Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Hit és Tudás

tji
tji
Létrehozva: 2004. június 25. 07:51
Sziasztok!

Már többször felvetődött a kérdés:
Mit jelent hinni valamiben?
és
Mit jelent tudni valamit?

Mennyire tág a határ a kettő között, mekkora a szakadék, van-e egyáltalán?

Írnék egy idézetet ide, ami régesrég pár ezer éve íródott:
"A hit pedig a reménylett dolgoknak valósága, és a nem látott dolgokról való meggyőződés."

Várom hozzászólásaitokat:)
-zen-
  1. Torolt_felhasznalo_728395
    Torolt_felhasznalo_728395
    2004. június 28. 15:02126.
    Ne haragudjatok, hogy megjegyzem de. . : a nem témához tartozó személyeskedéseket privátban elintézzétek!!Ha már nem tudtok konzisztens kijelentéseket tenni a nektek nem szmpatikus személyről. . Vagy úgy már nem is tűnik olyan érdekesnek a másik ilyetén szapulása ?

    /Difficele est satiram non scribere. . Juvenalis(60-140)/
    előzmény:
    Gabriella# (125)
     
  2. 2004. június 28. 14:52125.
    És válaszolt már ???:-)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_844654 (124)
     
  3. Torolt_felhasznalo_844654
    Torolt_felhasznalo_844654
    2004. június 28. 14:49124.
    Szerintem igen.

    Ezt már több helyen megkérdezték tőle, más topicokban, mindig lányok!
    előzmény:
    Gabriella# (123)
     
  4. 2004. június 28. 14:46123.
    :-)))

    Így kompenzálja ?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_844654 (121)
     
  5. 2004. június 28. 14:46122.
    1. Hogy következik a józan észből ?
    2. Aki megtapasztalta, tudja (nem hiszi. . . ); és van sok ilyen (elemi részecsként viszont ritkábban tapasztaltak)
    3. A szex-szűz fogalmak a 2. ponttal összefüggésben íródtak
    Okostojásnak lenni szerinted adekvát ?
    előzmény:
    919597 (120)
     
  6. Torolt_felhasznalo_844654
    Torolt_felhasznalo_844654
    2004. június 28. 14:45121.
    Pontosan erről van szó!

    Ami egyébként igaz is lehet!!
    előzmény:
    Gabriella# (118)
     
  7. 2004. június 28. 14:41120.
    Szia.
    1. A tapasztalatokból, és a józan észből "következik". Nem dogma, és nem axióma.
    2. Szerintem is: A probléma igazán ott kezdődik, amikor _azt hiszi valaki_, hogy a dogma igazságtartalma megtapasztalható. A természettudományos eredmények vagy minden esetben megtapasztalhatóak (ha nem is közvetlen módon, mint a borjú az új kapura. . . ), vagy logikai úton levezethetőek megtapasztalt dolgokból. Ezért természet, és ezért tudomány.
    3. Nem olyan. Neked újdonság a vitafórumon való adekvát viselkedés. Tehát ha valaki akkor Te vagy itt szűz.
    3.
    előzmény:
    Gabriella# (118)
     
  8. 2004. június 28. 14:41119.
    Occan = Occam
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  9. 2004. június 28. 14:33118.
    Szia, miért gondolod, hogy a világ dolgaira kizárólag a természettudomány módszertana alkalmazható ?

    Miből következik az Occan borotva használhatósága (netán dogma-gyanus axióma ?)

    A probléma igazán ott kezdődik, amikor a dogma igazságtartalma megtapasztalható (ami viszont nem mondható el minden természettudományos eredményre)

    Amit itt csinálsz (jónéhány más okostojás társaddal együtt a különböző topikokon) az olyan, mintha szexről vitatkoznál szűzen . . .
    előzmény:
    919597 (117)
     
  10. 2004. június 28. 14:23117.
    Nem sokat magyarázok, mert Te értelmesebbnek tűnsz mint a többiek, ezért bízom benne, hogy megérted. Tehát nézzük, mit is szóltál ha már birizgálta a lelkiismeretedet.
    1. Minden feltevés felülvizsgálható, és felülvizsgálandó.
    Az istenes, az episztemológiai szempontból szükségtelen, és felesleges (Occam borotva). Eldobandó.
    2. a "docta ignorantia" a dogmára nem alkalmazható. Csak az értelmes dolgokra. Ahol tudható, hogy "van még más is", csak az nem tudható, hogy az micsoda.
    3. Axiómákból csak szintaktikai rendszer építhető fel úgy, hogy közben nem reflektál a világra is. Ahogy reflektál, az máris szemantikai rendszer, és ott az axiómákon alapuló tételek igazságát a valóság, az empíria ítélőszéke elé kell állítani (ill. ha akarja, ha nem, oda áll). Az meg a dogmáitokra aszondja, hogy honnan szedtétek ezt a marhaságot?
    4. A dogmák igazságtartalmát hit útján többnyire csak a "szegények" fogadják el. De ettől ők boldogok, ez már csak igaz. ;-)))
    előzmény:
    Rebelly (115)
     
