Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Kertet építünk.

Kertember
Létrehozva: 2012. február 16. 09:52

Sziasztok!

 

Egy másik topikban ajánlottam fel segítségem kerttervezésben, kertépítésben. Azt gondoltam hátha érdekelne mást is a téma, ezért javasoltam, hogy egy a témára utaló topikcím alatt nyissunk egy új teret a kertépítésnek.

A cím tehát árulkodik a témáról. Kertépítésben, kerttervezésben igyekszem segítséget nyújtani azoknak, akik szeretnének belevágni kertjük rendezesébe, átalakításába, megépítésébe, vagy csak érdeklődnek a téma iránt.

  1. 2013. március 11. 07:30326.

    Szia Anita!

     

    A moha azért telepszik meg egy adott helyen, esetünkben a fű között, mert a talaj kémhatása savanyúba megy át. Ez a levegőtlen körülmények, a túlzott víz, és tápanyag maitt van. Ebből adódóan kiírtani rendszeres gyepszellőztetéssel (ez önmagában már nagyon sok mohát eltávolít), talajjavítással (meszezéssel, ez lúgosítja a pH-t), és olyan tápanyagok kijuttatásával lehet, amik nem savanyítják el a talajt. Pl. lassan oldódó hosszú hatástartamú műtrágyák, de a legjobbak a szervestrágyák, és a talajt is kondícionáló szerek, mint pl. az Em-Bio.  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_144923 (325)
    2013-03-10  20:10
  2. Torolt_felhasznalo_144923
    Torolt_felhasznalo_144923
    2013. március 10. 20:10325.

    Szia Feri!

     

    A mohát mivel tudom kiirtani a fű közül?

    előzmény:
    Kertember (324)
    2013-03-10  20:02
  3. 2013. március 10. 20:02324.

    Kedves Zsuzsanca!

     

    Ott komoly probléma van, ahol a füvet többször is újra kell telepíteni. Tapasztalataim szerint csak nagyon kevés olyan hely van, ahol a fűből nem lehet elfogadható gyepet nevelni. Ilyen pl. a mély árnyék, az igen száraz öntözhetetelen körülmények, erősen savanyú talaj. De még ezeken a helyeken is lehet valami mással pótolni, persze ez a valami más nem adja vissza a gyep előnyeit, de hajaz rá.

    Megfelelő előkészületek után, némi gondozás mellett lehet elfogadható gyepet kialakítani.

    Olyan sok gyeppel kapcsolatos kérdésem érkezik mostanság, hogy megpróbálom ide összeszedni a gyeppel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat. 

    előzmény:
    zsuzsanca (323)
    2013-03-09  18:05
  4. 2013. március 9. 18:05323.

    Kedves Kertember !

     

    Az én füvemmel is sok probléma van, tavasszal-ősszel újra van telepítve csak sajnos nem sokáig marad szép, hamar elgazosodik. Jó lenne ha nem csak munkát adna, hanem élvezhetnénk is a szépségét.

    előzmény:
    Kertember (321)
    2013-03-09  11:01
  5. 2013. március 9. 14:07322.

    Kedves Kertember!

     

    A topik nem hal meg,mert szükségünk van rá!!!

    Ezúton is /és szerintem sokan vagyunk /szeretném megköszönni,hogy szánsz ránk időt és hasznos,szakértő tanácsaiddal segítesz.  

     

    Szeretném én is megtudni annak a gyomírtónak a nevét,amely afüvet nem bántja.

    Köszönöm 

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-02-16  09:52
  6. 2013. március 9. 11:01321.

    Kedves Hoborc!

     

    Remélem nem lett vége a topiknak. A gyomírtó szert nem írom ide ki a nyilvánosságba. Elküldtem priviben, de ezek szerint nem érkezett meg, most elküldöm újból. 

    Akit még érdekel a szer neve jelezze és küldöm priviben. Szeretnék megnyugtatni mindenkit, hogy nem üzleti haszonszerzés miatt teszem ezt, hanem egyéb okai vannak. 

    előzmény:
    Hoborc (320)
    2013-03-08  19:15
  7. 2013. március 8. 19:15320.

