Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Kertet építünk.

Kertember
Létrehozva: 2012. február 16. 09:52

Sziasztok!

 

Egy másik topikban ajánlottam fel segítségem kerttervezésben, kertépítésben. Azt gondoltam hátha érdekelne mást is a téma, ezért javasoltam, hogy egy a témára utaló topikcím alatt nyissunk egy új teret a kertépítésnek.

A cím tehát árulkodik a témáról. Kertépítésben, kerttervezésben igyekszem segítséget nyújtani azoknak, akik szeretnének belevágni kertjük rendezesébe, átalakításába, megépítésébe, vagy csak érdeklődnek a téma iránt.

  1. 2012. Április 9. 21:33176.

    Árnyékba ültethető szép évelő virágok

    árnyékliliom - Hosta

    sásliliom - Hemerocallis

    árvacsalán - Lamium

    hunyor - Helleborus

    tűzeső - Heuchera

    Astilbe magyar neve nem jut eszembe

    hagymások tulipán és társai

    páfrányok

    kankalin - Primula

    meténg - Vinca

    gyöngyvirág - Convallaria

    Ezekből szép kis árnyéki beültetést lehet kialakítani. Ha egy picit savanyú a talaj, akkor az erika, rododendron, csarab fajták is ültethetők.

     

    előzmény:
    ajjajaj (174)
    2012-04-09  19:00
  2. 2012. Április 9. 21:28175.

    A fácskát nem látom egészen jól, főként a virágára lennék kíváncsi.

    De a google-ba üsd be az alábbi neveket és próbáld meg eldönteni, hogy melyik lehet az. Ha nem megy, akkor légyszi küldj közelebbi képet a virágáról.

    Prunus triloba Multiplex

    Amygdalus nana

    előzmény:
    ajjajaj (174)
    2012-04-09  19:00
  3. 2012. Április 9. 19:00174.

    Kedves Kertember! Nagyon szeretnék egy ilyen fácskát, de nem tudom a nevét. 

    Másik kérdésem, hogy milyen árnyéktűrő évelőket ajánlanál az egészen kicsi kertembe. A 2 m magas fakerítés tövébe ültetném, déli, koradélutáni nap éri  majd a növényeket, különben árnyékban  lesznek.

     

    Nagyon köszi előre is, hogy segítesz.

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-02-16  09:52
  4. 2012. Április 6. 12:16173.
    Nagyon köszönöm a segítségedet.
    előzmény:
    Kertember (167)
    2012-04-06  09:52
  5. 2012. Április 6. 12:11172.

    Élőben valóban többet látni, mint képeken. Írd meg, hogy hova menjek. Egyeztetünk egy időpontot, és meglátogatom a kerted.

    Egyébként nem minden hátrány, ami annak tűnik. A lejtős terület kimondottan lehet jó. Azon olyan kerti megoldásokat lehet megvalósítani, amire más csak vágyódik, vagy drága pénzen tud kialakítani. A víz megfogására is vannak megoldások. Egyszóval van varázsa egy köves, lejtős területnek is. Sok növény számára a köves talaj előny. Én a helyedben nem tekinteném "hátrányos helyzetűnek" a kerted.

     

     

    előzmény:
    Szemi (170)
    2012-04-06  10:35
  6. 2012. Április 6. 12:06171.

    Kedves Ardian!

     

    Ha tovább barnul az örökzöld, akkor az már biztos nem a tél hatása, maximum közvetett hatása. Látnom kellene a növényt ahhoz, hogy tudjak válaszolni a kérdésedre. Ha tudsz róluk képet küldeni, akkor légyszi tedd meg. Vagy ide, vagy az emil címemre.

    A metszés nem tűnik rossz megoldásnak, de ez nem mindig a végleges megoldás, csupán annak egy része.

    előzmény:
    ardian (169)
    2012-04-06  10:28
  7. 2012. Április 6. 10:35170.

    Koszonom a válaszodat! Nagyon reménykedunk benne, hogy kihajt még a pampafu, mert ez volt a kertunk dísze. Sajnos tényleg nem volt túl jó idojárás az elmúlt évszakokban. Most az éjjel jó kiadós eso volt felénk, 45 mm esett le, úgyhogy ez egy kis idore megoldotta az ontozési gondokat.

