Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Idős ápolás munka mellett?

erika48
Létrehozva: 2013. március 28. 10:39

Apósom egyedül él, heti egyszer meglátogatjuk.

Hétfön nem volt jól, kihivtuk a háziorvost, aki kórházba utalta, kiderült a cukra 50 fölött, egyéb bajai mellett.  

Inzulint kell(ene) majd kapnia, de mivel tőlünk majd 20 km-re él, ki fogja ezt neki beadni? Magának tuti nem, régebben vérvételektől is elájult.

 

Milyen segíteséget kérhetek/kaphatok az Önkormányzattól? Ha valaki ilyen cipőben jár, kérem segítsen elmondani. 

  1. 2013. Április 2. 14:57126.

    Valóban tanulságos:

     

    Egy dolgot nem vesznek figyelembe, akik a beteg , idős emberek elhárító magatartását bírálják( azt, hogy nem akar kiszakadni a saját otthonából).

     

    Nevezetesen, hogy ekkor már jelentősen csökken a belátó képesség. Nem képesek a realitásoknak megfelelően  értékelni saját helyzetüket, sem a gyermekeik nehézségeit.

     

    A megoldást , vagy annak későbbi lehetőségeit, sokkal hamarabb keresni kell, mint amikor  bekövetkezik a baj.

     

    Hirtelen jött baj esetén vannak átmeneti ápolási osztályok a kórházakban is, ahol 2x3 hónapig térítés ellenében ellátják. Ezalatt van idő a véglelges elhelyezési lehetőséget megtalálni! 

     

    A topik indító apósánál sem csak most jelentkeztek a problémák.

    10 éve(?) kezeletlen cukorbeteg, elvesztette a feleségét,  elhanyagolt volt már  testileg,  lelkileg. Miért jutott ide?

     

    Idegenek számára nem tudunk megfelelő megoldást ajánlani , legfeljebb a már korábban többször leírt hivatalos lehetőségeket.

     

    Ugyanakkor tudjuk, hogy ez a szomorú helyzet nem alakulhat ki

    egy folyamatosan fenntartott, szeretetteli családi kapcsolatban.

    Időben, előrelátó módon megszervezhető  -anyagi lehetőségek korlátain belül - a rászoruló idősek ellátása minden településen. Még a tanyákon élőké is!

     

    Nem kell példálózni a távoli országok egyebekben is eltérő megoldásaval! 

     

     

     

     

     

    előzmény:
    Andaxin (116)
    2013-04-01  23:51
  2. Torolt_felhasznalo_949731
    Torolt_felhasznalo_949731
    2013. Április 2. 13:22125.

    Lehet, hogy sürgősségi esetként hamarabb el lehet helyezni. Ráadásul hiába költözik bárkihez, ha 24 órás ellátást igényel.

     

    Nehéz megoldani, de láttam mennyit szenvedett férjem nagymamája, a nagypapa miatt, aki WC-re nem volt hajlandó elmenni, pelenkát leszedte, éjjel nem aludt (hanem felébresztett az üvöltésével mindenkit), nappal aludt pár órát.

    Sajnálom szegényt, de élete végén teljesen kivetközőtt magából, biztos nem tudtam volna vele élni. Úgyhogy én megértelek, neked kellene ellátni a bácsit, aki igen a férjed édesapja, de te nem ápólónőnek szegődtél életed párja mellé.

     

    Kíváncsi vagyok mit mond az orvos.

    előzmény:
    erika48 (124)
    2013-04-02  12:54
  3. 2013. Április 2. 12:54124.

    otthon két éve kerestem alzheimeres anyósomnak. Két évet kellett (volna) várni. 

    Hát nem fog menni neki, az orvos pár napja azt mondta neki, oda kell költöznie valakihez. Jó ötlet:-((((

    Hozzánk tuti nem, nem engedem a lakásom és a nyugalmam tönkretenni.

     

    Még nem tudom mi lesz, holnap kiderül az orvos után.   

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_949731 (123)
    2013-04-02  12:46
  4. Torolt_felhasznalo_949731
    Torolt_felhasznalo_949731
    2013. Április 2. 12:46123.

    mondd el az orvosnak, hogy nem tudsz naponta 2*40 km-et megtenni, meg kell tanítani a bácsit beadni az inzulit (addig nem engedhetik ki a kórházból), ha nem megy, keresni kell egy otthont

     

    nehéz döntés, de lesz még rosszabb állapotban is, akkor mi lesz? Mi lesz, ha elfelejti elzárni a gázt vagy a vizet?

