Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Biokertészkedés

Kertember
Létrehozva: 2012. Április 6. 19:26

A biokertészkedés évtizedek óta nagy népszerűségnek örvend a kertészkedők körében. Minél messzebb kerülünk a természettől, annál nagyobb misztikum számunkra az efféle kertészkedés. Hajlandóak vagyunk azt hinni, hogy ez valami olyasféle kertgondozási módszer, ami nagy szakismeretet, komoly megelőző kísérleteket kíván. Pedig nem szól ez másról, mint a kertünk alapos ismeretéről, a megfigyelésről és a szeretetről.

A biokertészkedés népszerűsége keletkezésétől számítva töretlen. Oka hol ebben, hol abban keresendő. Napjainkban népszerűségéhez nagyban hozzájárulnak az élelmiszeriparban zajló fejlemények, amelyek nagyfokú bizonytalanságot okoznak a fogyasztók körében. Ma már szinte van olyan élelmiszer, ami nem is látott természetes anyagot. Olyan dolgokat eszünk nap mint nap, amelyeknek hatása ismeretlen az emberi szervezetre. Egészségkárosító hatásukat hol cáfolják, hol megerősítik. Sajnos egyik hírnek sem hihetünk, mert minden attól függ, hogy ki finanszírozta azokat a kísérleteket, amelyekkel alátámasztották a hírt. Eljutottunk oda, hogy egy termék komoly előnyre tesz azért, mert „csak” természetes anyagok felhasználásával készül. A termék ezen tulajdonságát aztán drága reklámokban kürtölik világgá. Könyörgök, mégis miből kellene készülnie az élelmünknek, mint természetes anyagból?

Megnyugodhatunk attól, hogy „csak” természetes anyagból készült élelmiszert fogyasztunk? Á dehogy. Mik ezek a természetes anyagok? Hogyan állították elő őket? Milyen szerekkel kezelték termesztésük során? Hogyan takarították be őket? Hogyan kezelték addig, amíg termék nem lett belőlük? Számtalan olyan kérdés, ami mind befolyásolja azt, hogy milyen minőségű élelmiszer kerül nap mint nap az asztalunkra. De mi van akkor, ha magunk állítjuk elő élelmünket, vagy legalább annak egy részét? A kérdés költői. Mindenki tudja a választ.

Keressük együtt a megoldásokat. Tanítsuk egymást a természetes kertészkedésre. Ebben szeretnék segíteni annak, aki ilyen termesztésben gondolkodik. Igyekszem megosztani ismereteim, tapasztalataim e téren. Igyekszem hobbikertészek számára is „fogyasztható” ismeretekre átdolgozni a szakirodalmat. Tartson velem, akinek kedve van hozzá.

  1. 2012. Április 22. 07:54201.

    Kellemes napot kívánok.

     

    Gondoltam, gyorsan benézek ide elolvasom a tapasztalatokat, erre jelentkezik a Google... Kertember stílusban. Meg sem lepődtem, mert a topicra gondoltam.

    Ma sűrű napom lesz, mert apóka szalonnasütést szervezett, addigra a saját terveimet is teljesíteni kell.

     

    Margó, benéznék a blogodra, ha tudnék.. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  2. 2012. Április 22. 07:21200.

    Klárkám, az a trutyi az első csalánlevél beáztatva. Már kezd jó illata lenni a drágának van ideje jól beérni, mert nálunk tegnap egész nap esett, nem kell locsolnom. Nem sok volt, de egész nap szemerkélt, de remélem a föld minden cseppet beszívott magába. 

    Látom, komoly segítséged volt, kiélvezhettétek az ágaprítót. Itt van az én segítségem is, most szunyókál még, de aztán megyünk kertnézőbe ha felébred. 

     

    Lilly, Én a csalánlevet nem recept szerint készítem. Fogok egy vödröt, tele rakom csalánnal, nem tömködöm meg csak lazán. Felöntöm lehetőleg esővízzel és amikor arra járok egy kicsit mindig lenyomkodom. Amikor már kezd beindulni, lelappannak a levelek, akkor felöntöm vízzel, hogy tele legyen. Locsoláshoz fele-fele arányban szoktam hígítani. Most a dézsás növények kapnak belőle, meg a hortenziák. A hortenziáknak nagyon szép zöld színe lesz tőlük. 

    Palántázás után kell vele locsolni. 

    A visszamaradt trutyit a komposztra szoktam felhígítva rálocsolni. 

    Permetezéshez az egy napos ázalék a jó levéltetvek ellen. 

     

    Jó kertészkedést, szép vasárnapot!

    előzmény:
    klára13 (189)
    2012-04-21  09:59
  3. 2012. Április 21. 22:01199.

      Nagyszerű! Csodás élmény egy ilyen nagy változása az életkörülményeknek. Boldog vagy, Lili?

      Szép lesz a kerted mindig,ha már az első évben ilyen sikeres voltál. Már csak a jó idő hiányzik.  

     Olaszországban élsz?  Úgy emlékszem. Pedig ott korán szokott érkezni a tavasz. Márciusban Viterboban már nyíló íriszeket láttam.

      A föld táperejét persze pótolni kell. Jó állapotban vettétek át, ezt fenn kell tartani. Kertembert kérdezd, ő mindent tud a kertészkedésről.

      A legkézenfekvőbb komposztot készíteni minden hulladékból, én a gilisztakomposztot tervezem, amint eljutok egy horgászboltba, ahol tigrisgilisztát lehet kapni,

      Remek edényeket lehet kapni hozzá, nagyon drágák, én "saját erőből" fogom megoldani.  

      

     

    előzmény:
    Lilly22 (198)
    2012-04-21  21:17
  4. 2012. Április 21. 21:17198.

    Igen tavaly harcoltam a csigakkal.

     

       Tavaly januarban koltoztunk vegre kertes hazba tehat nagyon kezdo vagyok nekem meg a muskatli is kihivasnak szamitott nem,hogy vetemenyesem legyen, de sikerult, mindenbol volt boven egyedul az uborka "kenyeskedett" es ahogy irtam semmivel kezeltem csak esovizzel ontoztem.

     

      Viragoskertem is volt , kardvirag, kovirag, dalia, begonia stb es persze a terasz korbe muskatlival es petuniaval.

     

      Iden meg csak a muskatlikat raktam ki, de amugy minden keszen van, vetemenyes, viragoskert felasva varja a novenyeket!

    előzmény:
    klára13 (197)
    2012-04-21  20:52
  5. 2012. Április 21. 20:52197.

      Ejha! Ez tavaly történt?

      Nálunk szintén hideg napok voltak mostanában. Mit tehetünk ilyenkor? Várjuk a szép időt. 

       Hozzánk megjött. Mégsem tudtam a mait kihasználni, muszáj volt takarítanom. És a muszáj,  az nagy úr!

      

    előzmény:
    Lilly22 (195)
    2012-04-21  20:41
  6. 2012. Április 21. 20:46196.

      Most, hogy jobban figyelek a növényekre, mint eddig, Kertember, nagyon furcsa dolgokat veszek észre.

      Elvetek sok egyforma magot, aztán kibújnak a kis növénykék, és azonos körülmények között egyikük nő, növekedik, erősödik, a másik kicsike és satnya. Ahogy a családban az egyik gyermek életrevaló, a másik narkós szerencsétlenné válik. Itt még csak el tudom képzelni, hogy más-más mennyiségű figyelem és szeretet jutott az egyiknek, mint a másiknak. De ablakomban, a ládában, Isten napja egyenlően sütött rájuk.

      Hát hogyan is van ez? 

    előzmény:
    Kertember (167)
    2012-04-19  21:21
  7. 2012. Április 21. 20:41195.

    Latom nagy a segitseg!!

     

      Csigakkal kapcsolatban itt az a gond,hogy ezek  sunyi csigak nappal nem latni oket es ejjel jonnek elo. Eleinte nem is tudtam mi eszi a novenyeket akkor jottem ra mikor meglattama csigavonalat ( csiganyalat) es adott a szomszed sot , leszortam, masnapra telehalott csigaval az egesz kert. tobb kg is lehetett. Ha nem latom nem hiszem mert ahogy irtam azelott egyet se lattam abbol gondolom,hogy ejjel jonnek elo.

     

      Itt annyira hideg esos ido van,hogy sajnos meg nem tudtam foldbe ultetni semmit pedig tavaly ilyenkor mar minden kint volt es fejlodott.  

    előzmény:
    klára13 (194)
    2012-04-21  20:35
  8. 2012. Április 21. 20:35194.

      Jaj, amint megérkezett, hozzáfogtunk Benikémmel az ágdaráláshoz, s minthogy tökéletesen tapasztalatlanok vagyunk ez ügyben, természetesnek vettük, hogy nyúzza-húzza csak az ágat, míg végül elrontottuk a gépet.

