Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Beleszólsz?

odák
Létrehozva: 2012. Április 27. 08:15

Kedves fórumozók! 

 

Kiváncsi lennék, Ti beleszóltok rokonotok, barátotok életébe, ha az rossz irányba halad?

 

Ha olyat tesznek nap, mint nap, ami nemcsak a saját, de a környezete életére is hatással lehet? 

 

Vagy a felnőtt ember tettei a saját felelőssége? Senkinek semmi köze hozzá?

 

Általában a férfiak inkább nem szólnak, a nőkben hamarabb felébred a cselekedni kéne ösztön.

 

Ti hogy gondoljátok? Volt már hasonló helyzet az életetekben? 

 

Nem véresszájú vitafórumot akarok, csak kíváncsi vagyok, ki/mit gondol a témáról.

 

Köszönöm a válaszokat. 

  1. 2012. május 1. 23:43151.
    Én azt nem értem, hogy a társadalmi ember hol a bánatban volt, hogy nem vette észre, hogy az "ösztönszolga" (de undorító szó) "átveri"? A társadalmi ember ne kifogásokat keressen, hanem használja az eszét, amikor párt választ magának. Ne csak az alantas ösztönei (ki is az ösztönszolga?) vezéreljék, hanem tessék gondolkodni.
    előzmény:
    saschamora (150)
    2012-05-01  22:39
  2. 2012. május 1. 22:39150.

    hehe, koszi, de semmi fantasztikusat nem alkottam, csak egyszeruen tokeletesen ertettem hogy mire gondoltal abban a hsz.-ben, amiert kaptal rendesen!:-))

     

     

    a harag termeszetesen a tarsadalmi ember "joga", amiert egy nyomorult kis osztonszolga a hazugsagaival, a kepmutatasaval, a primitivizmusa altal elbacta'/mellekvaganyra terelte egy egesz kis kozosseg(csalad) eletet. 

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_993899 (149)
    2012-05-01  21:43
  3. Torolt_felhasznalo_993899
    Torolt_felhasznalo_993899
    2012. május 1. 21:43149.

    És amíg válaszolsz, addig sem állom meg, hogy az elejét ne rakjam ki, mert az az előbb lemaradt:

     

    "Ezt hívjuk társadalmi embernek ugye, aki képes disztingválni a kapcsolatok között, képes felelősséget vállalni a tetteiért stb., legalábbis a társadalmi megegyezés és a törvényeink szerint. Csakhogy éppen van egy súlyos baj...ez a még többségében mentalitás-ügyileg leginkább barlangi ember egyelőre (vagy inkább soha) nem éri fel a toronymagas törvényeket, társadalmi elvárásokat, de megtanult úgy tenni, MINTHA igen... azaz kent magára egy vékony kis kulturális mázat, amely rögtön lekopik, amint feltűnik a lehetőség az ösztön kiszolgálására. Lehet ez:

    - szexuális (sok a megcsalás),

    - a dominancia hangsúlyozása (eltartalak, amíg te itthon unatkozol a kisgyerekkel),

    - erőszak (ütéssel adok nyomatékot a szavaimnak) stb.

     

    Amíg két hasonló társadalmi szinten - mármint gondolkodásban, cselekvésben - álló ember köt házasságot (most csak ezt részét taglalnám), addig nincs gond, megegyeznek valahogy."

     

    Ez valami fantasztikus, amit itt alkottál!

     

    előzmény:
    saschamora (143)
    2012-05-01  11:55
  4. Torolt_felhasznalo_993899
    Torolt_felhasznalo_993899
    2012. május 1. 20:55148.

    Úúú, de jót írtál!!! Pedig már éppen kezdtem feladni! Ezt a gyönyörű, érthető megfogalmazást! EZT kerestem, azt hiszem, már évek óta!! Köszönöm, köszönöm, kimásoltam, jogdíjadat majd küldöm!

     

    "baj akkor van, ha a pár egyik tagja valóban "tarsadalmi ember" (tud uralkodni az ösztönein, kategorizál, fontossagi sorrendet állít fel, es eszerint cselekszik) a másik pedig csak úgy tesz, MINTHA ő is az lenne, de igazából az csak a máz, tul.keppen egy primitív vadállat, csak jól mimitizálja a saját jólfelfogott érdekében.:) A társadalmi ember simán benyalja, hogy a párja hasonló értékeket képvisel, mert ugye nem lát bele, és mert sok erre utaló jel van, de ez is a marketing része.