    Sajnálom, hogy vége is lett  a topicknak. Ezek szerint Kertember, nem Fűember. Pedig nagyon kíváncsi lettem volna arra a gyomirtásra, ami nem károsítja  a füvet. Ezek szerint soha nem tudom meg mi az a remek szer. 

    További jó szakértést! 

    előzmény:
    Hoborc (319)
    2013-03-06  19:56
  8. 2013. március 6. 19:56319.

    Kedves Kertember!

     

    Köszönöm válaszát!

    Van további kérdésem: mi az a nyomirtó, amivel kezelhetem a füvemet, hogy az közben ne halljon ki?

    Most elég kezdetlegesek a gyomok, lehet most a meglévő gyomirtós gyeptrágyával kezelni?

    A szomszéd gazával nem foglalkozom, de leginkább ez okozza a problémát. A füvet rendszresen nyírjuk és az isten pénzét is ellocsoljuk, valamint időt fáradtságot nem kímélve írtjuk a gazt. :-) Szeretnék szép, zöld gyepet, mint Poldi bácsi....

    Tehát most mehet rá a gyeptrágya és Áprilisban a pótlólagos ültetés?

    előzmény:
    Kertember (318)
    2013-03-05  18:22
  9. 2013. március 5. 18:22318.

    Kedves Gabi!

     

    A gyeppel kapcsolatos információk is olyanok, mint egy mai hír a médiában. Van mögötte némi valós tartalom, némi igazság, de hogy mennyi azt csak nagyon kevesen tudják. Mért írom ezt?

    1; Gyomírtós gyeptrágyák csak pici gyomokat képesek hatékonyan elpusztítani. Többnyire arra jók, hogy a csírázó kétszikű gyomokat kiírtsák. A már megerősödtt gyomok ellen szinte hatástalanok.

    2; Az erős, sűrű gyepnek valóban van gyomelnyomó hatása, de ez nem azt jelenti,  hogy gyommentes tud lenni. Csak sokkal kevesebb benne a gyom, és sokkal nehezebben tud kikelni benne a gyommag. De a gyom se buta, egyes gyomfajok olyan tökéletesen alkalmazkodtak a gyephez, annak szerkezetéhez, a gondozási munkáihoz (elsősorban a rendszeres fűnyíráshoz), hogy lazán együttélnak a fűvel. Ezeket csak mechanikusan, vagy vegyi úton lehet eltávolítani. De bármelyiket is választjuk mindig vissza fog térni. Pitypang, utifövek, muharok, madársóska, keserűfű, henye paráj stb.

    Mit tegyél?

    1; Ne foglalkozz a szomszéd területekkel.

    2; Gyomokat rendes gyomírtószerrel írtsd ki évente kétszer. Egyszer március vége, április, másodszor július környékén. Vagy vegyszer híján kézi gyomlálással.

    3; Ha nagyobb hiányos foltok vannak a fűben, akkor ott vesd felül, akár már most is, de mindenféleképp fejezd be április végéig.

    4; Gondozd a füvet. Öntözd rendszeresen, pótold a tápanyagot lombtrágyával, és granulált trágyával. Tavasszal szellőztesd éles fogú gereblyével, vagy géppel. Nyírd, nyírd, és nyírd. Hetente egy alkalommal.

    Ha maradt még nyitott kérdésed tedd fel nyugodtan. 

    előzmény:
    Hoborc (314)
    2013-03-05  14:52
  10. 2013. március 5. 17:59317.

    Kedves Piros!

     

    Köszi szépen, akkor én nem is válaszolnék a kérdéseidre.

    Csak viccelek. Természetesen segítek. Igyekszem minden kérdésedre kitérni az elkövetkező válaszaimban. 

    előzmény:
    hpiros (313)
    2013-03-05  13:30
  11. 2013. március 5. 17:45316.

    Kedves Teri!

     

    Orgona abszolút nem érzékeny a metszésre. Ha csak szimpla sövénynek szeretnétek alakítani, akkor egyszerűen abban a magasságban vissza kell vágni, amilyen magasra engedni akarjátok. Nem kell figyelni a vágás helyére, irányára stb., csak vágni kell.

