Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Hit és Tudás

tji
tji
Létrehozva: 2004. június 25. 07:51
Sziasztok!

Már többször felvetődött a kérdés:
Mit jelent hinni valamiben?
és
Mit jelent tudni valamit?

Mennyire tág a határ a kettő között, mekkora a szakadék, van-e egyáltalán?

Írnék egy idézetet ide, ami régesrég pár ezer éve íródott:
"A hit pedig a reménylett dolgoknak valósága, és a nem látott dolgokról való meggyőződés."

Várom hozzászólásaitokat:)
-zen-
  1. tji
    tji
    2004. június 25. 09:3026.
    épp ezt mondtam itt előbb, hogy itt a szubjektív vélemények érdekelnének. A többi, ami az objektív fogalmakról szól, annak bárki utánanézhet. .

    :) tehát az érzések, tapasztalásokra lennék kiváncsi
    előzmény:
    919597 (22)
     
  2. 2004. június 25. 09:2925.
    Hát azért ott van a teológia, amelynek a jelentése: Istentan - bővebben "hiten alapuló szellemi tevékenység, amelyet tudományos igénnyel az Egyházban művelnek". Itt azért én érzek átmosódást hit és tudás között.
    előzmény:
    919597 (22)
     
  3. tji
    tji
    2004. június 25. 09:2924.
    saját gondolataim írom és te is:)

    térjünk vissza a témához. Ha valamiről kép van, video van, tudásanyag, az már nem hit. ezt hívják egzakt tudománynak nem?

    Csak akkor higgyem el, hogy áram folyik a vezetékekben, ha megrázott?
    Erre mondtam, hogy hit-tudás-utánanézés.

    nem véletlen tettem fel a kérdéseket, sokan összemossák ezeket. . .
    Ha neked a föld gömbölyűsége a hit kategóriába tartozik, akkor az a te döntésed, elfogadom:)
    és tiszteletben tartom.
    Mondta itt valaki, hogy ez baj?:)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_550280 (21)
     
  4. tji
    tji
    2004. június 25. 09:2623.
    abban hisz, hogy ő kevés erre. Abban hisz, ami mondtak róla mások. . .
    "buta vagy", "kevés vagy", "ugysem sikerül". . stb.

    Másokban hisz. . mások szavában.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_190999 (20)
     
  5. 2004. június 25. 09:2222.
    A "hit" és a "tudás" ismeretelméleti fogalmak is. Mint ilyenek arról szólnak, hogy az ismeretet hogyan, milyen alapon kapjuk, és fogadjuk be. Ebből a (-z ismeretelméleti) szempontból a hit irracionális, a tudás racionális. Mindkettő mögött lehet szilárd meggyőződés, de míg a tudás igényli a bizonyítékokat, a hithez ilyen nem szükséges.
    Köznapi fogalomként a kettő nem válik ilyen élesen külön, mivel a mindennapi szóhasználatban a "hiszem" a "tudom" enyhébb, kevésbé magabiztos formája is lehet.
    előzmény:
    tji (1)
     
  6. 2004. június 25. 09:1821.
    Persze, beszállhatnék egy űrhajóba, és akkor látnám, hogy gömbölyű. Mert akkor lenne bizonyosság, ha én magam megtapasztalnám.
    Az ég kék: nem a légkörre és a légkör összetevőire gondoltam, hanem a klasszikus értelembe vett égre, ami bárhol, bármikor (kiv. homokvihar. . . ) kék. Világoskék, sötétkék, szürkéskék: kék.
    De szerintem te leginkább azért vagy itt, hogy minenki válaszába beleköss.
    Inkább beszélgess magaddal, mert amit te művelsz, az nem vitatkozás, hanem kötözködés.
    előzmény:
    tji (18)
     
  7. Torolt_felhasznalo_190999
    Torolt_felhasznalo_190999
    2004. június 25. 09:1620.
    Hogy valaki miért kezdi el, ha nem hisz benne?

    Lehet mondjuk kényszerítő erő. Pl. valaki rengeteget tanul egy vizsgára, tehát tudja, hogy tudja a tananyagot. Mégis nem hisz önmagában, (bár tulajdonképpen ha úgy nézzük ez is egy hit csak negatív, mert nem hiszi el, hogy hihet) hogy akkor is tudni fogja, amikor erről bizonyosságot kell adnia másnak (a tanárnak). Viszont be kell mennie a vizsgára, mert különben nem léphet tovább.
    előzmény:
    tji (14)
     
  8. tji
    tji
    2004. június 25. 09:1319.
    bízol Istenben? Bízol magadban? Bízol másokban? És ha utánanézel és másképp van? Akkor mi történik?

    A hitel belül is van naív, meggyőződéses, és vakbuzgó (ez utobbi sokszor annyira mindent elhisz, hogy az már fájó:)

    Isten részei vagyunk nemde?:)
    Akkor pedig ha Istenben bízunk, akkor magunkban is bízhatnánk. .
    előzmény:
    *esthajnal (16)
     
  9. tji
    tji
    2004. június 25. 09:1118.
    hát ez érdekes példa:) régen laposnak hitték a földet, de nem bizonyosodtak meg róla. Ma már megbizonyosodhatsz a föld gömbölyű mivoltáról.

    Itt már utána lehet nézni és megvizsgálni. . Ez azért egy picit más mint régesrég volt nem?:)
    Ott állítottak valamit a tudósok, akik akkoriban inkább filozófusnak voltak mondhatók. . . Elhitték az emberek, mert ez volt elfogadott. .
    Ma már ez másképp van. Információkat szereztek róla, megvizsgálták és Tudássá alakult.

    Az ég csak a földről kék:)) picit kifelé mész és már fekete, sötét lesz. . Ez csupán a légkör és a napfény miatt látszik ilyennek;)
    De ezek is mind tudáson alapszanak. Régen még azt sem tudták, hogy vannak-e csillagok és ha igen mik azok. Ma már picit ehhez is közelebb kerültünk. Amit látunk, mérünk, tapintunk, érzékelünk, az mind tudáson alapszik és a tudásba tartozik, ami pedig efelett van, nincs bizonyitva senki számára, az pedig hit. . .

    Hit, egy lehetőség. Nyitott kapukat jelent a hit. Nyitott lehetőségeket (szerintem:)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_550280 (17)
     
  10. 2004. június 25. 09:0817.
    A hit az, amikor nem kell bizonyíték. (Elhiszem, hogy a Föld gömbölyű. )
    A tudás az, amire van bizonyítékod. (Kék az ég. )
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  11. 2004. június 25. 09:0716.
    A hit független a tudástól. Ha Istenhez vezető út az értelem erejétől függne, akkor a képzettebb emberek jutnának el leghamarabb Istenhez. Csakhogy Istenre olyan úton találunk rá, amely inkább függ az ember belső hozzáállásától, mint szellemi képességétől. A hit
    bizalom.
    Tudom, nem kizárólag Istennel lehet a hitet párhuzamba állítani, én mégis így értelmezem.
    előzmény:
    tji (11)
     
  12. tji
    tji
    2004. június 25. 09:0515.
    ugyanarról beszélünk persze, és amit te mondasz azt "hivatalosan" naiv hitnek mondják, hisz nem néztél utána, csak elhitted, amit más mondott.

    Ha valamit csak egy embertől hallasz és azt elhiszed, akkor kellő naivitással jársz el. Elhiszed, pedig nem győződtél meg róla. .

    Ha utánaolvasol, megnézegeted, akkor válig erős hitté, addig lehetnek bizonytalanságok.

    előzmény:
    Magonc (13)
     
  13. tji
    tji
    2004. június 25. 09:0414.
    :)) érdekes gondolatok:)

    megtapasztalja, de az eddigi hitrendszere nem tudja még befogadni. Ettől még megtapasztalta.

    Ha ezt tudatosítja magában, magyarul elfogadja, magáévá teszi, akkor válik tudássá. És igazad van, nem mindig kezdődik a hittel:)

    Viszont amíg valamiben nem hiszel, addig el sem kezded:) Miért kezdenéd el?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_190999 (12)
     
  14. 2004. június 25. 09:0313.
    úgy érzem, hogy ugyanazt mondjuk, és mégis azt mondod, hogy a hitem naív hit.
    Pedig pont oda tettem a hangsúlyt, hogy hiteles embertől veszek készpénznek információkat, általában nem áll szöges ellentétben az addigi tapasztalásaimmal, és más információk is megerősítik.
    előzmény:
    tji (4)
     
  15. Torolt_felhasznalo_190999
    Torolt_felhasznalo_190999
    2004. június 25. 09:0012.
    Nem mindig kezdődik hittel, sokszor az ember olyat tapasztal meg, amin elotte nem is gondolkodott, hogy hitt -e benne.

    Ja és hányszor hallani emberektől, miután megtapasztaltak valamit, hogy " ezt nem hiszem el"! :))
    előzmény:
    tji (6)
     
  16. tji
    tji
    2004. június 25. 08:5911.
    Jyll igazad van:)
    Itt nem is objektív választ várok. Akkor elmegyek egy könyvtárba, vagy oktatásra. Olvasok és kérdezek.

    Itt szubjektív válaszok cseréje folyik, erre valósi a fórum:)

    Érdekel, mit gondolnak ezekről a fogalmakról az emberek. Miképp fogalmazzák meg, miképp élik át és meg. . .
    előzmény:
    Jyll (8)
     
  17. tji
    tji
    2004. június 25. 08:5810.
    honnan szerzett?:)

    te hogy hívod azt a dolgot, amit a hit által megtapasztalsz?:) (és rájössz mit takar)

    nekem ez is tudás.
    Ha meggyőződöm valamiről és megtapasztaltam, akkor az már tudássá válik. Egy megtapasztalt dologgá.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_406365 (7)
     
  18. Torolt_felhasznalo_113845
    Torolt_felhasznalo_113845
    2004. június 25. 08:569.
    Igen, de a hangsuly azon van, hogy ezeket az információkat hogyan tudod hasznositani. És szerintem itt kap szerepet a hit.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_406365 (7)
     
  19. 2004. június 25. 08:568.
    Nekem valahogy a teológia vicces meghatározása jutott először eszembe, amikor a soraidat olvastam.

    (Mi a teológia: amikor egy vak ember egy sötét szobában keres egy nem létező fekete kalapot. . . és megtalálja. )

    De akkor most viccen kívül. A kérdésedre objektív választ szerintem nem lehet adni. Ezeket a dolgokat mindenki személyesen éli meg és különféleképpen fogja fel.

    Még egy példa, de most a tudásról. A tudást úgy képzelhetjük el mint egy lufit, ahol a belső részen vannak a válaszok, a külső részen pedig a kérdések. Minél több válaszod van, annál több kérdés merül fel. . .
    előzmény:
    tji (1)
     
  20. 2004. június 25. 08:547.
    A tudás csak megszerzett információ!
    előzmény:
    tji (6)
     
  21. tji
    tji
    2004. június 25. 08:466.
    a tudás tény?:)

    Ha te valamit tudsz, megtapasztaltál, az még nem biztos, hogy másnak is tény lesz:) Ha ezt bizonyitod másoknak is, onnantól már tény, száraz anyag:)

    De addig csak saját megtapasztalás és tudás:)
    Ha pedig ezt átadod másoknak és ők nem tapasztalták még, akkor egy ideig csak hihetnek benne. Hittel kezdődik:)

    Egyébként tetszik ez a mondás:) együtt remek csapatot alkotnak:))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_190999 (5)
     
  22. Torolt_felhasznalo_190999
    Torolt_felhasznalo_190999
    2004. június 25. 08:445.
    Szia,

    Szerintem az a különbség, hogy a hit olyan, mint a tűz, aminek nagy energiája van, így a célokat is gyorsabban lehet elérni. Viszont a tudni valamit az inkább tény, amiben nincs se negatív se pozitív energia. Ketten együtt meg remek remek kis csapatot alkotnak. :))
    előzmény:
    tji (1)
     
  23. tji
    tji
    2004. június 25. 08:434.
    ha valaki mondja neked és az emberben bízol, akkor te azt elhiszed?

    ezt hívják naiv hitnek. Tehát azt a hitet, ami nem alapszik háttérismereteken. :)

    Nem árt utánanézni a dolgoknak, utánaszimatolni, hogy mire alapozza az az emberke a hitét, amit nekem átadott.

    A hitben benne van már a multbéli tapasztalat és tudás. Azok tudása, akik már megtapasztaltak valamit, és átadják olyanoknak, akik még csak most állnak a tapasztalás előtt:)

    Hallottam egy érdekes gondolatot:)
    1% tudás és 99% hitből áll fel az ember élete. . . Tehát érdemes dolgokban hinni és a hit által megismerni mindent, hisz csupán ezzel lehet kinyitni a világ felé:) hiszed, megvizsgálod, majd tapasztalod idővel:)
    előzmény:
    Magonc (3)
     
  24. 2004. június 25. 08:373.
    - elhiszek valamit, ha hiteles személy mondja, aki még sosem hazudott, nem feltételezem, hogy lenne oka becsapni.

    - elhiszek valamit, ha sokan mondják, és nem feltételezem, hogy lenne okuk becsapni. Pl még sosem voltam Amerikában, de elhiszem, hogy létezik.
    A Holdra-szállást sokan azért nem hitték el annakidején, mert feltételezték, hogy van okuk becsapni. (kutatási kőltség, hangulatjavítás, stb)

    Ismereteink nagy része átadott tudásra épül. Csak kevés (illetve kinél mennyi) a saját tapasztalat.
    A forró kályhának általában mindenki nekimegy - egyszer.
    előzmény:
    tji (1)
     
  25. Torolt_felhasznalo_113845
    Torolt_felhasznalo_113845
    2004. június 25. 08:362.
    Szerintem a kettő együtt alkotja az embert. A hit és a tudás adja az ember egészét. A hit a belső dolgok, érzések, a tudás pedig a gyakorlati rész. Lehet, hogy nem jól fogalmazok.
    előzmény:
    tji (1)
     

Címlap

top