    A "társadalmi ember" elvárja, és igen, JOGOSAN VÁRJA EL, hogy párja önkritikát gyakoroljon, ha hibázott, és a dolgokat visszaterelje a helyes útra, - amelyhez természetesen a párja segitségére számíthat. Ezt hívjuk más néven erkölcsnek, és mint olyan, a legtöbb esetben csupán illúzió, és ez sajnos csak sok idő után derül ki. A "társadalmi ember" nem tudja a saját szintjére emelni az "ösztönszolga" párját, semmilyen módon, sem a hibáival való szembesítéssel, sem kéréssel, sem könyörgéssel, semmivel... Ez a vagy megszoksz, vagy megszöksz című történet...."

     

    CSODÁLATOS! GRATULÁLOK!

     

    Csak ezt az egyetlen utolsó mondatot nem tudom, hogy jól, értem-e:

     

    "de azt engedjük meg neki, hogy haragudjon, ha piszkosul becsapták, és aljas módon elbántak vele..."

     

    A haragvás tehát a "társadalmi ember"-nek joga, avagy a "mázas embernek", az "ösztönszolgának"? (ez utóbbit én lénynek nevezem... ha jókedvemben vagyok).

     

    előzmény:
    saschamora (143)
    2012-05-01  11:55
  5. 2012. május 1. 12:22147.

    pedig nem vedekezni es magyarazkodni kell, hanem a beszologatot elkuldeni a bus pichaba.:)

    előzmény:
    kivi39 (146)
    2012-05-01  12:15
  6. 2012. május 1. 12:15146.
    Ezzel teljesen egyetértek. :)) De a legtöbb kövér vagy túl sovány emberben - már pont a sok bántás miatt - ott van az állandó védekezési kényszer, ezért már kérdő tekintet miatt is képesek magyarázkodni.
    előzmény:
    saschamora (144)
    2012-05-01  12:06
  7. Torolt_felhasznalo_732350
    Torolt_felhasznalo_732350
    2012. május 1. 12:06145.

    Azért van átmenet azok között amiket te itt ecsetelsz. Pl. ha problémám van, nem látok túl rajta és odafordulok a barátomhoz, hogy meghallgatsz? Elmondom mi a bajom, te hogy látod?

     

    Ha látja, hogy bajom van, de nem kérek tanácsot, akkor nem állom, ha beledumál. Ha azt mondja: Észrevettem egy ideje, hogy problémáid vannak, ha szeretnéd, hogy meghallgassalak, esetleg hogyan látom a gondjaidat, tudod, hogy mindig megtalálsz.

     

    Ebben a formában teljesen más a kivitel, mint, ha ha kéri, ha nem, mivel barát vagyok, igenis hallgasson meg és csócsálja meg, hiszen jót akarok. Ez pofátlanság, betüremkedés a másik életébe.

     

    A terápia szakember dolga. Én max. tükröt tartok, aztán vagy kezdesz vele valamit vagy nem. Az már nem az én dolgom.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_993899 (127)
    2012-04-30  22:35
  8. 2012. május 1. 12:06144.

    beszolni valakinek a fizikuma miatt, -akar kover, akar sovany- az egyik legdurvabb bunkosag.

    en meg soha nem szoltam be, de nekem nagyon sokszor beszoltak, es mino csoda, mindig a kover emberek!:-))

     

    viszont ha valaki nekiall magyarazni -anelkul hogy en megkerdeznem hogy mikor fog lefogyni- hogy most miert is nem tud nekiallni a fogyozasnak, azt kirohogom, mar bocsanat, mert en ugy latom hogy onmaga szamara keresi az igazolasokat, hogy ne kelljen cselekedni...pedig nekem aztan tokmindegy', de ha hulyenek is neznek, azt nem csipem!:))

    előzmény:
    kivi39 (139)
    2012-05-01  11:08
  9. 2012. május 1. 11:55143.

    es nagyon nagyon kulonbseg van akozott hogy HOGYAN beszelek a ferjemmel/szuleimmel barataimmal, stb., es milyen elvarasokat tamaszthatunk egymassal szemben. mindegyik fogalomnak mas-mas szerepe van az eletunkben.

