Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Korai iskolakezdés

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2012. március 20. 09:33
Fejlessze otthon a gyereket, különben gondjai lesznek az iskolában – ezt tanácsolták a kétségbeesett anyukának az óvodában, ahonnan az új szabályok szerint korábban az iskolapadba küldenék a gyereket. Vekerdy Tamás szerint nem jó, hogy a gyereket szabják az iskolához.

Tovább a cikkre...
  1. 2012. március 20. 13:2976.
    Mondjuk én annak nem örülnék, ha az egész napját beosztanák a gyereknek. Ez külföldön lehet, hogy megy, ahol iskolán belül megoldott például a sportolás. Itthon is biztos jó azoknak a gyerekeknek, akik otthon csak kallódnak.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_544962 (74)
    2012-03-20  13:23
  2. 2012. március 20. 13:2775.

    nem, nem azt mondja

     

    azt mondja, a legtöbb gyereknek ez az ideális, ami nem jelenti azt, hogy nem kóstolgathatja a közösséget (pár órára, fél napra), de egész nap távol az anyjától, arra a legtöbb gyerek igazán 4 éves korától érett

     

    de azt is mondja, hogy lehetnek egyéni eltérések és van persze a kényszer, amikor az anyának dolgoznia kell, akkor ne legyen lelkkismeretfurdalása, hanem keressen olyan helyet a gyerek számára, ahol az igényeinek megfelelően, kellő figyelemmel tudnak vele foglalkozni...

     

    nos, ezt is tudom igazolni személyes tapasztalat alapján. A kisfiam kiscsopprtban pl. erősen igényelte, hogy ebéd után hazamenjen. Szerencsére meg tudtuk oldani. Középsőtől már semmi problémája nem volt az ottalvással.

     

    A kislányom bölcsis volt 2 éves korától. Féltem tőle, de alaptalanul, mert remek bölcsit találtam, ahol 4-5 gyerek jutott egy gondozónőre, szépen foglalkoztak velük, imádta a gyerek, a mai napig visszajárunk megpuszilgatni a gondozónéniket. Ellenben bekerült az oviba egy 30 fős csoportba és nem bírta. Első félévben minden reggel bőgött és csak akkor volt hajlandó elindulni, ha megígértük, hogy délben hazajöhet. Pedig a böocsiben egész nap ott volt.

    előzmény:
    abak (73)
    2012-03-20  13:20
  3. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2012. március 20. 13:2374.

    ha figyelmesen olvstál, a poroszos rendszert is változtatnák. és egésznapos suli, lecke nékül lenne alsóban feltétlen (van ahol szerencsére már évek óta megy ez a rendszer itthon is, sőt, van ahol állami suliban maximalizálték 20 főre az oszálylétszámo!!4 éljen!!!)

    és akkor az a plusz 5 óra, eloszlik a napra. és az olvasástanulás, stb is. a tanítónőnek is több szabadságot ad az egyéni foglalkozásra.

     

     

    szóval poroszos rendszer is szűnne...  nem mondom, hogyí tuti az újk törvény, de azért van benne bíztató is.

     

    előzmény:
    ardian (69)
    2012-03-20  13:13
  4. 2012. március 20. 13:2073.

    Attól, hogy egy neves gyerekpszichológus mond valamit, nem biztos, hogy ez az egyedüli üdvözítő vélemény.

    Lehet, hogy egy másik, pont az ellenkezőjével ért egyet.

     

    Elismerem Vekerdy szaktudását, de vannak dolgok, melyben nem értek vele egyet. Pl. szerinte egy gyereknek nem is 3, hanem 4 éves koráig az anyja mellett a helye, ergo az óvodát is ráér akkor kezdeni, a bölcsőde, mint olyan, teljesen felesleges.

    előzmény:
    ardian (69)
    2012-03-20  13:13
  5. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2012. március 20. 13:1872.

    7 év 8 hónaposan... szóval evvel a 8 évvel arra akarnak szerintem utalni, hogy lesz gyerek aki még a hetet se tölti be az iskolaidő alatt, és van aki már a 8 at is mert évközben van a szülinapja...

     

     

    persze én kicsit árnayltabbnak gondolom a problémát. látom sok szülőnek ténylegesen nincs ideje, mert ugye vagy eszek, vagy otthonvagyok mert akkor nem tudod dolgozni van... az ovodák (állami) úgy megvannak tömve, hogy teljesen általános városokban, hogy 25-30 gyerekre jut 2 pedagógus...

    szóval egyszerűen lehtetlen ilyen körülmények közt nem lemaradni ahhoz képest, akikre jut idő otthon, vagy máshol.