     

    Éloben biztosan tobbet tudnál mondani,mint így neten keresztul, csak képek alapján. Az biztos,hogy  a kertunk elég "hátrányos helyzetu". Nagyon lejtos a talaj, így a csapadék is hamar elfolyik... Ráadásul a fold minosége is elég gyatra, kotott, agyagos, és a szántások során folyton egy csomó minden elobukkan még mindig, ami nem oda való lenne... 

    előzmény:
    Kertember (168)
    2012-04-06  10:14
  8. 2012. Április 6. 10:28169.

    Kedves Kertember!

     

    Nnna, lett kérdésem...

    Pont kapcsolódik az utolsó hsz-odhoz. A kemény tél nálunk is nagyon megviselt néhány növőfélben lébő tuját. Évek óta nálunk élnek, eddig gyönyörűen fejlődtek, de most csúnyán bebarnultak. Amelyiken nagyon nagy volt a barnulás aránya, kicseréltük, mert látszott, hogy menthetetlen. Amelyiknél nem volt ilyen súlyos a helyzet, kicsit megnyírtam és reméltem, hogy rendbejön.. de sajnos mintha tovább barnulnának, pedig 1,5 hete már az öntözést is bekapcsoltuk.

     

    Rendbejönnek? Vagy őket is cserélni kell?

     

    köszi:

    ardian

    előzmény:
    Kertember (168)
    2012-04-06  10:14
  9. 2012. Április 6. 10:14168.

    Kedves Szemi!

     

    A héten is voltam több kertben szakmai konzultáción. Jók ezek a megbeszélések. Nekem is, és remélem, hogy a kerttulajdonsonak is. Abból gondolom, hogy nekik is hasznos, mert a találkozók után is szóba állnak még velem:) Bár néha elég drasztikus, amit megfogalmazok, de hasznos, racionális.

    Kérdések nélkül csak akkor tudok válaszolgatni, ha látom a kertet. Ha küldesz nekem sok képet, akkor szívesen válaszolgatok. Sőt még a kérdéseket is felteszem helyetted.

    Pl. itt van mindjárt a víz. Hogy lehetne fúrt kút nélkül minél kevesebb csapvíz felhasználásával kertet öntözni, szép kertet kialakítani? Azért erre most nem kezdek el válaszolni, de vannak megoldások.

    A pampafűnek valóban kellene már életjelt adnia. Sajnos a tavalyi ősz, és az idei tél nagyon kellemetlen volt egy-két növény számára. Mire gondolok? A tavalyi ősz annyira száraz volt, hogy a növények nem tudtak megfelelően felkészülni a télre. Ez nem is volt gond mindaddig, amíg enyhe volt a tél, azaz január közepéig. Aztán megjött az a nagy hideg és ez tette be a kiskaput sok növénynél. Olyan növények fagytak ki ettől a kettős hatástól, amik hosszú-hosszú évekig nem szenvedtek fagykárt. Azt gondolom, hogy a pampafűd is ezt szenvedhette meg.

    Minden gondoskodás  jót tesz neki. Elsősorban a víz az, amire ilyenkor szüksége van. No és arra, hogy érezze szeretitek.

    Bizakodjatok, hátha valahonnan kihajt. Ő sem akarja feladni, küzd az életéért, és ennek talán hamarosan valamilyen jelét is fogja adni.

     

    előzmény:
    Szemi (166)
    2012-04-04  15:13
  10. 2012. Április 6. 09:52167.

    Kedves Ajjajaj!

     

    Bocsi, hogy csak most válaszolok.

    A leveleken egyik jelentős gombabetegség tüneteit sem vélem felfedezni. Én inkább egy élettani problémára gyanakodnék. Ilyen levélszéli beszáradások vízhiány, vagy nagyon száraz levegő miatt alakulnak ki. Vagy napégés is lehet, bár ez utóbbi elsősorban nem a levél széléről indul, hanem szabálytalanul bárhol megjelenhet a levélen.

    előzmény:
    ajjajaj (161)
    2012-03-31  08:25
  11. 2012. Április 4. 15:13166.

    Szia Kertember!

     

    Bocsánat, hogy csak most reagálok, de nagyon suru volt az elmúlt hetem.

    Koszonom szépen a tancsaidat, a virágok neveit feljegyzem magamnak. Természetesen szoktam ontozni, csak néha hajlamos vagyok róla elfelejtkezni. Mutatok róla képet,hogy tavaly és tavalyelott milyen virágom volt. Tavalyelott sokkal nagyobbra megnolt, de azt úgy vettem,hogy már a cserépbe volt ultetve a virág. Tavalyra megmaradt a cserép, és úgy vettem hozzá a virágokat. Szépen virágzott, de nem lett olyan nagy.