     

     

    előzmény:
    erika48 (122)
    2013-04-02  12:32
  5. 2013. Április 2. 12:32122.

    Ma felhivott az orvos, menjek be holnap a kórházba, megtanit beadni az inzulint,mert após alkalmatlan hogy megtanulja. De "szivességből" olyat ir fel, amit naponta csak kétszer kell beadni. Regge és este. A kérdés már csak az, hogy fogom én ezt beadni neki, ha oda vissza 40 km-re lakik tölem?

     

    Még egyet megpróbálok beadatni azzal, aki fürdeti, de a napi másodikkal mi lesz?

     

    Remek állapot.

     

  6. Torolt_felhasznalo_305914
    Torolt_felhasznalo_305914
    2013. Április 2. 10:08121.
    Nem arra gondoltunk, hogy több szolgáltatást szeretnénk igénybe venni egyszerre, csak tájékozódni szerettem volna az álatalad leírt lehetőségről. Természetes, hogy egyszerre csak egy féle szolgáltatás jár. Mi jelenleg 400 Ft-ot fizetünk a gondozónő látogatásáért minden hétköznap. Nagyon meg vagyunk vele elégedve. Sok minden segít. Például a gyógyszerek feliratása, kiváltása, kapcsolattartás a körzeti orvossal. Csupa olyan dolog, ammit a napi 8-10 óra munka mellett nehezn tudnánk bepréselni az időnkbe. Hétvégén gyakorlatilag egész nap ott vagyunk Mamánál. Főzök neki, takarítunk együtt stb. Igyekszünk lakáson kívüli programokat is szervezni neki. Elvisszük autóval a dédunokájához és a még élő testvéreihez. (Stb.) A szándék megvan, csak a napi 24 óra kevés.
    előzmény:
    ÁgicaT (74)
    2013-03-29  11:18
  7. 2013. Április 2. 08:14120.

    Amit leirtam az az a valtozat ami vasarolhato ha pl. en eladom a hazamat es ilyenre fizetek be.

     

    Akinek nincs  az is be tud menni otthonba, a legegyszerubb otthonokban 2 beteg van egy szobaban, es kevesebb a luxus de tiszta, rendes , biztonsagos es folyamatos az ellatas.

    előzmény:
    Alma-Alma (115)
    2013-04-01  21:24
  8. 2013. Április 2. 08:11119.
    szivesen. amit most az elobb almanak leirtam az is kapcsolodik a temahoz.
    előzmény:
    csutak51 (117)
    2013-04-02  00:23
  9. 2013. Április 2. 08:10118.

    majd ha eljon az ideje, meg most nem

     

    En  nagyon nem szeretnem ha tegyuk fel a gyerekem vagy annak a hazastarsa kellene hogy lepedot cserelgessen alattam, ha beteg vagyok , esetleg tonkretegyem a csaladja eletet mint mondjuk inkontinencias vagy alzheimeres beteg. Ui. az ilyen betegek egy ido utan olyan merteku terhet ronak a csaladra amibe nagyon sok kapcsolat tonkremegy.

     

    Egyebkent pedig a noverek es gondozok ezeken a helyeken rendkivul kedvesek, szemelyesen alakitanak ki kapcsolatot a betegeikkel.

     

    Egy ilyen helyen ahol mondjuk egy intezmenyben 30 beteget apolnak , mindenkinek sajat szobaja van amit igenye szerint a sajat butoraival rendeznek be, tv, internet, telefon. A csaladtagok barmikor latogathatjak  es a 30 betegre kb. 6 nover jut, plusz a fonover, az orvos. Ahol pl. a beteg mar a vegso allapotban van ott kizarolag melle 24 oras folytonos novert helyeznek es a csaladtag ha akar kaphat agyat , ellatast es a hozzatartozo mellett toltheti az idejet.

    Itt nem szokas a gyerekek eletet megterhelni es nem is mindenhol lehetseges ez. Ha mondjuk ahogy en a deli allamban elek a gyerekem monjuk a nyugati orszagreszben van az 4000 km tolem. Gondolom senki nem varna se azt hogy a gyerek feladja az eletet se azt hogy en telepedjek rajuk. 

     

    Egy betegnek a professzionalis ellatas ES emellett a  kapcsolata a csaladjaval skkal kedvezobb mintha otthon takaritjak alola a dolgokat es mellette ott nyuzsog mondjuk 2-3 gyerek az ideges szulokkel, akiknek a sajat csaladjuk mellett meg egy sulyos betegre is figyelni kell.