      Ekkor fiam vette kezelésbe, és - tovább rontotta.

      Mára aztán megjavította, a késeket megköszörülte, ment a darálás, mint az álom! Gyönyörű, gyöngyszerű aprólékot készít, a szerszámokra, munkaeszközökre nagyon igényes fiam is dicsérte. A  tegnapelőtti produktumot  hátravisszük a komposztdombra, mert annyira ronda.

      Jól ment a munka segítséggel.

      

     

    előzmény:
    Kertember (167)
    2012-04-19  21:21
  9. 2012. Április 21. 20:23193.
      Szervusz, Lili! A csigaügyhöz tudok hozzászólni. Mi óriási csigamentő akciókat szerveztünk tavaly, eső után összeszedtük őket, néha több százat, egész szatyorral, és elvittük egy távoli patakpartra őket. Ezen a tavaszon 10-12-t találtam, most már rosszabbul járnak, mert tyúkocskáink boldogan felfalják őket.
    előzmény:
    Lilly22 (191)
    2012-04-21  16:21
  10. 2012. Április 21. 16:25192.

    Kerdesem,hogy hasznalt valaki csalanlevet? Le tudna adni valaki a "receptet"?

     

      Mikor kell ontozni vele, mielott kiultetem a palantakat vagy ha mar a foldben vannak a palantak?

    előzmény:
    Lilly22 (191)
    2012-04-21  16:21
  11. 2012. Április 21. 16:21191.

     Sziasztok!!

     

       Elolvastam a topicot, okosodtam igaz az en kertem nagyon kicsi , tavaly keszult gondoltam eleg lesz egy kis sarok bekeritve ( 2 kutya miatt) bevallom semmit nem csinaltam csak elultettem a palantakat, ontoztem es leszedtem a termest. Titeket olvasva kicsit osszezavarodtam ,hogy mennyi mindenre kell figyelni

     

      A csigakkal volt csak gond amiket siman lesoztam, most mar tudom nem kellett volna. Nagyon sok termesem volt, lehet azert mert elso ev es meg nem "faradt" a fold. 

     

      Olvastam a mulcsozasrol, de nem fogom csinalni mert szeretem ha szep tiszta a kertecskem. 

     

      Ontozni esovizet hasznalok, gondolom ez is sokat szamit.

     

      Ahol elek ( Olaszorszag) sokan a gaz ellen nylont hasznalnak ami kb igy nez ki mint a kepen:

     

      Ez sem szep latvany, de praktikus, meg meggondolom!

    előzmény:
    margo1958 (186)
    2012-04-21  07:13
  12. 2012. Április 21. 10:05190.

      Köszönöm a jó tanácsot!

      Nálunk éjszaka esett az eső! A legjobbkor. 

      Legyen szép napunk! 

     

       Dolgos-szorgos;

       bozontos 

       legyen estére minden növényünk 

       mert úgy megnőtt!

     

       Bocsánat a fűzfapoétáskodásért! 

     

     

      Dénes Valéria gyönyörű festménye. 

    előzmény:
    mandy44 (187)
    2012-04-21  09:43
  13. 2012. Április 21. 09:59189.

      Csodaszép ez a spenót! Imádom/nám. Enyém most bújt ki, sebaj, hosszú az év!

       Mi az a trutyi a növények számára? 

    előzmény:
    margo1958 (186)
    2012-04-21  07:13
  14. 2012. Április 21. 09:56188.

       A gyönyörű kislányé lesznek a madarak, ugye, Margó? Életre szóló ajándék az ilyesmi, mert mindig emlékezni fog rájuk. Látom Benikémen, hogy milyen boldoggá teszik, sohasem fogja elfeledni ezt a hangulatot.

      A képen Dodó van, ő a kisebbik, az ő tyúkocskája Arany. Nyaka, begye mintha izzana, legszebb színű közöttük, bár a másik erdélyi bóbitás szintén gyönyörű, éjfekete tollazata zölden fénylik a napsütésben. 

      A tyúktartásnak vannak buktatói a hozzánk hasonló hobbitartók előtt, ha érdekel, majd elmondom, mitől kell tartózkodni. Mert bizony sok bánat ért bennünket, amire létrejött ez a harmónia. (Lekopogom.) 

      Nagy segítség lesz számodra  a szomszédasszony, aki e téma szakembere.

     

     

       Benikém és Arany
    előzmény:
    margo1958 (186)
    2012-04-21  07:13
  15. 2012. Április 21. 09:43187.

     JOreggelt szep napot fenyeset es meleget . 

     

     Erot egészseget hogy birjatok jokedvvel  dolgozgatni  a kertben .

     

      KLARA ÓÓ a figyelmetlensegem miatt lett a kep forditva felteve .. van forditom )))

     

     mulcsozni csak akkor szoktam elkezdeni ha mar naygobbak a novenyek, pl a paprika

     

     Persze az eper kivetel, )))) mert az korai )))

     

     Jara  szivesen kuldtem neked a sok levelet hogy oruljel .

     

     koszonom az elismero szavakat !

     

     Megyek ki a FRISS LEVEGORE )))))))))))))))))

     

    Legyen szep a hetvegetek .. UDV MM

    előzmény:
    klára13 (183)
    2012-04-20  17:04
  16. 2012. Április 21. 07:13186.

    Klára, köszönöm az elismerő szavaidat  

     

    Az unokám kedvéért szeretnék csak vásárolni, mert ő is nagyon szereti az állatokat. Ők nem kertes házban laknak, csak a hétvégeken meg nyáron van itt nálunk. (Most is itt van, pénteken délbe jött és vasárnap ebédig marad) Neki igértem meg még a múlt nyáron, hogy veszek neki tavasszal csibéket. A második szomszédunk tart tyúkokat, azt szokta megcsodálni, mert a kertből odalátunk. Innen jött az ötlet. Az ígéret pedig....tudod. Nem felejti el, számon kéri. Különben is a kedvéért mindent! 

    Nem tervezem hogy haszon szempontjából tartsam őket. Soha nem vágtam még le tyúkot, de már nem is fogok. Tudom, nem lehet összehasonlítani a húsukat a boltban vásárolttal.

    A tieid nagyon szépek, különlegesek!Szétnézek majd a piacon, hátha szerencsém van, és találok. 

    Látom, akad segítőd is a gondozásban! Nagyon aranyos!  

     

    Elkészült az első saját termesztésű zöldségből készült vacsoránk is, a magaságyásban termett spenótból. Mindenkinek nagyon ízlett, a kisebbik fiamék csatlakoztak hozzánk az elfogyasztásában. Finom spenótos tészta formájában került az asztalra. A másfél literes flakon csak összehasonlítás miatt van ott. Minden tápanyag nélkül lett ilyen csak komposztot kapott. 

    A 3. képen a növényekneknek készült nyami

    előzmény:
    klára13 (185)
    2012-04-20  20:06
  17. 2012. Április 20. 20:06185.

      Nagyon izgalmas és tartalmas blogod van, Margó. Gratulálok.

      Minden, minden tetszik benne, minden virágod, minden növényed,  minden mondatod, és csúcs a cserépbabák!

       A tyúkocskákat interneten lehet találni, árulják őket. Majd nyár elejére, azt hiszem, akkor lehet kapni jércéket, mert most a tojókat nemigen adják el. Arra vigyázz, hogy kakast külön véletlenül se vegyél, mint én tettem, mert tyúkot általában  kakassal együtt adnak, vagy egy családot, ami nagyon praktikus. Mert a tojásból kikelteknek háromnegyede kakas, tudtad-e ezt? Rengeteg a felesleges kakas, és ezeket a drága dísztyúkokat általában nem levágni tartják. Nem is érdemes,  testük alig nagyobb a galambénál, csak tolluk sok.

      Ezek törpe tyúkocskák. Berendezkedni szándékozol a tyúktartásra? Unokád kedvéért?

        Rengeteg örömünk van bennük, ma alkonyatkor a náluk elhelyezett kerti padokon gyűltünk össze, beszélgettünk, gyönyörködtünk bennük. Aztán nagy öröm  a tojások, nap mint nap. És a horgostojás még nagyobb öröm a kertészkedőnek! Folyékony trágyaként használom, öntözésre. 

    előzmény:
    margo1958 (173)
    2012-04-20  05:42
  18. 2012. Április 20. 17:12184.

      Fantasztikus a magaságyásod, Margó! Gratulálok. Hajszálpontosan ilyen eredményt szeretnék - nem is tudom, hogy sírjak-e vagy nevessek igyekezetemen.

      Rohanok vissza a kertbe, bár utolérni sosem foglak!

    előzmény:
    margo1958 (174)
    2012-04-20  05:55
  19. 2012. Április 20. 17:04183.

