Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Kertet építünk.

Kertember
Létrehozva: 2012. február 16. 09:52

Sziasztok!

 

Egy másik topikban ajánlottam fel segítségem kerttervezésben, kertépítésben. Azt gondoltam hátha érdekelne mást is a téma, ezért javasoltam, hogy egy a témára utaló topikcím alatt nyissunk egy új teret a kertépítésnek.

A cím tehát árulkodik a témáról. Kertépítésben, kerttervezésben igyekszem segítséget nyújtani azoknak, akik szeretnének belevágni kertjük rendezesébe, átalakításába, megépítésébe, vagy csak érdeklődnek a téma iránt.

  1. 2013. február 6. 13:52301.

    Ha valóban tulipánfáról beszélünk, akkor arról tudni kell, hogy későn kezd el virágozni. Előfordulhat, hogy még nem elég fejlett ahhoz, hogy virágot neveljen. Tulipánfa=Liriodendron tulipifera google-ba írd be a latin nevet és nézd meg, hogy tényleg erről van-e szó.

    Vagy összekevered a liliomfával-Magnolia. Ha lilomfáról van szó, akkor nem ártana tudni, hogy melyik fajta. A Magnolia kobus szintén nagyon későn kezd el virágozni, a többi lilomfa fajta viszont már néhány éves korban nyílik. Ha neked ez az utolsó kategóriád van, azaz nemesített lilomfád, akkor nem igazán tudom mi lehet a gond. Mik jöhetnek számításba?:

    Kedvezőtlen a talaj számára. Ha ez a helyzet, akkor azt a gyenge növekedésén, vagy a leveleinek az elszíneződésén (sárgul, fakul) is észre kell venni.

    Rossz hideg, fagytűrés. Nevel ugyan bimbót, de télen károsodik, így nem tud kinyílni.

    Betegség. Valamilyen betegség (pl. botrítisz) miatt elhal a virágrügy, bimbó.

    Sokat segítenél azzal, ha küldenél róla képet. Főként közelit, ahol a hajtásait, és a rügyeit meg tudom nézni. Talán akkor okosabb leszek.  

    előzmény:
    csirike3 (297)
    2013-02-03  19:36
  2. 2013. február 6. 13:38300.

    Kedves Csirike!

     

    Az a cseresznyefa maga az érték. Ma már csak a régi hagyományos magyar kertekben (mi úgy mondjuk, hogy parasztkert) lelhetők fel ezek a szép gyümölcsfák. Gyerekkoromban még nekünk is volt. Napjainkban a kertek egyre kisebbek, nem férnek el benne a nagyméretű fák (dió, hagyományos körte, és cseresznye stb.), ezért egyre kisebbek a gyümölcsfák. Ha nincs az utadban a fa, akkor ne vágd vissza több az előnye a nagy méretének, mint a hátránya (árnyék, madáreleség, levegő tisztítás, párásabb, hűvösebb levegő a környezetében, és az az energia, ami belőle sugárzik pótolhatatlan, esetleg még érzelmi szálak is fűződhetnek hozzá). Ha kisebbet akarsz, akkor inkább ültess egy gyenge, vagy középerős növekedésűt, esetleg oszloposat, ami nem foglal sok helyet, helyes metszéssel 3 méter körül tartható, és terem annyit, amennyire egy családnak szüksége van.

    Egyébként kibírná az erős visszametszést, hacsak nincs valami komoly betegsége. Ha muszáj visszavágnod, akkor nyár végén tedd meg, de előtte próbálj meg tájékozódni, hogy hogyan is kell ezt szakszerűen megtenni. A szakszerű metszés, és utána a gondozás nagyban elősegíti a gyors felépülését. A visszavágás után viszont már minden évben metszened kell.