     

    Egyebkent az orszagban tobb helyen leteznek nemzetisegi otthonok, pl. Melbourneben es Sydneyben magyar otthonok ahol a szemelyzet  is es az ellatas is ",magyar", pl. az etkezes, van magyar konyvtar, magyar tv stb. ugyanez mukodik nemeteknek, olaszoknak stb. nemzetek tagjainak is.

     

    igy talan erthetobb szamodra hogy itt miert igy mukodnek a dolgok.

    előzmény:
    Alma-Alma (115)
    2013-04-01  21:24
  10. 2013. Április 2. 00:23117.
    Köszi a választ, kíváncsiságból kérdeztem meg.
    előzmény:
    Amarynda (112)
    2013-04-01  06:39
  11. 2013. Április 1. 23:51116.

    Ez egy tanulságos fórum, úgy látszik kis hazánkban sok magát jólelkűnek tartó ember tenné szívesen tönkre gyermekei életét csak azért, hogy elmondhassa, "engem a családom gondoz".

    Kíváncsi lennék, hányan gondoztatok hosszabb ideig komolyabb beteget munka mellett.  Tudjátok, hogy bele lehet rokkani lelkileg és fizikailag is még akkor is, ha több ember csinálja váltva, egymást segítve? (Anyagiakat már nem is említve nyilván)

    Miért jó az egy szülőnek, ha a gyermeke feladja a saját életét miatta ?

    Én nagyon utálnám, ha az én betegségem miatt a gyerekemnek fel kellene adnia a munkahelyét, vagy munka és család mellett kellene ellátnia és ezzel kb másról nem is szólna az élete a nap 24 óráját tekintve.

    Hol nagyobb a biztonság?  Egy otthonban, ahol rögtön ott a segítség - vagy egyedül otthon, amikor pont akkor nincs ott senki, amikor kidőlsz?

    Pont most volt a nyomtatott Nőklapjában erről cikk, idősökkel beszélgettek, akik beköltöztek otthonba, volt luxus és egyszerű otthon is, jó anyagi helyzetű és szegényebb idősekkel.

    Ajánlom figyelmetekbe, nagyon tanulságos.

     

     

  12. 2013. Április 1. 21:24115.

    Gondolom már kinézted magadnak a luxus öregek otthonát.. Beleteszed a házad árát , s tényleg fantasztikus napok lesznek  család nélkül idegen kezek közt .

    A törödés, szeretet, odafigyelés.  család, simogatás   szavak biztos ott is  megtöltödnek tartalommal

     

     

    előzmény:
    Amarynda (112)
    2013-04-01  06:39
  13. 2013. Április 1. 14:06114.
    mi van? elgurult a nyugtatod? mar masik forumon is mondtak,mhogy szedd be....
    előzmény:
    Amarynda (113)
    2013-04-01  07:06
  14. 2013. Április 1. 07:06113.

    Te teljesen hulye vagy. kepzeld el normalis ember nem vesz egy osszeferhetetlen felbolond embert a lakasaba foleg ugy hogy az oregnek eszebe sincs odakoltozni.

    EZERT  akarnak szemelyzetet fogadni, es ez is nagyon rendes dolog toluk.

     

    Vannak oregek akikkel lehetetlen egyutt elni, mert tonkreteszik a kornyezetuk eletet.

    es vannak olyanok akiket halalukig szivesen apolnak mert megerdemlik es mert lehet veluk egyutt elni.

     

    Az meg senkinek nem kotelessege hogy egy hugyozogep utan takaritson 24 oraban tonkretegye a lakasat es az idegeit.

     

    Az oregnek van kulon lakasa, nem agybanfekvo beteg es nem akar osszekoltozni senkivel.

     

    A topicindito nagyon rendes hogy egyaltalan foglalkozik vele. Nem az apja kulonben se hanem az aposa.

     

    Azt gondolom igy latatlanba is hogy az oreg korabban se lehetett valami rendes a csaladhoz.

    előzmény:
    Zetor (94)
    2013-03-30  13:00
  15. 2013. Április 1. 06:39112.

    Akarata elllenere itt sem kenyszeritenek senkit semmire, viszont a rendszerben fel van tuntetve es gondoskodnak rola, naponta megnezik mi van vele stb. akkor is ha nincs ra penze, nincsenek hozzatartozoi.

     

    Ha mar teljesen beszamithatatlan akkor beviszik ilyen jellegu otthonba es ott latjak el, kiveve ha hajlektalan azt nem ismerem hogy abban az esetben milyen az ellatas.

