Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Kertet építünk.

Kertember
Létrehozva: 2012. február 16. 09:52

Sziasztok!

 

Egy másik topikban ajánlottam fel segítségem kerttervezésben, kertépítésben. Azt gondoltam hátha érdekelne mást is a téma, ezért javasoltam, hogy egy a témára utaló topikcím alatt nyissunk egy új teret a kertépítésnek.

A cím tehát árulkodik a témáról. Kertépítésben, kerttervezésben igyekszem segítséget nyújtani azoknak, akik szeretnének belevágni kertjük rendezesébe, átalakításába, megépítésébe, vagy csak érdeklődnek a téma iránt.

  1. 2012. június 19. 11:11251.

    Ha koraősszel jobb ültetni, akkor most mit tegyek? Hagyjam addig cserépben őket?

    Másik kérdésem, hogy hansági tőzeggel is savanyíthatom a földet? 4-6 pH-s tőzegem van.

     

    Na, még egy harmadik, aztán eldugulok:) Vettem áprilisban 3 tő levendulát, a nekik  legjobb helyre ültettem , mégis gyakorlatilag egyáltalán nem fejődtek, se előre, se vissza. Normális ez?

     

    Nagyon köszi, hogy segítesz . Üdv., Zsuzsa

    előzmény:
    gerillakertészlány (250)
    2012-06-19  10:05
  2. 2012. június 19. 10:05250.

    Kedves ajjajaj!

     

    Savanyítani a talajt, mulcsal, azaz, megfelelő örökzöldektől származó kéreg keverékkel lehet, valamint 1 és 1,5 tötávot érdemes hagyni a két bokor között. Ültetési ideje inkább kora őssz. 

    Remélem tudtam segíteni:) 

    Sok áfonyát kívánok!

    előzmény:
    ajjajaj (249)
    2012-06-18  17:46
  3. 2012. június 18. 17:46249.

    Kedves Kertember!  Vettem két tő áfonyát (Vaccinium corymbosum). Annyit tudok, hogy a savanyú talajt  és a napot kedveli.

    Van az ültetésnél valami különleges? És a gondozásáról sem tudok semmit. Légyszi segíts!:)   Köszönöm előre is. Zsuzsa

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-02-16  09:52
  4. 2012. június 11. 08:09248.

    Kedves Mibolyka!

     

    Ne haragudj rég voltam az nlc-n. Örülök, hogy sikerült megtalálni a nevét. Nagyon szép virág, én is szeretem, érdemes a többi színét is telepíteni.

    előzmény:
    mibolyka (247)
    2012-06-01  16:33
  5. 2012. június 1. 16:33247.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  6. 2012. május 31. 17:05246.

    Teszek fel még képeket a kérdéses virágomról.

    Csak maga a virágzat 75 cm hosszú.

    A teljes növény szárastól, virágostól 2 méter.

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-02-16  09:52
  7. 2012. május 31. 09:43245.

    Nagyon szépen köszönöm a választ. Most van virágzásban, most nem fogom "bántani". Megvárom az őszt.

     

    Van még egy növényem ami évek óta nem virágzott, az idén viszont gyönyörű. Ennek sem tudom a nevét. Tudnál segíteni?

    A második képen kissé távolról ugyan, de látszik a levélzete is.

    előzmény:
    Kertember (244)
    2012-05-30  18:47
  8. 2012. május 30. 18:47244.

    Kedves Mibolyka!

     

    Ha nagyon muszáj, akkor át tudod telepíteni most is. Minimum a felét, maximum a 2/3-át lek kell vágni, és nagy földlabdával kell átültetni. Átültetés után sokat kell öntözni. Sokat segít, ha raschel hálóból egy kis árnyékolót készítesz fölé. Legjobb idő az átültetésére az ősz, lombhullás után.

    A növény neve: Physocarpus opulifolius 'Diablo' - Bangitalevelű hólyagvessző.

    előzmény:
    mibolyka (243)
    2012-05-25  19:27
  9. 2012. május 25. 19:27243.

    Kedves Kertember!

    Van egy ilyen bokrocskám. Évek óta van ezen a helyen és most úgy néz ki a thuják teljesen elnyomják. Szegényke nyomul a fény felé.

    Sajnos nem tudom mi a cserje neve így rákeresni sem tudtam. Át szeretném innen telepíteni jobb körülmények közé. Tudnál tanáccsal segíteni, hogy is csináljam?  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  10. 2012. május 11. 18:22242.
    Kedves Kertember! Köszönöm, hogy írtál! Próbálok majd képet küldeni! Vetemény kizárva, olyasmi kell ami kevés gondozást igényel, nem vagyunk igazán kertészkedő család!
    előzmény:
    Kertember (237)
    2012-05-10  16:31
  11. 2012. május 10. 21:10241.
  12. 2012. május 10. 21:09240.