    A nevét nem tudom, az uzletben ajánlották.

     

    Némelyiket ismerem, de nem mindet...Pld. a fukszia nagyon szép, és a begónia is tetszik! A tobbire majd rákeresek még a neten. 

    Az amatorségemet az is jelzi, hogy nem tudom, mit kéne kérdeznem.De majd te megmondod nekem kérdezés nélkul is, ugye? 

     

    Koszi, hogy felajánlottad a segítségedet szem- és kézugyben is. Az utóbbit sajnos most biztos nem tudjuk igénybe venni, de talán a szemrol majd beszélhetunk.   A kivitelezés, pláne egyszerre nagyon sokba kerulne, azt tudom, és azt most nem engedhetjuk meg magunknak. De ha legalább tudnám,hogy hová mit lenne érdemes ultetni, akkor szép lassan, évek alatt meg tudnánk valósítani is.

    Elég nagy hátrány a kertunknek,hogy sajnos nincs kutunk, ezért az ontozési lehetoség csak vezetékes vízbol van. Ez meg már megfizethetetlen...

    Amíg tudtunk vele mindent ontozni, addig szép volt a fuvunk is, azóta sajnos sok helyen kikopott, kiszáradt. De mivel nagyon magasan lakunk, víz kb. 30-35 méter mélyen van, így nem éri meg kutat fúratni sem. 

     

    Egyébként nem lakunk nagyon messzire egymástól, mindossze 50km-re. 

     

    De egyébként lenne új kérdésem is. Gyonyoruszépen elbokrosodott pampafu van a teraszunk elott. Nagyon szeretem, hosszú évek alatt nott meg ennyire, és nagyszeruen elszeparálja a teraszt , ha valaki jon, nem látni oda rogton.

    Viszont az idén nem kezdett el kihajtani. Pedig már kéne, a kb. 5 méterre lévo kis bokrocskából már kb. 15-20 cm-es "fuszálak" állnak ki. Ebbol meg semmi, teljesen kopár.... Mi torténhetett vele? Segít,ha ontozzuk? Vagy ezt lehe tápozni? Vagy reménytelen?? 

    előzmény:
    Kertember (157)
    2012-03-30  20:11
  12. Torolt_felhasznalo_522746
    Torolt_felhasznalo_522746
    2012. Április 3. 15:30165.

    Megnéztem a kérdőívedet, jó kis kérdések vannak benne, némelyik el is gondolkodtatott.

    Tervünk az van rengeteg, de a megvalósításhoz nem értünk, úgyhogy biztos hogy szükségünk lesz egy hozzáértő tanácsaira.

    Még lehet hogy kereslek ezügyben. De nem itt a fórumon, mert millió kérdésem van, és nem szeretném ha azokkal lenne tele az oldal. :o)

    Köszönöm az eddigieket!

    előzmény:
    Kertember (164)
    2012-03-31  15:09
  13. 2012. március 31. 15:09164.

    Kedves Anya!

     

    Erre sajnos nincs egységes ár. Pesten sokkal többet kérnek, mint vidéken. Olyan, hogy kertervezési tanácsadás nincs is. A kerttervezők, ha már kimennek egy kertbe, akkor minimum elkérnek húszezer forintot. Általában a kertépítők szoktak helyszíni tanácsokat adni, de ők is zömmel csak úgy, hogy a kerttulajdonosok kérdezgetnek, ők pedig válaszolnak (már aki). Sajnos sok kertépítő nem is kertész végzettségű csak éppen ebben látja a jövőjét. A kerttervezőkkel pedig az a gond, hogy zömmel íróasztal mellett dolgoznak, kevés a gyakorlati tapasztalatuk. A legjobb olyantól tanácsot kérni, aki tervez (nem terveztet, hanem maga tervez), és kivitelez, azaz maga is részt vesz az építési munkákban. Na Ők fel vannak vértezve sok hasznos információval. Nálam úgy működik a dolog, hogy ha megkeresnek kertépítéssel, vagy átalakítással, akkor kimegyek a helyszínre felmérni. Ennek keretén belül beszélgetek sokat a tulajdonossal, majd felmérem a kertet. Mivel én csak szakmérnökin tanultam kerttervezést, ezért nem is tudok olyan szép rajzokat készíteni. Csak felülnézeti terveket készítek, ezekért pedig nem szoktam pénzt kérni sem a rajzért, sem pedig a kiszállásért. Persze, ha nagyon messze kell mennem, akkor valamennyi kiszállási díjat kénytelen vagyok felszámítani üzemanyag költségre. Ha profibb tervre vágyik a tulajdonos, akkor bevonok egy kerttervezőt, akinek a díja 20.000-150.000,-Ft-ig terjed. Hogy mitől függ?

