Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Biokertészkedés

Kertember
Létrehozva: 2012. Április 6. 19:26

A biokertészkedés évtizedek óta nagy népszerűségnek örvend a kertészkedők körében. Minél messzebb kerülünk a természettől, annál nagyobb misztikum számunkra az efféle kertészkedés. Hajlandóak vagyunk azt hinni, hogy ez valami olyasféle kertgondozási módszer, ami nagy szakismeretet, komoly megelőző kísérleteket kíván. Pedig nem szól ez másról, mint a kertünk alapos ismeretéről, a megfigyelésről és a szeretetről.

A biokertészkedés népszerűsége keletkezésétől számítva töretlen. Oka hol ebben, hol abban keresendő. Napjainkban népszerűségéhez nagyban hozzájárulnak az élelmiszeriparban zajló fejlemények, amelyek nagyfokú bizonytalanságot okoznak a fogyasztók körében. Ma már szinte van olyan élelmiszer, ami nem is látott természetes anyagot. Olyan dolgokat eszünk nap mint nap, amelyeknek hatása ismeretlen az emberi szervezetre. Egészségkárosító hatásukat hol cáfolják, hol megerősítik. Sajnos egyik hírnek sem hihetünk, mert minden attól függ, hogy ki finanszírozta azokat a kísérleteket, amelyekkel alátámasztották a hírt. Eljutottunk oda, hogy egy termék komoly előnyre tesz azért, mert „csak” természetes anyagok felhasználásával készül. A termék ezen tulajdonságát aztán drága reklámokban kürtölik világgá. Könyörgök, mégis miből kellene készülnie az élelmünknek, mint természetes anyagból?

Megnyugodhatunk attól, hogy „csak” természetes anyagból készült élelmiszert fogyasztunk? Á dehogy. Mik ezek a természetes anyagok? Hogyan állították elő őket? Milyen szerekkel kezelték termesztésük során? Hogyan takarították be őket? Hogyan kezelték addig, amíg termék nem lett belőlük? Számtalan olyan kérdés, ami mind befolyásolja azt, hogy milyen minőségű élelmiszer kerül nap mint nap az asztalunkra. De mi van akkor, ha magunk állítjuk elő élelmünket, vagy legalább annak egy részét? A kérdés költői. Mindenki tudja a választ.

Keressük együtt a megoldásokat. Tanítsuk egymást a természetes kertészkedésre. Ebben szeretnék segíteni annak, aki ilyen termesztésben gondolkodik. Igyekszem megosztani ismereteim, tapasztalataim e téren. Igyekszem hobbikertészek számára is „fogyasztható” ismeretekre átdolgozni a szakirodalmat. Tartson velem, akinek kedve van hozzá.

  1. 2012. május 14. 07:08301.
    Ez áttelelő borsó, azért ilyen. Nekem a petrezselymem nem kelt ki, kétszer is vetettem.
    előzmény:
    Sonnya (297)
    2012-05-13  21:01
  2. 2012. május 14. 07:06300.

    Nem egyszerű a kert rendbe tétele, de birkózom vele. A fűnyírás a férjem dolga, az összes többi az enyém. Nem unatkozom, de nem is panaszkodom, mert szeretem csinálni. Ott kezdem a napot, és ott is fejezem be. 

    A flöldibolha ellen én fahamut szórtam ki, elűzte őket, csak eső után újra szórni kell. Érdekes ez a repcés megoldás is, na és a paradicsom-borsó felfedezésed  Sajnos nekem is a borsó mellett vannak a paradicsomok. 

    Kérném szépen a borsómag "lelőhelyet" priviben. 

     

    Szép napot és egy jó kis esőcskét mára! (legalábbis nekünk)

    előzmény:
    klára13 (298)
    2012-05-13  23:09
  3. 2012. május 13. 23:15299.

      Nagyon szép a bambuszos borsó, köszönöm, Szonnya. Sajnos, több okból megvalósíthatatlan nálam. A háló csak kétméteres lesz, azt gondolom, hogy a túloldalán majd lelóg.  Persze aggódom, hogy fejébe száll a vér.

      Több jó dolgot olvastam Margit kertészblogjában. 

    előzmény:
    Sonnya (295)
    2012-05-13  09:18
  4. 2012. május 13. 23:09298.

      Hatalmas kerted van, Margo. Hogyan lehet ekkora területtel ilyen remekül boldogulni? Az én cseppem is nagy munka.

      Futóborsót az egyik internetes bolhapiacon vettem, ha beszerezni kívánnád, megadom az eladó elérhetőségét privátban szívesen, így nem kell regisztrálnod. Bár lehet, hogy nagy bolhapiacos vagy, mint én. 

      Kertem ma rengeteget fejlődött, kihasználtam a borongós időt, palántáztam, vetettem.

       Nagy felfedezést tettem! Vadrepcének vélem a gyomot,  amit eleinte meghagytam,  mert nem tudtam  beazonosítani, aztán irtottam, de maradt néhány. S mit láttam ma? A földibolha jól megrágta, körülötte a növények épen maradtak. Ezért aztán átpalántáztam a gazt az apró termetű kínai kel közé,  amit már kikezdtek. Most olvastam, hogy gombabetegségek hordozója. Lehet, hogy csöbörből vödörbe ... ?

       Másik esetem beigazolta a növénytársítás hasznosságát. Két sor borsóm közül az egyik mellé tévedésből paradicsomokat ültettem. És az szemmel láthatólag kisebb a paradicsomtalannál. És a szegény kis paradicsomok nagyon rossz bőrben voltak. Kihúzkodtam őket.

       

      

       

      

    előzmény:
    margo1958 (296)
    2012-05-13  20:42
  5. 2012. május 13. 21:01297.
    Jaj, nagyon szép a borsód, nemsokára szedheted is. Szép a sárgarépa is, egy kicsit irígy vagyok, mert az enyém nem kelt ki. Na de a másodvetés remélem jó lesz.
    előzmény:
    margo1958 (296)
    2012-05-13  20:42
  6. 2012. május 13. 20:42296.

    Klára, nagyon szép a kertecskéd! Olyan jó lehet ott üldögélni a teraszon, és közben gyönyörködni a szépen fejlődő növényekben Nagyon jó ötletet adtál a jövő tavaszra, elmentem magamnak a beültetésedet. Az utacskád is szuper lett! 

     Én már tavalyis így támasztottam meg a borsóimat, csak most egy kicsit túlnőttek a gallyakon, muszáj volt támasztékot készíteni hozzájuk. 

    Milyen futóborsód van? Honnan lehet beszerezni? 

     

    előzmény:
    klára13 (293)
    2012-05-12  19:38
  7. 2012. május 13. 09:18295.

    Hát 4 méteres háló az már tényleg felnyúlik az égbe és lesz belőle égig érő paszuly.  Találtam egy oldalt, nézd meg, itt bambuszokra van felfuttatva a bab. Nagyon ügyes és szép látvány, csak azért hely is kell hozzá. 

    http://margit2.hu/kertesz/szolovet.htm#zbab

    előzmény:
    klára13 (292)
    2012-05-12  11:46
  8. 2012. május 13. 09:09294.

      Tán elásta magát mindenki a kelkáposzta mellé?

      Gyökerezni tetszenek-e már?

      Szélviharos éjszaka után most üde és gyönyörű nálunk a világ. Igazi palántázóidő.  Ma minden végleges helyére kerülhet. Csak azt tudnám, hány nap alatt kel ki a beáztatott bab? Három nap után tekinthetem-e a területet alkalmas helynek a padlizsán vagy a paprika számára?

     

      A borsó ágacskákkal  való megtámasztását egyik kedves szomszédtól  lestem el.

      

    előzmény:
    klára13 (293)
    2012-05-12  19:38
  9. 2012. május 12. 19:38293.

     

        Zöldséges kertem mai állapota van a képeken.  Két részből áll, középen kis terasz van a nagy fa helyén. Egyik részben a gyorsan növők vannak,  a másikban a lassúak, fogalmazta meg Benikém. Így sikerült. 

      Elkészült a sárga út, amely hátra, a tyúkház ajtajáig vezet.  Nagyon boldog vagyok mindennel.

      Szép estét kívánok mindenkinek!

    előzmény:
    klára13 (292)
    2012-05-12  11:46
  10. 2012. május 12. 11:46292.

      Tegnap megvásároltam a hálót! Mint Tiéd, Sonnya, 20 méteres, mert keleti ölesbabot, uborkát, és kettőre futóborsót futtatok fel.

      A bab 4 méter magasra nő. Lehetséges vajon, hogy a 2 méter magas hálóról - alul 30 centit üresen hagyok - a túloldalon majd lelóg? Fiam azt mondta, 4 méter magas hálót lehetetlen építeni. Ezt nagyon sajnálom. Szörnyű impozáns lenne! 

    előzmény:
    Sonnya (289)
    2012-05-11  08:24
  11. 2012. május 12. 11:39291.

      Látom, Delinke, hiába vársz választ kérdésedre. Mindenki nagyon elfoglalt, hiszen a május eleje a nagy hajrá ideje a kertészkedésben.

