Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Miért nem beszélnek a magyarok nyelveket?

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2012. szeptember 12. 03:57
Miközben a ,,Nyelvtudás Hetét\" írjuk, a magyarok kétharmada semmilyen nyelven nem beszél a magyaron kívül egy idei uniós felmérés szerint. Ezzel az aránnyal utolsók vagyunk Európában. Miért ez az érdektelenség? 22 okot találtunk.

Nők Lapja Café: 22 ok: ezért nem beszélnek a magyarok nyelveket
  1. 2012. szeptember 12. 09:2226.
    A hadarásról jutott eszembe: a fiamat a középiskolában amerikai tanárok tanították. Az első két nap csak pislogtak, mint hal a szatyorban, majd a harmadik napon megkérdezte a tanár, hogy beszéljen-e esetleg egy kicsit lassabban? Mondták, hogy jó lenne... Később megszokták, hogy az amerikaiak akkor is hadarnak, ha nagyon lassan beszélnek.
    előzmény:
    tsfmvk (19)
    2012-09-12  08:41
  2. 2012. szeptember 12. 09:1525.

    Egyébként meg valószínűleg nagyon-nagy különbség van a fiatalok és a középkorosztály között. Egy csomó gyerek a neten csetel meg játszik angolul és lehet,hogy az irodalmi nyelvet kevésbé érti, de egymás között elboldogulnak.

     

    Akik nyeliskolába tanultunk meg általában azért nem lesz aktív a nyeltudás,mert a begyakorlás hiányzik.

    Tesztekhez vagyunk szokva ,ahol van időd gondolkozni, hogy a különböző nyeltani szabályokat,hogy alkalmazd .

    Aki viszont elkezd dolgozni nyelvi környezetben annak, egy idő után aktívvá válik a passzív tudása.

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-09-12  03:57
  3. 2012. szeptember 12. 08:5924.

    butaság, olyan nincs, hogy egyik nyelv sekélyesebb a másiknál

     

     

    legfeljebb az gondolja így, aki nem beszéli jól az adott nyelvet

    előzmény:
    business (10)
    2012-09-12  08:25
  4. 2012. szeptember 12. 08:5323.

    én például beszélek........kettőt is! angolul és olaszul is tudok!

     

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-09-12  03:57
  5. 2012. szeptember 12. 08:5122.

    Biztos, hogy 3 ora csak az alap, ahogy mondod.

    Fiam nyelvi osztalyaban 5 volt.S mint nalatok nyolcadikra kozepfokuzott. A kettannyelvuekben pedig a 0. evben megtanuljak a nyelvet, legtobb helyen anyanyelvi tanaroktol.

     

     

    Igen nekunk meg mas volt, nem volt a suliban csak az orosz. Nem is nagyon volt lehetoseg tanulni, fokepp kisvarosban, faluban. Most tanulom ujra az angolt, mert sok mindent ertek, de nem merek beszelni, mert jaj esetleg rossz a nyelvtan, mert ezt vertek az emberbe, hogy a nyelvtan, nem beszelni tanitottak meg...  Most anyanyelvi tanartol tanulok, aki egy szot nem beszel magyarul, es beszeltet. Ezt a hulye gatat vertek az emberbe, legalebbis belem:Ha nem tokeletes a nyelvtan ne szolalj meg... Szerencsere gyerekemet ez nem zavarja, igy gatlas nelkul beszel az angol mellett franciaul, ( en meg ugy is alig merek megszolalni, meg mindig a gatak miatt, pedig nagyobb a szokincsem s jobb a nyelvtanom is, mint neki) spanyolul is, meg ami szembejon. 

     

    Ugyanez volt oroszban. Rohadtul tudok ragozni, meg jelenteni:)

     

    előzmény:
    kivi39 (12)
    2012-09-12  08:31
  6. Torolt_felhasznalo_325942
    Torolt_felhasznalo_325942
    2012. szeptember 12. 08:4521.

    Felénk még a 75 éves is tanul.

    A néni  franciát tanul a többi nyelv mellé.

     

     

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-09-12  03:57
  7. Torolt_felhasznalo_822629
    Torolt_felhasznalo_822629
    2012. szeptember 12. 08:4320.

    Ez érdekes, a fiam - igaz, negyedikes - de mezei általános iskolában, vidéken, heti 5 órában tanulja az angolt.