     

    de én akkor sem a visszatartást látom megoldásnak. hanem azt, hogy igen, ez a szitu, én gyerekem, én kell megtegyek mindent. tőlem tanulja a legtöbbet, és a családtól.   tőlem kérdezi a legtöbbet, stb.

    tudom, könnyű mondani ezt azt. de kedves anyukák, amikor vállaltu7k a babát, a nevelését is vállatuk, nem?

     

     

    előzmény:
    Ladybird (68)
    2012-03-20  13:13
  6. 2012. március 20. 13:1871.

    Nem azt írtam, hogy iskola kezdés előtt derült ki a probléma, hanem azt, hogy 5 évesen kezdett rajzolni és el akarták küldeni iskolába...

    MI láttuk és tudtuk, hogy probléma van. Az óvoda tiltakozott, amikor azt mondtuk, hogy szeretnénk, ha már járna a gyerek logopédiára, fejlesztésre, mert el van  maradva. Megsértődtek azon, hogy elvittük a gyereket egy alapítványhoz mozgásfejlesztésre...

    előzmény:
    abak (58)
    2012-03-20  12:45
  7. 2012. március 20. 13:1470.
    Nekem is ez a fő bajom. Kit érdekelne, hogy ki akarják élni a döntési lehetőségeiket, ha ezt nem a többi kárára tennék. Ha külön osztályba tennék a majdnem 8 éveseket és egy osztályon belül nem lenne egy évnél nagyobb korkülönbség, akkor nem ártanának másoknak. De most az szív, aki időben viszi a gyerekét, mert már a túlkorosak vannak többségben.
    előzmény:
    Karióka (67)
    2012-03-20  13:02
  8. 2012. március 20. 13:1369.

    el kellene olvasni a kezdő cikket, ahol nem egy laikus, hanem egy neves gyermekpszichológus mondja, hogy nem a gyereket kell hozzáidomítani a NAT-hoz, hanem fordítva...

     

    igen, emlékszem, hogy a 70-es években 6 évesen mentünk iskolába, és akkor jobban számított a testi adottság, mint a szellemi érettség (hogy elbírd az iskolatáskát), ezért én pl. megjártam a nev. tan.-t, mert 15 kiló voltam csak.

     

    de attól, mert vmi régen így volt, nem biztos, hogy jó

     

    nem értek egyet feltétlenül a túlkoros iskolakezdéssel, de a május 31. határidőt nem tartom túlzásnak, az maradhatott volna

     

    azt is vegyük figyelembe, hogy nálunk kevés iskolában van játszva tanulás, lassan, alaposan tanulás, ezért rögtön egy poroszos követelményrendszerhez kell igazodnia a gyerekhez (jövőre heti +5 órával, mert 2 hittan+tornaóra)

    előzmény:
    Karióka (67)
    2012-03-20  13:02
  9. 2012. március 20. 13:1368.

    Állandóan jöttök a itt a 8 éves túlkorossal.Aki 8 évesen kezdi az iskolát ott valóban nagyobb baj van mint a szülői visszatartás.

    Ha a szülő tartja vissza gyereket, akkor legkésőbb 7 és 8 hónaposan kezdi a gyerek a sulit.De a tapasztalat azt mutatja, hogy a januári, februári születésü gyerekek elmennek abban az évben,amikor a 6ot töltik.

    előzmény:
    Karióka (67)
    2012-03-20  13:02
  10. 2012. március 20. 13:0267.
    Ezt a spirált meddig szeretnétek gerjeszteni?! Oké, most még 7 évesen mennének. Majd szép lassan csúszna egyre későbbre a beiskolázás, merthogy mindig van valamilyen képesség, amiben az én picike gyerekem nem tökéletes. A fene sem akarja a 6 évesét a túlkoros 8 évesekkel egy osztályba összeereszteni, versenyeztetni. Minden korosztálynak megvan a maga fejlesztési pontja. Nem vagyok szakember, csak laikusként gondolom, hogy rohadt nagy a különbség ebben az időszakban a gyerekek között. Ha tényleg ennyire aggódsz a gyerekedért, akkor MÁR AZ OVI ALATT foglalkozhatsz vele, hogy 6 éves kora körül megfeleljen az iskolakezdésre.
    előzmény:
    Pimpőke (64)
    2012-03-20  12:55
  11. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2012. március 20. 12:5666.

    na ezt én se értem, hogy csak minálunk gond ez a kézcsontosodás...

