Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Iskolába MINDENÁRON ????!!

pötyike
Létrehozva: 2013. január 18. 09:04

Csak nekem van problémám azzal, hogy a mostani 6 éveseket ha törik ha szakad, de be akarják rakni iskolába?


Az én lányom az iskola érettségi tesztet, amit a logopédus csinált meg velük az óvodai év elején 16 pontosra írta meg. A teszt maximális pontszáma 30 pont, 20 ponttól iskolaérett a gyermek. A 16 pontra az óvónő csak legyintett!!!! Akkor miért a teszt????


Ügyes, okos, értelmes és szabálykövető a lányom. A teszt különböző részeit kiemelkedően csinálta meg. Az alacsonyabb pontszám azért lett, mert még nem alakult ki a jobb és a bal kéz dominanciája. Ez sem érv az óvodának.


Az sem, hogy még 107 cm. és 17 kiló. Az iskola érettséghez 110 cm és 18 kg. kell, amit talán akkorára el is ér, de akkor sem túl jó, hogy 18 kilósan 23-25 kilós 7-7,5 évesekkel kezdi az iskolát.
Ma már egyértelmű, hogy a hátránnyal indult gyerekek cipelik magukkal a lemaradásukat az iskolai évek alatt, annak minden frusztrációjával együtt. Nem hozzák be a lemaradást!!!!


Értem én, hogy az is ugyanolyan káros, ha olyan testileg és szellemileg érett gyerekek unatkoznak az ovis nagycsoportban, akiknek már iskolában lenne a helye, de az én tapasztalatom az, hogy ezzel a szigorral nagyon sok olyan gyerek is bekerül az iskolába akinek még jót tenne az egy év!


Ezzel a törvénnyel életeket tesznek tönkre!


Minket a nevelési tanácsadóba irányítottak, de nagyon félek, hogy ott is kiadták azt az utasítást, hogy akit csak lehet küldjenek iskolába.
Az is elképesztő, hogy egyéb családi szempontokat nem vesznek figyelembe. Például, abban az évben amelyben apa és anya el fog válni, indokolt lenne nem terhelni a gyereket az iskolával, vagy ahol mondjuk az egyik családtag beteg. (Nálunk a nagyinak újult ki a tüdőrájka, a legjobb esetben is egy kemoterápiákkal terhelt, betegápolós nagyon nehéz évnek nézünk elébe, a legrosszabbra gondolni sem merek) Miért nem érdekel ez senkit?


MIT GONDOLTOK ERRŐL? MILYEN TAPASZTALATAITOK VANNAK? NÁLATOK IS NAGYON NYOMJA EZT AZ OVI? A NEVELÉSI TANÁCSADÓTÓL LEHET VÁRNI NÉMI SEGÍTSÉGET? VÁROM A VÉLEMÉNYEKET, TAPASZTALATOKAT!


(Szeretném egy blog bejegyzésben, cikkben megírni mindezt, aki nem járul hozzá, hogy közzé tegyem a szavait – név nélkül természetesen kérem írja meg)

  1. 2013. január 18. 16:27151.

    Amikor en kezdtem az altalos iskolat volt minimum cm es kg, amit eppenhogy elertem (raadasul meg sokaig csipoficam gondom is volt). Azt javasoltak a szueimnek, hogy mivel kicsike vagyok keressenek olyan iskolat, ahol inkabb a nyelvi mint a fizikai kepesseg van eloterben (pl tobb nyelvora mint tesi, igy kerultem egy nemzetisegi iskolaba). Nagyon jo dontes volt. Lehet, hogy neked is meg kellene talalni azt az iskolat, ami pont neked lenne jo...