       Amatőr vagyok e területen, inkább könyvekből összeszedett elméleti tudással, kevés gyakorlattal, e tények ismeretében tekints hozzászólásomra.

      Ha utána nézel a keresővel, számtalan képet találsz a levéltetűről. Vajon ezek jelennek meg nálad?

      Jó lenne tudni, hogy vajon róluk van-e szó, vagy valamiféle földlakóid vannak, a talajból jönnek elő. 

     De talán nem is  annyira lényeges kérdés. Bár, ha tetvek boldogtalanítanak, fokhagyma dugványozásával távol tudod tartani őket.

     A kertészkedésben a siker talán legnagyobb feltétele a vetésforgó, vagyis, hogy minden évben más növény kerüljön  az adott területre. Bővebbet erről is megtudhatsz a keresővel. Nálad erre nincs mód, ezért két megoldást tudok elképzelni:

      1. Teljesbföldcsere, a ládák kimosása hypós vízzel.

      2. A meglévő föld fertőtlenítése. Régebben a gőzölést ajánlották, én a sütőben oldottam meg, ma már erre a célra a microsütőt használom. Kissé gusztustalan megoldás, de ki kell bírni. És a föld megfelelő edényben kerül az eszközbe, a szokatlan szag pedig elszáll. 

      E műveletek után sterillé válik a föld, vagyis elpusztulnak a mikroorganizmusok.  A kártevők is, petéikkel együtt. Talán a kapható szárított marhatrágya belekeverésével pótolhatók a hasznos bacik, hiszen a föld tápereje jelenlétüktől nagyban függ.

      Delinke,  ezt tudtam segíteni. Esetleg azt ajánlhatom még,  hogy a szokásos zöldségek helyett ültess ládáidba balkonparadicsomot, paprikát. Palántákat lehet vásárolni. 

       

    előzmény:
    delinke6 (290)
    2012-05-11  08:37
  12. 2012. május 11. 08:37290.

    Szaiasztok!

    Hatalmas kertemben (2-3 láda az erkélyen), próbálok egy kis zöldséget termelni. Levél zeller, petrezselyem. Mindig tele lesz fekete bogarakkal, gondolom tetű. Mit lehetne ezzel kezdeni? Próbáltam mosogatószerre, ecettel, fokhagymával, de valahogy sehogy jött össze.

    Tavaly sem tudtam használni őket, az idén sem fogom?

    (Most még nem bogaras )

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  13. 2012. május 11. 08:24289.
    Klára, én tavaly kezdtem használni a hálót az uborkáimhoz. A 17x15 a lyukak mérete, az 50 m a hossza, a 1,7m pedig a magassága. Én hobby boltba vettem méterre, ha jól emlékszem 5 métert vettem 3-400.- Ft-ért. Tényleg nagyon jó, az uborka szépen felkapaszkodott rá, az elején kell neki segíteni, aztán megtalálja az utat. Nem lesz sáros, nagy esőzéseknél pedig nem rohad az ubi. Szerintem babhoz is nyugodtan használhatod, legalább állva szüretelsz róla.  Én úgy csináltam, hogy kinéztem a helyet, ahova megy az uborka, a háló két végét felfűztem két karóra, a férjem leásta, tett neki belülről ellenzéket és a háló két oldalára vetettem. Összel csak fel kellett húzni a karót, feltekerni rá a hálót és azt vettem elő az idén. 
    előzmény:
    klára13 (280)
    2012-05-10  12:50
  14. 2012. május 11. 08:12288.
    Pont tegnap ültettem ki a babot a szőlő közé, mert már nem volt máshol hely. Salátabab, nem tudom milyen, ilyet még nem ültettem, a férjem szereti nagyon a babot. Remélem nálam is jó szomszédook lesznek.
    előzmény:
    mandy44 (287)
    2012-05-11  04:44
  15. 2012. május 11. 04:44287.

    ...egyszer regen mig megvolt a szolonk  a hegyen  nagy buzgosagomban a karos szolo koze hogy JOL kihasznaljama helyet bokor babot ultettem  meglepetesemre nagyon szep lett , a vegen nem tetejeztuk a szolot az meg szepen beboritotta bearnyekolta a babot , az meg a gombanal is szaporabban nott es termett  negyszer szedtem le a babot. Ilyen azota sem volt ))

     

    abban az evben valamiert masutt nem jol a bab , nalam domping volt . Kenytelen voltam piacra vinni ugy hogy kimertem elore egykilos csomagokba es sorakoztak elottem az emberek olyan sikere volt a babomnak. ))) 

     

    Inne gondolom hogy a szolo es a bab JOL kiegeszitik egymast de a jo meleg paras kornyezet sem arthatott neki.  

     Most megint megprobalom a szolo koze uletetni vajjon mi lesz belole .))))

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  16. 2012. május 11. 04:35286.

    Olvasom hogy milyen ugyesek vagytok a novenyek felfuttatasaval.

     szivesen futtatom en is a babot az uborkat .

     Eleinte azert futtatm mert utalom ha saros a bab es az uborka, meg aztan a foldon fekve hamarabb meg is betegszik.

     

    Na meg a hely jo kigasznalasa is nagyon fontos akinek kismeretu a kertje .

     

    Igaz az uborkahoz nincs nagy felszerelesem , a legjobb lenne a ponthegsztett vashalo, de mindig csak keszulok venni .)))

     ennek hianyaban , a haszanalaton kivuli  foliasatos csovet szurom le es arra a negyzethalos muanyag halot feszitem ki.

     a futobab is foldbe szurt betonvas van harmas kotesben .

     

    Tegnap raszantam magamat es vettetm 2.5 kg kovaszolni valo uborkat mert mar csorgott a nyalm is erte ,, )) minden evben rengeteget eszem iMADOM alig varom hogy a kapor akkorara megnojon hogy szedheto legyen es amit kigyomlalnek azzal keszitem mar tegnap a napon is volt meg a mai  meg a holnap deleotti jomeleg  eleg lesz neki hogy megerjen .

     

    Ultettem en is a kinai meteres babot nagyon szeretem a jO izet,meg erdekes is  nagyon gazdasagos )))

     de szivesen ultetem a julisbabot is .

    Mivel a kordonos szolo az iden nagyon hezagos --kifagyasmiatt--

     

    oda is futobabot ultettem egy karoval igy konnyen felfog kapaszkodni a kordonra 

     

     a bab nagyon jol erzi magat a szolo kozott .

     

     

     

     

     

     

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  17. 2012. május 11. 04:21285.

    Szia )) nagyon ugyesen megoldottad ha nem is tudatosan a paradicsompalanta nevelest ))

     A nagycserepekbe , en is eloszerettel dugdosok kulonbozo magokat mert OTT jo helyen vanak ..)))

    Koszonom a hangyaelleni receptet nalunk az egesz kert hangyas lotetus stb..ki fogom probalni .

    En is komposzt folddel boritottam a nagy cserepeket de masutt is ,, ott meg szilvafa es meggyfacsemetek nonek. igaz nem hagyom meg , sok a paradicsom is de azokat elajandekoztam a szomszednak .

     

    előzmény:
    Sonnya (278)
    2012-05-10  11:56
  18. 2012. május 10. 22:41284.

      Nagyon tetszik, Jara, hogy a vetésforgóhoz a növény helyett  a földet forgatjátok. Mondd, fel tud vajon futni erre a hálóra a bab? Mert akkor vetek méteres babot. És a futóborsónak is szánom. Kissé aggódom, hogy vajon a szelet kibírják-e  a növényfüggönyök?

      Elköszönök, mert a metszőollóval belevágtam a kisujjamba, nehezen írok. Kis ágas-bogas faágakat tűzködtem a nem futó borsó két oldalára, támasztéknak. Nem dől el, rájuk kapaszkodik. Egyik szomszédban láttam.

      A kotlóst hogyan lehet elkülöníteni? A házban ül a tojásokon, és a 8 tojásból már ötöt kiettek alóla. Megdupláztam a kalciumot, talán segít.

       Jó éjszakát!

    előzmény:
    jara (282)
    2012-05-10  13:21
  19. 2012. május 10. 13:22283.
    Nem pépet, hanem képet!!!
    előzmény:
    jara (282)
    2012-05-10  13:21
  20. 2012. május 10. 13:21282.

    Kellemes napot kívánok.

     

    Klára, nekünk a második van, a kordonos uborkatermesztés hálója.

    Férjem keretet csinált neki, az oszlopokhoz szögvasat hegesztett és ahhoz feszítette ki. Ezért van állandó helye az uborkának, amiért az árkos vetést és az árokban lévő föld keverését alkalmazzuk minden évben.

    (saját föld, virág föld, marhatrágya keverék.) Utána már csak víz-víz nagy mennyiségben.  Ha lesz fotósom, hajlandósággal, mutatom.

    Ja, van egy izgalmas képződmény Szonja virágosában.  Sarj hajtást nevelt a fehér orgona, amit kitéptünk az elmúlt évek valamelyikén. Az idén bújt belőle egy fürt virág. Nagyon érdekes, arról is szeretnék pépet betenni.