    A gyantaszerű váladék a cseresznyefánál a mézga. A mézgafolyás valamiylen sebre, betegségra utal, de ez nem szokott gond lenni a fánál, hacsak nem tömeges méretben jelentkezik, azaz sok ágon, vesszőn, hajtáson. Kpard le a mézgát, nézd meg mi van alatta, ha valamilyen seb, akkor éles késsel pucold ki az élő szövetig, majd kezeld le fasebkezelővel.

    Permetezést pedig próbáld minimalizálni. Tavasszal és ősszel egy alapos lemosó permetezés elegendő is lehet a cseresznyének, így a gyümölcsbe nem marad vegyszer. A cseresznyelégy okozhat kellemetlenségeket, de ellene lehet megelőző intézkedéskete bevetni, és csabdázni, no és elviselni. A monília is csúnya betegsége, de ellene a lemosó permetezés, és a helyes metszés megoldás lehet.

     

    előzmény:
    csirike3 (297)
    2013-02-03  19:36
  3. 2013. február 6. 13:21299.

    Kedves Edath!

     

    Nekem van sárga leanderem. Adhatnál cserébe kék színűt. Imádom a kéket. Csak viccelek. Tudom, hogy még nincs kék, bár ami késik...

    Sárgám viszont tényleg van. Ha metszem szedek róla dugványt. Küldök Neked belőle, ha adsz valamilyen címet.  

    előzmény:
    edath74 (298)
    2013-02-04  15:08
  4. 2013. február 4. 15:08298.

    Köszönöm ,tökéletes volt a válasz ,a garázsos azért nem nyulik annyira meg szerintem mert talán 5-7 fokkal hüvösebb a fürdőszobánál és a fény is kevesebb de világos az is ,már most látszik egy-két tő tönkre ment de még mindig jobb mint évente 30 új tővet venni.

     

    Ha valakinek itt a fórumon lenne sárga leanderje szívesen fogadom és bármilyet adok érte.Köszönöm. 

    előzmény:
    Kertember (296)
    2013-02-03  18:34
  5. 2013. február 3. 19:36297.

    Kedves Kertember!

     

    Van egy gyönyörű cseresznyefánk.Kb.10-12 méter magas. A törzse végén, az ágak tövében gyanta szerű valami van .Mi ez? Biztos nem jó neki! Mit tegyek vele? Sajnos a csúcsát nem érem el a permetezéskor, a cseresznye is a rigóknak marad róla.

    Ami persze jó, mert szorgoskodnak eleget egész évben, csak attól félek, hogy egy esős időszak után fenn a fán penészedő cseresznyék nem hasznosak a fának...

    Hogy ne nőjön tovább azt hallottam, hogy a fő ágát vissza kell vágni. Egyet vissza is vágtam, sebkezeltem, de nagyon megviselte a fát.Olyan comb vastagságú ág volt.(megszenvedtem vele) Úgy gondoltam, minden évben levágok egyet, hogy ne viselje meg nagyon az egyszeri visszavágás.Azonban letettem róla, mert féltem a fát. Mit tanácsolsz? 

     

    A citromfámat kb. 16-18 fokon teleltettem. Az összes levele lepotyogott. Nagyon féltem, ki ne pusztuljon! Olyan szép volt ősszel! Kb.1,5 m magas volt.

    Visszavágtam, de a vágás mentén szárad az ága.Csak két  éves,nem virágzott még. 

     

    Gödöllőről hoztam olyan 10 éve egy tulipánfát. Nem nyílott még. Vajon miért? Szépen bebokrosodott, olyan 3 méter körüli.Szép sűrű a lombja, csak nem virágzik.Nem jó neki a talaj? Vagy mit tehetnék érte?

     

    Köszönöm a segítségedet! 

  6. 2013. február 3. 18:34296.

    Kedves Edath!

     

    Nem biztos, hogy jól értelmezem leveled minden részét, remélem emiatt nem fogok rossz választ adni.

