Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Kérdőasztrológi a rádióban

Fishes**
Létrehozva: 2004. május 24. 08:47
Kedves mindenki, akit érdekel az asztrológia:

ma este 11h-kor a Radio Cafe (FM98.6) műsorán beszélgetés lesz a klasszikus kérdőasztrológiáról (horary), Kristina Waardahl, Herbály Zsuzsa és Dr. Tárnoki Gábor résztvételével...
érdemes meghallagatni :))
  1. Torolt_felhasznalo_792693
    Torolt_felhasznalo_792693
    2004. december 14. 04:24151.
    Szia, én is nagyon örülök!

    Szerinted TGy-t hogyan lehetne visszacsalogatni?
    Ha firdariaval kapcsolatban nagyon amatőröket kérdezek, az elég lesz? :-)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_810074 (150)
     
  2. Torolt_felhasznalo_810074
    Torolt_felhasznalo_810074
    2004. december 8. 10:18150.
    szia, nagyon örülök, hogy itt látlak !!!:)))

    TGy-vel nem is annyira eszmét cseréltünk, inkább eszmét kaptam. . .
    tőletek csak tanulni lehet :))
    előzmény:
    Astrologos (149)
     
  3. Torolt_felhasznalo_792693
    Torolt_felhasznalo_792693
    2004. december 8. 05:54149.
    Sziasztok!

    Mi már régről ismerjük egymást! Kérhetném, hogy folytassátok a eszmecserét? Nagy örömömre szolgálna!

    Üdv: A.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_810074 (148)
     
  4. Torolt_felhasznalo_810074
    Torolt_felhasznalo_810074
    2004. november 8. 12:09148.
    szia,
    mélyen elgondolkoztatott, amit írtál. . . :)
    előzmény:
    TGy-astro (147)
     
  5. 2004. november 8. 11:45147.
    Folyt.

    Mindezt összegezve, az égitestek Firdaria jelzéseinek értelmezésénél az unverzális jelölői szerepükön és házpozíciójukon túlmenően nem elég mechanikusan alkalmazni a jegyuralmi, egzaltációs uralmi vagy akár Almuten mivoltukat a házuralkodói értékelésüknél.

    Üdv,
    TGy, CMA
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_810074 (145)
     
  6. 2004. november 8. 11:44146.
    Hello Fgreiki!

    Minden predikciós módszer házérzékeny, hiszen alapvetően mindegyikben az égitestek házpozíciója, házuralma adja a jelzést az univerzális jelölői szerepükön túlmenően. De a primer direkció azért sokkal érzékenyebb mint a Firdaria.

    Azért kérdeztem a 'melyik forrásból származó és melyik Firdaria sorrendekkel' kapott tapasztalataidat, mert alapvetően a Holdcsomópontok sorrendbe helyezésénél (ill. akár nem helyezésénél) vannak eltérések. Pontosabban az éjszakai születéseknél abban, hogy a hét égitest után kapnak-e főperiódus uralmat, vagy a nappali sorrend Holdtól indítása szerint a Mars után beékelődnek az égitestek közé. A korabeli művek jelenleg elkészült fordításaiban nincs erre vonatkozó határozott magyarázat, Bonattinál is csak kb. ennyi, hogy vedd a kaldeusi sorrendet nappali születésnél a Naptól indítva és a Marsot kövessék a Holdcsomópontok, éjszakai születésnél pedig hasonlóképpen járj el, csak a Holdtól indulva.
    A Mars utáni beékelődés logikus magyarázata az, hogy a Holdcsomópontoknak az a szerepe, hogy elválasszák a szuperior égitesteket az inferioroktól. Tehát az éjszakai sorrendben is a Mars után kell, hogy következzenek.
    Az éjszakai sorrendben is a Holdcsomópontokat a hét égitest után elhelyező felfogás magyarázata pedig az a szövegértelmezés, hogy ha a nappali születésnél a hét égitest után következnek, akkor tehát az "éjszakai születésnél pedig hasonlóképpen járj el, csak a Holdtól indulva".
    Robert Zoller több mint húszéves tapasztalata (és a saját tapasztalataim is) a Mars utáni beékelődés elméletét támasztják alá.

