Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Kevés gyerek születik. Miért?

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2014. május 21. 15:36
Miért nem akarnak többgyermekes anyák lenni a magyar nők? Mert félnek? Mert bizonytalan a visszatérésük a munkaerőpiacra? Vagy mert nem bíznak a magyar egészségügyben? Egyáltalán, minden szempontból az a jó, ha több gyerek születik?

Nők Lapja Café: ,,Nem minden társadalomban a nagycsalád az érték\"
  1. 2014. május 21. 20:3326.

    Honnan van az adatod, hogy több gyerek született 2014. I. negyedévben, mint egy évvel korábban? jelenleg a neten csak az I-II. havi adat található, ez éppenséggel kevesebb, mint az előző év azonos időszaka, azzal, hogy a februári születésszám sosemvolt alacsony. Készséggel elhiszem, hogy márciusban születtek meg, akik kimaradtak februárból, csak hivatkozást szeretnék látni. 

     

    (Aztán magadnak is ellentmondasz a hozzászólásod második felében, ahol azt elemzed, miért nem mernek szülni mások, és te sem...) 

    előzmény:
    ymsz (13)
    2014-05-21  17:07
  2. 2014. május 21. 20:2825.
    Most szinte csak általánosságokat írtok, írja le személyesen mindenki, hogy ő miért vállalt egyet, kettőt, hármat vagy egyet sem, mindenki története egyedi, hogy miért alakult úgy az élete ahogy. Ez azt hiszem többet mond, mint a szociológusok által felmért dolgok. 
    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-05-21  15:36
  3. 2014. május 21. 20:2224.

     

    Mert a gyereknevelés az egy 20 éves projekt.

     

    A fiatalok félnek a lekötöttségtől, bizonytalanok a jövőjükkel kapcsolatban,és nem bíznak abban, hogy jobb lesz.

     

     

  4. 2014. május 21. 20:0923.
    Sziasztok...hogy miért születik kevés gyermek? Elég egyértelmű..-A fiatalok nagy részének más az értékrendje,mint valaha volt..Már házasságban élő ismerős fiatal párral beszélgettem róla,hogy miért is nincs gyermekük...Elmondásuk szerint ráérnek még (a harmincas éveik elején járnak!) merthogy élni szeretnének...egyenlőre fontosabb nekik az hogy meglegyen az egzisztenciájuk, designer lakás, márkás holmik,évente sítúra és nyaralás külföldön, welness hétvégék,stb. A gyermekvállalást egyenlőnek gondolják az elszegényedéssel...Több gyermek vállalását meg pláne... A másik oldal meg azért nem vállal gyermeket mert saját magát sem tudja fenntartani emberhez méltóan,esélye sincs rá,hogy saját lakása legyen,és a mai világban átlag vagy az alatti fizetésekből albérletről albérletre vándorolva esze ágában sincs gyereket vállalni...Akit a szülők nem tudnak támogatni,nem jutnak sehová...amikorra meg sikerül nekik valami,sokszor már késő...megszokják a gyermektelen létet és ha még lehetne már akkor sem akarnak rajta változtatni....
    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-05-21  15:36
  5. 2014. május 21. 19:3122.
    Ja, és valóban család centrikus, sikeres pasikat (akik egy percet nem akarnak egyetem után anyucival élni) még az egyetemi évek alatt megszerzik az életre való csajok.
    előzmény:
    hornstul (9)
    2014-05-21  16:51
  6. 2014. május 21. 19:2321.

    Aki anyuci, 40 éves pici fiának akar gyereket szülni, az meg is érdemli.

    A sógornőm alig 30 évesen, azt hitte, hogy megfogta az isten lábát, a 40 éves dr. városi bíró úrnak.

    No, hát ha akkor látta volna mi vár rá, lehet futva menekült volna, úgy, hogy vissza sem néz.

     

    Megrögzött szokások,  melyeket már nem lehet csiszolni, ilyen korban már nem és maximális önzőség.

    előzmény:
    hornstul (9)
    2014-05-21  16:51
  7. 2014. május 21. 18:4620.
    es---kerem,    KI  AZ   aki  meghatarozza,  hogy  mi  a  "keves",  vagy  mikor  van  eleg????????
    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-05-21  15:36
  8. 2014. május 21. 18:3519.

    van honnan javulni

     

    "helyi maximumot" a születésszám 2006- 2008-ban ért el, amikor csaknem 100 ezer gyerek született, utána 90 ezer alá esett

     

    az én munkahelyemen is 2008 volt a csúcs, az évben 5 baba született, azóta (6 év alatt!) 1 

    előzmény:
    ymsz (13)
    2014-05-21  17:07
  9. 2014. május 21. 17:5418.
    Igen, ez az adott környezet szokásaihoz, morális elvárásaihoz/elfogadásához  és mintáihoz igazodó családi állapotok leírása.
    előzmény:
    KN18 (17)
    2014-05-21  17:50
  10. 2014. május 21. 17:5017.

    A lányom 3. gimnazista.

    21 lány van az osztályban, egyházi iskola. A szülők viszonylag konzervatív szemléletűek.

    Alapvetően szinte matematikai pontossággal 3 féle a családi háttér

    - egyedülálló elvált anyák, 1-2 válás,

    - hagyományos, eredeti család

    - mozaik család

     

    Ahogyan nőnek a gyerekek, úgy változnak a viszonyok is. Még óvodában, alsó tagozatban szinte alig volt elvált szülők gyermeke a csoportban. 

     

     

    előzmény:
    Csendike (14)
    2014-05-21  17:26
  11. 2014. május 21. 17:4616.

    Azt kifelejtettem  innen, hogy van a baráti társaságban olyan  is akinek nincs egyetlen gyermeke sem.

     

    előzmény:
    Csendike (14)
    2014-05-21  17:26
  12. 2014. május 21. 17:2915.

    Én a 80-s évek elején születtem, Budapesen nőttem fel. Nekem egy elvállt szülős osztálytársam volt általánosban, és egy volt akiknél apu és anyu nem votlak házasok, de együtt éltek. A legtöbb osztálytársamnak volt tesója....

     

    Ha máshonnan is érdekel statisztika.

    előzmény:
    KN18 (10)
    2014-05-21  16:54
  13. 2014. május 21. 17:2614.

    Nem is mondtam hogy kevesebb a válás. Igaz lehet egyébként hiszen a házasságkötések száma is csökkent időben errefelé.

     

    Mifélénk is kevés a válás és a fiatalabbak körében nem is tapasztalom azt az állandó panaszáradatot amit itt az Nlc-n szinte mindennap olvasok.

    Ahogy írtam, panasz panasz hátán.

     

    Visszatérve a gyerekeim  korcsoportjára és baráti körükre, egyáltalán nem jellemző rájuk a válás. Talán ha 2 barátról tudok akik valami miatt elváltak. Nem rossz arány ez, ha   a baráti kör kb 25-30 fő.

    Mindenhol gyerekek vannak.Nem is kevés, általában 3 gyerek a minimum.

     

    De, tényleg.Nem, nem siránkoznak.Csinálják a dolgaikat, nincs az az állanó "rinya". Igaz diplomás mind és hihetetlen  kreatívok.Olyan vállalkozásaik vannak kb 6  párnak ami országos szinten egyedülálló terméket/szolgáltatást nyújt.

     

    Szóval, nem szeretm én sem ha  szidják a fiatalokat, nem szeretem, mert az én fiatalságomban is megkaptuk mi is ezt.

    Mégis, felálltunk, tanultunk, dolgoztunk.Nem véletlenül sikeresek a gyerekeink és barátaik mert ezt látták.

    Nem hallok tőlük állandóan panaszt, igaz, nem is viselném el. Mert először mindenki tegye meg azt amit megtehet, utána jön a valami/bármi amitől/akitől segítséget remélhetnek.

     

    Ez jellemzi a mindennapokat, ezt tudom leírni.

     

     

     

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (6)
    2014-05-21  16:18
  14. 2014. május 21. 17:0713.

    Pedig most több gyerek született idén az első negyedévben mint tavaly ugyanebben az időszakban. Én azt látom, hogy "mindenki" terhes (én is) vagy kismama. :) Szerintem ez a kormány jóléti intézkedéseinek is köszönhető (GYED extra, családi adókedvezmény), meg valahogy pozitívabb e tekintetben a magyar társadalom, néhány éve elég család- és gyerekellenes volt, most mintha lazulna...

     

    Én pl. attól félek, hogy majd nem tudok visszamenni dolgozni, mert nálunk nagyon kevés kismamit vesznek vissza :( és ha elküldenek, két kisgyerekkel nem találok munkát... Sztem ezért se mernek szülni. Meg persze ott a devizahitel, bizonytalan kapcsolatok, segítség hiánya..

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-05-21  15:36
  15. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2014. május 21. 17:0012.
    35 éves vagyok. Lehet, hogy túloztam azzal, hogy szinte minden osztálytársam csonka családban nőtt fel, de valóban sokan. Az apák hozzáállása is változott szerintem, ha megnézel egy gyerekkoncertet vagy gyereknapi rendezvényt, rengeteg apát látsz. Akkoriban főleg anyákat láttál ilyen helyeken, talán ezért is volt az a benyomásunk, hogy akinek az életében is jelen van az apja, és hallani lehet tőle konkrétan az "apa, apu" szót, azt irigységgel vegyes áhítattal bámultuk.
    előzmény:
    KN18 (10)
    2014-05-21  16:54
  16. 2014. május 21. 16:5711.
    Akkor végülis megvan a módszer. ;-)
    előzmény:
    hornstul (9)
    2014-05-21  16:51
  17. 2014. május 21. 16:5410.

    Persze, hogy kevesebb a válás, mivel sokkal kevsebben kötnek házasságot. Az élettársi kapcsolatok átlag életkora pedig kb 5 év.

     

    Te hány éves vagy, hogy csak egyedülálló nők nevelte osztálytársaid voltak, apa nélkül?

     

    Én 1975 és 1983 között voltam általános iskolás egy vidéki kisvárosba.

    A 34-es osztály létszámból pedig  3-nak volt elvált az anyukája és volt még egy kislány akinek meghalt az apukája mikor 4. osztályosak voltunk.

    A gyerekek zöme 2 gyermekes családban élt, viszonylak sok esetben tíz évtől több korkülönbséggel, de jellemzően voltak egykék is.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (6)
    2014-05-21  16:18
  18. 2014. május 21. 16:519.

    Őszintén megvallva én a férfiakban látom a hibát, többségük tutyi-mutyi, fogalma sincs mit és kit akar, szerintük ráérnek 37 évesen is, mind anyuci pici fia, haverok a legfontosabbak, stb...

     

    Én kora 30-s vagyok, a bárataim is kb ilyen idősek. Ahol még nem volt esküvő, nincs gyerek, ott 95% -ban azt látom, hogy a lányok már szeretnék, már készülnének, már terveznek, a pasik meg hitegetik őket, hogy de akarnak ők nősülni, meg gyereket is, csak nem most, ha nem majd, nem sokára és ez megy évekig... :-( Van ahol a csaj megunta, lelépett a pasi meg azonnal megkérte. Sajnos ilyet sem csak 1-t láttam körülöttem... :-(

  19. 2014. május 21. 16:438.

    A statisztika alapján az általad említettek inkább MÉG nem váltak el. A válófelek átlagos életkora férfiaknál 41 év, nőknél 39 évnél van és egyre nő (2010-es adat). A hosszú házasságok aránya is nő a válások közt: szintén 2010-ben a válások több mint egynegyede több mint 20 évig fennállt a válás előtt, és ez az arány is nőtt az évek során.

    És egyéb érdekes adatok támasztják alá, hogy az ismerőseid egyre közelednek a válságos életszakaszhoz, mintsem hogy rózsás lenne a helyzet.  

    (Demográfiai Portré, 2013, elérhető a demografia.hu honlapon)

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (6)
    2014-05-21  16:18
  20. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2014. május 21. 16:267.

    Ja, és azok közül az osztálytársaim közül, akik ismerőseim a fb-n, ketten vagyunk összesen egykés szülők, a többieknek két vagy három gyerekük van. Néha csak kapkodom a fejem, ha rátévedek némelyikük adatlapjára, hogy hopp, már megint egy gyerek! És nem kisebbségiek meg nem is aluliskolázottak, legtöbbjük továbbtanult és egy vagy több egyetemi diplomát is szerzett.

     

    A kormányunk azonban csak papíron családbarát. Az újabb pedagógus-előmeneteli rendszerben pl. nem számít bele a munkaviszonyba a gyeden-gyesen töltött évek száma. Pedig szerintem kevés módon lehet több pedagógiai gyakorlatot szerezni, mint a saját gyerekünk nevelésével. Na mindegy. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (6)
    2014-05-21  16:18
  21. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2014. május 21. 16:186.
    Nem tudom, én a környezetemben pont fordítva látom. Az exosztálytársaim ismerőseim pl. a facén, és tíz-tizenöt éve házasok, néhány hetente közös fotókat tesznek fel a családjukról, egy-kettő-három gyerekükről, akiket együtt nevelnek a párjukkal. Az én "időmben" pedig olyan osztálytársamra nem nagyon emlékszem, aki ne lett volna elvált szülők gyereke vagy félárva. Volt egy osztálytársunk általánosban, akinek rendszeresen az apukáját is láttuk. Kb. ufóként néztünk rá emiatt. Most meg minden gyerekes rendezvényen apák is vannak szép számmal. Szóval én tutira nem merném kijelenteni, hogy a fiatalok körében több lenne a válás most, mint régebben. Az össznépesség körében talán, de azt sem biztos, hogy a harmincasok produkálják, akik gyereket nevelnek.
    előzmény:
    Csendike (4)
    2014-05-21  15:51
  22. 2014. május 21. 15:555.

    mikor nem volt panasz?

    mindig volt, legfeljebb visszanézve tűnik rózsásnak

     

    érdemes minden korról az akkoriban született novellákat, regényeket olvasgatni, és kiderül, akkor is volt az embereknek gondja-baja, akkor is anyagiasak voltak meg önzőek, akkor is megcsaltak és elhagytak

    előzmény:
    Csendike (4)
    2014-05-21  15:51
  23. 2014. május 21. 15:514.

    Így is lehet méri, de minek.

    És a mostani anyák ennyibe kerültek a szüleiknek, anno?!

    Mégis vidámabb és összetartóbbak voltak a családok.

     

    Most merő panasz minden.Bárhová fordulsz mindenki panaszkodik. Vagyis majdnem mindenki, tisztelet a kivételnek.

     

    Családok tízezrei vannak széthullva.Soha ennyi egyedülálló nem nevelte még a gyerekeit. 

    Panasz panasz hátán.

     

     

     

    előzmény:
    drrd (2)
    2014-05-21  15:36
  24. 2014. május 21. 15:503.

    Érdekes cikk, érdekes téma.

     

    Itt is felvetették, egy gazdasági lapban is olvastam, hogy érdemes eltűnődni (és számolni egy kicsit) azon, hogy valóban rossz-e gazdaságilag, ha kevesebb gyerek születik?

     

    Igaz, hogy az elöregedő társadalomban kevesebb adó- és járulékfizető lesz, de mivel mind az egyén, mind a társadalom kevesebbet költ a gyerekekre (ha kevesebb születik), az így megtakarított pénz átcsoportosítható a nyugdíjakra.

     

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-05-21  15:36
  25. 2014. május 21. 15:362.
    Utólagos mérleget vonva, a három gyerek kihordása, megszülése az azt követő utólagos méhszájplasztikát, az elveszített nagyőrlők pótlását és hasi sérvműtétet is beszámítva (pedig én nem vagyok beteges és teherbe is könnyen estem, nem voltam veszélyeztetett, császáros, semmi komplikáció, csak a szokásos átlag szövődmények) szóval ez az egész uszkve 3 millió Ft-omat vitte el. Plusz 3 millió Ft volt az anyagi kiesés, amiért otthon maradtam a 3 gyerekkel, normális fizetés helyett éhbér anyasági pénzeken. És most is évi 1 millióval keresek kevesebbet annál a férfikollégánál, aki nem szült gyereket és nem maradt ortthon annak idején. Még a nyugdíjunk is eképpen fog alakulni. 50 szülés utáni évre számolva ez a hátrány 50 millió Ft. Ez eddig 56 millió Ft nettó hátrány, noha nem kevesebbet, hanem jóval többet dolgoztam, mint ha nem szültem volna. És ebbe a 3 gyerek felnevelésének költsége még nincs beszámolva, az szintén 20 millió gyerekenként amúgy. Szóval nem csoda, ha a jólét helyett nem mindenki választja a biztos ráfázást, amire a patriarchális társadalmakban az anyai életút választása predesztinálja a nőket. És ebből az apa annyit vállal, amit úri kedve tart. A fizikai terheket nem tudja átvállalni, de a szellemieket és anyagiakat se mindig akarja igazságosan megosztani. Ha pedig vállal belőle valamit, azért a nő még legyen lekötelezve. valahol nagyon ne okés ez így, fijúk. Az állam alapegysége nem a család, hanem az egyén kéne hogy legyen, és a nőknek a piacgazdasághoz való hozzájárulását (humán tőke újratermelése) ki kéne számolni és oda kéne juttatni. Mert az, hogy pénzük és energiájuk számolatlanul ömlik bele egy feneketlen kútba, amiből aztán a piac szabadon markolja ki a maga hasznát, nahát ez nagyon nem oké.

Címlap

top