy alternatívba. Ez utóbbi a waldorf is, például. Nem a szellemi fogyatékosok vagy a sajátos nevelési igényűek gyűjtőhelye.
    Attól, hogy nekem az a véleményem, hogy a kettes tanuló gyermekemnek elit gimnáziumba kell járnia, attól meg nem fogják felvenni oda. Hiába érvelek azzal, hogy ez az én véleményem!
    előzmény:
    Csendike (54)
    2014-05-31  09:15
  23. 2014. május 31. 09:1554.

    Aha. Milyen jó is hogy megmondod hogy mi lehet  a véleménye bárkinek is.

    Ami egyezik a tieddel az az OK.

     

     

     

    Vissza a témára:

    szűlői felelősség kérdése IS ki hová íratja be a gyerekeit.

     

    Az a baj, hogy a gyerekek isszák meg a levét a "jószándékú idotizmusnak"

    Utána jönnek a topikok, hogy "anyám átvert", " " miért nem boldogulok amikor a körülöttem lévők meg igen".

     

    Nem kis felelősség ez az egész,  az egész család életére hatalmas befolyással van.

    Pro és kontra.

     

     

     

     

     

    előzmény:
    mickey277 (53)
    2014-05-31  09:00
  24. 2014. május 31. 09:0053.
    Az nem lehet vélemény, hogy az értelmi sérült gyereknek kell a waldorfba menni, mert ez nyilvánvalóan nem igaz.
    Mondatnád azt is, hogy a babfőzeléket szerinted lencséből kell főzni, de attól még az sem lesz igaz.
    előzmény:
    Csendike (50)
    2014-05-31  06:22
  25. 2014. május 31. 06:5552.
    előzmény:
    mikro (25)
    2014-05-29  14:23

Címlap

top