Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Hit és Tudás

tji
tji
Létrehozva: 2004. június 25. 07:51
Sziasztok!

Már többször felvetődött a kérdés:
Mit jelent hinni valamiben?
és
Mit jelent tudni valamit?

Mennyire tág a határ a kettő között, mekkora a szakadék, van-e egyáltalán?

Írnék egy idézetet ide, ami régesrég pár ezer éve íródott:
"A hit pedig a reménylett dolgoknak valósága, és a nem látott dolgokról való meggyőződés."

Várom hozzászólásaitokat:)
-zen-
  1. Torolt_felhasznalo_844654
    Torolt_felhasznalo_844654
    2004. június 25. 12:3076.
    Megint nem tudsz semmi konkrétumot mondani!
    előzmény:
    919597 (75)
     
  2. 2004. június 25. 12:2775.
    No, itt van a kedvenc mókás emberem is. Mindig olyan vicceseket bír mondani. Látod Jyll, nála a tartalom, és a forma szervesen egységesül, nem úgy mint nálad ;-)): Ő buta mint a föld, és azt gonoszkodva adja elő. De hát csak adja, ki sértődik meg egy udvari bolond piszkálódásain. . . ;-))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_844654 (72)
     
  3. 2004. június 25. 12:2374.
    De most azért az átment ugye, hogy nem a stílusoddal van "bajom"? ;-)))
    előzmény:
    Jyll (71)
     
  4. 2004. június 25. 12:2173.
    A teológia legfőképpen azért nem tudomány, mert nem felel meg a 2 legfőbb tudományossági kritériumnak: 1. Nem verifikálható (vagy konfirmálható-ak az állításai), 2. Nem falszifikálható. Ez ilyen egyszerű. ezt a spanyolviaszt már jó régen feltalálták, sajnálom, ha ez neked újdonság.
    előzmény:
    Jyll (62)
     
  5. Torolt_felhasznalo_844654
    Torolt_felhasznalo_844654
    2004. június 25. 12:2172.
    It is itt vagy, és kezded a hülyeségeidet?

    Kezded az elméleti összehasonlásaidat?

    Kezded itt is kioktatni az embereket?

    Bármi konkrétum nélkül, erről sincs halovány fogalmad sem, mint a gyakorlati politikáról!

    Alapvető: a hit is tudás, valahol!

    Az létezik, amit a tudatodban elfogadsz!
    előzmény:
    919597 (56)
     
  6. 2004. június 25. 12:1671.
    Nekem ezzel semmi gondom (mármint, ha nincs időd, kedved) válaszolni. :o)
    előzmény:
    919597 (70)
     
  7. 2004. június 25. 12:1470.
    Egy szót se szóltam a stílusodról. Azt mondtam eredetileg, hogy ha nem az én írásomra reagálsz (de formailag nekem válaszolsz), akkor én arra nem fogok válaszolni, mert annyi időm nincs, hogy minden mellékszálat, gondolatfoszlányt (amik nem is az enyémek) elvarrjak, a helyére tegyek.
    előzmény:
    Jyll (67)
     
  8. 2004. június 25. 12:1069.
    Mégis, mondjál néhány módod (ha már egyénenként változik) a közvetlen megtapasztalásra. Valami konkrétumot, amiből kiviláglik, hogy ez hogyan működik másképpen mint a hagyományos tapasztalati módok. Mert különben még azt hihetnők, hogy csak beszélsz bele a nagyvilágba. ;-) Tehát: a fejükben hallják isten hangját? A tudatukba közvetlenül belefészkeli magát valami? Az ismert érzékszerveken túli érzékelést használnak a megtapasztalásra?
    előzmény:
    Musan (61)
     
  9. 2004. június 25. 12:0968.
    Azt persze ne felejtsük el, hogy menden embernek mást és mást jelent maga az isten fogalma.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  10. 2004. június 25. 12:0867.
    Sajnálom, hogy neked nem jön be a stílusom. . . :o) Engem spec. nem zavar, ha valaki valamit továbbgondol és azt (is) leírja.
    előzmény:
    919597 (63)
     
  11. 2004. június 25. 12:0766.
    Szóval az emberek sok mindenben hittek és vagy megbizonyosodtak a létezéséről és/vagy felfedeztek útközben olyan dolgokat, amelyek a mai tudomány részévé válltak. Ez egy folyamat, amelynek nincs vége. Kutatják pl. manapság is a jelenleg paranormálisnak nevezett jelenségeket, de bizonyításuk igen nehézkes. Akinek volt már megérzése, előre megálmodása stb. tudja, hogy ilyesmik bizony előfordulnak, aki nem tapasztalt még ilyesmit, az vagy elhiszi vagy nem. . . :o)
    előzmény:
    Jyll (62)
     
  12. 2004. június 25. 12:0565.
    Én sem vagyok hittérítő, de osztom a véleményedet. Isten igenis megtapasztalható, bennünk él, csak észre kell vanni. Ne , , féld az istent" hanem fogadd be és szeresd. az élet alapja a szeretet, és ez istenből fakad.
    előzmény:
    Musan (61)
     
  13. 2004. június 25. 12:0564.
    Én sem vagyok hittérítő, de osztom a véleményedet. Isten igenis megtapasztalható, bennünk él, csak észre kell vanni. Ne , , féld az istent" hanem fogadd be és szeresd. az élet alapja a szeretet, és ez istenből fakad.
    előzmény:
    Musan (61)
     
  14. 2004. június 25. 12:0163.
    Akkor mondjuk úgy, hogy a gondolataid, csapongók, inadekvátak voltak. Tessék összeszedettebbnek, koncentráltabbnak lenni. Megfigyelni, mit ír a másik, és arra válaszolni. Mint ahogy most pl. én sem szövöm bele ebbe a válaszba mindenféle csapongó, másról szóló gondolatomat. ;-)
    előzmény:
    Jyll (60)
     
  15. 2004. június 25. 11:5962.
    Na akkor itt egy reagálás. :o)

    Ezen az alapon szerintem az olyan tudományokat, mint pl. a történelemtudomány, amely köztudottan még bő 200 évvel ezelőtt is hajazott azért bizonyos tekintetben a szépirodalmi műfajra (képzelt beszédek stb. ), a filozófiát, a pszichológiát is tudományos szempontból erőteljesen megkérdőjelezhetőeknek lehetne nevezni jelenleg vagy bizonyos történelmi korszakokban. A tudomány tág fogalom, sok minden belefér, szerintem a teológia is. Persze az a Te magánügyed, hogy nem tartod annak.

    (Eszembe jutott, hogy ott van a sokat vitatott alkímia, amelynek egy dolgot biztonsággal köszönhet a világ: a kémiát. . . . :o)
    előzmény:
    919597 (30)
     
  16. 2004. június 25. 11:5761.
    igen, lényegében "harmadik szinten" a közvetlen tapasztaláson alapul, ahol a lélek és szellem tudatosan tapasztalja Isten meglétét. Hogy ezt mi módon -nos, szerinteme gyéne válogatja. Csupán a kereszténységben meg az abból fakadó misztikus szektákban hiszik, hogy Isten nem tapasztalható meg közvetlenül, vagy hogy eltávolodott az embertől.

    Na, de nem akarok téríteni, még a végén rámfognák, hogy ezoterikus, vagy valami neokeresztény ipse vagyok és akkor tiltakoznom kéne :0DD

    előzmény:
    919597 (55)
     
  17. 2004. június 25. 11:4760.
    Ez most parancs? :o)

    Egyébként részemről a gondolataimat írtam le, azokat, amelyek a hozzászólásodról először eszembe jutottak. Ha pedig nincs kedved reagálni rá, ne tedd. Ez egy szabad ország. . . :o)

    előzmény:
    919597 (53)
     
  18. 2004. június 25. 11:3259.
    At így megszerzett tudás alpján ismét kialakul bennem a hit. Ez lehet a fejlődés alapja.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  19. 2004. június 25. 11:3058.
    sziasztok!nagyon jó ez a kérdés, engem is foglalkoztat ez a dolog. Úgy gondolom, midkét dolog valahonnan nagyon mélyről belülről fakad. Bennem a hit sem egy külső hatásra alakul ki. Az embernek van egy bizonyos tudása, ami megalapozza azt, hogy miben hisz . Így növekszik a tudás, ami ismét alapot teremt bennem arra, hogy higgyek dolgokban. . Ez arra ösztönöz, hogy tapasztalat által megbizonyosodjak a hitemről, akkor az már tudássá válik. De nem azért, mert olvastam, vagy valaki meggyőzött, hanem mert megtapasztaltam.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. 2004. június 25. 11:1957.
    Manóka! Megtisztelnél a válaszadással? Vagy úgy gondoltad, hogy mondasz egy elképesztően irreális dolgot, aztán szépen elslisszolsz a kérdések elől?
    Hogy is van ez a gondolati tárgycsinálás? Sőt, élőlénycsinálás! (Mert a Tulpa, az bizony egy élőlény akart lenni ADN elbeszélése szerint!)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  21. 2004. június 25. 11:0956.
    Mit jelent itt a "megbízható működés"? Mennyire megbízható? Mihez képest megbízható(bb)? Az érzékszervi megfigyelésen alapuló logikai döntésnél megbízhatóbb, vagy nem?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_113845 (48)
     
  22. 2004. június 25. 11:0555.
    Tehát szerinted a "harmadik szinten" a hit a tapasztalatra támaszkodik. Ekkor mely érzékszerveken keresztül jönnek az információk? Hogyan műxik ez a napi tapasztalat? Vagy csak úgy közvetlenül az elmébe "beszél bele" az isten?
    előzmény:
    Musan (54)
     
  23. 2004. június 25. 10:5254.
    a hit három szintje:

    1. a bizonytalanságból születő, félelmet csillapító lelki-egzisztenciális szükséglet, mely a biztonság illúziójával kecsegtet, lényegében a remény testvére. "hiszek Istenben" =nem tudom, hogy létezik-e, de remélem, hogy igen.

    2. a bizonyosság, a hűség, a hívség (nem hívság, bár ezt is ugyanabból a szóból képzik). "hiszek Istenben"= bízom Istenben, mint létező entitásban, Törvényben, Szellemben, Tao-ban, stb.

    3. a híd, mely összeköti a hívőt a hit tárgyával, ezáltal kapcsolatuk erős, biztos. "hiszek Istenben"= föl sem merül a kérdés, létezhet-e, mert napi szinten tapasztalom Isten létét (bárkit, bármit is nevezzek Istennek).
    Természetesen e harmadik az, ami legjobban megközelíti a Hit Archéját.

    Tudás: az ismeretek és a tapasztalatok leszűrt esszenciája.
    Bölcsesség: a tapasztalatok letisztult lényege, esszenciája
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  24. 2004. június 25. 10:4753.
    Az a baj itt, hogy ugyan írsz valamit, ami formailag az én írásomra reagál, de tartalmilag sajnos nem azt teszi. Így nincs mire válaszolnom. Senki nem várhatja tőlem, hogy minden egyes idecitált dologra (Jakupcsektő Schliemannig) reagálni tudjak, erre nincs időm, meg kedvem, ha véleményem van is róla. Tessék nektek is arra reagálni, amit ín írtam. Azt cáfolni, vagy megerősíteni.
    előzmény:
    Jyll (49)
     
  25. 2004. június 25. 10:4352.
    Akkor neked nagyon jó dolgod lehet, szeretnék a helyedben lenni. Csal elképzelsz pl. 1 mázsa tízezrest, és lőn, a halom testet ölt. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_190999 (45)
     

Címlap

top