Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Orrszívás-kell vagy nem?

Babyface83
Létrehozva: 2012. október 29. 22:50

 Előre is elnézést kérek a gusztustalan témáért a gyerektelenektől, emlékszem én is undorodva olvastam az ilyen topikokat, amíg nem volt babám :)

Szóval a 8 hónapos kisfiam most először beteg, nem vészes, csak egy kis nátha, nem lázas, étvágya és kedve jó. Viszont szívni kell az orrát, ami felér egy közelharccal. Van pumpás, elektromos és porszívós. Sajnos csak ez utóbbi szedi ki rendesen a trutymót, és persze ettől pánikol a legjobban a baba. Viszont orrszívás után úgy látom, hogy megkönnyebbül, kap rendesen levegőt, és valóban elég sok cucc kijön szíváskor.

Csak nem vagyok benne biztos, hogy ezzel jót teszek. Eddig mindenhol azt hallottam, olvastam, hogy le kell szívni a váladékot, különben komolyabb problémák (pl arcüreggyulladás) jönnek. Viszont egy németországi egészségügyben dolgozó ismerősöm szerint az ottani gyerekorvosok nem ajánlják az orrszívást, csak az orrcsepp, vagy orrspray használatát. Orrspray-t mindig használok szívás előtt, de attól nem jön ki a cucc, vagy csak az "eleje".

Szóval a gyakorlottabb anyukáktól szeretném kérdezni, hogy ők mit tapasztaltak? Jobb ha mindig kiszívjuk a gyerek orrát, mert könnyebben gyógyul, vagy inkább hagyni kell, hogy magától megoldódjon a dolog?

Előre is köszönöm a válaszokat. 

 

  1. Torolt_felhasznalo_498500
    Torolt_felhasznalo_498500
    2012. október 30. 10:0676.

    Szia! Jobb ha mindig használsz orrszívót, ezzel megelőzhetsz súlyosabb, elhúzódó betegségeket. Ahogy te is írtad, pl. arcüreggyulladást, vagy tüdőgyulladást.A váladék lenyelése még hányást, hasfájást is okozhat a babának, tehát mindenképp orrszívás. 

    Nekünk az elektromos orrszívó vált be (igaz nem olcsó), ugyan olyan hatékony, mint a porszívós változat, és még a hangja is kellemesebb. Sőt ha elutaztunk valahová, akkor is magunkkal tudtuk vinni:)

    Kisfiam már 5 éves, most már maga csinálja, szerencsére nem is volt fül- és arcüreggyulladása. Sokat segített ez a kis szerkentyű.:) 

    előzmény:
    Babyface83 (1)
    2012-10-29  22:50
  2. 2012. október 30. 10:0375.

    Kedves Babyface!

     

    Mint többen előttem leírták, én is az orrszívást javaslom. 6 hónapos volt a gyerkőcöm, amikor elkapott egy vírust.

     

    Az első 2 napban üvöltött, a 3.-ban kezdte el megszokni a szívást (vagy beletörődött, hogy úgy is megcsinálom).

     

    Ha már nem sír, akkor viszont törekedj arra, hogy kinyissa a száját szívás közben. A porszívó legkisebb szívásával csináld (ha állítható). Ha nagyon erős a szívás, akkor ne fogd be a másik orrlyukat, egyébként egy-egy pillanatra érdemes befogni, mert akkor több trutyi jön.

     

    Sok sikert, az elsőtől majdnem frászt kaptam, de hamar hozzászoksz, hogy lefogd a gyerkőcöt.

     

    Edina 

    előzmény:
    Babyface83 (1)
    2012-10-29  22:50
  3. 2012. október 30. 09:5574.

    Ahogy te is írtad, ha nem szertnéd, hogy arcüreggyulladása legyen a kicsinek vagy esetleg ráhúzodjon a fülére, akkor porszívózni kell rendesen. Hiába hadakozik szegény, csak jót akarsz neki. Ennyi.

     

    Ha nem barátkozik meg vele, akkor később már 2 emberes feladat lesz....nem elkeseríteni akarlak.

    előzmény:
    Babyface83 (1)
    2012-10-29  22:50
  4. 2012. október 30. 09:4873.

    Kedves topikindító, nem olvastam el a hozzászólásokat (most nincs időm), viszont mindenképpen akarok reagálni.