      Fantasztikusak a növényeid! Na, jövőre majd jobban igyekszem. Évről évre jobb eredményt érek el,  ebben reménykedem. A tavalyi nagyon gyatra volt, néhány szem paradicsom és paprika. Idén azonban annyi munkát fecceltünk bele, hogy muszáj, hogy sikerüljön. Néha elbizonytalanodom, aztán elűzöm aggodalmamat, mert nézetem szerint mindenek elrontója, vonzza a bajt az élet minden területén.

      Ma leszedtem egy üres területre elhelyezett mulcsadagot, és nagyon észrevettem, hogy Csalfa Rómeónak mennyire igaza van: az üres területen langyos volt a föld, a mulcs alatt pedig hideg. Ebből azt a következtetést vontam le, hogy ahol magok kikelését várom, ott a földet melegedni hagyom. Sejtem persze, hogy erre már mindenki rájött rajtam kívül, de jobb későn, mint soha. 

      Ma beáztattam a magokat, és holnap vetek kint a földbe paprikát. Azt olvastam valahol, hogy a helybe vetett növények sokkal ellenállóbbak, csak persze később teremnek. Két sort erre rászánok. 

      Cukkinit is holnap vetek, ha netán kifagy, majd megismétlem. A gonosz fagyosszentek talán kikerülik hazánkat. Reménykedjünk. 

     

      Ezeket az oldalakat szívesen használom.Talán Ti is. Jól olvashatók a  Microsoft Office Picture Manager segítségével. Itt lehet, Mandy, a képeket  forgatni  és méretüket változtatni is.

    előzmény:
    mandy44 (176)
    2012-04-20  07:08
  20. 2012. Április 20. 09:17182.

    Kellemes napot kívánok.

     

    Hu-Húú, Mandy ennyi nekem szóló üzenet. Szeretem.

     

    Van tapasztalatom: két évig volt mulcs a rózsákon és a virágokon.

    Az ágyást  gömb-buxus zárja. Az idén összegyűjtöttem a mulcs javát, mert nagyon sok lett az a pattogó magú here-féle gyom. Most kapálom, gyomlálom. Tegnap tápoztam. Érdekes, hogy a gyökérzet a felszínhez milyen közel van.  Féltem őket, mert ez a homok pillanatok alatt kiszárad. Még egy gyomtalanítás és visszateszem a mulcsot.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  21. 2012. Április 20. 08:42181.

     

      Szép napot!
      Virágos, szép napot kívánok!

      Dolgosat-szorgosat, eredményeset és napfényeset!

    előzmény:
    mandy44 (176)
    2012-04-20  07:08
  22. 2012. Április 20. 08:22180.

    jaj ez az nlc az agyamra megy  az elobb azt irta ki hogy a levelem nem kuldheto el , lepjek be ujra erre valahonnan elokerult az elozo es azt is elkuldte ...

     na  kedves Jara duskalhatsz a iromanyaimban )))

     

     

    Klara megneztem a videot NAGYON JÓÓÓ )))!!!!mindig tanulok valami ujat ))))

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-04-06  19:26
  23. 2012. Április 20. 08:19179.

    Kedves Jara nem kerul az olyan sokba csak ugy latszik .(((( Igyekszem a haznal fellelheto anyagokat felhasznalni esetleg ujra hasznositani .

     A sator az a lomisoktol vettem kb 3 eve es egy ezres volt )))

     

     a komposzt meg SK ))) a keregdaralekot mar emlitettem hogy a kozelben kivagott nyarfa erdoben osszegyujtott , keregbol daraltuk .

     Ja meg a hozott tuzifa kergebol, EZT IGY  megvenni horror osszeg lenne nekem legalabbis (((

     

     De a sok munka karpotol aZert hogY epp most Zsiros kenYeret eszem sajat retekkel es sajat zoldhagymaval  csak tudnam miert jobb izu((((((

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  24. 2012. Április 20. 07:31178.

    Jara  ÓÓ nem kerul az olyan sokba ha jol utana nezek ,, maga magasagyas anyaga a haznal felelelheto deszkakbol van kb 20 eve el volt raktarozva aferjem altal, de most felszabaditottam )))

     

     a satort a tetejere azt pedig a lomisoktol vettem kb harom eve ..

     

     a komposztot meg SK termeljuk )) MINDENT ami od valo ami a konyharol is kikerul ..kulon van komposztos vödör )))

     

    A kis palantakat magrol en neveltem amiket aztan ODA atultetem ..Jokor kezdetem el hogy ilyne hamar eheto benne a salata a spenot es a retek .,HIHI meg azt is palantaztam .))

     

    Van meg egy NAGYbetegsegem a fugeneveles ,, azzal is versenyzek magammal )))hogy milyen koran tudok erett fuget ennei ..

     KONTENERBEN nevelem nem szabadfoldon MOST ileyen allapotban vannak.  Harom eve majus 26.an volt mar erett fugem . most nem ugy nezki :::kesni fognak ))) 

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  25. 2012. Április 20. 07:23177.

    Draga Kertember te dolgozós vagy neked kevesebb az idod arra hogy magadnak kerteszkedjel .

     En a raerö idomet mit raerot MINDEN idomet a kertben toltom az tolti kia nyugdijas eletemet )))

     

     Nagyon erdekel engem is a csepegtetos ontozes , a youtubon sok otletet latok ...

     

     Mais hoznak egy bazinagyteherauto fat )))

     muszaly IGY egyszerre beruhazni mert ugymondjak ketev kell ahhoz hogy JO szaraz legyen .

     na segitetunk neki . igy levan tudva egy idore . SOK egyszerre kiadni de ha a jo melegre gondolok telen akkor JÓ))

     az az igazsag hogy ha gazzal futunk akkor szakaszosan bvan meleg es a 'szakasz eleg ahhoz hogy paralecsapodas legyen  asarkokban es az bizony bepeneszedik , az ELSÖ tel volt hogy nem ereztem a dohospeneszszagot .

     Megyek elolvasom a KLara altal feltett ajanlot )))

     

     

     Tegnap megcsinaltam a paprika agyast is felmagasitottam es a ketoldalan van arok igy csak JOl megboritom vizzel  es ihatnak kedvukre ))) egyebkent meg mulcsozva lesz ,

     Na bulgarkerteszek  is arasztasos ontozessel dolgoztak es eredmenyesen .

     

    Nem tudom osszehasonlitani az agapritokat az enyemet sem mert meg nem neztem meg a teljesitmenyet .. ez nem is az en dolgom a ferjem dolgozik vele. Nekem csak az szamit ami kijon belole  a vegtermek  )))) de hogy jo az biztos )))

     TE  juotubon van egy olyan megoldas hogy deszkara raknak vekony vezeteket es elemmel kapcsolja ossze es azt a csigak nem szeretik)))met megrazza oket )))

     

    Itt az ejjel megint jokora eso esett igy nem kell csepegtetnem a vizet ..

     

     

     

     

      

     

     

     

     

     

    előzmény:
    Kertember (167)
    2012-04-19  21:21
  26. 2012. Április 20. 07:08176.

    Joreggelt Klaraszivem  te megeloztel , ugyan kint vannak a paradicsomjaim a szabadban de nem a foldben . Tudod mit ? en is ugy gondolkodom mint te . Ma kiultetem oket )) mar a helyuk keszen van . elore bekarozva .

    Van MÁÁSIK )))))ha baj lenne talan ..

     

    Na meg a takargatasok mindig megeskuszom hogy NEM takarok de aztan megis )))

     

     elo vannak keszitve a nagytakarók regi futoszonyeg  stb . es akkor takarok )) de eddig meg igazan nagy karom nem volt evek ota ezt csinalom  Mindig elore szaladok de igaz hogy nagyon koran vam mindenem , jobban szeretem azt ami SK keszul a kertemben .

    előzmény:
    klára13 (168)
    2012-04-19  21:31
  27. 2012. Április 20. 06:58175.
    .   .  , 
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  28. 2012. Április 20. 05:55174.

    Kertember, köszönöm. Tényleg nagyon szeretem őket.

    Még nem láttam sárga ibolyát, de nagyon kíváncsivá tettél! Nemesített lehet?  

    Nekem most az ibolyaszerű, kisvirágú árvácskák a (egy a sok közül) kedvenceim. Sikerült is néhány szép példányra szert tenni. 

     

    Jó munkát, eredményes szép napot kívánok!

    előzmény:
    Kertember (162)
    2012-04-19  21:00
  29. 2012. Április 20. 05:42173.

    Klára, nagyon ötletes, és különleges ajándékot kapott az unokád! Hol lehet ilyen szép tyúkokra szert tenni? 

    Én is megigértem (könnyelműen) az unokámnak, hogy tavasszal veszek neki kiscsibét, meg kacsát, de csak azért hogy simogathassa, dédelgesse a hétvégeken, mikor itt van.  Az ígéret szép szó.... 

     

    Mi is most tervezzük a nyárra a fatüzelés megoldását, hasonló okok miatt, mint ti. 