    Kellene nekem egy fotózásra alkalmas telefon, meg szaktudás is hozzá... meg helyesírási szótár, mert a sok szakolvasásban nem tudom már az egybeírom-különírom helyesírást.

    előzmény:
    klára13 (280)
    2012-05-10  12:50
  21. 2012. május 10. 12:52281.
      Uborkát, borsót, méteresbabot akarok felfuttatni 4-4 méteres hálódarabokra.
    előzmény:
    klára13 (280)
    2012-05-10  12:50
  22. 2012. május 10. 12:50280.

      Ezeket estleg ismeritek-e?

    Nővény tartó háló 2X50 m - Budapest - Otthon - bútor - kert 

     

      Vagy:

     

    A kordonos uborkatermesztéshez alkalmazott 1,7 m széles

    Növénytartóháló 17x15x50m (1,7m széles)

    két-irányban nyújtott uborkaháló a hobbi kertekben is sikeresen alkalmazható. Az uborkaháló főként függőlegesen, vagy sátortetőszerűen felállít...

    t

     

    1964Ft

     

      Ezt a témát tanulmányozom már egészen összezavarodom.

     

      Minden tanácsot szívesen fogadok!

     

     

     

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-04-06  19:26
  23. 2012. május 10. 12:38279.

      Legyetek szívesek segíteni nekem!

      Először van dolgom növények felfuttatására szolgáló hálóra. Mit jelent ez?

    Növénytartóháló 17x15x50m (1,7m széles)

       A szélesség az, ami nekem majd magasság lesz? A 17x15 a lyukak mérte,az 50 méter a hossza? 

       

     

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-04-06  19:26
  24. 2012. május 10. 11:56278.

    Mandy, tényleg hasonlítunk. Ugyanígy sétálgatok a paradicsompalántákkal. Mondjuk én nem direkt ültettem ennyit, hanem a komposztba "véletlenül" került bele a mag. Feltöltöttem a szobanövényeimet földdel, aminek az lett a következménye, hogy az aloe vera, leander, karácsonyi kaktusz és az összes létező cserepembe paradicsom palánta van, rengeteg. Amit pedig direkt palántáztam, óvtam, védtem, az nem ment semmire.    

     A hangyákra ezt találtam: 

    "Garantált siker a hangyák ellen hosszú távon: Bórax-por és porcukor 1:1 keveréket kell a vonulási útjukba szórni, ahányszor megjelennek, ismételni. Kb. 2-3-szori kiszórás után az egész boly elpusztul. Kertben is alkalmazható, gyerekeseknek különösen ajánlott, mert nem mérgező." "....a hangyák nemcsak, hogy felfalják, hanem beviszik a bolyba, és ezzel táplálják az utódokat, így valamennyien elpusztulnak. "

    Vagy ezt:  http://cuccos.com/hobby/index.php?op=dyncont&contid=91

    előzmény:
    mandy44 (277)
    2012-05-10  06:18
  25. 2012. május 10. 06:18277.

    SzIa Klara  es mindenki )))  jot nevettem a hatosvillamoson na az en kertem is kezd hozza hasonlitani ..

     

     Sokat sikerult csinalni aparadicsom palantakbol  mintmindig ..)) ha latnatok mikor a palantakkal a kezemben teblabolok a kertben hogy hova is tegyem ??? mert mar bedugult ))))

     

    IGEN  mar kiultetettem mindent a paprikakat is , majd megmutatom milyenek ))

     

     csak remenykedni tudok es a szemeimet az egre meresztem nehogy lafagyjon vagy eleg  ha csak megfazik )))

     

    Sonnyi !!!  na mintha magam latnam benned )))anno en is nemsajnaltam magamtol a  cukkinit mert imadom ,, a szomszedok disznoi jatak jol mert igen )))80 centisek lettek ))) es SOK !!

     furikszamra hordtak el ))) itt a tokfelenek nagyon jo a fold ,, 

     

     

     

    na mar most ugy csinalom hogy csak EGYETLEN bokrot ultetek es  aztan joval kesobb megegyet ez a ketto is BOSEGES termest ad ))) 

     

    ne magad okold azert hogy egy egy mag nem kel ki sajnos van ami az egész zacskobol egysem .. ezert jo az elocsiraztatas igy meglatod melyik meddo ,, vagyis liha )))) igy mondjak felenk .

     

    en szinte mindent elocsiraztatok mert dühitö mikor lesem a foldet es semmi sem jon ki belole ,, viszont ... a gatja ennek a modszernek az ha sok a lotetu  vagy a hangya kert fodjeben akkor szivesen faljak fel a finom duzzadt magokat )))

     

     LOTETU ugyben en is varom a jotanacsokat mert nalunk NAGYON sok van ...

     

     meg most miatök van ??? hangyainvazio????? RENGETEG aggasztonak velem mert ketve amikor a nagy arviz volt elotte ugyanigy sok volt a hangya ...NANEMAN !!! 

     

     

    előzmény:
    klára13 (271)
    2012-05-08  22:18
  26. 2012. május 9. 23:42276.

       Kipróbálom, bár a borsó egyelőre virágzik. Amúgy minden szépen növöget.

       Mi újság nálad?

    előzmény:
    Rea73 (275)
    2012-05-09  23:26
  27. 2012. május 9. 23:26275.
    Próbáld ki  borsólevest, krémlevesként egy kis mentával megbolondítva. Én nemrég ettem így eyg étteremben, és nagyon finom
    előzmény:
    klára13 (268)
    2012-05-08  21:29
  28. 2012. május 9. 13:02274.
    Igen locsoltam rendesen, sőt még  csalán trutyit is kaptak és mégis kiszáradtak. 
    előzmény:
    klára13 (266)
    2012-05-08  21:18
  29. 2012. május 9. 13:00273.
    Köszönöm a segítséget. Ezen felbuzdulva, ki is mentem a kertbe ma korán reggel és gondoltam le szedek egy kis földréteget a tökfélékről. Legnagyobb meglepetésemre a magok ott voltak, teljesen elszáradva, az életnek jele sem volt bennük. Gyorsan elmentem a boltba és vettem új magokat, beáztattam, holnap pedig elültetem őket. Remélem még nem késő. Nagyon meglepődtem, mert minden évben, ha más nem is, de a tökfélék nagyon szépen nőttek. Az első évben, mikor ide költöztünk, nem értettem semmit a kerthez, ültettem cukkínit. 18 tányért csináltam és a biztonság kedvéért mindegyikbe 2-3 magot tettem. Nyár végére az egész kertem evvel volt tele és az égész utca cukkínit evett. Volt olyan darab ami elérte a 80 centit is.   Az ubit elraktam úgy ahogy tanácsoltad, remélem ezzel nem járok pórul.
    előzmény:
    mandy44 (262)
    2012-05-08  15:00
  30. 2012. május 9. 09:40272.

      Már teszem is ki őket, Kertember. Ami aggaszt, hogy egyre amatőrebb vagyok. Mert már nincsen hely semmihez, azaz egy fenyőfa közelében van egy száraz sáv. Azzal azt tervezem, ma megvalósítom, hogy jól használható "csatornarendszert" alakítok ki a gyakori öntözéshez,  és az uborkát teszem oda. Másik esetleges lehetőség, hogy a medvehagymákhoz vetem, azok úgyis visszahúzódnak. Elég gyanús választék.

      Amit igazán amatőrnek érzek, hogy egymás hegyébe-hátába ültetek most már. A padlizsánokat a borsósornak nagyon közelébe, mondván, a borsó lejön, a törökparadicsom marad. Gombatrágyát teszek alája, hogy legyen elég tápértéke  földnek, azt látom, hogy meglehetősen gyenge dolog, nem éget, és tövébe kakukkfűt vetek, talán segít rajta, mert a másik oldalon, az sem nagyon messze,krumpli van. Ide, közéjük  szórok egy sor spenótot, elválasztásnak.

      Kertem lassan olyan lesz, mint csúcsidőben a 6-os villamos!Azt gondolom, ha azt látom, baj van, kihúzom a felesleget!

    előzmény:
    Kertember (257)
    2012-05-07  16:08
  31. 2012. május 8. 22:18271.
      Nézegetem palántáidat, Mandy. Vajon a paprikákat kiültetted-e? Az uborkacsíráztatást megfogadom. Majdnem elfeledtem ezt a nagyszerű zöldséget, de jó, hogy szóltatok! Felfuttatom hálóra, egy sornál nagyobb helyet képtelenség kiszorítani neki.
    előzmény:
    mandy44 (176)
    2012-04-20  07:08
  32. 2012. május 8. 22:13270.

      Szívem szakad meg gyönyörű tavad láttán! Nekem is volt egy édes-kedves. Aztán tizenegy éve unokám érkezésének hírére megszüntettem, félve, hogy majd belemászik és fullad egy óvatlan pillanatban.

      Később menyem Zsófim - ők a földszinten laknak - ékszerteknőcöket kívánt meg. Okosabb volt: bekeríttette a tavat. Persze, így sokat nem ér, de azért tó az.

