Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Biokertészkedés

Kertember
Létrehozva: 2012. Április 6. 19:26

A biokertészkedés évtizedek óta nagy népszerűségnek örvend a kertészkedők körében. Minél messzebb kerülünk a természettől, annál nagyobb misztikum számunkra az efféle kertészkedés. Hajlandóak vagyunk azt hinni, hogy ez valami olyasféle kertgondozási módszer, ami nagy szakismeretet, komoly megelőző kísérleteket kíván. Pedig nem szól ez másról, mint a kertünk alapos ismeretéről, a megfigyelésről és a szeretetről.

A biokertészkedés népszerűsége keletkezésétől számítva töretlen. Oka hol ebben, hol abban keresendő. Napjainkban népszerűségéhez nagyban hozzájárulnak az élelmiszeriparban zajló fejlemények, amelyek nagyfokú bizonytalanságot okoznak a fogyasztók körében. Ma már szinte van olyan élelmiszer, ami nem is látott természetes anyagot. Olyan dolgokat eszünk nap mint nap, amelyeknek hatása ismeretlen az emberi szervezetre. Egészségkárosító hatásukat hol cáfolják, hol megerősítik. Sajnos egyik hírnek sem hihetünk, mert minden attól függ, hogy ki finanszírozta azokat a kísérleteket, amelyekkel alátámasztották a hírt. Eljutottunk oda, hogy egy termék komoly előnyre tesz azért, mert „csak” természetes anyagok felhasználásával készül. A termék ezen tulajdonságát aztán drága reklámokban kürtölik világgá. Könyörgök, mégis miből kellene készülnie az élelmünknek, mint természetes anyagból?

Megnyugodhatunk attól, hogy „csak” természetes anyagból készült élelmiszert fogyasztunk? Á dehogy. Mik ezek a természetes anyagok? Hogyan állították elő őket? Milyen szerekkel kezelték termesztésük során? Hogyan takarították be őket? Hogyan kezelték addig, amíg termék nem lett belőlük? Számtalan olyan kérdés, ami mind befolyásolja azt, hogy milyen minőségű élelmiszer kerül nap mint nap az asztalunkra. De mi van akkor, ha magunk állítjuk elő élelmünket, vagy legalább annak egy részét? A kérdés költői. Mindenki tudja a választ.

Keressük együtt a megoldásokat. Tanítsuk egymást a természetes kertészkedésre. Ebben szeretnék segíteni annak, aki ilyen termesztésben gondolkodik. Igyekszem megosztani ismereteim, tapasztalataim e téren. Igyekszem hobbikertészek számára is „fogyasztható” ismeretekre átdolgozni a szakirodalmat. Tartson velem, akinek kedve van hozzá.

  1. 2013. január 26. 19:26489.
    Köszönöm, már odaértem a blogra, sok hasznos cikket olvastam, nekem kedves fogalmazásban. Így már könnyű és nem is nyaggatlak.
    előzmény:
    Kertember (487)
    2013-01-25  21:33
  2. 2013. január 25. 21:37488.

    Kedves Biokertészek!

     

    Tudtátok, hogy mennyiféle hasznos katicabogár van? Olyan is létezik, amelyik nemcsak levéltetveket eszik, hanem levélbetegítő gombát is?

    Érdemes elmélyedni a katicabogarak világában Csalogassuk be őket a kertbe. Persze van a családnak káros tagja is. Őket hagyjuk ki a kertből. 

  3. 2013. január 25. 21:33487.

    Kedves Jara!

     

    Köszönöm kedves szavaid.

    Nagyon beszorított a négy fal közé ez a hó, ami nálunk van. Nagyon örültem neki, hogy hosszú évek óta végre ilyen sok hó esett. Nagyon télpárti vagyok. Imádom a havat, a jeget, a hideget. Egy pici baj a téllel, hogy kertész lévén nem tudok dolgozni. Így hát irogatok, rajzolgatok itthon. A blogomon próbálok erősíteni, oda írom a metszési cikkeket. Tervezem, hogy ide is írok, főként a gyümölcsös topikomat akarom megcélozni rövid cikkekkel. blogom: www.kertember-kerteszkedj.blogspot.com

    előzmény:
    jara (486)
    2013-01-01  17:10
  4. 2013. január 1. 17:10486.

    Köszönöm szépen.

    Hála írásaidnak, az idén örülhettem a két őszibarackfácskám terméseinek.

    Sikerült levélfodrosodás és csúcselhalás nélkül megúszni az évet és a termés is szép és finom volt. Talán az időjárás miatt is.

    Kérdésem: Volt időd téma-kidolgozáshoz, írásod jelent-e meg valahol?

    Szívesen olvasnám. 

    előzmény:
    Kertember (485)
    2013-01-01  16:20
  5. 2013. január 1. 16:20485.

    Kedves Jara!

    Köszönöm szépen. Viszont kívánok eredmények gazdag békés boldog új évet.

    Gyönyörű ez a rózsa. Egyi kedvencem, ha jól emlékszem Osiria névre hallgat. 

    előzmény:
    jara (484)
    2012-12-31  18:26
  6. 2012. december 31. 18:26484.

     

    Kedves Kertember!

     

    Boldog új esztendőt kívánok.

    Hozzá jó egészséget, erőt, kitartást.

     

     

     

  7. 2012. július 6. 21:43483.

    Szép hétvégét kívánok.

    Tanulok a saját kárunkon. Ellepték a kertdoktorként ültetett sarkantyút, a rukolát és a karalábét a földibolhák. Undorom miatt gyors írtást végeztem, most már minden növényen azt látom.

    Keresem a megoldást....(a menthol illatától elmennek állítólag, de meddig?)

    Tényleg parlagon kellett volna hagyni az idén a kertet, legalább pihent volna. Túl sűrűn vannak itt a házak, alig művelnek kertet, ott is inkább fű van, így nem oszlik el a "zsákmány". Azok a gyönyörű sarkantyúvirágok és levelek... pillanat alatt ellepték. 

    Apukától kikaptam, ő locsolt a héten, ő látta a bogarakat, de nem bánta a sarkantyúcskát. Most én vagyok a hibás, amiért átmentek a többi növényre, mert nem volt itthon, mire igen, én végeztem. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_337076 (0)
     
  8. 2012. július 3. 10:24482.

    Sziasztok. 

    Klára jól teszed, hogy locsolsz, én is szoktam, habár a férjem mindíg mondja, hogy ilyen melegbe nem lehet mert megégnek a növények. Szerintem meg megváltás nekik egy kis víz ilyenkor. Az uborkámat kénytelen voltam takarni, mert úgy le van kókadva, mint egy becsukott esernyő. Pedig locsolom minden nap.  Vigyázzatok a meleggel, tegnap én is munkába menet nagyon megszédültem, meg kellett állnom a biciklivel, mert azt hittem leesek róla.  Talán holnaptól lesz egy kis enyhülés. Szép napot Nektek. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_337076 (0)
     
  9. 2012. július 2. 12:15481.

      Itt a meleg, és eddigi jó szokásomhoz hűen kertemet déltájban megmentem a szenvedéstől. Kertember és én egyetértünk abban, miszerint babona, hogy a víz elégeti a növényt a nyári hőségben.

      Amint látom, hogy tikkadnak a zöld vagy virágzó kedvesek, előkapom a slagot, és jókora esőzést rendezek. A brokkolik, karalábék és mindenki más felujjong. Kókadni kész levelek nyújtózkodnak, szinte parancsszóra, a szikrázó ég felé.

       Így éldegélünk - a vizet időről időre magamra irányítom,  és így nedvesen élvezzük az áldott napsütést - kertem és én.

    előzmény:
    klára13 (480)
    2012-06-30  23:25
  10. 2012. június 30. 23:25480.

      Jara, nagyon tetszett nekem a leveled, ami miatt most mentegetőzöl. Megnéztem akkor mindjárt őket, s a legutolsó kis fényes szőrű.  Azt gondoltam, róla beszélsz.

      Írj csak továbbra is, nagyon kedvelem irodalmi értékű stílusodat.

      A patisszon fut? Vagy bokor? Leginkább savanyúságnak ismertem. Tehát rántva szintén finom.

      A zöld paradicsomot majd savanyítani fogom. Vajon hozzá lehet jutni régi recepthez? Valamikor meggyfalevelet, vasfüvet és még sok mindent tettek az üvegbe. Ilyet szeretnék készíteni.

      Idehozom nektek is Bolyhoska kotlóskát. Annyira aranyos. Betettem a csibével a házba, de az ajtót nyitva hagytam. A tyúkocskák a pad támláján tértek nyugovóra. Hagytam őket, tán csak nem jár erre a menyus. Mindenfelé sok a kutya, macska. Itt menyusnak hívják a menyétet. Ugye, milyen aranyos? 