    Nagyon szép a Zsófika kutyusa 

      


    előzmény:
    klára13 (144)
    2012-04-18  21:58
  30. 2012. Április 19. 21:53172.

     

     

         Békés, szép éjszakát kívánok!

    előzmény:
    klára13 (171)
    2012-04-19  21:47
  31. 2012. Április 19. 21:47171.

      Mi is áttértünk a tél közepén a fatüzelésre. A gázt lehetetlen megfizetni a benzinhez hasonlóan.

      Érdemes megnézni ezt a videót. Rüvid, és nagyon okos. 

     

    Ökológiai Intézet - A fa és tüzelése - YouTube 

    előzmény:
    mandy44 (153)
    2012-04-19  07:52
  32. 2012. Április 19. 21:42170.

      Csepegtető öntözés... Csepeg a nyálam! A világ egyik legnagyszerűbb találmánya. Tudod, hogy az izraeliek találták ki, így varázsoltak édenkertet a sivatagból. Azt mondják, háromszor gyorsabban nő vele minden.

      Hogyan lehet megoldani?

    előzmény:
    Kertember (167)
    2012-04-19  21:21
  33. 2012. Április 19. 21:32169.
      A  lemaradt kép:
    előzmény:
    klára13 (168)
    2012-04-19  21:31
  34. 2012. Április 19. 21:31168.

       Kiültettem őket, lesz, ami lesz, a két nagy már virágzik. Ha jönnek a fagyosszentek, teszek rájuk burát, és még textillel is letakarom őket, így tervezem. Ha mégis elviszik őket, van talonban  vagy félszáz, ládákban. Így sikerült.

       Benikém igazi állatbarát. Kajli nyuszija a legjobb barátja, sőt,mint mondta, testvére. Jön-megy közöttük a lakásban, ölükbe kuporodik.

       Ma szivattyúztam esővizes tartályba a teknőctó vizét. Holnap kimerem az aljából az iszapot is - igazi biomassza! Teknőctrágyával serkentem meg növényeimet!Zsófikám menyem nagy örömére, hiszen megússza a tótakarítást; övé a két teknőc, rég felébredtek, nagyon kell már a tiszta tó. 

     

      A képen Kajli és Zsuzsi látható, ő az én kiskutyám.

      A másikon Zsófikám  Lilivel,  aki a párizsi világkiállításon a világ legszebb szálkásszőrű tacskó-kislánynak bizonyult.

    előzmény:
    mandy44 (157)
    2012-04-19  15:39
  35. 2012. Április 19. 21:21167.

    A rövid kaaksok többnyire ügyesk, és áthidalják a problémát:)

    Te vagy az első ember, aki osztja a nézetem. Nagy butaságnak tartom én is, hogy ne öntözzünk nagy melegben, mert kisül a növény. Annyi részigazság van a dologban, hogy a növény felületén megálló vízcsepp nagyítóként működik, így a vízcsepp alatt megsüti a levelet. A gyep sokezer fűszálánál ez mit sem számít. Néhány nagy levelet fejlesztő növénynél lehet csak észrevenni ilyen égésnyomokat, de ez sem vészes. Sokkal vészesebb, ha kiszárad a növény, vagy csak időlegesen is vízhiányt szenved.

    Az esőztető öntözés a paradicsom esetén a betegségek terjedése miatt kedvezőtlen megoldás. Az árasztásos ebből a szempontból jobb. De az árasztásosnál is jobb a csepegtető rendszer. Én most erre állok át. Nekem esőztető öntözőrendszerem van, de ez pazarló, és nagyon segíti a betegségete, no és a meztelencsigákat.

    előzmény:
    klára13 (166)
    2012-04-19  21:10
  36. 2012. Április 19. 21:10166.

      Sóhajtok egy nagyot veled, Kertember. Találkozok jóakaratú emberekkel,  ha kiteszem lábamat kertemből. Vannak.

      Az öntözésről szeretnék tőled tudást szerezni.  no nem a hőség és elég a víztől típusút, mert ez úgysem igaz, a nagy hőségekben délben mindig kellemes zuhannyal élesztem fel növényeimet és nagyon hálásak. Én is magamnak, mert létrejön a kerítésen belül egy csodás mikroklíma.

      Azt szeretném tudni, hogy valóban árt a víz a paradicsom levelének, ezért kis csatornák segítségével öntözzünk? És hogyha lehet, tegyünk így minden növénnyel? 

      Idehozom az aranyos jelenetet, hogy mit történik, ha a kakas rövid, és a tyúk hosszú.

      

    előzmény:
    Kertember (158)
    2012-04-19  20:43
  37. 2012. Április 19. 21:09165.
    A krumpliról jut eszembe. Szeged környékén februárban már vetik fátyolfólia alá, így nagyon korán lesz belőle újburgonya. Egyszer nekem is volt annyi időm, hogy néhány sort fóliával takarjak. Szinte a boltival egyidőben volt újburgonyám.
    előzmény:
    mandy44 (153)
    2012-04-19  07:52
  38. 2012. Április 19. 21:07164.

    Küldhetnél ide is egy rakománnyal. Nekünk is venni kell idén tüzelőt.

    Nagyon érdekes mintázata van ezeknek a fáknak. Nem is tudom milyen hatás kellett ahhoz, hogy így alakuljanak az évgyűrűi.

    előzmény:
    mandy44 (153)
    2012-04-19  07:52
  39. 2012. Április 19. 21:04163.

    Hozzád képest is jó kis lemaradásban vagyok. Az én retekeim még csak most vastagodnak.

    Nagyon profi a komposztálód, az enyém csak úgy benne van a szabadvilágban. Igaz nekem hatalmas létesítményre lenne szükségem a sok zöldhulladék miatt.

    előzmény:
    mandy44 (152)
    2012-04-19  07:41
  40. 2012. Április 19. 21:00162.
    Előbbi kérdésemre már tudoma választ. Olvasgattam a blogod, nagyon tetszik. Süt belőle a szeretet, a növény, kert szeretete. Korábban egyszer már olvasgattam a blogod, emlékszem rá. Nagyon szépek az ibolyáid is. Gondoltam küldök Neked új fajtát, de látom minden színben van. Kivéve a citromsárgát. Ilyen színűt láttál már? Sajnos nekem sincs, tavaly láttam Ausztriában, le is fényképeztem, ha megtalálom felteszem Neked.
    előzmény:
    margo1958 (147)
    2012-04-19  07:07
  41. 2012. Április 19. 20:52161.

    Kedves Margo!

     

    Köszönöm szépen.

    Érdeklődéssel figyelek minden megoldást. Gondolom a többiek is így vannak ezzel.

    Mért nem tudnál magaságyás nélkül növényt termeszteni?

    előzmény:
    margo1958 (146)
    2012-04-19  06:26
  42. 2012. Április 19. 20:49160.

    A képeiteket elnézve az én kertem nagyon le van maradva. Jara hagymáival még csak-csak tartom a lépést, bár ott is van némi lemaradásom, de a Te borsód fényévekkel nagyobb az enyémnél.

    Én sose szoktam a borsót támrendszerhez igazítani. Fut arra, amerre akar. Többnyire összeborulnak a szomszédos sorok, így támogatják egymást.

    előzmény:
    klára13 (145)
    2012-04-18  22:14
  43. 2012. Április 19. 20:45159.
    A szegfű, pünkösdirózsa, mellett a tulipán a kedvenc virágom. Nagyon tetszenek a Te tulijaid is.
    előzmény:
    jara (143)
    2012-04-18  21:39
  44. 2012. Április 19. 20:43158.

    Kedves Jara!

     

    Ne is mondd. Szőlőkötözés és női brigád. Volt benne részem. Középiskola után, fősuli előtt egy szőlészetben voltam traktoros. Többnyire egy gyalogos brigád mellé rendeltek ki traktorostul. A dolgom az Ő munkájuk segítése, vagy munkájuk eredményének elszállítása volt. A brigád 50-75 közötti férfiakból és nőkből állt, akik egy kis falubál származtak. Én akkor pelyhedző fiatalember voltam. Hát ne tudd meg, mennyit ugrattak, bolondoztak velem. A hétfői napokat szerettem a legjobban, mert akkor mindenki hozott a traktoros otthoni sütit. Világi jó sorom volt mellettük. Sokszor gondolok vissza azokra az időkre. Hová tűnt az emeberekből az a jószellem. Az összetartás, a segítőkészség, a baráti viccelődés stb?

    előzmény:
    jara (142)
    2012-04-18  21:30
  45. 2012. Április 19. 15:39157.

      Klara mar kiultetted a paradicsomokat ??? nekem is kellene ???

     

     

     Jofej az unokad a tyukkivansaggal ))))

    előzmény:
    klára13 (144)
    2012-04-18  21:58
  46. 2012. Április 19. 13:52156.

