Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Idős ápolás munka mellett?

erika48
Létrehozva: 2013. március 28. 10:39

Apósom egyedül él, heti egyszer meglátogatjuk.

Hétfön nem volt jól, kihivtuk a háziorvost, aki kórházba utalta, kiderült a cukra 50 fölött, egyéb bajai mellett.  

Inzulint kell(ene) majd kapnia, de mivel tőlünk majd 20 km-re él, ki fogja ezt neki beadni? Magának tuti nem, régebben vérvételektől is elájult.

 

Milyen segíteséget kérhetek/kaphatok az Önkormányzattól? Ha valaki ilyen cipőben jár, kérem segítsen elmondani. 

  1. 2013. Április 8. 19:51176.

    ... nekem ez még így sem tűnik önkormányzati fenntartásúnak, olyan, mintha magán cég lenne és az önkormányzat semmivel sem járul hozzá... pedig tudom, anno ÉN csatoltam Neked ezt a honlapot, és már akkor is megdöbbentett az összeg...

     

    Egyébként, már ne haragudj azért, amit írok, de baromi furcsa a hozzáállásod a kialakult helyzethez... A topikindító hozzászólásban a segítségünket, tanácsainkat, tapasztalatainkat kéred, mi próbálunk is segíteni, viszont az az érzésem, úgy veszed mindez, mintha csak osztanánk az észt. A hozzászólásaidból meg nagyon nem a segítő szándék jön le, hogy Te mennyire meg akarod oldani ezt a problémát, egyenesen az utálatot érzem, mintha teljesen távol akarnád tartani magadtól a problémát, pedig hozzá kellene szoknod, hogy Neked igenis foglalkoznod kell vele, mert más (pl. a férjed) nem fog...  Egy ilyen helyzetben fel kell venned a kesztyűt, bármennyire nem szeretnéd, ha szép szóval nem megy, akkor más módszerekkel kell rávenned apósodat, hogy az otthon lenne számára az ideális megoldás.

    Tudod, édesapám sem egy könnyű eset, önfejű, makacs férfi, akire nagyon nehéz hatni. Még tavaly, a stroke-ja után, magatehetetlenül a csepeli rehabilitáción fekve is makacsodott, haza akart menni úgy, hogy nem tudta volna ellátni magát... Akkor azt mondtam neki, "Apu, ha gondolod, mehetsz, saját felelősségre. De arra ne számíts, hogy mi ehhez asszisztálni fogunk". Szépen lassan rájött, hogy az ő érdeke mindez, és ténylegesen elkezdte a rehabilitációt. De sokat veszekedtem vele, sírva mentem hazafelé, hogy miért nekem kell megnevelnem őt, mikor ennek pont fordíta kéne történnie...

    Próbáld meg elérni, hogy elfogadja, az ő érdeke lenne az otthon, mert Ti nem vagytok képesek sem anyagilag, sem fizikailag, sem lelkileg gondozni. Ha nem fogadja el, próbálj meg drasztikus lenni, akkor nem látogatjátok, nem ellenőrzitek a gyógyszerezését... Csak kérlek, ne legyél itt mártír, hanem próbálkozz mindenféle módszerrel, mert bár baromi nem hajt a tettvágy, hogy apósodnak segíts, a Te kezedben van a megoldás, csak Te tudod elérni, hogy ne apósodról szóljon ezentúl az életetek...

    előzmény:
    erika48 (174)
    2013-04-08  12:04
  2. 2013. Április 8. 12:07175.

    a kórházban mondták, hogy nem tudja beadni, azért hivtak be bennünket, hogy mi megtanuljuk. 

    Hiába kicsi a hegye, hiába automata.  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_348846 (172)
    2013-04-08  11:25
  3. 2013. Április 8. 12:04174.

    Neki rákospalotai önkormányzat, onnan jártak fürdetni, 

    http://teruletigondozas.eszixv.hu/cikk/43,

    az alján van az ára 1.145/óra.  