     

     

    Angliaban elek, itt 4 evesen un Reception Class-ban ("iskola elokeszito") kezdenenek a gyerkek, ez elozi meg az elso osztalyt. A lanyom 94 cm es 14 kg  volt amikor elkezdte. Augusztus kozepen szuletett, szeptemberben mar kezdett. Itt az iskolakban szigoruan egyenruhaba jarnak (bar elokeszitoben van nehany engedmeny). Reggel 9-tol 3.30-ig iskolaba jart, hazi feladatot is kapott (szavakat, amiket el kellett tudni olvasni). Mindenki azt mondta, hogy itt nem haladnak olyan tempoban mint otthon, ne izguljak. Most elsos a lanyom mar sok format felismer, torteket szinez, heti ketszer van hazi feladata (iras, olvasas, matek, mini konyv minden napra). Elso osztalytol mar szamtan es angol (iras/olvasas) oran 6 csoportban ulnek, kepesseg szerint. Ebben a tanevben meg 2x fel fogjak oket merni, hogy ujra ultessek oket kepesseg szerint. Szoval hiaba nyugtatgtjak az embert, az iskolaban akkor is kemeny munka (tanulas) es verseny folyik.

     

     

    Ilyen kicsiknel nagyon sokat jelent 1 ev korkulombseg. A lanyom szerencsere konnyen veszi az akadalyokat, de nem mindenki. Itt sajnos kevesbe dont a szulo, menni kell azt kesz. En megvitattam az ovonenikkel, ismerosokkel es kesznek tartottak, mert szereti a kozosseget, jol eszik, onallo... Igy utolag ugy latom, hogy talan az irasnal jelent legtobbet az 1 ev korkulombseg illetve a kozossegbe valo beilleszkedesnel. Most ugy nez ki (a legujabb felmero szerint), hogy a lanyom osztaly elso mind matekbol mind angolbol (pedig o a legkisebb, legfiatalabb es meg kettos anyanyelvu is) amin en csodalkozok a legjobban. Ilyen is van... 

     

     

    Elnezest, hogy tul hosszu lettem, meg fel kell dolgoznom, hogy az 5 eves lanyom felmerot irt (60 szobol, hallas alapjan!) es hazit hoz hazaamiben pl torteket kell kiszinezni... 

    előzmény:
    CsillagViki (10)
    2013-01-18  09:29
  2. 2013. január 18. 15:19150.
    Nos ezzel az átállással az a baj, hogy van egy ismerős 15 hó van a gyerekei között, mégis egyszerre kellene most iskolába menniük, az egyik 2006. június nagyon elején született, talán 3 vagy 6, az öcse 2007. augusztus 30., így lenne a KÖTELEZŐ,  még szerencse, hogy az óvónénik ezt belátják és a kisebb fiút visszatartják.
    előzmény:
    pötyike (1)
    2013-01-18  09:04
  3. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2013. január 18. 15:07149.

    azért nem lehet tanítani, mert nem drága cipőben jár a tanár???

     

    de ez miért zavarja a ygereket??? most komoylan?? ha otthon nem azt látja, hogy a pénz a minden, pont le fogja tojni... 

     

    elég érdekes lenne, ha azon múlna a tanár tudása, hogy követi e a divatot.... nem az houte couture-ről kell javarészt beszéégetnie.. pláne nem általánosban...

    előzmény:
    pötyike (136)
    2013-01-18  14:19
  4. 2013. január 18. 15:07148.

    Saját tapasztalat - és perszenem azt jelenti majd,hogy a te lányod is "ilyen" lesz - és évek "szenvedését" írom le... 

     


    Anno az én lányom is egy értelmes,okos,pici,filigrán kislány volt - most 177 cm magas 14 éves :) - de véleményem szerint,nem(!) iskola érett. Tesztek,logopédiai szakvélemény szerint iskola érett,mégsem érte el ő sem a minimális pontszámot! Hagytam magam rábeszélni,hogy menjen csak iskolába...vittem, beírattam - de őszintén? szívem mélyén már akkor tudtam,hogy nem jól döntöttem - és jött a fekete leves...Első és második osztályban még annyira nem volt nyilván való (bár akkor is voltak gondok..pl..olvasás tanuláskor) ,de harmadiktól............mai napig a matek iszonyú nehezen megy,és most nyolcadikra mondhatom azt,hogy sikerült "talpra"állni.... Persze az évek alatt rengeteg nevelésitanácsadói foglalkozás,lelki sérülés,törés - itt voltak persze tanárok is aki hozzásegítette a töréshez,lelkileg hetekig való nem alvás,nem evés,és rendszeres hasgörcshöz stb... -    Én megbántam,és verem a fejem a mai napig,hogy nem voltam elég erős,karakán,és pofátlan ahhoz,hogy kiálljak a döntésem mellett. 
    előzmény:
    pötyike (1)
    2013-01-18  09:04
  5. 2013. január 18. 14:56147.

    Csutak!

     

    Visszatartás talán azért érdek pár helyen, mert 4 fokozatú az ovi / mini-kisközép-közép és nagy / és hiába annyi idős a gyerek, ha nem kimaradnak a nagycsoportos foglalkozások az hátrány.

    Kilökés inkább ott érdek, ahol kevés a férőhely, viszont kötelező lenne nekik felvenni az összes három évest, itt még annak a pár kissé éretlennek a helye is nyom a latban. ( Itt nem problémáznak a visszatartáson, itt inkább sok a hely, kevés a gyerkőc állapot van ). Új helyet nem tudnak teremteni mert nincs miből így a kissé éretlent kiteszik inkább az oviból.

     

     

    Ja és estig tanulás: keresztlányom most elsős. Napközis, úgy-ahogy haladnak is a leckékkel tehát a hétköznap még úgy-ahogy hagyján, de a hétvégéje brutál. Rengeteg a lecke, főleg hogy nemzetiségi falusi suli, ahol toljáűk nekik ezerrel a németet, szóval az az amit nem győz otthon tanulni és gyakorolni. Pedig értelmes gyerek, érdeklődő, mire suliba került már némiképp ismerte a betűket, ügyesen számolt, gyönyörűen rajzol. A gond nem vele van, hanem a tananyaggal. Olyan szinten tolják nekik a németet és a számtant hogy azzal vígan molyolhat hétvégére mert mindig kap annyi feladatot hogy ne legyen sok szabadideje.  

    előzmény:
    csutak51 (127)
    2013-01-18  13:59
  6. Torolt_felhasznalo_495813
    Torolt_felhasznalo_495813
    2013. január 18. 14:55146.

    Értem.

     

     mert amúgy nagyon jó nevűű iskola, jó ereményekkel, az Elte gyakorló iskolája

     

     

    Hááát, akkor valamit valamiért.

     

     

    Ott is csak olyanok tanítank, akiket máshová nem vettek fel?

     

    Mondjuk én lehet nem váltottam volna, csak mert egyházi lett, ha a tanítónő személye maximálisan megfelel.

    Alsóban kulcsfontosságú személy.

    előzmény:
    ardian (144)
    2013-01-18  14:35
  7. 2013. január 18. 14:48145.

    Én azt nem értem, hogy ezt az iskolaérettségi tesztet miért év elején készítették? Még egyazon éven belül is rengeteget fejlődik a gyerek, nálunk tavasszal fogják ezt elvégezni.

     

    Mi járunk a nevelési tanácsadóba már középső csoportos kora óta. És hálát adok az Istennek, hogy annak ellenére, hogy bár nagyon aljas módon juttatott oda minket annak idején a lányom óvónője, összességében mi megtaláltuk a közös hangot a nevtannal és tulajdonképpen minden segítséget és folyamatos odafigyelést  megkapunk ahhoz, hogy a gyerek megfelelően felkészülhessen az iskolára. És ráadásul teljesen ingyenes.

     

    Az egy másik történet, hogy az óvónője rendkívül inkorrekt volt, és olyan negatívumokat sorolt fel az értékelésben aminek a fele nem volt igaz. Ez utólag be is bizonyosodott, és ami viszont tényleg fejlesztésre váró terület ott viszont nagyon szépen foglalkoznak a gyerekkel. Most pl iskolaelőkészítőre járatom oda, és kifejezetten jó, hogy max 4 fős csoportban van, heti 1x. Nekem az a tanácsom, hogy keresd meg a nevtant, és próbáljátok meg az ovodai "szakvéleményt" nem annyira komolyan venni.

     

     

    előzmény:
    pötyike (1)
    2013-01-18  09:04
  8. 2013. január 18. 14:35144.

    hogyne, csak épp a kiválasztott iskola, kiválasztott, tündéri, liberális tanítónővel egyik pillanatról a másikra egyházi iskola lett

     

    nyár elején, az utolsó pillanatban szaladgálhattak azoka szülők, akik nem kívántak ott maradni

     

    örültünk, hogy ide felvettek minket, mert amúgy nagyon jó nevűű iskola, jó ereményekkel, az Elte gyakorló iskolája

     

    de az elsaő félév úgy telt, hogy maradjunk? menjünk?

     

    a gyerek sokat sírt, nehezen illeszkedett be, nagyon hiányzott neki az emberi kapcsolat, hogy szeressék, mint az oviban...

     

    azután megedződött, és ő kérte, hogy maradhasson

     

    nos, ha nagyon nem akarunk magunkkal és az apukámmal kiszúrni, akkor nem járatjuk kétfelé a gyereket. márpedig a kislányom kétszer olyan érzékeny, mint a fiam. nem attól féltem, hogy az esze kevés, okosabb ő sok felnőttnél. de őt muszáj szeretni, különben nem bírja.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_495813 (142)
    2013-01-18  14:31
  9. 2013. január 18. 14:35143.

    nem értek egyet azzal, hogy ilyen fizetések mellett csak az lesz tanár akit máshová nem vesznek fel.Szerintem pont fordítva-ilyen fizetés mellett csak az marad tanár, aki mindig is az szeretett volna lenni.Topikindítónak:Vidd el a nevtanba, az ott vizsgáló szakemberrel pedig beszéld meg az aggályaidat.

    előzmény:
    ardian (121)
    2013-01-18  13:46
  10. Torolt_felhasznalo_495813
    Torolt_felhasznalo_495813
    2013. január 18. 14:31142.

    Budapesten pedig igencsak van lehetőség választani különféle iskolák között.

    Ha ez nem megfelelő a gyerekednek, miért nem írattad máshová?

     

    Én még ilyet nem tapasztaltam, pedig csak vidéki poros kisváros egyik iskolájába (a háromból) jár a gyerekem. Ill. most már gimnazista.

    előzmény:
    ardian (139)
    2013-01-18  14:24
  11. Torolt_felhasznalo_495813
    Torolt_felhasznalo_495813
    2013. január 18. 14:26141.

    Ezt nem értem, hogy jön ide.

     

    A szülőn múlik, hogy a gyerek hogyan viszonyul a tanárjához, mit mond neki, rajtunk múlik, szülőkön.

    előzmény:
    pötyike (136)
    2013-01-18  14:19
  12. 2013. január 18. 14:26140.
    Először én is infarktust kaptam amikor felemeltem a gyerek táskáját, és sajnáltam szegényt, hogy ezt kell cipelnie. Aztán a második hét elejére rájöttem, hogy az első-másodikos gyerekek nagy része (túlnyomó többsége) az iskola kapuban kapja meg a szülőktől a táskát. Az emeletre a lányom legcsöppebb osztálytársa is fel tudja vinni. A suliban sehova nem kell cipelni.
    előzmény:
    pötyike (18)
    2013-01-18  09:56
  13. 2013. január 18. 14:24139.

    hát én tapasztalok... a gyerekem tavalyelőtt augusztusban még ovis volt, majd szeptembertől bekerült suliba, ahol csak szünetekben szülalhatnak meg, ha nem kérdezik őket... fekete pontot kapott, mert az ebédlőbe történő átvonulás alatt (kettes sorokban, alakzatban) beszélt az osztálytársával

     

    ilyet kb. az Abigélben olvastam

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_495813 (134)
    2013-01-18  14:16
  14. 2013. január 18. 14:22138.
    Ebben igazad van, de szerintem ez is inkább a szülők áldásos tevékenységének az eredménye.
    előzmény:
    pötyike (136)
    2013-01-18  14:19
  15. 2013. január 18. 14:21137.

    Mennyire igazad van...

     

    Egy-két hozzászólás után én már hülyének éreztem magam, hogy ennyit "parázok", hogy a gyerekemnek jó legyen...

    előzmény:
    ardian (135)
    2013-01-18  14:19
  16. 2013. január 18. 14:19136.

    Amikor én voltam iskolás még tekintélye, becsülete volt a tanároknak. Ma is ugyanazok tanítanak,  épp nem tisztelendő oktatóként, hanem lenézni való csóróként.

     

    Gyerek odamegy és a pofájába röhög, hogy a cipő amiben van többe került, mint a fizetése.... Így nem lehet tanítani...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_495813 (134)
    2013-01-18  14:16
  17. 2013. január 18. 14:19135.

    Az én lányom egyébként (nekünk nem 2013, hanem 2014 szeptemberében kellene menni suliba) most 101 cm és 15 kiló. Kétlem, hogy 1,5 év alatt 120 centire nőne.

     

    Ambivalens érzéseket kelt bennem az is, hogy a kisfiam csoportja csupa "évvesztesekből állt", hogy ők 4 évig végig együtt járhassanak oviba. 4 évig hallgattam az óvónőktől, hogy higgyem el, ez nagyon jót tesz a gyereknek, két év lesz az iskolára való felkészülésre és semmi gond nem lesz a felkészüléssel, és hogy tovább maradnak, abból csak előnyük származik.

     

    Most meg arról győzködtek, hogy sne aggódjak, semmi gond nem lesz a suliban.

     

    De, aggódom. 

     

    Nekik gyerekek, közoktatási törvények jönnek-mennek, de nekem ez a két gyerekem van, nekik kell a legjobb esélyeket megadnom az életben. 

    előzmény:
    pötyike (124)
    2013-01-18  13:53
  18. Torolt_felhasznalo_495813
    Torolt_felhasznalo_495813
    2013. január 18. 14:16134.

    A poroszos nevelés maradt az alap, hiába próbáltak lelkes pedagógusok és gyerekpszichológusok ezen változtatni.

     

     

    Azt írtad, neked milyen jó tanáraid voltak, ellenben a mai tanárok mennyire rosszak.

    Jók voltak a poroszos nevelés ellenére?

     

    Viszont a mai tanárok nagy része sem az elmúlt 5-6 évben lett tanár, hanem sokkal régebb óta.

     

    Én nem tapasztaltam poroszos nevelést.

    Az iskolarendszerrel lehet gond, valóban, de nem tudnék hirtelen egy más országot sem mondani, ahol mindenki mindennel elégedett.

     

     

    előzmény:
    ardian (129)
    2013-01-18  14:08
  19. 2013. január 18. 14:16133.

    Szerintem is a szülők változtak, évekkel ezelőtt még azért harcoltak nehogy visszatartsák a gyereküket, mert  akkor abból az jön le, hogy butus a gyerek, most pedig divat lett, ez a kicsi még, játszon még egy évet szegény gyerkőc.

    Nálunk az óvodában most nagycsoportban vannak olyan gyerekek, akik már majdnem 8 évesek lesznek mikor suliba kerülnek, és most hogy behozták ezt az új törvényt, olyanok is, akik épp, hogy csak betöltik a 6 évüket. Azért ez a majdnem két év nagyon sok ilyen kisgyerekeknél

    előzmény:
    csutak51 (127)
    2013-01-18  13:59
  20. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2013. január 18. 14:16132.

    Pont az a gondom, hogy nála öt kilóval nehezebb és másvfél évvel idősebb gyerekekkel akarják együtt iskolába küldeni.

     

    Pont az lenne a lényege a visszatartásnak, hogy a saját súlycsoportjába próbáljon meg majd érvényesülni!

     

    ez kb úgyhangzik, mintha valami harci kiképzésre küldenéd a ygereket iskola helyett.....

     

     

    igen olvastam amiket írtál. ha iskola, nem inkább körbe kéne nézni, hogól megy stöbb hasonló gyerkőc mint a lányos suliba? ha ennyire félsz a különbségektől. akkor máris nem kell félned, hogy jajj mert nagyobbak. 