    Kedves Klára, összevissza fogok válaszolni! A feltett kaktuszok mindegyike télálló, már legalább 15 éve foglalkozom velük, figyelem az igényeiket, fejlődésüket, vadászom az újabb darabokat. Az őrület elindítója dr Debreczy Zsolt könyve, amely útleírással egybekötött kaktuszrajongás, ronggyá olvastam, kergettem a fajokat, több-kevesebb sikerrel. Ezeken kívül több száz cserepes kaktuszt is ápolok, valamint egyéb szukkulenseket, na hát ezt a mennyiséget tényleg nem egyszerű mozgatni tavasszal-ősszel (pincében telelnek). Rajtuk kívül a hagymás növények a kedvencek, meg a gyöktörzsesek, meg az összes többi :))) A szilakertet valóban meg kellett kevernem homokkal, talajlazítás végett, de drént nem tettem, csak közvetlenül a kaktuszok alá, mert a rézsű így is elvezeti a nedvességet, a terasz betonfala pedig elszívja, szóval semmi szükség rá. Ezt a sziklakertrész többedszer építem át, időhiány+lustaság miatt. Majd csinálok újabb fotót róla, sikerült néhány nagyon különleges növényt is szereznem bele, pl. homokhúrt 2 félét is, 3 éve jól érzik magukat  a helyükön (évekig vadásztam rá)

     

    Nagyon csinosak a tollas jószágok! Nekem tetszenek a fenyőid, szépek így együtt. Sajnos a "megnőnek" jelenséggel már én is találkoztam!

    előzmény:
    klára13 (144)
    2012-04-18  21:58
  47. 2012. Április 19. 13:36155.
    Gyönyörű ez a lila tulipán!
    előzmény:
    jara (143)
    2012-04-18  21:39
  48. 2012. Április 19. 08:55154.

    Szép napunk lesz, legyen kellemes is.

     

    Dicsértessék az ügyes kezed Mandy.

    Nagyon klassz az összes "műved". Beruházás szinten sem kevés.

    Tanulnom kell nincs mese. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  49. 2012. Április 19. 07:52153.

    ha beidegelek akkor azonnal elmegy ))) söt ketszeris )))

     

    a tuzifa szallitaskor vetetk eszre ezt a szep rajzu fat)))

     

    szinte mindent a youtubon lesegetek el a magasagyast is onnan koppintottam .. es ezt a krumplinevelest is allitolag koran lesz egyadag ))) ujkrumplim )))

     

     az also veder  felett egy feneknelkuli van ))

    meghoztak a  tuzifat es azonnal kiszurtam magamnak ezt is   valami lesz vele az biztos  

     

    oriasi  !!!))

     

     

    előzmény:
    mandy44 (152)
    2012-04-19  07:41
  50. 2012. Április 19. 07:41152.

     a mulcsos eperagyas egy resze

     

     a komposzttelep  innen hordtuk at a magaagyasba a komposztot a gepem )) kicsit fel van fordulva .. a kep ))

     

     ??? na ez nem megy el .. ezert utalom az nlcet mert korlatoz !!!!

    előzmény:
    mandy44 (149)
    2012-04-19  07:25
  51. 2012. Április 19. 07:40151.

     a mulcsos eperagyas egy resze

     

     a komposzttelep  innen hordtuk at a magaagyasba a komposztot a gepem )) kicsit fel van fordulva .. a kep ))

    előzmény:
    mandy44 (149)
    2012-04-19  07:25
  52. 2012. Április 19. 07:29150.
    a termenyeim )))
    előzmény:
    mandy44 (149)
    2012-04-19  07:25
  53. 2012. Április 19. 07:25149.

    huhh csak egyenken lehet ...

     nem baj ez hazkoruli deszkakbol lett keszitve kb70-80cm magas es ebbe a ladaba hordtuk at a komposztot -- ateteje pedig a lomisoktol vett foliahaziko

    előzmény:
    Kertember (141)
    2012-04-18  20:58
  54. 2012. Április 19. 07:17148.
    Jo regeglt szep napot kinek fenyeset es meleget es kinek esoset amilyent szeretne. KLARA  gratulalok az uj szerzemenyedhez, leljel benne sok oromet!!  jujjdejo  ugy tudok orulni ha mas is orul )))  amikor mi megvettuk ketsegbe voltam esve hogy nem volt eleg gally)))aztan csinaltam )) es azota folyamatosan van . majd meglatod milyen jokis szerszam )) KERTEMBER biztatasodra itt vannak a fotok remelem ugyes leszek es sikerul fel is tenni .  Nekem is gond az esoviztarolo hordo, mert a muanyag a jo mert a vashordo az rozsdal.  aztan eleinte nylon zsakot hegesztettem bele  de az sem volt igazan jo, most muanyagok vannak de regota szeretnek egy olyant ai az a nagy szogletes tartaly femvazas kerettel.  De most meg a regi kicserelt furdokad is be van allitva .
    előzmény:
    klára13 (136)
    2012-04-18  09:31
  55. 2012. Április 19. 07:07147.
    előzmény:
    margo1958 (146)
    2012-04-19  06:26
  56. 2012. Április 19. 06:26146.

    Sziasztok! 

    Eddig "olvasó módban" voltam, de most előbújok én is. Nagyon sok jó ötletet olvastam tőletek, most kezdek én is bio módon gazdálkodni a két általam magaságyásnak nevezett kertemben gazdálkodni. Csak jó tapasztalatokról tudok beszámolni. 

    Kertember, dicséretes az, amit csinálszMár több topikban is "találkoztam" veled. Most megmutatom én is az én kreálmányomat, hátha valakinek ötletet ad. Nagyon szeretem őket, mert én másképpen nem tudnék szinte semmit se nevelni a kertünkben.

     

    előzmény:
    Kertember (141)
    2012-04-18  20:58
  57. 2012. Április 18. 22:14145.

      Nagyon szép!

      Jara, prózaibb képekkel állok elő: 

     

      1.A mulcsot szétziláltam a vízsugárral, ki fogom javítani.

      2. Málnám meglehetősen szocreál lett - a hajdani sziklakert feleslegessé vált köveit cipeljük hol ide, hol oda. Fiam most "művészi" megoldást talált!

      3. Az új mulcs. A gép késeit köszörülni kell. 

      4. Borsóm kapaszkodna, ha lenne mibe!

    előzmény:
    jara (143)
    2012-04-18  21:39
  58. 2012. Április 18. 21:58144.

      Bizony, Szundi - vagy Szende? - persze, mindkettő! Lehetetlen kertet művelni ekkora távolságból. Nővéremnek van hasonló területe tőlünk 68 kilométerre, de az is sok, semmire sem vállalkozom, pedig ott lenne a lehetőség.

      Nagyon szép a sziklakert. Tavaszi látogatásodkor kirakod őket, és ősszel beszeded? Mert, gondolom, nem fagytűrők a szépségek.

     Valaha szintén készítettem sziklakertet, hozzád hasonló szakszerűséggel, látom a homokot a kövek között, biztosan alattuk is van. Nekem a közeli hegy volt a mintám, szikla,aztán a tetején fenyőfák. Törpe örökzöldeket vettem, ezüstfenyőt is, 10 centimétereseket talán, és a csuda gondolt rá, hogy egyszer csak megnőnek! Hát, megtették. Ott kuksolnak a nagy fenyők között, akik hozzájuk képest szinte csecsemők. Ketté vágták  a kertet, mögöttük a sok hely használhatatlan volt  díszkertként, aztán tavaly gondolt egy nagyot kilencéves unokám,és tyúkokat kért születésnapjára. Ott hátul  lett aztán a tyúkudvar.

      Bizony! Nagyon meg kell fontolni, hogy mit hova telepítünk!

     

    1. A megnőtt sziklakert

    2.Hófehérke,Bóbi és Kicsi Joe Kakaspasas

    3.Bongó és Kicsi Joe

    4.Bal oldalon Bolyhoska, elől Újbóbi

    előzmény:
    Szendeszundi (122)
    2012-04-16  13:07
  59. 2012. Április 18. 21:39143.
    Ezt át kellett méreteznem. 
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  60. 2012. Április 18. 21:30142.

    Teszek fel képet a mi kertünkből.

    Első: A pala alatti hosszú melegágy a márciusi jó időben vetett paprika, paradicsom palántanevelő.

    Az üvegezett az ablakban keltetett kosszarvú paprika pikírozott(?) nagyobbacskái. Ez kevés, "hátha előbb terem" alapú idei próbálkozás.

    A hagyma őszi duggatás, már csemegézünk belőle.

    Pár tő szőlő, anyukám "élete". Két őszibarackfa, ami nem látszik, egy meggyfa a kertben, kettő az utcán.

    No és a virágaim, a harmadik éves rózsácskáimmal, ami metszve van

    immár és hajtanak szépen.