  11. 2004. június 28. 13:39116.
    Hogy mi a hit? Nekem a hit Istenben és önmagamban. De ez majdnem egy és ugyanaz, mivel mindannyian Isten részesei vagyunk, így valahol mi is Istenek vagyunk. Sőt! Nem is valahol, mert azok vagyunk! Elég göröngyös az út Hozzá, de akiket sok megpróbáltatás ér, azoknak örülniük kell, mert őket szereti az Isten és ezzel most nem azt akarom mondani , hogy a többieket nem szereti , elvégre senkinek sem könnyű.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  12. Torolt_felhasznalo_728395
    Torolt_felhasznalo_728395
    2004. június 28. 13:31115.
    :)) Elmondtad:"a teológia (szerinted) nem tudomány, mert az állításai nem verifikálhatóak. . /nem vizsgálhatóak, ill. nem igazolhatóak- csak azért mert a "van Isten" kijelentés légbőlkapott feltevés. . ?--ezek szerint eme feltevés szerinted nem is vizsgálható felül. . ?/Nem tudom hallottál-e már a docta ignorantia, avagy tudós tudatlanságról. . amely nem más mint Isten felfoghatatlanságának "tudományos úton" bizonyított megértését "takarja". . . Nah igen. . a fikciók és a vallási képztek, illúziók ELVILEG nem verifikálhatók:. . a hipotézisek ellenben szükségképpen verifikálhatók, azaz igazolhatók axiómákból is. . Ergo: a theológia veritábilis diszciplína, amely dogmákra épül. . s eme dogmák igazságtartalma kizárólag csak a hit útján fogadható el. --amely Hittel, mintmár oly' "bölcsen" kifejtetted már nekünk, Te, nem rendelkezel. . :)
    . . dixi et salvavi animam meam. .
    előzmény:
    919597 (110)
     
  13. Torolt_felhasznalo_844654
    Torolt_felhasznalo_844654
    2004. június 28. 12:15114.
    Na, most meg ezzel jössz!

    Rájöttél, hogy az analitikus filozófiára hivatkozni marhaság, hiszen akkor a matematika sem lenne tudomány, amit persze ők nem mondtak, csak te!

    Egyszerű a kérdés megválaszolása:
    Kattints rá a társadalomtudományokra, bárhol, bármilyen nyelven, és -tetszik, nem tetszik - mindenhol ott találod a teológiát!

    Okoskodhatsz, persze, szokásodhoz híven!

    Azt hiszem azonban, értelmeset itt sem tudsz mondani!

    Ilyen alapon ugyanis sem a filozófia, sem a jog, sem a szociológia, sem a politológia nem lenne tudomány!
    előzmény:
    919597 (110)
     
  14. 2004. június 28. 11:49113.
    1. miért kéne bármely tudomány bármely állításának cáfolhatónak lennie? Ha valami cáfolható, méghozzá konzisztensen és perdöntő érvénnyel, akkor az az állítás hamis. Avagy ara gondolsz, hogy érvelni nem lehet ahamissága mellett? Dehogynem. Csakhogy míg a pszichológia, vagy a művészeti alkotások terén sem az anyagi rész a lényeges, úgy a teológiában sem konzisztensek a term. tud. érvelési rendszerek.
    pl. az analitikus logikával elég kis résézt tudo megérteni, ugyanis a világ nem csak ráció, hanem emóció is, amivel az értelem semmit sem tud kezdeni (legfeljebb a mirigyekre hivatkozik. . . az ostoba)
    :0)

    2. hogy ne lehetne bizonyítani az állításait? ne tedd maagd annál nevetségesebbé, mint amennyire eddig is sikerült!
    Csak tudod, mivel nemtermészettudományról van szó, emiatt talán fölfoghatnád -a term. tud. módszerei alkalmatlanok a nem-fizikai valóság megismerésére. . .
    előzmény:
    919597 (109)
     
  15. 2004. június 28. 11:40112.
    MAJDNEM sikerült megcáfolnod. . . mindössze érvelni felejtettél el. . . a hozzászólásod értéke ezáltal=0
    előzmény:
    919597 (107)
     
  16. 2004. június 28. 11:08111.
    Kedves 919597!
    Ne csodálkozz ezen, hogy olyan nagy érzlemi ellenállást látsz másképpen gondolkozó emberektől a témában!
    Ők ugyanezt látják benned.
    Nincs ezzel semmi probléma. Mármint azzal, hogy ennyire mások vagyunk és másképp látjuk a világot. Te le is írtad, hogy ateista vagy. Valószínűleg nem fogsz itt és most valaki véleményétől "megvilágosodni". Én a problémát csak ott látom - és ez nem csak rád vonatkozik, hogy miért nem lehet a másik véleményét esetleg tapasztalatait elfogadni. Nem magunkévá tenni, isten adj, hinni benne, csak nem egyből letámadni. És ennek semmi köze a hithez, meg a tudáshoz, inkább az etikával hoznám kapcsolatba, úgyhogy bocs, hogy off.
    Ja, és még annyit, hogy nem szabadegyetemen ülünk, és nem is felvételizni akarunk oda, úgyhogy szerintem nem "kritérium", hogy csak is olyan hitelesen alátámasztott és logikusan felépített mondanivalóval rukkoljunk itt elő, amihez alapfeltétel az összes tudományos kutatás ismerete és az ezekből levont "konklúziók".
    Ezt sem csak neked szántam.
    További kellemes eszmecserélést!
    előzmény:
    919597 (110)
     