     

    50 ezerre akkor jönne ki, ha reggel este inzulinoznák, az napi 2.290, 30 napra 68 ezer lenne, de ilyesmire nem tellik.

     

    Nem akar otthonba menni, de nem hülye, csak nem akar egy ágyban feküdni, más otthont pedig nem tudunk megfizetni. Gyámot nem neveznek ki csak olyan mellé aki nem beszámítható.  

    előzmény:
    tapsifüles (171)
    2013-04-08  11:15
  4. 2013. Április 8. 11:49173.

    Passz!

     

    "Népet ellenére boldogítani nem lehet! "

     

    (Sajnos nem emlékszem ki mondta!) 

  5. Torolt_felhasznalo_348846
    Torolt_felhasznalo_348846
    2013. Április 8. 11:25172.

    Be fogja adni magának !

    Ez nem vérvétel,itt  jóformán a bőrfelszín alá szúrja automatikusan a szerkezet,mint egy golyóstoll,ráadásul kicsi a hegye,mondhatni jelentéktelen.

    Majd megtanítják odabent,csak az adagokat pontosan állítsa be..

    előzmény:
    erika48 (1)
    2013-03-28  10:39
  6. 2013. Április 8. 11:15171.

    Akkor azt hiszem félreértettél...

    1500 ft/óra a magán otthonápoló szolgálat, mint mondjuk a Kékangyal (http://www.kekangyal.hu/index.html). Szüleim ezt talán 1-2x vették igénybe, amíg az önkormányzati házi segítségnyújtás el lett intézve.

    Azóta az erzsébeti önkormányzat házi segítségnyújtó szolgáltatását veszik igénybe, ez került kb. 2000-2500 ft-ba egy hónapra legmagasabb nyugdíj mellett (hétköznap napi 1 óra fürdetés), valamint a jelzőrendszeres házi segítségnyújtásért kb. ugyanennyit fizetnek, tehát össz. 4000-5000 ft/hó. Ezért nem értem, hogy a XV. kerületi önkormányzatnál hogy lehet ez tízszeres összeg. Azt tudom, hogy a díjazást mindenhol önkormányzati rendeletbe foglalják, csak számomra teljesen megdöbbentő, hogy az egyik budapesti kerületben 4-5000 ft, a másikban meg 50.000 ft. Nem tudom, létezik-e a XV. kerületben egyházi fenntartású házi segítségnyújtó szolgálat, érdemes lenne utánanézni, mert az lehet, hogy olcsóbb lenne.

     

    Az, hogy nem AKAR otthonba, vagy bárhova menni, elég nagy bosszúság, az "öregek" időnként elég makacsok tudnak lenni... Nem tudom, ma Mo-on lehetséges-e az, hogy ha valaki idős korára nem beszámítható, kineveznek mellé gyámot, aki dönthet helyette. Így a csökönyössége ellenére is otthonba utaltathatnátok...

     

    Egyáltalán nem baj, ha az egész család áttér a cukorbeteg diétára. Persze szemlélet és életmód váltással jár, de nektek sem rossz, ha betartotok bizonyos szabályokat a szénhidrát bevitellel kapcsolatban. Nagyon jó diétás szakácskönyvek léteznek, ebből is leginkább a magyar szerzők műveit érdemes megkeresned, egyáltalán nem nagy ördöngősség aszerint főzni! Ha gondolod, mondok Neked szerzőket, akiktől mindenképpen érdemes, de, ha apósod cukorbeteg, a kórházban egy dietetikus is ad tanácsokat, hogy mit hogyan és mikor ehet apósod.

    előzmény:
    erika48 (169)
    2013-04-08  09:43
  7. 2013. Április 8. 09:53170.

    akkor sorban, semmi akadálya a válaszoknak, titok nincs benne.