    Ami az egyenlítői kontra egészjegyes házrendszerek Firdaria-beli pontosságát illeti, nagyon fontos az égitestek életterület jelölői szerepeinek pontos összegyűjtése, azaz a predikciót megelőző delineáció.
    Alapvető hiányosság a modern asztrológiában az égitestek kisebb szintű méltóságainak elhanyagolása. Nem elég, sőt kifejezetten félrevezető lehet pusztán csak a jegyuralmi és egzaltációs méltóságok alkalmazása a házak uralmát illetően. Az asztrológia egyik alapszabálya, hogy az ekliptika minden egyes fokán öt szinten uralkodhatnak az égitestek (valójában jegyek nincsenek az égen), és mindegyik szint ura uralja az adott fokra eső képletelemet, pl. házcsúcsot (ez máris egy hiányzó lehetőség az egyészjegyes házrendszer alkalmazásánál, hiszen a jegyek (=házak) első fokát minden képletben ugyan azok az égitestek uralnák a különböző méltósági szinteken).
    Tehát a házuralmi vizsgálatnál a házcsúcs összes urát figyelembe kell venni, hiszen lehet, hogy a házcsúcs jegyét uraló égitest a saját helyén nincs is esszenciális javulásban, ráadásul lehet, hogy akcidentálisan is gyenge és mindebből eredően nem hajlandó és nem is képes a vizsgált házcsúcs által képviselt életterületet prezentálni. (Szintén alapszabály, hogy egy ház által képviselt jó vagy rossz dolog a ház urától ered. )

    Mindezt összegezve, az égitestek Firdaria jelzéseinek értelmezésénél az unverzális jelölői szerepükön és házpozí
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_810074 (145)
     
  7. Torolt_felhasznalo_810074
    Torolt_felhasznalo_810074
    2004. november 3. 10:02145.
    szia,
    én a Janus Bonatti-féle Firdaria beállítását használom
    a házrendszereket azért kérdezgetem, mert a Firdaria eléggé ház-érzékeny, hiszen az értelmezés elsősorban házuralmak szerint történhet (az alperiódusoknál mindenképpen), így sok kísérletezni való van :))
    sokszor igen jól mutatja a főbb periódusokat Regimontanus-szal, de néha az egészjegyes házak szerint pontosabbnak látszik: nem igazán értem az okát
    előzmény:
    TGy-astro (144)
     
  8. 2004. október 29. 22:19144.
    Hello Fgreiki!

    Jól eltettem a jelszómat ehhez a fórumhoz, majdnem nem találtam. :)

    Szóval primer direkció. Amit használok, 1 fok = 1 év kulccsal az egyenlítőn Asc, Nap, Hold, MC a sarokházakhoz és planétákhoz főfényszögekkel, plusz az Asc terminus direkciói. Mivel semmilyen program nem képes helyesen primer direkciót számítani Szerencseponttal és SAN-el, így természetesen csonka az alkalmazhatóság, de interplanetáris primer direkciók Alchabitius-i felfogásban pár napos eltéréssel egész pontosnak mondhatók Placidusban. Hyleg és Halál Szignifikátor akár 24 órán belöli pontosságot is mutat korrigált képlet esetén.

    Az Alchabitius Semi-Arc rendszert mind elméleti, mind tapasztalati indokok alapján használom, de így is tanultam.

    Az egészjegyes házak figyelembe vétele inkább megerősítésként szolgál a speciális delineációk alkalmazásakor. Pl: Alcocoden-Élethossz, Hivatás Szignifikátor, Anyagiak Szignifikátora, Házasság Almuten stb.
    Egyéb megközelítésekre még alkalmazható, mint pl. a Nap, a Hold vagy a Szerencsepont jegyétől kezdődő egészjegyes házrendszer, de ezeket a gyakorlatban nem alkalmazom.
    A direkciók értelmezésekor az Alchabitius Semi-Arc házakból indulok ki.

    Igen, használom a Solar Fire-t, de erősen "testreszabva" (Almutem, Almudebit, Terminus direkció, Hold házak).

    Egy kérdés. Neked melyik forrásból származó és melyik Firdaria sorrendekkel milyen tapasztalataid vannak?

