Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Egyre több amerikai anya marad otthon

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2014. Április 10. 10:40
Az amerikaiak többsége még mindig úgy véli, a gyereknek az a legjobb, ha az egyik szülő otthon van vele.

Nők Lapja Café: Egyre több amerikai anya marad otthon
  1. 2014. Április 17. 23:12551.

    Ezek nagyon szépek, ezeket szeretem is.

    Csak az olyanokat nem bírom, hogy van benne egy óc-kóc, vagy hasonló, meg három sor egymás alatt, ami totál nem is rímel, aztán ennyi a nagy alkotás. (Rühellem, ha valami nem rímel és/vagy nem dallamos - elég sokáig írtam régebben verseket, talán emiatt bökik a csőrömet.)

    előzmény:
    gazpacho (550)
    2014-04-17  23:05
  2. 2014. Április 17. 23:05550.

    Most megy a topik a nyelvvizsgázás gyötrelmeiről

     

    A GALAGONYA

     

         Őszi éjjel

    izzik a galagonya

    izzik a galagonya

            ruhája.

         Zúg a tüske,

    szél szalad ide-oda,

    reszket a galagonya

            magába.

         Hogyha a Hold rá

            fátylat ereszt:

         lánnyá válik,

            sírni kezd.

         Őszi éjjel

    izzik a galagonya

    izzik a galagonya

            ruhája.

     

    előzmény:
    ymsz (548)
    2014-04-17  22:43
  3. 2014. Április 17. 22:55549.
    Ez egy nagyon értékes és szép,ösztönző hsz volt tőled! :)

    Én is sokat felejtettem sajnos,de kis memoriafrissitessel már be is ugrottak.
    Ettől függetlenül valóban van már sok idétlen mondoka,dal,de ezek javarészt mai,modern írók "remekmuvei".
    Elég,ha szetnezel kortárs irodalomban,a gyerekeknek szánt kiadványok jó része kegyetlen. Talán Babyface is ezekre gondolt.
    A csatolt illusztracioktol meg egyenesen a jóisten mentsen meg...o.O
    előzmény:
    Lillaréka (528)
    2014-04-17  21:45
  4. 2014. Április 17. 22:43548.
    Az én lányomnak se mindig volt kedve, volt h egyből játszott,
    de itthon sokszor kérte. (Pl. Pista bácsi fát fűrészel)

    Arra jó volt, h megtanuljak néhány számomra addig ismeretlen dalocskát.
    előzmény:
    biobula (544)
    2014-04-17  22:29
  5. 2014. Április 17. 22:39547.
    Az anyámtól én is megkaptam elégszer (az én fiam tényleg nagyon későn kezdett beszélni), hogy biztos azért nem beszél, mert túl felnőttesen beszélünk hozzá. Ebben valószínűleg igaza volt. Ez egy gyenge pontom, vállalom. Felkelek minden éjjel ötször szoptatni, ha kell, felveszem és dajkálom, ahányszor csak szüksége van rá, ott vagyok vele és szeretem, de az ilyen fejlesztő játékos rész nekem kínkeserves erőfeszítés. Másnak meg fordítva.
    előzmény:
    gazpacho (545)
    2014-04-17  22:30
  6. 2014. Április 17. 22:31546.
    Én - részben épp ezért is - nagyon-nagyon tisztelem és becsülöm az óvónőket.
    előzmény:
    gazpacho (542)
    2014-04-17  22:28
  7. 2014. Április 17. 22:30545.

    Nemrég olvastam,hogy a mai gyerekek átlagosan fél évvel később kezdenek el beszélni,mint 30 évvel ezelőtti kortársaik.

    És a mai gyerekek 3 kétharmadának nem mondanak esti mesét.

    előzmény:
    Lillaréka (528)
    2014-04-17  21:45
  8. 2014. Április 17. 22:29544.
    Nekem mondjuk a nagyobbik fiam se szerette az ilyen tematikájú összeröfiket (ringató, vagy nevezzük bárhogy), alighogy rákapott volna valami kellékre (mondjuk a labdára, ami az egyik mondókához kellett), már pakolták is el, mert jött a következő. Hát köszi.
    előzmény:
    ymsz (540)
    2014-04-17  22:15
  9. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2014. Április 17. 22:29543.

    Jajjugyanmár!! Ezt a süket dumát! 

    Mintha ezeket a foglalkozásokat nem az unatkozó anyucik miatt találták volna ki..? Pedig deeee!

    Nyilván a gyerekre is ragad valami a koszon kívül, de végsősoron azért van, hogy anyu valahol kiengedje a gőzt. 

    előzmény:
    ymsz (540)
    2014-04-17  22:15
  10. 2014. Április 17. 22:28542.

    Akkor leszek naaagy magyar anya, ha ezeket a szarokat mondogatom a gyereknek?? Nem, nem fogom. Nem érdekel. A bölcsiben tanulják, ha akarja elmondja itthon, ha nem nem mondja. Nagy ügy..pfff

     

     

    Az óvónők és már újabban a gondozónők is diplomáznak ezekből a szarokból.

     

    De ezen lovagolni, hogy ki/mennyi mondókázik a kölökkel...

     

    Kölök...aztán majd ne sírj,ha nehezen olvas a gyerek.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_302972 (529)
    2014-04-17  21:52
  11. 2014. Április 17. 22:27541.

    Hű, ezeket de gyűlölöm én is! Énekelgetni szeretek neki, de az ilyen mutogatós mondókáktól a hideg kiráz, pedig biztos hasznosak.

    Szerencsére mifelénk van sima baba-mama klub is, ahol mi anyukák beszélgetünk, a gyerkőcök meg körülöttünk sertepertélnek. Na, az tök jó. A fiam is imádja.

     

    Pedig nagyon jól tudom, hogy kellenek nekik ezek a vackok, néha erőt veszek magamon, és elmutogatom, hogy borsót főztem, de ezt leszámítva inkább hallgatunk mondjuk Gryllust, vagy hasonló zenét, vagy eléneklek bármilyen dalt neki (gyerekdalt, népdalt, bármit, tényleg), csak ezeket a "gagyi" nyelvezetű (mielőtt belém kötnétek, idézőjelbe tettem, mert tudom, hogy fontos szerepe van az ilyen nyelvezetnek is) mondókákat rühellem, ahol még mutogatni is kell, ÁÁÁÁÁÁÁ....vagy ha már mindenáron kell, akkor itthon, kettesben, ne csapatostól, az annnyira...nem is tudom...idétlen.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_302972 (539)
    2014-04-17  22:07
  12. 2014. Április 17. 22:15540.
    Itt is kb. 20 perc volt a mondókázós énekelős blokk. Ezután kicsiknek játék a szőnyegen, nagyobbak gyurma, rajz, festés, vágás ragadsztás stb. mindig megvolt a tematika.
    És nem neked kell szeretned, hanem a 'kölködnek' (idézet tőled), de egy énénén egomán embernek hiába magyarázom.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_302972 (539)
    2014-04-17  22:07
  13. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2014. Április 17. 22:07539.

    Na én meg gyűlölöm az efféle "ringatókat". Ülünk mint a hülyék, ölünkben a párhónapos gyerekkel és mondókázunk..

     

    Mi is járunk gyerek tornára, de ott mondjuk 10 perc rímelős-foglalkozás van az elején összvissz. 

     

    Úszni is jártam pár hónapos gyerekkel, de egy idő után pont ő unta meg az ún bemelegítést, ahol voltak ezek a mondókák. Alig tudtam az ölemben tartani arra a kb 8 percre. 

    előzmény:
    ymsz (530)
    2014-04-17  21:53
  14. 2014. Április 17. 22:06538.
    Igen itt Bp-n fizetősek, de mi vidékre jártunk ringatóra anyukám lakhelyére,csak jelképes párszáz ft-t kellett dobni egy dobozkába, amiből vettek a gyerekeknek üdítőt, rágcsát anyukáknak kávét. ;)

    De valóban ebből is üzlet lett nagyvárosokban.
    előzmény:
    Lillaréka (532)
    2014-04-17  21:57
  15. 2014. Április 17. 22:05537.
    Hasonlóan velekedek en is,ezért írtam,hogy kifejezetten kevés a valóban szellemi munka irodai keretek között.
    Végül is egy orvosnak is van dokumentacioja,"irodai jellegű" feladata.;)
    előzmény:
    vérmatska (509)
    2014-04-17  19:44
  16. 2014. Április 17. 22:03536.
    Nagyon sokszor  jó dolog visszamenni a  "gyökerekhez" az ősi tudáshoz, amit mára el akartunk felejteni, a naaaaagy.. önmegvalósitásban.
    előzmény:
    Beatrix76 (535)
    2014-04-17  21:59
  17. 2014. Április 17. 21:59535.
    Ez is egy helyes megközelítés,bár en nem a nyugatról és az ún. civilizált világ tarsadalmaira gondoltam.
    Hanem az e világ által elmaradottnak ítélt ún harmadik világbeli és vilagvegi meg meg az utáni helyekről.
    Ahol nemhogy gyes meg hasonló és egyéb szociális juttatások,de élelem és tiszta ivóvíz is luxus.

    Mégis,sok gyermek,fiatal ember,idős sokkal kiegyensulyozottabb és teljesebb eletet el,mint pénzügyileg és gazdaságilag jóval fejlettebb régiókban elő társaik.
    A pénz mindent megfertoz,az emberi kapcsolatok több szegmenset különösen.
    De ez most itt közvetve értendő a téma kapcsán.

    A hagyományos csaladmodellben elő tarsadalmakban jóval kisebb pl a pszichikai,lelki megbetegedések aránya,a civilizácios problémák meg jórészt ismeretlenek.

    Igen, Európa nem tartozik ide.
    De nem hiába erősödik az európai anyák között is a hagyományokhoz való visszatérés igyekezete.
    Egyre többen ösztönösen megérzik,mi a jó valóban nekik és mindezt nem a szociális juttatások mérlegelése alapján és a munkaeropiaci kereslet helyzete kapcsán döntik el.
    előzmény:
    vérmatska (507)
    2014-04-17  19:33
  18. 2014. Április 17. 21:58534.

    Olyanra.

    Attól még gyakorolni kell!

    tudod.. ha nem rohannának az anyaggal.. ha lenne idő elmélyiteni a tudást... stb. . 

    De nincs.. és már nagyon nagyon régóta nincs....  igy marad a szülőre a gyakoroltatás..  

    szomorú...  de ez van.

    előzmény:
    szaszo71 (531)
    2014-04-17  21:54
  19. 2014. Április 17. 21:58533.
    Ezek tök aranyos dolgok. :)))

    A korai fejlesztőhöz, neha úgy érzem sokan csak bizniszt csinálnak belőle. Pl. van egy Bp-n, méregdrága de nem vmi jó. Persze sokszor szükséges, de vissza is élhetnek a szülő jóhiszeműségével.
    előzmény:
    Lillaréka (528)
    2014-04-17  21:45
  20. 2014. Április 17. 21:57532.

    Az én hangomtól megrepednek az üvegfelületek...

     

    de azért.. a mondóka belefért...- abban nem feltétlenül kell énekelni. 

    kitalálni nem kell újat.. ki vannak találva és müködnek. 

     

    olvastam róla én is, hogy kezdik ezeket  újra felfedezni.....és hát.. üzlet is lett belőle.
    persze.. abban igazad van,  arra is jó, hogy anyu kicsit kimozduljon és másokkal is találkozzon. 

    előzmény:
    ymsz (530)
    2014-04-17  21:53
  21. 2014. Április 17. 21:54531.

    "Amikor az alsós mellé már tanárt fogadnak.. mert anyu-apu nem tudja mondjuk megtanitani a matekot. "

     

    Esetleg nem olyan iskolákra lenne szükség, aholmegtanulja a gyerek a matekot?

    előzmény:
    Lillaréka (528)
    2014-04-17  21:45
  22. 2014. Április 17. 21:53530.
    Mi jártunk ringatóra, egész pici koratól kezdve. Ott egy csomó mondókát, höcögtetőt tanultam. :) Arra is jó volt, h kimozdultunk, anyukákkal tudtam beszélgetni (nemcsak babatémákrol). Sokat a youtube-ról tanultam meg, pedig szörnyű hangom van szúnyogriasztásra kiválóan alkalmas. :) De a kiscsaj szerette. Szerintem is jók a gyerekdalok, mondókák. Ahhoz sajnos nem vagyok kreatív, h kitaláljak újakat.
    előzmény:
    Lillaréka (527)
    2014-04-17  21:30
  23. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2014. Április 17. 21:52529.

    Akkor leszek naaagy magyar anya, ha ezeket a szarokat mondogatom a gyereknek?? Nem, nem fogom. Nem érdekel. A bölcsiben tanulják, ha akarja elmondja itthon, ha nem nem mondja. Nagy ügy..pfff

     

     

    De ezen lovagolni, hogy ki/mennyi mondókázik a kölökkel...  

    előzmény:
    ymsz (526)
    2014-04-17  21:09
  24. 2014. Április 17. 21:45528.

    kérdezd csak  meg a nagymamát!

     

    bár  már ő sem ösztönös... ő is iskolában tanulta.

     

     

    Csak kapcsold össze.... hogy pl mik vannak egy korai fejlesztőn. 

    és hogy milyen játék járul a régi gyerekdalokhoz... amiket még a te nagymamád esetleg tudhatott. 

     

    újat sosem találnak fel, max más magyarázatot vagy ideologiát  gyártanak hozzá. 

     

     

    A Halandzsa.. Ha kitaláltok új szavakat bizonyos tárgyaknak vagy dolgoknak.. az jó. Nekünk is van családi szótárunk. 

    és ugyis megtanulja a rendes nevét is a dolgoknak.

     

     

     

    A gyerekdaloknak vagy verseknek is van ritmusa..  rimel is...
    Hidd csak el nyugodtan... ilyenekkel  nagyon szépen lehet észrevétlenül fejleszteni a gyereket. 

     

     

    a másik még..

    rengetegen nyűgnek azért, hogy nehezen megy az irás a gyerekeknek.. az alsósoknak.  merthogy nem érett még a finommotorika... 

    Na, de miért is nem érett?
    Mert az oviban nem gyurmáztak eleget.. mert már nem kötelező az ilyesmi... aki akar részt vesz aki akar nem.
    Régen nem volt gyurma. Engem a nagyanyám odaállitott maga mellé amikor tésztát gyúrt. persze, hogy több kárt csináltam mint hasznot.
    De kaptam egy kis darab tésztát, és  gyúrhattam- formázhattam.
    Vagy  beállitott meggyet magozni, meg borsót fejteni... (ajajjajj.gyerekmunka)--mégis. ha belegondolsz.. ezekkel is  fejlödött a finommotorika. 

     

     

    Vagy-- ez már késöbbi..
    Amikor az alsós mellé már tanárt fogadnak.. mert anyu-apu nem tudja mondjuk megtanitani a matekot.
    De miért nem?  Mert nagyontudatosan akarja.
    Holott lehet  már az ovissal is megszámolni, hány almát tettünk a zacskóba, mennyi van még ha megettél kettőt.. és ehhez hasonlók.

     

    és ehhez aztán nem kell pedagógia végzettség... csak le kell ásni ösztönös szintre.. előszedni azt a tudást, ami megvan mindenkiben- hiszen valaha megtanulta. 

     

     

    A gyerekdalokat is ismeri mindenki. már megtanulta, amikor gyerek volt.
    Semmi másra nincs szükség--- mint Emlékezni.

     

     

    előzmény:
    Babyface83 (525)
    2014-04-17  21:05
  25. 2014. Április 17. 21:30527.

    A gyerekdalok nem bugyuták.

    épp ma jutott eszembe.....- a régi öregek bizony tudtak valamit. 

     

    Zsip-zsup kenderzsup--- amikor közben ringatod vagy hintáztatod....
    - ma azt mondanánk-- az okosok--  stimulálod az idegrendszert a  hintáztatással.
    Vagy a csip- csip- csóka... vagy a kerekecske- gombocska... ami a finommotorikus fejlesztés... játékosan.
    De nagyon sok gyerekdal----  pl logopédia fejlesztésre nagyon jó.

     

    A régi öregek ezt ösztönösen tudták. 

    Ma gyártanak hozzá tudományos magyarázot.... és nem ösztönösen hanem erőszakolva próbálják pl kijavitani a  nagymozgásos  meg a finommotorikus problémákat  és beszédhibákat. 

    Pedig lehet, ha a gyerek egész picike korától fogva anya ilyesmit játszott  volna.... akkor nem lett volna probléma sosem. 

     

    Ma azt mondják.. korai fejlesztés.. 

    A régi öregek ezeket a gyerekmondókákat  - dalokat játszották a kicsikkel.
    ösztönösen...

    Most meg nincs idő rá...  meg különben is iqcsökkent gyerek... megénentudom....stb --stb..stb.

     

     

     

    Weöres Sándor versei pedig egyszerűen- nagyszerűek a beszédhibák javitására. 

     

     

    pl.. gondolj bele a Kutyatár..
    Harap utca három alatt megnyilott a kutyatár
    sippal- dobbal megnyitotta kutyafülü Aladár
    Kutyatár kutyatár, kutyafülü Aladár

     

    úgy gyakoroltat, hogy valójában észre sem veszi a gyerek, hogy R - hangzót gyakorol.

     

    Vagy a S- Sz-Beh-- Sok súly, meg sem mozdul, sok szenet ha bekapok messze- messze szaladok..  pöszeség??

     

     

    bocs.. nem megy az összes fejből....
    A neten meg nem leltem meg a összeset..biztos fent van csak nincs kedvem keresni már

     

    előzmény:
    Babyface83 (525)
    2014-04-17  21:05

Címlap

top