     

    A támogatott otthonápolásnak az Önkormányzat a "tulajdonosa". Nyugdij alapján kell fizetni.  Após eddig 1100.-at fizetett/óra. 

     

    Hogyne lenne nyugdija, nem mondtam, hogy ezt mi fizetjük, bár eztán, mint ahogy eddig is, nem jön ki a nyugdijából.  

     

    Mi nem kapunk ingyenes segítséget a háziorvostól fürdetésre, más a gyógytornász egy egy mütét/baleset után.

    Még közgyógyót sem kap.

     

    Ha üres a lakás, akkor is kell fizetni a fütést, szemétszállitást, közös költséget, gázátalányt, sőt a nem használt villanyóra, vizóra után is kell párszáz forintot.  Talán mert ezt irja a törvény:-)))

     

    Nem lehet rábeszélni, nem megy sehova, a nyaralóba akar menni, miába van most is 4 fok. A lakásban fizetjük a fütést, ö pedig a nyaralóban akar lenni, ahol pluszba füteni kell.  

     

     

    előzmény:
    Zsumi45 (167)
    2013-04-07  21:58
  8. 2013. Április 8. 09:43169.

    köszi, de ha 1500/óra, akkor az napi 2 óra, mivel a megkezdett óra után kell fizetni.

    Akkor napi 3 ezerbe kerül az, hogy beadják az inzulint neki. Az havi 90 ezer, azért ezt csak nem gondolhatja komolyan senki:-(((

     

    Akkor a szüleid havi 3 órát sem vettek igénybe, ha 1500/óra volt, nem tudom az hogy lehetett.  

     

    Igen, egyelőre elég nagy tehernek érzem, de nyáron még valahogy megoldom, a télre pedig még nem gondolok. Nem tudom hogy lehet majd neki fözni, és én is egyek cukros kaját? 

    előzmény:
    tapsifüles (166)
    2013-04-07  11:26
  9. 2013. Április 8. 09:39168.

    na, te már csak tudod, mi hogy van. Apósom élete a nyaraló, ami ráadásul nem is az ö nevén van tehát eladni nem lehet. 

    KI a fene várja az államtól? Ne álmodozz. De millio és egy segitség van, pl. olcsó vércukormérő, olcsó cukorcsikok, amikről az infókat nekem kell b eszerezni, és nem fogok ezektről lemondani a te kedvedért, mert külömben beledöglünk a költségekbe. Nem fogom feladni a munkám, hogy az apósomat ápolgassam, mert utána meg nekem nem lenne nyugdijam.

    Fiatalokat bevonni? 2 hete van kórházban, fel sem hivtak, hogy él-e még, ennyit a bevonásról.

    Semmire nem számitok, nem nyomom magam senkire, majd ellát az, akit akkor megfizetek, senki más.  

    előzmény:
    Zetor (165)
    2013-04-06  09:17
  10. 2013. Április 7. 21:58167.

    Köszönöm válaszod!

     

    Szabad tudni, hogy az általad említett" támogatott otthonápolásnak" ki-mi a fenntartója? Létezik, hogy önkormányzat és önkormányzat között tízszeres óradíj különbözet van Magyarországon??

     

    Ja, és nincs nyugdíja, hogy mindezt nektek kellene fizetni? 

     

    Egyik ismerősöm megyeszékhelyen, múlt héten került haza kórházból, háziorvosa javaslatára ingyenes (!) nővéri segítséget kap napi fürdetésre. Igaz, hogy korlátozott ideig! ( 80 éves, egyedülálló , nem kisnyugdíjas).

    14 alkalomra ingyenesen gyógytornász is fog menni hozzá. 

     

    Te magad írtad, hogy benntlakásos ápolási otthonban egész napra kell 2000. Ft-ot fizetni. ( amiért  inzulinozzák,teljes ellátást kap, mosnak, takarítanak, rezsi is benne van). Miért kellene otthon is rezsit fizetni, ha üres a ház? 