    Üdv,
    TGy, CMA
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_810074 (142)
     
  9. Torolt_felhasznalo_810074
    Torolt_felhasznalo_810074
    2004. október 29. 10:59143.
    szia, e-mailt küldtem, de betelt a postafiókod. . . :(
    előzmény:
    tanuló_23 (131)
     
  10. Torolt_felhasznalo_810074
    Torolt_felhasznalo_810074
    2004. október 26. 11:04142.
    kedves TGy, neked megvan a Solar Fire ?
    előzmény:
    TGy-astro (139)
     
  11. Torolt_felhasznalo_810074
    Torolt_felhasznalo_810074
    2004. október 19. 10:43141.
    az egész-jegyes leíráshoz (ha használod) használsz valamilyen direkciót ?
    előzmény:
    TGy-astro (139)
     
  12. Torolt_felhasznalo_810074
    Torolt_felhasznalo_810074
    2004. október 18. 11:40140.
    szia,
    igazság szerint nem tudtam dönteni az optimális módszert illetően. . :))
    általában Naibold az egyenlítőn v. ekliptikán (Nostradamus programmal), mindkettővel voltak jó illeszkedések (Placidus, ill. Regimuntanus házrendszerrel), elsősorban házcsúcs-direkcióknál
    (van, amikor időhiány miatt egyszerűen 1év=1fok /Regimontanus házakkal/ szimbólikus házcsúcs-direkciót használok

    az Alchabitus rendszert elméleti megfontolásból v. tapasztalatok alapján preferálod ?

    én a leggyakrabban használt Regimontanus házak mellé mindig nézem az egész-jegyes házakat is. . .
    előzmény:
    TGy-astro (139)
     
  13. 2004. október 16. 21:15139.
    Hello Fg 'Astro' reiki!

    Nem akarom szétoffolni a topicodat, ha máshol megfelelőbb lenne a szakmai beszélgetés, kérlek jelezd!

    Szóval amennyire tudom, az MC-Asc és Asc-IC ekliptikai harmadolásán alapuló házrendszert sokan Porphyriusnak tulajdonítják, bár valójában ez Antigonushoz kötődik. Porphyrius csak módosított rajta, úgy, hogy az MC és Asc ekliptikai hosszúságából levont 5 fokot.
    Az Alchabitius Semi-Arc rendszer, ahogy a nevében is szerepel nem az ekliptika osztására épül, hanem az első nappali félív (Semi -Arcus Diurnus) és a második éjszakai félív (Semi -Arcus Nocturnus) harmadolásának egyenlítői pontjait kell a sarkpontokon átmenő főkörök mentén az ekliptikára vetíteni. A házrendszer helyfüggővé pedig a horizont dél- és északpontjain, valamint az ekliptikai házcsúcsokon átmenő főkörök felhasználásával válik. Lásd, primer direkció.

    Az Alan Leo-féle ál-primer direkciót csak azért kérdeztem, mert az nem primer direkció. Sajnos ilyen szempontból nincs tökéletes asztrológiai szoftver. A Janus sem az, a Solar Fire sem az, a Kepler és a Matrix sem, de még a magyar Placidus-Nostradamus sem az a primer direkció eredeti megközelítése szerint. A Placidus-Nostradamusban a hiba pont a Placidus-i, tisztán időalapú házrendszer igényelte szemléletből ered. Ott nincs, nem lehet mi mentén vetíteni. Márpedig pusztán a házrendszer átállításával Alcabitiusira sajnos nem lesz automatikusan térszemléletű a primer direkció algoritmusa.
    Az egyetlen (manapság már szinte beszerezhetetlen, és elég borsos árú kb. 350 USD) Regiomontanusi primer direkcióra alkalmas asztrológiai szoftver talán a Placidus 4 lehet (semmi köze az ugyanilyen nevű magyar programhoz), de ezt saját tapasztalatokkal nem tudom megerősíteni. De ez is csonka a maga módján, mert ugye az Alchabitius Semi-Arc házrendszert és az ehhez kapcsolódó primer direkciót nem ismeri, arról már nem is beszélve, hogy a Szerencsepont és a SAN (Syzygy Ante Nativitatem) direkciói nem is szerepelnek benne.

    Szóval mindezek ismeretében tovább érdeklődök azután, hogy Te hogyan és mivel alkalmazod a primer direkciót?

    Üdv,
    TGy, CMA
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_810074 (137)
     
  14. Torolt_felhasznalo_810074
    Torolt_felhasznalo_810074
    2004. október 14. 10:03138.
    látom, hogy a Janus helpje hivatkozik A. Leora:
    "REFERENCES

    'The Progressed Horoscope' by Alan Leo.