    Sokat kisérletezetem a muskátlik teteltetésével. Figyeltem, hogy miként reagál a telelési körülményekre. Volt amikor én is visszavágtam őket, és döngölt aljzatú pincében enyhe (8-10 fok) és páradús körülmények között teletettem őket. Ennek a vége az lett, hogy vágási sebeken behatolt a penészgomba és tavaszra kirohadt az összes tő. Aztán voltak száraz helyen visszavágva,  és anélkül is szintén 8-10 fok között, itt a visszavágás nélküli nemes egyszerűséggel kiszáradt, a visszavágott fele is ezt tette, de a másik fele áttelelt. 

    Nem akarom sokáig húzni a dologt. Én azt tudom javasolni, hogy ne vágd vissza őket 6-8 fokos helységben szinte teljes sötétéségben, párás helyen, havi egyszeri öntözés mellett teleltesd át őket. Nekem ilyen körülmények között közel 100%-ban telel mind álló, futó, félfutó, angol, citrom stb. muskátli. 

    Ha lakásban enyhe kissé meleg körülmények között telelnek, akkor a lehető legtöbb fény legyen nekik, mert ilyen körülmények között biztos ki fognak hajtani, mint ahogy esetedben meg is tették. Ha kihajtanak, akkor ne bánts a megnyúlt hajtásokat, még akkor sem, ha nagyon hosszúak. Tavasszal fokozatosan kell őket szoktatni a kinti körülményekhez. Kezdetben a kora délutáni meleg tavaszi napokon vidd ki őket, majd egyre korábban, és egyre tovább lehetnek kint, kb. 2 hét után teljesen hozzászokik a kinti erős fényhez és körülményekhez, a megnyúlt hajtások erősödnek, zöldülnek, ekkor lehet őket visszacsípni néhány rügyre. Ha most visszacsíped, akkor újabb, és egyre több megnyúlt hajtást fejleszt. Egyébként ezek a megnyúlt hajtások nem pusztulnak el, ha kiteszed őket, hanem mint írtam fokozatosan erősödnek, bezöldülnek.

    Garázsba, gondolom kevesebb a fény, és a hőmérséklet is kisebb. Itt a kisebb hőmérséklet miatt nem hajt ki, ha pedig hajtásnak is indul az sokkal lassúb folyamat. Mivel kevesebb a fény a garázsban, ezért jobban meg kellene nyúlnia, de nem teszi, mivel nem tud a hideg miatt annyira fejlődni. 

    előzmény:
    edath74 (295)
    2013-02-02  15:50
  7. 2013. február 2. 15:50295.

    Kedves Kertember!

     

    Bár még tél van én muskátlis kérdésel jönnék ,félfutó muskátlik telelnek a lakás egy hüvös helységében abban a ládában  amiben kint is szoktak lenni éppen hogy öntözöm öket hogy ne száradjanak ki ,összel visszavágtam öket ,de gyenge hosszú hajtások vannak rajtuk ezeket csipjem le vagy  ne bántsam mert úgy is tönkre megy ha kirakom??Ami a garázsba van azon nem nyúltak meg ez a kevesebb fény miatt van ?  Mit csináljak velük??Válaszod előre is köszönöm..

  8. 2013. január 25. 21:29294.

    Kedves Matesa!

     

    A kínai selyemfenyő valóban nem a törpék közé tartozik. Nekem nagyon tetszik a perzsa varázsfa - Parrotia persica, vagy a japán gyertyánszil oszlopos fajtája - Zelkova serrata 'Fastigiata' szép az alakjuk, szép a levelük, és ősszel valami varázslatos színt adnak. Szinte minden évben másként színesednek ősszel. Attől függ, hogy mennyi az őszi csapadék, milyen a hőmérséklet, milyen a talaj.

    előzmény:
    matesa (292)
    2013-01-24  07:24
  9. 2013. január 25. 21:23293.

    Kedves Pannika!

     

    Nagyon szép a kerted. Sajnos nagyon lekicsinyítetted a képeket, nem tudtam nagyobba megnézni őket, pedig közelebbről is megcsodáltam volna a növénykéid. Látszik, hogy sokat foglalkozol velük, jó gazdájuk vagy. 