     

    Amennyiben nem szeretne végleg otthonba menni,megpróbálnám, hogy átmenetileg, csak próbaképp ,esetleg rá lehetne beszélni, mintegy üdülésre. Ha megtapasztalja, hátha kedvet kapna hozzá?

    Mifelénk egyébként is az ilyen napidíjas ápolási osztályok 2X3 hónapra vehetők igénybe. 

     

    Nem várok fenti felvetéseimre választ.

    Hátha másoknak segítség, akik még rajtad kívül olvassák! 

     

    Kívánom, hogy megtaláljátok a legkedvezőbb megoldást! 

    előzmény:
    erika48 (163)
    2013-04-05  23:00
  11. 2013. Április 7. 11:26166.

    ... ez az egész azért nagyon furcsa nekem, mert olyan, mintha az önkormányzat semmi anyagi támogatást, kedvezményt nem adna... egy magán otthonápoló szolgálatnál (pl. kékangyal, ha szeretnél, keress rá a neten) volt asszem 1500 ft/ óra... a szüleim 1 hónapra fizetnek összesen kb. 4000 ft-ot, ebben két szolgáltatás van, egyrészt hétköznapokon járnak fürdetni, másrészt édesapám számára bevezették a távsegítségnyújtást is (csuklóján óraszerű valami, ha valami baj történik, azzal tud jelezni, kijönnek, intézkednek - édesapámnál ez leginkább az elesés szokott lenni, így kijönnek és felsegítik - kb. 120  kilónál sajnos elkél a segítség). Tehát az általad említett kb. 50ezer ft helyett ugyanúgy két szolgáltatásért fizetnek kb. 4ezer ft-ot (magas nyugdíj mellett)... ezen azért érdemes elgondolkodni, miért...

    Egyébként meg igen, úgy érzed most,  hogy ez egy hatalmas teher, amit viselned kell, de sajnos ilyen az élet... el kell fogadnod, hogy idővel ápolnod kell az idős szülőket (még ha úgy látod is, makacsok és nem akarnak semmin sem változtatni, ilyenkor Neked kell erősnek lenned és a végsőkig próbálkoznod), de akár még a saját férjedet is, ezt pedig nem szabad tragédiaként felfognod, ez az élet rendje!!!

     

    előzmény:
    erika48 (161)
    2013-04-05  22:55
  12. 2013. Április 6. 09:17165.
    Jó reggelt! Olvasgatlak itt visszateroen. Csak csopogteted az informaciokat. Ha a csaladban ennyi nyaralo van, el kell ani az egyiket,szukseghelyzetben mas is ezt csinalna, es a befolyt osszegbol lehetne segiteni a papa ellatasan. Az is nagy segitseg lenne, hogy a fia legalabb nyaron az edesapja kozeleben van. Azt mar mondtam, hogy erezni kell a fianak azt,hogy apjan segiteni kell. Nem lehet az allamtol varni minden segitseget. Teljesen elzarkozol minden csaladi megoldastol.Van gyermeked, tessek a fiatalokat is bevonni. Szegeny bacsinak epp eleg baja van, most meg ra  akarjatok egy idegenre testalni az osszes problemat. en tudom, hogy munka mellett nehez, de ne legyetek ennyire ridegek, irtam mar, hogy ti is lesztek oregek.Te peldaul mire szamitasz a gyermekeidtol, ha ilyen a hozzaallasod?
    előzmény:
    erika48 (161)
    2013-04-05  22:55
  13. 2013. Április 5. 23:07164.

    Most, a kórházban, pelekában is mellképisil, ugyhyogy nem költözünk össze. 

    Ma kitalálta após, járjon a férjem hozzá inzulinozni. Másfél óra busszal reggel oda, délben vissza, és este ugyanez ujra. Nem gondolahatja azt senki, hgy ez lesz egy ember élete az apja miatt? MONDTAM APÓSNAK ne is képzelje ezt, igy életünk sem lesz, válasza: én is felneveltem, akkor csinlja velem. Lerohanta, hogy ö vitte neki az üditőket, tejet hetente karton számla , most rátolja a felelősséget is, miatta lett cukros. 