    Szia Maci!

     

    Nagyon aranyos a törpöd. Mennyien vannak már?

    Köszönöm, hogy hozzánk is beraktad a törpit.

    előzmény:
    maci6609 (238)
    2012-05-10  16:42
  13. 2012. május 10. 16:49239.

    Köszönöm a gyors választ.

    Valóban az történt, hogy tavaly a virágzás után nem csak az elnyílott virágokat vágtam le az orgona bokorról,  hanem a vesszőket is megkúrtítottam. Túl magasnak találtam a bokrot. Nem gondoltam, hogy az idén még magasabb hajtásokat fog növeszteni.

    A virággal kapcsolatban egészen biztos igazad van. Tavaly rengeteg volt rajta a virág. Itt a fagy lehet a ludat és nem az én szakmai "hiányosságom".

    Szívesen olvasnám a blogodat. Hol is találom?

    előzmény:
    Kertember (236)
    2012-05-10  16:23
  14. 2012. május 10. 16:42238.

    Sziasztok!

     

    Hoztam két fotót, hálás köszönet értük...sokat vártam rájuk, de csodaszépek lettek! És nagy örömet okoztak nékem!!! :)

     

    Szép napot Nektek!

     

     

     

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-02-16  09:52
  15. 2012. május 10. 16:31237.

    Kedves Agnese!

     

    Nem emlékszem mikor és hol írhattam, hogy medencét akarok megszüntetni, de mindegy is. Momentán nem szüntetek, hanem építek, felújítok. Részben sajátot, részben pedig megrendelésre építek fürdőtavat.

    Értem a problémád, gondolkodom rajta, hogy milyen praktikus dolgot lehetne kitalálni helyette. Mondjuk a 40 m3 nem kevés, még akkor sem, ha csak a fele volt gödörben. Ha jól értem, akkor van egy 60 centi mély 9x4,5 méteres gödröd?

    Első nekifutásra zöldségeságy jutott az eszembe. Ötleteléshez jó lenne egy képet látnom a kertről. Milyen a gödör környezete. És azt is jó lenne tudnom, hogy milyen elvárásaitok vannak a kerttel kapcsolatban. Pl. ha nem szeretnétek zöldségest, akkor az első ötletem kapásból kilőve.

    Írj légyszi néhány mondatot.

    A képet küldheted az emil címemre is, ha nem szeretnéd, hogy itt lássák: kertember@gmail.com

     

    előzmény:
    agnese (235)
    2012-05-10  14:44
  16. 2012. május 10. 16:23236.

    Kedves Mibolyka!

     

    Mért rontottál volna el valamit is. Hisz szép az orgonád, igaz egy kicsit kevesebb virágot hozott, mint szeretted volne, de ezt lehet korrigálni. Sajnos csak tippelni tudok, hogy mi lehetett a hiba, mert nem írtad le részleteiben a metszési munkafolyamatot. Ha jól gondolom, akkor nemcsak az elnyílt virágokat vágtad ki, hanem a hajtásokból is vágtál le. Ekkor ugyanis újbóli hajtásképződésre ösztökélted az orgonát, ami következménye a sok hajtás lett. Ha nem így történt, akkor arról lehet szó, hogy jó erőban van a növény, a tavaly hozott virágmennyiség nem kötötte le az erejét, ezért hozott ilyen sok hajtást.

    Az orgona fő metszési ideje egyébként nyugalmi állapotban van, akkor érdemes a sok hajtást ritkítani, de most nem kezdem el leírni az orgona metszését, azt megtalálod a blogomban, vagy a honlapomon, vagy télen kérdezz vissza rá, akkor szívesen elküldöm neked emilben az egész cikket.

    A kevéske virág mért lett aprócska, fejletlen az megint egy másik történet. Ha tavaly szép nagy volt, idén pedig pici a virág, akkor valószínűleg úgy jártál, ahogy sokan hazánkban. A tavaszi fagyok károsították, az éppen virágát fejlesztő orgonát. Nekem az alacsonyabban lévők (1-1,5 méterig) fagykárt szenvedtek, az ettől magasabban nyílók viszont szépen dúsan virágoztak.

    Gondoltam, hogy erről a fagykárról is rakok fel képeket, de sajna nem volt még időm rá. 

    előzmény:
    mibolyka (234)
    2012-05-10  14:28
  17. 2012. május 10. 14:44235.

    Kedves Kertember!

