Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Minek ennyi gyógyszer?

banyuci
Létrehozva: 2014. Április 21. 13:08

Miért van az, hogy orvos nem működik együtt a beteggel, sőt inkább mint egy fék olyan visszahúzó ellenséges viselkedést tanúsít ha természetes alternatív gyógymódokat keresek a gyógyszerek mellé mint pl paleolit táplálkozás, C vitamin szedése stb.Külföldön élők számukra ismeretlen szaktekintélyek módszereit leteszik  a sárga földig, holott fogalmuk nincs miről is van szó lehet akár Nobel -díjas is az illető orvos.

 

Nem tudok az orvosaimmal őszinte lenni, inkább befogom a szám és teszem amit jónak látok, hang nélkül . Kialakítok egy saját táplálkozást, mozgást ami a javam szolgálja szedem a liposzómás C vitamint stb. stb.

 

nem kérek koleszterin  csökkentőt  mivel ami használ az árthat is szerintem.

 

Vitatkoztunk az ünnepek alatt barátokkal milyen érdekeltség fűzeti az orvosokat ahhoz, hogy ilyen készséggel írják fel és tömik a betegeket gyógyszerekkel. Ráadásul tüneti kezeléseket kapunk.

 

Örömmel olvasnám a tapasztalatokat.

 

 

  1. 2014. Április 23. 15:2076.

    "Ha beteg vagyok, akkor elmegyek az orvoshoz, mert annak is meg kell élnie valamiből. Miután felírta a gyógyszereket, elmegyek a patikába, mert a patikusoknak is meg kell élniük valamiből. Hazafele menet elmegyek a csatornához, és a gyógyszereket beleöntöm, mert én is élni akarok."

     

    Mark Twain

    előzmény:
    Csupaszbuksza (53)
    2014-04-23  09:58
  2. Torolt_felhasznalo_200853
    Torolt_felhasznalo_200853
    2014. Április 23. 15:0975.
    Ennyi beteg influenza szezonban jut egy rendelési időre. Vagy valami egyéb járvány idején. De nem általános.
    előzmény:
    inmélius (72)
    2014-04-23  14:23
  3. Torolt_felhasznalo_200853
    Torolt_felhasznalo_200853
    2014. Április 23. 15:0874.

    Nem értem. Ha kifogy a gyógyszered, amit szedned kell, az nem szívesség, hogy felírja a következő adagot, hanem kötelesség, már amennyiben szükséged van rá.

    Ha meg sem vizsgál, hogy tudja szükséged van-e rá, csak te kéred, akkor .. megint nem értem milyen orvos az ilyen..

    előzmény:
    antironia (67)
    2014-04-23  11:34
  4. 2014. Április 23. 14:4873.

    Sokkal tobb idot tudsz megsporolni magadnak es a masiknak is, ha tudod, mikor, mit mondj es azt hogy mondd ugy, ahogyan a masik is megerti. Egy rakas felesleges kontorfalazas, hummoges, gyozkodes, es felesleges feszultseg (ami raadasul faraszto is) megelozheto.

    Ezzel szemben a mai orvos-beteg kommunikacioban a tekintely a fo iranyado. Van a kiszolgaltatott beteg, aki a vele szemben allo orvostol meg csak kerdezni sem nagyon mer vagy magyarazatot kerni holott torveny adta joga van a megfelelo tajekoztatashoz. Az mar reszletkerdes, hogy azert, mert a pokhendi valasztol/ leb@szastol fel-e, esetleg siman elhajtjak. A legtobb orvos sajnos nem partnert lat a betegben, hanem egy ujabb elintezendo melot a futoszalagon.

     

    Tulterheltsegre persze mindig lehet hivatkozni. Viszont pont gyorsabban es hatekonyabban tudja vegezni a munkajat az, akinek a kommunikacioja fejlett. Ez nem csak az orvosokra igaz hanem minden szakmara, ahol emberekkel foglalkoznak. Nem kell orakig lelket apolni, csak elmondani ertheto nyelven a lenyeget, hogy a beteg felfogja es donteni tudjon.

     

    Orulok, h ilyen a haziorvosod, es termeszetesen en is ismerek olyan orvost, aki naponta tobb szaz (!) beteget lat el kozel 40 eve, szakszeru, jol megerteti magat, emelett tud emberseges is maradni.  Csak hat sajnos a nagy tobbsegre ez nem jellemzo :(

    előzmény:
    inmélius (72)
    2014-04-23  14:23
  5. 2014. Április 23. 14:2372.

    Kooperáció? Kommunikáció? Mikor? Amikor egy 4 órás rendelési időre 70-80-100 beteg esik?

     

    Kedvelem a háziorvosunkat. Többször meggyőződtem arról (utólag), hogy remek diagnoszta. Ha ő azt mondja, hogy azonnal sürgősségire, akkor azonnal sürgősségire kell menni. Ha mentőt hívni nem is tud, mert azonnal nincs, és akkor sincs, ha nagyon kéne, legalább kocsiba pattanok és viszem én. Vagy visznek engem.

     

    Általában mindenütt ez a túlterheltség a jellemző. Voltam kézsebészeten, az orvos lelkiismeretes volt, otthonról hajnali 6-ra rendelt be varratszedésre, mert máskor nem ért rá. És tényleg nem ért rá.

     

    De írtak fel nekem vérnyomáscsökkentőt is, amitől a legtöbb ember éjjel-nappal köhög. Anyukámnak pl. azt mondta az orvos, amikor mondta neki, hogy fuldokolva köhög tőle, hogy így van ez néni, és anyukám ebben megnyugodott, miért ne tette volna, orvos mondta neki, szépen "hozzászokott" a köhögéshez. Ugyanezen szimptóma miatt visszamentem én is az orvoshoz, és mondtam neki, hogy ez nekem nagyon rossz, mit lehet tenni? Felírt egy másik szert. Nem mondom, a köhögős vérnyomáscsökkentőből 200 forint volt egy havi adag, a másikból több, mint 2000. De nem köhögök... és nem hagytam, hogy azt mondják nekem: így van ez, kérem, szokjon hozzá.

     

    Summa-summárum: az orvosok is emberek. Van, aki lelkiismeretes, van, aki felületes, mindenesetre folyamatos pénz és időzavarral küzd a társadalombiztosító finanszírozta egészségügy, orvos ide, vagy oda. Aki meg tudja fizetni, kap nívós ellátást, új módszereket, aki nem, annak marad az érdekérvényesítés ott, ahová tartozik.

    előzmény:
    Angel_fire (52)
    2014-04-23  09:48
  6. 2014. Április 23. 13:5871.
    Pedig ceges doki (!) irta epp a csaladban :)
    előzmény:
    Empty (65)
    2014-04-23  11:22
  7. 2014. Április 23. 12:5470.

    Lehet, hogy az öt doboz túlzás, de van ilyen. 

    Nekem a gyerekorvos! csinálta már többször, hogy felirta az antibiotikumot, hogy "most még nem kell, de ha úgy látja, hogy nem javul a gyerek, kezdje el neki adni". Hát én még sosem mertem el a hasamra ütve nekiállni gyógyszerezni a gyereket.

     

    Lehet, hogy azért, mert munkámból kifolyólag sok emberrel beszélgetek (és azzal is tisztában vagyok, hogy az emberek szeretnek túlozni, kicsit kiszinezni a történetüket), elég sok "rémtörténetet" hallottam már az egészségügyben tapasztaltakról.

    Lehet, hogy hihetetlen, de a helyi háziorvos szájából is elhangzott már az a kijelentés, hogy amikor kikerülnek az egyetemről még nagyon lelkesek,  lelkiismeretesek, de a sok évnyi rendelés után ez elmúlik...

     

    Én is felül szoktam birálni a nekem felirt gyógyszereket. Egyrészt, mert amúgy is igen ritkán megyek orvoshoz (szerencsére nem is vagyok beteges, meg nem akarok bekerülni a mókuskerékbe), másrészt meg sosem veszek be semmi újat, amiről nem tudom, mi az.  

     

    Van az a mondás, hogy a nátha gyógyszerrel egy hét alatt gyógyul, gyógyszer nélkül meg hét nap alatt.  

    előzmény:
    Empty (65)
    2014-04-23  11:22
  8. 2014. Április 23. 11:3669.

    Nem kéne neked gyakrabban járni errefelé? Nekem ehhez képest igen magas, 90-100/ 60 körüli  volt valamikor, lehet, nem ártana megint ránézni, főleg, hogy itt múlatom az időmet 

    Ó, te már nagyon kiművelődtél itt, hogy karcinogén, azt nem tudtam... akkor már nem is eszel annyi gumicukor-tortát? 


    A céklagyilkossal egész jól megbarátkoztam, azt rendeli nekem  évek óta, amit kérek: céklát céklával

     

     

    előzmény:
    Frigyesur (66)
    2014-04-23  11:27
  9. 2014. Április 23. 11:3568.

    És még észre sem veszi....

     

     

    Az élteti, hogy kígyót-békát kiabál az orvosokra. 

     

    Pfffff......

    előzmény:
    abak (58)
    2014-04-23  10:52
  10. 2014. Április 23. 11:3467.

    Én nem ismerek ilyen orvost.

     

    Ahogy már előttem is írták: olyan szűk a gyógyszerkeretük, hogy nem kockáztatják a büntetőpontokat. 

     

    Az orvos barátnőm sokszor ezért nem tud felírni nekem szívességből a szokásos gyógyszeremet (ha pl. nem figyelek, és kifogy...), mert akkor a saját betegeinél lesz keretproblémája. 

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_200853 (59)
    2014-04-23  10:57
  11. 2014. Április 23. 11:2766.

    Neked mekkora? Az enyém 85/50 körül mozgott, amikor mérték.

     

    És okosságokat is tanulhatsz: megtudtam, hogy a cukor karcinogén a paleolit témában. Fogadjunk, hogy nem tudtad!

     

    Egy jótanácsot viszont ha elfogadsz: ne bízz a hozzád legközelebb álló doktorban! Úgy hallottam cékla gyilkos.

    előzmény:
    Empty (64)
    2014-04-23  11:17
  12. 2014. Április 23. 11:2265.
    es egy ekicsit kilogo xtra:
    "ha gyakran faj a feje, ot doboz Algopyrin eleg lesz? Majd a datomot toltse ki"

    Ez tényleg kilóg kicsit, kár volt átesni a ló túloldalára...  
    előzmény:
    Angel_fire (62)
    2014-04-23  11:02
  13. 2014. Április 23. 11:1764.
    Eltaláltad Bácsikám, béka s@gge alatt a nyomásom, de itt mindig helyrerázódik 
    előzmény:
    Frigyesur (61)
    2014-04-23  11:02
  14. 2014. Április 23. 11:1163.

    Sajnos sok dologban igazad van.

    A kommunikáció hiánya, az alaposság valóban komoly akadályokba ütközik, de ez nem csak az orvoson múlik. Áldatlan állapotok uralkodnak a legtöbb intézményben, egyre nő a szakemberhiány, nőnek a várólisták, egyre kevesebb idő jut egy betegre, a gyógyszerek felírása pedig sajnos azon is múlik, mit tud kifizetni a beteg....nem mindig tudja azt felírni az orvos, amit a legjobbnak lát, amit a legjobb tudása és lelkiismerete szerint adna, ha a beteg csak az OEP által támogatottat tudja kiváltani a patikában. Más szálakon is megvan kötve az orvos keze, egyre inkább...azt csak a beteg képzeli, hogy egy orvos azt ír fel és annyit, amit akar (és amit a kedves beteg kér, mert persze ő tudja jobban, mi lenne számára az üdvözítő, és ha az orvos nem így tesz, már megy is a kígyó-béka átokszórás - mint itt is.

     

    Igen,  a betegeknek egyre inkább  tudatosnak kell lenniük, és azt sem állítom, hogy mindig ártalmas, ha nem szedi be rögtön, amit az orvos felír. A káros az, amikor okoskodó kóklerek mondják meg a tutit, hozzájárulva a beteg további egészségkárosodásához, ehhez asszisztál a média is sokszor.

    A koleszterinről már elég régen bebizonyosodott, hogy csak egy bizonyos szintig lehet diétával karbantartani, mivel genetikai tényezők is befolyásolják a szintjét, vagyis nem csak (illetve nem főleg az) számít, mennyit viszünk be a táplálkozással, hanem az, hogy a szervezet mennyit termel. Gyakran előfordul, hogy a beteg csodálkozik, hogy az egészséges életmód, a rendszeres mozgás mellett hogy lehetnek rosszak a laborjai...hát így. És ilyenkor  bizony szükség lehet gyógyszeres kezelésre is, hogy a nagyobb bajt megelőzzük.

    Igazad van abban is, hogy tilos lenne fogamzásgátlót felírni a lányoknak addig, amíg nem végzik azokat a vizsgálatokat  amik kideríthetik, hajlamos-e valaki a trombózisra.  Erre például kifejezetten jó az internet, és az információáramlás, tudnia kell a fiatal lányoknak és szüleiknek is, hogy igenis addig kell menni, amíg valakinél meg nem tudja csináltatni ezeket  vizsgálatokat. 

    előzmény:
    Angel_fire (52)
    2014-04-23  09:48
  15. 2014. Április 23. 11:0262.

    "jaaj, hat Mari neni ezt szokta szedni"
    "igen, ez a gyerek tenyleg fulfajos, ne kelljen anyukanak hetente itt ulnie"

    "most ment iskolaba, ilyenkor sokmindent osszeszednek, tudja az anyuka, mennyit kell adni" 

    "felirom inkabb harom honapra elore, ne kelljen visszajonni"

     

    es egy ekicsit kilogo xtra:
    "ha gyakran faj a feje, ot doboz Algopyrin eleg lesz? Majd a datomot toltse ki"

    (hirtelen tobb nem jut az eszembe)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_200853 (59)
    2014-04-23  10:57
  16. 2014. Április 23. 11:0261.
    Alacsony a vérnyomásod, dejno, hogy ilyen hsz.-okra írogatsz? Netán te is kaptál "lórúgásnyi" vérnyomáscsökkentőt?
    előzmény:
    Empty (50)
    2014-04-23  09:09
  17. 2014. Április 23. 10:5960.

    Ez a masik baj, hogy egy rakas olyan "puhap*cs" doki van, aki keresre szinte barmit felir. 
    Annyira birnam, hogy ha legalabb annyit megtennenek, hogy rezignalt arccal -mint az amcsi filmekben- emondanak, hogy "ok., en azt javasoljom, hogy (...), ha on ragaszkodik a (.....)-hoz, ebben az esetben annak hosszu/rovid tavu kockazata (.......). Mos mar tetszik tudni minden pro es kontra ervet, felnott, felelossegteljes es cselekvokepes embernek itelem meg, tesek szives lenni donteni." Megjegyzem ilyet meg SOSEM lattam...  A vehemensebb minden tajekoztatas nelkul koti az ebet a karohoz es felelemkeltesel probal hatni a betegre, a masik meg szolgalelkuen irja a zsak fajdalomcsillapitot, antibiotikumot, xanaxot, akarmit... 
    előzmény:
    abak (57)
    2014-04-23  10:51
  18. Torolt_felhasznalo_200853
    Torolt_felhasznalo_200853
    2014. Április 23. 10:5759.
    Mert az orvos nem Dévényi Tibi bácsi, aki kívánságokat teljesít. Ha tudja, hogy a páciensnek nincs szüksége antibigyóra, akkor miért is írja fel kérésre?
    előzmény:
    antironia (56)
    2014-04-23  10:47
  19. 2014. Április 23. 10:5258.

    Most akkor az orvos tukmálja rá a betegre a gyógyszert, vagy a beteg kéri?

     

    Ellentmondásban vagy saját magaddal.

    előzmény:
    Csupaszbuksza (55)
    2014-04-23  10:38
  20. 2014. Április 23. 10:5157.

    Tévedésben vagy.

     

    A Tb támogatott gyógyszereknél (melyeket az orvosok írhatnak fel) nagyon szorosan figyelik a keretet, amennyiért az orvos gyógyszert írhat fel.

     

    Tehát neki pont az ellenkezője az érdeke.

    Ha olyan gyógyszert veszel, aminek a teljes árát fizeted, akkor a kutya sem tudja, hogy ezt kinek az "ötletére" vetted.

     

    Már más is írta: ha nem bízol az orvosban nem kell elmenni hozzá.

    Jogod van saját magadat gyógyítani.

    előzmény:
    Csupaszbuksza (53)
    2014-04-23  09:58
  21. 2014. Április 23. 10:4756.

    Egy apró köhintés és már rohannak is az orvoshoz antibiotikumot iratni.

     

     

    És akkor miért is az orvos a hibás....????????????? 