    Klassz helyzet, és ezekután még én ápolgassam? 

    előzmény:
    erika48 (163)
    2013-04-05  23:00
  14. 2013. Április 5. 23:00163.
    a támogatott otthonáolást nem fogjuk tudni kifizetni, 1100/megkezdett óra. ez napi két inzulinnl 2200+690  a kaja, tehát heti 26 ezer. KÉt hete most megoldottam ezzek, de összel nem fogok tudni 52 ezre kifizetni az inzulin beadására és az ebédjére. 
    előzmény:
    Zsumi45 (152)
    2013-04-03  14:32
  15. 2013. Április 5. 22:56162.
    én döntök, a férjem olyan feledékeny, hogy már ő vele si gond van idönként. 
    előzmény:
    Alma-Alma (151)
    2013-04-03  13:29
  16. 2013. Április 5. 22:55161.

    a 2-es lehetség lesz 2 hétig, napi 2x felmegy hozzá valaki és beadja az inzulint+hoznak ebédet, ez kb 40 ezer ft. 

    Utána kiköltözünka nyaróba, amivel szembern van a övé, igy nyáron ellátjuk.De ha lemegyük nyaralni, vagy télre hazajövünk, akkor gáz lesz.  

    NEm akar otthonba nmenni.  

    előzmény:
    tapsifüles (150)
    2013-04-03  13:01
  17. 2013. Április 3. 19:46160.

    Valószínűleg a fenntartótól függ, hogy a Gondozási központ milyen nyomtatványon, milyen eljárásban állapítja meg, miben kell és miben tud segíteni a szolgálat. Az irányelvek viszont azonosak.

     Egymástól 20 km.re városonként is eltér, hogyan oszlik meg a feladat az intézmények között. 

     

    Nálunk azonos a fenntartója a napközinek, a házi gondozásnak és a  szociális otthonnak! Egy nyomtatványon mérik fel, hogy állapotától függően ki , mire jogosult. Lehet ideiglenes, vagy állandó a gondozási igény, s a mértéke is! Mindhárom fokozatot "gondozásnak" nevezik.

     

    Lényeg, hogy kérni kell! 

     

     

    előzmény:
    ÁgicaT (159)
    2013-04-03  18:23
  18. 2013. Április 3. 18:23159.

    És én a "semmi köze egymáshoz" dolgot azért írtam, mert az jött le a hsz-ből, hogy a házi gondozásba vétel előzménye, mitöbb feltétele lenne az intézménybe kerülésnek. Holott nem így van.

    előzmény:
    Zsumi45 (154)
    2013-04-03  14:41
  19. 2013. Április 3. 18:20158.

    Akkor a mi intézményünket dobták a marsról, vagy mittudomén.

    De nálunk a folyamat a következő:

    bejön az igénylő és/vagy hozzátartozó

    elmondja, mit szeretne

    elmondjuk, mit tudunk

    ha kér, kap egy Kérelem formanyomtatványt, ami 3 részből áll: 1. személyes adatok 2. egészségi állapot (háziorvos tölti ki) 3. jövedelem (házi segítségnyújtás esetén azt hiszem, ezt nem kell kitölteni, mivel nálunk ingyenes az ellátás)

     

    Persze lehet, hogy ez kisvárosban másképp működik, de Bp-n legfeljebb azt tudom elképzelni, hogy a kerületi önkormányzat szoc. osztályánál kell érdeklődni a lehetőségekről. Esetleg a háziorvosnál.

    Interneten pedig utánanézni egyházi, civil szervezeteknek. 

    előzmény:
    Zsumi45 (154)
    2013-04-03  14:41
  20. 2013. Április 3. 15:31157.

    Kedves Amarynda!
    Ha más megoldás nem lenne, akkor természetesen igen! Édesapám is hasonló helyzetben van, de mellette még ott van édesanyám, ennek ellenére igénybe vesszük a házi segítségnyújtást, mert egy 120-130 kg-os nehezen mozgó 67 éves cukorbeteg, gyengénlátó, inkontinenciával küzdő férfit még édesanyám is nehezen mozgat a 155 centijével és 65 kilójával (fürdetni jár a szociális munkás, az összes többi feladatot édesanyám látja el - gyógyszerezés, főzés diéta szerint, orvoshoz kísérés, mindennemű takarítás, stb.)...

    De természetesen nem vagyunk egyformák... Én sem szívesen tenném ki a családomat és a lakásomat egy ilyen helyzetnek, de, ha nem lenne más megoldás, megtenném, még akkor is, ha "csak" az apósom lenne.

    Igazából ezért javasoltam a topikindítónak a házi segítségnyújtást és a házi betegápolást, mert ez ideális esetben, ha mindent részletesen megbeszéltünk a gondozóval, kiválthatja a saját otthonába költöztetést...

    előzmény:
    Amarynda (153)
    2013-04-03  14:38
  21. 2013. Április 3. 15:05156.

     Köszönöm :csutak 66 és tapsifüles!

     

    Ti is hasonlóan látjátok a megoldást, mert van!

     

    A topik indítónak nem arra van szüksége, hogy bizonygassuk mi a lehetetlen, hanem a feltett kérdésére kellene válaszoljunk.

     

    Kívánom, sikerüljön megtalálni a minden érintett számára elfogadható megoldást!

     

     

    További jó gumicsont rágást a többieknek! 

  22. 2013. Április 3. 14:53155.

    Túl vagyok rajta, 19 évig csináltam, de segítséggel, a fentebb ajánlott módon, otthon.

    előzmény:
    sárgarépa (146)
    2013-04-03  12:10
  23. 2013. Április 3. 14:41154.

    Úgy látom, még a "szakember" sem érti, hogy miről beszélek!

     

    Sajnos gyakorlatból tudom,honnan kell elindulni épp a gondozási szükséglet felméréséhez!!! 

     

    Területi Gondozási Központ, és háziorvos!  

     

    Miért mondod, hogy nincs köze hozzá, hogy milyen elhanyagolt állapotban van. Önmagáról gondoskodni képtelen a bácsi!

     

    Ez egy hosszú folyamat, de elindulni egy úton kell, aminek esetleg évek múlva lesz a végállomása az otthonba kerülés! 

     

     

    előzmény:
    ÁgicaT (141)
    2013-04-03  11:50
  24. 2013. Április 3. 14:38153.

    Most oszinten:

    te odakoltoztetnel egy kotekedo venembert aki telehugyozza a lakasodat??

     

    Akarkicsodad is az illeto????

     

    Raadasul mar irta hogy az oreg sehova nem megy a sajat lakasabol, tehat a kerdes nem is ervenyes.

    előzmény:
    tapsifüles (150)
    2013-04-03  13:01
  25. 2013. Április 3. 14:32152.

    Ha elolvastad akár egyetlen hozzászólásomat is , látnád, egy szóval sem javasoltam: ápolja , vagy vegye magához! Ebben sem!

     

    Ezzel szemben többen felvilágosítottuk, hogy az OEP által támogatott

    "otthon ápolást" és "házi gondozást" a hozzátartozó kezdeményezheti, első lépésként a háziorvosnál.

     

    Erre kérdeztem rá tőle 5 nap után, s erre válaszolta azt, amit...

     

    Jó lenne, ha visszaolvasná a hsz.-okat, aki "beszól"! 

     

    A hozzáállását visszakaphatja gyermekétől annak idején....

     

     

    Ne ítélj, hogy ne ítéltess! 

    előzmény:
    asztanaviszta (143)
    2013-04-03  12:05

Címlap

top