    Azt a tujasort kell megmetszened, ami az egyik képen van? 

    előzmény:
    Pannika515 (291)
    2013-01-03  17:28
  10. 2013. január 24. 07:24292.

    Kedves Kertember!

     

    Tudsz nekem ajánlani egy olyan fát vagy bokrot ami  nem nől nagyra és egész évben szép? :)  A telekre szeretnénk, a kipusztult  ezüstfenyő helyére.  Nézegetem a kertészeti árudákat, tetszik a kinai selyemfenyő, de állitólag nagyon nagyra nől...magnóliát nem szeretnék, mert az csak tavasszal szép. Mályva már van.

     

    semmi ötletem :)

     

  11. 2013. január 3. 17:28291.
    és még...
  12. 2013. január 3. 16:25290.
    Hoppá a kép lemaradt...
  13. 2013. január 3. 16:07289.

    Kedves Kertember!

    Köszönöm tanácsaidat,igyekszem akként elvégezni tuják visszametszését.Remélem szépen átvészelik és továbbra is szépek maradnak.

    az ültetésnél hagyott távolság már eltünt a kerítés és a tuják között ,mivel szépen megmőttek és megterebélyesedtek.

    Tavasszal van az árnyékukkal probléma,mivel olyankor nagyon kis szögben süt a napocska,és a tuják útját állják.Nyáron már nincs ilyen gond.

    Szomszédom megmutatta,hogy a tuják álltal árnyékolt területen nőtt retek milyen nagyon vsszaesett a fényhiány miatt a fejlődésben.

    Semmiképpen nem szerenék kárt okozni,ezért kell őket visszametszeni.

    Hálából a tanácsért küldök a kertemről képeket,az első a tujákról készült.

    Napfényes Boldog Új Esztendőt Kívánok!

                                                                      Anna 

     

  14. 2012. december 28. 19:47288.

    Kedves Matesa!

     

    Régen írtál már, de akkor időm se volt, meg aztán a vakond ilyenkor úgyis pihen.

    Igazából a vakonddal nagyon nehéz megbírkózni. Sokszor sok helyen írtam már róluk. A gond az a települési kertekben élő vakondddal, hogy nagyon elmenekülni sem tud. Hiába riogatjuk mindenféle szerrel biztos, hogy zavarják szegényt, szedné is sátorfáját egy idő után, de hova, és hogyan? Ha át is tudná törni azt a sok betonból épített akadályt, amit építettünk nekik (kerítés, ház lábazat, utak, közművek, aknák stb.) akkor is csak egy másik kertbe kerülne, ahol ugyanúgy utálnák, mint nálad. Ezért hát utolsó erejével is a kertedbe marad, és küzd veled, Te pedig vele.

    Mit tudsz tenni?

    - Megfogod és elviszed egy nyugis szántóföldre.

    - Vakondhálóval megakadályozod, hogy a felszínre jöjjön.

    - Megpróbálod kiírtani a kerted talajából azokat az élőlényeket (giliszta, pajor, drótféreg, lőtücsök), amiket eszik, így, ha éhes marad akkor talán odébb áll. Mondjuk a giliszta likvidálással Te sem jársz jól.

    - Kitrükközöd. Létesítesz egy kis sarkot, mondjuk legyen kamu zöldséges, ahol a taljt mozgatod, évente felásod, hogy puha legyen, vetsz bele növényeket, amik gyökerét a pajorok, drótférgek, lótücskök is szeretik, betrágyázod, hogy a giliszták is kedveljék, és rendszeresen öntözöd, hogy puha, nedves legyen a talaj. Szinte biztos, hogy néhány hónapon belül oda fog menni a vakond és ott fog tanyát verni. Bolond lenne onnan elmenni, ha mindene megvan, amire vágyódik.