     

     

    előzmény:
    Csupaszbuksza (55)
    2014-04-23  10:38
  22. 2014. Április 23. 10:3855.
    Mit vinnyogsz, te izetlen. Irtam én valaha is, hogy csodaszereket szedek és kóklereket istenitek? Magam vetném tömlöcbe az összes mágust, távgyógyitót, meg aminek nevezik magukat. Az viszont tény, hogy feleslegesen szednek sok gyógyszert az emberek. Egy apró köhintés és már rohannak is az orvoshoz antibiotikumot iratni. Ha meg a doki véletlenül nem az antibiotikumot javasolja a kis semmiségre, verik az asztalt, hogy nekik bizony az kell.
    előzmény:
    antironia (54)
    2014-04-23  10:34
  23. 2014. Április 23. 10:3454.

     

     

    Mert bezzeg a "csodaszerárus" kóklerek ingyé osztogatják a vitaminjaikat meg egyéb himihumi táplálékkiegészítőiket...! 

     

    előzmény:
    Csupaszbuksza (53)
    2014-04-23  09:58
  24. 2014. Április 23. 09:5853.
    A kérdésedre nagyon egyszerű a válasz, szerintem te is tudod. Azért, mert az orvosnak nem érdeke, hogy egészséges légy, hanem az, hogy rendszeresen visszajárj hozzá és irogassa fel a gyógyszergyártók által nyomott bogyókat, te meg engedelmesen szedegesd.
    előzmény:
    banyuci (1)
    2014-04-21  13:08
  25. 2014. Április 23. 09:4852.

    Itt a kulcs a "lelkiismeretes" szo, amit Te is irsz. Az a velemenyem, hogy az ilyen problemak nagyon nagy reszet ezzel az egy dologgal (meg persze normalis betegkomunikacioval es alapossaggal) orvosolni lehetne.

     

    Ha mar koleszterin, engem is probaltak gyogyszerrel tomkodni 25 evesen. Osszkoleszterin 7 mmol/L folott- LDL, HDL semmi info- triglicerid teljesen jo. Persze van, aki elteszi a receptet majd sosem valtja ki, en inkabb szoba elegyedtem a kezeloorvossal. Megkaptam a protokoll minden elemet, szedjem a gyogyszert, mellette sportoljak (azt mar nem mondta, mit) es dietazzak (szinten semmi tovabbi info).

    Leultem, ok, akkor fussunk neki megegyszer. Sportolo vagyok (nem kocasportolo es teljesen normal sulyu) es egeszsegesen taplalkozom, amit nem a Kiskegyedbol lestem el, hanem a dietetikus diplomam okan. (egyebkent a dieta reformalasa legtobbszor sajnos alig mukodik) Megkoszontem szepen a receptet, kertem, varjunk 4-6 hetet, ujabb labor aztan meglatjuk.

    A doktorno pofakat vagott "nememmindegyhamegakarszdogleni" fejmosassal kis tulzasal elzavart :)
    Elkezdtem odafigyelni a zsirsavosszetetelre az etrendemben (igen, etrend-kiegeszitokkel is), szepen lassan normal szintre tertek vissza az ertekeim, amit 9 eve tartok is. Termeszetesen nem ahhoz az orvoshoz mentem vissza. 

    De emlithetnem akar a nogyogyaszomat is, aki 4-bol 3 trombozisos felmenom ellenere irt fel fogamzasgatlot ranezesre. Meg se kerdezte a csaladi kortortenetet, en mondtam el mert gimiskent mar olvastam errol. (a kotekedok kedveert: nem, nem pasi miatt kellett hanem a gorcseimre, amitol suliba se tudtam jarni napokat) 
    Amikor kellett volna, akkor meg nem kaptam gyogyszert (ketszeri labtores, ketszer 6-8 het gipsz trombozis profilaxis nelkul). Utobbinal Aspirinnel "megoldottam".

    Persze az is nagyon nagy kerdes, hogy mikor jut el odaig a tarsadalom, hogy el se akarjon jutni az orvosig. A magyar lakossan dontoen nagy szazaleka egyreszt mindent megtesz, hogy taccsra tegye magat egeszsegugyileg (bagozik, iszik, minosegi pihenesre nem szan idot, sportra plane), a masik fele meg a lo tulso oldalan van DE ennek oka sajnos nagyon sok esetben pont az, hogy kiabrandult az orvosokbol. Talan mert nem erzik a lelkiismeretet, az alapossagot, a kooperaciot, a kommunikacio meg enyhen szolva elegtelen?

    előzmény:
    Empty (48)
    2014-04-22  20:51

Címlap

top