      Talán mondtam, hogy Fekete Pötyike tegnap óta kotlik. Hat tojás van alatta, ennyi volt, és elég is, mert nagyon kicsike madár, kevés fér alája.

       Alkonyatkor Kicsi Joe még egyedül volt a helyzet magaslatn.

    előzmény:
    jara (479)
    2012-06-30  08:08
  11. 2012. június 30. 08:08479.

    Kánikulatűrő kellemes napot kívánok.

    A kinti dolgokon túl, bentieken innen, benéztem, köszönni, átnézni a hozzászólásokat.

    Én amatőr minden területen....

    Klára, a zsemle színű kutyácskát tegnap reggel jól elnéztem.

    Este mégegyszer megnéztem őket és észrevettem, hogy amit én annak néztem, az a mama lábacskája volt.

    Aztán rájöttem, hogy lehetetlen is lett volna annak látni, hisz fajtatiszta az alom.

    Felszólítás magamnak: Inkább olvass, mint írj!

    Szonnya: Amiért eddig a patiszont választottuk, az a kötöttebb állaga miatt volt. Nem olyan vizes, ha rántom.

     

    előzmény:
    Sonnya (477)
    2012-06-29  21:10
  12. 2012. június 29. 22:21478.

      Nővérem oOlaszországban élt, és nagy cukkínitudor. Azt mondja, remekül fagyasztható akár felszeletelve, akár hasábokra vágva. Igaz, ropogós nem lesz - mondta. De hát mikor ropogós?

      Ma Zsófim menyem karikákra vágottan rántotta ki, és tartárt készített hozzá.

      Tartárja elképesztően finom és egyszerű, kifaggattam:

      Pohár tejfölbe kever evőkanálnyi mustárt, két evőkanál cukrot, sózza borsozza, kicsi olaj, kicsi citromlé - mennyei! Kevésbé romlandó  és könnyebb is az olajos-tojásosnál, és nagyon finom.

      Talán hasábokra vágva kisebb munka a panírozás. Némi sajttal a bundában, sütőlemezre rakva még egyszerűbb az elkészítés.

     

        Jó éjszakát!

     

     

    előzmény:
    Sonnya (477)
    2012-06-29  21:10
  13. 2012. június 29. 21:10477.
    Én is jobban szeretem a cukkinit, könnyebb pucolni is és az íze is finomabb szerintem. Ja és rengeteg mindent lehet belőle készíteni.
    előzmény:
    jara (469)
    2012-06-28  22:24
  14. 2012. június 29. 21:07476.

    Klára nem okoskodtál, csak segíteni próbáltál. Én meg megfogadtam a tanácsod és megelőztem a bajt, úgyhogy mimcs baj. Nagyon aranyosak a kiskutyák.  A mamának meg nagyon szép és okos szeme van. Bővül a család rendesen, kutyák, csibék. Cica is van? . 

    Nem kell karózni egyiket sem, legalábbis én nem szoktam, elég erősnek kell lenni a száruknak, hogy elbírják magukat.

     

     

    Mandy merre vagy?  

    előzmény:
    klára13 (464)
    2012-06-28  21:32
  15. 2012. június 29. 11:46475.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_221395 (473)
    2012-06-29  08:21
  16. 2012. június 29. 11:45474.

      Nekünk is azonnal lett kedvencünk, egy eléggé sovány, csontospopsijú fiú, aki ahogy kijött a burokból, megindult és azonnyomban rátapadt az egyik cicire, nedvesen, félpercesen. A Leonardó nevet kapta, mert annyira tehetséges!

      Sok képet hoztam az eseményről topikomba, a Gyűjtsük álmainkat!-ba. 

    előzmény:
    jara (472)
    2012-06-29  07:40
  17. Torolt_felhasznalo_221395
    Torolt_felhasznalo_221395
    2012. június 29. 08:21473.
    Nagyon aranyosak
    előzmény:
    klára13 (471)
    2012-06-29  02:36
  18. 2012. június 29. 07:40472.

    Szép jó reggelt kívánok!

     

    Gratulálok Klára, már van kedvencem a kép alapján, a végén az a napsugaras, mert kilóg a sorból, nekünk ilyen volt, zsemle színű tacskó.

    Csak halkan örülök, a Ti portátokon még a kakas sem kukorékoljon délelőtt, pihennetek kell az éjszakai izgalmak és történések után. 

    előzmény:
    klára13 (471)
    2012-06-29  02:36
  19. 2012. június 29. 02:36471.

      Kiskutyáink születtek - illetve Zsófim kiskutyájának.

      Csak jöttek, csak jöttek, csak jöttek ... végül heten lettek, de úgy tűnik, egy még érkezik. 

    előzmény:
    jara (470)
    2012-06-28  22:41
  20. 2012. június 28. 22:41470.

    Mandykám kérem a módszertani bemutatót.

    Mi módszerünk abból állt, hogy megfigyeltük, hogy nálunk a kosszarvú paprika terem a leggyorsabban. Mivel a lakásban nem sok lehetőség van a palánta nevelésre, ezért egy virágládában vetettünk ebből a magból, majd cserépbe ültettük, majd nagy cserépbe és most három nagy cserépben az udvaron terem, már ettünk róla.

    No, de az üzletben ott a húsos, ropogós fehér paprika csábításként...

    Paradicsomok még zöldek. Ha van korai fajta ismereted a Kecskeméti K3-ason kívül, tájékoztass kérlek. 

    Uborkát már lehetne kovászolni a hét végére, de ilyenkor előbb jóllakatjuk a tizenegy fős családot harsogó, hámozatlan zsenge  bio-ubival.

    Ma egyszem lányunokám szalvétába csomagolt két darabot tartaléknak. 

     

     

    előzmény:
    mandy44 (453)
    2012-06-24  10:08
  21. 2012. június 28. 22:24469.

    A sűrűbb ültetést a homok miatt alkalmazzuk, nem szárad ki olyan gyorsan. A paprikánál ez bejön, de a paradicsomnál tévedtem.

    Nálunk is ilyen a főzőtök levele, kissé ezüstös szórás van rajta.

    Még pár tő patiszonunk van, de már megbeszéltük a párommal, hogy jövőre cukkinire cseréljük. Megkívántam tőletek.

    Jó éjt, pihentetőt. 

    előzmény:
    Sonnya (462)
    2012-06-28  20:18
  22. 2012. június 28. 22:15468.

    Az úúúgy van, hogy nekem a "szomszéd" kertje mindig zöldebb.

    Csak ámulok a képek láttán.

    Többször megnéztem a sárga rózsát Klára, annyira szép.

    Szorítok a "kismamáknak". Szegény pipi, kifogta a kánikulai időszakot.

     

    előzmény:
    klára13 (467)
    2012-06-28  21:45
  23. 2012. június 28. 21:45467.

       "péntektől határozottan erősödik a nappali felmelegedés, a maximum hőmérsékletek akár a 39 Celsius-fokot is elérhetik. A jövő hét közepéig száraz, napos idő várható, az ország nagy részén 27-30 fokos napi középhőmérséklettel. A meleg előreláthatólag szerdán vagy csütörtökön mérséklődik."

      Tehát piszok meleg napok jönnek!

     

      Vigyázzunk agyvizünkre! Ha felforrna, nagy bajban lennénk. 

      Jó éjszakát!

    előzmény:
    mandy44 (442)
    2012-06-23  11:03
  24. 2012. június 28. 21:42466.

      Azt hiszem, ez a csoda a tűzliliom.

      Enyém sásliliom.

    előzmény:
    jara (461)
    2012-06-28  14:58
  25. 2012. június 28. 21:39465.

        Gyönyörű a kerted, Jara.

        Nagyon szépen rendben tartod, és nagyon egészségesek a növények. Mint írtam nálam most valami  gáz van, majd csak túl leszek rajta.

         Ma kotlani kezdett Fekete  Pötyike. Öt apró tojásunk volt, hármat régebb óta tartalékoltam, ma reggelre kettő új volt. Fekete Pötyike még tojt egyet. Délután már csak lapított a nagy terrakotta edényben, ami fészkéül szolgál. Holnap lefényképezem. Vittem neki az öt tojáskát, hatalmas igyekezettel maga alá kotorta őket.

      Egy csibénk csak lesz megint!

     

    előzmény:
    jara (460)
    2012-06-28  14:53
  26. 2012. június 28. 21:32464.
      De édes kis tök!

      Azt hittem, cukkini a növény!

      Jaj, bocs! 

      Köszönöm, hogy ilyen pozitívan fogod fel tévedésemet. Na, én se okoskodok többet!

      Nálam valami halvány, sárgás elszíneződések jelentek meg, réztartalmú szerrel próbálkozom. Izgulok, nehogy elvigye az ördög az egész munkámat.

      A paradicsom nálam is eléggé sűrű. Amíg kicsik voltak, folyton tettem újakat, mert olyan üres volt!Azért elviselhető, egyre csak karózok, szívesen befejezném már. 