    - Utolsó megoldás, hogy likvidálod. Kutya, macska megfogaj, vagy Te tudod valahogy megtenni, de erre már nem adok tanácsot, mert ezt nem támogatom. 

    előzmény:
    matesa (285)
    2012-11-05  10:43
  15. 2012. december 28. 19:35287.

    Kedves Anna!

     

    Nem tűnik nekem olyan magasnak az 2,5 méter. Gondolom elég közel lehet a szomszéd fólia sátrához, ha ekkora magasság már árnyékot vet rá. Vannak olyan örökzöldek, amik nagyon jól tűrik a visszavágást, ezek közé többnyire az alapfajok tartozniak. Ilyenek a nyugati tuja és néhány fajtája úgy mint smaragd, oszlops, columna, keleti tuja és fajtái, leylandi hamisciprus, és valódi ciprusok a curessocyparisok, és néhány fenyő például a közönséges lucfenyő. A nemesítéssel a növények egyúttal igényessebbé is válnak. Némelyik a talajra, másik a fényre, harmadik a visszavágásra. Minél nemesebb egy növény annál kényesebb. Valamire emlékeztet az előző mondatom. Talán az emberekre!?:) No mindegy.

    Nem tudom, hogy Önnek melyik fajtája van, de azt tanácsolom, hogy óvatosan essen neki.

    Mennyit kellene visszavágni belőle? Mi az amaximális magasság, amit a szomszéd még jó szívvel elnéz Önnek?

    Néhány jó tanács a munkához:

    - 40%-nál többet egy lépcsőben ne vágjon le, tehát, ha most 2,5 méter, akkor 1,5-nél ne legyen alacsonyabb. Ha ettől alacsonyabbra kell, akkor azt több lépcsőben tegye meg, tehát 2013-ban 1 méter, 2014 további maximum 50 centiméter.

    - a metszést ne végezze fagyos időben, legjobb lenne, ha megvárná vele a március elejét, amikor még hidegek az estétk, de már nem fagyosak,

    - a metszést ne végezze túl későn, azaz melegben, mindenféleképp még a tél végén kerítsen rá sort. Az örökzöldek ugyan télen sem pihennek, de azért lelassul az anyagcseréjük. Ne várja meg amég ismét felébrednek, mert akkor nagy lehet a sebeken keresztüli nedveszeteség, amivel értékes anyagok is távoznak.

    - éles szerszámmal végezze a metszést, felejtese el az elektromos, vagy benzinmotoros fűrészeket, metszőollóval, kis kézifűréssel, karosollóval dolgozzon, ezek ugyanis sokkal kevésbé roncsolják a növényt, tehát minden gallyat egyenként kell levágnia,

    - 1 centi átmérőt meghaladó sebeket fasebkezelővel kezeljen 

    - tavasztól kezdve figyelje a növényt, hogy nem okoz-e neki sokkot a metszés, ha igen avatkozzon be. Fertőzés ellen gombaölőszeres kezeléssel, gyengülés ellen öntözéssel, lombtrágyával, műtrágyával. Én, ha ilyen visszametszés végzek, akkor alapból adok a növénynek egy lombtrágyával kevert gombaölőszeres permetezést a bajok megelzése végett.

    Azt hiszem minden fontosat leírtam. Ha valami gond adódna bátran írjon, vagy keressen.  

    előzmény:
    Pannika515 (286)
    2012-12-28  10:46
  16. 2012. december 28. 10:46286.

    Kedves Kertember!

    Jó kapcsolatot ápolok szomszédaimmal.Olykor kicseréljük tapasztalataink at,palántát,gyümölcsöt,zöldség et adunk egymásnak

    .Egyik szomszédom ősszel szólt,hogy a fóliája egyik sarkát leárnyékolja a kerítésnél lévő aranytuja sor.Ő a fóliában húsvétra retket szokott termelni eladásra.kérte,hogy vágjam le a tuják tetejét a kerítés magasságában.Mondtam,hogy a télen fájó szívvel,de megteszem 

    .Véleményt és tanácsot szeretnék kérni,hogyan csináljam,hogy a tuják életben maradjanak.most gyönyörűek, 10 évesek,kb. 2,5 méteresek

    .Üdv.Anna

  17. 2012. november 5. 10:43285.

