Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Tilos osztálypénzt szedni

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2012. augusztus 17. 15:27
Szinte minden iskolában elvárják, pedig az oktatás ingyenes; nem kérhetnek kötelező pénzt a szülőktől.

Nők Lapja Café: Tilos osztálypénzt szedni
  1. Torolt_felhasznalo_141175
    Torolt_felhasznalo_141175
    2012. augusztus 20. 08:4451.
    Ezek a szülők nem , azért nem fizettek, mert csorók.Budai gimi a szülők nagy része nem szegény.
    előzmény:
    csutak51 (42)
    2012-08-19  21:04
  2. Torolt_felhasznalo_141175
    Torolt_felhasznalo_141175
    2012. augusztus 20. 08:4050.
    Ez mind utólag derült ki, a következő szülőin.
    előzmény:
    cselefendi (39)
    2012-08-18  12:17
  3. 2012. augusztus 19. 22:3449.

    Ez az egész állásfoglalás csak arra jó, hogy a nem kötelező dolgokra, úgymint kirándulás ill. a kényelmi holmikra (úgymint WC-papír, pzs)  beszedendő pénzeknél bizonyos szülők előránthassák érvelésként a kalapból. Persze, az ő gyereke ugyanúgy rájár a pzs-re, mint a másiké, aki be is fizette a rávalót. (Én pedig hiába fizettem be a pénzt, a gyerekem vitte az otthonit, mert a közösből vásárolt olcsót nem tartotta elég puhának).

     

    Képmutatásnak érzem annak hangoztatását, hogy az oktatás ingyenes -  a járulékos dolgok is legyenek azok? Ha pl. a gyerek magántanuló lenne, akkor bejárnánk az iskolába elhozni a ráeső tisztasági ellátmányt?

     

     

    Az eü-ben már régen elfogadtuk (sajnos) azt, hogy otthonról viszünk be ezt-azt ill. mi vesszük meg az egyébkébt tényleg járó gyógyszert.

  4. 2012. augusztus 19. 22:0648.

    A fiam 30 éves, a lányom most lesz 10. osztályos a középiskolában.

     

    A fiam óvodás korától fogva szmk tag voltam, mindig az adott intézményben. 

    Az osztálypénz mindig nagyon hasznosnak bizonyult. 

    A lányomék általános iskolai osztályában szerzett tapasztalatok a legfrissebbek. Havi 500 forintot szavaztunk meg, és ebből nagyon sok mindenre futotta. A faliújságtól az év végi osztálykirándulásba való pénzig minden. Az osztálykiránduláson mindig beszálltunk a busz költségbe, mikulásra és gyereknapra mindig volt közös bowling is a gyerekeknek és sorolhatnám tovább. 

     

    Az osztálypénzre azért is van igazából szükség, mert mindig van olyan szülő, aki urasan elfelejti beadni a tisztasági csomagot, a mikulásra, stb-re szánt pénzt. Így pedig, ha osztálypénzt szedünk, akkor azt általában könnyebb volt "bevasalni" a szülőkön. 

     

    Nem tudom, ez a cikk egyszerűen kritikán aluli. Sem az általános iskolai osztályban, sem pedig a  középiskolai osztályában a lányomnak nem volt egyetlen szülő sem, aki tiltakozott volna ellene. Pedig voltak nem kifejezetten jómódúak. 

  5. 2012. augusztus 19. 21:5347.

    Jesszpepi, ez havi 3500 ft/gyerek. Ez szorozva az osztálylétszámmal....

     

    Ugyan, mire szedtek ennyi pénzt?

    előzmény:
    Lola*** (31)
    2012-08-18  07:16
  6. 2012. augusztus 19. 21:4946.

    Amikor Te jártál suliba, HÁNY munkanélküli szülő volt az osztályotokban? Vagy hány devizahiteles?

     

     

     

    előzmény:
    feleselek (30)
    2012-08-17  22:36
  7. 2012. augusztus 19. 21:2945.

    Hozzátenném még, hogy szerintem a gyerekek is tudják egymás között, kinek a szülője fizette be, kié meg nem.