     

    a szulo jogosan varja el hogy a gyereke az iskolai dolgokkal kapcsolatos dolgokban a leheto legjobbat hozza ki magabol,  a gyerek joga hogy a szuloje eltartsa, a baratnak az a dolga hogy meghallgasson, a hazastarsnak hogy tarskent viselkedjen stb.

    hivhatjuk akarhogy, de ezek KOTELESSEGEK, amelyeket egymas iranyaban vallalunk; a szulo eseteben a szuleteskor, a barat eseteben a baratsag elmelyulesekor, a hazastars eseteben az eskuvo/jovobeli kozos tervek/gyerek szuletesekor.

    ezt hivjuk tarsadalmi embernek ugye, aki kepes disztingvalni a kapcsolatok kozott, kepes felelosseget vallalni a tetteiert, stb, legalabbis a tarsadalmi megegyezes, es a torvenyeink szerint. csakhogy eppen van egy sulyos baj...ez a meg tobbsegeben mentalitas-ugyileg' leginkabb barlangi ember egyelore (vagy inkabb soha) nem eri fel a toronymagas torvenyeket, tarsadalmi elvarasokat, de megtanult ugy tenni, MINTHA igen...azaz kent magara egy vekony kis kulturalis mazat, amely rogton lekopik amint feltunik a lehetoseg az oszton kiszolgalasara. lehet ez szexualis (sok a megcsalas), a dominancia hangsulyozasa (eltartalak amig te itthon unatkozol a kisgyerekkel), eroszak (utessel adok nyomatekot a szavaimnak), stb.

    amig ket hasonlo tarsadalmi szinten -marmint gondolkodasban, cselekvesben- allo ember kot hazassagot (most csak ezt reszet taglalnam) addig nincs gond, megegyeznek valahogy. a baj akkor van, ha a par egyik tagja valoban "tarsadalmi ember" (tud uralkodni az osztonein, kategorizal, fontossagi sorrendet allit fel, es eszerint cselekszik) a masik pedig csak ugy tesz MINTHA o is az lenne, de igazabol az csak a maz, tul.keppen egy primitiv vadallat, csak jol mimitizalja a sajat jolfelfogott erdekeben.:) a tarsadalmi ember siman benyalja hogy a parja hasonlo ertekeket kepvisel, mert ugye nem lat bele, es mert sok erre utalo jel van, de ez is a marketing resze.

    a "tarsadalmi ember" elvarja, es igen, JOGOSAN VARJA EL, hogy  parja onkritikat gyakoroljon ha hibazott, es a dolgokat visszaterelje a helyes utra, -amelyhez termeszetesen a parja segitsegere szamithat. ezt hivjuk mas neven erkolcsnek, es mint olyan, a legtobb esetben csupan illuzio, es ez sajnos csak sok ido utan derul ki.  a "tarsadalmi ember" nem tudja a sajat szintjere emelni az osztonszolga' parjat, semmilyen modon, sem a hibaival valo szembesitessel, sem keressel, sem konyorgessel, semmivel... ez a vagy megszoksz, vagy megszoksz cimu tortenet....

    de azt engedjuk meg neki hogy haragudjon ha piszkosul becsaptak, es aljas modon elbantak vele...

      

    előzmény:
    kivi39 (130)
    2012-05-01  08:14
  10. 2012. május 1. 11:52142.
    Sokszor látok hasonló jelenetet mondjuk utcán és régen én sem értettem, anyuka miért hisztizik, amikor amit a gyerek csinál, még igazán elviselhető. Aztán arra gondoltam, hogy nem ismerem az előzményeket. Mert ha délután 3 óra van, a gyerek meg reggel 9 óta gyűri anyu idegeit ilyen még éppen elviselhető dolgokkal, akkor akár érthető is, ha megígéri, hogy a következő alkalommal kitekeri a nyakát.
    előzmény:
    nok_apja (141)
    2012-05-01  11:27
  11. 2012. május 1. 11:27141.

    Ritkán. Csak amikor a hisztis anyuka azért basztatja a gyerekét, mert ő maga feszült, pedig a gyerek nem csinált semmi rosszat, csak bal kézzel nyúlt a szalvétáért. 

    Ilyenkor arra gondolok, hogy ez is családon belüli erőszak és a kutya nem törődik a gyerekekkel.

    előzmény:
    odák (1)
    2012-04-27  08:15
  12. Torolt_felhasznalo_661353
    Torolt_felhasznalo_661353
    2012. május 1. 11:13140.

    kivi: amit irtál nagyon igaz. nekem rendszeresen beleszól (próbálkozik) egy ismerös. Már nem is szólok hozzá, kerülöm, mert állandóan birál. meg a megjegyzései kiboritanak, hogy ha fizikai munkát végeznék lefogynék. én meg hiába mondogatom, hogy nem attól van rajtam a fölösleg, elereszti a füle mellett! És mondja megint! Szétvet az ideg az ilyentöl, legszivesebben én is felhánytorgatnám, hogy ö meg milyen tapintatlan, mindenbe bele akar szólni, de nem tehetem, mert a szomszédom. ma is beszólt, hogy mit kéne csinálni a kertünkben (!) tehát nem az övében, hogy jó legyen. Köze semmi. Kerülöm, mást nem tudok tenni és sz@rok a véleményére. de persze vannak még páran, akik próbálkoznak, azokkal nem is találkozom, direkt.