    Mekkora a kert?

    Kér e látványtervet?

    Mennyi részletrajz kell hozzá?

    Kell e fenntarthatósági kalkulációt végezni?

    Mennyire részletes műszaki leírásra van szüksége? stb.

    Nekem van egy hosszú kérdéssorom, amin a személyes találkozó során végigmegyek. Ezt folyamatosan finomítgatom, bővítgetem. Ezt egyszer már felraktam a honlapomra, ha jól emlékszem még ma is ott van. Azóta már jobban kidolgoztam. Ezt szeretném olyan szintig finomítani, hogy alkalmas legyen internetes kerttervezési interjúnak is. Ezt a fórumot is azért nyitottam. Két részt már fel is írtam, igyekszem tovább folytatni.

    Köszönöm a dícséreted.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_522746 (163)
    2012-03-31  10:22
  14. Torolt_felhasznalo_522746
    Torolt_felhasznalo_522746
    2012. március 31. 10:22163.

    Már akartam kérdezni, hogy mennyibe kerül egy személyre szabott kerttervezési tanácsadás? Nem feltétlen nálad (bár én nem bánnám, nagyon szimpatikusak a tanácsaid), hanem úgy általában? Miből áll? Milyen adatok kellenek hozzá? Gondolom a személyes találkozás, és a kert élőben történő bejárása nem maradhat el, de emellett még miket csinál egy kerttervező? :o)

    Megnézem majd a blogodat is, csak gondoltam mást is érdekel a téma, azért itt kérdezem.

    előzmény:
    Kertember (158)
    2012-03-30  20:17
  15. Torolt_felhasznalo_522746
    Torolt_felhasznalo_522746
    2012. március 31. 10:17162.

    A fenyőkéreg jó ötlet, csak a gyerkőc miatt inkább valami simább "burkolatot" szeretnék. Ha már növény nem lehet, talán megfogadom dani zsuzsanna tanácsát, úgyis szeretem a bontott téglás udvarokat. :o)

    Köszönöm a tanácsokat.

    előzmény:
    Kertember (153)
    2012-03-30  19:46
  16. 2012. március 31. 08:25161.
    Kedves Kertember, küldöm a muskátli levelekről készített fotót, hátha ki tudsz deríteni róluk valamit. Köszönöm előre is.
    előzmény:
    Kertember (156)
    2012-03-30  19:56
  17. 2012. március 31. 07:10160.

    Köszönöm szépen a tanácsot. ma készítek egy fotót arról a bizonyos diófa alatti részről.

    A gyöngyvirág nekem is tetszene.

    előzmény:
    Kertember (152)
    2012-03-30  19:40
  18. 2012. március 30. 20:30159.

    Szia  Anyasárkány !

     

    Amit az első képen látsz fűnek, az valójában hóvirág elnyílás után visszamaradt zöld levelek és van ott fürtöske is , ami addigra elnyílott. Holnap fotózok megint azon a részen és teszek neked ide képet róla.

     

    Nyugodtan ültess  csak virágokat is oda, meglátod szép lesz. Majd körbe szeretném keríteni egy kicsit, ne nyírják le a virágokat a fűnyíráskor a fiúk !  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_522746 (150)
    2012-03-29  09:08
  19. 2012. március 30. 20:17158.

    Elfeldtem írni, hogy kutyusok mellett is lehet szép kertet kialakítani. Növények és kutyák jól megférnek egymás mellett. Igaz ugyan, hogy alkukat kell kötni.

    Felajánlom a szemet, és a kezet is. A szemet ingyen is, ha nem laksz túl messze tőlem (Komárom), a kezet már csak térítés ellenében. De szorgos kézben gondolom Ti sem vagytok híján. Van úgy, hogy kimegyek a kertekbe, beszélgetek a tulajokkal, körülnézek, és beszélgetünk, elmondom a véleményem, és a javaslataim, amit szerencsére többnyire megfogadnak. Sokszor elég néhány ötlet szakembertől, a többit pedig már a gazdák elintézik.

    előzmény:
    Szemi (155)
    2012-03-30  19:53
  20. 2012. március 30. 20:11157.

    Kedves Szemi!