     

    Normal esetekben az ember ha odakerul a sor altalaban bemegy egy olyan otthonba ami az eu. allapotanak megfelel. Vagyoni helyzettol fuggoen van a luxusotthonoktol az egyszerubbekig.

     

    Altalanos gyakorlat hogy az ember eladja a lakasat, hazat ezzel bemegy egy otthonba  ahova belepot kell fizetni ami lehet tobb szazezer dollar is, de egy bizonyos osszeg leszamitasaval ezt a belepteto osszeget az orokosok majd visszakapjak.

    Havi dij, kb. a nyugdij 80 % a, de ebben a teljes ellatas van benne, orvos, takaritono, etel, mosas futes vilagitas gyogyszer, fodrasz, pedikuros, masszor, phisioterapia. stb.

     

    Akinek nincs penze a belepore azok egyszerubb otthonokban elnek de a teljes orvosi noveri ellatas, gyogyszerek rezsi  stb. alapvetoen jar mindenkinek.

    előzmény:
    csutak51 (83)
    2013-03-29  12:57
  16. 2013. március 30. 14:43111.

    Anyukám és a férje is betegek.Azért is írom,hogy férje,mert ő nem az apukám,nem nekem kellene gondoskodnom róla

    Az egyik nagyfiam ápolásin van a  nagymamájával, el is látjuk őt,meg a ház takarítását stb.

    De nem tudjuk -és bevallom nem is akarjuk- a nyakunkba venni a férje gondozását,mivel neki is van 3 gyereke, de még 1 doboz c-vitamint se adtak neki, fel se hívják(anyu heti 3 nap dialízisen van, akkor mi sem vagyunk ott,jeleztük a háziorvosnak, de nem tudnak gondozót biztosítani azokon a napokon, a faluban nyugdíjasklub sincs)

     

    Anyukámat minden további nélkül hozzánk költöztetnénk, nekünk csak könnyebb lenne, de egy idegen idős férfit nem szeretnénk,anyu meg ugye nem hagyja egyedül a férjét

    Nem akarom feladni a családom életét,anyuért vállalnánk a kényelmetlenséget,mert az együttélés sok gondot okozna,bármennyire is szeretjük egymást, de nem fogok egy idegen embert pelenkázni, aki morog velünk mikor ott alszunk náluk(ha náluk vagyunk megtesszük,fürdetem,pelenkázom stb, de a saját otthonunkat magunknak tartjuk fenn)

     

    Biztosan én vagyok a nagyon szemét ember,de aki egész életében fizetett tb-t, kap nyugdíjat,nem feltétlenül a gyerekeinek kell ellátni(akik esetleg maguk sem fiatalok,vagy betegek)

    Ha nincs lehetőség házigondozóra,intézményben nincs hely,meg nem is akarnak m enni,mert az nem elég jó, nekem kell feladnom a munkámat,családi életemet?????

    Sajnos az idősek nagy része nem akar eljönni az otthonából és sokakat nincs is hová tenni(nekem is gyerekeim vannak, dobjam ki őket itthonról?mert ha pár napot együtt vagyunk, az anyu férjének már nem tetszik,mert más az életritmusunk, szokásaink,mint pl. tisztálkodás,étkezés stb

    megértem én őket is,nem bántásból mondom, de nem hajlandók alkalmazkodni,csak elvárásaik vannak

     

     

    nagyon nagy szükség lenne egy jól működő szoc.ellátó hálózatra,nem lehet mindent a dolgozó családok nyakába tenni,mert akkor mire mi lennénk nyugdíjasak beledöglünk 

    előzmény:
    erika48 (110)
    2013-03-30  14:24
  17. 2013. március 30. 14:24110.

    nem nem tudja felvenni, nem is akarja, neki nem kell. 

    A férjem nem hord pelenkát.Én hanyagoltam el????? Ne röhögtess, hiába mondtam, hogy ne cukrozzon, neki az kell, ne igyon tejes, neki az KELL. Akkor nem tudok mit csinálni, ha megöli magát, nicns mit tenni. A gyógyszert sem vette be, mert az sem kell. Sorry.

    Gyógyulni nem fog, szia 

    előzmény:
    Zetor (108)
    2013-03-30  14:15
  18. 2013. március 30. 14:21109.

    sajnos itt is ez van. Ha kitakaritok, zokon veszi,hogy zug a porszivó, miért dobom ki a 100 éves ételrendelő lapot, amivel 5 éve rendelt kaját, az üres gyógyszeres dobozt stb.