       Tiéd csodaszép! 

    előzmény:
    Kertember (255)
    2012-05-07  16:03
  33. 2012. május 8. 21:32269.

      Ezt megjegyeztem! Köszönöm!

      Mi ma este  "bio"salátámat fogyasztottuk!

    előzmény:
    Rea73 (260)
    2012-05-07  20:34
  34. 2012. május 8. 21:29268.

      Mindenkitől hallom, hogy a homokos talaj micsoda átok. Soha többé nem szidom az én enyhén agyagosomat.

      Tanácsot sajnos nem tudok adni,  mivel orvosolhatnád a bajt, csak arra gondoltam, hogy hasonló helyzetben az epres és a málnás területét növelném ész nélkül. Persze a legfinomabb eperkrém leves sem feledtetheti végleg a borsólevest és társait!

    előzmény:
    zöldike. (264)
    2012-05-08  19:52
  35. 2012. május 8. 21:22267.

      Tegnap olvastam Ilonka néni üzenetét:  a babot sekélyen kell vetni, mert szereti, ha hasára süt a Nap!

      Esetleg egy réteg földet a kapával lehúzhatnál róla? 

    előzmény:
    mandy44 (262)
    2012-05-08  15:00
  36. 2012. május 8. 21:18266.

      Nagyon sajnálom, hogy ez történik nálad, Sonnya. Nedvesen tatod a magvetést?  Valaha nagyon megjegyeztem: a mag halála a kiszáradás. Bár igyekszem meghagyni melegnek a földet, azért, ha szárazság van, és látom, szárazak a sorok, meglocsolom őket finoman. Ma borágót vetettem a cukkini mellé. 

      Azt gondolom,hogy érdemes bármit újból vetni.  Ha sikertelen lesz, ugyanott vagy, mint ha hagytál volna mindent a csudába. És miért ne sikerülne?

       Mondjátok, a cukkiniből mennyit hagyjak meg egy-egy fészekben?  Vagy egyenként kell őket tartani? Húzzam ki a felesleget?

    előzmény:
    Sonnya (261)
    2012-05-08  00:42
  37. 2012. május 8. 21:04265.

      Órási, hogy a nyuszik kedvükre való otthont teremtettek maguknak. És hogy jól megvannak a tyúkokkal. Nálunk Kajli és a tyúkok nem férnek meg egymással. Bóbi megtámadta a nyuszikát, a közelébe sem mer menni azóta.

      Tehát elkéstem a padlizsánnal. Kitettem már belőle a teraszra korábban, aztán a hűvösben elpusztult. Aztán kitettem újat, és a hőség megölte. Ez a helyzet.  Ma kiraktam őket edzeni - tudom ám hogy másképpen kellene-, holnap kiültetem őket. Keresem nekik a helyet. Komoly gond.

    előzmény:
    Kertember (257)
    2012-05-07  16:08
  38. 2012. május 8. 19:52264.

    Sziasztok!

     

    Csak olvasgattalak eddig benneteket, és csodáltam a gyönyörű képeket.

    Próbálkozok persze én is, de most nekem is eléggé elmaradt a siker, a kevés eső és az itteni homokos talaj miatt.

    Szinte alig látszik valami, már locsolni sincs kedvem.

    A borsóm friss hajtásait valami leeszi, nem látok semmi nyomot, foglamam sincs, mi lehet.

     

    Lóbogár (lótetű) ellen ha van hasznos ötletetek, szívesen fogadnám. Nem tudom, mennyire lehet bio-módszerekkel küzdeni ellenük.

    Az eprem és a málnám viszont nagyon szép.

     

    A sztíviáról még sosem hallottam, hogy hasmenést okozna, mi csak a kivonatát használjuk, fiam cukorbeteg.

    előzmény:
    klára13 (252)
    2012-05-06  23:23
  39. 2012. május 8. 15:02263.

    Kertember szep a kerted ugyes vagy .. hogy meg nyulad is van )))

     

     REgesregen nekem is volt szerettem oket )))

    előzmény:
    Kertember (258)
    2012-05-07  16:10
  40. 2012. május 8. 15:00262.

    Sziasztok regen voltam ismet ittvagyok,))

     

    Sonnya  lehet hogy egy kicsit melyebbre ultetted  a magokat

     

    az velem is eloszokott fordulni, mint most a bab))

     

     mar egy venseg vagyok nem birom megtanulni))) most olvastam pl hogy a babot alig   kell a fold ala tenni  meg is bantam hogymelyebbre ultettem , mert alig akar kibujni , megpiszkaltam egy kicsit es , akkor lattam hogy a melysegben kinlodik )))

     

    de ha esik ra egy kis eso akkor biztosan  eroteljesebben fognak neked kibujni a magok .

     

     uborkat vethetsz nyugodtan !! 

     

    hogy meggyorsitsd egy kicsit egy  vizes vaszon darabba kosd bele, es ket harom nap alatt kiis csirazik ha melegben tartod .

     

     en is elkestem vele, es a szomszed bacsi mondta hogy igy csinaljam ..tenyleg hamarabb van igy ,, elultetes utan hamar kiis bujtak a foldbol.

     

     

     A spenotot imadom , en is sok fokhagymaval, es most kukorica liszttel, suritettem  es tejfollel.. finom lett .

     

     

     

    előzmény:
    Sonnya (261)
    2012-05-08  00:42
  41. 2012. május 8. 00:42261.
    Sziasztok, csendben olvasgattalam a topikot, de most lenne egy kérdésem. Nagyon el vagyok kenődve, mert alig akar valami kibújni a kertemben. Az elsőre vetett zöldség, répa szinte alig látható, nagyon hiányos  a sora. A patiszon, cukkíni, tök közül egyetlen árva kis tökpalánta bújt ki, a többinek se híre, se mamva. A zeller, karalábnál is 3 sorból jó ha 3-4 kis kezdemény van. A brokkolit sem találom. Már kezdem azt hinni, hogy el sem ültettem őket. Lehet még ezeket most pótolni? Egyedül a borsóm nagyon szép, tele virággal. Az uborkát még nem vetettem el, de már nem is nagyon merem.   
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  42. 2012. május 7. 20:34260.
    Se nem klasszikus rántás, se nem zsemle... csak két kiskanálnyi lisztet kevertem el némi tejszínnel, azzal rottyantottam egyet a spenóton. Fokhagyma az volt benne bőven, én szeretem ha hígabb, nem zavar
    előzmény:
    klára13 (254)
    2012-05-07  09:29
  43. 2012. május 7. 17:20259.

    Nagyon jó látni a szakember munkáját.

    Az aranyhalacska .... 

    előzmény:
    Kertember (255)
    2012-05-07  16:03
  44. 2012. május 7. 16:10258.
    Ja a számuk. Erőteljesen változik. Két anya és egy kan nyuszi van. 3 havonta ellenek, így van, amikor 30 fölötti a létszám. Aztán megfogyatkoznak és kezdődik előről minden.
    előzmény:
    Kertember (257)
    2012-05-07  16:08
  45. 2012. május 7. 16:08257.

    Padlizsánnak már rég kint a helye. Ne várj vele a késői fagyokig.

    Nálam a nyuszik üregben laknak. Nem betonoztuk le a kifutó alját, ezt ők gyorsan kihasználták, és hatalmas jáartot ástak a földbe. Oda ellenek, ott laknak. A felszínt így most benépesítettük tyúkokkal. Jól megvannak egymással.

    előzmény:
    klára13 (253)
    2012-05-06  23:28
  46. 2012. május 7. 16:05256.
    Most sem akarja.
    előzmény:
    Kertember (255)
    2012-05-07  16:03
  47. 2012. május 7. 16:03255.

    Mit tegyek!? tegnap nyűgös volt az nlc. Nem akarta a képeimet. Talán most?!

     

    előzmény:
    klára13 (251)
    2012-05-06  23:21
  48. 2012. május 7. 09:29254.

      Gratulálok kerted első ajándékához!

      Gyorsan megnéztem, nálam mi a helyzet, sajnos, még egy jó hetet várnom kell az isteni lakomára.

       Rea, hogyan készíted a spenótfőzeléket? Zsemlyével, vagy rántással? 

       Ma csendes eső szemerkél nálam. Ideális palántázóidő. 

       A Hold is jó helyen van.Lehet bíbelődni a salátával: ezt mindig fogyó Holdnál kell tenni. Ráadásul a termésükért termesztett növények napjai a mai és a holnapi.

     

     Sikeres munkát kívánok!

     Magamnak is.

    előzmény:
    Rea73 (250)
    2012-05-06  14:44
  49. 2012. május 6. 23:28253.

       Nyuszik az üregből?

       Milyen nyuszik, milyen üregből?

       Tyúkocskák érkeznek? Hányan?

       Bolyhoskánk tegnap kotlani kezdett. Tettünk alája öt törpetyúktojást.

    előzmény:
    Kertember (241)
    2012-05-05  20:22
  50. 2012. május 6. 23:23252.
      A stevia könnyen okoz hasmenést, úgy tudom. Érdemes vigyázni vele.
    előzmény:
    Kertember (246)
    2012-05-05  20:56
  51. 2012. május 6. 23:21251.

