Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Kertet építünk.

Kertember
Létrehozva: 2012. február 16. 09:52

Sziasztok!

 

Egy másik topikban ajánlottam fel segítségem kerttervezésben, kertépítésben. Azt gondoltam hátha érdekelne mást is a téma, ezért javasoltam, hogy egy a témára utaló topikcím alatt nyissunk egy új teret a kertépítésnek.

A cím tehát árulkodik a témáról. Kertépítésben, kerttervezésben igyekszem segítséget nyújtani azoknak, akik szeretnének belevágni kertjük rendezesébe, átalakításába, megépítésébe, vagy csak érdeklődnek a téma iránt.

  1. 2012. Április 28. 13:22226.

    Kedves Jaja!

     

    Annyira koncentráltam a japánbirsre, hogy a gránátalma lemaradt.

    Védett fekvésben, déli lejtőkön teljesen télálló a termő gránátalma. Balaton mellett találkoztam szép nagy termő példányokkal. -10 fokot még talán kibír, bár ez már eléggé határeset, nagyban függ attól, hogy milyen állapotban van a növény, mennyire tudott felkészülni a télre. A nem termő dísz, teltvirágú, kisebb bokrú változatai nagyon jól bírják hazánk téli időjárását.

    Talajban nem válogatós, de a jó minőségű talajokat meghálálja. Jó vízgazdálkodású, humuszban gazdag, sötét színű, könnyen felmelegedő talajokat kedveli inkább.

    előzmény:
    ajjajaj (221)
    2012-04-26  17:33
  2. 2012. Április 28. 08:04225.
    Légyszi a gránátalmával kapcsolatos kérdésemre is válaszolj! Köszönöm  , Jaja
    előzmény:
    ajjajaj (221)
    2012-04-26  17:33
  3. 2012. Április 27. 20:17224.

    Örülök, hogy megérte várni a klemátiszra. Nem volt egyszerű tél ez a növények számára. Nagyon megviselte a fenyőket, díszfüveket, rózsákat, és a lilomfákat, valamint néhány évelő virágot. Nálam legalábbis az Ő terükön a legnagyobb a veszteség. Van még olyan liliomfám, ami még mindig alszik. Él, de hajtást eddig nem hozott.

     

    előzmény:
    rabszi (219)
    2012-04-24  20:56
  4. 2012. Április 27. 20:11223.

    Kedves Ajjajaj!

     

    Kíváncsi lennék arra, hogy a japánbirs tövét milyen módon osztja szét az aki ezt tanácsolta. A japánbirs egy olyan cserje, aminek egy töve van. Egy törzsről hoz több hajtást, mégha néha úgy is látni, hogy a föld alól több tőben tör a felszínre. Nem olyan, mint pl. a som.

    A japánbirs szaporítási módjai a:

    Magvetés, ezzel a módszerrel az alapfajokat lehet eredményesen szaporítani. Ősszel beérett magokat nedves homokba pincébe rétegezzük, majd tavasszal elvetjük szabadföldbe, vagy edénybe.

    Hajtásdugványozással a fajtákat, nemesített egyedeket szaporítjuk. Júniusban az éppen elvirágzott oldalhajtások csúcsából készített dugványok gyökeresednek a legjobban. Ha az anyanövény szenved a magas mésztartalmú talajtól, akkor nem érdemes kísérletezni a dugványozással, mert nem, vagy alig gyökeresednek meg a dugványok. Ha a növény levele sárgás, fakó, akkor valószínűleg szenved a magas mésztartalomtól.

    Gyökérdugványozással, amikor tél végén a gyökerekből szedünk dugványokat.

    Oltással a nemes fajtákat szaporítják ilyen módon. Naspolyára, vagy másik kevésbé nemes japánbirsre oltják.

    Alvószemzéssel augusztus végén. Ilyen módon lehet magastörzsű egyedeket is előállítani belőlük. Naspolyára szemezzük.

    Legelterjedtebb szaporítási módja a dugványozás. A dugványok talpi részét (ahol gyökeresedni fog) érdemes kezelni gyökereztető hormon porral. Kertészeti árudákban kapható.

    A hideg ágy fűtetlen fóli, vagy hollandi ágyat jelent.

     

    előzmény:
    ajjajaj (221)
    2012-04-26  17:33
  5. 2012. Április 26. 20:14222.