     

    Emeleltt magánórákat is vesz. 

    előzmény:
    Pimpőke (4)
    2012-09-12  07:15
  8. 2012. szeptember 12. 08:4119.

    Én lassan 15 éve érettségiztem, francia szakon. A nyelvtanulás, szerintem abszolut tanár függő. Olyan tanárnőm volt, hogy ihaj 

    Visszasírom a mai oktatási rendszerbe 

     

    A lányomnak heti 5 angolja van, most megyek majd szülőire, és megkérem a tanárt, hogy NE HADARJON, mert a gyerekek még azt se értik, amit idáig igen 

    előzmény:
    Sarkofag (9)
    2012-09-12  08:24
  9. 2012. szeptember 12. 08:4118.
    Na azt cáfolom, hogy a suliban nem lehet rendesen nyelvet tanulni. A nagyfiam négy évet tanult a gimiben angolul, és semmi más plusz tanulással - tehát nem járt külön tanárhoz, nem vett másik könyvet - meglett a középfokú nyelvvizsgája, és nem is akármilyen eredménnyel. Tehát én azt mondom, ha jó az oktatás, minden lehet.
    előzmény:
    business (10)
    2012-09-12  08:25
  10. 2012. szeptember 12. 08:4017.
    Elnézésedet kérem, hogy a régi időkről is beszéltem, próbáltam nem leírni magunkat teljesen, az én gyerekeimnek is van nyelvvizsgája, a menyem is rákényszerült egy gyors nyelvvizsgára a főiskola befejeztével - eszperantó - előtte tanult németül is, aztán amikor Ausztriában a boltban kérdezni kellett akkor én a felszedett tudásommal voltam kénytelen megszólalni mert ők a nyelvvizsgás tudásukkal nem mertek. Rosszul tanítják a nyelveket az iskolában, és sajnos van úgy, hogy kiegészítő tananyagra és magán-nyelvtanárra nincs pénz!!! Ez van!
    előzmény:
    kivi39 (12)
    2012-09-12  08:31
  11. 2012. szeptember 12. 08:3716.
    A filmek nagyon jók, kezdődnek főleg  a gyerekeknek szólók, no meg a vetélkedők! Annak idején divat volt a diáklevelezés, rengeteget használt. Ez persze mind csak passzív nyelvtudás, ahhoz nyelvi környezet kell, hogy  a többség megszólaljon, mert kevesen vannak, akik képesek gátlás nélkül beszélni, ha tudják, hogy nem elég jó a nyelvtanuk. Úgyhogy nem baj, ha az iskolai órák a nyelvtanról szólnak, mert rögzítik. De kell hozzá a tanuló akarata és foglalkozása a nyelvvel.
    előzmény:
    Sarkofag (9)
    2012-09-12  08:24
  12. 2012. szeptember 12. 08:3615.

    Középiskolában szerintem túlságosan nyelvtan alapú a nyelvoktatás, olyan terminológiákat használnak, amit egy 14-16 éves gyerek nem biztos, hogy megért. Egy 45 perces óra igeidő-egyeztetéssel, ragozásokkal telik, természetesen magyarul.

    Mondjuk az is vicc, hogy bárkiből lehet nyelvtanár úgy, hogy egy napot nem töltött életében külföldön.

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-09-12  03:57
  13. 2012. szeptember 12. 08:3614.

    Szia

    teljesen egyetertek.

    En is nemetul tanultam 5 evet altalanosban az orosz mellet es gimibe is olyanba mentem ahol nemet volt a 2. idegen nyelv.

     

    Egyebkent pedig ha nem is konnyen de az ember a maga erejebol is kepes megtanulni idegen nyelvet.

     

    Amikor mi kijottunk ide volt 3 honap nyelviskola napi 6 oraban. nagyon jo volt a tanitasi technika ui. arra forditottak a legtobb energiat hogy az ember elboldoguljon a hetkoznapi beszedben es nem a 76. igeido megfelelo alkalmazasa volt a fo szempont.

     

    Ezek utan en mar nem jartam nyelviskolaba , viszont tanultam evekig konyvekbol, kazettakrol gyakorlofeladatokbol stb. stb.