      A karfiolok,  a brokkolik nagyon magasra nőttek. Ezeket szintén karózni kell? És az óriáskaralábét? 

    előzmény:
    Sonnya (463)
    2012-06-28  20:23
  27. 2012. június 28. 20:23463.
    Képzeld Klára a permetezés sikeres volt, de a foltok maradtak. Azt mondta a férjem, hogy ez maga a levél mintázata, mert a főzőtök ilyen mintás. Gyorsan megnéztem a neten pár képet és tényleg van rajta minta. Legalább megelőztem a bajt. 
    előzmény:
    klára13 (459)
    2012-06-26  23:03
  28. 2012. június 28. 20:18462.
    Nagyon szépek a növényeid, de tényleg sürüre sikeredett egy kicsit. :-) Az a baj, hogy így nem kapnak elég fényt és nem szellőzik rendesen és egymással versengeni fognak. De azért teremni fog Neked. Ezt onnan tudom, hogy életem első kertje nekem is így nézett. Olyan sürűn raktam egymás mellé a palántákat, hogy komoly gondot jelentett a belsőkről leszedni a termést. De mindenbe belejön az ember. Az a liliom gyönyörű.     
    előzmény:
    jara (460)
    2012-06-28  14:53
  29. 2012. június 28. 14:58461.

    Hoppá....

     

    Lemaradt a tűzliliom. Vagy ez sem az, csak annak kaptam?

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_337076 (0)
     
  30. 2012. június 28. 14:53460.

    Szép napot kívánok.

    Itt a dunszt szezon, de nincs dunsztolni valóm. Venni nem veszek, úgyis hizlal, sok benne a cukor stb...

    Hoztam viszont képeket a kertből. A mi kertünk így néz ki jelenleg: 

    Féltem a paradicsomot, mert nem magas fajtának gondoltuk az ültetésnél, de lehet, hogy nagyra nő. A palántázási sűrűségről már panaszkodtam. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_337076 (0)
     
  31. 2012. június 26. 23:03459.

      A néhány levelet, ami díszes maradt, levágtam és beletettem a kukába.

      Sonnya, gondolom, már Te is megbirkóztál az üggyel.

      A levelekkel elég bajban vagyok tapasztalat híján, hogy mennyit és hogyan lehet eltávolítani a növényekről? Mert annyi van például a paradicsomon, hogy borzalom. Azt viszont örömmel láttam, hogy a padlizsánnövénykék tele vannak virággal.Most már jóltartásukról kell gondoskodnom.

      A múltkoriban magyarázta valaki, hogy mi a különbség a jólét és a jóllét között. Arra gondoltam, hogy a jólétbe beletartozik a jóllét. Valahogy fura nekem az ilyesféle szócsavarás.

      "Gondoskodom padlizsánjaim jólétéről."

      "Megteremtem padlizsánjaim jóllétét."

      A csuda tudja! 

      Megyek aludni.

     

     

       Készítek holnap cukkinis  krumplit, köszönöm a receptet. Ez valami fura paprika. Gömbölyű!

    előzmény:
    Sonnya (458)
    2012-06-25  22:07
  32. 2012. június 25. 22:07458.

    Szerintem is nagyon aranyos a krumpli virága. Lefényképeztem közelről is, nagyon szép dolgokat tud a természet. Már megvettem a tökre a gombaölőt, de ma egész nap esett az esső nálunk, semmit nem lehetett csinálni a kertben. Helyette kimagoztam a meggyet, ment a mélyhűtőbe és a férjemnek is jutott belőle, minden évben csinál egy kis meggybort belőle amit karácsonykor díszüvegben elajándékozunk.

    Nagyon ügyesen összeállítottad a menüt. A cukkini minden formában nagyon finom. Én szoktam rakott krumpli tetejére rárétegezni egy sort és ahogy engedi a levét, abban párolódik minden. Nagyon finom.    

    előzmény:
    klára13 (456)
    2012-06-24  14:18
  33. 2012. június 25. 10:51457.

    "megeri rendesnek es becsuletesnek lenni"

     

      Mandy, igazat adok neked, mert "a jó lelkiismeret puha párna".

      Ennyiből biztosan megéri, de azért látok példákat, amikor másnak lenni jobban  megéri. Már, akinek.

       Különös, hogy vitára sarkalltak megállapításaid, holott egyáltalán nem vagyok vitatkozós. 

      "aki dolgozik becsulettel  a kertjeben , annak rendben van a kertje nem eszi meg a gaz ............."  - írod. De azért vannak ám élethelyzetek, amikor a karalábénál és parajnál fontosabb dolgok vannak! Mint Sonnya esetében.

      Gratulálok agyszerű eredményeidhez! Ha volna kertverseny, biztosan megnyernéd!

      De miért is nincs? Olyan helyi jellegűre gondolok, mint amiket a vidéki Angliában látunk a  tévében.

      Nagy feladat vár ma rám: trágyalevezek!!!

      Égig érő borsóm egyelőre elég gyér, reménykedem, hogy ez még nem a fénykora. És már beszereztem három csomag villanypózna borsót, a jövő tavaszra gondolva. Az hosszabb lesz, mármint a növény. Ennek viszont a héja is ehető. 

    előzmény:
    mandy44 (453)
    2012-06-24  10:08
  34. 2012. június 24. 14:18456.

        Csodaszép ez a krumpli! Ugye, szerintetek is a krumplivirág az egyik legbájosabb tünemény a zöldben?

        Sonnya, rossz hírem van: ez a szép mintázat a cukkinilevélen lisztharmat gomba. Kéntartalmú, biokertekben is használható gombaölő eltakarítja. Amikor nálam megjelent, szinte gyönyörködtem benne, aztán, hogy új és új levél lett díszes, rájöttem, miről van szó. A permetezésre eltűnt e szépséges minta.  

        Sajtos cukkinirudacskákat készítettem tegnap vendégfogadásra, hozzá zöldfűszeres mártogatóst, ami abból állt, hogy a sajtos joghurtba mindenféle hagymaszárat és fűszernövényt vagdostam. Isteni volt, szinte jóllaktak a vendégek ezen előétellel.ó lesz az télen is.

       A töltött csirke mellé almás céklát készítettem, az  is finom volt. Egyeltem a céklát, öklömnyi növények jöttek elő. Most eszembe jutott, a kis felszabadult helyre ismét vetek.

    előzmény:
    Sonnya (455)
    2012-06-24  11:15
  35. 2012. június 24. 11:15455.

    Drága Mandy! Én is összebarátkoztam a google-val és segített is. Legalább 4 féle ropogós receptet tálalt elém, most már válogathatok is. A kerted kész kánaán, meghálálja a sok törődést.

    Az a fehér eper biztos nagyon különleges és nagyon finom lehet. És a legjobb hogy állva lehet szedni. :-)) 

    előzmény:
    mandy44 (453)
    2012-06-24  10:08
  36. 2012. június 24. 11:03454.
    Minden gazt kihúzkodtam, fele ment a komposztba, fele pedig felaprítva a növények tövéhez. Képzeld Klára, én is találtam sárga tetűt a leanderen, nagyon gyorsan szaporodok és teljesen besárgítja a leveleket. Nagyon féltem szegényt. Gyorsan átmostam az egész virágot, ami elszáradt leszedtem, talán nem jön elő rajta több.  
    előzmény:
    klára13 (448)
    2012-06-23  23:08
  37. 2012. június 24. 10:08453.

    szivemSzonnya nekem a google a

     

     

     legtisztessegesebb!!!!

     

    baratom.....

     

     

      hozza fordulok ha segitseg kell.

     

     nem hazudik!!!!!!!! SEGIT !!!)))))))))) 

     

     Barmit kerhetek tole )))) pl ha arra vagyok  kivancsi   hogy milyen is az a a cukkini ropogos azt is ))))

     

     Tombol a kertem  minden nel megvagyok most elegedve  szepen rendben van ,, mar csak gorogdinnyet kell vennem a boltban mert az meg nincs , mar SK erett paradicsomot ettem ma reggel ))))) ilyenkor megveregetem a vallamat mert megerdemlem. van ujkrumplim zoldbabom uborkam cukkinim, pattisonom ,

     

    ezeket csak gyozzem enni ))))

     

    De mar zoldpaprikak is vannak HAT db ))))

     

     ilyen meg sosem volt hogy junius vegen eheto zoldpaprikam legyen szabadfoldon !!!!!

     

    Uj modszert dolgoztam ki .....

     

     

    mar ettem fuget jon a kovetkezo szem , van malna ribizli josta ,

     

     

     es megint JON JON JON )))))))a rengeteg sargabarack  is .. ))) par nap es eheto... ezeket aleirtakat nem dicsekvesnek irom ez a valovilag a kertemben  csak megosztom veletek az oromomet 

     

     pl azt is hogy evekkel ezelott hoztam Tatabanyarol egy feher eper sarj hajtast

     

    mostanra egy komoly falett belole es kettcentis  feherepreket terem ami elkepesztoen mezedes   ennek is nagyon tudok orulni ..

     

     

     

      UDV a kertembol

     

     

    aki dolgozik becsulettel  a kertjeben , annak rendben van a kertje nem eszi meg a gaz .............

     legyetek jok ha nagyon muszaly )))))))))mert megeri rendesnek es becsuletesnek lenni ......

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_337076 (0)
     
  38. 2012. június 23. 23:42452.
        Az év legrövidebb éjszakáján a nyári napfordulót ünnepeljük. A régiek hiedelme szerint varázslatos éjszaka ez, amikor szinte bármi megtörténhet, a kívánságok teljesülhetnek. A néphagyományokhoz illően – világszerte – örömtüzeket gyújtanak, melyeknek csodás erőt tulajdonítanak.

        A nyári napforduló az évnek az a jellegzetes időpontja, amikor a Nap az égbolton a legmagasabb delelési ponton áll. A Föld – különösen az északi félteke – ilyenkor terményekben bővelkedik, szépsége és ereje teljében van. Egyféle csúcspont ez, hiszen a nappalok a következő napfordulóig innentől már csak rövidülhetnek. Ezen a napon – június 21-én – az év leghosszabb nappalát és legrövidebb éjjelét élhetjük meg évről-évre.
       „Szent Iván éjjele mégsem június 21-ére, hanem június 24 ére esik, ennek oka a tropikus időszámítási mód sajátosságában és a tényleges naptári évek közti különbségben, illetve az egykori naptári reformokban rejlik. Így a nyári napforduló napja és megünneplése időben napjainkra már elvált egymástól. A nyár csillagászati értelemben vett kezdete korábban valóban Szent Iván napra, azaz június 24-ére esett, de erre ma már az eltolódás miatt három nappal korábban, június 21-én kerül sor. Évszázadok, vagy egy évezred múlva a napfordulók még korábbi dátumra fognak esni” – mondta el a FigyelőNetnek Mizser Attila, a Magyar Csillagászati Egyesület főtitkára.

    előzmény:
    klára13 (451)
    2012-06-23  23:26
  39. 2012. június 23. 23:26451.

      No de Keltike!

      Ezek az én tűzliliomaim!!! (Alias sásliliomok.)

      Valahol a Budai-hegységben láttam egyszer egy erdőt tavasszal, sűrűn szőtt fehér keltikeszőnyeg borította.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_221395 (441)
    2012-06-23  09:38
  40. 2012. június 23. 23:18450.

      Na nem, semmiképpen sem hozok mérget kertembe. Erről nem lehet szó.

      De talán permetezem ThiovitJettel, ami 80 % kén, olvsom, hogy atka ellen is hat. Nincs várakozási ideje. 

       Találtam ma két csomag babot. Vajon vethető még?

    előzmény:
    mandy44 (442)
    2012-06-23  11:03
  41. 2012. június 23. 23:13449.
      Nálam sárga tetvek jelentek meg. Egy kis lavór káliszappanos vízzel vonultam végig a kerten, és a tetves ágakat kimostam. Lehet, permetezni is kellene vele. Majd holnap megnézem.
    előzmény:
    Sonnya (443)
    2012-06-23  18:23
  42. 2012. június 23. 23:08448.

       Gratulálok helytállásodhoz, Sonnya. Azért most pihenj egy sort, az nagyon fontos a hajsza végeztével.

       A gyom nagyon hasznos! Tudod, tekintheted talajtakarónak, vagy értékesítheted mulcsozással.

      A mulcsozás nekem nagyon bevált. Néhol még hiányos, de őszre biztosan készen leszek vele. Mire leesik az első hó...

       

    előzmény:
    Sonnya (443)
    2012-06-23  18:23
  43. 2012. június 23. 23:02447.

     A futóborsó másfél méteres. Megjelentek az első hüvelyek. Minthogy tanács nélkül vetettem, elég gyérnek hat, sűrűbben kellett volna a magokat lerakni. Majd jövőre. Zsófim menyem szerint a termést tartsuk meg vetőmagnak. Mert hogy nagyon drága volt, ami igaz. Lehet, hogy így teszek, de persze azért képtelen lennék megtagadni unokáimtól az örömöt, hogy kissé csemegézzenek róla.

     

      Virágokban idén elég szegény vagyok. A konyhakertre és a tyúkocskákra koncentráltam. Ma levágtuk Kicsi Joe Kakaspasas szárnytollait. Egyre inkább sasnak képzelte magát. Nagyon megsértődött.

    előzmény:
    margo1958 (445)
    2012-06-23  19:53
  44. 2012. június 23. 22:02446.

      Egyszer régen, nagyon régen, persze nem zúgó erdő közepében, nagy vendégségre készülődve szétválogattam a gyönyörű kifejtőbabot színük, sőt mintázatuk szerint, és külön-külön lábaskában főztem meg. Hogy a salátában milyen gyönyörű lesz! Aztán a sötétek kifakultak, a világosak bebarnultak, hiába volt a nagy igyekezet és nagy munka!

      Margo, ilyesféle tapasztalat alapján használnak a reklámokban többnyire nyers élelmiszert, nyers répát a húslevesben a képen, és így tovább. 

      A magam egyszerű gondolkodásmódján azt mondanám, hogy a babban főzés előtt érdemes kigyönyörködni magunkat!A továbbiakban az ízre koncentrálni!Kivéve, ha lekozmált.

      Egyik barátnőm születésnapján, anno, nagyon-nagyon lekozmált  bablevest tálalt fel. Egész este mondogatta:

      - Pedig milyen finom lett volna, ha nem kozmál le!

       Mi, vendégek, álságosan válaszolgattuk:

      - Így is nagyon finom lett.

     

    előzmény:
    margo1958 (445)
    2012-06-23  19:53
  45. 2012. június 23. 19:53445.

    Hogy halad a futó borsód? Én lemaradtam róla, már nem volt neki magja. Jövőre majd éberebb leszek.  

    A lilababom nagyon bejött, jövőre abból is többet ültetek, mert nagyon ízletes, csak megfőzve már nem lila, de az íze feledteti ezt a kis hibát. 

    Nem tudtok valamilyen "boszorkányságot" rá, hogy hogyan őrizné meg a színét? Salátában  nagyon jól mutatna.  

    Beindultak a leandereim is, egyre szebbek. Tegnap a kisebbeket sikerült az eső elől bemenekíteni, így még igazi virágpompájukban díszelegnek.

    előzmény:
    klára13 (437)
    2012-06-22  21:37
  46. 2012. június 23. 19:38444.

    Klárikám, annyi dolgom volt az utóbbi időben, hogy alig volt időm netezni. A férjemnek is, nekem is, a kisebb fiamnak volt a névnapja, vendégjárás volt, kerti partik sora Az utolsó tegnap volt. Ma meg a medencét állították fel a fiúk, még most volt rá idő.  

    Hála az égnek, most itt is jókora eső volt, még ma se kell locsolni. A növények nagyon hálásak az esőért, ilyenkor egy éjszaka többet nőnek, mint előtte egy hét alatt. 

    A csibéd nagyon aranyos, már szép nagy és látszik rajta a jólét.  

    Én a paradicsomot most még csak tejes vízzel permeteztem meg, de lehet hogy kapnak még valamit a héten. Gondolok itt jóféle csalánlére, azt nagyon díjazzák. 

    előzmény:
    klára13 (437)
    2012-06-22  21:37
  47. 2012. június 23. 18:23443.

    Sziasztok kedves Mindenki! 

     

    Köszönöm hogy hiányoltatok (Zsuzsinak külön köszi ), megérkeztem. A munkahelyemen kellett helyt állnom a főnököm javaslatára, elment egy munkatársam és átmenetileg délután kellett dolgoznom. Nem jutott időm sem magamra, sem a kertre, sem a NLC-ra. Meg is van az eredménye. A kertemben több a gaz, mint a zöldség és itt pedig alig győztelek visszaolvasni benneteket. Na de már vége, visszatértem a rendes kerékvágásba. Na azért még nem teljesen de próbálkozom észhez térni.

    Annyi mindent írtatok alíg tudtam olvasni na és gyönyörködni a képekben. Klára, jobb vagy mint egy habos kávé, mindíg történik veled valami kis vicces sztori.

    Mandy, ahogy leírtad a petrezselymes krumplit és a cukkínit, szinte a számban éreztem az ízét. Mi az a cukkini ropogós? Vékonyra vágva jól átsütöd?

    Nálam sajnos mivel az első adag tökféle nem kelt ki, a másodiknak még csak most jön a virágja, várnom kell a cukkínire és társaira. De zöldbabot már talán 2-3 nap múlva tudok szedni. Képzeljétek, kellemes meglepetés ért. Mivel nem tudtam foglalkozni a kerttel, a zöldborsóm elkezdett tőből kihajtani és két adag borsót még le tudtam ma szedni róla. Pedig már majdnem ki akartam húzni, hogy ne csúfoskodjon a kert végébe az elszáradt leveleivel. Ma reggel a körútam során láttam, hogy az új pici hajtásokon rengeteg borsó van még. Kaprom nekem is van, már lassan bújócskázni lehet közötte, a fejem búbjáig ér mejdnem. 

    Van jó sok tetűm is, majd holnap felveszem ellenük a harcot, remélem én győzök. A szomszédban már két éve nem lakik senki a tetveken meg a nyesten kívül, onnan jön át az a sok kártevő. 

    Ja és délelőtt leszedtük a fél meggyfát, most ott lapít a nyári konyhába vödörbe a sok meggy.  

    Legyen szép hétvégétek, már nem tűnök el.  

        

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_337076 (0)
     
  48. 2012. június 23. 11:03442.

    Mar nem a hajnalt a napot koszontom a fenyeset es meleget ))))) veletek egyutt)))

    Elszaladtunk akcios gorogdinnyeert IMADOM plane ha olcso ))

    IGEN a paradicsomra oda kell erosen figyelni meg az uborkara is LEHETHOGY KEVES  lesz a A BIOPERMET ((((

    ha nagyon jo termes igerkezik akkor masrol is lehet szo...  aszukseg  torvenyt bont ,  (((

    JAJJEZEK BETUK ))))

    Jara csinalj a pattiszonbol RENDES tokfozeleket jOBB MINT A TÖK ))))

    tegnap cukkiniropogost sutottem finom az is ..

    nalunk eszmeletlen sok eso esett igy nem kell locsolnom .

    apaprika nagyon orul a csalanlenek es annak hogy vekony haloval vedem ,, ugy latszik parasabb melegebb igy nekik, nagyon beindultak,, mar kb 70 -80 centisek a bokrok,, CSAK AMULOK es perszeörülök is ,, mar a paprikak 15 centisek de meg puhak  meg annak noni kell.

     

    tegnap majdnem negy oran at esett  sikerult elotte elpalantazni a bimboskelt  hajnali fel ötkor ))))

     

     

    legyetek jok ha nagyon muszaly )))) en egyfolytaban CSAK JO VAGYOK )))mert nagyon muszaly ))))))

     

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_337076 (0)
     
  49. Torolt_felhasznalo_221395
    Torolt_felhasznalo_221395
    2012. június 23. 09:38441.

    Az én sásliliomom,és a névadó virágom.

     

    előzmény:
    klára13 (440)
    2012-06-23  08:03
  50. 2012. június 23. 08:03440.

       Szép napot!

     

      Gyanús ez nekem rég, de azt gondoltam, hogy a sásliliomok között ez tűzliliom!

      Nagyon szeretem. Egész gyermekkorom feltámad, amikor látom.

      Aranyos neved van.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_221395 (439)
    2012-06-23  07:02
  51. Torolt_felhasznalo_221395
    Torolt_felhasznalo_221395
    2012. június 23. 07:02439.

    Szia!

    Nagyon szép a liliomod,de ez inkább sásliliom,nem tűzliliom. 

    előzmény:
    klára13 (434)
    2012-06-22  21:24
  52. 2012. június 23. 06:40438.

    Kellemes napot kívánok.

     

    Klára gondoskodó hívogatását támogatom.

    Én is csak várok, várok. Minden nap benézek tapasztalatért, egy-két jó szóért.

    Mandy, nem jöttél hajnalonta.

    A gyönyörű fehér leánderünk egy friss csúcsán jelent meg a levéltetű, de elintéztem tanácsodra.

     

    Kertember, most bontja szirmait a hortenzia a kertben. Két színem van, rózsaszín és egy lilás árnyalatú. 

     

    Mondhatnám Klára: "tiszta apja ez a gyerök", mármint a csibe. Mégsem hófehér lesz.

     

    Sajnálom, hogy a patiszon helyett nem cukkinit vetettünk. Ha most vetem késő? Csak egyet vagy kettőt. 

    előzmény:
    klára13 (437)
    2012-06-22  21:37
  53. 2012. június 22. 21:37437.

      Alig találtalak meg, Margó, annyira elmaradtál.

      Volt-e eső most nálatok is? Nálunk derék zivatarok csapkodtak és áztattak éjjel. Nagy örömömre.     

       Egy darab csibe van.

     

     

    előzmény:
    margo1958 (359)
    2012-06-05  04:49
  54. 2012. június 22. 21:31436.
      Elszálltak-e a fekete izék az ibolyáról, Rupcsi?
    előzmény:
    rupcsi (364)
    2012-06-05  14:37
  55. 2012. június 22. 21:28435.

       Hová lettél, kedves Sonnya? Zsuzsi is keres...

       

    előzmény:
    Sonnya (366)
    2012-06-05  21:23
  56. 2012. június 22. 21:24434.

          Mi újság nálad, Rea?

     

     

      Hoztam neked igazi virágot is. Kedvenceim egyike a tűzliliom.

    előzmény:
    Rea73 (411)
    2012-06-12  17:52
  57. 2012. június 22. 21:20433.

      Sokat gondoltam ma rád, Mandy, miközben a paradicsommal foglalkoztam.

      Jó termés ígérkezik. 

      Valamit látok a leveleken, néhol halványan sárga foltot. Mi lehet? Gomba ellen pérmetezzek?

      Tehát szintén trágylével öntözöl. A tyúkocskkákét gyűjtögetem össze, nekem innét van a nedű.

      

    előzmény:
    mandy44 (429)
    2012-06-20  05:03
  58. 2012. június 22. 21:19432.

    Kellemes estet, remélem locsolni nem kell Nálatok sem.

    Mi történt a paradicsomoddal, eltörtek az ágak? A karó nem nőtt a paradicsommal? No majd korrigálod.

    A képeken már fehéredni látom a termést, ami az érés indulásának a jele.

    Sajnos, közel ültettem én a miénket, lehet hogy nem lesz jó a végeredmény. Persze a miénken még pici a bogyó.

    Tudjátok mit csináltam próbaként a rézdrót helyett? Palántázáskor az árokba locsoltam rézgálicos vizet. Persze lájtosat ám. Lehet, hogy "halottnak a csók", de aki nem próbál, az nem tapasztal. 

     

    Kapor: Ha vetem, nem kel, de ha elszórja a magját, tele a kert. Így én vagyok kénytelen alkalmazkodni hozzá. Van egy tő mocsári hibiszkuszom, most az körül virít a kapor. Nem mondom, jól néz ki, de ez van. 

     

    A forgóm fájása nem hiszem, hogy megfázás, hanem a napi több kilóméter jövés-menés,  megszokástól eltérő mozdulatsor, cipekedés stb. A kort nem veszem számításba juszt sem.

     

     

    előzmény:
    klára13 (431)
    2012-06-22  20:06
  59. 2012. június 22. 20:06431.

      Javulást kívánok, Jara. Nagy melegben könnyű megfázni. Nekem a kőpadlón való mezítlábazás szokott betenni. Mármint az ízületeimnek. Ezért  papucsozok, bár hőségben a hideg kő nagyon csábító.

       Jaj nekem! Mindent megtettem, hogy növekedjenek a növények, és ami hirtelen megtörtént a paradicsommal, szinte megrémített.

      A kapor engem utál. Még soha egyetlen szem mag sem kelt ki nálam.

    előzmény:
    jara (430)
    2012-06-20  08:57
  60. 2012. június 20. 08:57430.

    Holnapra kellemes kerti hajnalt kívánok, ma estére pedig hűs szellőt.

    Mandy kedves, elmennék én hozzád valami hasznos növénynek.

    Eddig csak kutya akartam lenni valakinél, akinél a kutya nagyon meg van becsülve. 

    Én is elbabráltam két tő gyönyörű muskátlit. Az egyiket kiültettem a cserépből a kertbe és alátrágíáztam, a másikat egy szupi kaspóba tettem.

    Aztán furcsálltam, hogy sárgul, gondoltam melege van. tegnap előtt vettem észre, hogy a kaspó félig van vízzel. Most szárítom és hűsöltetem, hátha visszatér.

    Uborka nálunk is úgy áll. Virágzik és kezdemény is van.

    A kaprot már évek óta így csinálom, sőt botmixerrel összezúzom és jégkocka-tartóban kis kockákra fagyaszom és a gyalult tök mellé a zacsiba teszek egy fagyott kaporkockát és így fagyasztom a tököt télire. 

    A savanyúubiba szálasan teszem a fagyott kaprot, de felforralom a lével.

    Muszáj, mert mire van ubi, a kapornak már csak elszórt magja van valahol.

