Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Mákos kérdés

*angyalka*
Létrehozva: 2012. augusztus 8. 18:11

Sziasztok!

 

 Nagyon jókat olvastam a mákról, eszi itt valaki napi rendszerességgel? Engem elsősorban a csontritkulás megelőzése érdekelne, de olvastam, hogy jó vaspótlás is, ami nekem most szintén aktuális. S aki csinálja a kúrát, annak mi vált be: a mézes mák vagy a mákolaj?

Gyermekként volt a kertünkbe mák, ami vászonzsákban hűvös kamrában várta sorát, mad  frissen darálva használtuk. De most, se kert, se hűvös kamra, se daráló (na jó ezt még meg tudnám oldani). Régebben volt egy darált mák márka, ami jó volt, az eltűnt, azóta nem találom az igazit, felbontás után hiába hűtőben van, nem igazán jó.

Érdekelne hogy van e bevált darált mák márkátok, vagy melyik az igazán finom olaj? Esetleg van-e valami tuti ötlet tárolásra, amit panelben is bevethetek. De örömmel olvasnék tapasztalatokat is.

Szóval ha van kedvetek beszélgessünk a mákról!

  1. 2012. augusztus 11. 22:5358.
    Teljesen mindegy, milyen formában van. Az emésztés során úgyis lebomlik egyszerű molekulákra. Egyszerűen a kolára divatos dolog haragudni.
    előzmény:
    *angyalka* (56)
    2012-08-10  12:04
  2. 2012. augusztus 10. 12:1857.

    Az tehát, hogy a kólában lévő foszfor "rossz", a mákolajban lévő meg "jó", érzelmi kérdés, semmi köze a kémiához.

     

     

    Ja, és hogy mit milyen formában kapunk meg, az bizony kémia és közel sem érzelmi kérdés.

    előzmény:
    Pirx (55)
    2012-08-10  11:25
  3. 2012. augusztus 10. 12:0456.

     Azért közel sem mindegy, hogy mit milyen formában kap meg a szervezet. Valószínű, hogy ott van a kutya elásva, hogy a foszfor a colában szervetlen kötésben van jelen, míg a mákban szervesben...

     

     

    előzmény:
    Pirx (55)
    2012-08-10  11:25
  4. 2012. augusztus 10. 11:2555.

    Nem én keverem a szezont a fazonnal.

     

    A foszfor természetesen fontos a szervezet számára. De foszfort azt kapunk eleget, kalciumot meg nem. (Hallottál valaki olyanról, aki nem tudott DNS-t szintetizálni, mert nem kapott elég foszfort?)

     

    Az nem igaz, hogy a foszforsav azért baj, mert sav. A foszfor ugyanis NEM elemi foszfor útján kerül a szervezetbe (mérgező is lenne), hanem foszfátok formájában - akkor meg már nyilvánvalóan mindegy, hogy a foszfát ion savból vagy sóból származott.

     

    Az tehát, hogy a kólában lévő foszfor "rossz", a mákolajban lévő meg "jó", érzelmi kérdés, semmi köze a kémiához.

     

     

    előzmény:
    *angyalka* (48)
    2012-08-09  15:52
  5. Torolt_felhasznalo_609166
    Torolt_felhasznalo_609166
    2012. augusztus 10. 11:2154.

    szia

    ezt nem is hallottam, mindenkire vonatkozik vagy csak arra aki amugy is epeproblemas?

     

    privi ment

    előzmény:
    eda-1952 (9)
    2012-08-08  19:17
  6. 2012. augusztus 10. 11:0853.

    A foszfor természetesen fontos a szervezet számára. De azt kapunk bőven, kalciumot meg nem.

     

    (A foszforsav egyébként nem azért problémás, mert sav, hanem mert foszfort tartalmaz. Arról nem is beszélve, hogy az élelemben általában foszfátok vannak, nem elemi foszfor. Még szerencse, mert a foszfor mérgező. :-) )

     

    Mondok egy hasonlatot: ha sót eszünk (nátrium klorid), az a gyomorba kerül, ahol sósavas vízben oldódik (a sósav hidrogén klorid). Hogy egy adott klorid ion melyikből származik a gyomorban, nem lehet megmondani.

     

    Hasonlóan képtelenség azt mondani, hogy a foszforsav azért probléma, mert sav: a szervezetbe úgyis foszfátok formájában kerül be a foszfor.)

     

    Összefoglalva: az, hogy a foszfor a mákban jó, a kólában meg rossz, tisztán érzelmi kérdés, semmi köze a kémiához.

     

     

     

     

     

     

    előzmény:
    *angyalka* (48)
    2012-08-09  15:52
  7. 2012. augusztus 10. 07:1452.

    Van ópium mák és étkezési mák, az ópium mák termesztése engedélyhez kötött. Az étkezési mák is tartalmazhat ópiátot nem megfelelő kezelés során viszont hőre elbomlik.

     

    Most plvasgattam utána. Ez pl. elég jó cikk:

     

    http://www.eletestudomany.hu/content/aktualis_20 081219_Opium_es_bejgli___a_sokoldalu_mak

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_129861 (51)
    2012-08-09  21:14

Címlap

top