    előzmény:
    kivi39 (139)
    2012-05-01  11:08
  13. 2012. május 1. 11:08139.
    MOndok egy példát: kövér vagyok, nagyon. Tudom, hogy le kéne fogynom, volt is amikor sikerült, azt is tudom, hogy most miért nem megy. Hiába jön hozzám bárki, hogy kövér vagy, fogyjál le, mert tönkre megy a szíved, a lábad, az akármid, addig, amíg nem tudok változtatni a jelenlegi állapotomon, nem fog menni. És ezen az állapoton nem fogok tudni csak azért változtatni, mert ő azt mondja. Viszont ha az orrom alá dörgöli, akkor dühös leszek. Nem hülye vagyok, hanem tehetetlen adott helyzetben. Érted? Ezért nem kell a másik orra alá dörgölni a hibáit, mert nem biztos, hogy ő nem látja azokat.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_993899 (136)
    2012-05-01  10:34
  14. 2012. május 1. 11:04138.
    Akkor vagy eldöntöd, hogy nem szólsz bele az életébe és éltek úgy, ahogy eddig, vagy megszakítod vele a kapcsolatot. De nekem inkább úgy tűnik, hog yte vagy az, aki meg vagy sértődve, mert nem vevők a tanácsaidra. Na és? A te életedet annyira befolyásolja a másik? Ha igen, és nem tudsz így élni, akkor lépj.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_993899 (135)
    2012-05-01  10:31
  15. -1-
    -1-
    2012. május 1. 11:03137.

    Ezek nem olyan egyszerű feladatok, amiket annak idején a tanító néni megtanított nekünk, hogy 2 meg 2 az 4.

     

    Első és legfontosabb törvényszerűség, hogy amit te látsz, azt te látod és nem a másik.

    Lefordítva a magyarázat nyelvére ez annyit tesz, hogy neked fogalmad sincs arról, hogy a másiknak mit kell / kellene tennie adott esetben?

     

    Akkor vagy hibás a másik szemében, ha erőszakosan közvetíted a mondandód, azaz elvárod tőle, hogy ő a te szemeddel lássa önmagát.

    Senki nem vágyja a hibái felismerését, mert az ismeretlentől félünk, és a hibáinkat pedig már ismerjük.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_993899 (136)
    2012-05-01  10:34
  16. Torolt_felhasznalo_993899
    Torolt_felhasznalo_993899
    2012. május 1. 10:34136.

    Egyetértek.

    Viszont gond akkor van, ha az illető nem látja, hogy nem helyes, amit tesz vagy készül tenni. Nem látja, mert vagy nem akarja, vagy képtelen felismerni, hogy baj van. És akkor az a hibás, aki a bajra mégis rámutat.

    előzmény:
    -1- (133)
    2012-05-01  10:14
  17. Torolt_felhasznalo_993899
    Torolt_felhasznalo_993899
    2012. május 1. 10:31135.
    Eszem ágában sincs elvárni bármit is! Csak és kizárólag annyi történik, amit te is írtál: "elmondom neki a gondolataimat, érzéseimet". És amikor ez történik, és mégis megsértődik az, akinek elmondod? Az élhetetlen helyzet és én erről beszéltem végig.
    előzmény:
    kivi39 (130)
    2012-05-01  08:14
  18. 2012. május 1. 10:15134.
    Igen, igen, erre gondoltam!
    előzmény:
    -1- (133)
    2012-05-01  10:14
  19. -1-
    -1-
    2012. május 1. 10:14133.

    Látom értjük egymás gondolatmenetét.

    Én is hozzáteszek valamit ahhoz, amit írtál, mivel ebben is elég sok a félregondolás.

     

    ...akkor szeretni kell a hibáival együtt is...

     

    Ez a szeretet nem az a szeretet, amikor megsimogatom valakinek a feje búbját, hogy jól van, szeretlek akkor is, ha éppen a földbe döngölsz.

     

    Ez a fajta szeretet az, amikor pontosan tudom, hogy a másiknak gondja van, és támogatom azzal, hogy kitartok mellette, ugyanakkor el sem hallgatom a problémát.

     

    A többi pedig ugyanaz, amit írtál. Vagy megértem a másikat  vagy odébbállok.

     

     

     

     

    előzmény:
    kivi39 (132)
    2012-05-01  10:01
  20. 2012. május 1. 10:01132.

    És igen, amíg valaki nem ismeri fel, hogy ugyanazokat a hibákat követi el újra és újra, addig is csak mellette állhatok, és támogathatom abban hogy képes legyen felismerni a saját buktatóit.