    Gondolom te is voltál már náthás. Képzeld el, hogy nem fújhatod ki az orrod, csak csepegtetsz bele, aztán annyi. Ugye hogy nagyon rossz lenne? Szerintem legalább ennyire rossz ez a kisgyerekeknek is.   

    előzmény:
    Babyface83 (1)
    2012-10-29  22:50
  5. 2012. október 30. 09:4172.

    Szia!

    Én 2 gyermekes anyukaként és eü. dolgozóként is orrszívás párti vagyok! Nekünk is csak az porszívós vált be, pedig többfélét is próbáltunk!

    Az én lefogási technikám a következő: én ülök, gyerek ül a a bal lábamon, a másik lábammal lefogom a lábát (így a 2 lábam között lesz a lába). Jobb kezét a hátam mögé teszem, ezzel már nem tud kapálózni, a bal kezemmel átkarolom és megfogom a bal kezét. A másik kezemmel szívom az orrát. Érdemes az éppen nem szívott orrlyukat befogni, mert akkor vákum keletkezik és könnyebben kijön a cucc. Újszülött vagy még ülni nem tudó csecsemőnél meg úgy oldottam meg, hogy a babát lefektettem a felsőtestét picit megemelve (nem jó ha teljesen vízszintesen van) és fölé térdeltem, 2 keze a teste mellett és a lábam között (mintha ráülnék) le tudtam fogni a babát.

    előzmény:
    Babyface83 (1)
    2012-10-29  22:50
  6. Torolt_felhasznalo_495813
    Torolt_felhasznalo_495813
    2012. október 30. 09:2771.

    Le kell fogni a gyereket, akkor nem rúgkapál.

     

    Az orrszívó adaptere egyébként is akkora, hogy lehetetlenség földugni az orrába (max. egy felnőttébe :DD), tehát föl sem sértjük.

     

     

    A kúp pedig jobb, mint a folyadék. Egyrészt nem terheljük a gyomrát, máját, nem hányja vissza.

     

    Fura, hogy azért nem használnak dolgokat, mert jó pár ember nem tudná rendesen használni.

    előzmény:
    hutchi (46)
    2012-10-30  01:55
  7. Torolt_felhasznalo_495813
    Torolt_felhasznalo_495813
    2012. október 30. 09:2570.

    Nem hűtőfürdő, hanem hűtő borogatás.

     

    Oltásnál simán adtam egy kúpot, megelőzésképpen, főleg mert nyugtat is, de ha lázas betegek voltak, igyekeztem elkerülni a kúpot, ill. csak éjjelre adtam, napközben hűtőfürdő (ha nagyobb), ill. hűtő borogatást alkalmaztam.

     

    Ill. hagytam a lázat is kicsit dolgozni, olyan 38 fokig, hamarabb gyógyulnak.

     

    A láz nem ellenség, nem kell totálisan, azonnal elnyomni.

    előzmény:
    Babyface83 (47)
    2012-10-30  02:01
  8. 2012. október 30. 09:0469.

    Sajnos igen, lefogni, ráülni, ő meg üvölt, enyém volt, hogy már öklendezett a sírástól, nem bírtam tovább, átöleltem és együtt sírtunk:)

     

    De kell sajnos, muszáj.

    előzmény:
    eda-1952 (68)
    2012-10-30  08:57
  9. 2012. október 30. 08:5768.
    Mintha én írtam volna...))) Ámbár én a ledöbbenés mellett még ordibáltam is.Nála  a kisebbik nem hagyta abba a tiltakozást, inkább másfél éves korára megtanulta rendesen kifújni az orrát. A most négyévest meg láttam, hogy kétévesen elmenve a porszívó mellett csúnyán ránézett és belerúgott...))) Jó dolog és a lefogás technikája is kivédhetetlen, ezt el kell ismerni. Hiszen amikor enyémek kicsik voltak, csak a kézi lévén, sokkal tovább tartott a macera és gyakorlatilag ha egyedül voltam, majdnem rájuk kellett ülni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_551110 (43)
    2012-10-30  01:47
  10. 2012. október 30. 08:4267.

    Sziasztok!