    Olvastam, hogy medencét akartok Ti is "likvidálni"! Nálunk is ez a projekt van most napirenden, és még mindíg nem tudjuk mit is kezdjünk az utána keletkező nem csekély gödörrel! Talán, tudsz valami használható tanácsot adni. A medence 9x4,5, 1,2 mély,  40 m3-es, és kb a fele volt beásva a földbe. Tehát, egy jó nagy gödör marad majd utána.  A kertünkön nincs nagykapu, a kiásás is kézi  módszerrel  történt, csalicskázós módon. A medence a kert hátsó részében van, és a többi rész öntőzőrendszerrel van ellátva, tehát nem könnyü a szállítás sem. A medence környéke kövezett, illetve az oldalsó, és a hátdó részen kevés fű van. A kert többi része szép, rendezett. Füvet nem szeretnénk. Mit javasolsz? Köszönöm előre is!

    előzmény:
    Kertember (210)
    2012-04-18  20:41
  18. 2012. május 10. 14:28234.

    Kedves Kertember!

    Én így jártam az orgonámmal. Mutatom a képeket.

    Hosszú, hosszú egyenes hajtásokat növesztett, virág pedig elvétve és azok is aprócskák, fejletlenek.

    Valamit alaposan elrontottam tavaly a virágzás utáni visszametszéssel.

    Helyre lehetne hozni?

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-02-16  09:52
  19. 2012. május 9. 17:14233.

    Szia!

     

    Köszönöm a segítséget, nagyon érthetően, jól elmagyaráztál mindent.

    Képet majd küldök a lilaakácról, még nem sok levele van, ,még fiatalka.

    Jövőre már biztosan gyönyörű lesz, jó érzés lesz látni, ahogy fejlődik, és majd befutja a lépcsőfeljárót.Már elképzeltem, merre fogom " irányítani "

     

    Tervezem, hogy az örökzöldek közé ültetek évelő virágokat is.Valahogy úgy fogom megoldani, hogy ne legyen túlzsúfolt, már megvan az elképzelésem, itt a neten is sokat nézelődetem. Gyüjtöttem ötleteket.

    Jó a kertes ház, mert munka után öröm a jóidőben kiülni, olyan megnyugvással tölt el.

    előzmény:
    Kertember (231)
    2012-05-08  21:49
  20. 2012. május 8. 22:19232.

    Szia,

    Kérdezted ezt a fürdőtavat.....

    Nalunk ugy van a végleges megoldas hogy lett egy kertitó egy picike a telek lejtős részén félig a földbe süllyesztve egy dézsa ami 1 méter mély  és 120 cm az átmérője. Hihetetlen élővilág van benne. vizinövények a szélén : mocsari gólyahír valami lizinkanak kinéző kis növény szibériai nőszirom, sárga nőszirom a tóban pedig tündérrózsa. Persze lehet bele tenni szökőkutat is de nalunk nincs és a vize igy is kristalytiszta és nem melegszik föl mert nyáron szonte teljesen ellepik a levelek és a virágok. Nem is értem mitől van ennyi virága a tündérrózsának mert nem adok nekik semmi tápanyagot évek óta. Ja meg 3 díszhal amiket nem etetek és mégis nőnek meg csigák és kecskebéka meg zöld varangy. Kicsit nagy a nyüzsi.:-) Ezt nagyon olcsó volt megcsinalni a dézsát használtan szereztem. Illetve van egy tüzivíztározónk ami 50m3 persze nekünk ez előiras volt hogy ekkore legyen lubickolni a harmada is etég egy gyereknek.Sőt. Ez fekete gumilemezzel kibélelt 13X4.5 méter az egyharmada sekélyenn 1 méter alatti a többi részen kb 1.8 m.Persze mi megvettünk mindenféle tisztító berendezést, de nagy kár volt.  Van homokos szűrőrenszdszer uv és ozon egyiket sem használjuk 2 év kisérletezés utan. Ami bevált : a legmélyebb részen bent van egy kis teljesítményű szivattyú, ami körve nyomja a vizset egy csövön a tó másik felébe ahol is befolyik a víz egy szűrőn keresztül ami konkrétan a legsűrűbb harisnya duplan amit csak lehetett kapni. Plusz hypo, klortabletta és egy spec medencetisztító vegyszer amit strandok használnak . Ez 45-50m3-nél mindenestül havi 3000 ft és kristanytiszta a víz. Egyaltalán nincs hypo szaga, mert az ugye gyorsan lebomlik, még nagyon a medencevegyszert sem érezni mint a strandokon , csak ha frissen van berakva a klórtabletta annak van egy kicsit medenceszaga. De az is csak az első 1-2 nap. A tározó nincsen betonozva mert a fala 50 fokban van kiásva ez megáll magától. