Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Őstermelő a 8. emeleti panelból

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2012. július 19. 14:19
Egy növényvédő felügyelővel csaptunk le az ál-őstermelőkre Pesterzsébeten. Mindenki megbukott valamin, volt, hogy röhögőgörcsöt kaptunk a magyarázkodástól.

Nők Lapja Café: Őstermelő a nyolcadik emeleti panelból
  1. 2012. július 20. 09:4326.

    Egyszer váltottam ki őstermelői igazolványt, találkoztunk a faszival,ő felírta, hogy miket termelek, kiállította az igazolványt és kész. 

    Egyszer jött valami összeíró is a tevékenységről.

     

    Egyiket sem érdekelte, hogy mi van a kertben...

    előzmény:
    manóka70 (24)
    2012-07-19  21:53
  2. 2012. július 20. 08:4125.

    hosszú a magyarázat, de a lényeg röviden, hogy nagyon rosszat tesz a mezőgazdaságnak összességében nagyon rosszat tesz

     

    a feketegazdaságot erősíti, mert aki őstermelő, az figyelteti a könyvelőjével, mikor éri el a plafont, utána feketén árusít

     

    sajnos ezt tész tagok is megteszik, pedig a tész-nek az lenne a funkciója, hogy biztos piacot adjon a termelőknek azáltal, hogy megszervezi az értékesítést. De a legtöbb tész ellehetetlenül (egyrészt mert túlberuházták magukat a támogatott pályázatok miatt, de ez nem ide tartozik), ,ásrészt a saját termelőik cserbenhagyják őket, amikor túllépnék az adómentes határt, lejelentik, hogy nincs több áru, és viszik a nagybanira számla nélkül

     

    ez komoly versenyhátrány azoknak a termelőknek, akik rendesen, adófizetéssel termelnek

     

    a szakma régóta javasolha az őstermelőség megszüntetését, egységes, egyszerű, pl- átalányadózás jellegű adrendszer bevezetését a mezőgazdaságban, de a politika nem meri meglépni, mert félnek a felhördüléstől (mindkét oldal!!)

    előzmény:
    manóka70 (24)
    2012-07-19  21:53
  3. 2012. július 19. 21:5324.

    Nem tudom honnan veszed azt, hogy őstermelői igazolványa bárkinek lehet.

    Tudomásom szerint csak az kaphat őstermelői igazolványt aki bizonyítani tudja, hogy hol milyen területen  / saját vagy bérelt / fog termelni és az igazolvány azt is tartalmazza, hogy mit termel.

    Ezeket árulhatná csak a piacon.

    Könyvelő vagyok és vannak őstermelő ügyfeleim is. Miért írod azt, hogy ez egy adóelkerülési forma hiszen törvények biztosítják ezt a jogot.

    Egyébként nem minden őstermelő viszi a kispiacra a terményét.

    A nagyobb mennyiségben termelők a nagybani piacon értékesítenek.

     

    előzmény:
    ardian (8)
    2012-07-19  15:03
  4. Torolt_felhasznalo_237607
    Torolt_felhasznalo_237607
    2012. július 19. 19:0223.

    Azt nem mondtam, hogy most van magyar szilva. Majd lesz. Most meg van külföldi. Az is kell, ha valaki most szeretne szilvát enni. 

     

    Szőlő is van már most is. Az se magyar.  

    előzmény:
    AlmaLatina (20)
    2012-07-19  18:05
  5. Torolt_felhasznalo_237607
    Torolt_felhasznalo_237607
    2012. július 19. 19:0122.

    Budapest melletti településen lakom a budai oldalon. Nekem megvan a kedvenc zöldségesem már vagy 15 éve. Én már befőztem 3 láda sárgabarackot. Nagyon fincsi lett.  Igaz, talán te azt mondanád, hogy drága, de én úgy gondolom, a minőséget meg kell fizetni. Bennük még nem csalódtam. 

     

    Javaslom, felejtsd el az általad említett áruházakat és azt is, hogy occcsón lehet minőséget kapni, mert nem.

     

     

    előzmény:
    AlmaLatina (18)
    2012-07-19  18:00
  6. Torolt_felhasznalo_787710
    Torolt_felhasznalo_787710
    2012. július 19. 18:3321.
    Lehet, hogy a ringlóra gondolt.
    előzmény:
    AlmaLatina (20)
    2012-07-19  18:05
  7. 2012. július 19. 18:0520.

    Szilva?????????????????????????????