      Kedves Kertember! Amint látod, a képek lemaradtak. Nagyon várom őket.

      Azt gondoltam, hogy a nagy borsóhoz vadhálót szerzek be és feszítek ki. Erősen, hiszen  a széllel számolni kell.

      A padlizsánt mikor lehet kiültetni? Nagyon kényesnek tűnik.

      Nagy bizonytalanságok fognak el. Különösen a növénytársítással vagyok bajban.

    előzmény:
    Kertember (247)
    2012-05-05  21:03
  52. 2012. május 6. 14:44250.

    Sziasztok,

    Köszönöm mindenkinek a hangya ellenes tippeket. Ki fogom próbálni.

     

    Pénteken leszedtem az első adag friss spenótot a kertemben és isteni vacsi lett belőle, bundáskenyérrel. Ilyenkor nagyon örülök, hogy van egy pici veteményesem.

    Jókertészkedést mindenkinek :)

    előzmény:
    klára13 (239)
    2012-05-05  10:31
  53. 2012. május 6. 00:28249.

    Kedves Kertember!

     

    Nagyon szépen köszönöm a részletes válaszod és a tanácsokat. Lehet, hogy első körben leginkább kártevőellenes hatása  miatt fogok néhány növénykét megvenni, aztán majd kiderül, hogy jó lesz-e másra is...idén került hagyma, fokhagyma a répa, a petrezselyem, a paprikák és a paradicsomok közelébe, remélem ők segítenek majd :)

    Szép maradék hétvégét! 

    előzmény:
    Kertember (246)
    2012-05-05  20:56
  54. 2012. május 5. 21:03248.

    Néhány kép a kertemből.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  55. 2012. május 5. 21:03247.

    Néhány kép a kertemből.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  56. 2012. május 5. 20:56246.

    Kedves Amen!

     

    Ha van szép napos része a kertednek, akkor érdemes vele próbálkozni. A stevia sem igényel különlegesebb bánásmódot mint a többi növény. Tápdús talaj, rendszeres öntözés, sok napfény és meleg már sikert hoz. Átteleltetni nme egyszerű, mivel sok napfényt igényel, ezért jobb inkább minden évben újra szaporítani, vagy megvenni. Szaporításáról tudni kell, hogy magvetéssel nem örökli minden növény a magas édes ízt. Eltérőmértékben képződik az új növényekben az édes ízért felelős anyag. Ha találsz egy nagyon édes ízűt, akkor arról dugványozással szaporíthatsz hasonlóan édes egyedeket.

    Állítólag biokertben is jó szolgálatot tesz a stevia, mert a kártevők nem szeretik az általa kibocsájtott anyagokat.

    Termeszteni edényben is eredményesen lehet.

    Magam részéről nem tekintem csoda növénynek. Bár ódákat zengenek róla, de ezt inkább tartom marketingnek, mint ekkora csodásnak. Az tuti, hogyha csak magával a növénnyel édesítesz, tehát nem vonod ki belőle az anygot, nem koncentrálod az édes ízt, akkor az sokkal egészségesebb, mint a kristálycukor. De ugyanezt el tudom mondani a cukorrépáról is. A cukorrépa nyersen fogyasztva egészséges, és még a cukor tartalma is nagyobb, mint a steviának. Igaz ez a cukor más cukor, az emberi szervezet máshogy reagál, máshogy bontja, de e kettőn kívül a természet még nagyon sok különféle cukrot tartalmazó növény fel tud sorakoztatni. Én inkább amolyan különlegességre, választékbővítőként tekintek a steviára.

    előzmény:
    amen (234)
    2012-05-02  19:09
  57. 2012. május 5. 20:40245.

    Köszöntelek Szombanya!

     

    Tenniakarás, idő, energia már fél siker a kertészkedéshez. Vannak dolgok amikkel már tényleg elkéstél, de csak erre az évre, vannak viszont, amik még időben vannak.

    Kukorica, bab, tökök, uborka, burgonya, karalábé, palántáról paradicsom, paprika, padlizsán, késői káposztafélék. Melegigényesebb retkek is vethetők még, úgy mint fekete, és fehér. Mángold, cékla is beérik a fagyokig.

    Nyár vége felé ismét jöhetenek a hidegtűrőbbek borsó, retek, egyes saláták. Ősszel pedig az áttelelők hagymák, borsó, kelkáposzta, spenót, sóska, saláta.

    Nagy hirtelenjében ennyi jutott az eszembe.

    Ja és a zöldségek mellett nagyon sok szép virág is vethető még.

    Gyere gyakra, és kérdezz, és hozd az élményeid is.

    előzmény:
    szombanya (226)
    2012-04-30  13:16
  58. 2012. május 5. 20:40244.

    Köszöntelek Szombanya!

     

    Tenniakarás, idő, energia már fél siker a kertészkedéshez. Vannak dolgok amikkel már tényleg elkéstél, de csak erre az évre, vannak viszont, amik még időben vannak.

    Kukorica, bab, tökök, uborka, burgonya, karalábé, palántáról paradicsom, paprika, padlizsán, késői káposztafélék. Melegigényesebb retkek is vethetők még, úgy mint fekete, és fehér. Mángold, cékla is beérik a fagyokig.

    Nyár vége felé ismét jöhetenek a hidegtűrőbbek borsó, retek, egyes saláták. Ősszel pedig az áttelelők hagymák, borsó, kelkáposzta, spenót, sóska, saláta.

    Nagy hirtelenjében ennyi jutott az eszembe.

    Ja és a zöldségek mellett nagyon sok szép virág is vethető még.

    Gyere gyakra, és kérdezz, és hozd az élményeid is.

    előzmény:
    szombanya (226)
    2012-04-30  13:16
  59. 2012. május 5. 20:26243.
    Hatalmas borsócsoda. Nem igényel az se mást, mint a többi borsó. 3-5 centi mélység, a távolság kicsit lazább, mint kisebb társainál 6-8 centi.
    előzmény:
    klára13 (220)
    2012-04-28  22:07
  60. 2012. május 5. 20:24242.
    Mindig vágyom arra, hogy ilyen szép zöldséges kertem legyen, de eddig még nem sikerült. Majd talán nyugdíjas éveimben, ha akkor megtehetem azt, hogy ne kelljen dolgozni.
    előzmény:
    klára13 (219)
    2012-04-28  22:04
  61. 2012. május 5. 20:22241.

    Kedves Jara!

     

    Köszönöm jókívánságaid. Jólesnek. Igazán nem tétlenkedem, sajnos a saját kertemre kevés időm jut.

    Ma kibújtak az üregből az újabb kisnyuszik, és holnap jönnek a tyúkocskáink is. Beindul a kisállat farm is:)

    előzmény:
    jara (217)
    2012-04-25  08:53
  62. 2012. május 5. 10:40240.

      A sárgarépa palántázásával azért óvatos lennék. Tudtommal és régi tapasztalatommal nagyon elágazós lesz!

     

       Örömteli kertészkedés kívánok!

    előzmény:
    klára13 (239)
    2012-05-05  10:31
  63. 2012. május 5. 10:31239.

      Ezt találtam hangyák ellen:

    "Hangyák elel méz vagy cukros viz is jo kis tányérba nem tudnak ki jönbelöle"

     

      Kocsis Ilonka tanácsai, a helyesírást érdemes figyelmen kívül hagyni;

    a tanácsok nagyon elfogadhatók! 

     

    Biokert: KÉRDEZZÉTEK ILUSKA MAMIT... 

    előzmény:
    Lilly22 (238)
    2012-05-05  08:01
  64. 2012. május 5. 08:01238.

    Sziasztok!!

     

       Nem volt idom forumozni, kihasznaltam a szep idot es kiultettem mindent.

     

      A cukkinim levele feheredik ki es porlad el, vajon mitol lehet???? A cukkini a kedvencem, nagyon ketsegbe vagyok esve!!

     

      Rea nekunk is ez lesz a masodik szezon ebben a hazban kiskertel ugyhogy csak remenykedni tudok igaz tavaly volt uborka, paradicsom, cukkini, padlizsan, paprika es fuszernovenyek. Iden mar lesz kis zoldsalata is ha minden sikerul!

     

      A hangyakkal en is szenvedek, nagyon sok lett idenre , remelem nem karos. Erossebb vegyszert nem akarok szorni mert a biora szavazok egyreszt es amugyis 2 kutya+2 macska ugyhogy  feltem oket is!

     

       

    előzmény:
    Rea73 (235)
    2012-05-04  17:24
  65. 2012. május 4. 22:20237.

      Ezt találtam, Rea:

    Ha lapos tányérban cukrozott sört teszünk ki a hangyák vonulási helyére, azok belemásznak és elpusztulnak. A hangyamaradványokat időnként szűrjük le. (Tausz György)

     

    előzmény:
    Rea73 (235)
    2012-05-04  17:24
  66. 2012. május 4. 22:05236.

      Bocsánat, nagyon elmaradtam. Sok volt a munka.Nagyon jó olvasni sikereiteket! Köszöntöm új társainkat.