    Jaj de jó, hogy ezt kérdezted. Nálam is felmerült a probléma.

    Kíváncsian várom a választ a japánbirssel kapcsolatban.

     

    előzmény:
    ajjajaj (221)
    2012-04-26  17:33
  6. 2012. Április 26. 17:33221.

    Szia Kertember!

     

    Azt olvasom a japánbirs szaporításáról, hogy tőosztással, hidegágyban.

    Adnál tanácsot, mi az a hidegágy, mikor lehet tövet osztani, és mire figyeljek? 

     

    Másik kérdés: kaptam Kaliforniából egy gránátalma  tövet. Állítólag minusz 10 fokig bírja.Igaz ez? Napos, szélvédett helyre ültettem,  a föld egy kicsit agyagos. Milyen földet kíván?

     

     

    Köszönöm előre is.

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-02-16  09:52
  7. 2012. Április 25. 07:35220.
    Nagyon szépen köszönöm a gyors választ....és igérem nem bántom a férjemet tovább :) :)
    előzmény:
    Kertember (218)
    2012-04-24  20:55
  8. 2012. Április 24. 20:56219.

    Kedves Kertember, Kedves Mindenki aki tanácsokat adott a klematiszommal kapcsolatosan! Ezennel tájékoztatlak Titeket, hogy tegnap végre megtörtént a rügypattanás és lett egy új hajtásom is:)))

     

    Köszi még egyszer, hogy türelemre intettetek:))

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  9. 2012. Április 24. 20:55218.

    Kedves Matesa!

     

    Egyet bizton javasolhatok. Hagy békén szegény férjed. Vannak dolgok, amikről Ő tehet, de ez nem az.

    Biztosat nem tudok mondani ezekről a képekről Idén tavasszal már Te vagy a harmadik akinek ilyen gondjai vannak a fenyőkkel. Sajnos a száraz ősz, nagyon hideg tél, és a kezdeti nagyon száraz tavasz, olyan mértékben lerombolta a fenyők erőnléti állapotát, hogy ezek a fenyőtű betegségek ilyen mértékben tudják károsítani a fenyőket. Normál körülmények között is szoktak hatni a fenyőkre, de akkor a fa gyorsan legyűri őket, és csak megritkulnak a tűi, de nem kopaszodik fel az ág.

    Mivel nem tudom pontosan megmondani, hogy mi a fa baja, ezért azt javaslom, hogy gyorsan avatkozz be, mert nagyobb lehet a baj. A beavatkozásnak összetettnek kell lenni. Egyrészt erősíteni kell a fa kondiját. Ezt öntözéssel, és tápoldatozással kell elősegíteni. Tápoldat mehet a tövébe műtrágya formájában. A boltokban lehet kapni kimondottan fenyőtápot. És tápoldat mehet a permetlébe is, amit a lomb vesz majd fel. Ajánlom a wuxalt.

    Másrészt vegyszeres védekezést is be kell vetni. Atkaölő, rovarölő, és gombaölő szerrel. Atka ellen Omite, Flumite, vagy Nissorun valamelyike. Az Omite a legjobb, mert az tojásölő is. Rovarölő pajzstetű ellen Teppeki, Vektafid, itt is az első a jobb. Tűkarcgomba ellen Dithane, Kocide, Topsin M. A három szert, plusz a lombtrágyát össze kell keverni, a keverékhez tenni kell tapadáselősegítő szert Nonit és így kijuttatni. 

    Remélem, hogy a betegség terjedése megáll, és a fa az idő során kinövi a csúcsának elvesztését.

    előzmény:
    matesa (217)
    2012-04-24  16:45
  10. 2012. Április 24. 16:45217.

    Kedves Kertember nagy segitség kéne!

     

    Már tavaly mutattam az ezüstfenyőnket, akkor  barna foltok voltak rajta, de hálisten helyrejött, párom lepermetezte valami gombaölő szerrel, amit  szakboltban ajánlottak neki.  Tavasszal elvégezte a gyümölcsfákon a lemosó permetezést, egy kis Bi58-at is tett bele....és a fenyőt is megszórta vele...nem tudom attól-e (én egyfolytában veszekszem vele ) de szörnyű állapotban találtuk a fenyőt mikor  vasárnap lementünk a telektre...

     

    próbáltam közeli képet is késziteni...felül barna, és kopaszodik, alul hajt szegény.....