     

    Milyen magyar szilva jön itt sorban???????????? 

     

    Az még odébb lesz, mikor az érik! 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_237607 (15)
    2012-07-19  17:08
  8. 2012. július 19. 18:0319.

    arréb =  arrébb

     

    Gyorsan gépelek, de lagalább helytelenül!

     

     

    I am sorry:) 

    előzmény:
    AlmaLatina (18)
    2012-07-19  18:00
  9. 2012. július 19. 18:0018.

    Hát mi ketten tuti nem egy végén lakunk az országnak! Bár ha őszínte akarok lenni (az akarok, hiszem, hogy csak azzal lehet bármit is kezdeni) én középtájon lakom. Budapesten. A környékünkön (a mi kerületünkben) rendes zöldséget gyümölcsöt kapni nem lehet, ami kapható az maga a botrány a köbön. Ezt nem csak én mondom, az ismerőseim erről beszélnek szinte mindenhol. Én speciel kocsival több kerületet utazom, hogy egy "hírös" és nagyon jó zöldségesnél igazi, érett és vitaminban gazdag gyümölcsöt vegyek, horror áron. A múlt héten volt isteni érett piszke is: 1800 Ft egy doboz. Több Buda környéki kistelepülésről is tudok beszerezni finom érett barackot pl.

     

    Lehet, hogy sok tett volt a közelmúltban, én az nem kétlem. Nem követtem, de remélem igazad van. Ez azért volna üdítő, mert azt sejteti, hozzám is el fog jutni valamikor a változás szele.

     

    De!

     

    A változásnak mifelénk még nincs szele. Mondhatni, jelenleg szélcsend van. Én kizárólag saját tapasztalatokból tudok meríteni és azok sajna még nem örömteliek. Na nem baj, majd jövőre!

     

    Addig is lehetőségeim azok vannak. Vehetek zöldséget és gyümölcsöt a lakásomtól 2-3 percre található Sparban, Aldi-ban, Lidl-ben, Tesco-ban, Auchan-ban, Match-ban (nem vicc, ez mind tőlem 2 percre van!) és BORZASZTÓ!!!!!!!!!!! Van olyan, hogy mire egy tisztességes levesbe valót összehordok, már mindenhol jártam. De jó nekem! Szerencsére szombaton megengedi a munkám, hogy elautózzak a kerület piacára (hétközben az hamarabb zár, mint ahogy én végzek), ahol színtiszta importárú kánaán van, szóval kapok mindent amit akarok, ritkán magyarosat is.  Szóval, még ne minden tökéletes:) Vag ylegalábbis nem mindenhol. Hiába van 3 kerülettel arréb egy fantasztikus piac, ha én speciel a munkámtól nem tudok nyitvatartási időbe odamenni.

    De legyen ez csak az én bajom. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_237607 (15)
    2012-07-19  17:08
  10. 2012. július 19. 17:2817.
    én úgy tudom, hogy mostmár nem így van. 
    előzmény:
    ardian (10)
    2012-07-19  15:31
  11. 2012. július 19. 17:2616.

    Csongrád megyében nincsen a fákon barack!! - elfagyott az összes, hektárszámra. A piac meg telítve van import barackkal...

     

    Én a szomszédból kaptam mindig ládaszámra befőzni, most konkrétan egyetlen szem sem termett a hatalmas területen.  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_237607 (15)
    2012-07-19  17:08
  12. Torolt_felhasznalo_237607
    Torolt_felhasznalo_237607
    2012. július 19. 17:0815.

    Az írásod kb. 2 évvel ezelőtt nagyon megállta volna a helyét, de ma már nem így van. Igenis egyre több a gazdálkodó hazánkban is. Na nem a Budai hegyekben, hanem ott, ahol termő a föld. 

     

    A gazdákat támogatja a kormány, de ellenőrizve is vannak ma már rendesen.

     

    És igenis pont az idei nyár az, amikor nagyon finomak a magyar gyümölcsök, zöldségek és telítve vannak a piacok. Teljesen mindegy, hogy eredeti őstermelőtől valók, vagy valami ügyeskedő neppertől, az a lényeg, hogy magyar földben termett legyen.  Jönnek sorban egymás után, ahogyan kell. Cseresznye, meggy, őszibarack, sárgabarack, szilva, most a dinnye.

     

    Nem járok tescoba, sem más multihoz, de meg merem kockáztatni, hogy ma már rá vannak kényszerítve, hogy magyar zöldárut áruljanak.

     

    Aki pedig nem veszi észre a különbséget egy ízletes magyar sárgabarack és egy gumiízű spanyol között, az hülye.  

    előzmény:
    AlmaLatina (11)
    2012-07-19  15:54
  13. Torolt_felhasznalo_237607
    Torolt_felhasznalo_237607
    2012. július 19. 17:0114.

    Az őstermelőnek is lehetnek alkalmazottai, sőt, ott vannak a családi gazdálkodások. Ahányan vannak benne a gazdaságban a családból, annyifelé oszlik az adó. Ez teljesen legális. 

     

    Ha egy rokkant ember vált ki őstermelőit, az még jelenti azt, hogy a földet túrja éjt nappallá téve.  

    előzmény:
    Lilavirág (12)
    2012-07-19  16:27
  14. 2012. július 19. 16:3513.
    Szépen leírtad és nagyon szomorú volt olvasni soraidat!
    előzmény:
    AlmaLatina (11)
    2012-07-19  15:54
  15. 2012. július 19. 16:2712.
    Még annyi jutott eszembe, hogy nagyon meglepődtem mikor rokkantak is váltottak ki őstermelőit, mert az én fejemben az "élt", hogy a mezőgazdasági munka nagyon kemény és embert próbáló feladat. (Én magam is végeztem néha). Szóval itt nem értettem , hogy aki mondjuk 50% rokkant és dolgozni nem tud az hogyan tud fóliázni/kapálni/permetezni/jönni-menni és a többi. Sokan szép nagy földeken gazdálkodnak így. Nem csak egy nagyobbacska konyhakertben, ami talán még értenék is. Esetleg ehhez még külhoni magyarokat is foglalkoztatnak Transsylvaniából. :)
  16. 2012. július 19. 15:5411.

    A cikk számomra ciki és szemellenzős, mint a lovak. Képmutató módon kiragad egy dolgot, bírál, de nem a kerek valóságot kutatja, vizsgálja és próbál rávilágítani vaalmilyen útra, melynek a végén esetleg remélhetnék változást.

     

    Először is, felhívnám az író figyelmét, hogy a végén az export cseresznyéről írt, de szerintem az importra gondolhatott, csak keveri a szezont a fazonnal.

     

    Azontúl elborzasztó képet kaptam arról, hogyan járkálnak a piacon az ellenőrök és baszogatják igen keményen az árusokat (persze értem én, hogy le kell fülelni a csalókat, csak a nagy kérdés maradt le - vajon vannak itt olyanok, akik nem csalnak? Miért teszik ezt? Miért nem veszik meg az árusok a fránya magyar zöldséget és adják el azt? A válasz nagyon prózai. Mert NINCS!). Nem hiszem, hogy ez az egyvégtébe baszogatás volna a megoldás arra a problémára, hogy itthon lényegében nincs mezőgazdasági termelés és minden élelmiszer ami kapható a piacokon, lényegében importból származik - ez főként a budapesti piacokra igaz, de azokra aztán teljesen. Tisztelet annak a nagyon kevés kivételnek, melyek által megtermelt földi javak nem elegendőek az ország teljes lakosságának, de még a kis hányadának sem. A Tescoban is minden magyar állítólag, meg a csirke is friss, aztán meg mégsem. Vagy mégis? Á??? Mégsem! Csupán őket nem sikerül lefülelni. Vagy sikerül, de aztán mégsem lehet? Én nem tudom a választ.

     

    Anyukámnak nagyon nagy kertje van, amit kb 40 éve gondoz. Ő hobbikertész, így volt a kertben már mindenféle gyümölcs és zöldség, amit csak el lehet képzelni. A fák nagyok, a szőlő már sok sok évtizedes, minden javában termő, csak gondozni kell.

    A végeredmény mégis elszomorító.

    NEM ÉRI MEG!!!!!