  17. 2004. június 28. 09:18110.
    És mielőtt még valaki azzal jönne, hogy más, tudományok sem nagyon felelnek meg ezeknek a kritériumoknak: Valóban, a dolog nem fekete fehér, igen nem jellegű. Folyamatos átmenet van az igazolhatóbb, bizonyíthatóbb, és a bizonytalanabb diszciplínák között. És egyszer csak van egy határ (amit az ésszerű kritériumok szabnak meg), és van ami azon alul marad. Ugyanakkor, ezek csak a legfontosabb, általánosan elfogadott tudománykritériumok. Éppenséggel lehetnek mások is, pl. a rendszerezett tevékenységre, vagy a struktúrális, hierarchikus felépítésre vonatkozóak, amiket inkább azok szoktak figyelembe venni, akik a legfontosabb krit. szerint kiesnek. ;-)
    Nektek ezek nagy nóvumok, ugye? Hogy olyan nagy érzelmi (mert értelmit azt nem látok) ellenállással fogadjátok őket. . . ;-))))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  18. 2004. június 28. 08:44109.
    Már egyszer világosan elmondtam, hogy a teológia miért nem tudomány: 1. az állításai nem falszifikálhatóak, vagyis nem cáfolhatóak. Azért mert sem nem analitikusak, sem nem empirikusak (csak az olyanok cáfolhatóak - tehát ami vagy logikailag konzisztens, vagy tapasztalatilag ellenőrizhető). 2. Az állításai nem verifikálhatóak (vagy konfirmálhatóak) tehát nem igazolhatóak, vagy bizonyíthatóak. Ugyanazért mint az 1. -nél. Ugyanakkor ez egy olyan "tudomány" aminek a legfontosabb "axiómája" az, a légből kapott feltevés, hogy "Van Isten". Bizony barátaim itt ezek a nagyon is erős érvek, és Ti ezekre nem tudtok semmit mondani, nemhogy cáfolni őket. És még ti vádoltok meg mást a mellébeszéléssel. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  19. 2004. június 28. 08:33108.
    Jöhet a konkrét kérdésed. Ha nincs, akkor feltételezem, hogy a vallásos hitemre gondolsz, amikor a hit lecsapódásáról beszélsz (a "hit" egyéb, köznapi vállfajait ugyanúgy kezelem, mint más halandó). Nos, vallásos hitem meg nincs egy szemernyi sem, ateista vagyok.
    előzmény:
    pocka (105)
     
  20. 2004. június 28. 08:30107.
    Az a gond, hogy éppen Te süketelsz itt, közhelyeket, trivialításokat hangoztatva. Ha ezeket levonom, mi marad a 94-es beírásodból? Tehát pont Te ne gyere itt nekem a szócsépléssel. ;-) Inkább Próbálj meg világos, egyértelmű állításokat tenni. Arra reagálok. De erre nincs mit, felesleges.
    előzmény:
    Musan (94)
     
  21. Torolt_felhasznalo_705070
    Torolt_felhasznalo_705070
    2004. június 27. 22:54106.
    Sajnálom, hogy nam akadtam rá erre a topikra előbb! Jó a téma, nekem való! :-)

    Sztem a hit bizalom abban, hogy valami úgy van, ahogy gondolom.

    A tudás az megtapasztalása annak, hogy valami úgy van, ahogy gonodlom.

    Ha valamit hiszek is, és tudok is, az bizonyosság.

    Tudom, hogy a puska nincs megtöltve, mert senki nem töltötte meg, de nem bízom benne, nem hiszem, ezért ellenőrzöm. Ekkor bizonyos lehetk benne, hogy igen, vagy nem.

    A hit és a tudás a bizonyosság részei, és kiegészítik egymást.

    Szerintem.

    előzmény:
    tji (24)
     
  22. 2004. június 25. 18:27105.
    Kedves "Sokszám"! Kíváncsi lennék -tán nem csak én- arra, h azon túl, amiket megtanultál a te kis lelkedben h csapódik le az, h hit (a tudást már megcsillantottad)! :)))
    előzmény:
    919597 (77)
     
  23. 2004. június 25. 16:51104.
    Regisztráljon, ajánlja ismerőseinek!

    http://megoldasok. uw. hu
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  24. 2004. június 25. 16:35103.
    Neked is! :o)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_844654 (101)
     
  25. 2004. június 25. 16:34102.
    :o)

    Oké, bocs, de azért remélem érthető voltam. . . :o)
    előzmény:
    Musan (98)
     

Címlap

top