     

    mi a véleményed? 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  11. 2012. Április 21. 17:40216.

    Én is tudom, hogy egyszer nekem is lesz olyan házam:)

    Mért kellene felügyelet egy tónak? Akár hónapokig is elvan magában. Nekem abban a kertemben van tó, ahol nem lakunk, így a macskák birtokukba vették a portát. Van úgy, hogy 4 macsek is ül a tóparton és bűvölik a halakat. Eddig nem sikerült kipecázniuk őket. Még ősszel sem járnak sikerrel, amikor a halak a hideg víz miatt lelassulnak.

    előzmény:
    Szendeszundi (215)
    2012-04-21  10:39
  12. 2012. Április 21. 10:39215.
    Hát igen, ez probléma, mert ugye a medence a terasznak támaszkodik, a terasz meg a háznak :) képzeld el mindezt a panel 9.-en! A balatoni háznál sajnos nem megoldható, egyfelől mert a tó is állandó felügyeletet igényel, főképp ha halakat is telepítek bele (a környékbeli macskák roppant örülnének) másfelől mert a garázsbejáró húzódik végig a terasz mellett. De az ötlet megragadt az agyamban, és TUDOM, hogy egyszer lesz nekem ilyenem!!!
    előzmény:
    Kertember (213)
    2012-04-19  20:36
  13. Torolt_felhasznalo_522746
    Torolt_felhasznalo_522746
    2012. Április 20. 09:05214.

    Köszönöm szépen a részletes leírást! :o)

    Sejtettem, hogy ez kicsit nagyobb falat annál, mint amibe mi bele mernénk vágni... Valószínűleg marad a felfújható medence nyáron.

    Viszont a dísztó építés nagyon érdekel, és most aktuális is, mert mint említettem a férjem nagyon rá van kattanva a témára. Ráadásul most kapunk egy kis műanyag (olyan nagyáruházas) dísztó medret ajándékba, amit idén mindenképp be akar építeni.

    Szóval szívesen várom a képeket és a beszámolót a tóépítésről. :o)

     

    Ui.: e-mailben elküldöm a postacímem. Köszi!

    előzmény:
    Kertember (210)
    2012-04-18  20:41
  14. 2012. Április 19. 20:36213.

    Kedves Szendeszundi!

     

    Köszönöm.

    Megnéztem az OBI katalógust. Valóban nagyon klassz megoldás. Párom rögtön rendelt egyet, csak az a baj, hogy nekünk extra sokba kerülne, mert előtte kell építenünk egy ilyesmi teraszt, azelőtt pedig egy házat:)

    előzmény:
    Szendeszundi (212)
    2012-04-19  15:31
  15. 2012. Április 19. 15:31212.
    Kedves Kertember, olyan szépen leírtad a kerti tavat, hogy esküszöm beleéltem magam, épp ma láttam az Obi Kertkatalógusában, a 40. oldalon egy csodás megoldást a terasz végére, sajnos nem tudom betenni  ide, ha véletlen a kezedbe kerül, feltétlen nézd meg, nagyon szép :) vagy a www.obi.hu-n  megleshető!
    előzmény:
    Kertember (210)
    2012-04-18  20:41
  16. 2012. Április 18. 20:48211.

    Örülök annak, hogy a fenyő jobban érzi magát.

    Nagyon hasonló fenyőbetegséggel keresett meg egy másik hölgy. Akadt utam arrafelé, amerre Ő lakik, ezért elmentem hozzá megnézni a fenyőket. A rövidtűs fenyője valószínűleg nem betegség maitt hullatta a leveleit, hanem vízhiány miatt. Nagyon száraz ősz, és a kezdeti nagyon száraz tavasz okozhatta az extrém tűhullást.

    Ezt csak azért írta, mert lehet, hogy a Te fenyőd is emiatt dobálta a leveleit.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_522746 (209)
    2012-04-18  16:43
  17. 2012. Április 18. 20:41210.

    Kedves Anya!

     

    És lám valóban anya vagy:) Ennek örülök. És lányod van. Nekem is. Az enyém nyáron rosszabb, mint a kacsa. Épp idén döntöttük el, hogy likvidáljuk a medencét (nekünk ez az olcsóbb műanyag 1 méter mély medencénk van), a három gyerek közül egyedül Ő tiltakozik. De rátérve a lényegre.