    Hutchi: a porszívós orszívót nem kell a gyerek orrába ugni, csak az orrnyíláshoz tatani (legalábbis az enyémet). Viszont hallottam nemrég egy rémtörténetet: meghalt egy 1 éves csöppség, mert nem volt jól kitakarítva az orrszívó és felment az agyába egy baktérium. Vagyis jó dolog, csak minden egyes alkalommal fertőtleníteni kell!

    előzmény:
    hutchi (46)
    2012-10-30  01:55
  11. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2012. október 30. 08:3466.

    Szerencsére túlvagyunk már ezen a korszakon, de még emlékszem a dilemmára. A mi gyerekorvosunk kifejezetten ajánlotta, mondta, hogy először fellazítás, utána szívás. Nekem az volt a legnagyobb para, hogy vajon fáj-e neki, mert hatalmas balhét tudott csapni az orrszívó láttán, és remegve sírt (szerencsére élete első évében nem volt beteg, de még egy kétéves sem igazán vevő ilyenekre). Úgyhogy nekem az jelentette a megoldást, hogy kipróbáltam magamon. Rájöttem, hogy tényleg nem fáj, csak maga a tortúra tölti el félelemmel a gyereket. Úgyhogy végül úgy csináltam, hogy őelőtte is megmutattam magamon, aztán szívókacsere után átadtam a saját kezébe, és ő is csinálta magának. Így haladtunk. De ezt nyilván már nagyobb gyerekkel lehet megcsinálni, párhónapossal nem tudom, mit tettem volna, valszeg lefogtam volna. Én is hallottam olyat, hogy káros, de én se tudom, miért lenne károsabb pl. az orrfújásnál.

     

    A németeket én se venném alapul, él pár ismerősöm NO-ban, és elképesztő, mennyire anti-gyerekközpontú sztorikat mesélnek onnan. Ne a hidegség legyen már a példa. EGy időben egy olyan divat is átjött onnan, hogy ne fürdessük naponta a gyereket, nem olyan koszos az. Ha nem is az, de igenis szokjon hozzá a napi fürdéshez szerintem, váljon kihagyhatatlan igényévé. Szóval én nem dőlök be minden sznob divathóbortnak, mert egy iparilag fejlettebb országból érkezik. 

     

    Viszont pl. a fültisztítás minden formáját pont gégész ellenjavallotta. Szerinte a fül egy öntisztító testrész, tehát spray-seket meg pálcikásokat is gyakran kezel középfulgyulladással, amikor beletuszkolják a fülzsírt a középfülbe. 

    előzmény:
    Babyface83 (1)
    2012-10-29  22:50
  12. 2012. október 30. 08:0465.
    Kell. Sajnos közelharc - enyém is rettegett tőle - míg meg nem tanul a gyerek orrot fújni, de szívjátok le neki. Muszáj.
    előzmény:
    Babyface83 (1)
    2012-10-29  22:50
  13. 2012. október 30. 07:5564.

    Most komolyan. 

    TE nem szoktad kifújni az orrod??

    Egyáltalán soha??

     

    Mert a kicsi még nem tudja kifújni, ezért kell neki segiteni, orrszivással.

    Az orrcsepp, orrspry jó, de nem orrfújás és orrszivás helyett, hanem mellette. 

    előzmény:
    hutchi (40)
    2012-10-30  01:36
  14. 2012. október 30. 07:5263.

    Ha nyitott vagy ilyesmire... 

    Nem csak az eukaliptusz jó. A sima disznózsír is , bepácolva a gyereket.

    Tehát bekened a mellkasát, és betekered egy sima textilpelenkába.  Adj rá egy szorosabb trikót akkor nem csúszik el. Szintén nagyon jól oldja a lerakodott váladékot.

    párologtatni is hasznos.

     

    előzmény:
    Babyface83 (34)
    2012-10-30  01:11
  15. 2012. október 30. 07:5262.

    MÉg nem használtam orrszívót, vettem tengervizes orrspray-t, orvosi eszköz, ezt fújtam az orrába, oldalra kell fordítani a fejét és megvárni meg a feloldott takony kicsurog.

     

    Masszív nátha esetén nem tudom mennyire hatékony, de eddig abszolút bevált. 

    előzmény:
    Babyface83 (1)
    2012-10-29  22:50
  16. 2012. október 30. 07:4461.