      A borsót a Vaterán vettem. Azonnal elküldte az eladó, gyönyörű kiszerelésben, kérésemre előbb, mint a pénz elérkezett volna bankjába. Szívesen elküldöm elérhetőségét privátban. Vaterás nevét is, hogy megtekinthesd kínálatát.

      A növénytársítást különböző oldalakról lesem meg. Idehozzam őket?

      Még mindig nagyon izgulok, pedig már vannak jelei, hogy esetleg sikeres lesz erőfeszítésem. Kivirágzott a borsó, ma a krumplit töltögettem. Tudomásul vettem, hogy a mulcsolásra itt nincs mód.

       Vannak hiányosságok,  de hát hol nincsenek?!

    előzmény:
    mandy44 (222)
    2012-04-29  21:08
  67. 2012. május 4. 17:24235.

    Sziasztok,

    Én is csatlakoznék. 

    Ez a második szezonunk az új lakásunkban, amihez végre van egy ici-pici kert is. 

    Vegyszer nélkül nevelgetem a kis veteményesem, ami alig pár négyzetméter ugyan, de a múlt nyáron rengeteg koktélparadicsommal látta el a családot. Volt még egy kis borsó, répa, patiszon is.

    Remélem az idén is szépen fejlődnek majd a növénykéim. 

    Amivel gondom van és a segítségeteket kérném: 

    rengeteg a hangya a kertben. Komoly járatokat ásnak pont a veteményesen keresztül. Mivel tudnám távol tartani őket a palántáimtól? Van olyan növény, amit nem kedvelnek? vagy valami egyéb praktika ellenük. 

    Sütőporral próbálkoztam már, de nem volt elég hatásos...

    köszönöm előre is mindenkinek az ötleteket, 

    Rea

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  68. 2012. május 2. 19:09234.

    Kedves Kertember, 

     

    kérlek, írj egy pár szót a steviáról..érdemes próbálkozni vele? Van még a kertemben hely, napos is, árnyékos is, vizem is elég. Drágállottam a palántákat kissé....valóban olyan hatású, mint ahogy írják? Mennyire érzékeny  növény? 

    Köszönöm a válaszod előre is

     

    Mindnekinek kellemes  kertészkedést! 

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-04-06  19:26
  69. 2012. május 1. 15:28233.

    ..elatkozottpiszlicsárékapcsolat.....ez ennyit ert ...tobbet nem .

     

     

    előzmény:
    margo1958 (232)
    2012-05-01  06:07
  70. 2012. május 1. 06:07232.

    Mandy44, sok sikert a medvehagyma neveléséhez! Amilyen ügyes vagy, ezeket biztosan sikerül megmentened, és szép medvehagymaerdőt fogsz belőle nevelni magadnak! Szerintem jót tenne ennek is a csalánleveles belocsolás. Sok sikert hozzá!

    Ilyen kapott növényekre mindenkinek van jó kis példája. Nekem is többször volt már hasonló esetem. A legutóbbi, ami balul sült el egy magnólia esete. Mikor megkaptam még abban az évben megörvendeztetett 2 virággal. Hatalmas cserépbe ültettem, nagyon szépen fejlődött. Közben azzal a nagyon kedves hölggyel, akitől kaptam  egy piszlicsáré dolog miatt megszakadt a jó kapcsolatunk. A kis fa szépen át is telelt, de mégsem hajtott ki. A férjem szerint megátkozta, hogy nekem ne legyen ilyenem. Én ezen csak mosolyogni tudok, mert nem vagyok babonás. Szerintem csak megfázott és ennyi! Béke poraira! Nem ez az első növényem, aki kimúlt. Megtanultam nem bánkódni egy-egy növény elvesztése miatt, hiszen van körülöttem helyette ezernyi szépség.

    előzmény:
    mandy44 (225)
    2012-04-30  08:07
  71. 2012. május 1. 05:49231.

    Szép május reggelt mindenkinek! Itt igazi nyárvan már, nem is májusi idő! 

     

     

    Szombanya, ez a borsó ilyen fajta, így vettem. Nem tudom, hogy a többi borsófajta átvészeli-e a telet. Érdemes lenne ezt is kipróbálni. Ősszel megint vetek, mert nagyon szép és nagyon korán van belőle zöldborsó. Remélem jó fajta is, hogy jóízű lesz!  

    Ahogy lelkesen hozzáállsz a kerthez, biztosan hamarosan neked is minden szép lesz a kertedben. Sok sikert hozzá!

    előzmény:
    szombanya (228)
    2012-04-30  13:37
  72. 2012. Április 30. 17:27230.

    Szia Szombanya

     

     tanulni sohasem keso  az a mondasom ha elmaradsz akkor lemaradsz))

     

     Miskolc melleti vagyok es hetvegeken elarasztjak a romanok a piacot  elkepeszto mennyisegu medvehagymaval jottek elo ..de allitolag a Dunantulon is vannak mert a baratnom mondta hogy Veszpremben is vannak .

    En itt a kertben tobbfele ultettem el, hogy hatha valahol jo lesz neki .

     

     hat  mar misem utazgatunk szep a kert

     

    ismeros ha jon akkor azt mondja itt udulni is lehet .IGEN JOL is erzem magamat )))

     

     Meg lehet paradicsom magot ultetni de abbol csak  osszel lehet  paradicsom )) ha itt laknal adnek neked palantat mert megint sokat csinaltam igaz mar februarban elultettem a magokat .

     

    Azert jobb lenne ha palantat vennel de igyekezzel poharasat venni  mert az toretlenul fejlodik tovabb ha kiulteted , a szalas palnta az nagyon nehezen kel  eletre , kulonosen ebben a melegben ..

     

     ultessel tokfeleket es csemege kukoricat ...

    A foldeteket igyekezzetek azert  minel porhanyosabbra dolgozni, s siker igazan csak a porhanyos foldtol varhato .

    előzmény:
    szombanya (227)
    2012-04-30  13:34
  73. 2012. Április 30. 13:40229.

    Klára, nagyon szeretnék ilyen borsót én is szerezni! Nagyon szeretjük a borsót, és gondolom, hogy ez sokáig terem.

    A tieid azok a szép saláták? Gratulálok!

    előzmény:
    klára13 (220)
    2012-04-28  22:07
  74. 2012. Április 30. 13:37228.

    Margó, a rendes zöldborsó magot ültetted el ősszel? Szép a te ágyásod is, bárcsak az enyémek lennének már ilyenek! 

    De szép az a borsó virág!

    előzmény:
    margo1958 (224)
    2012-04-30  04:00
  75. 2012. Április 30. 13:34227.

    Hol vetted a medvehagymát ilyen olcsón? Én is néztem a multiknál, de nagyon drága volt, meg az eladó mondta, hogy nem marad meg minden talajban. A feleségem kért a szomszédasszonytól egy virághajtást, de az se maradt meg. Azt mondta, hogy biztosan nem szívesen adta neki, azért pusztult el. Pedig neki még a halálra ítélt növények is felélednek a kezei között. 

    Mi is Olaszország szerelmesei vagyunk, de most a kert miatt nem fogunk tudni annyit utazni. Ott fogunk üdülni. Minden percét élvezzük, még a nehéz munkának is. 

    Szerinted, ha most ültetek paradicsom magot, akkor abból lesz még valami? Vagy érdemesebb palántát venni? 

    előzmény:
    mandy44 (225)
    2012-04-30  08:07
  76. 2012. Április 30. 13:16226.

    Sziasztok!

    Szabad-e bejönni ide tanulni? Én még nagyon kezdő kertész vagyok. Nemrégen jutottunk hozzá egy telekhez, ami nagyon gazos, nekünk kell majd édenné varázsolnunk. Most még nagyon lelkesek vagyunk. Egybe biztosak vagyunk, hogy bio kertészkedéssel szeretnénk megművelni a kis földünket. Nagyon örülök, hogy rátaláltam erre a topikra, mert sok segítségre lenne szükségem. Igazándiból azt se tudjuk, hogy hol kezdjük el a munkát. Kicsit késve is vagyunk már vele, de talán a tenniakarásunk átsegít a nehézségeken.

    Mit érdemes még ültetni a most feltört földbe? Segítségeteket előre is köszönöm.

    Friss nyugdíjasok vagyunk, időnk, energiánk van bőven, csak a tudással van egy kis bibi. Eddig nem jutott idő semmire, még a netezésre sem, ezzel is most ismerkedem a lányom segítségével. Ezt is szokni kell még, de igyekszem, mert ezzel kinyílt a világ előttem. Nagyon élvezem, hogy mennyi mindent meg tudok itt nézni.

     

     

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-04-06  19:26
  77. 2012. Április 30. 08:07225.

    Klara  jo hogy irod a fem karókat 

     

     En mar kb 25 eve hasznalom IDOTALLO es jo konnyen beszurhato , azert valtottam a farol mert egyszer a fakaro ketettort ahogy szurtam be a foldbe es majdnem felnyarsaltam magamat )))  AKKOr dontottem a betonvasak mellett .

