Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Te tudsz főzni?

potmama
Létrehozva: 2014. február 11. 10:51
Az utóbbi időben sok olyan ismerős háztartasban fordultunk meg, ahol a háziasszony legnagyobb igyekezete ellenére nagyon szerény vacsorát készített. Nem az alapanyagok voltak rosszak, hanem a végeredmény lett hihetetlen. A sokadik alkalom után arra kellett rájönnöm, hogy nem tudnak főzni a kortársaim, és nem tudnak már megtanulni sem sehol. Nem tudom, jól látom-e a helyzetet, vagy csak a véletlenek estek egybe. Nektek mi a tapasztalatotok?
  1. 2014. február 11. 17:0851.

    ahol a háziasszony legnagyobb igyekezete ellenére nagyon szerény vacsorát készített.

     

    Fogalomzavar van.

    A szerény fogás is más és az elrontott vagy nem sikerült étel is más.

     

    Szerény fogás lehet egy paprikáskrumpli, ámde nagyon jól elkészítve, is.

    Az elrontott étel meg lehet  olyan amire tízezreket költöttél és nem sikerült.

     

    Részemről:jól főzök és igen változatosan.

    Szeretem az szerény ételeket is és a különlegességeket is.

     

    A jól készített ételekhez szív-lélek kell és jó minőségű anyagok.

    Egy krumplistésztát is lehet úgy készíteni hogy mennyei legyen és el is lehet rontani. Mint minden más fogást.

     

    Sokan, nagyon sokan vannak akik  odavetnek valami kotyvasztani valót a tűzhelyre és annyi az egész, kész az ebéd-vacsora.

    Ha szívvel főzöl, akkor az ennél sokkal több.

    De ezt már mindenkinek magának kell éreznie.

     

     

    A konyhában tartózkodás nem jelenti azt automatikusan hogy jó szakács is vagy. 

    előzmény:
    potmama (1)
    2014-02-11  10:51
  2. 2014. február 11. 16:5050.

    Már megint egyetértünk.

    Én speciel tudok főzni, de nagyon ritkán vetemedek rá. Szerencsére senki és semmi nem kényszerít rá, hogy főzzek.

    Hétköznap mindegyikünk ott eszik, ahol épp a munkája éri (engedi). A párom is, én is. Hétvégén meg három opció van: vagy elmegyünk és eszünk egy menüt, vagy itthon főzünk vagy mikor látogatni megyünk anyósékhoz, ők ebédre várnak bennünket. A gyakorisági sorrend is ugyanez. Mondjuk az is igaz, hogy böszme nagy szerencsénk van, mert megyeszékhelyen lakunk, ahol rengeteg étterem van. Ráadásul most nem úgy van, mint kb. 10 éve, hogy alig van nyitva vasárnap étterem. Ma már egymással versenyeznek az éttermek és amelyik nem akar csődbe menni, rájött, hogy az a leghasznosabb, ha inkább hét közben délután háromkor becsuknak, de hétvégén kinyitnak és van menü.  Ahol mi szoktunk ebédelni a párommal, ott 1000 és 1100,- Ft a menü. Ezért 4-5-féle levesből és kb. 12-féle másodikból lehet választani. Korlátlan levesfogyasztás van (tálból annyit mersz, amennyit akarsz), egy becsületes adag főétel savanyúsággal, és még kisebb adag desszert is van. Jár még hozzá egy pohár szóda vagy vörösbor. De ha még ennyi menüből se tudunk választani, akkor kívánságra megcsinálnak valami kedvünkre valót (pl. rántott karfiol). Gyümölcslevest pl. évek óta a mi kedvünkre főznek egész télen is. Még azt is megkérdezik, melyik nap megyünk, mert akkor főznek. Szóval úgy el vagyunk kényeztetve, hogy ezek után a fene se akar főzéssel bíbelődni. Ráadásul a főzés, mosogatás, stb. helyett tudunk pihenéssel, kikapcsolódással, egymással foglalkozni.Szóval nekünk ez így szuper.

    előzmény:
    ardian (40)
    2014-02-11  14:19
  3. 2014. február 11. 16:1749.
    Az nem éppen szerény étel, még akkor sem ha elrontotta. Hacsak, mivel igyekezete ellenére nem sikerült, így a végén gyorsan főzött egy kis krumplit, párolt zöldséget, rántott húst. Ez meg nyilván hihetetlenül rossz volt a ti.-nak, mert nem ehhez szokott.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_973362 (45)
    2014-02-11  15:05
  4. 2014. február 11. 15:4348.

    nem vagyok spórolós fajta

     

    értő olvasás: az esküvős topikban nem elsősorban a pénzről van szó, hanem hogy egyébként értelmes nők rögeszmésen szerveznek egy napot, és közbenrémmé válnak, megkeserítik a környezetük életét, sőt, végül ők sem élvezik az egészet

    előzmény:
    gazpacho (47)
    2014-02-11  15:36
  5. 2014. február 11. 15:3647.
    Igen,lehet,de az meg drága.És te nagyon szeretsz spórolni,illetve mást oktatni spórolásból
    előzmény:
    ardian (46)
    2014-02-11  15:06
  6. 2014. február 11. 15:0646.

    nem rugózni a főzésem/nem tudni főzni nem egyenlő azzal, hogy szemetet eszik az ember vagy azt etet a gyerekével

     

     

    van aki szerint a nyers koszt a legegészségesebb :-)

    előzmény:
    gazpacho (43)
    2014-02-11  14:45
  7. Torolt_felhasznalo_973362
    Torolt_felhasznalo_973362
    2014. február 11. 15:0545.
    Gondolom Wellington bélszín lett volna, csak nem volt rendesen kiszárítva a gomba, ezért a végén átázott a tészta. A topikindító védelmében azért hozzáteszem, hogy ez engem is baromira bosszantana.
    előzmény:
    *Diorella* (39)
    2014-02-11  14:11
  8. 2014. február 11. 15:0444.
    Főleg, hogy a topicindító jó szokás szerint eltűnt, és nem tudhatjuk meg, mi volt az a szerény vacsora.
    előzmény:
    ardian (40)
    2014-02-11  14:19
  9. 2014. február 11. 14:4543.

    Mostanában egyre nagyobb divat fikázni az iskolákat,hogy nem figyelnek oda,mit adnak a gyereknek.

    Miközben a szülők sem figyelnek oda.

    Feladat kipipálva,az legyen a lényeg.

    Akkor miért várunk többet az iskolától,ha a szülő is fütyül rá?

    előzmény:
    ardian (40)
    2014-02-11  14:19
  10. 2014. február 11. 14:4442.
    Kérdés,milyen minőségű az a kaja.
    előzmény:
    ardian (40)
    2014-02-11  14:19
  11. 2014. február 11. 14:2341.

    hát ezt én sem értem, sem azt, miért kell azon rugózni, hogy ki nem tud, miért nem tud stb.

     

    az evés fizikai szükséglet, ha másképp is megoldható, mint hogy a család 20-40 közötti nőnemű tagja mindenféle állag- és halmazállapot-változtatásokat idéz elő a beszerzett alapanyagokon, akkor nincs gond, a család nem hal éhen, feladat kipipálva

    idézet:
    ardian (40)
    2014-02-11 14:19:19
    előzmény:
    ardian (40)
    2014-02-11  14:19
  12. 2014. február 11. 14:1940.

    hát ezt én sem értem, sem azt, miért kell azon rugózni, hogy ki nem tud, miért nem tud stb.

     

    az evés fizikai szükséglet, ha másképp is megoldható, mint hogy a család 20-40 közötti nőnemű tagja mindenféle állag- és halmazállapot-változtatásokat idéz elő a beszerzett alapanyagokon, akkor nincs gond, a család nem hal éhen, feladat kipipálva

    előzmény:
    terdszelikatica (38)
    2014-02-11  14:10
  13. 2014. február 11. 14:1139.
    Csak én nem találom, vagy a 37. hozzászólásig tényleg nem írta meg a topikindító, hogy mi volt az a szerény vacsora? Pedig engem is nagyon érdekelt volna. Úgy szeretem, amikor az ti. panaszkodik, aztán eltűnik...
  14. 2014. február 11. 14:1038.

    után arra kellett rájönnöm, hogy nem tudnak főzni a kortársaim

     

    Nem tudom, hogy mennyire lehetunk /lehetnek kortarsak, de en tobbfele

    kultura gasztronomiai sokasagat tudom sutni / fozni, de eletemnek nem ez a legnagyobb resze amirol csevegni szeretek, Elkepedve olvasgatom pl ezen a forumon is, hogy a vilag mas mas tajan elo nickkek masrol sem beszelnek csak a fozesrol , sutesrol. /megjegyeznem ezek nem kulinaris csodak / 

    Demeter , szokott e forumon  nagyon jo dolgokat kesziteni,antironianak meg jo otletei vannak e teren. 

    előzmény:
    potmama (1)
    2014-02-11  10:51
  15. 2014. február 11. 14:0337.

    jól főzni nem tudott mindenki... tészta stb.. ami kötött recept ahhoz nem főznitudás kell,, azt már vicc nélkül az 5 éves is megcsinálja. megmondod neki mit kavarjon,s tb, elvégzi.

     

    amúgy "akinek nagyobb a főzőtapasztalata"... hmm hmm.. mintha végül a nagy tiltakozásban hasonló fele vetted volna az irányt

     

     

     

     

    előzmény:
    bigacsiga2 (32)
    2014-02-11  13:39
  16. 2014. február 11. 14:0136.
    Nekem arról is az a véleményem, hogy nem tud főzni, aki szerint az olvasás készség egyenlő a főzési készséggel.
    előzmény:
    bigacsiga2 (33)
    2014-02-11  13:47
  17. 2014. február 11. 13:5135.
    Csak az NLC-végkimerülés topikba írtam némi kritikát - nem lehet tudni, mennyire bírják....
    előzmény:
    Carpaccio (31)
    2014-02-11  13:32
  18. 2014. február 11. 13:4934.

    Nekem van olyan 40 feletti kolléganőm, férjjel-gyerekkel, aki nem tud főzni.

    Nem is szokott, mert főz a nagyszülő rájuk. 

     

    Nekem ez olyan fura.

     

    Engem soha nem tanítottak főzni, csak ellestem a dolgokat, van amikor csak magamtól kreálok ezt-azt, receptből csak a nagyon új dolgokat csinálom, amit előtte még sose főztem. 

     

    Szerencsére a párom is tud főzni. 

  19. 2014. február 11. 13:4733.

    Azért ezzel erősen vitatkoznék.

     

    Sok tapasztalat kell hozzá, hogy az ember tényleg minőségi módon el tudja készíteni az ételt.

     

    A receptek között is vannak időnként olyan hajmeresztő dolgok, hogy csak pislogok. 

    Az alapok nagyon fontosak, bár igaz, ma már a neten ezekhez is hozzá lehet férni, de a tapasztalat sokat segít. :)

    idézet:
    cabron (19)
    2014-02-11 11:58:53

    És főleg az segít a tapasztalat.

     

    Aki mindig minden jól csinál, az nem biztos, hogy tud jól főzni.

     

    Aki időnként elrontja a dolgokat, de tanul a hibájából,  annak lesz tapasztalata, az váratlan helyzetekben is fel fogja találni magát.

     

    előzmény:
    cabron (19)
    2014-02-11  11:58
  20. 2014. február 11. 13:3932.

    szerintem jól régen se főztek sokan. Vegyük pl az esküvőket, stb, minden faluban volt pár asszony, akit hívtak főzni a többiek . nem véletlen.

     

    ---------

    Ez szerintem nem a legjobb példa.

     

    A lagziba takarékossági, bizalmi, gazdasági stb. okokból volt/van főzőasszony és nem kifejezetten azért, mert a ház népe nem tud főzni.

     

    Egy lakodalom nagyszabású esemény, nagy számú résztvevővel, aminek van forgatókönyve, protokollja és nem egy családi létszámú ünnepi vacsora mint pl. egy Szenteste.

     

    Miután az esemény erősen evéssel van összefüggésbe, azért kérnek fel olyan embert a levezénylésére, akinek nagyobb a főző tapasztalata és gazdaságilag is ott van fejben.

     

     

    --------

    És még annyi, nem főztek? Akkor mi a fenét ettek?  Főleg vidéken. Nem ugorhattak le a kis piszkosba csak úgy egy tányér bablevesért.

     

    Nem egy pár asszonyt hívtak. Aki hivatalos volt a lagziba, az  ment főzni is.

    Már jó előre gyártották a csiga tésztát sütötték a sütiket, mindenki vitt egy tyúkot, tojást, amije volt, amit oda szánt az ifjú párnak. 

    A férfiak összegyűjtötték a bor, pálinkát.  Leölték a disznót, marhát feldolgozták stb.

     

     

     

    előzmény:
    Capuccino (22)
    2014-02-11  12:24
  21. 2014. február 11. 13:3231.
    Tán nem rossz a lelkiismered, hogy megijedtél? 
    előzmény:
    egyenesfarkú macska (30)
    2014-02-11  13:28
  22. 2014. február 11. 13:2830.
    Az előbb én is frászt kaptam, hogy csak nem kitiltottak.....
    előzmény:
    Csendike (28)
    2014-02-11  12:54
  23. 2014. február 11. 13:1329.

    Édesanyám már gyerekként tudott főzni, tésztát gyúrni, mert muszáj volt neki megtanulni. Amig a szülei elmentek dolgozni, neki ebédet kellett csinálni, és nem kérdezték, akarja-e. 

    Én is azt tapasztalom, hogy sok nőnek nem megy a főzés, és nem csak azért, mert nem tudják, hanem mert nem is akarják megtanulni. Nincs rá igény, esznek máshol, főz a mama, és egyebek.

     

    Az én párom igényes, és nem elégszik meg mondjuk tojásrántottával ebédre, mint például ismerősömék. Nem vagyunk egyformák, mások a szokások. Mindenesetre ma már nagyon sok félkész és készételt lehet megvenni aztán be a sütőbe vagy a mikróba, aztán jónapot.

     

     

    előzmény:
    potmama (1)
    2014-02-11  10:51
  24. 2014. február 11. 12:5428.

    Tudok.

     

    csak ennyit írok, mert írtam  néhány sort és mire elküldtem úgy kivágott innen az nlc, hogy már nincs kedvem még egyszer leírni.

    Hányszor kell bejelenkezni 10 perc alatt????????????????????????????

    előzmény:
    potmama (1)
    2014-02-11  10:51
  25. 2014. február 11. 12:3927.
    Ez az, amikor a nagyi leírta, elmondta a receptet, el is mutogatta ezerszer, de mégis, valahogy nem ugyanaz amit csinál utána az ember, hiába ugyanazok a hozzávalók, hiába csinálunk mindent ugyanúgy, az a "valami" hiányzik... 
    előzmény:
    Maxim (24)
    2014-02-11  12:36

Címlap

top