     

    Borzasztó érzés lehet ez annak a gyereknek, aki családjának vagy nem telik osztálypénzre/kirándulásra, vagy csak hanyagságból nem fizeti be a szülője a pénzt!

     

    A gyerekek (vagy szüleik) -akár egymás közötti- megszégyenítése/megbélyegzése kevesebbet nyomna a latban, mint egy "örök emlék"-osztálykirándulás??

     

    Hát, néhány gyereknek valóban tán egy életreszóló "örök emlék" lehet az ilyen!

     

     

    előzmény:
    November5 (29)
    2012-08-17  22:18
  8. Torolt_felhasznalo_325942
    Torolt_felhasznalo_325942
    2012. augusztus 19. 21:1944.

    Ne haragudj,  eleve nem értem, miért nem mondott a 7 befizető nemet a kirándulásra?

     

     

    Azt gondolom, hogy az a 7 szülő befizette rendesen amit kellett és eszükbe sem jutott az, hogy van olyan szülő ( vagy éppenséggel a többség ), hogy nem fizetik be.

     

    Amúgy teljesen ellene vagyok az ilyen pénzek szedésének.

    Mert bármennyit szednek, soha nem elég, azonkívül ellenőrizhetetlen a pénz útja.

    Ezenkívül pedig ha mégis sikerül beszedni, valahogy mindig sikerül elrugaszkodni a valóságtól.

    Lásd a szalagavatós topikokat a lehetetlen és észszerűtlen  költekezésről ruhaügyben.

     

    És ezekre a ktg- ekre aztán rémesen megcsapolják a családi kasszát.

    Hiába  tiltakozik néhány szülő, a drágáűbb és puccosabb ruhabeszerzések a nyerők mindig.

    És akkor még a ballagásokról, évvégi  dolgokról egy szót sem beszéltem..................

    előzmény:
    cselefendi (39)
    2012-08-18  12:17
  9. 2012. augusztus 19. 21:1143.
    Ha ugyanannyit, havonta, részletekben, ám a saját számládon tennéd félre, nem ugyanott lennél év végére?
    előzmény:
    KN18 (38)
    2012-08-18  11:47
  10. 2012. augusztus 19. 21:0442.

    Én sem értem, mi a csudának kell kirándulni menni, ha a nagytöbbség nem fizette be a pénzt rá?

    Nem értem az osztályfőnököt sem, miért döntött úgy, hogy 7 gyerek pénzéből kirándulni viszi az osztályt???

     

    Azt sem értem, hogy ha nyilvánvaló, hogy a többség szüleinek nem futja az osztálypénzre/kirándulásra, miért kell mégis osztálypénzt szedni/kirándulni menni???

     

    Miért "kötelező" osztálykirándulást szervezni, ha egyszer nem futja rá????

    Miért nem lehet valamiféle "munkával" -pl apró tárgyak készítése és rendezvényeken árusítása, előadások betanítása a gyerekekkel, azokra jegyárusítás, stb - összegyűjtetni a gyerekekkel a kirándulás árát, és oda menni, amire a gyűjtött pénzből futja?

    Nálunk gazdagabb országokban is gyűjtenek így!

     

    Ha meg nem futja, hát tudomásul kell venni, és nem menni!

     

    Ha a más pénzéből kirándul az osztály java, mit tanul abból meg, aki nem fizette ki??? Szerintem azt, hogy majd MÁS fizet/ad/dolgozik helyettem.

    Helyes ez?? Nem!

    S ha pénz nélkül is, törikszakad, kirándulni megy az osztály, hogyan tanulja meg a gyerek azt, hogy "addig nyújtózkodj, ameddig a takaród ér!" ??

     

    Utána meg csodálkozunk a felelőtlenül eladósodó felnőtteken......

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_141175 (37)
    2012-08-18  11:35
  11. 2012. augusztus 19. 18:2441.
    ezek az iskolával kapcsolatos cikkek egyre idegesítőbbek! nem elég, hogy a társadalomban amúgy is egyre kevésbé ismerik el a pedagógusokat, még ilyen hangnemben kell cikkeket írni, hogy aztán lehessen megint a szemét pedagógusokról kommentelni. hogy lehet az, hogy a sok nagyon okos szülőből aligha 1-2 akarná egy napra is kipróbálni, milyen más gyerekére (mondjuk olyan 25-30 főre) vigyázni, ne adj Isten, nevelni őket.
    csupa olyan problémáról esik szó a hozzászólásokban, ami nem a pedagógusok felelőssége, hibája, hanem a szülőké. csak persze mindig könnyebb másra mutogatni! természetesen vannak szélsőséges esetek (mindkét oldalon), de attól nem kell általánosítani. mint például a cikkben, hogy az intézmény benyeli a pénzt... ha ezt megteszi, akkor ott a szülőknek a sarkukra kell állni, nem pedig sopánkodni! és persze azt se felejtsük el, hogy ha véletlen tanárként úgy döntök, hogy nem viszem el azt osztályt kirándulni, mert nekem nincs jogom senki pénzével gazdálkodni, és mondjuk nem akarom vállalni a felelősséget 30 gyerekért, akkor én leszek a szemét, aki megfosztja az élményektől őket...
    egyszer mi lenne, ha már annyira az iskoláról kell írni a tanév közeledte révén, akkor a pedagógusok kemény munkájáról, odaadásáról szólnának a cikkek?! (még akkor is, ha vannak negatív esetek is) biztos vagyok benne, hogy mindenki életében van legalább egy pedagógus, akire élete végéig emlékezni fog vagy egy iskolai program, amit örök életére a szívébe zárt. ha nincs ilyen, akkor nem biztos, hogy csak a rendszerrel van baj!
    jó lenne végre pozitív kommenteket olvasni! egyedül vagyok?
  12. 2012. augusztus 18. 17:5240.

    Minden szavaddal egyetértek.

    Ráadásul tényekkel lehet ezeket  a dolgokat bizonyítani. Sokkal több igazságtalanságot szül mindig a "nagy közös kalap", mint az egyéni dolgok külön kezelése.

    előzmény:
    November5 (29)
    2012-08-17  22:18
  13. 2012. augusztus 18. 12:1739.
    Ne haragudj,  eleve nem értem, miért nem mondott a 7 befizető nemet a kirándulásra?Én bizony nem fizetném a többi 23gyerekét (mondom ezt úgy, hogy volt, akinek befizettem, de ez más...ők nem tudták és ez azért nem ugyanaz)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_141175 (37)
    2012-08-18  11:35
  14. 2012. augusztus 18. 11:4738.

    Számomra lényegesen kényelmesebb havi részletekben kifizetni, mivel ikreim vannak így mindíg minden kettő és egyszerre kell és pontosan egyszerre is válik feleslegessé.

     

    Nálunk is voltak már nagyon nehéz helyzetek, de a gyerekemet soha nem hoznám kényelmetlen helyzetbe, azzal, hogy kimarad olyan dolgokból amit később már nem lehet pótolni. 

    előzmény:
    tamtamtam (32)
    2012-08-18  08:11
  15. Torolt_felhasznalo_141175
    Torolt_felhasznalo_141175
    2012. augusztus 18. 11:3537.

    Nem olvastam végig a topikot, de osztálypénzről van véleményem.Legkisebb gyerekemnél a 30-as létszámból 7-en fizettük be az osztálypénzt.Felhábiritónak tartom, mert ha én kitudom fizetni más is.Egyedül nevelem őket és nem kapok gyerektartást.Ez a 7 szülő fizette az egész osztálynak a kirándulást.Még, jó, hogy az ofő talált elég olcsószállást és így eltudtak menni.

    Szülőin meg nagyon hallgattak,az ofő meg mondta, hogy akkor a második évben fizessenek azok , akik első évben nem.Nem tudom fizettek-e, de gyanitom, hogy nem. 

     

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-08-17  15:27
  16. 2012. augusztus 18. 10:4236.

    Nálunk sem szülők kezelték a gimiben. Ketten voltunk diákönkormányzatisok, mi feleltünk ezért az osztályban is. Osztályszámlán tartottuk, befizetni lehetett, kivenni csak osztályfőnökkel. Mi is szedtük be a többiektől, hál isten nálunk jó volt a közösség, és az anyagi különbség is viszonylag kicsi volt, így nem volt probléma. 

     

    Általános iskolában viszont...nagy volt egyrészt a különbség az anyagiakban a diákok között, plusz azok, akik nem tudtad időben(!) fizetni minden hónapban azok büntetést kaptak. Unorító volt. Azóta sem találkoztam a volt osztályfőnökömmel...Ott nem is tudom, hogy volt kezelve a pénz, csak arra emlékszem, hogy sokaknak okozott problémát a kifizetése, plusz sok diáktársam szinte gyomorgörccsel ment iskolába, amikor tudta, nem tudja odaadni az osztálypénzt... 

    előzmény:
    etilany (25)
    2012-08-17  19:43
  17. 2012. augusztus 18. 09:5935.

    Bp. 15. kerületi önkormányzati OVI: havi 1000 Ft csoportpénz (nem sikerült két év alatt felfognom, hogy mire is, ezt mondják: papír, ceruza, ragasztó meg ilyesmik). Havi szinten 1000 Ft gyümölcspénz, egyik szülőnek van zöldségese, ő hozza, első évben mi vittük hetente, szerintem jobb volt, mert ilyenkor akkor is fizethetem, amikor a gyerek nem is jár oviba, pl. decemberben 7 napot volt. Havi szinten szednek egy fix összeg nevű izét, amit én nem fizettem, ami az egész évi kirándulások, ilyen-olyan csomagok ára lebontva. Ez 1100 Ft volt, én inkább külön fizettem minden ünnep előtt. Jobban is jártam, mert már szeptemberben tudtam, hogy családi dolgok miatt májusban nem fog járni a gyerek oviba és csak májusban 4500 Ft-ot tett ki az kirándulás és a gyereknap. Ezen kívül járnak az Állatkertbe, múzeumokba, előadások, természetesen ezek külön fizetendők. Van pl. adventi kézműves délután, minden cucc, amit csináltunk külön fizetendő.

    Nekem ez már a felháborító kategória, csak sajnos (több forrás szerint) ez a legjobb ovi még a környéken, meg mondjuk ide tartozunk. Nagynéném is óvónő (máshol), ott ÉVI 1000 Ft KÉRNEK, AKI TUD ADNI, ill. egy csomag általa nagyon jónak tartott színes ceruzát. Megjegyzem a gyerekek ott is készítenek ezt-azt, tanulnak verseket és járnak helyekre. Kértem is, hogy mondjon már egy-két ingyenes programot, amit a vezető óvónőnek el is mondtam, hát az nem volt jó... (pl. ingyen ugrálóvár a gyereknapra). Amúgy az érvelése, hogy miért kell egy oviban ennyi mindenre fizetni: hát az ő (egy szem) gyereke ballag és hát OTT mekkora kiadások vannak... ja igen, ugyanaz. Na, mindegy. Csak leírtam :) Jó hétvégét!

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-08-17  15:27
  18. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2012. augusztus 18. 08:2134.

    Végül is, logikus az érvelésed. Tényleg vannak, akik mindig mások vállán akarják elvitetni magukat, a gyerek- és a felnőtt társadalomban egyaránt. Az én gimis osztályom - ellentétben az általános iskolaival - elég szegény családok gyerekeiből állt, így nekem alapvetően felüdülés volt a minimális osztálypénz és a kiadások ésszerűsítése. Volt viszont egy testvérpár, akik nem fizettek soha osztálypénzt, mondván, hogy ők még a többieknél is szegényebbek. Valóban szegények voltak, de nagyon rosszul kommunikálták ezt, valahogy senki se fogadta el teljesen, hogy nem fizetnek, mert osztálykirándulásra valahogy mégis mindig összeszedtek (arra külön kellett beadni), de ha pl. Mikulás ajándékozás volt, ami végül is lutri, hogy ők mit kapnak helyette, akkor már nem volt rá pénz, és rögtön hangoztatták is, hogy "nekünk ez kenyérre kell". Viszont tényleg mindig elvárták, hogy akkor vagy iskolai alapítványból, vagy bármilyen más módon, de azért ők se maradjanak ki semmiből. Ez nekem azért volt visszás, mert akit addig szegény gyereket ismertem, inkább titkolta, nem pedig elsőként közölte nagy hangon, hogy neki erre nincs, de azért jó lenne. Na, a vége az lett, hogy sokakat lemondóvá tett ez az egész, és elkezdtek szép fokozatosan ők sem fizetni, ha már ez így megy... a végén ott álltunk egy fillér nélkül a szalagavató előtt. Aztán végül is megoldottuk: volt a suliban egy jótékonysági bál, amin mi lehettünk a felszolgálók, ruhatárosok, utóbbi bevételét megkapta az osztály, és így - ha nem is rongyrázva - de még bankettre is telt.