     

    Igaz nem tanuultam  meg olyan hamar mintha vegig iskolaba jartam volna  es ott tanulok de az 5. ev vegere siman irtam olvastam, fogalmaztam kommunikaltam angolul, jobban mint azok akik otthon hivatalos nyelvvizsgat tettek.

     

    25 ev utan meg az ember mar angolul almodik is.

     

    Mondjuk en szeretek nyelvet tanulni raadasul ugy gondoltam hogy ha angol nyelvu orszagban elek akkor ha nem akarok kizarodni a tarsadalombol akkor tolem telhetoen a legjobb tudasom szerint kell elsajatitani a nyelvet.

    előzmény:
    eda-1952 (11)
    2012-09-12  08:28
  14. Torolt_felhasznalo_325942
    Torolt_felhasznalo_325942
    2012. szeptember 12. 08:3413.

    Aki ma nyelvet akar tanulni, az tanulhat is.

    Vannak lehetőségek.

    Gyereknél is, de felnőtteknél is.

    Amíg képesek az emberek egyéb haszontalan és ártalmas  dolgokra pénzt költeni és nem a saját kitörésének lehetőségeit nézni, addig mindig csak a siránkozás lesz.

     

     

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-09-12  03:57
  15. 2012. szeptember 12. 08:3112.
    A MOST-ról beszélünk, nem a te idődről, meg az én időmről. Egyszerűen nem hiszem el, hogy egy kéttannyelvű iskolában heti 3 nyelvóra van, amikor ez az alap óraszám egy sima iskolában. valóban nem írtam, a lányom - szülői kérésre-beleegyezésre - emelt óraszámban tanulja az angolt, de a három óra a gyengéknek is megvan. Azzal is vitatkoznék, hogy nem lehet megtanulni egy nyelvet iskolában jól. Valóban kell hozzá némi nyelvérzék (nekem nincs, hogy a gyerekeim honnan szedték, sejtésem sincs), meg kell hozzá egy jó nyelvtanár. Abban a suliban, ahová a gyerekeim jártak/járnak, 8. osztályban leteszik a középfokú nyelvvizsgát. A fiamnak is sikerült annak idején, a lányomnak is fog.
    előzmény:
    business (10)
    2012-09-12  08:25
  16. 2012. szeptember 12. 08:2811.
    A korosztályomnak az az indoka, hogy itt 40 évig oroszt kellett tanulni, pedig ez így nem igaz: gimnáziumban akkor is két nyelv volt, tehát lehetett németül, angolul stb tanulni. A másik ok, hogy az iskolai nyelvtanárok (tisztelet a kivételnek!) nincsenek hivatásuk magaslatán, jelen voltam, amikor a gyerekem német tanára nem értette meg, hogy azt kérdik tőle, hogy utazott. Nálunk divat utálni, ami kötelező: régen az oroszt utálták, azóta meg a kötelező angolt, vagy bármelyiket.
    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-09-12  03:57
  17. 2012. szeptember 12. 08:2510.

    Az átlagos magyar általános iskolákban sajnos nem így van! Az én időmben az orosz volt a kötelező, aki más nyelvet akart mehetett privát, és leginkább a német volt a trendi. Abban az időben szinte az egész országban nem volt olyan jó az emberek anyagi helyzete - persze kivétel a kiváltságosok - hogy különórákat fizessen, pl. németből. Nem nézték jó szemmel az akkori politikai elit ha az ember egy "nyugati" nyelvet tanult. Azt remélem mindenki tudja, hogy az iskolai 45 percekben egyszerűen lehetetlen jól használhatóan megtanulni egy idegen nyelvet, kell hozzá a privát tanár, az idegennyelvű irodalom olvasása, hanganyagok stb. tehát nem egy költségmentes dolog.

    Ráadásul hogy "tényleg" megtanuld szükségeltetne az adott nyelvterületen eltölteni egy bizonyos mennyiségű időt, hogy legalább itt a nlc-n valami igen okos ne azon élcelődjön, hogy a magyarok hogyan törik az angolt. 