    Az én eresztékeim most szikrázva csikorognak és nagyon fáj. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_337076 (0)
     
  61. 2012. június 20. 05:03429.

    DÜBÖRÖG a kanikula )) ilyenkor hajnalban mindent kinyitok eleg jol lehutom a hazat es a napkelte elott besotetitek , igy nagyon jol el lehet viselni napkozben .

     DE kialakitottam egy kis sarkot a teraszon  ahol a hotpenben könnyuszerrel megsutok fozok  egytal etelt , igy nem kell bent feleslegesen melegiteni a hazat .

     

     

    Meleg van, EZ  a jo  !!!!!))))))ennek van itt az ideje ,, ha valaki nyugos   ez miatt ))))akkor gondoljon arra hogy egesz telen EZ UTAN  vagyakoztunk, sirdogaltunk )))))))))) 

     a jo meleg es fenyes utan ))))

     

     legyen szep a napotok  udv a kertembol MM

    előzmény:
    mandy44 (428)
    2012-06-20  04:56
  62. 2012. június 20. 04:56428.

    Tavaj a lidlben vettem azt a nagy hosszukas  zoldes sargas barnas csikos sargadinnyet  eszmeletlen finom edes volt, es a magjat el  is ulettem egy szem lett ,  de nem szamitottam ra vagyis nem  vettem eszre es  veletlenul,

     kihuztam a szarat  pedig mar jokora .

     

     Na az iden nagyon odafigyelek ra , kivancsi leszek besikerul e ???

     mar tyuktojasnyiak, a kisdinnyek )))

     

     Valahogy az iden olyan igerets a kertem most meg annyi minden kinalgatja magat )))) olyan szep.

     

    DE? tudjatok mia garancija ))) arra hogy meg is maradjon ??? Igen a fentiek dontenek )))

     

    VIGYAZZATOK !!! Nezzetk meg a leander levelek fonakjat mert nalam megjelent SÖT egyre tomegesebben jelentkezik a SARGALEVELTETÜ ... eros a gyanum hogy ezek miatt betegedtek meg es majdnem a pusztulasba mentek a szepseges  leandroszaim .

     

     most az a kudarc ert hogy valamiert a fuxiaim megadtak magukat , elhervadtak  negy csereppel... hogy miafene tamadta meg oket ?? Lehet hogy en ÉN ????)))))vagyis tullocsoltam ??? Na ez tolem kitelik sajnalom oket ..((((((

     

     

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_337076 (0)
     
  63. 2012. június 20. 04:38427.

    ..irtam mar ???

     

     nekem mindig koran elerik a kapor  a kertben ,

     

     szaritottat meg nem szeretem a kovaszosuborkaba rakni ... ILYENKOR mindig szedek egy egy jonagy csokrot es lefagyasztom, igy osz fele is van ""FRISSZOLD"" kaprom az imadott kovaszos uborkamhoz .

     

    amibe  teszek vereshagymat fokhagymat es zold borsikafuvet is .

       IMADOM, )))

     

    ma meg veszek egy adagot es ez még  bóti lesz de mar tegnap levettem az elso uborkat amit megettem zsiroskenyerrel.

     

    Mar keszulnek a kisuborkak most kb egy -ket   centisek.

     

      Jara anno nekem is voltak teknocok sajnaltam oket )))) elajandekoztam egy gyereknek aki jobban szerette oket mint en .

     

     

    JAJJJ olyan nagy az oromom ERIK AZ ELSOSZEM fugem   persze konteneres tartasbol eredoen ...

     

    a szabadfoldiek sajnos elfagytak ,,  erdemes konetenreben nevelni ha van fagymnetes hely pince, lepcsohaz, kazanhaz, garazs ahol lehet tartani mert halas ... van egy olyan amin 42 szem fuge keszulodik arra hogy elmajszoljam )))  de a tobbin is 25 -30  szem van .

     

     

     

    előzmény:
    jara (422)
    2012-06-17  08:28
  64. 2012. június 20. 04:26426.

    Klara sokkal jobban SÖT csak a fa paradicsomot szeretem.

    Besikerult ugyan ket foldszintes is , azokrol leszedegetettem tegnap az also leveleket hogy minel elobb erni kezdjen , ugyanis mar kello nagysagu a bogyoja .

     En mindig CSAK szigoruan csak egyet nevelek egy edenyben,--cserepben--a kiultetesig.

     NAGY! cserepben balkonon is lehet paradicsomot nevelni CSAK egy szalon.

     

    Probabol en is nevelek  egyet egyet ket fa viragladaban  es allvany mellett.

     

     MUKODIK !!))))

     

     KIVALO !!

     

    tobb tapanyagot  es vizet kivan -- ezt aztatott istallotragya formajaban kapja --

     

    Minden esetben kikell csipkedni JOKRAN a honaljhajtasokat . Mert ha nem akkor  tobblesz ugyan a termes de ertektelenebb. 

     

    Ha nem koran csipkedjuk ki utana mar megjelennek a bimbok es akkor TUTI hogy sajnaljuk esrajta marad .

     

    Nem tudom emliitetem e hogy egykoktelt talaltam a malnak koze ultetve es onnan at hoztam foldlabdaval a terasz sarkahoz jonagy)))

     

     mar kb 80 cm -es es MEGMARADT !! ugyan nappalra arnyekolva van .. na ?? lesz nekem is MAGASRANÖVÖ )))) ----remenyeim szerint ))) 

    előzmény:
    klára13 (425)
    2012-06-19  22:02
  65. 2012. június 19. 22:02425.

      Képtelenség.

      Most megírom harmadszor.

      Mandi, azt hittem, apró,  zömök paradicsomot vetek, és ma már magasabbak, mint én. Ötöt vetettem egy-egy nagy cserépbe.

      Éppen úgy ki kell csipkedni a hónaljhajtást, mint a másikaknál?

      Ültessem kis őket a kertbe árnyékolva, öntözve óvva? Vagy hagyjam a cserepekben? 

    előzmény:
    mandy44 (424)
    2012-06-18  14:50
  66. 2012. június 18. 14:50424.

    JARA a koktel paradicsom szinte mindent kibir meglepodtem en is hogy mennyire erzeketlen )))))) es az ize ??? felulmulja mindeniket

     

     Jovore tuti hogy jobban odafigyelek ra van egy to igaz bent a hajtatoban de mar erik az elso kotes ...

    előzmény:
    jara (422)
    2012-06-17  08:28
  67. 2012. június 18. 14:47423.

    Keresem a szavakat a meltatasra ami az NLCÉT megilleti de csak obszcen jut az eszembe ...

     

     

     

     

     

     

     

    Klara szivem az a futoparadicsom az a koktel ...nekem is van ha egy szalon neveled akkor NÖMINTÁLLAT )))))) nem kell neki semmi extra tap.

      Most reggel athoztam egy elegge hatranyos helyzetbol egy palantat , foldlabdaval es a terasz sarkahoz ultettem at .. betakartam vizesronggyal es meg kapott egy sotetito takarast is .. remelem atveszeli )))

     

     na itt nohet jomagasra )))

     

     eszmeletlen finom az ebedem a sajat cukkinobol..

     

     

     

    http://gabojszakonyhaja.blogspot.h u/2009/07/sajtos-cukkini-rudacskak.html

     

     es ehhez csinaltam sajat ujkrumplit petrezselyemes  piritottat    de nem volt itthon yoghurtom igy a zsirtalan tejfolbe kevertem  de sok lett es eveskozben a maradekba martogattam a krumplit es a cukkinit mennyei volt ..

     

    De mivel itt a cukkini zezony )))) EZT

     

    http://terebess.hu/tiszaorveny/zoldseg/cukkini.ht ml

     

     gondosan olvassatok VEGIG !!!!

     

     

     mindenjot nektek es nekem is ))))

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_337076 (0)
     
  68. 2012. június 17. 08:28422.

    Szép napot kívánok.

     

    A "fészekalja" nagyon aranyos. Olyan pipiskedve szemléli a világot, igazán kedves nekem.

    Teknősünk megtalálta a kijutás módszerét. Kerítettünk neki helyet hálós drótból, erre símán felkatpaszkodik rajta, átbillen és kint is van.

    Mókás próbálkozásai is voltak, mert többször visszaesett a hátára.

    Most erősíthetjük, magasíthatjuk a dróthálót, - amely eddig kb. 15 cm. magas volt - pedig így sem üdítő látvány a virágoskert elején.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_337076 (0)
     
  69. 2012. június 17. 05:02421.

    Joreggelt az iment irtam egy JOHOSSZU levelet es az nlc rendszre felfalta ...((((

     

     nincs most kedvem ujra irani ..

     

    Imadnivalo Klara az a kispipe tiszta anyja ))))))

    előzmény:
    klára13 (420)
    2012-06-16  17:14
  70. 2012. június 16. 17:14420.
      Íme, a teljes fészekalja:
    előzmény:
    jara (418)
    2012-06-15  13:15
  71. 2012. június 16. 17:09419.