    A vadászkerítés pedig arra hivatott, hogy a vadászebtől megvédje a növényeimet, de őt se kelljen megkötni, ha látogatóba jön hozzánk. 

     

    De aranyos vagy, hogy ilyen szépen írtál az idősekről.

    Ha tudnád, mennyi balladát hallottam én szőlőkötözés közben gyerekkoromban. Aztán a TSZ-ek női brigádjai, hát az csúcs volt a mókázásban. 

    előzmény:
    Kertember (140)
    2012-04-18  20:56
  61. 2012. Április 18. 20:58141.

    Köszönöm kedves szavaid.

    Ha vannak képeid rakhatnál fel Te is a magas ágyásról, és a komposztos dombos ágyásról. Én is lesem az öteleteket Tőletek.

    előzmény:
    mandy44 (135)
    2012-04-18  08:24
  62. 2012. Április 18. 20:56140.

    Kedves Jara!

     

    Ha tudnád hány olyan idős ügyfelem van, akik már nem bírnak a kerttel, de mentalitásuk nem engedi, hogy gondozatlanul hagyják a kertet. Nagyon szeretek náluk dolgozni. Kevéske pénzük mellé nagyon sok szeretetet kapok tőlük, és olyan jó történeteket mesélnek, hogy sokszor még a metszőolló is megáll a kezemben, a számat pedig becsukni sem tudom. Nem ismeretlen hát előttem az a szemléletük, hogy a gyomnak nics keresnivalója a kertben.

    Az én meztelen csigáim semmi sem kergeti el. Maximum irányítani tudom őket különféle csapdákkal.

    A gyomnövényed ismerős. A neve most hirtelen nem ugrik be, de amikor gyomlálom, csak úgy pattognak körülöttem a magok.

    előzmény:
    jara (139)
    2012-04-18  20:15
  63. 2012. Április 18. 20:15139.

    Kedvesek!

     

    Nagyon fel vagyok buzdítva ám, de van egy bibi.

    88 éves anyukám hókon csapna, ha egy gazos területet látna az örökül hagyott kertjében, pedig már alig lát és alig tipeg.

    Kapálni kell, gazt vödörbe dobálni és úgy a k.dombra. Nálunk sok a tyúkhúr, meg valami  apró háromlevelű, sárga virágú földalatt futó-terjedő átok, ezer felé pattogó magokkal. 

    De!!! Vettem sarkantyú magot, meg még valami kert-doktort, meg rózsa-hamit.

    A sarkantyú elüldözi a csiguszokat lányok!!! (Írva vagyon...)

    Komposztdombunk van és mi is raklappal határoltuk.

     

    Figyelek és rögzítem. 

    előzmény:
    Kertember (134)
    2012-04-17  20:49
  64. 2012. Április 18. 15:21138.
    óóó de jó fej kis Artu-ditu :DDD én is szeretnék majd egyet, ha több időm lesz a kerttel foglalkozni, régebben utánaolvastam és a teljesítményben van különbség, azért más az árfekvése, nem mindegy mit akarsz darabolni vele, ha csak kisebb ágakat, akkor megfelel egy kisebb teljesítményű, de ha kemény, vastag kérget, szélsőséges esetben a szomszédot is, akkor erőset kell venni :D
    előzmény:
    klára13 (136)
    2012-04-18  09:31
  65. 2012. Április 18. 11:12137.

      Azt akartam mondani, hogy a vas hordó nem örök darab, mint a műanyag tartályok. Kimaradt a tagadószó.

     

      Meglocsoltam egy gombatrágyás zsákot, és ezt a termést hozta! Többet kellett volna.

       Az öngyújtót viszonyításképpen tettem oda, hogy látszódjon a méret. 

    előzmény:
    klára13 (136)
    2012-04-18  09:31
  66. 2012. Április 18. 09:31136.

       Megérkezett hatásodra, Kertember, az én cuki kis ágdarálóm. Remekül dolgozik, amióta a you tube-on megtanultam a bánásmódot vele. Igaz, árnyékába sem léphet a Te profi masinádnak -talán Wiking? -, de hát én sem vagyok profi.

       Jó volna jó komposztdomb, enyém nem az, mert csupán falevél. Egyéb tartalma alig van. Hiszen állatseregletünk megeszik mindent, ami másutt hulladék. 

       Kilyukadt az egyik esővíz-tárolóm, vas hordó, ennek fenekét kiüttetem és benne tigrisgilisztákkal komposztot fogok készíteni! Remélem, kapok a közeli  állatboltban. Láttam persze profibb megoldásokat, iszonyú drágán. Nekem így is jó lesz. Mert a legolcsóbb éppen ilyen elv alapján felelt meg a komposztkészítéshez, csak műanyagból van. Persze, tudom, hogy örök darab, mint a többi esővíz tartályom. Ám lassan így is csillagászai összegbe kerülnek várhatóan szép és vegyszermentes termékeim. No de melyik indulás van ingyen? Gondoljunk a házépítésre! És ez is több évre szól - feltételezhetően életem végéig.

    előzmény:
    Kertember (134)
    2012-04-17  20:49
  67. 2012. Április 18. 08:24135.

    Kertember csuda jokat irsz es mutatsz !)))

     Mindig erdeklodessel olvaslak )))

     

    evek ota nem sikerult a paprikam ... aztan megláttam azt hogy ugynevezett dombagyasra kell ultetni  es mulcsozni kell  ÉS ?? mondanom sem kell hogy paprikadompig volt nalam kivalo minoseggel.

     

     emlitettem hogy  haznal felleheto hulladek deszkabol csinaltunk egy magasagyast ami a terdemem felul er ..))hogy nem kelljen hajolni .

     kb 1.5 m3 -es  na ebbe aztan kellett anyag rendesen .

     

    En is azt a modszert kovettem ahogy te csinalod .

      abba hordtuk a komposztott a gyujtohelyrol ugy hogy alulra kerult az "uj"  a meg el meg nem erett anyag,  es a vegere a tetejere mar csak a jo fold kerult .

     

    mostanra nagyok a salatak a retkek, es ?? egeszsegesek .!!!

     

     erdemes kicsit odafigyelni es akkor az eredmeny nem marad el .

     

    Ma mar talan sikerul fotot csinalni ))

     

    előzmény:
    Kertember (134)
    2012-04-17  20:49
  68. 2012. Április 17. 20:49134.

    Korábban írtam egyéb talajtakarási módszerről is. Én már alig ásom a kertet, mivel, ahol tudom takarni a föld felszínét, ott feleslegessé válik a takarás. Télire szoktam takarni gyomokkal. Erre példa a következő képek. Jól megtermett öles gyomokkal fedtem be egy felületet. Az első képen látni. A takarás alatt komoly talajélet folyik, ennek köszönhető, hogy az a laza morzsás talajszerkezet, ami a második képen van. A takarás alatt még a gyomok sem tudnak kikelni, fejlődni, bár az is jól látható, hogy sok gyommag fekszik a talaj felszínén. A takarással szemben a harmadik képen egy szabad földlfelület van, ami korántsem laza, sokkal inkább tömörödött. Ezt vetés előtt meg kell lazítanom ásással.

    A gyomtakarás miatt kihullott gyommagokból kikelő gyomok egyáltalán nem zavarnak az év során, hisz ezek kétszikű gyomok, amik egy kapálással is már hatékonyan írthatók.

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-04-06  19:26
  69. 2012. Április 17. 20:42133.

    Kedves Zsófika!

     

    Bárki csatlakozhat. Erkályen könnyebb biokertészkedni, mint szabadföldi kertben. Vannak dolgok, amik erkélyen kivitelezhetetlenek, pl. a komposztálás, de ettől még teljesértékű biokertészkedés folytatható.

    előzmény:
    zsofika12 (131)
    2012-04-17  20:39
  70. 2012. Április 17. 20:40132.
    És így néz ki bevetve retekkel, salátával. A harmadik képen a dombos ágyásban, a negyedik képen a szabadföldben nevelkedő retek látható. Mindkettőt egyidőben vetettem, pont azért, hogy lássam a különbségeket. A különbség nemcsak nagyságban szembetűnő. Jól látszik, hogy a domboságyás retekje zöldebb, nagyobb, és a levele egészséges. A szabadföldi retek levele lyukacsos a földibolhától, és antociános (vöröses) színeződést is kapott, ami a fázás egyik tipikus jele. Gondolom, hogy a dombos ágyásban zajló bomlási folyamatok egyik melléktreméke a hőfelszabadulás miatt itt nem fázik a retek. Hogy a földibolhák mért nem támadják arra nem tudok magyarázatot.
    előzmény:
    Kertember (130)
    2012-04-17  20:33
  71. 2012. Április 17. 20:39131.
    olyan is csatlakozhat aki erkélyen akar biokertészkedni? vagy ez kivitelezhetetlen?
    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-04-06  19:26
  72. 2012. Április 17. 20:33130.