    Régen számtalan kis ágyás volt a kertben (paprika, paradicsom, zöldborsó, bab, retek, tök, cukinni, patiszon, futóparadicsom, hagyma, fokhagyma, cékla, stb.) mindenhol, nagyobb helyen meg krumpli, kukorica. Az egész nagy családunk a mi kertünkből evett, jöttek szüretelni, ládaszámra vitték az ezt meg azt, cserébe nagy örömmel jöttek néha besegíteni a kerti munkába, mert mind városi betondzsungeles népek. Az elmúlt 20 évben anyuék szépen lassan fokozatosan hagytak fel a különböző zöldségekkel, mert már többé nem érte meg termeszteni. Többe kerül a víz, amivel öntözni kell és a növényvédő szerek. A munkát nem is nézték, mert ők úgy voltak vele, két kezük van, tehát tudják csinálni. Hiába lettek nyugdíjasak és lett bőven idejük a kertre, a Tesco-ban minden olcsóbb volt, mint egész évben dolgozni vele, kezelni, ápolni, öntözni. Sajnos, a vetőmagokról is kéne beszélni, melyek az elmúlt 20 évben zuhanórepülésben lettek jóból rossz majd CAR minőségűek, ma már nem ritka az sem, hogy elvetik, de sose kel ki, ami régen nem volt jelllemző (ja! és a vetőmagot is a Tescoban lehet venni - persze vannak még magboltok, de sokkal kevesebb, sokkal kisebb árukészlettel, nehezebb elérhetőséggel). Az elmúlt 10 évben már csak azért van a kertben ez meg az, mert az mégis a miénk, hazai. A gyümölcsfák kivételt képeztek idáig, mert azok már nagyok és jó termőek voltak mindig is, hála a szüleim szakértelmének, hogyan kell megmetszeni, ritkítani, permetezni őket, hogy sok és szép termés legyen. Az idei évre még ez sem igaz. Anyukám kertjében kb. minden elfagyott. Még cseresznye sem volt, 1 kg valamire való cserkót sem tudtunk a két hatalmas fáról összekaparni. Minden gondoskodás ellenére a meggy tele volt kukaccal, az a meggy ami sosem kukacos, hát most bőven láttunk benne - ehetetlen volt. Egyéb zöldségek eredménye nulla. Hála a tuti közbiztonságnak, ha bármiből is volt pár termés, aminek az anyu örülhetett volna, azt kilopták a kertből. A környéken - pedig régen nagyon jó környék volt - ez manapság nem ritka. Bemennek, kilopják azt jó van. Szegény anyukáméknak még a karácsonyfákat is elvágták térdmagasságban és kilopták a kertből, vitték eladni őket karácsonyra. Gondolom biztos jó árat fizetett értük valami gazdag ember, mert olyan nagyok, szépek  és hibátlanok voltak. Ott álltak már legalább 30 éve a kertben, aztán meg jött egy telefon a szomszédtól és mi meg sírva néztük a csonkokat, ahogy kiálltak a földből. Bosszúból műfenyőnk van - az egész családnak - amit a Tescoban vettünk meg, mert hogy ezek sem hazai őstermelőktől valók. 

    Folytassam?

    Még tudnám.

    Itt egyhamar nem lesz kánaán.

    A kánaán elkelt.

    Eladták.

    Vagy ellopták?

    Vannak, aki vitatjak, hogy volt-e egyáltalán. 

    A hozzáértők megöregedtek, meghaltak.

    Vagy hamarosan meg fognak.

    Welcome to Hungary! 

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-07-19  14:19
  17. 2012. július 19. 15:3110.
    ha ez a fő tevékenységed, nem vagy más jogcímen biztosítva
    előzmény:
    zimmezumma (9)
    2012-07-19  15:19
  18. 2012. július 19. 15:199.
    meg fizetheted a havi 60 ezer forintot az őstermelőid után, ha most akarod kiváltani.....
    előzmény:
    ardian (8)
    2012-07-19  15:03
  19. 2012. július 19. 15:038.
    nagyon is van róla fogalmam. És: mezőgazdasági tevékenységet végezni nagyon kemény munka, minden tiszteletem azé, aki végzi. De ne tégy egyenlőségjelet a termelő és őstermelő közé. Egyrészt a termelő többféle jogi formában dolgozhat, másrészt őstermelői igazolványa bárkinek lehet. Neked is, ha kiváltasz egyet: bemehetsz a nagybanira, és tök olcsón vehetsz befőznivaló gyümölcsöt.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_787710 (6)
    2012-07-19  14:55
  20. 2012. július 19. 15:007.

    ők a helyi piacon adják el a portékát

     

    az viszont elég életszerűtlen, hogy a szabolcsi nénike felbuszozik/vonatozik Pestre, hogy eladja az almáját. még akkor is, ha ingyen utazik, nem fog annyit zötykölődni, cipekedni, elég embertelen dolog lenne ezt elvárni

     

    ezért nem is értem a pesti anyukát: miért jó neki, ha a nénikék neki cigülik fel az árut? 21. század: működik a szállítás, kereskedelem.

