Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Gyermek keresztelés?

sensualité
Létrehozva: 2014. Április 22. 00:14
Sziasztok! Igazából azért írok a problémámról, mert abszolút kívülálló emberek véleményére volnék kíváncsi, akik semmilyen szempontból nem elfogultak. Van egy 4 éves kisfiam, aki még nincs megkeresztelve. Egyedül nevelem, ebből adódott, hogy mindig tolódott a keresztelő kérdése, hogy miért, az nem számít most, a lényeg, hogy nagyon szeretném megkereszteltetni. A tesómék lennének a keresztszülők (nővérem és férje), akik amúgy mindketten lelkészek. Én régen nagyon komolyan gyakoroltam a hitemet, de már nem járok templomba, el is távolodtam ettől az egésztől, egyedül magamban itthon és a szívemben élem meg valamelyest, persze már nem annyira intenzíven. Közben a gyerkőcke elég nagy lett, nem tudom, végigülne-e egy istentiszteletet (kétlem), ezért megkérdeztem a testvéreméket, hogy szerintük manapság háznál nem keresztelnek-e időnként. A lényeg és a kérdésem a következő: ők kifejtették, hogy ne haragudjak, de ha nem járok rendszeresen templomba, akkor ne is legyen fontos megkereszteltetnem a picit, mert semmi értelme. Nagyon ellenzik, és bevallom, nagyon rosszul esett, hogy így állnak hozzá. Ha nem vagyok rendszeres templombajáró, ne legyen megkeresztelve a gyermekem??? :( Vajon minden pap és lelkész így fogja látni???
  1. 2014. Április 22. 20:09101.

    Én meg azon vigyorgok a hsz-ek olvasása közben, hogy egy csomó fórumozó leírja, hogy nem hisz semmilyen vallásban, majd az örök üdvösségről vitatkozik...

     

    Most akkor aki nem hisz istenben, az nem hisz az üdvözülésben sem, nem?

     

    Aki meg vallásos, annak meg tökmindegy, mi lesz a hitetlenekkel a trombitálás után.. Akkor meg miért vitatkozunk azon, hogy ki részesülhet belőle?  

     

    (kivéve persze, ha családtagod az érintett, akkor rosszul esne, ha elvágná a lehetőségét a halál utáni találkozásnak..) 

  2. 2014. Április 22. 20:03100.

    De ez már emberek elmélete, nem? Tehát nem lehet úgy felfogni, mintha maga Isten nyilatkoztatta volna ki. Én úgy gondolom, hogy ha van Isten, nem lehet ennyire kicsinyes.

     

     

    Ez egy nagyon jó meglátás..
    maximálisan egyetértek vele!

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (95)
    2014-04-22  19:42
  3. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2014. Április 22. 20:0299.
    Ezt idáig értem. Amit utána írtam, azt nem értem. Hogy valaki hall róla, tud róla, értelmével fel is fogja, csak éppen hinni nem tud benne? Nem azért, mert nem akar, hanem mert nem képes. Azzal mi van?
    előzmény:
    ÁgicaT (98)
    2014-04-22  20:00
  4. 2014. Április 22. 20:0098.

    Hát ez megint nézőpont kérdése, mert amennyiben a Bibliát az Isten kijelentéseként fogjuk fel (függetlenül attól, hogy effektíve ki fogta a tollat és papírt), akkor nem csupán emberi gondolat.

     

    Máté evangéliuma 25. fejezetében van szó az utolsó ítéletről, ami így kezdődik:

    "31. Amikor pedig az Emberfia eljön az ő dicsőségében, és vele az angyalok mind, akkor odaül dicsősége trónjára.

    32. Összegyűjtenek eléje minden népet, ő pedig elválasztja őket egymástól...."

     

    ... mégpedig aszerint, hogy "jóemberek" voltak-e vagy sem.