     

    De egy osztályon belül nem szoktaák zavarni a ygerekeket a korkülönbségek, ha a háttérből nem gerjesztik ezt mesterségesen (igen pl a szülők)

     

    Mindennek van előnye is hátránya is. a kcsi a lányod, stb. van aki végig kicsi vékony, alkatlag, akkor azok meg csak végül 9 évesen mennek, aztán úgyis lemaradnak alkatból? vagy a kcisik akik sose nőnek meg nagyra, sőt átlag méretre se, azokat meddig tartsák vissza??

     

    inkább arra kéne koncentrálni, hogy segítse midnenki a saját ygerekát, nem ara, hogy a másikhoz képest jajj jajj... egyből kevesebb lenne a probléma, ha nem avval törődnének a szülők, hogy a másik ygerekéhez képest. hanem a sajátjukat istápolnák saját magához képest.

     

     

    előzmény:
    pötyike (112)
    2013-01-18  13:30
  21. 2013. január 18. 14:15131.
    Hát ez az. Pont elég, ha a többiekre hátrányos a visszatartott gyerek (nem a szülőnek, hanem a közösségnek). Miattuk fordulhat elő, hogy a normál korú gyerek "kicsi". És, hogy a többi szülő is rákényszerült visszatartani. Ezek után az első fajta szülő még egy évet visszatartja, mert hogy neki csak az számít, hogy az övé "érettebb" legyen a többinél? Hol van ennek a vége? Muszáj volt beszigorítani a visszaélések miatt!
    előzmény:
    ardian (129)
    2013-01-18  14:08
  22. Torolt_felhasznalo_495813
    Torolt_felhasznalo_495813
    2013. január 18. 14:10130.

    Járatod sportolni?

     

    Az nem egy mellékes szempont.

    előzmény:
    pötyike (124)
    2013-01-18  13:53
  23. 2013. január 18. 14:08129.

    Feladom, nem értitek!

     

    A magyar iskolarendszerrel sok baj volt, van, lesz, és nagyon neheze változik, változtatni.

     

    A poroszos nevelés maradt az alap, hiába próbáltak lelkes pedagógusok és gyerekpszichológusok ezen változtatni.

     

    Mivel ez a nagy helyzet, előrelépés volt, hogy ebbe a rigid, magas követelményű rendszerbe éretten, biztos érzelmi hátérrel, kicsit később léptek a gyerekek. (Én még hátrányáról egyébként nem hallottam a későbbi kezdésnek.)

     

    Ezért én visszalépésnek érzem, hogy ezt most megváltoztatják anélkül, hogy az alsó tagozatos oktatást megreformálták volna.

     

    Éppen ezért azt gondolom, ez nem a gyerekekért történik.

    előzmény:
    csutak51 (127)
    2013-01-18  13:59
  24. Torolt_felhasznalo_495813
    Torolt_felhasznalo_495813
    2013. január 18. 14:04128.
    De ha iskolaérett volt és  szülő is akarta, mehetett a nyári gyerek is 6 évesen. Feltétel volt, hogy decemberig, tehát tárgyévben töltse be a 6. évét.
    előzmény:
    asztanaviszta (113)
    2013-01-18  13:36
  25. 2013. január 18. 13:59127.

    Ardián,

    ahogy írtam, az egészen biztos, hogy sem akkor, amikor én 50-es évek vége), sem akkor, amikor a gyerekeim kezdték a sulit (80-as évek közepe), nem volt ez a "menjeniskolába a 6 éves, vagyne" ennyire, mint az utóbbi pár évben, túlbonyolítva!

     

    S NEM volt aligegy évnél nagyobb korkülönbség egy osztályon belül. Most meg VAN.

     

    Ha AZONOSAN MIND előbb kezd, nem UGYANAZ-E, mintha később???

     

    Fel nem fogom, az intézmények mi okból "fogják vissza", vagy épp "lökik be" az iskolába a gyereket???

     

    Szerintem a SZÜLŐK változtak, és NEM az intézmények, meg a gyerekek!

     

     

    előzmény:
    ardian (122)
    2013-01-18  13:49

Címlap

top