     

    Tanárként: az előző osztályomban nem volt osztálypénz, igaz, az nem érettségizős osztály volt, hanem szakmás, és amikor közeledett valami nagyobb ünnepség, ami előtt azért félreállt a szájuk, hogy akkor miből, mondtam nekik, hogy lehetne pl. karácsony előtt adventi vásárt tartani, lányok lévén varrhatnának kis ajándékokat, főzhetnének pudingot, puncsot, teát, és a bevételből szert tehetnének osztálypénzre. Körberöhögtek, nehogymár. Ők már se maguknak gyűjteni, se megdolgozni nem akartak a pénzért. Mondanom se kell, hogy a ballagási magassarkúikhoz azért fegyverviselési engedély kellett volna...  arra valahogy telt. Hát, kinek mi a fontos tényleg. 

    előzmény:
    November5 (29)
    2012-08-17  22:18
  19. 2012. augusztus 18. 08:1533.

    Nem csak az a kérdés, hogy kellemes-e arccal vállalni. Attól, hogy titkos a szavazás, még nem lesz több pénzük azoknak, akiknek kevés van, hiába szavazza meg a többség az x összeget.

     

    "a papírboltban kapható, 300 ft-os átvételi tömbből származó példánnyal"

     

    Miért pont azzal? Ez máris csak egy fölösleges plusz kiadás.

    előzmény:
    cselefendi (26)
    2012-08-17  20:13
  20. 2012. augusztus 18. 08:1132.

    "Ebből fedezik az osztálykirándulást, amire valót 9 hónapon át gyűjtik, így nem fordulhat elő, hogy kevésbé jó körülmények között élő gyerekek ne vehessenek részt rajta. "

     

    Teljesen mindegy, hogy mennyi időn át gyűjtik, ugyanolyan sokba kerül. És ha a kevésbé jó körülmények között élő szülő tudja előre, hogy mennyibe, és úgy ítéli meg, hogy ezt ők nem engedhetik meg maguknak, akkor el sem fogja kezdeni befizetni a részleteket.

    előzmény:
    KN18 (28)
    2012-08-17  21:57
  21. 2012. augusztus 18. 07:1631.
    4-es volt tavaly a gyerekem, nálunk nem volt osztálypénz, mert a tanárnő ellenezte. 2-3 hetente azonban az üzenő füzetbe be volt írva, hogy mikor mire küldjünk be pénzt. Év végén összeszámoltam: 35000 Ft lett a vége + nálunk a wc papírt, folyékony szappant, p.zs-t külön kellett bevinni. A tanterem kifestésével is bepróbálkozott a tanárnő, de azt azért már lehurrogtuk a szülői értekezleten. Ezt mind az államnak kellene állnia. Kíváncsi lennék, hogy ezt a 8.kerületben hogy oldják meg!?
  22. 2012. augusztus 17. 22:3630.

    Amikor én jártam suliba, természetes volt az osztálypénz. Senki nem kérdőjelezte meg. Egyáltalán nem voltunk gazdagok, mégis mindig befizettük mi is.

     

    Egyedül gimiben volt ebből probléma, mert egy elég széthúzó osztályközösség volt. Így történt az, hogy nem tudtunk megegyezni és a szalagavatóra nem az osztálypénzből készíttettük a ruhánkat, hanem mindenki a saját fekete alsó - fehér ing/blúz szerelésben ment végül.  

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-08-17  15:27
  23. 2012. augusztus 17. 22:1829.