     

    Na és az aláhúzott rész a görög szövegben nem a keresztyénekre vonatkozik, hanem a föld minden népére. (görögül: panta ta etné) 

    Ezen rész magyarázatára mondta azt a dogmatika professzor, hogy ez a válasz arra a kérdésre, hogy mi lesz azokkal, akik soha nem is hallottak Istenről, Jézusról. Ők a cselekedeteik alapján lesznek megítélve, a Bibliát idézve: hogy adtak-e az éhezőnek, befogadták-e a jövevényt, felruházták-e a mezítelent, meglátogatták-e a betegeket, a börtönben lévőket.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (95)
    2014-04-22  19:42
  5. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2014. Április 22. 19:5897.
    Eda, ez korrekt? Szerintem nagyon nem az. A hitet egyesek ajándékként fogják fel, mert valahol az is. Ha én nyitott vagyok, elolvasok, meghallgatok bármit, megismerem a nézeteket és ezek mellett vagy ellenére ragaszkodom a jóhoz, DE KÉPTELEN VAGYOK HINNI vallásos módon, akkor nem üdvözülhetek, ha esetleg mégis létezik Isten? Hiába állok olyan normálisan az emberekhez,  mint sok valódi hívő sem? Csak  mert nem tudok hinni olyanban, amire nincs bizonyítékom? Ez nagyon igazságtalan lenne szerintem, és az én értelmezésemben Jézus sem ezt hirdette.
    előzmény:
    eda-1952 (96)
    2014-04-22  19:54
  6. 2014. Április 22. 19:5496.
    Jó tanárod volt, ez korrekt magyarázat. És azokat, akik nem hisznek persze nem érinti. (az természetes, hogy te nem így gondolod.)
    előzmény:
    ÁgicaT (91)
    2014-04-22  19:29
  7. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2014. Április 22. 19:4295.
    De ez már emberek elmélete, nem? Tehát nem lehet úgy felfogni, mintha maga Isten nyilatkoztatta volna ki. Én úgy gondolom, hogy ha van Isten, nem lehet ennyire kicsinyes. Én úgy képzelem, az ember lelkét vizsgálja, és igenis lehet olyan helyzet, hogy pl. a vallásos szülei kínoznak valakit testileg-lelkileg, akár még nemileg is, egy ilyen helyzetben szerintem törvényszerű, hogy a gyerek vallásellenes lesz, ha megnő. Amúgy meg tényleg egy másokért élő, önzetlen, jó ember. Nem a másik emberek dolga megítélni, hogy neki jár-e az üdvösség. Még akkor sem, ha pl. fennhangon szidja Istent, és tudatosan mond rá nemet. Vagy aki ismeri ugyan Istent mint fogalmat, olvasta a tanításait, de minden akarata ellenére sem tud benne hinni? Közben normálisan él, nem bánt másokat, becsületes, stb... de képtelen hinni. Ő sem üdvözülhet? Én ezt nem tudom elképzelni.
    előzmény:
    ÁgicaT (91)
    2014-04-22  19:29
  8. Torolt_felhasznalo_277981
    Torolt_felhasznalo_277981
    2014. Április 22. 19:4094.
    Még jó, hogy azokat nem is izgatja a dolog:-))
    előzmény:
    ÁgicaT (91)
    2014-04-22  19:29
  9. Torolt_felhasznalo_200853
    Torolt_felhasznalo_200853
    2014. Április 22. 19:3993.
    Parasztvakítás a köbön.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (90)
    2014-04-22  19:08
  10. 2014. Április 22. 19:3492.

    Én sem értem, miért bántják... mert az más, amikor valaki arról ír, hogy lehetne elintézni, hogy templomi esküvőjük legyen és olyan dolgokat ír le közben, hogy az ember haja égnek áll és egyértelmű, azért akarja, mert ma ez sikk.