    Fürdőtó nagyon szuper, nagyon szép, és nagyon drága. Persze az ár nézőpont kérdése. Sok embernek nem sok érte néhány millió.

    A fürdőtó valóban egy olyan dísztó, amiben fürödni is lehet. Egy olyan kombinált víz, aminek van egy olyan része, ami a medencékhez hasonlóan téglalap alakú, változó mélységű (de ez részletkérdés, mert lehet egymélységű is, ez csak a megrendelő igényétől függ) fürdésre, úszásra alkalmas, és ezt övezei egy dísztó rész, amiben vizinövények adják a díszt.

    Maga a tó "fóliával" van bélelve. A fólia alatt egy nagyon masszív erre a célra kifejlesztett tófóliát kell érteni. A fólia alatt egy rugalmas geotextília van, ami felfogja azokat a hatásokat, amik a fóliát károsítanák, pl. kő, gyökerek, netán vakond stb. A geotextília alatt a talaj van. Egyes tavaknál az úszó részt kibetonozzák, majd ebbe terítik a fóliát. A betonozásra azért lehet szükség, nehogy a föld függőleges fala beomoljon. Főként nagyon laza talajoknál van erre az erősítésre szükség. Elegánsabb kivitelű tavaknál a fólia beterítés után a fürdő rész függőleges falait fagerendákkal rakják ki (vörsfenyő alkalmas erre). Ez a megoldás nemcsak hasznos, de igen dekoratív is.

    A tavakra egy bizonyos méret felett mondják, hogy öntisztuló. Hogy mi ez a méret, és mit jelent az öntisztuló, az nagyon sok mindentől változik, ezért ebbe most nem mennék bele. Egy biztos. Egy tó önmagától sosem prodkál kristálytiszta vizet. Ehhez tisztító berendezésekre van szükség. Ilyen tisztító berendezések ma már nagyon profik találhatók. Vannak teljesen vegyszermentesen tisztítók, és valóban kristálytiszta tavat produkálnak.

    A fürdőtó mérete nagyon változó. Pénztárca függvénye. Ahhoz, hogy fürödni, néhány mellcsapást úszni lehessen benne, a fürdőrésznek legalább 3x4 méteresnek kell lennie, ehhez jön még hozzá a dekoratív rész, ami változó szélességű. A kettő együtt kb. 5x7 méteresnek kell lenni minimum. Ettől csak nagyobb legyen. Egy átlagos fürdőtó 6x10 méteres. Ebbe már 4x8-as úszórész található.

    A mélysége legalább 1 méteres legyen, minden további variáció megoldható. Változó mélységű stb.

    Télen alkalmas korcsolyázásra, ha a parton a fóliát pl. szalmabálával véditek a korcsolya károsító hatásától. Egyébként befagy, mint minden más tó, de vannak technikai eszközök, maik folyamatosan levegőztetik a jég alatti élővilágot (halak, békák).

    Építeni nagyon egyszerű. Komoly munka az ásás, amit géppel szoktak megoldani. A tó tükrének kiásása után geotextília, tófólia terítés, technikai berendezések telepítése (világítás, szűrő, vízköpők stb.) majd dekoráció elhelyezés (sziklakövek, kőterítés stb.), növénytelepítés, vízfeltöltés, és halak behelyezése, végül a beüzemelés következik. Ha betonos a fürdő rész értelem szerűen az ásá után betonozás, ha fa kirakásos, akkor a fólia terítés után a faszerkezet felépítése. A fürdőtóra mérete miatt lehet stéget is építeni, amin napozni is lehet.

    Arról lebeszélnélek, hogy nagyon egyszerű tavacskát építs fürdés céljára. Egy koszos vizű kis tavacska, mai nyáron bepossad, inkább nyűggé válik, mint élménnyé.

    Sajnos képem nincs róla, ritkán kapok megbízást ekkora tó építésére. Most építek egyet, de csak dísztó célút. Erről esetleg tudok képeket felrakni, az építési folyamatról. Holnap ássuk a tóalapot. Neten biztos találsz képeket róla, de tudok katalógust küldeni, ha adsz egy postacímet. A katalógusban nagyon sok hasznos infó is van.

    Remélem nem hagytam ki semmi lényeges infót sem. Ha mégis kérdezz bátran.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_522746 (209)
    2012-04-18  16:43
  18. Torolt_felhasznalo_522746
    Torolt_felhasznalo_522746
    2012. Április 18. 16:43209.