     

     

     Kepzeld  elnek a romanoktol vett novenyek !!))  szorgalmasan locsolom oket a locsolorozsaval )))

     

    A medvehagymanak kulonosen orulok mert tavaj , kaptam ugyan  egy nötöl    de egysem maradt meg !!!!

     

     Ezek szepek egeszsegesek )))

     

     

     

    Lilly22  ÓÓ Szicilia es Toszkana nalam verhetetlen ,, azert jo neked hogy kozelebb van hozzad ))))

     

     De Ausztria az Alpokalja se kutya  gyonyoru ,, hozzam mind messze van ))))

     

     

     

    Megyek mert dóg van dögivel))))

    legyen szep napotok .

     

     

      

    előzmény:
    klára13 (219)
    2012-04-28  22:04
  78. 2012. Április 30. 04:00224.

    Klára, hol lehet ilyen borsómagot szerezni? Kíváncsivá tettél! 

    Az én borsóm (az áttelelő) is virágzik már, nagyon szép erősek, jót tett nekik a csalántrutyis öntözés. A spenótok hihetetlen harsogó zöldek lettek tőle. 

    Hát, ilyen szép rendezett ágyásról én csak álmodozom.

    előzmény:
    klára13 (219)
    2012-04-28  22:04
  79. 2012. Április 29. 21:23223.

    Nezzetek meg az a jo hogy levan irva mert keptelen lennek eszben tartani )))

     

     

     

     

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  80. 2012. Április 29. 21:08222.

    Sziasztok ! nalam nagyon beindult a kert , kikelt a bokorbabom , a csemege kukoricam, VEGRE a zoldseg es repa is , a repat egyik oldalrol a vöröshagyma masik oldalrol meg a fokhagyma tamogatja .)))

     

    Es ? kiultettem a paradicsom palantakat mertmar nem fertek  a nagy tejfelesdobozokban .Egy egy peldany bizony igencsak eroteljes   nemelyik bimbos .

     remelem nem lesz baja .. hagytam ugyan tartalekot ,,, a biztonsag kedveert ,

    A nagyonkoran csiraztatott es kiultetett krupmlim is mar JO huszcentis ,, csak tudnam hova rohanok )))

    Kalaraszivem  van sok viragzo budoskem oket hova is kell ultetni  hogy tamogato legyen ??? talan a krumplikoze abogaraktol hatha megvedi ????)))

     a paradicsomok koze palantaztam zellert nagyon szeretik egymast )))evek ota )))

    Locsolni is kellene lassan mert nagyon kezd szaradni a fold .

     De meg varok hogy ilyenkor mennek lefele jobban  gyokerek, keresve a nedvesseget ez kesobb jobb lesz talán nekik.

    Vetttem romanoktol a piacon afonyat 8db volt egy csomagban es  nagyon szep eletkepesek  panaszoltam hogy tavaj nem maradt meg , de egy ficko VEVÖ!! azt mondta hogy naponta haromszor locsolorozsaval locsoljam , es arnyekba velk )) na tavaj nem igy tetettem ))) Meg medvehagymat is vetttem RENGETEG volt egy csomagban --200ft--ert egy csomag  .kettot vettem hagy legyen boven )))

     Kicsit nagyon szokatlan ez a korai meleg de nagyon finom )))

     

    előzmény:
    klára13 (219)
    2012-04-28  22:04
  81. 2012. Április 29. 19:31221.

    Kellemes munka utáni pihenést kívánok.

    Sokat kell gyomlálni, háromlevelűk most kelnek. Mindenhol őszirózsa palánta. Sajnálom kigyomlálni, de ha nem, kínlódni fogok, mert nem lehet kapálni.

    Virágzik a borsónk. A melegágyban szenvednek a palánták. Elfelejtettem karalábét vetni, holnap pótolom, télére még lesz így is. A kardvirágot kell kiültetnem még.

    El sem tudom képzelni ezt az óriás-növekedésű borsót.

    A hortenziáim levele nem tetszik, valamiért zsugorodva nődögél. 

     

    előzmény:
    klára13 (220)
    2012-04-28  22:07
  82. 2012. Április 28. 22:07220.
      Ha erre járnál, Kertember, legyél szíves megmondani, hogy a futóborsó szemeit mekkora távolságba vessem egymástól? Milyen mélyre?
    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-04-06  19:26
  83. 2012. Április 28. 22:04219.

      Megértelek, Lili, mert én is jobban vágyom ara, hogy szép legyen a konyhakert,mint a hasznára. Bár talán azért a kettőt nem is kellene összevetnem.

      Nagoyn egyetértek ezzel:

    Kisméretű ágyásokat készítsünk és csak egy-kétféle növény kerüljön egy ágyásba. Célszerű egymást támogató növényeket választani (pl. sárgarépa és hagyma) vagy egy zöldséget és egy őt védő virágot. Az ágyások úgy néznek ki jól, ha tömöttek a növénysorok, ám ez a zöldségeknél nem mindig optimális. Ilyenkor egy tömöttebb szegély valamelyik kártevőriasztó növényből szép is és hasznos is.
    Mulcsozzunk: a biokertben egyébként is nagyon ajánlott a talaj takarása. Óv a kiszáradástól, a gyomnövényektől és tápanyaggal látja el a talajt. Ez egyben szép is, mert egységes, homogén képet ad az ágyás talajának. Talajtakarásra sokféle anyag használható, nem csak a hagyományos fenyőmulcs, legjobb talán az érett komposzt.
    Szép kaspókba ültethetjük a fűszernövényeket és elhelyezhetjük a terasz körül. Egy modern kaspó beültetve mondjuk snidlinggel páratlan látványt nyújthat.
    Karónak, támasztéknak használhatunk fém rudakat is, esetleg szögletes metszetű fát pácolva. Talán túl macerásnak hangzik egy karóval ennyit foglalkozni, de ha már szép kertet akarunk, érdemes dolgozni egy kicsit vele. Úgysem romlik el egy szezon alatt…

     

    Az egészséges, termést hozó növények önmagukban is szépek, de egy egyedi beültetési formával igazán különlegessé tehetjük kertünket.

     

    előzmény:
    Lilly22 (218)
    2012-04-25  14:52
  84. 2012. Április 25. 14:52218.

    Kertember koszonom a valaszt!! Azt hiszem maradok a csupasz foldnel vegulis nalam a vetemenyes esztetikai okokbol is keszult ugyhogy nem rontom el!

     

      Mandy egyetertek veled, Toscana es Szicilia gyonyoru. Utoljara februarban voltunk Toscanaban es mar tavasz volt, gyonyoru

      Sajnos en eszakon lakom kevesebb mint 100 km Ausztria alatt ugyhogy nem az igazi olasz idojaras van errefele.

      Ma az elso nap,hogy nem zuhog az eso es unnep is van, szabadnap ugyhogy a parom fuvet nyir es en ujrafestettem a keritest amivel a viragaimat vedem a kutyaktol.  Ha szarad a fold holnap minden palanta kikoltozik!

    előzmény:
    mandy44 (216)
    2012-04-25  03:20
  85. 2012. Április 25. 08:53217.

    Kellemes napot kívánok kedves Fórum.

     

    Jó nap ez a mai a kertészkedéshez, lehet ültetni.

    Apuka jól megöntöze a kerteket. Remélem a tiéteket is.

    Hogy lehet ez? Mindig büszkén közli eső után, hogy ma ő locsolt.

     

    Margó, köszönöm a hasznos tanácsot.

     

    Kertember, kellemes munkálkodást, kedves ügyfeleket kívánok.

     

    Kérdésem, ha a pihenés e módját választod: ha a fenyőmulcsot a szőlőkordon alá terítem, a belőle kiszálló pára hajlamosítja a szőlőt a gombabetegségek előfordulására?

    Rezidens fajta, nem igazán kell permetezni, de mulcsozás évében beteg lett a levele. Lehet véletlen is nem tudom. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  86. 2012. Április 25. 03:20216.

    IGEN IGAZAD VAN !! ha mar nem lehet a keregmulcsot akkor jobb a geotextil regebben csak fekete foliaval takartuk de az alatt meg kisult minden ))

     

     nekem most vizsgazik a keregmulcs az eperagyasban , ha bejon akkor terjeszkedem )))

     

    sajnos a mostani fa szallitmannyal nem jott kereg ((( mert bükköt kaptam de sebaj ,, majd lesz ))) ha tolgyet hoznak ..

     

     rajottem nem csak a flancos fenyo mulcs a jO takaro anyag jo az masfele is

     

     jajj LILLI pedig en mindig Italiaba vagytam .. ha mar ott is ilyen szeszelyes az idojaras ??  akkor atertelekelem a kivansagaimat )))

     

    MINDIG Toszkana volt a szivem csucske )))) na meg Szicilia ,,  ott majusban voltam IGAZI ELMENY volt )))) akkor meg ZOLD volt

     

    Szicilia

     

     nyoma sem volt a szarazsagnak .. es nem nyar vegen , amikor minden kivan egve ..