     

    Köszönöm kedves szavaid.

    Sajnos öntöznöd muszáj, mivel ezek a növények viszonylag kis edényben vannak és nagy lomb,- és virágfelületet fejlesztenek (ez a célunk), ezért még ha kevés vizet is igényel, akkor is szükséges naponta öntözni, pláne nyáron.

    Ezek után a javaslataim:

    Csüngő begónia- Begonia x tuberhybrida 'Iliumination'

    Kanálajak - Diascia barberae

    Fukszia - Fuchsia

    Kerekrepkény - Glechoma hederacea

    Csüngő lobélia - Lobelia erinus 'Richardii'

    Már látom a következő kérdésed:)

    előzmény:
    Szemi (155)
    2012-03-30  19:53
  21. 2012. március 30. 19:56156.

    Kedves Jaja!

     

    Valószínűleg élettani probléma húzódik meg a háttérben. Fényhiány, túlöntözés. Szerintem hagyd kint a musit, ne vidd be. Nem nagyon szeretik a benti körülményeket. Fagy már talán nem lesz, ha meg jeleznek előre, akkor arra az éjszakára beviszed.

     

    Most úgy érzem magam, mint néhány fizetett szaktanácsadó. Sok-sok kérdést kapnak, és mindegyikre akarnak írni valami okosat, amiből sokszor butaság kerekedik. Őszintén szólva kép nélkül és a körülmények pontosabb ismerete nélkül én is csak puffogtatni tudok. A fenti válaszom is csak egy ilyen célzás nélküli lövés volt. Próbálj meg képet küldeni, hátha látok rajta valamit.

    előzmény:
    ajjajaj (151)
    2012-03-30  11:55
  22. 2012. március 30. 19:53155.

    Sziasztok!

     

    Kertember, nagyon rendes vagy,hogy ennyi embernek segítesz a tanácsaiddal! :)

     

    A mi kertunkre is ráférne egy hozzáérto szem és kéz, én sajnos teljesen antitalent vagyok ezugyben (férj is). Ráadásul besegít a két kutyám is, a vizslától pláne nem sok minden marad meg...

    A már meglévo kis tujáinkat is addig jelolgette, míg kiszáradtak. :( 

     

    Úgyhogy engyenlore "felfelé" terjeszkedem virágugyben. :) A teraszunk északkeleti fekvésu, tehát csak reggel éri a fény. Milyen virágot tudnál ajánlani, amit  ilyen lógós kaspóba ultethetnék? Az is jó lenne,ha jól turné a kevés vizet, mert sajnos gyakran elfelejtkezem az ontozésrol is...(pirulós szmájli.. ) 

     

    Elore is koszonom a tanácsaidat! 

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-02-16  09:52
  23. 2012. március 30. 19:49154.

    Valóban egy enzimről van szó, ami a levelében van, és ami lehulláskor a csapadék hatására kioldódik. Nem halmozódik fel a talajban, és többnyire a csírázást gátolja, nem a növekedést. Többnyire nem emiatt, hanem az árnyéka miatt nem maradnak meg alatta a növények. A lombját egyébként érdemes összegyűjteni a földről.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_522746 (149)
    2012-03-29  09:03
  24. 2012. március 30. 19:46153.

    Kedves Anya!

     

    Sajnos ezek egyike sem bírja a taposást, talán a leginkább a gyönygvirág, borostyán és a meténg. Taposást legjobban a fűfélék bírják, de azok meg fénykedvelők.

    Ha növénnyel nem lehet megoldani a fenti problémák miatt, akkor teríts a diófa alá faaprítékot, vagy fenyőkérget. Az is jópofa tud lenni.

    Diófa alatti árnyékos kert képem nincs, csak nyírfa, és fenyőfa alatti van. Ha megtalálom őket felteszem ide.

    Fenyőkről emilben írok.

    Gondolkodtam már, hogy a metszések után miről írjak a blogban. Valószínűleg folytatom a kerttervezést, és elkezdek biokertészkedésről írni.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_522746 (148)
    2012-03-29  08:58
  25. 2012. március 30. 19:40152.

    Kedves Mibolyka!

     

    Remélem beválik vaéamelyuk növény. Ha javasolhatnék, akkor a gyönygvirággal próbálkozz, mert az bírja a szárazságot is. Rézsüről lévén szó a csapadék elfolyik onnan, így gondolom szárazabb a talaj is.

    előzmény:
    mibolyka (147)
    2012-03-28  18:55

Címlap

top