     

    a jó, biztonságos áru, és a vidéki emberek jövedelme nem attól lesz megoldva, ha személyesen adják el. ez egy nagyon kevéssé hatékony módja annak

     

    mindenkinek a saját feladatát kéne jól végeznie: termelő termeljen, kereskedő árusítsom, hatóság ellenőrizze az áru minőségét

    előzmény:
    Lilavirág (4)
    2012-07-19  14:43
  21. Torolt_felhasznalo_787710
    Torolt_felhasznalo_787710
    2012. július 19. 14:556.

    Kedves ardian!

     

    Az egyik rokonom őstermelő egy Pesti községben, ne tudd meg meg mennyit gürcölnek, mennyit szenvednek az időjárással, kártevőkkel, tolvajokkal.

    Egyik évben a gyümölcsösüknek vágták ki a kerítését, beálltak egy kisteherautóval mindent gyümölcsöt leszedtek, másik évben az előző évben ültetett kis gyümölcsfákat rángatták ki tövestöl kb. 50 db-ot. Volt olyan év, hogy a vadak rágtak le le 1000 tő kukoricát, kártérítést nem kaptak, mert a helyi vadásztársaságok egymásra mutogattak.

    Volt év, hogy a fóliasátruk oldalát tépték szét és leszedték az összes paradicsomot amit találtak bent.

    Soha ne tudd meg milyen érzés ott állni tehetetlenül és azt nézni, hogy amivel heteki, hónapokig napkeltétől napnyugtáig dolgoztál, ráment rengeteg pénz (magköltség, permet, trágya, műtrágya, öntözővíz..stb.) az egyik éjszakáról a másikra tönkrement.

     

    Úgyhogy mielött az összes őstermelőt becsmérelnéd, gondolkozz egy kicsit.

    Igen vannak akik adóelkerülésre használják az őstermelő igazolványt, de hogy ez nem szakma és életforma azt ne jelentsd ki az összes őstermelőről, úgy, hogy fogalmad sincs miről beszélsz.

     

     

    előzmény:
    ardian (3)
    2012-07-19  14:36
  22. Torolt_felhasznalo_483454
    Torolt_felhasznalo_483454
    2012. július 19. 14:555.
    Banánárus őstermelő is volt a fény utcai piacon!
    Adócsalásra tökéletes a státus.
    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-07-19  14:19
  23. 2012. július 19. 14:434.

    Áááá igen erről mindig elfeledkezem! :)

    Vidéken nőttem fel és ott töb bidős szomszédom is foglakozott azzal, hogy eladta azt, amik nála termettek - a málnát a piacon, a tojást piacon és háztól is. Mindig rájuk asszociálok ilyenkor...

    előzmény:
    ardian (3)
    2012-07-19  14:36
  24. 2012. július 19. 14:363.

    ugye, hogy ugye?

     

    Lilavirág: az őstermelő egy adózási (adóelkerülési) kategória, nem szakma vagy életforma

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-07-19  14:19
  25. 2012. július 19. 14:192.
    Tetszett a cikk!
    Tavasszal éppen zöldséget vásároltam a lányommal piacon, amikor jött egy anya a kb. egy éves gyerkőcével és magyar paradicsomot keresett a gyerekének. Mondta az árus neki, hogy csak külföldi van... mire a nő azzal érvelt, hogy a gyerekének kell és csak magyar zöldséget vesz. Mondta az árus, hogy magyar nincs, de ez sem rosszabb, vagy permetezettebb, mint akik rá fogják neki mondani és megveszi tőlük, mert ők is nagybanira járnak vásárolni. A hölgy erre lehurrogta az eladót. Az eladó erre hozzánk vevőkhöz fordult és közölte, hogy ha most az hazudja, hogy magyar az áru akkor nála vásárol a nő, de majd más fogja neki azt hazudni, hogy magyar a paradicsom. A hölgy meg majd elhiszi, mert ezt szeretné hallani.
    Amúgy nem tudom más hogy van vele, de én nem ringatom magam soha abban a hitben, hogy "őstermelőtől" vásárolok. Nálunk a piacon nincs is ilyen állandó kaszt, hogy őstermelő.
    Néha jelenik meg pár ember idény zöldséggel, gyümölccsel - amiből nincs nála ipari mennyiség- na ők talán tényleg azok. Az idős néni, aki egy óriási szatyor félkilósra kicsomagolt spenóttal hetekkel később pedig paradicsommal a piac kapujában árul délutánonként. :)

Címlap

top