     

    Igen, itt jön az, amit a topik elején többen is írtunk. Ha valaki újra és újra elköveti ugyanazokat a hibákat, akkor el kell dönteni, hogy tudunk-e, akarunk-e ezzel az emberrel együtt élni, vagy bármilyen szinten közösséget vállalni vele. Mert ha igen, akkor szeretni kell a hibáival együtt is, ha meg nem, akkor meg kell szakítani vele a kapcsolatot. De elvárni, hogy megváltozzon, ha ő nem akar, vagy nem elég erős hozzá... butaság. 

    előzmény:
    -1- (131)
    2012-05-01  08:40
  21. -1-
    -1-
    2012. május 1. 08:40131.

    Én is szeretem elmondani, ahogy én látom a világot, és benne az adott embert.

    Elég nehéz megállni, amikor látom, hogy az, akit szeretek, hogy teszi tönkre az életét.

     

    Ugyanakkor mégis az van, ha én AKAROM, hogy a másik ezt vagy azt vegyen észre, amin változtatni kellene neki, benne egy feszültség jelentkezik, és azonnal pont az ellenkezőjét teszi, mint amire éppen szeretném vezetni.

     

    És igen, amíg valaki nem ismeri fel, hogy ugyanazokat a hibákat követi el újra és újra, addig is csak mellette állhatok, és támogathatom abban hogy képes legyen felismerni a saját buktatóit.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_993899 (129)
    2012-04-30  22:51
  22. 2012. május 1. 08:14130.
    Nagyon nagy különbség van aközött, hogy beszélegetek a férjemmel/anyámmal/testvéremmel és elmondom neki a gondolataimat, érzéseimet, és aközött, hogy megmondom a véleményemet és ELVÁROM, hogy úgy cselekedjen. Na, ez utóbbi elől menekültem el. Az előbbi viszont tökéletesen működik.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_993899 (129)
    2012-04-30  22:51
  23. Torolt_felhasznalo_993899
    Torolt_felhasznalo_993899
    2012. Április 30. 22:51129.

    Nem valószínű, hogy nekem mindig igazam van. De igyekszem követni vmifajta általános emberi és erkölcsi normát.

     

    Ha nincs igazam, akkor arról mások tehetnek?? :-O Nem értem. Bocs, buta, bugyuta, bamba, hülye ***** vagyok /idézet vhonnan/.

     

    Valamint ha egy hiba elkerülhető (mert az illető múltjából világosan látszik, hogy az az út számára nem járható), akkor miért ne nyissuk rá a szemét? Ő és én, együtt. Talán csak megpróbálhatom kinyitni a szemét. Vagy azt sem? Kövesse el többedszerre is u.azt a hibát? Mjuk tőlem aztán... ha Ti mind így látjátok... Akkor valszeg nekem nincsen igazam. Mindenkinek joga van elkövetni az életében sokadszorra is u.azt a hibát. És rántsa is mindig magával az ártatlanokat is. Rendben. Én kussolok.

     

    Elnézést, hogy a kedélyeket borzoltam.

    előzmény:
    kivi39 (128)
    2012-04-30  22:36
  24. 2012. Április 30. 22:36128.
    Az. Világosan látszik, hogy neked mindig, mindenkor igazad van. És ha véletlenül mégsem, akkor arról mások tehetnek, mert nem szóltak időben...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_993899 (126)
    2012-04-30  22:21
  25. Torolt_felhasznalo_993899
    Torolt_felhasznalo_993899
    2012. Április 30. 22:35127.

    Jól van kedves lányok (és fiúk, ha vannak), sztem meg az a rátarti, aki becsukott szemmel, vakon, föltartott orral halad az életben és leszarja a körülötte lévők véleményét. S adott esetben így gázol át másokon, követ el hülyeségeket sorban. Mert ő tévedhetetlen. Neki senki ne szóljon. Még akkor se, ha nem beszól, csak beszélget, elmondja a meglátását.

     

    Nem azt mondom, hogy minden véleményt meg kell fogadni. De egy közelálló személy véleményét kultúráltan meghallgatni és megcsócsálni sztem igenis sértődés nélkül megteendő.

     

    Különben minek a társ, minek a barát? Nem fejlődünk semerre sem, mert csak egoistán magunkat és a saját szempontjainkat látjuk.

     

    /Köszi Napra, remek terápiás alany voltál, akár akartad, akár nem. Legalább látom, arányaiban a nőneműek között is van jópár nárcisztikus személyiség /

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_732350 (125)
    2012-04-30  22:01

Címlap

top