      Mandy, vajon a filmen elárulták-e a flakonból csepegtetett  tápdús víz összetételét? Olyasmiként hat, gondolom, mint a lassan lebomló műtrágya, naponta adagolja a növénynek a tápanyagot. Mert a tiszta víztől így, sajnos, aligha nő. Zseniális találmány!

       Nagy sikert kívánok!

       a kenyérsütésnek, hozzád hasonlóan, Mandy, nagy híve vagyok. Mindenféle magosat sütök, korpás lisztből. 

       Az árnyékolásról szóltál, azonnal átrendeztem teraszomat, a paprikákat árnyékba tettem. A paradicsom, úgy képzelem, szereti a napsütést, hiszen a világ legízletesebb paradicsomait Szicíliában, az izzó hőségben termesztik. 

       A dinnyét a komposztdombra ültettem, kevés reményt fűzök hozzá.

       Van egy üres sorom, a borsó helye. Lehet még esetleg bokorbabot vetni?

      

    előzmény:
    mandy44 (417)
    2012-06-15  06:18
  72. 2012. június 15. 13:15418.

    Kellemes napot kívánok.

     

    Húúú, ez a paradicsom....

    Ha elgondolom, akkor a borsó is mehet így, ami Klárának van.

    Amin még töprengtem. A ház melyik oldalára állványozzunk. 

    Aztán hozzájön a  növényvédelem. Hogyan?

    Ennyi házi feladat jutott neked Mandykám a videó bejátszásért. :)

     

    Klára, a kihűlt tojás nem jó tojás.

    Amíg a kotlós lent végezte a dolgát, a tojásokat takarták meleg ruhával.

    Naponta ugyanabban az időben, max. fél órára. 

    A kotlós általában kukoricát kapott a keltetés ideje alatt, mert abban több az energia. Víz volt előtte a kosárban lévő fészekben.

    Egyébként a "kőtojás" sem kamu, mert először azt tettek alá, hogy teszteljék a kotlóst és melegedjen a fészek. (egy-két napig) 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_337076 (0)
     
  73. 2012. június 15. 06:18417.

     Nezzetek igy is lehet paradicsomot nevelni ,, nem is en lennek ha nem probalnam ki )))

     

     SÖt meg most sem kesö )))

     

    http://www.youtube.com/watch?v=wk6A1-zJlXo&feature=related 

     

     

     de van egy masik video is ahol a csiras krupmlit a gyepre rakjak sorba rakupacolnak egy keves foldet es attol fogva ,  mar csak komposzttal  nyirott fuvel, takarjak ,, es sok krupmli lesz ))) azt en   is kiprobalom.

     

     Klara en  rendszeresen sutok kenyeret  tudom hogy adalekos a liszt de mit tegyunk,   ......meg mindig tutibb a hazi kenyer mint a BÓTI)))))

     

    Akkora köd van hogy nem latni at a masik oldalra .

     

     Nemregen voltam Szloveniaban , meglepodve figyeltem fel arra ,

     

    hogy majdnem minden kertben van  arnyekolt resz, megpedig ugy hogy egy viszonylag magas ,  fakeret van lecekbol, megepitve , es annak a tetejere volt rahuzva a rachel halo.

     

    Igy arnyekolva is van  es a jegveres ellen is ved ,, sajnos erre nekunk is fel kell keszulni .. 

     

    nekem egyenlore a paradicsomom van igy vedve meg a paprikam . Annyit dolgoztam vele, sajnalnam ha elpusztulna .   egyebkent a haloval arnyekolt paprika nagyon halas .... azota jobba no, es mar van nehany parcentis paprikam is ,,,

     

     VEGRE !! beindult a padlizsanom is , a minap panaszkodtam hogy nem akar nöni...

     

    Tegnap felhuzta ferjem a borsot eppen jokor mert utana olyan eso esett hogy nem lehetett belepni a kertbe , igy megovta a rothadastol, ami tuti bekovetkezett volna ,,

     

    eg is pucolta a lelkem es mar a fagyasztoban didereg a borsom , nagyon szep egeszseges !!!

     

     Most dinnyevel jatszogatok, hatha lesz belole valami, a felszedett ujkrumpli helyere  raktam a palantat . 

     csinaltam egy godrot abba raktam tragyat es oda ultettem , na erre befizetek ))))majd augusztusban megmondom mi van ))))vagy milett belole , egyenlore a pici dinnyem meg csak 3mm-es )))))

     

     addig veszem a boltbol, tegnap a lidlben

     160 ft volt egy kilo, hat......vettem.....imadom es  meg is     érdemlem)))

     

     

     

     

     

    előzmény:
    klára13 (416)
    2012-06-14  10:43
  74. 2012. június 14. 10:43416.

      Bizony, így ment a növényvédelem, és a lisztben sem, egyebekben sem volt "adalék", mint ma. Már a malomban beleteszik. Aztán következik a pék adaléka.

      Az árnyékoláson én is töprengtem már. Kertem 3.80 széles, valahogyan meg lehet oldani e hatalmas távolság áthidalását!

       Jó munkát kívánok!

    előzmény:
    mandy44 (415)
    2012-06-14  05:43
  75. 2012. június 14. 05:43415.

    Joreggelt !! jon a meleg es fenyes  KANIKULA!! KAPaSZKODJUNK )))

     

    Klara en az uborkan vettem eszre , azonnal kenes akcioba leptem es egyenlore megallitottam .

     

    Regen nem is volt mas csak meszkenle, meg kenoszappan . es mukodott a vilag a vegyszerek jodraga jelenlete nelkul is .

     

     Anno illatszeres eladonak tanultam , es reszt kellett  venni haztartasibolti gyakorlaton is .

     

     Nagy hordokbol kanalaztuk  lapatoltuk ki a kenyoszappanyt)))) es csomagolopapirba teve  dobtuk a merlegre .

     Jott a neni szerdan az ejtoernyovel a hatan --ez a batyu volt --)))a piacos napja utan es azt mondta

     

    "kedveskem kerek egy kila kenyöszappanyt meg egy kila darabos kekkovet"

     

    hazament es a zuraval lepermeteztette a szolot a kertet .)))

     

    Most hogy ilyen meleg es paras az ido  rohamosan fog  jelentkezni minden nyavaja  a novenyeken .

     

    Tuljadonkeppen ,, --mert ezt mar kiprobaltam mukodik--

     

    ha a novenyeket kicsikoruktol fogva  RENDSZERESEN !!!CSAK meszkenlevel permetezzuk, akor nem jon ra a betegsegek tomege .

     

     Csak az a baj hogy maceras , es igy az emberek hamarabb nyulnak az egyszeruen elkeszithet vegyszerekhez ,, mert ugye a kenyelem az nagy ur .

     

    azt vettem  eszre   ez nem is ujdonsag )))hogy a novenyek a kaktuszon kivul )) nemigen szeretik a tuzonapot . ahol tudok  haloval arnyekolok, meg a meleg imado paprika is halas erte ...

     

     

     

     

     

    előzmény:
    klára13 (414)
    2012-06-13  22:59
  76. 2012. június 13. 22:59414.

      Megjelent nálam a lisztharmat a cukkinin, Mandy. Eleinte azt hittem, hogy az a szép minta a levélen azért van, mert másféle levél. Életem alkonyán csecsemő vagyok a kertészkedők között!

      Aztán gyanakodni kezdtem, és lefújtam ThiovitJettel, kéntartalmú szer, sem élelmezési, sem munkaegészségi várakozási ideje nincsen. És láss csodát! Másfél óra múlva a levelek sötétzöldek voltak, két levélen kívül híre-hamva sem volt a lisztharmatnak. Vagy ez így természetes? 

      Learattam a borsót, isteni borsópörköltet készített menyem. A többit befagyasztom. A futóborsón  megjelent az első virág. Jövőre csak ilyet vetek.

    előzmény:
    mandy44 (408)
    2012-06-12  05:50
  77. 2012. június 13. 06:16413.

    SZEPNAPOT!

     

    Jara elokerestem az eredeti kisero cimkejet, es arra az van irva hogy az eres juliustol szeptemberig tart .

     

     Megnyugodtam , hogy nem kenyszeres érés.

     

    Jajj csak egyszer sikerulne egyetlen bokrot megorizni .

     Talan most sikerulni fog .

     

    Tegnap it ORIASI eso esett egy darabig nem kell locsolni .

     

    De a  gaz is igyekszik versenyre kelni velem )))

     

    Klara a tyuknak tenyleg nagyon szep piros a tarjuk, ez biztosan az atkamentesietstol van .

     

    Sajnos az atka egy komisz kartevo, nalunk sajnos aktivan jelen van .

     Meg a gyepen is latszik.

     

     

     

     

    előzmény:
    jara (409)
    2012-06-12  14:33
  78. 2012. június 12. 23:39412.

    Szia Kertember! 

     

    Nem tudod véletlenül, hogy az arankát hogyan lehetne kiírtani? A lucernamaggal behurcoltam a földemre. tavaly tövig égettem mindet lángszóróval, mert ezt ajánlották. De idén megint van és új helyeken is felütötte a fejét.

     

    Hogyan tudnám kiírtani? gyomirtó jó lenne rá? Azt még sosem használtam.  

     

    Köszi a választ!  

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-04-06  19:26
  79. 2012. június 12. 17:52411.
    Köszönöm a szakértést Klára neked pedig a cukkinis receptet köszönöm. Mindenképp kiprróbálom majd.
    előzmény:
    Kertember (405)
    2012-06-11  17:46
  80. 2012. június 12. 15:34410.

      Jara, nagyon elhúzódott az időszak, ahogy a tyúk alá raktam a tojásokat,  teljes hét is volt közöttük. A napokban el kell dőlnie a dolognak. Köszönöm, hogy érdeklődtél. Még azt, ha megkérdeznéd, hogy egyszer kihűlt állapotban találtam a két tojást, elhibázta Bolyhoska. Vajon ez ártott-e nekik? Zsófim szerint, amelyik tojás meleg, az jó. A záp hideg marad. Mire mondtam, attól tartok, hogy a kőtojás is átmelegedne a kotlós alatt!

      Nálunk esik. Nálatok is? Jó ez, legalább a benti  dolgokkal foglalkozom, bár most a borsót levágni készülök. Ideje kifejteni.

      Elromlott a fényképezőgép akkuja, ezért nincs egyelőre kép. Igyekszem beszerezni, be kell érte mennem Óbudára.

    előzmény:
    jara (409)
    2012-06-12  14:33
  81. 2012. június 12. 14:33409.

    Kellemes napot kívánok.

     

    Köszönöm a szakmai beírást Kertember. Persze már belekontárkodtam egy kicsit, mert két vízágnak lekaptam a  tetejét ijedtemben, mikor láttam, hogy nem érte el a permet és zsugorcsomós a csúcsa.

    Jövőre parlaggazdaságot fogunk kialakítani azt hiszem.

    Van egy (a sok közül) rossz tulajdonságom. Ha látom a sok levéltetűt, vagy egyéb rovart ami csoportos, libabőrös leszek, égnek áll a hajam és viszket a bőrőm.

    Mandy lelkem, a szomszédék ez évben vett áfonyájuk nem érik még.

    Biztosan fajta-tulajdonság, de mondhatnám azt is, hogy a kényeztetésbe pirult bele. 

    Klára, megkérdeztem anyukámat, lámpázták a tojásokat régen, de az ültetés második hetében. ( átvilágítás) A kötött (csibés) tojások sötétebbek voltak, a zápok világosabbak. Az utódok kibújása után már biztos nem lesz eredmény, mert olyan is lehet, hogy "belefullad" a tojásba a kiscsirke, tehát elhal a tojásban. 

    A picurka Hópillét muti meg kérlek. 

    előzmény:
    mandy44 (408)
    2012-06-12  05:50
  82. 2012. június 12. 05:50408.

    Joreggelt szep napot fenyeset  es meleget, kartevoktol mentes kerteket ismet es folyamatosan tag für tag vagyis mindennap.

     

     Ejjel essen kis eso nappal pedig ragyogjon ))))

     

     Kertember gyonyoruek a viragaid.

     

    jo hogy itt vagy es  iranyitasz bennunket , amit nem tudunk  azt  megtanuljuk.

     

     KLARA igen a tyukok es egyeb madarak is pl a fecskek  is atkasak... szenvednek is tole rendesen ..

     

    nahat nahat en is jartam mar igy hogy a lelkesen elokeszitett tragyalevem, aldozatul esett a ferjem buzgosaganak )))

     

     

    A cukkinit en ugy rantom ki hog y ket vekony szelet koze egy keveske sajtot teszek FIIINOMM !!

     

     Ezt a fagyasztasos modszert en is kiprobalom .

     Egy idoben ugy fagysztaottam hogy kipanirozva raktam el, EGYSORBA rakva  a foliaba es harmonikara hajtogatva igy nem ertek ossze .

     

    NALAM a padlizsanok nagyon nehezen akarnak beindulni marmint a plantak , NEMNONEK !!   (((((pedig mar egyeseken a virag is megjelent .

     

    Tavasszal vetetm egy tö afonyat jodraga volt ))) de nem birtak ellenallni .

     

    Keszitettm neki egy SAJAT HÁZATAJAT )))) vagyis egy godrot kibeletem atereszto  agro foliaval,  IGAZI JO neki valo folddel megraktam es BEINDULT ÉL !!! HURRÁÁÁ a levelei is szep sotetzoldek.

     A  vasarlaskor rajta levö  viragokbol  gyonyoru termesek novekednek, ES ? ami a meghokkento  azsmomra elkezdett erni

     

     

    NEM KORAI EZ ???

     

    Vagy ilyen fajta ????

     

     

    előzmény:
    klára13 (393)
    2012-06-10  20:46
  83. 2012. június 11. 23:43407.

       Az hiszem, ránk is ez vár, Rea, nálam most kezd teremni a cukkini. Kár, hogy ezt tartósítani nemigen lehet. Vagy egyáltalán nem.

       Ez t találtam, talán fagyasztás után is ehető lenne, ki fogom próbálni, hiszen télen nem fogok tudni elővenni vegyszermentes cukkinit!

     

    Hozzávalók: 1 kg zsenge cukkinifokhagymaolívaolajsóételízesítőbors Elkészítés:

    A cukkinit uborkareszelőn lereszeljük, majd felhevített olívaolajra öntjük. Sózzuk, megszórjuk ételízesítővel, borsozzuk, és elkezdjük fonnyasztani. Nem kell alá víz, mert a cukkini enged annyi levet, amennyi kell. Addig fonnyasztjuk, amíg a cukkini *rongyos* lesz. Ekkor rászórunk ízlés szerinti mennyiségű, apróra vágott fokhagymát. Egyszer megkeverjük, lehúzzuk a tűzről, kihűtjük. Pirítósra kenve isteni...

    Megjegyzés: A családom imádja... nem győzöm csinálni, főleg ha a cukkininek szezonja van. De csak a kicsi, zsenge cukkinik alkalmasak a recepthez.

     

    előzmény:
    Rea73 (404)
    2012-06-11  17:01
  84. 2012. június 11. 23:37406.

      Csodaszép virágaid vannak,  Kertember. Köszönöm, hogy átadtad nekünk őket.

      Ilyen jégkárt még sosem láttam. Örülök, hogy kiheverte kerted - és Te szintén. 

      Nálunk a levágott ágakat ki lehet tenni a kapu elé, összekötve, aztán elviszik. Ma több helyen is láttam ilyen csomagot. Tűnődtem, elmenjek-e értük összeszedni. De valahogy szégyellném, úgy éreztem, mintha kukáznék. Lehet, holnap rászánom magamat, teszek egy kis kukázó körutat Suzukimmal. Esetleg magammal viszem Benikémet, bátorításul. Ő mindenben benne van, kalandként fogja fel az ilyesféle ötletet.

    előzmény:
    Kertember (405)
    2012-06-11  17:46
  85. 2012. június 11. 17:46405.

    Az első képen azok a bemélyedések ne biztos, hogy rágások. A cékla szokott ilyen árkokat nevelni a felületén. Ingadozó vízellátásnál néha megreped, amit szépen benő. Felületi nagyobb rágásokat többnyire a meztelen csigák okozzák.

    A második képen talajlakó kártevő rágása látható. Én drótféregre tippelek.

    Ezek mit sem vonnak le a cékla beltartalmi értékéből.

    előzmény:
    Rea73 (404)
    2012-06-11  17:01
  86. 2012. június 11. 17:01404.

    Sziasztok,

    Látom mindenki nagyon aktív a kertjében és itt a fórumon is

     

    Az én aprócska kertemben iszonyatos mennyiségben terem a cukkini, ma vittem a kolléganőknek is, mert már cukkinit ettem, cukkinivel... salátába, rántva, szendvicsbe, még sütibe is került (nem érződik rajta az íze)

     

    a céklámat viszont megrágcsálta valami mire értékelhető nagyságú lett a gomója...Lefotóztam, van esetleg valakinek ötlete, hogy mi volt a kártevő éshogyan tarthatnám távol a maradék állománytól?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  87. 2012. június 11. 09:53403.

    És a cickafark változatos színeiből három.

     

    előzmény:
    Kertember (400)
    2012-06-11  09:50
  88. 2012. június 11. 09:52402.

    És a cickafark változatos színeiből három.

     

    előzmény:
    Kertember (400)
    2012-06-11  09:50

Címlap

top