    Én azt se tartom elítélendőnek, hogy otthon szeretné, mert  a gyerekek nem egyformák egyrészt, másrészt meg katolikusoknál nem tudom hogy van, de reformátusoknál előfordul. Engem is otthon kereszteltek meg, később azt mesélték, hogy azért mert tél volt és messze  a templom, de bizony ebben nem vagyok biztos, ui én is pici, gyenge újszülött voltam... ))

    előzmény:
    bogi01 (71)
    2014-04-22  14:09
  11. 2014. Április 22. 19:2991.

    Én úgy tanultam a dogmatika tanáromtól, hogy akiknek nem volt módjuk megismerni Istent, azok a cselekedeteik alapján ítéltetnek meg.

    Akiknek viszont módjában állt Őt megismerni, de tudatosan mondtak Rá nemet, azok hiába jönnek a "jó ember voltam" szöveggel.... 

    előzmény:
    eda-1952 (87)
    2014-04-22  18:48
  12. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2014. Április 22. 19:0890.
    Bizony-bizony. Skarlát betűt nekik, inkvizíciót, máglyát. A megbocsátás és az "én mindenkihez jöttem, a legkisebbekhez is" jegyében...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_200853 (89)
    2014-04-22  19:00
  13. Torolt_felhasznalo_200853
    Torolt_felhasznalo_200853
    2014. Április 22. 19:0089.
    És mi van azzal, aki ismeri Kirsztust és Egyázát és mégsem hisznek, nem vallásosak? Azokkal tűzre?
    előzmény:
    eda-1952 (87)
    2014-04-22  18:48
  14. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2014. Április 22. 18:5588.
    Ez egy katolikus tanítás. A katolikus egyház nagyon sok dologban sarkos és kirekesztő a saját hatalma és anyagi érdeke fenntartásáért. Ez az idézet nem a Bibliából való, vagyis nem abból, amit Isten kinyilatkoztatásaként tisztelnek ők maguk. Saját egyházfőik írták hozzá az ilyen és ehhez hasonló tanításokat. Hasonló a cölibátus is, aminek szintén az anyagi érdek volt az alapja, és cseppet sem törődött azzal, sőt nem törődik még ma sem, hogy hány papot kényszerített ezzel belső önmarcangolásra vagy akár bűnre a természetes ösztönök eme mesterséges elfojtása. És kb. holnapig sorolhatnánk a hasonló példákat, amik nem az embert nézik, hanem az egyházat. Nem az egyéni üdvözülést, hanem az anyagi érdeket. Mindezt persze a krisztusi szegénységre alapozva mégis. Groteszk.
    előzmény:
    eda-1952 (87)
    2014-04-22  18:48
  15. 2014. Április 22. 18:4887.

    Szerinted.  Nézz utána, kik kaphatnak bűnbocsánatot.

    Most olvastam vissza és látom az idézetet Tamtamtam-tól: 

    " Ez a megállapítás nem vonatkozik azokra, akik saját hibájukon kívül nem ismerik Krisztust és Egyházát:"Akik ugyanis Krisztus evangéliumát és az ő Egyházát önhibájukon kívül nem ismerik, de őszinte szívvel keresik Istent," Ezt azért érdemes értelmezni: mert mi van ha nem keresik, de csak úgy maguktól, vallás nélkül jók és erkölcsösek, vagy mi van ha ilyenek, de azért nem keresik, mert ott van nekik egy nem keresztény vallás..?

    előzmény:
    Miss.Marple (74)
    2014-04-22  15:19
  16. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2014. Április 22. 18:2286.
    Pedig talán elolvashatnád, most egy egész jó kis beszélgetés alakult ki valódi érvekkel. Többek között abban is, hogy a szülő hite nem a gyereké, éppen ezért egy lelkész - ha komolyan veszi hitét és hivatását - nem tagadhatja meg a gyerektől a keresztelés gesztusát, mellyel az első lépést teszi meg valaki ahhoz (az ő hitük szerint), hogy felajánlja magát istennek, aki befogadja. Régen - szintén az egyházi butításnak köszönhetően - rettegtek attól az emberek, hogy a kereszteletlen ember nem juthat majd a Mennybe. Petőfit alig párnaposan megkeresztelték, mert nagyon vézna, erőtlen legénykének tűnt, nem akarták, hogy pogányként haljon meg... hatalmas üzlet volt ez a tudat(lanság) az egyház számára, hogy még királyok is rettegtek a kiátkozástól. A ma emberének már adott a tájékozódás, a művelődés lehetősége, és aki ma már a keresztelés mellett dönt, az általában nem félelemből teszi, hanem mert egy jó értelemben vett szakrális igénye van rá. (Vagy egyházi esküvőt akar a puccparádé és a nagymama végett, és kell hozzá a keresztelőlevél... )
    előzmény:
    szaszo71 (84)
    2014-04-22  18:13
  17. 2014. Április 22. 18:1585.

    Ja, bocs, alatta lett volna a link, csak nem jelent meg. Megpróbálom újra, de ha nem sikerül, rá lehet keresni online is a Katolikus Egyház Katekizmusában (846. ponttól), ami a katolikus tanítás hivatalos összefoglalása.

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (80)
    2014-04-22  17:52
  18. 2014. Április 22. 18:1384.

    Nem olvastam el a többi hozzászólást, de igazat adok a testvéredéknek. 

    Ha nem gyakorlod a hitedet, akkor mért olyan fontos, hogy meg legyen keresztelve a gyerek? Pláne ilyen külön kívánságok, hogy háznál, mert nem képes megülni.

    Akkor neveld becsületes embernek, majd ha később ő ógy érzi, megkeresztelkedik. 

    előzmény:
    sensualité (1)
    2014-04-22  00:14
  19. 2014. Április 22. 18:0283.

    Köszönöm, hogy ezt leírtad, mert ez pontosan így van! És pont ez az oka, hogy én messziről kerülöm az egyházat!

     

    előzmény:
    cassopeia (64)
    2014-04-22  13:07
  20. 2014. Április 22. 18:0082.

    Ezt az egész gyerekkori keresztelkedést nem értem. Miért kell egy csecsemőt (kisgyereket) belekényszeríteni valamilyen vallásba? Majd ha nagy lesz, megérti miről van szó, és jogilag is felnőtt, akkor döntse el ő, hogy akar-e és ha igen, milyen valláshoz tartozni.

     

    Te sem gyakorlod a vallásod, most hogy bajod van az élettel, elfordultál ettől, nem? Akkor miért kellene a gyereked megkeresztelni? Neki milyen pluszt nyújtana? Max. egy statisztikai adat lenne a 10 évenkénti népszámlálásban.  

     

    Nem attól lesz valaki jó ember és/vagy boldog, hogy megkeresztelik.  

    idézet:
    mozigépész (32)
    2014-04-22 06:58:10

    Hát valahogy így...

     

    Én azért nem házasodtam templomban és nem kereszteltem meg a gyerekeimet, mert szó szerint rosszul vagyok az egyházak képmutatásától, hazugságaitól. Ez pedig fokozottan igaz a katolikus egyházra, ahol engem is megkereszteltek. Igaz utána nem sűrűn raktam be oda a lábam, soha nem éreztem rá kényszert. Gondolkodtam már, hogy átkeresztelkedem, de egyelőre nem érzem ennek akkora jelentőségét, mert ez csupán egy vallás és nem hit. A vallás csak külsőség, a hit belülről jön, ha jön. 

     

    Aztán az élet úgy hozta, hogy jócskán felnőtt voltam már, amikor önmagamtól rátaláltam önmagamban a hitre. Nem kellett hozzá se pap, se lelkész, se egyház, se senki. Csak én. Az élet úgy hozta, hogy errefelé vitt az utam. Ma sem járok templomba, mert úgy gondolom a hithez nincs szükség se közvetítőre, se templomra, se előre megírt imákra, csak istenre és az emberre. Ők ketten remekül le tudják rendezni egymás között, amit kell. 

     

    Értelemszerűen a lányaimat sem neveltem soha vallásosan. Mégis a kisebbik egészen pici kora óta olyan mértékben érdeklődik ezen téma iránt, és olyan mélyről jövő őszinte hite van, hogy azt tisztelem. Épp ezért szoktunk beszélgetni róla, kérdezget és én válaszolok. Aztán hogy akar-e majd egyházhoz tartozni, vagy sem, az idő és ő eldönti. 

     

     

    előzmény:
    mozigépész (29)
    2014-04-22  06:58
  21. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2014. Április 22. 17:5981.
    Tudom. Azt is, hogy a kisbabák sírhatnak, és ezt mindenki megérti, hiszen a saját keresztelőjükön akkor is ott kell lenniük, ha egyéb esetben azt mondanánk, vigye már ki inkább a szülő, ne bőgesse vele végig a szertartást. Egy mentálisan egészséges négyéves azonban már nem kisbaba, és ha normálisan nevelték, nem mindent ráhagyva, akkor ki kell bírnia egy keresztelésnyi időt normálisan. Én is láttam már olyan szülőt, aki még színházban is hagyta szétszedni a gyerekének a díszletet, mert nem éreztette vele határozottan, hogy ezt itt nem szabad, na, ilyenekből lesznek később az iskolában is viselkedni képtelen, tanár és diák által egyaránt kiutált, antiszociális Ödönkék. Feltételezem, hogy t.i. fia nem ez a kategória, szóval ha négyéves, itt az ideje elkezdeni szociális lénnyé nevelni. Melynek tökéletes állomása lehet egy istentisztelet végighallgatása - függetlenül attól, hogy őt keresztelik-e épp vagy sem.
    előzmény:
    milla55 (77)
    2014-04-22  16:42
  22. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2014. Április 22. 17:5280.
    Nekem nem nyílik meg hivatkozás a színesre kattintva... honnan való ez az idézet?
    előzmény:
    tamtamtam (78)
    2014-04-22  17:29
  23. 2014. Április 22. 17:4179.

    "És majd ha 2 év múlva ott álltok az iskola kapujában, és el kell dönteni, hit- és erkölcstan vagy sima erkölcstan órára járjon-e a gyerek, hogy választhatná a református hittant, ha megtagadták tőle a keresztséget?"

     

    Simán. Attól még hittanra járhat. És később meg is keresztelkedhet, amikor már majd ő maga tudja, hogy mi az, és ő maga akarja, és vállalja a velejáróit is.

    előzmény:
    Miss.Marple (36)
    2014-04-22  08:12
  24. 2014. Április 22. 17:2978.

    tudtommal a pogányok nem jutnak a menyországba.

    átírták volna? 

    idézet:
    Miss.Marple (56)
    2014-04-22 09:13:27

    ""AZ EGYHÁZON KÍVÜL NINCS ÜDVÖSSÉG"

    ...

    847 Ez a megállapítás nem vonatkozik azokra, akik saját hibájukon kívül nem ismerik Krisztust és Egyházát:

    "Akik ugyanis Krisztus evangéliumát és az ő Egyházát önhibájukon kívül nem ismerik, de őszinte szívvel keresik Istent, és a kegyelem hatására teljesítik a lelkiismeretük szavában fölismert akaratát, elnyerhetik az örök üdvösséget." [342]

     

     

    előzmény:
    Miss.Marple (53)
    2014-04-22  09:13
  25. 2014. Április 22. 16:4277.

    Nem kell a négyévesnek végigülni az Isten tiszteletet.A keresztelő után az egyik hozzátartozóval ki szabad menni.

    Arra is gondolni kell, hogy kisbabát is keresztelnek és ők bizony sírhatnak.

    Mindenféle korosztályt keresztelnek. Kisbabától a felnőttig.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (73)
    2014-04-22  14:50

Címlap

top