    Sajnos több kép nem fér egy hsz-be, ezért részletekben tudom csak beírni.

    A középső rész szerkezete - ahova a növényeket teszem - is vegyes. Alulra a még szálas anyagot raktam, és rák lapátoltam 20-30 centi érett komposztot. ebbe fogok majd vetni, palántázni.

    Miután a raklapok elfogytak, metszési gallyakból kötözött kévével folytattam. Sajnos ezzel nehezebb dolgozni, ezért csak egy szintes ágyást alakítottam belőle. Ezt látni a többi képen.

    A negyedik képen látható kévékből készül az ágyás folytatása.

    előzmény:
    Kertember (129)
    2012-04-17  20:27
  73. 2012. Április 17. 20:27129.

    A néhány év alatt összegyűlt komposzt dombomra tavaly vetettem tököt. Olyan jól érzete magát, hogy idén elhatároztam, hogy átalakítom dombos ágyássá. Mivel pénzt nem nagyon akartam beleölni, ezért igyekeztem meglévő anyagokat használni. Megmutatom, hogy mit szerkesztettem.

    Az első képen a komposztdomb van. A domb közepe és alja már föld, a teteje még szálas szerves anyag. A kialakításhoz raklapokat és, metszésből keletkezett gallyakból kötözött kévét használtam.

    A dom végét lezártam raklappal, ez van a második képen.

    Majd úgy okoskodtam, hogy a nyáron keletkezett szerves anyag is elférjen a dombon, ezért két sorban raktam le a raklapokat magassági eltolással. A két középső raklapsor magasabbra került, ezek között kialakult helyre ültetek, vetek, a két szélsőt pedig lejjebb raktam. A felsők és a szélsők között keletkezett helyre teszem a nyári zöld hulladékot. Egyenlőre ezt is feltöltöttem, de nyárra már jelentősen össze fog esni az ide került zöldhulladék.

    Remélem a képeken látni a lényeget.

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-04-06  19:26
  74. 2012. Április 17. 20:17128.

    Apríték, és apríték között is van különbség. Vannak olyan gépek, amik olyan darabokra vágják a gallyat, amit tüzelni is érdemes. Ez van az első képen. Vannak a különféle növények aprítékai. Nekem nagy mennyiségben gyűlnek hasonló gallyak, ezeket igyekszem külön is kezelni. A második képen akác apríték van. A harmadikon örökzöld és fenyő apríték, ez azért érdekes, mert savanyítják a talajt, tehát rododendronok, erikák, csarabok stb. talajait takarom ezzel. A negyedik képen pedig a vegyes apríték látható.

     

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-04-06  19:26
  75. 2012. Április 17. 20:11127.
    Találtam képet a kordon nélküli málnámról is, amit szintén aprítékkal takartam. És a gép, amivel az aprítást végzem.
    előzmény:
    Kertember (126)
    2012-04-17  19:41
  76. 2012. Április 17. 19:41126.

    Igértem, hogy teszek fel képeket a faaprítékos takarásról.

    Az első két képen a kordon mellett nevelt málnásom faaprítékos takarása van. A sorközöket fűnyíróval nyírom, a sorokban pedig a takarás miatt kevés gyom tud csak előjönni. A második képen látni, hogy milyen vastagon terítem. A harmadik képen a feldolgozásra váró nyersanyag.

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-04-06  19:26
  77. 2012. Április 17. 06:46125.

    ))) en is szeretek nyugdijas lenni mert azzal foglalkozhatok nap mint nap amivel a legjobban szeretek A KERT-tel )))

     

     

    csak meg ezt a hideg ejszakat veszeljuk at re,eljuk nem lesz fagy ,, meg NULLA fok SEM ))))

    előzmény:
    klára13 (115)
    2012-04-15  20:36
  78. 2012. Április 17. 06:43124.

    Kertember !

     

     Koszonom a valaszodat . Ma szedek csalant ))) es kiprobalom )))

     Igyekszemjobban odfigyelni a biopermetezesre .

     

    Dez az az igazsag hogy ha maga noveny --barmeylik-- JO allapotban , jo eroben van kevessbe betegszik meg  es kevesbbe tamadjak meg a korokozok ..

     

    http://www.haszon.hu/agrar/gazdaasszony/480-kes zitsuenk-noevenyved-leveket.html

     

     

    itt egy masik ))

     

    http://biokert.network.hu/blog/biokert-cikkei/biol ogiai-permetezoszerek

     

     lehet hogy vannak akik mar ezt ismerik de mindig akadnak ujszulottek ))))

     

     

    előzmény:
    Kertember (113)
    2012-04-15  20:27
  79. 2012. Április 16. 21:24123.

    Kedves Jara!

     

    Érdekes, amit írtál. Nem érzem, hogy bármelyik helyen, ahol írásaim jelennek meg kialakult volna bármiféle rend, amit be kellene tartani. De értem, hogy mire gondolsz, ezért én is tiszteletben tartom a Te internetes szokásaid. Azért, ha valamiben tudok segíteni szólj nyugodtan.

    előzmény:
    jara (121)
    2012-04-15  21:39
  80. 2012. Április 16. 13:07122.

    Köszi Klára, jó h. leírtad, nem vagyok egy nagy photoshop-guru, ezeket a képeket dig. fényképezőgéppel készítettem, és jó nagyok lettek, a telefonnal készítettek nem problémásak, meg főképp azokhoz igénybe veszem a párom segítségét és úgy könnyen megy :D

    A szántót most másvalaki műveli, mert nem szeretnénk büntetést kapni holmi parlagfüvek miatt, és ilyen távolságból még ez is nehéz, hogy rendben legyen---nincs is mindig rendben :(

     

    Szóval sikerrel jártam, néhány a kedvencekről és az épülő sziklakert, ami kicsit jobban "kész" már de még korántsem teljes!

    előzmény:
    klára13 (104)
    2012-04-13  23:08
  81. 2012. Április 15. 21:39121.

    Aranyos vagy, de nem térítelek el az eredeti tervedtől, amiért ezt a topicot létrehoztad.

    Nem kértem még külön szakmai véleményt Tőled. 

    Én már régebben is olvastam a tanácsaidat a "növénykedvelők" helyén is.

    A blogodban is jártam már. Írni nem írok, mert a kialakult rendet nem akarom zavarni. Ha valamit keresek, beírom a googlyba és előjön egy cikk.

    Így is találkoztam már szakmai anyagoddal.

    Ide azért írok, mert most indult a téma és nem akarok kimaradni.  

    Válaszodat köszönöm, most így metszettem. 

    előzmény:
    Kertember (119)
    2012-04-15  21:00
  82. 2012. Április 15. 21:00120.

    Köszi szépen.

    Iagzából annyira nem fáradtam el. A haza út könnyebb volt.

    előzmény:
    klára13 (117)
    2012-04-15  20:45
  83. 2012. Április 15. 21:00119.

    Kedves Jara!

     

    Kérdezted már tőlem korábban a rózsát? Rémlik valami. Ha így volt és nem válaszoltam bocsánat. Sajnos vannak, amik kimaradnak, és vannak, amikre később tudok csak válaszolni, mert röviden értelmetlenség válaszolni, hosszabbra pedig akkor nem futja az időmből. Mi érdekelne rózsa ügyben.

    Polyantha metszésénél nem elegendő a visszacsípés. Ahhoz, hogy sokat és sok éven keresztül virágozzon rendszeres metszésre van szüksége, ami eltér a többi nagy csoportétól.

    Compo rózsatáp nagyon jó. Én a Compo híve vagyok. Nekem nagyon bejönnek a növénytápai, virágföldjei. Vannak azonban profibb tápoldatok is, ezekhez azonban magánvásárlóként nem tudsz hozzájutni. Vagy csak nagyon drágán, mert 20 kilós zsáknál kevesebbet nem adnak el belőle. Egyszer adtam anyunak ilyen tápanyagot az állómuskátlijaira, mert szegények igen nyúltak sárgácskák voltak. Néhány hét után a fél lépcsőház anyut faggatta, hogy mit tett a muskátlikkal.

    előzmény:
    jara (118)
    2012-04-15  20:49
  84. 2012. Április 15. 20:49118.

    Kedves Kertember!

     

    Vártam a szakmai beírásod, de jó így, ha "világotlátni" voltál.

    Azért olvastam ám tőled keletkezett anyagot a rózsákról (mert etetnem kellene őket).  A polyantha fajta szerelmese vagyok.

    Két éve telepítettem, tavaly nem metszettem, csak lecsíptem az első rügynél, de soványkák voltak a táp mellett is. Az idén egy kicsit tovább merészkedtem a vágással. Úgy gondolom, Compo rózsatápot adok nekik ebben a hónapban.

