Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Liszt, glutén, gyulladás?

Zivatarfelhő
Létrehozva: 2014. január 10. 10:09

Sziasztok!

Tegnap voltam egy teljestest-vizsgálaton (talpat és tenyeret egy fémlapra kellett tennem, 2 perc alatt átvizsgált a kütyü).

 

Nem találtak szörnyű dolgokat, viszont…az eredmény megdöbbentett. Az orvos szerint refluxos vagyok, ami a légzőszerveimre is hat, ezért vagyok rekedt nagyon régóta. Az emésztőrendszerem és a női szerveim is gyulladtak,valamint túl van terhelve a májam és vesém. Hozzáteszem, hogy ÉN EZEKBŐL NEM ÉRZEK SEMMIT!

Csak a rekedtség van régóta, meg annyi, hogy a gyomorfájás megmaradt a karácsonyi vírusom után, rossz alvás, kimerültség, meg ilyenek, de erre ki a fene figyel fel...

A gép és az orvos szerint tehát súlyosan gyulladtak ezek a szervek, és mindent a GLUTÉN, a liszt okoz, mivel érzékeny vagyok rá.

Meg persze a lelki tényezők, sok idegeskedés.

Rengeteg táplálkozási javaslatot kaptam, de nekem nem egyértelmű. Azt mondta, se rizs, se krumpli. De a gluténmentes honlapokon ezeket a tiltásokat nem látom, ott az van mindenütt, hogy lehet enni krumplit és rizst.

 

 

Teljesen lefagytam ettől a véleménytől, semmiféle gyulladást, fájdalmat nem éreztem, persze ettől még lehet, hogy így van...

 

Van, aki ilyen -lisztmentes- életmódot él? Mi a tapasztalata, miben változott az élete?

Házi kenyérrecepteknek örülnék, illetve javaslatoknak, meg információnak, ami megkönnyíti azt, hogy liszt nélkül se éhezzek J Köszönöm!

  1. Torolt_felhasznalo_435768
    Torolt_felhasznalo_435768
    2014. január 12. 09:15126.
    Jobban le sem írhattam volna.
    előzmény:
    ancsa21 (119)
    2014-01-12  05:20
  2. Torolt_felhasznalo_435768
    Torolt_felhasznalo_435768
    2014. január 12. 09:12125.
    Ja, és nem, a teljes kiőrlésű egyáltalán nem fér bele a gluténmentes étkezésbe. :(
    előzmény:
    Acia (116)
    2014-01-11  23:01
  3. Torolt_felhasznalo_435768
    Torolt_felhasznalo_435768
    2014. január 12. 09:10124.

    Szia!

     

    Bioboltban lehet beszerezni, illetve netről is lehet rendelni. Ha valaki a fórumozók közül tud ilyen netes odlalt, segítsen ki legyen kedves, én netről még nem rendeltem.

     

    Viszont ha tudsz a közeledben olyan olajelőállító üzemet, ahol préselik az olajat, ott töredék árért jutsz hozzá ezekhez a lisztekhez. Nekem is ilyen szerencsém van, így mondhatni, fillérekért szerzem be ezeket a liszteket.

    előzmény:
    Acia (116)
    2014-01-11  23:01
  4. Torolt_felhasznalo_822629
    Torolt_felhasznalo_822629
    2014. január 12. 08:43123.

    Leginkább bioboltokban, de célszerűbb a netről rendelni, olcsóbbak.

     

    Az, amit írsz, gabonaliszt, nem hozható egy lapra ezekkel. 

    előzmény:
    Acia (116)
    2014-01-11  23:01
  5. 2014. január 12. 08:26121.

    Az USA-val kapcsolatban igazat adok neked, egy rossz példa, amit látunk, nem kéne követni, de mi még messze vagyunk tőle, tehát időben vagyunk. A főző, de főleg a sütő műsorokat nézve én attól borzadok el, hogy mindenféle kész porokat, krémeket, akármiket dobozokból vesznek elő s az a téveszméjük, hogy házi sütiket sütnek..((( Nemsokára meg majd nyomtatják...))) Na és a kedvenc pancake-s reggelijük, brrrr....

    A gyógyszerekkel kapcsolatban is igazad van: én pl épp a napokban jöttem rá, hogy az a vérnyomáscsökkentőt (a szívem miatt) amit hosszú évek óta eszem, okozhatta a jólnevelt (csak pici helyen jött elő) pikkelysömört, ami két éve kijött rajtam, mi több, nem is lett volna szabad felírni nekem az orvos által is ismert hajlam miatt. Rajta van a tájékoztatón, amit persze csak az esetleges allergia miatt olvastam el vagy 8 éve. És lefogadom, hogy nem nemtörődömségből írja fel az orvos, hanem egyszerűen ilyenekre nem figyel, nem tud róla. Gyakorlatilag reflexből dolgoznak és életemben csak egy olyan orvossal találkoztam, aki minden egyes betegnél átgondolta az esetet, ezt minden találkozásnál átgondolta félhangon.

    előzmény:
    ancsa21 (120)
    2014-01-12  05:35
  6. 2014. január 12. 05:35120.

    A közétkeztetés egy rémséges, de muszáj dolog! Ott legfeljebb csak az irányokat lehet megszabni, de egyénre szabni, soha. *

     

    Attól tartok, hogy a statisztikával alátámasztott mennyiségnek csak hinni kell! Ahol, mint pl az USA-ban, minden 4-ik (sic!) ember glutén-, és vagy tejérzékenységgel vagy kínlódik már, vagy csak érzékenységet mutat, ott az van, hogy halálos étrendet követtek évtizedeken keresztül.

     

    Éppen most kezdtem egy könyvet olvasni, "Death by Food Pyramid" címmel, Denise Minger-től. Még csak az elején tartok, de nagyon úgy néz ki, hogy végre valaki összeszedett adatok birtokában megy annak az amerikaiak által elterjesztett étel piramisnak, ami vélhetőleg százmilliók, jobb esetben is csak napi rossz közérzetéért felelős.

     

     

    -----------------

     

    * (Kb olyan, mint a nyugati orvosságok. Azokat is a közre szabták. Ezért ugyanolyan mennyiségben etetik a bogyókat egy 120 kg-os emberrel, mint egy 60 kg-al... Ezzel szemben, pl a kinaiak minden egyes embernél a neki szükséges mennyiségű grammra mérik be az adagokat. De ez már egy másik téma ;-))

     

     

      

    előzmény:
    eda-1952 (109)
    2014-01-11  18:04
  7. 2014. január 12. 05:20119.

    Nem értem miért veszel állandóan magadra olyan dolgokat, amiket se nem kell, vagy még inkább, amik el sem hangzanak?

     

    Az itt veled szemben érvelők egyike sem irt olyat, hogy bármi is kötelező lenne bárki számára, vagy azt kellene enni, stb. Mindössze, velem együtt leírják a problémáikat, meg azt, hogy milyen megoldásokat találtak rá, vagy éppen milyen más megoldásról van tudomásuk. Mi ebben a kell (a kényszer) rádnézvést?

     

    Azt azért ne felejtsd el, hogy az erőszakolt mennyiségű tej, kenyér, tészták, meg az elszabott genetikájú gabonák, a szörnyűséges körülmények között tartott, rémséges dolgokkal etetett állatok fogyasztása utáni problémák nem másnap kezdődnek, hanem hosszú évekkel, akár évtizedekkel később! Igaz, vannak néhányan, akiknek még akkor sem. Ők a baromi szerencsések!

     

    A szervezet, amíg lehet, az érdekünkben igyekszik megbirkózni mindennel. Aztán egyszer csak elege lesz, mi meg leszokunk minden olyanról, amit eddig az egészséges ételpiramisban az orrunk alá nyomtak...

     

     

     

    előzmény:
    eda-1952 (105)
    2014-01-11  16:39
  8. 2014. január 12. 05:08118.

    Nekem is attól lett gyanús az a vércsoport diéta,  hogy mint 0-ás vérűnek határozottan szeretnem kellene a húst. De ettől másnak még bejöhet, és ha igen, legyen hasznára.

     

    A szevezetünkre hallgatni... Nem mindig lehet, mert időnként vicces üzeneteket küld nekünk... Nekem pl nekem még mindig azt üzeni, hogy savanykás barnakenyeret akarna. Egyfolytában. Pedig tudja, hogy nem lehet ;-) 

     

     

    előzmény:
    kukacapja (99)
    2014-01-11  13:15
  9. 2014. január 12. 05:03117.

    Sajnos a részletekről nem tudok vitába szállni, mert én se tudományosan, se máshogy nem értek a dolgokhoz. Mindössze ahhoz értek, hogy a saját érdekemben szétnézek, és elfogadható helyekről (dietetikusok, magával a problémával küszködők weboldalai, könyvek, stb) információkat szedek össze. De leginkább olyanoktól olvasok, szedem az infóimat, akik már saját magukon is ki kellett tapasztalják a dolgokat. 

     

    De ez nem elég, magamon is kipróbálok minden olyat, amiről feltelezem,  hogy nem lehet káromra. Jobb esetben hasznomra lehet. Így azt saját tapasztalatból mondom, bizonyos hogy az áztatással, vagyis a majdnem csiráztatással nagymértékben csökkenteni  lehet mindazon anyagokat (fehérjéket, stb.), amivel a szervezetünk  nehezen birkózik meg. De ezt még a magvak izén is határozottan érezni azt a különbséget, amivel áztatás előtt, illetve utána rendelkeznek. 

     

    (Abban persze teljességgel igazad van, hogy a glutén a magban is megtalálható. De hogy a külsején a legtöbb, arra a majdnem csíráztatott magvak fogyasztása utáni emésztőrendszerem békéje a legjobb bizonyíték. Nekem bizonyosan :-))

     

    Neked is csak azt tudom mondani, hogy se nekem, se másnak ne higgy, hanem próbáld ki. Aztán meglátjuk, hogy érzel-é, észlelsz-é különbséget, vagy sem. Még akár teljesen egészséges emésztőrendszerrel együtt is. 

     

     

     

    előzmény:
    Babóca79 (92)
    2014-01-11  09:34
  10. 2014. január 11. 23:01116.

    Szia,

    ezeket a liszteket hol lehet kapni? Lenmag, szezámmag, tökmag...stb.

    Kinéztem egy paleo muffin receptet és ott is ilyen liszteket írtak, nagy lelkesen ma déleőtt el is mentem a Sparba, de ott semmi ilyen nem volt. Gondolom akkor a többi hasonló élelmiszerüzletben sem fogom megtalálni.

    Végül jobb híján bio tönköly teljes kiörlésű lisztet vettem. Az is belefér?:) vagy az nem gluténmentes? Kezdő életmód és táplálkozás váltň vagyok:) Így még elég járatlan a témában. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_435768 (60)
    2014-01-10  14:27
  11. 2014. január 11. 21:16115.
    Ha valaki laktózérzékeny lehet kapni laktózmentes tejtermékeket, nem kell kiiktatni a tejet sem.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820822 (73)
    2014-01-10  15:23
  12. 2014. január 11. 21:13114.
    Ha glutérérzékeny lennél, annak komoly tünetei lennének. orvoshoz menj, ne kuruzslóhoz!
    előzmény:
    Zivatarfelhő (1)
    2014-01-10  10:09
  13. Torolt_felhasznalo_277981
    Torolt_felhasznalo_277981
    2014. január 11. 19:00113.
    Milyen a rizs friss állapotban, és milyen az a feldolgozott rizs?
    előzmény:
    kukacapja (98)
    2014-01-11  13:04
  14. Torolt_felhasznalo_435768
    Torolt_felhasznalo_435768
    2014. január 11. 18:39112.

    Nem is kell egyetértenünk, nem arról szól a fórumozás. Érveket lehet ütköztetni, jókat lehet vitázni, de a vádolás meg a sértegetés (ezt nem rád értem) nem vezet sehova és teljesen felesleges.

     

    A kütyüről már írtam az első hsz-emben, hogy ilyen kulcstartónak való villogó játék ketyerére nem bíznék diagnosztikát a TI helyében, menjen el rendes kivizsgálásokra. Főleg, ha a tünetekből semmit sem érez, amit e gépezet szerint viszont igen.

     

    A fogyásos részhez akartam még az előbb írni: valakinek szükséges fogynia, annyi túlsúlyt cipel és megannyi betegsége származik belőle. És ezt nem a +5 kilóra értem. De vagyun sokan, akiknek egyáltalán nem kell fogyniuk, mégsem ehetünk bármit, még mértékkel sem, mert szétrágja a testünket pl. a glutén.

    előzmény:
    eda-1952 (110)
    2014-01-11  18:08
  15. Torolt_felhasznalo_435768
    Torolt_felhasznalo_435768
    2014. január 11. 18:34111.

    Nem érzem, hogy sértő, mert nem érdekel ki mit eszik, semmi nem kényszer. Mindenki maga szépen eldönti, hogy mit eszik és azt eszi. Ettől még a nyugati étrend halálos. Aki utánaolvas, az tudja. Ha tudja, dönt. Ahogy akar.

     

    Dicséretes anyukád kora, gondolom minden rendben is van az emésztésével, illetve nem gyötri semmilyen betegség.

    előzmény:
    eda-1952 (109)
    2014-01-11  18:04
  16. 2014. január 11. 18:08110.
    Végülis felesleges vitatkoznunk, úgyse értünk egyet, veszekedni meg nem okos dolog. Inkább: ehhez a talpon keresztül lisztérzékenységet diagnosztizáló kütyühöz mit szólsz?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_435768 (108)
    2014-01-11  17:30
  17. 2014. január 11. 18:04109.

    A közétkeztetésben etetnek ilyeneket a gyerekekkel, időnként mogyorókrémmel kenve, azzal a felkiáltással, hogy egyenek egészségesebben. Mint látszik, mindenkinek más az egészséges.

    Akkor most én is: bakker, az bosszant, hogy halálnyugodtan és érezhető malíciával kijelentitek, hogy halálos az étrendünk, de együk csak nyugodtan, titeket nem zavar. És nem érzed, hogy ez mennyire sértő?

    Az uzsonnámról meg azért írtam, mert azzal érveltél, hgy a tiedéből kevesebb kell. Mindenből lehet kevesebbet enni, mértékkel. Mindig az az érzésem ilyen topikoknál, hogy arról van szó, fogyni kéne. (nem rád gondolok, te még nem írtál ilyent.) Nem érv az sem, hogy három napig jó...minden nap lehet frisset venni, bár részemről szeretem (a valószínűleg egészségtelen) fokhagymás piritóst is...)))

    Tudod ha leírnám anyám étrendjét egy fiatal étrendjeként, 40 évet sem jósolnál neki valószínűleg, sőt én sem. (hús hússal és soooook sütemény, zöldség brrrr!). Az orvos a komoly autoimmun betegségei miatt azt mondta neki 60 éves korában, hogy ne féljen, akár 70 éves koráig is elélhet. Legközelebb 90 lesz.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_435768 (108)
    2014-01-11  17:30
  18. Torolt_felhasznalo_435768
    Torolt_felhasznalo_435768
    2014. január 11. 17:30108.

    Te, én már nagyon unom szajkózni, hogy mindenki azt eszik amit csak akar. Senkire nincs rákényszerítve semmi.

    Nem tudom ki és miért akar gyerekekkel tk. dolgokat etetni, mikor az rosszabb, mint a sima, tőlem biztos nem olvastál ilyet.

     

    Egészségedre az uzsonna, nem kell kevesebbet enned. Bakker, hol olvastátok, hogy mindenkinek úgy KELL enni, ahogy nekünk? Tőlem meszet is ehet bárki, az sem érdekel. Ettől a tény még tény marad, hogy a nyugati étrend halálos az ember szervezetére. És ezt akár szó szerint is lehet érteni. De akinek ez finom, vagy nem érdekli, egye. Előlem biztos nem eszi el.

    előzmény:
    eda-1952 (105)
    2014-01-11  16:39
  19. Torolt_felhasznalo_435768
    Torolt_felhasznalo_435768
    2014. január 11. 17:26107.
    Csak ismerem a saját pénztárcám mérlegét. Összesen 20 dekányi kell a kenyerembe ezekből, amit 3 napig eszek, de eltarthatom akár 5 napig is, mert még akkor is jó. Ugyanezt nem mondhatod el a hagyományos pékárukról, mert már délután szikkadt. Jobb esetben csak másnap.
    előzmény:
    eda-1952 (103)
    2014-01-11  15:56
  20. Torolt_felhasznalo_822629
    Torolt_felhasznalo_822629
    2014. január 11. 17:24106.
    De lehetsz. Elhiheted, közel 2 év áll mögöttem. És nem csak én nyilatkozom így. Amúgy nem kell kilószámra használni ezeket, nem lehet, nem kell kiváltani vele a fehérkenyerete, ez nem arról szól. 
    előzmény:
    eda-1952 (103)
    2014-01-11  15:56
  21. 2014. január 11. 16:39105.
    "

    De ha megiszol egy pohár tejet és utána puffadsz, fofol, akkor az nem azt jelenti, hogy jól esik.

    Vagy ha a gluténtől kiütésed lesz, migréned vagy szintén haspuffadás."Nos ha valaki így jár, akkor csak rájön, hogy nincs valami rendben s az ellen tenni kéne valamit. És aki nem puffad, nincsenek kiütései az miért enne olyan  dolgokat, amik nem ízlenek neki? Gyerekeket miért akarnak megetetni tk lisztből sütött kenyérrel, ha nem szereti és  a másiktól sincs baja?

    Nem akarok kekeckedni, de lassan úgy tűnik, hogy mindenkinek azt kell enni, mint a problémásoknak, betegeknek. Mert azok  a kenyerek lassabban emésztődnek meg és kevesebb kell belőlük? Én most uzsonnázom: egy fél szelet megkent kenyéren füstölt sajt és megraktam csalamádével.  Miért ennék kevesebbet, illetve mi értelme lenne ..?

    Nem szóltam volna bele, de nem tudom megemészteni, hogy rááll valaki egy kütyüre, a tenyerét is ráteszi és kettő perc múlva közlik vele pl hogy lisztérzékeny.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_435768 (81)
    2014-01-10  17:05
  22. Torolt_felhasznalo_454305
    Torolt_felhasznalo_454305
    2014. január 11. 16:02104.

    Nem csak Amerikában.

     

    Az valóban veszélyes, ha valamire áment mondanak, mintha megingathatatlan tény lenne a dolog. De ez nem tudományos, hanem érdek cselekedet. A tudomány világában nincs olyan, hogy ez van és pont. Különben még azt hinnénk, hogy a Föld lapos.

    Tézisek vannak, amiket időről időre megpróbálnak megcáfolni vagy igazolni. EZ a tudomány. A többi humbug.

    előzmény:
    kukacapja (102)
    2014-01-11  14:29
  23. 2014. január 11. 15:56103.
    Drágább az alapanyag, de kevesebb kell belőle. Mivel nem tolja fel a vércukorszintet, majd zuhan le, mint a sima kenyérfélék esetében, vagy akár krumpli esetében, ezért sokkal tartalmasabban étkezik az ember, így kevesebbet is. Tehát árban kábé egál.
    idézet:
    mágnesmiska (67)
    2014-01-10 15:11:09
    aha...ilyen liszt, olyan liszt...gesztenyeliszt, mandula. Már bocs' ezzel nem lehetsz egálban.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_435768 (67)
    2014-01-10  15:11
  24. 2014. január 11. 14:29102.

    Ezekkel a vizsgáltaokkal egy komoly baj van.

    Mivel minden ember más, ezért pld úgy kellene indítani, hogy egy genetikai vizsgálattal összehasonlítani a géntáblát. Az nem elegendő, hogy egy kikérdezéses kórelőzménnyel térképezik fel a hajlamot...

    Mert az, hogy egy adott felmenőnél valami nem volt, nem jelenti, hogy hajlam sincs rá...

    Több százat olvastam már és fogok még olvasni gondolom.

     

    Sok dolog van, amire már mondtak a kutatások áment, mégsem készpénz és sok esetben nem i működik...

     

    De akkor átfogalmazom: számomra rejtelem. Belőlem hiányzik az a tulajdonság, ami a jelenlegi tudományos életre jellemző, hogy arroganciával tényként közöljek dolgokat sok befolyásoló tényező figyelmen kívül hagyásával. (vedd csak a búza kérdését, ami ma már igazából nem is létezik, csak a ssokszorosan nemesített, génkezelt válfajai. Amerikában már mérget termel a kártevők ellen a búza, ez tavalyi nemesítés eredménye...)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_454305 (100)
    2014-01-11  13:51

Címlap

top