     

    nekem pl mindkét gyerek egyből  amint ceruzát fogott, rendesen fogta meg. ezt látják tőlem nap mint nap, mnem mutattam nekik, nem tanítottam....(hobbim a grafikai-logikai rejtvények)

     

    de nem is tudom hányszor halottam, hogy valami kézcsontok miatt ezt így nem is tudják megcsinálni a ygerekek... meg nem egy dologra, amit egyszerűen ellestek tőlünk itthon, hogy minek tanítottam meg rá őket... na tanította a fene. csak ahgyja az ember őket fejlődni...

     

    és igen, érdekes,  máshol ez miért nem gond? miért csak kishazánban? a másik amin nézek mindig: de ha engeded iskolába  majd, nem lesz tovább gyerek... miért mi lesz??? kisbusz??? az iskolás nem ygerek??? (és mondom ezt úgy, hogy ksiiskolásokkal is foglalkozom általában) 

    előzmény:
    andi92 (57)
    2012-03-20  12:43
  12. 2012. március 20. 12:5565.
    Csak egész kicsit off, mert ha a gyerekorvosok ki tudnák szűrni, nem lenne ennyi "iskolaéretlen" gyerek.
    előzmény:
    Karióka (63)
    2012-03-20  12:52
  13. 2012. március 20. 12:5564.

    Mélységesen fel vagyok háborodva, hogy most már teljesen ki akarják venni a gyerekemmel kapcsolatos döntéseket a kezemből.

    Én mint több diplomás anya, aki ismeri a saját gyereke képességeit és azok hiányát is, miért nem dönthetem el, mikor menjen iskolába? 

     

    az én lányom júliusi, és BIZTOS nem engedem 6 évesen iskolába.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  14. 2012. március 20. 12:5263.
    Elvileg ma a gyerekdoki dolga lenne kiszűrni az izomtónus zavarokat is. Hááát....a lányom elég problémás volt ilyen szempontból, a fiamnál már résen vagyok. De ahogy látom, nem törik magukat az orvosok. De ez itt picit off.
    előzmény:
    Milu (59)
    2012-03-20  12:47
  15. 2012. március 20. 12:5262.

    Miért régen előbb váltottak fogat, csontosodtak a gyerekek?

     

    Szerintem ellentétes a tendencia, a "mai Gyerekek" legalábbis fizikailag, sokkal hamarabb érnek.

    előzmény:
    Ladybird (56)
    2012-03-20  12:42
  16. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2012. március 20. 12:5161.

    tudom mi a szitu... én érdi avgyok, itt már álami oviba is hmm... meg amúgy se vesznek fel bárkit...

     

    viszont van egy csomó nem állami iskola már. és nem mind kamu, és nem mind agyrém.

     

    pestet sajna nem tudom, az egy különleges helyzet budapest. itt érden sulit azért van lehetőség választani, mert sokan keresztbe kasba hordják a ygerekük. 

     

    egyébként nem tudom. sokban mutogatnak a szülők a pedagógusokra, és sokban a pedagósuok a szülőkre.  én a gyerekeimmel kapcsolatban szülő vagyok azt tudom.és az iskolára való leki felkészítést, hogy ne sírva menjen a ygerek első nap, , hogy nem azt mondj ő örökké ovis akar lenni, stb... ez bizony a szülőn múlik javarészt.

     

     

    előzmény:
    karnataka (51)
    2012-03-20  12:27
  17. 2012. március 20. 12:4960.
    Akkor nem lenne jó, ha szépen ki lenne egyenlítve a korosztály (értsd 6 év körüliek), és nem lenne 2 év eltérés az osztálytársak között?? Akkor talán majd' mindenki hasonló gondokkal köszködne.
    előzmény:
    Ladybird (56)
    2012-03-20  12:42
  18. 2012. március 20. 12:4759.
    Én azt vezetném be kötelező jelleggel, hogy ne csak csipőficamra szűrjék a babákat pár hetesen, hanem izomtónus zavarokra is. Nyilván X év múlva így is lesz.
    előzmény:
    Karióka (55)
    2012-03-20  12:42
  19. 2012. március 20. 12:4558.
    Ha egy gyerek csak 5 éves korában kezd el rajzolni, akkor a problémáknak nem iskola kezdés előtt kell kiderülnie.
    előzmény:
    4xanya (50)
    2012-03-20  12:20
  20. 2012. március 20. 12:4357.

    Az egeszben csak azt nem ertem, hogy ami 30 eve nem volt gond, az most miert az. Amikor mi kezdtuk az iskolat, a csuda se nezte (ennyire legalabbis), hogy mi van. Aki majus vegeig betoltotte a 6 eves kort, az automatikusan ment iskolaba, a nyariak kozul is mehettek az "erettek". Sot, nekem szeptemberi osztalytarsam is volt. En ugy mentem iskolaba, hogy ovodaba nem is jartam elotte. Nem emlekszem, hogy lett volna komolyan problemas gyerek az osztalyban. Jo, voltak jobb es kevesbe jo tanulok, de az atlagot mindenki megutotte, mindenki szepen megtanult irni, olvasni, szamolni, es eskuszom, hogy arra, amit a 70-es evek vegen az altalanosban tanultunk, meg a mai napig emlekszem.