    Mondhatnánk nagyon kis ország vagyunk, egy speciálisan egyedülálló ám nagyon szép és sok mindent kifejezni tudó nyelvet beszélünk - ehhez képest az angol szerintem szegényes - és nagyon kellene hogy komolyan segítsék a nyelveket tanulni akarókat. 

    előzmény:
    kivi39 (6)
    2012-09-12  07:52
  18. 2012. szeptember 12. 08:249.
    A "minek" és a "kevés is elég" bekezdésekkel egyet tudok érteni, a többi ok szerintem elég gagyi. Nem tudom most hogy megy a nyelvtanítás az iskolákban, de 10-15 éve még nem volt valami jó. Nem is beszéltünk angolul csak mondatokat alkottunk meg nyelvtanoztunk. Ha meg néha rájött a tanárra a beszéltethetnék, senki nem mert, vagy nem is tudott rendesen megszólalni. Meg is látszott az eredmény, aki jól megtanult az szitterkedett Angliában fél-1 évet.
    Én filmekből tripla annyit felszedtem magamra egy év alatt, mint 8 év iskolai nyelvtanulással.

    Mostanában beszéltetik a gyerekeket vagy még mindig a nyelvtanozás megy?
  19. Torolt_felhasznalo_879276
    Torolt_felhasznalo_879276
    2012. szeptember 12. 08:148.
    Ezt nem tudom, honnan veszed. A gyermekem nem kétnyelvűbe jár, de de heti 4+2 főnyelv és 2+1 második nyelv órája van. 
    előzmény:
    Pimpőke (4)
    2012-09-12  07:15
  20. 2012. szeptember 12. 07:537.
    Nekem az amerikai filmekben tetszik, amikor valaki külföldre telefonál, próbálja törni az adott idegen nyelvet, majd jól lecseszi a másik felet, hogy miért nem szólt, hoyg tud angolul.
    előzmény:
    perezosa (5)
    2012-09-12  07:33
  21. 2012. szeptember 12. 07:526.
    Ez fura. A lányom sima általános iskolájában egy héten 5 angol óra van. A fiam kéttannyelvű középiskolába járt, ott a 0. évben heti 20 órájuk volt, utána heti 5, plusz 5 tantárgyat angolul tanultak. Köztük az olyanok, mint az angol-amerikai irodalom és angol-amerikai történelem, nagy szókincset igénylő tantárgyak.
    előzmény:
    Pimpőke (4)
    2012-09-12  07:15
  22. 2012. szeptember 12. 07:335.

    Egyszerűen lusták vagyunk, csak ez észrevehető! Az angolok se beszélnek semmit az angolon kívül, bár ők is tanulnak az iskolában franciául, de beszélni nem tudnak.

    Csak hát ki foglalkozik azzal,hogy az angolok nem beszélnek más nyelveket, amikor a világ az ő nyelvükön próbál beszélni.

     

    Megoldás : angolnak kell születni,mindent meg fogunk érteni és senki nem fog piszkálni, miért nem beszélsz másik nyelvet.

     

    Egyébként a viccet félretéve én azt tapasztalom,hogy a nyelv logikája a nehéz, nehéz más nyelven gondolkodni, pedig azt kell elsajátítani.

     

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-09-12  03:57
  23. 2012. szeptember 12. 07:154.

    Azért nem tanulunk nyelveket, mert a gyerekeknek nincsen hol!

    A Két tanítási nyelvű iskolákban max 3x 45 perc az idegen nyelv okataás egy héten!!Így nem lehet nyelvet tanulni! 

     

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-09-12  03:57
  24. 2012. szeptember 12. 06:303.

    A nyelvtanítási módszerekhez:

    Az emberek nagyon megnézik, hová teszik a pénzüket, tehát, amikor beiratkoznak egy kurzusra, elvileg tisztában vannak azzal, hogy az adott iskolában milyen módszerrel tanítanak. Amellett magára valamennyire is adó nyelviskola nem engedi, hogy magyarul tartsák az órát. Két érv kilőve.

     

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-09-12  03:57
  25. 2012. szeptember 12. 03:572.
    Ezek az ervek nagyon gyengek is nem tunnek igazi erveknek. Ido hiany talan az egyetlen amit valamennyire eltudok fogadni. Az pedig hogyha valaki konzervativ azert nem tanul nyelvet az meg egyenesen ignorans. A konzervativ eletmodnak semmi koze a nyelvtanulashoz. Ket nyelvet folyekonyan 4 masikat nehezen de beszelem. 18 nyelven tudok megkoszonni valamit es jo reggetl kivanni. Nem vagyok se fiatal se liberalis.

Címlap

top