    Egy iskolában, egy tanári karban sincs erről azonos vélemény.

     

    Kisebbik gyermekem ofője megtiltotta az osztálypénz szedését. Majd ő beírja ha kell valamire pénz. Aki fizet, annak mehet a gyereke színházba, kirándulni, kaphat mikuláscsomagot stb.

    Mindez abból adódik, hogy látja

    - sok szülő több állásban dolgozik meg a pénzért, hogy tudjon fizetni

    - sok szülő egy doboz cigi árát is képtelen betenni az osztálypénzbe

    - mert nem akarja, hogy mindig azok húzzák ki a sz..ból a nem fizetőket, akik dolgoznak és spórolnak

    - mert így tartja igazságosnak

    - mert tapasztalata szerint volt olyan szülő, aki a 4  év alatt havi 500 Ft-jával tetemes hátralékot halmozott fel és röhögött az egészen, persze kicsikéje kapott mindenből

    - mert tiltja a törvény!

     

    Nagyobbik gyermekem ofője pedig kardoskodik az osztálypénz melett.

    Hagyja a szülőket egymásnak esni és eléggé érezteti, hogy igenis a havi 1000-1500 ft osztálypénz szükséges.

    Az osztálypénzre szavazó szülők alá adja a lovat és nagyon nem érdekli a kisebbség véleménye.

    A törvény meg főleg nem érv.

     

    én az osztálypénz mellett voksolóknak csak azt tudom mondani, ha a fene fenét eszik, akkor sem sajtolhatnak ki senkiből pénzt, mert ebben az esetben a többségi szavazat nem él. Az adózás törvényét sem lehet többségi szavazattal megmásítani. A KRESZ szabályát sem szavazhatja meg a többség egy kereszteződésben.

     

    Aki kifizet az mehet, aki nem, az marad. Túl korán megszokják a gyerekek, hogy a szociális háló majd megfog. Kezdve az aprósággal, hogy a cigi lóg a szülő szájából, vedeli a kávét, kocsival hozza a gyereke fenekét iskolába, de havi osztálypénzre nem futja.

    De nem is kell, hogy fussa, mert a törvény tiltja.

     

    Most akkor ki is a legnagyobb hülye? Aki fizet vagy aki nem? 

     

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-08-17  15:27
  24. 2012. augusztus 17. 21:5728.

    Amúgy azt nem "szedik" az nem barack, körte vagy alma!

     

    Aki akarja az befizetheti, de senki nem kötelezi rá!

     

    Maguk a pedagódusok sok helyen felajánlják, hogy ők maguk begyűjtil a szülők beleegyezésével.

    Ebből fedezik az osztálykirándulást, amire valót 9 hónapon át gyűjtik, így nem fordulhat elő, hogy kevésbé jó körülmények között élő gyerekek ne vehessenek részt rajta. 

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-08-17  15:27
  25. 2012. augusztus 17. 20:5927.

    Egy rossz szót nem szóltam a tanárokról, tudom, hogy nem az ő saruk, a pénzt sem ők szedik.

     

    Viszont ha az iskolák eleve előírnák, mit lehet és mit nem, azzal sokat segítenének a kevésbé tehetős szülőkön. Mi pl. fehér blúzban ballagtunk választható sötét szoknyával, egyennyakkendővel, ami kb. 5-600 forint volt, mai áron is meglenne egy ezresből (blúzt és szoknyát turizni, kölcsönkérni, akciósan venni is lehet, így az sem egy nagy tétel). Ehhez képest tudok olyan nemrég elballagottat, akiknek 16 ezer forintos egyenruhájuk volt, ami azért elég durva, ha hozzáadjuk, hogy mellette a fényképészt, a tablót, a bankettet és a szalagavató költségeit is ki kell fizetni... És persze védje meg magát a szegény szülő a sok tehetősebbel szemben, de azért a gyakorlatban valamiért ez mégsem működik általában. :(

     

    Az egész az empátiáról szólna, hogy ne hozzuk kellemetlen helyzetbe azt, akinek nem telik felesleges kiadásokra.

    előzmény:
    KayS. (21)
    2012-08-17  18:01

Címlap

top