    Szia!

    Újabb kérdésem van. :o)

     

    A honlapodon vagy a blogodban olvastam azt a kifejezést, hogy "fürdőtó". Gondolom ez olyan kerti dísztó amiben fürödni is lehet, ennek megfelelően nagy méretű lehet. De mégis mekkora? Milyen mély? Hogyan lehet ilyet csinálni? Télen mi lesz vele?

    A férjem mindenáron akar egy tavacskát a kertbe, a lányunknak viszont nyáron kell a medence, mert imád pancsolni. Hely viszont nem biztos hogy elég mindkettőnek, ezért tetszene egy ilyen kombinált megoldás.

    Tudsz erről bővebb infót adni, esetleg képekkel?

    Köszönöm.

     

    Ui.: A fenyőket még nem sikerült lepermetezni, mert vagy eső esett vagy szél fújt vagy nem voltunk otthon, de a szerek már megvannak hozzá. Most úgy tűnik megállt a száradás, az esők is jót tettek nekik, de azért lefújjuk amint lehet.

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-02-16  09:52
  19. 2012. Április 18. 15:25208.
    Köszönöm :)
    előzmény:
    Kertember (204)
    2012-04-16  18:15
  20. 2012. Április 16. 19:35207.

    Szia, hétvégén  elmegyek és csinálok közeli fotókat a bokorról, és küldöm.

    Köszönöm, hogy segítesz.

    előzmény:
    Kertember (202)
    2012-04-16  18:08
  21. Torolt_felhasznalo_551110
    Torolt_felhasznalo_551110
    2012. Április 16. 18:57206.
    Köszönöm a választ! 
    előzmény:
    Kertember (203)
    2012-04-16  18:11
  22. 2012. Április 16. 18:25205.
    Írtam a fórumodba.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_401069 (195)
    2012-04-16  10:41
  23. 2012. Április 16. 18:15204.
    Bubifóliába több rétegben becsavarod őket, és semmi bajuk sem lesz. Nem kell őket felcserepezned. A gyökerük köré csavarsz egy vizes zsebkendőt, a bubi fóli nem engedi kiszáradni. Berakod bubis belső borítású borítékba és mehet a psotára.
    előzmény:
    Szendeszundi (197)
    2012-04-16  11:59
  24. 2012. Április 16. 18:11203.

    Kedves Kismanó!

     

    Tulajdonképpen semmit sem tudsz tenni. Pontosabban csak úgy tudod ezt megszüntetni, ha az anyatövet is kipusztítod. Nincs más megoldás, mint módszeresen írtani a gyökérsarjakat. Esetleg ásóval próbaljatátok meg elvágni a messzire nyúló gyökereit, és kifordítani a földből. Nem kis meló, de talán lehet ezzel ritkítani a gyökérsarjait.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_551110 (191)
    2012-04-15  07:17
  25. 2012. Április 16. 18:08202.

    Megnéztem ismét a képet. sajnos nem tudom eléggé felnagyítani, de amennyire sikerül, az alapján továbbra is a törpemandulára tippelnék. Meg tud az nőni nagyobbra is, mint a szakirodalom írja, pláne, ha oltott, és nem magról, vagy dugványról nevelt.

    Nem tudsz közelebbi képet küldeni róla? Jöhet az emil címemre is: kertember@gmail.com

    A törpemandulát magvetéssel tudod szaporítani, amit augusztusban-szeptemberben szedsz (ekkor éreik), kihántod a héjából, majd nedves homokban pincében rétegezve telelteted. Tavasszal felhozod és kicsírázik.

    Vagy július elején szedett zölddugványokkal szaporíthat még.

    Vagy augusztusban alvószemzéssel (valószínű a Te növényed is így készült, ugyanis így nevelnek belőle nagyobb bokrot, vagy törpefácskát). Őszibarak, vagy mandula alanyra szemzik.

    Sajnos a most kapott hajtásokkal kevés sikert tudsz elérni. Ilyenkor ugyanis nem gyökeresedik a hajtásdugványa.

    Most nem írom a le a szaporítások konkrét menetét. Válaszd ki, hogy melyik módon szaporítanád, és azt leírom részletesebben, ha igényled.

    előzmény:
    ajjajaj (190)
    2012-04-14  17:48

Címlap

top