     

     sajnos ugy kell inteznunk mindent hogy felettunk az idojaras )))) nekunk kell hozza lakalmazkodni .. kulonbozo praktikakkal )))

     

     rajtam aztan nem mulik otletelo ember vagyok ))))

    előzmény:
    Kertember (215)
    2012-04-24  21:32
  87. 2012. Április 24. 21:32215.

    Bolondság.

    Ha valaki nagyon takarni akar gyomok ellen, akkor inkább geotextíliát ahsználjon, az legalább vízáteresztő, így a hasznos növények vízhez jutnak. Pl., ha epret telepítenek geotextíliára.

    Takarásra sokkal jobbak a természetes anyagok.

    előzmény:
    Lilly22 (213)
    2012-04-23  11:03
  88. 2012. Április 24. 06:46214.

    Jara,  a primulákat úgy ültetem el, hogy kiveszem a cserépből és a körbefonódott gyökerekről leszedem az összes földet (leginkább tőzeg) belemártom vízbe kiegyenesítgetem a lábacskáit és megkurtítom őket kb. 5-6cm-re. Tudom, nagyon durván hangzik, de működik. Próbáld ki, mert új lábacskákat növeszt! Folytatom még tovább a kínzásokat. Az alsó nagy leveleket is eltávolítom, de  úgy hogy ne maradjon rajta a letépett levélből, mert a locsolástól rohadni kezd. Mikor elültetem jól beiszapolom, majd alaposan körbe nyomkodom, egy kis szárazabb földet húzok a tetejére és 3-4 napig nem öntözöm. Napközben kókadozni fognak a levelek, de ne törődj vele, nem lesz semmi baja! 

    Sok sikert hozzá! 

    Nekem most ő a legújabb kedvencem. Közvetlenül a töve mellett kelt ki egy árvácska.

    előzmény:
    jara (209)
    2012-04-22  20:10
  89. 2012. Április 23. 11:03213.
    Kertember kivancsi vagyok mi a velemenyed a gaz ellen nylonnal letakart kertrol?
    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-04-06  19:26
  90. 2012. Április 23. 11:02212.

    Megcsinaltam a csalantrutyit, de nincs nap,hogy erlelje. A het kozepetol irnak szebb idot, most zuhog es jegeso egyfolytaban.

      Klara igen Olaszorszagban elek, de eszakon ugyhogy ha hideg van akkor nedves , borig hatolo hideg mint most es ha meleg van akkor 45 fokos nedves kibirhatatlan meleg. 

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-04-06  19:26
  91. 2012. Április 23. 11:00211.

     A futes nalunk is igy van megoldva,hogy tobb alternativa. Sajnos fara nincs lehetoseg , de van egy pellett kandallonk a nappaliban  ami a haloszobat is valamennyire melegiti vagyis pont eleg meleg egy jo alvashoz.  A gazzal probalunk sporolni, iden csak februarba kapcsoltuk be mikor nagyon hideg volt. Emelett a legkondi meleget is fuj es a haloba pl ha nagyon hideg van akkor azt is bekapcsoljuk foleg mert ahol en elek a villany nem draga. Furdoszobaban ugyancsak villanymelegito. Nekem is fontos a meleg, arrol nem mondok le!

     

      

    előzmény:
    mandy44 (210)
    2012-04-23  07:57
  92. 2012. Április 23. 07:57210.

    Kedves Kertember !

     csak mint otletet ajanlottam , mert nalunk ugyan nincs csiga csak neh neha egy egy , de ahol van a nagy barna spanyolcsiga az szomoru dolog ... 

     

     Nalunk tobbfele alternativa van a futesre ,, SK epitettunk kandallot , ami nagyon jol szuperal, es szep is .

     

    Meg van a kazan amit most osszel csereltunk egy ujra ,, KIFOGASTALAN ! a regesregi kilukadt.

     

     

     jelenleg 16 erdei kobmeter fank van betarolva ,  ez fel is van hasogatva szaradhat kedvere .. epitettunk egy labon allo fatarolot kimondottan hasznalt anyagbol  a mi a haznal volt  fellelheto .))) igy egy fillerbe sem kerult

     meg ott van a gaz amit az iden be sem kapcsoltunk . Meg ha eppen villannyal akarunk futeni .

      nagyon fazos vagyok kell a meleg ))))

     

     legyen szep eroteljes napod .)))

     

    előzmény:
    Kertember (204)
    2012-04-22  08:53
  93. 2012. Április 22. 20:10209.

    A lényeg meg volt. Sütöttünk szalonnát, sok zöldséggel elfogyott.

    Az eső pontot tett a végére.

    Margó, benéztem a blogodra és csodálkozásomra nem volt ismeretlen. Jártam már ott, igaz vak tyúk módjára úgy hiszem. (kankalin megtartásának lehetősége révén)

    Köszönöm szépen, hogy betekinthettem immár hívásodra.

    Nagyon sok cserepes virágot szoktam kapni és amit lehet, rögtön ültetek a kertbe, de nem élik túl az évet és nagyon fáj értük a szívem. Erre gyakran keresek tanácsot, de máig sem sikerült megoldanom. A gyökérzet nem nő túl a cserépben lévő anyag határain. Most, hogy tápot ástam a rózsák köré, kivettem egy sárga tövet, mert nem fejlődött. Ennél is ezt tapasztaltam. Átültettem és szépen kértem, nyújtsa ki a lábacskáit, ne nyomorogjon. Remélem, lesz eredmény. 

     

    előzmény:
    margo1958 (207)
    2012-04-22  16:07
  94. 2012. Április 22. 16:15208.

    Kertember, képzeld, találtam a közelünkben sárga ibolya lelőhelyet! Már csak a tűt kellene megkeresni a szénakazalban 

    Sajnos szigorúan védett 

    Egy olyan üvegházban én is szívesen nézelődnék!

    előzmény:
    Kertember (203)
    2012-04-22  08:45
  95. 2012. Április 22. 16:07207.

    Jara, jó étvágyat a szalonnasütéshez! 

    Miért nem tudod megnézni a blogomat?

    http://kertelgetes.blogspot.com/2012/04/magasag yas.html Itt megtalálod a magaságyást

    előzmény:
    jara (201)
    2012-04-22  07:54
  96. 2012. Április 22. 08:58206.
    Á már értem. Keresnem kellett valamit a google segítségével és rögtön rájöttem. Kedves vagy, hogy hozzám hasonlítod azt a sok szép virágot. Köszönöm.
    előzmény:
    jara (201)
    2012-04-22  07:54
  97. 2012. Április 22. 08:55205.

    Kedeves Jara!

     

    Nem értem, amit írtál. Mért jelentkezett a Google Kertember stílusban?

    előzmény:
    jara (201)
    2012-04-22  07:54
  98. 2012. Április 22. 08:53204.

    Kedves Mandy!

     

    Inkább egyenek a csigák a kertemből, mint árammal sokkoljam szegényeket. Vagy éljenek, vagy haljanak, de ne szenvedjenek. Alapvetően nem szeretem az állatokat, de azt sem, amikor szenvednek.

    Mi még nem szereztük be a tüzifát, de hamarosan meg kell lépnünk. Sajnos nálunk vegyes a fűtés, ami azt jelenti, hogy a szobákat konvektorral (gázzal), a többi helységet cserépkályhával melegítjük. Jó lenne az egészet átalakítani a közeljövőben. Az akarat megvan, csak a pénz hiányzik.

    Valóban nem sok időm jut a saját kertemre. Néha azt gondolom, ha csak azzal foglalkoznék, akkor is megélnék, abból, amit onnan ki tudnék árulni, így a fennmaradó időm szentelhetném a netezésre.

    Tegnap voltam a Construma kiállításon. Sok új ágaprítzót láttam. Vannak új fejlesztések is, az áruk is nagyon új.:)

     

    előzmény:
    mandy44 (177)
    2012-04-20  07:23
  99. 2012. Április 22. 08:45203.

    Kedves Margo!

     

    Biztos, hogy nem nemesített, mert az osztrák alpokban láttam a természet lágy ölén. Igyekszem megkeresni a képet és feltenni ide.

    Én is szeretem az árvácskákat. Nekem főként a pasztell színűek tetszenek. Van egy kedves virágtermesztő ismerősöm. Hatalmas üvegházakkal. Több tízezer árvácskát állít elő. Ha oda bemegyek mindig eláll a lélegzetem. Csodálatosak hatalmas mennyiségben.

    előzmény:
    margo1958 (174)
    2012-04-20  05:55
  100. 2012. Április 22. 08:38202.

    Kedves Klára!

     

    Jó sokat írtatok az elmúlt két napban. Olvasni tudtalak benneteket, csak írni nem maradt időm. Majd ma.

    Tudtam, hogy az izraeliek fejlesztették ki a víztakarékos öntözést. A csepegtető módszer csak az egyik. Egyébként nagyon könnyő megoldani. Venni kell hozzá csepegtető csövet, lefektetni, és rákötni a szivattyúra. Látom erről is írhatnék néhány szóban. Majd lefényképezem a kertemben és felteszem ide néhány sor kíséretében.

    előzmény:
    klára13 (170)
    2012-04-19  21:42

Címlap

top