    Elhoztuk már karácsonykor, összepisilte az ülögarniturát, a kocsi ülést, alátettünk neylont, megsértödött, neki nem kell ilyen. És ha rosszabb a helyzet , akkor meg ordit.

     

    előzmény:
    ÁgicaT (107)
    2013-03-30  14:12
  19. 2013. március 30. 14:15108.

    De erika48, en nem szeretnek kotozkodni, a pelenka mar nem olyan hogy fel kell huzni mint egy alsonadragot. Azt meg kell mutatni, hogy kell viselni.A kedves fianak ezt meg kellett volna elsosrban tanitani neki. Egym ilyen idos embernek mar nagyon nmem tiszta a gondolkodasa sem. Azt meg hogy el tetszettek hanyagolni es nem utana menni a betegseg gyogyitasanak ugy erzem az onok kotelessege. Nem az onkormanyzat vagy kie. Onok veszik eszre nem a hatosag. Na jo en mentem innen, mert latom nem ertjuk egymast.

    Kellemes Unnapeket kivanok! gyogyulast a papanak!

    előzmény:
    erika48 (105)
    2013-03-30  14:07
  20. 2013. március 30. 14:12107.

    Persze, észre lehet venni.

    Csak amíg benne lakik a "gazdája", nem biztos, hogy engedi, hogy kitakaríts. Tudom, nagymamámmal jártunk így. Ő simán megterített a ragadós-mocskos tányérokkal, és vérig sértődött, mikor én azt elvittem előbb elmosogatni. Vagy szóltunk, hogy mosson már fogat, mert már a szobai levegő büdös attól, ami a szájából kijön. És 1 éjszakás közelharc volt, amikor eljött hozzánk egy hosszúhétvégére, hogy éjszaka is kell betét, mert megjelöli az "ösvényt", amíg a WC-re ér. Mire közölte, hogy ő soha(!) nem hordott éjszaka bugyit, nem 80 évesen fogja elkezdeni. Otthon sem szokta, punktum. Elég erőteljesen kellett vele megvitatni a húsvéti éjszaka közepén (anyukámnak 2 egymást követő 12órás műszak között), hogy itt más szokások vannak, jobb lesz, ha ehhez alkalmazkodik.

    El tudnom képzelni, mekkora patáliát rendezett volna, ha egy szép nap "megszálljuk" a házát, és kiforgatjuk a négy sarkából, csak mert kibírhatatlan hugyszag van benne, mert az ágy, a takaró, a lepedő, a szőnyeg, a rongy, a.... a minden hugyos.

     

    Miért kell mindig korlátoltan, vádlóan gondolkodni?

    Az élet nem fekete-fehér. 

    előzmény:
    Zetor (104)
    2013-03-30  13:59
  21. 2013. március 30. 14:08106.

    észrevettem, mit csináljak?

     

    előzmény:
    Zetor (104)
    2013-03-30  13:59
  22. 2013. március 30. 14:07105.

    dehogy irtam azt hogy egy hete derült ki, hogy cukros. 

    Vagy 10 éve cukros, de nem tart se diétát, se semmit.

    De feltünt, hogy bepisil idönként, kapott pelenkát, kiváltottuk, nem hajlandó használni. Mit csináljak akkor?

     

    előzmény:
    Alma-Alma (103)
    2013-03-30  13:56
  23. 2013. március 30. 13:59104.

    tetszik latni, hat en is azt mondom, hogy eloszor a csalad. Milyen jol latja. Ha ahetente latogatjak azt a pisat eszre kellett volna venni.

    Tehjat itt nagyon kilog a lolab..

    előzmény:
    Alma-Alma (103)
    2013-03-30  13:56
  24. 2013. március 30. 13:56103.

    Azt írtad egy hete sem derült ki,hogy cukros az Após... akkor eddig hogy élt- a pisiben? Ha odajártatok nem tűnt fel eddig? A fürdető-takarító sem vette észere,hogy a Papa mindehová pisil?

     

    Óh szegény.

    előzmény:
    erika48 (92)
    2013-03-30  12:09
  25. 2013. március 30. 13:56102.
    Itt irjak, hogy magatokhoz is lehetne venni pl. a papat. Ez is egy megoldas lehetne..., de mondom az inzulin beadot mar otthon is lehet kapni, erdeklodj a korhazi orvosotoknal, az nagy könnyebbseg lenne..
    előzmény:
    Alma-Alma (63)
    2013-03-28  21:15

Címlap

top