    Köszönöm szépen, és van valami ötleted hogy űzzük el őket? Sajnos nyáron  találkozunk velük,  sok vakondtúrás van a telken...Nézegettem a neten  mit lehetne tenni, de semelyikre nem mondják a tutit!

     

     

    előzmény:
    Kertember (284)
    2012-11-05  10:11
  18. 2012. november 5. 10:11284.

    Kedves Matesa!

     

    Szerintem ez is vakond volt, bár képről azért jobban menne.

    Mivel most eléggé esős idő van, ezért a vakond ételei igyekeznek felfelé hózódni a talajba egy kis levegőt keresni, és kihasználni az utolsó őszi langy meleget. Ilyenkor a vakond is követi őket, ekkor előfordul, hogy sokáig épphogy csak a talaj felszíne alatt túr. Van más ok is, amért így túrhat, de most inkább ez a valószínű.

    Egyébként hamarosan nyugovóra tér a vakondok is és a talajlakó állatkát is. Jön a hideg és mélyre húzódnak. Ha viszont tartósan sok hó lesz, akkor az alatt ismét beindulhatnak, hóolvadásra eléggé galyra vághatják a füvet, kertet.  

    előzmény:
    matesa (283)
    2012-11-04  06:31
  19. 2012. november 4. 06:31283.

    Szia Kertember!

     

    Tudnál segiteni?  Tegnap a telken voltunk, és földtúrásokat tapasztaltunk. Nem olyat mint a vakondé, inkább hosszanti, keskeny túrások voltak,  a lótetű csinál ilyet persze kicsiben, ez nagy volt. Nem tudom elképzelni mi lehet a föld alatt, mi csinálhatta?  

  20. 2012. október 27. 17:05282.

    Köszönöm a segítségét.

    :)

     

    előzmény:
    Kertember (281)
    2012-10-26  20:50
  21. 2012. október 26. 20:50281.

    Természetesen.

     

    Alkörmös - Phytolacca america

     

    Így megtalál róla mindent a neten, csak üsse be a keresőbe.

     

    További szép estét kívánok. 

    előzmény:
    szivi76 (280)
    2012-10-24  09:44
  22. 2012. október 24. 09:44280.

    Üdv!

    Segítséget szeretnék kérni.

    Nőtt a kertünkben egy növény amire én azt hittem,hogy valami dísz ricinus de nem találok róla semmit .Segítene nekem?

    Köszönettel:Markóné

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-02-16  09:52
  23. Torolt_felhasznalo_551110
    Torolt_felhasznalo_551110
    2012. október 20. 19:16279.

    Kedves Kertember! Köszönöm a megnyugtató válaszodat!

    Jó pihenést! 

    előzmény:
    Kertember (278)
    2012-10-20  17:26
  24. 2012. október 20. 17:26278.

    Kedves Kicsimanó!

     

    Amint látom ezt a kérdést lerendeztétek. Valóban madárbirsed van, és nem mérgező. Persze a só sem az, mégis bele lehet halni, ha elég sokat eszünk belőle. Ezeket a bogyókat szeretik a madarak, nem véletlen utal a növény neve is erre.

    Neten és a médiában szeretenek hisztériát kelteni, ezért írják szinte minden növényre, hogy mérgező. Nagyon kevés az olyan növényünk, ami igazán gondot okoz, ha eszünk belőle. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_551110 (273)
    2012-10-20  08:17
  25. Torolt_felhasznalo_551110
    Torolt_felhasznalo_551110
    2012. október 20. 16:06277.
    Egyetértek veled! Minden növény megmarad, és vigyázunk a kicsire. Egyébként is, mert még csak másfél éves, egyedül nem maradhat az udvaron. Kösz)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_339032 (276)
    2012-10-20  14:29

Címlap

top