    Nekem anno egy  gyerekes gyógyszerész apuka javasolta. 
    A sima pumpás kézi orrszivó végét le kell vágni, ráhúzni a porszivó csőre és aztán jöhet a menet. 
    Én is úgy fogtam le őket, hogy a lábam közé a fejüket a kezüket meg talppal. Muszáj volt egyedül csinálni, a férjem sokat dolgozott. 

    Viszont utána megkönnyebül a kicsi.

    Amig rendesen meg nem tanulták kifújni addig porszivóztunk.  

    előzmény:
    Babyface83 (12)
    2012-10-29  23:43
  17. Torolt_felhasznalo_705786
    Torolt_felhasznalo_705786
    2012. október 30. 06:4860.

    a szomszédom fia most 15 éves. 

    Németországban nőtt fel.

    8x szúrták fel a fülét,  ennyiszer volt kórházban Németországban középfülgyulladással. Már a dobhártyáját is plasztikázni kellett a rengeteg szadizás miatt.

     

    Innentől kezdve nem kérdés hogy kell -e az orrszívás vagy sem.

     

     

    előzmény:
    Babyface83 (1)
    2012-10-29  22:50
  18. 2012. október 30. 06:4659.

    Már 20 éve is volt orrszívó, én nagyon sokat használtam a gyerekeimnél, hamar megszokták, és kb másfél éves koruktól ők tartották az orrukhoz, szóval semmi szadizás:) még iskolás korukban is használtuk, mert ha bedugul az orr, kifújni se nagyon lehet. 

    Kiprónáltam én is, mert igen extrémnek tűnt, de nem kellemetlen, csak kicsit furcsa. 

    előzmény:
    Babyface83 (1)
    2012-10-29  22:50
  19. 2012. október 30. 05:4258.

    Szerintem ez az orrszívó-porszívó egy nagyon jó találmány, és igen, magyar, lehet hogy ezért nem ismerik külföldön sok helyen.

    De miért ne használjuk, ha már van? 

    Nekem még az első gyerkőcnél a védőnő ajánlotta, vettünk is egyet hamar, ki tudja mikor lehet rá szükség. Szerencsére nem sokszor kell használnunk, mert mindkét gyerekem elég jól tartja magát, nem betegesek.:) 

    De én pl. még egy hosszú hétvégére sem indulok el nélküle a gyerekekkel, ugyanúgy az uti cucchoz tartozik, mint a lázcsillapító kúp vagy a váltás ruha. Soha nem lehet tudni, és tényleg rengeteget tud segíteni.

    Én mindig sóoldatos orsprayt használok előtte, az kicsit fellazítja a váladékot, aztán hajrá.

    A lányom tényleg nem igazán szerette, őt le kellett fogni, de utána mindig megkönnyebbült. És ne tudjátok meg, hogy mi mindent képest kiszedni ez a kis szerkezet... ha nem látom, el sem hiszem... A fiam nem foglalkozik vele, némán tűri kiskorától fogva, ha szükség van rá. És amióta ő így tűri, azóta a lányom is erőt vesz magán, és ő is rendesen elviseli.:) Fiam most 2 éves, most kezdi fújni az orrát is, de az még nem elég. A lányom 3 és fél éves, és ő eddig képtelen volt orrot fújni, csak jó nagyot szippantani tudott.:( Hiába magyaráztam, mutattam, stb. Most kezd ő is ráérezni, de neki is jó az orrszívás. Épp most kicsit taknyosak, szóval napi 1x úgy látom, szükség is van az orrszívásra.

    Szerintem, semmit nem ártunk vele a gyereknek, csak megkönnyítjük az ő kigyógyulását is, és a mi dolgunkat is. Minek várjunk, hogy lesznek-e egyéb szövődmények, ha megelőzhetők? És ez nem gyógyszer, aminek mellékhatásai lehetnek.

    Ja, és én direkt kipróbáltam 1x, amikor taknyos voltam, hogy milyen érzés. Hát semmilyen. Megy a levegő az arcüregedben. Nem fájdalmas, nem kellemtlen, sőt, utána tényleg jó!:) 

    Szerintem, akinek taknyos a gyereke, és még nem tud biztonsággal orrot fújni, az inkább használja, mint ne használja!