    Ha viszont bő virágos sövénnyé akarjátok alakítani, akkor már körültekintőbben kell metszeni. A tervezett magasságban szakszerűen kell az ágakat visszavágni. Ennek módját most nem tudom ide beírni, de a blogomban megtalálod. www.kertember-kerteszkedj.blogspot.com

    A talajból előtörő sarjakról tud az orgona megújulni. Ezekre addig nincs szükség, amég fiatal a növény. Körülbelül 15-20 év után kell ezekkel a sarjhajtásokkal foglalkozni. Addig nyugodtan kivághatod őket, tőből.

    Sertéstrágyával vigyázz. Ha nagyon lucskos (kevés benne a szalma), akkor égető hatású. Ha közvetelenül a növény gyökerével érintkezik, akkor leperzseli a fiatal értékes hajszálgyökereket. Ha vékonyan az orgonabokor talajfelszínére teríted, akkor nem lesz gond. 

    előzmény:
    dédimami (312)
    2013-03-01  18:40
  12. 2013. március 5. 17:31315.
    Nem tudom. Ha nedves a talaj, akkor felesleges. Nálunk annyi hó és eső esett a télen, hogy április közepéig tuti nem kell öntözni, még ültetéskor sem.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_551110 (311)
    2013-03-01  18:28
  13. 2013. március 5. 14:52314.

    Kedves Kertember!

     

    Nagyon sok jó tanácsot olvastam eddig is tőled. Az én kérdésem gyeppel kapcsolatos: 5 éve termőtalajt hozattunk,  füvesítettünk. Sport fűmagot vetettünk. Körben a szomszédoknál csak gaz van, így a széllel rengeteg gyomnövény átkerül. Vettünk olyan fűtrágyát, ami egyben gyomirtó is. Tavaly viszont rengeteg talpas utifű is átkerült hozzánk, azt csak kézi kivágással tudtuk kiírtani, ami csodás lyukakat eredményezett. Ősszel pótlólag üöltettünk rá még fűmagot. 

    Olvastam valamelyik kommentben, hogy ha elég sűrű a fű, akkor nem tud megkapaszkodni a gaz benne.  

    Arra gondoltam, hogy még vetnénk tavasszal is rá fűmagot. Azt kb. hány foktól lehet? Előtte gyomirtós-trágyázzuk be, mostanság vagy a kikelés után? Mit tanácsolsz?

    Köszönöm előre is, Gabi 

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-02-16  09:52
  14. 2013. március 5. 13:30313.

    Kedves Kertember,

    te vagy az én emberem.

     

    Tavaly Júliusba költöztünk egy új házba. Sorház, vagy is van egy északi elökertje, ez csak is nyáron csak is kora reggel kap fényt. 

    A hátsó kert kb 100m2 és déli. nagy része füves. 

    Nálunk rengeteg csapadék esik egész évben, és ritka a 40 fok, habár elöfordulhat, de az csak max pár napig van.

     

    Egy óriási gazban vettük át a házat, ráadásul akkor született második lányom, így szeptemberig egy csepp idöm sem volt. Egyedül csinálom a kertet, segítség közel távol nincsen(gyerekehez sem). Férjem max füvet vág,  így próbálom a legpraktikusabb dolgokat megtenni.

    Az elökertet sikerült kigazolnom októberben és leterítettünk egy gazmentesfilcet, és rászortunk szines fakérget. 

    Hátsó kertet is kigazoltam rendbe hoztam, elég jó lett.

    Na de most szinte üres az egész kert ahol nem fü van.

     

    Elöre hortenziát akarok ültetni. (a filcet bárhol kilehet vágni és bele ültetni)

    Mi van még árnyékot kedvelö növény, és egész nyáron virágzik,  és télen sem fagy el?

     

    Hátra Dáliát akarok van a fü szélén egy kb 2m2-es kiskert (az elözö lakó homokzónak használta majd füszernövény kertnek, rendes föld van benne) Ide tavaly tavaszi hagymákat duggattam, de imádom a dáliát azt akarok. 

    Milyen távolságra kell öket elültetni? hátra akarok nagyokat középre közepesek és elöre kicsiket. szineseket és gyönyörüeket. van valami márka amit érdmees megvenni? mire kell figyelni? mikor kell elültetni? (áprilisban végig nem vagyunk itthon)

    Milyen föld kell nekik?

     

    Na és most jön a hátsó kert. az kb juni-szeptember között telejsen fényt kap, de mivel hátul egy bokor és kerítés is van így onnatól nem éri egyáltalán fény. 

    olyan növényeket szeretek amik állandóan virágoznak, és nem böknek. az elözö lakó ültetett egy rakás olyan virágot (már kihúzkodtam), amik 1x virágoznak majd a száruk, olyan mintha gaz lenne. 

    Mit ajánlasz ide?

     

    Elöre is köszönöm kedvességedet, ha válaszolsz nekem, nem szabadulsz többett, mert ez csak az eleje volt a kérdéseimnek.

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-02-16  09:52
  15. 2013. március 1. 18:40312.

    Kedves Kertember, a nyaralóban a kerítésmellé hosszan orgonát ültettünk 3 éve.Van ami már a kerítés tetejéig ér. Levághatom a tetejét?,vagy hogyan kell metszeni? A földből sok száll is nől azt csak ollóval vágjam le?Van lila és fehér is.Most hoztak sertés trágyát, az orgona alá is szórhatok?

     Nagyon kavicsos szőlő föld.

    Válaszodat előre is köszönöm Teri

    előzmény:
    Kertember (309)
    2013-03-01  17:50
  16. Torolt_felhasznalo_551110
    Torolt_felhasznalo_551110
    2013. március 1. 18:28311.

    Köszönöm a választ!

    Azért hogy hideg van, meg kell locsolnom ültetés után?

    előzmény:
    Kertember (309)
    2013-03-01  17:50
  17. 2013. március 1. 18:09310.

    Köszönöm szépen.

    Már kitettem a leanderem, a pincében senyved, remélem nem lesznek már komoly fagyok!

    előzmény:
    Kertember (307)
    2013-02-23  10:18
  18. 2013. március 1. 17:50309.

    Kedves Kicsimanó!

     

    Nyugodtan ki lehet ültetni őket. Jobban érzik magukat a talajban, mint a zacskóban. Ha netán éjszakára minusz ötnél hidegebbet mondanak, akkor boríts rájuk egy üres vödröt, vagy valami hasonlót. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_551110 (308)
    2013-03-01  14:32
  19. Torolt_felhasznalo_551110
    Torolt_felhasznalo_551110
    2013. március 1. 14:32308.

    Szia Kertember, kérdezni szeretnék valamit:

     

    Tegnap kaptam ajándékba 3 tő rózsát (Obi-ban vették, csomagolt).

    Kérdésem: Már kiültethetem? Ha nem, akkor nem lesz baja a zacskóban?

    Köszönöm előre is a választ!

     

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-02-16  09:52
  20. 2013. február 23. 10:18307.

    Kedves Marika!

     

    Bocsánat, elnéztem, hogy még nem válaszoltam kérdésedre.

    Őszintén szólva én sem teszem el a címkéket, amik a növényeken vannak, amikor megveszem őket. Mondjuk abban a helyzeti előnyben vagyok, hogy könyebben megjegyzem, hogy mit is ültettem. Ennek ellenére gondok nálam is előfordulnak. A klemátiszokkal jártam így, ugyanis metszés szempontjából három fő csoportja van, és egyáltalán nem mindegy, hogy melyiket hogy metszük. Alaposan mellé lehet nyúlni a metszéssel. Nos nem tudtam, hogy az enyémek hova tartoznak, ezért várnom kellett egy évet a virágzásig, hogy be tudjam azonosítani őket. Na, de nem kalandozom.

    Mürvafürtnek nem gond, ha eldobja a lveleit. Ha a szára és a rügye épségben áttelel, akkor tavasszal újra fog hajtani, és nagyon gyorsan belombosodik. Arra ügyelj, nehogy egy kis fagy érje, vagy kiszáradjon a gyökere. 

    előzmény:
    Marika07 (306)
    2013-02-11  18:58
  21. 2013. február 11. 18:58306.

    Nagyon szépen köszönöm a válaszod.

    Sajnos nem tettem el a rajta lévő jelzést.

    Nagyon szép növény, tele kis virág kezdeményekkel, itt-ott már virágocskák is láthatóak.

     

    Újabb kérés.

    Murvafürttel leptem meg magam tavasszal, minden levele lehullott, de úgy látom él a növényem kis rügyecskék sokasága bizonyítja ezt számomra.

    Remélem nem veszett minden, vagy a levelek lehullása egyben pusztulást is jelent?

     Köszönettel veszem  a metszéssel kapcsolatos tanácsaid.

     

    A muskátlim egész télen virágzik.

     

    előzmény:
    Kertember (304)
    2013-02-11  13:51
  22. 2013. február 11. 13:54305.

    Hamarosan itt a metszések fő ideje. Akinek sok metszenivalója van már gőzerővel dolgozik, kisebb kertekben elég február végén megkezdeni a metszést. Szívesen írnék ide is hasznos tanácsokat a metszésekről, de olyan tartalmúek ezek a cikkek, hogy nem férnek fel ide. Akit érdekel a leander, alma, rózsa, lilaakác, körte, aranyvessző stb. metszése az elolvashatja a blogomban. www.kertember-kerteszkedj.blogspot.com

     

  23. 2013. február 11. 13:51304.

    Kedves Marika!

     

    A téli bangita igen tág fogalom, mivel a bangitának nagyon sok fajtája van. Téli bangita gyűjtőszó alatt azokat a fajtákat szokták emlegetni, amelyek levelei télen is zöldek maradanak, nem hullanak le, csupán lekókadnak. A bangiták télállóak, nagyon jól bírják a fagyokat, ezért bátran kiteheted a kertbe. Akkor kell védeni, ha nem ületeted ki a szabadföldbe, hanem edényben tartod. Akkor ugyanis az edény teljes földje át tud fagyni, és a növény nem bír vizet felvenni a csonttá fagyott földből, ezért kiszárad. A télen is zöld lomblevelek ugyanis akkor is párologtatnak, ha mínusz fok van.

    A Te növényed fajtátját nem tudom meghatározni a feltett kép alapján. Nincs véletlenül rajta egy kis jelzés, amin latinul is rajta van a neve? 

    előzmény:
    Marika07 (303)
    2013-02-10  09:34
  24. 2013. február 10. 09:34303.

    Keves Kertember!

    A tanácsod szeretném kérni .

    A tavasszal vásároltam, a képen látható növényt.Téli bangita néven.Az eladó azt mondta, hogy "fagyálló", nem tudom a hívatalos megnevezést.

    Itt a neten rákeresve nagyon kevés információhoz jutottam, mintha azt  olvasnám, hogy bizony védeni kell a fagyoktól.

    Tudnál nekem segíteni?

    Megfogadtam, hogy csak olyan növényeket veszek, akiket télen nem kell dédelgetni.

    Úgy látszik  még a kertészeti információk sem biztosak.

  25. 2013. február 6. 14:01302.

    Citromfának kész szenvedés az élet télen. Ezt ki is szokta mutatni azzal, hogy ledobálja a leveleit. Van amikor az összeset eldobja. Aggodalomra semmi ok. Tvasszal, ahogy kiteszed a szabad ég alá, a langy meleg mefújja az ágait rögtön életre kel, és rohamvást belombosodik. Persze ebben a törekvésében támogatnod kell, tápanyaggal, megfelelő földdel, és vízzel.

    Ha nem akarod, hogy mindig lepotyogjon a lombja, akkor hűvösebb (6-10 fok) helyen és sötétben teleltesd. Mondjuk egy fűtetlen pince. 

    Mikor vágtad vissza? Most télen, hogy lepotyogott a levele, vagy ősszel? Az első rosszabb, mint a második megoldás, de egyik sem jó. Metszeni tavasszla, amikor kikerül a telelőből, vagy nyáron, amikor fejlődik kell. Naná, hogy beszáradnak az ágak ilyenkor. 

    Két év az nem nagy idő a citromnál. Ha termő, akkor hamarosan virágozni fog, ha viszont nem termő, akkor egész nagyra meg kell növesztened, ahhoz, hogy nyíljon. Ha nem termő, magról szaporított, akkor érdemes beoltani, szemezni termő ággal, szemmel.

    Ha a válaszaimban valami nem egyértelmű, vagy további kérédésed van tedd fel nyugodtan.

    Képet az emil címemre tudsz küldeni: kertember@gmail.com 

    előzmény:
    csirike3 (297)
    2013-02-03  19:36

Címlap

top