    Janus Help (c) 2001 Mark Griffin. All rights reserved. "

    de azt nem ismerem
    előzmény:
    TGy-astro (136)
     
  15. Torolt_felhasznalo_810074
    Torolt_felhasznalo_810074
    2004. október 13. 12:19137.
    szia TGy,
    igen én vagyok. . :)
    /ill. voltam, mostanában nem nagyon jártam arra/
    tényleg elkeserítő: meg az is, hogy tudsz-e magadon kívül sok embert, aki szakértője lenne a középkori-ókori tradícióknak (vagyis a valódi asztrológiának. . :)

    az Alchabitus rokona a Porphyrius rendszernek (tehát az Ac-Dc, Mc-Ic körszeletek vannak harmadolva ?

    nem használtam eddig, tudnál erről írni (mármint az A. L. féle primér direkció értelmezésről)???
    előzmény:
    TGy-astro (136)
     
  16. 2004. október 12. 21:44136.
    Hello Fgreiki!

    Te vagy Astroreiki az Elixirről?
    Ha igen, akkor régebben már váltottunk pár sort Firdariáról, Profekcióról. Az előbb írtam be a Google-be, hogy firdaria, és magyar lapok közül csak ezt az egy linket dobta ki. Nem tudtam erról a fórumról.
    Elég elkeserítő tény mindkettő.
    Más. A Janus-ban a tradícionális modulhoz az egészjegyes házrendszert említed. Figyelmedbe ajánlom az Alchabitius Semi-Arc rendszert, mint leghasználhatóbb születési-asztrológiai házszámítást. A Placidus-ban is benne van Alcabitius néven és ráadásul pontos is.
    Kíváncsi vagyok, hogy használod-e a Janus primer direkciónak nevezett Alan Leo-féle értelmezését?

    Üdv.
    TGy, CMA
    /Certificated Medieval Astrologer/
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  17. Torolt_felhasznalo_810074
    Torolt_felhasznalo_810074
    2004. október 12. 14:56135.
    bocs: 150o = 150 fok
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  18. Torolt_felhasznalo_810074
    Torolt_felhasznalo_810074
    2004. október 12. 13:28134.
    szia, a Hold VOC !!!
    (a 150o itt nem számít fényszögnek. . . )
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_810074 (133)
     
  19. Torolt_felhasznalo_810074
    Torolt_felhasznalo_810074
    2004. október 11. 17:39133.
    azért a kész elemzést gyorsan meg tudom nézni . . :)
    előzmény:
    tanuló_23 (131)
     
  20. Torolt_felhasznalo_810074
    Torolt_felhasznalo_810074
    2004. október 11. 14:43132.
    persze,
    feltéve, hogy nem túl sűrgős. . . :))))
    előzmény:
    tanuló_23 (131)
     
  21. Torolt_felhasznalo_389494
    Torolt_felhasznalo_389494
    2004. október 11. 12:40131.
    Köszönöm !

    Nem, csak kitörlődött a Windowsból a jelszavam, és nem emlékeztem rá :-)

    Küldhetem az újabbat ?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_810074 (130)
     
  22. Torolt_felhasznalo_810074
    Torolt_felhasznalo_810074
    2004. október 11. 11:53130.
    szia, megkaptam
    az alacsony Aszc. fokszám miatt még nem érdemes válaszolni (ha mégis, akkor inkább nem, mint igen. . . )

    nevet változtattál ?:)
    előzmény:
    tanuló_23 (129)
     
  23. Torolt_felhasznalo_389494
    Torolt_felhasznalo_389494
    2004. október 11. 11:47129.
    Szia, megkaptad a kérdőképlet elemzését ?
    Megkapja a kérdező az állást?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_810074 (128)
     
  24. Torolt_felhasznalo_810074
    Torolt_felhasznalo_810074
    2004. október 11. 10:45128.
    nem. . .

    az un. egyenlő házas rendszer (tehát amikor az Aszc. az I. ház csúcsa) voltaképpen soha sem létezett az asztrológiai tradícióban (valószínűleg félreértelmezése v. félrefordítása a klasszikus szövegeknek). . .
    az egészjegyes rendszerben az Aszc. JEGYE maga az I. ház
    előzmény:
    kissbori1 (127)
     
  25. 2004. október 11. 10:08127.
    És az egyenlő házas redszer az ugyanaz, mint az egészjegyes ?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_810074 (126)
     

Címlap

top