  20. 2012. október 30. 03:0957.
    Lina, en nem akarok senkit se lebeszelni az orrszivorol, csak gondoltam irok nem lesz attol rossz anya, ha nem hasznalja. Es megertem a viszolygast is. Az en gyerekeim is felnottek komoly betegsegek nelkul, orrfolyastol meg eddig soha semmi szovodmenyt nem kaptak, pedig en nem is hasznaltam orrszivot sose. A legutakat persze en is tisztitottam, ahogy irtam, csak mashogy. Meg gondolom, ha a fel vilag nem hasznal orrszivot, mert mast hasznalnak, es megsincs gondjuk akkor lehet nem olyan nagy gond nem hasznalni. 
    előzmény:
    kysslina (54)
    2012-10-30  02:34
  21. 2012. október 30. 02:5856.
    A kethos oltas az egyetlen alkalom amire azt mondjak itt, hogy ilyenkor be lehet adni nekik a sziruposat is. De egyebkent ha lazas mindenkepp azt javasoljak, hogy azonnal orvos. Igen, az elejen nekem is furcsa volt nehany dolog, az eltero szokasok, de aztan megszoktam, mert megertettem jobban oket is. 
    előzmény:
    Babyface83 (53)
    2012-10-30  02:34
  22. 2012. október 30. 02:4155.

    Pedig fájhat a füle a takonytól is, náthánál nekünk a gyerekorvos javasolta, a gyenge kamillateát leszűrve cseppenteni, és egy kicsit oldalra fordítani a fejét, hogy az adott arcüreget átmossa, és ha fáj a füle, akkor különös tekintettel arra az oldalra, ezt naponta többször, mert ez csak használ, és az orrcseppet ahányszor szabad, meg a tengervizes orrcseppet, vagy anyatejes babánál maga az anyatej is gyulladáscsökkentő. Nagyon bevált, áldom érte, hogy türelmesen elmagyarázta. Noah egyáltalán nem is aludt pici korától kezdve, ha be volt dugulva az orra, kénytelen voltam vele is szadizni. A kanadai gyerekgyógyászat..hát nézd, kruppra az egyetlen megoldásuk a hideg levegő volt, Calciumról nem is hallottak, küldettem, és vége volt az éjszakai rettegésnek. 

    Az arcüregek tisztítása fontos, és ennek része az orrszívás mielőtt a kicsi normálisan ki tudja fújni, mert a picik nem is nagyon tudnak szájon át lélegezni, ráadásul a váladék mcsok módon le tud rakódni az arcüregekben, és onnantól van a komoly fejfájás, antibiotikumok, és egyébb finomságok. Akkor inkább gőz, orcsepp, és orrszívás. 

    előzmény:
    hutchi (40)
    2012-10-30  01:36
  23. 2012. október 30. 02:3454.

    Szia-)

     

    Én használtam már nagyon régen, azaz kettő felnőtt úgy, hogy így szadiztam őket. Megúsztunk vele rettenetesen nagy betegségeken túl arcüreggyulladásokat, és biztosíthatlak, semmi lelki traumát nem okozott nekik. Felnőttek, nevetnek rajta, a kicsinél már ők segítettek. 

    előzmény:
    hutchi (46)
    2012-10-30  01:55
  24. 2012. október 30. 02:3453.

    Hát, minket úgy küldtek haza a 2 hónapos oltásról, hogy lehet, hogy belázasodik, de nem kell pánikolni, sem kórházba rohanni, adjak neki kúpot, és ha attól jobban lesz, minden ok. Be is lázasodott, adtam neki kúpot, minden rendben volt.

    Hónaljban lázmérést egy kisbabánál... hát az nekem magas lett volna.

    De tényleg érdekes amúgy, hogy mennyire ellentétes elveket vallanak a különböző országokban. 

    előzmény:
    hutchi (52)
    2012-10-30  02:29
  25. 2012. október 30. 02:2952.

    Ha egy ilyen pici lazas (3 ho alatti) azt rogton orvoshoz kell vinni vagy korhazba (az orvos is valszeg korhazba kuldene azonnal)......nincs kiserletezes, hogy beadom a lazcsillapitot es varok hat-e.....de azert az eleg ritka, hogy egy ujszulott lazas legyen de ha megis annak alt komolyabb oka van, mitsem hogy otthon kuraljuk kuppal.....

     

    egyebkent a kupot en sem tartom szadizasnak, de sose kaptak azt se, es lazat en digitalissal honaljban merek nekik.  

    előzmény:
    Babyface83 (51)
    2012-10-30  02:15

Címlap

top