     

    Most Franciaorszagban elek, es van ket augusztusi es egy szeptemberi gyerekem. Mindharom 6 evesen ment (megy) iskolaba. Igaz, hogy mas a rendszer, igaz, hogy mar az ovodaban nagyon komolyan felkeszitik oket az iskolara. Kozepso csoportban elkezdik az irast, nagycsoport vegere kovetelmeny, hogy egy parsoros szoveget le tudjanak masolni. A francia gyerekeknek ezek szerint mas a kezcsontjuk ??? Merthogy gyonyoru gyongybetukkel tud irni egy ot es fel eves, naponta tapasztalom.

     

    Az meg, hogy ki rajzol, ki nem...A nagyobbik kisfiam soha nem szeretett rajzolni. Szinezni is utalt. Magatol soha nem csinalta. A kisebbik ugy rajzol, hogy a felnottek is racsodalkoznak. Ovis koratol vigyazott a reszletekre,  rajzolt arnyekot, egymas moge takarasban rajzolt tobb targyat, felelmetesen jol csinalta. Az iskolaban mindketto osztalyelso (a nagy raadasul sokkal jobban szeret olvasni, egesz kiskora ota bujja a hosszu konyveket). Akkor most mi van, mennyire is szamit az, hogy ki mit mikor rajzol ? Van, aki szeret rajzolni, van aki nem, kesz. 

     

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-03-20  09:33
  21. 2012. március 20. 12:4256.

    A kézcsontosodást meg a fogváltást nem tudod befolyásolni!

    Egyébként igen, ezekkel is foglalkoznak.

    előzmény:
    Karióka (54)
    2012-03-20  12:37
  22. 2012. március 20. 12:4255.
    Milu, nagyon igazad van. Én már most látom a lányomon (3 éves) az erősségeket, gyengeségeket, és igyekszünk célirányosan javítani. Általában sokan legyintenek, ha Dévény torna, TSMT kerül szóba, pedig esküszöm, én bevezetném kötelező jelleggel minden gyerkőcnél. Hihetetlen sokat fejleszt mindkettő, másképpen, kiegészítve. 
    előzmény:
    Milu (52)
    2012-03-20  12:34
  23. 2012. március 20. 12:3754.
    Még egy dolgot nem értek: a visszatartott gyerekek szülei azzal védekeznek, hogy még nem érett az iskolára (pl. finommotorika, stb). Mi anno az oviban utolsó évben játékosan ugyan, de gyakoroltunk. Vonalvezetést, koncentrációt, és egyéb suliba szükséges képességet. Manapság, amikor a 3 éves ovisoknak nyelveket tanítanak, úszni viszik stb. , valahogy nem tudom elképzelni, hogy ezen tevékenységek mellett 5 éves kor körül(!) nem kezdenék el a felkészítést. Mert igen, a suli speciális képességeket kíván. De nem hiszem, hogy egy ellődörgött oviévtől (ahol megint nem történik semmi speciális foglalkozás) baromi sokat fejlődhetne a gyerek. Amit meg fejlődik, megtenné a suliban hatványozottan.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  24. 2012. március 20. 12:3653.
    Igen, sajnos választási lehetőség a mi falunkban sincs. És itt is mindenki ide, oda átjelentkezik, protekciót keres, stb.
    előzmény:
    karnataka (51)
    2012-03-20  12:27
  25. 2012. március 20. 12:3452.
    Én ezt azért annyival kiegészíteném, hogy elég furcsa, hogy a szülőknek csak iskolakezdéskor tűnnek fel azok a dolgok a gyerekkel kapcsolatban, amiket már csecsemő- és kisgyerekkorban kellett volna észrevenni és elkezdeni fejleszteni. Nem lenne ez a rengeteg figyelemzavaros, mozgásfejlődésben elmaradt, stb. iskoláskorú, ha az időben nem mászó, nem kúszó, fel nem ülő, nem járó, stb. picikkel foglalkoznának, nem legyintenének, hogy áááá, csak lusta a gyerek. Mondjuk ez egy külön téma kellene legyen, és nem csak a szülők hibásak, hisz a védőnők, gyerekorvosok sincsenek a helyzet magaslatán a kérdésben:-( De sajnos nagyon is idetartozik...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_544962 (49)
    2012-03-20  12:09

Címlap

top