     

     

     

    előzmény:
    Kertember (113)
    2012-04-15  20:27
  85. 2012. Április 15. 20:45117.
      Nagyon fáradt lehetsz, Kertember. Kívánok jó pihenést, békés, boldog éjszakát!
    előzmény:
    Kertember (114)
    2012-04-15  20:35
  86. 2012. Április 15. 20:44116.

      Előbb kislányod, aztán a tanulmányút szerelmeddel, színes és boldog napjaid voltak, Kertember

      Engemet a nempöttyös babér inkább érdekelne.  A pöttyös simán kigyökeresedett. És most tavasszal vettem észre a bokron néhány aranyos tűzpiros bogyót. Először hozott termést, virágát nem láttam.

      Olyan nagy hatással van mindenre a Hold. Ránk, az óceánokra, tengerekre, Miért éppen a természet úszná ezt meg?

    előzmény:
    Kertember (114)
    2012-04-15  20:35
  87. 2012. Április 15. 20:36115.

       Na, igen, én már nyugdíjas vagyok...Az öregkornak sok szépsége van, észre kell venni és ki kell használni. 

       Köszönöm kedves szavaidat, biztatásodat. 

    előzmény:
    Kertember (111)
    2012-04-15  20:19
  88. 2012. Április 15. 20:35114.

    Németországban mulattam az időt. Párom tanár és Őt kísértem el, egy tanulmányútra. Van egy közös tudományos programjuk magyar-német diák program. Ők dolgoztak, én sofőrködtem, és ismerkedtem azokkal a településekkel. Sajnos még csak most éledezik a természet. Hideg volt, egy nap se halatta meg a hőmérséklet a 8 fokot.

    A tarkalevelű babérsom szaporításáról holnap írok egy rövidke összefoglalót.

    Érdekes dolog, ez a hivés, nem hivés kérdés. Annyi mindenben hiszek, ami miatt komplett idiótának néznének, de valahogy ez a holddal kertészkedés nem fogott meg. Sokat olvastam róla, de nem tudom elhinni, hogy ennyira hatna a Hold a növényekre. Talán még nem vagyok elég bölcs hozzá.

    előzmény:
    klára13 (112)
    2012-04-15  20:21
  89. 2012. Április 15. 20:27113.

    Kedves Mandy!

     

    A csalánlé jót tesz mindennek. Állítólag a levéltetvek nem szeretik, bár erről nekem még nem sikerült meggyőződnöm. De a csalán nagyon sok fontos tápelemet tartalmaz, melyek jó hatással vannak a növények fejlődésére, ezért kiváló tápoldat.

    előzmény:
    mandy44 (101)
    2012-04-13  20:56
  90. 2012. Április 15. 20:21112.

      Merre jártál? Mit  szépet, jót láttál, Kertember?

       Hogy kétféle növény a két "babér"?Álmomban sem jutott volna eszembe... A szeplőtelent hogyan lehet szaporítani? Fiam erre vágyik. 

       Tudod, én mániákusan szeretek mindenben hinni. És szinte sosem csalódom - mert ha nem úgy van, hát akkor nem úgy van!

    előzmény:
    Kertember (109)
    2012-04-15  20:12
  91. 2012. Április 15. 20:19111.

    Gyönyörű ez a zöldséges. Ilyet én csak akkor tudok majd létesíteni, ha nyugdíjas leszek. Addig azonban sose lesz ennyi időm.

    Köszi a tanácsokat. Igyekszem kipróbálni.

    Egyáltalán nem zavar, hogy sokat írsz a topikomba. Nem azért nyitottam, hogy saját magam szórakoztassam. Sőt hálás vagyok érte, hogy ide írsz. Ha megnövök meg is hálálom:)

    előzmény:
    klára13 (89)
    2012-04-12  07:44
  92. 2012. Április 15. 20:14110.

    Kedves Romeo!

     

    Jó messzire kerültél Magyarországtól.

    Természetesen érdekel, hogy Amerikában hogy működnek a dolgok. Főként azok, amik a szakmámba vágnak, így a komposztálás is.

    előzmény:
    Csalf a Romeo (76)
    2012-04-11  12:42
  93. 2012. Április 15. 20:12109.

    Sziasztok!

     

    Ne haragudjatok, hogy néhány napig itthagytalak benneteket. Elfelejtettem írni, hogy néhány napra külföldre utazom.

    Látom aktívak voltatok. Igyekszem olvasni, és válaszolni.

     

    Klára a két növény nem ugyanaz, ebből adódóan a szaporításuk is eltérő. Természetesen a Hold állása is befolyásolhatja, de ebben én még nem nagyon hiszek.

    előzmény:
    klára13 (75)
    2012-04-11  11:03
  94. 2012. Április 15. 06:27108.

    ...jajjde bosszus vagyok az iment szallt el egy hosszu hozzaszolasom ha megnyugszom ujbol leirom ..

     

    addig is orulok hogy tetszik a hajtato hazikom,  a paprika palantaim nagyon szepek de februari magvetesbol )))

     

     te nagyon ugyesen tudsz tarsitani )))majd ezt meg meg kell toled tanulnom )))  te nagy mester vagy ebben ..

     

    en egyenlre csak a krumlobokrohoz dugdostam fokhagymat ...

    előzmény:
    klára13 (107)
    2012-04-14  20:44
  95. 2012. Április 14. 20:44107.

       Csudaédes játszóházad van, Mandy.

       Paprikapalántáid mennyire vannak?  Ezért ma elhatároztam, hogy egy sort helybe vetek. Valamikor rég volt ilyen tapasztalatom, hogy egy-kettőre utolérték a palántákat. 

       Mára sokat fejlődött a kertem. A brokkoli kibújt. Vetettem mellé hagymát, A krumplisor mellé cickafarksort iktattam be. És még sok mindent, nem is nagyon tudom már, hogy miket. Kialakítottam az öntözősorokat, amelyek egyúttal járófelületként is szolgálnak majd.Amikor szárazak lesznek, persze, akkor. Azokat is mulcsolom.

      Az az elképzelésem, hogy amikor a teljes területet bevetettem majd lefedtem aprított ágmulcccsal, akkor készen leszek és csak lógázom lábamat és hallgatom, miképpen nő a karfiol - fehér és lila -, a zukkini - sárga és zöld .  

     Azzal is áltatom magamat, hogy a várható forró és száraz nyár miatt a föld takarása nélkülözhetetlen.

     

     

       Ilyen kertet szeretnék!

    előzmény:
    mandy44 (105)
    2012-04-14  06:25
  96. 2012. Április 14. 06:28106.
    Legyen derus vidam jatszogatos hetvegetek !
    előzmény:
    mandy44 (105)
    2012-04-14  06:25
  97. 2012. Április 14. 06:25105.

    ))))))))))))))  van egy kis hajtato hazam itt allitom elo a palantaimat .. a csaldom lassan en is A JATSZOhaznak nevezem.))

     

     Igyekszem meg sokaig jatszadozni benne .))))

    előzmény:
    klára13 (102)
    2012-04-13  22:50
  98. 2012. Április 13. 23:08104.

       Jó az, ha kicsikét bolond valaki! Minek annyira komolynak lenni, kinek jó az?

       Ismerős az érpés, amiről írtál, fiaim anno azt mondták, hogy a kert anyánk játszótere. Most is az, de még mennyire! Bár közben céltudatos lettem, de ez mit sem von le az örömből.

       Szántó a ház mögött?  Elképzelek egy monumentális bio zöldségeskertet! Jaj, de szép is lenne. Oda-vissza 240 kilométer. Bizony, ez nem szomszédság! De így is csodálatos.

       Jó volna látni dzsungeledet. 

       Ha az egér jobb oldalával rákattintasz a képre, megtalálod a társítást, aközött van  Microsoft Office Picture Managar, és utána már szabad az út a Képek szerkesztéshez, (felül van) és megtalálod az átméretezést.

    előzmény:
    Szendeszundi (92)
    2012-04-12  14:57
  99. 2012. Április 13. 22:54103.
       agyon sajnálom az így tartott halakat. Éppen annyira, mint a ketrecekben tartott tyúkokat és disznókat. A japánok még az ökröket is így hizlalják. Sok mindenkit sajnálok még, akiket a gonosz emberiség gyötör. De tovább nem sorolom, mert fájdalmas rájuk gondolni, és segíteni nem lehet.
    előzmény:
    Csalf a Romeo (99)
    2012-04-13  12:02
  100. 2012. Április 13. 22:50102.

      Írtam neked, Mandy, aztán nem voltam bejelentkezve!Lényege a nagy fogáshoz való gratuláció volt.

      Most láttam, nagyon félreérthetően fogalmaztam.A reggel,  a feldúlt ágyás és az eltűnt palánták szintén az álom része volt. Hála az égnek, a valóságban minden rendben van.

      Boldoggá tesz a kerti munka. Igazán mondom.  

    előzmény:
    mandy44 (101)
    2012-04-13  20:56

Címlap

top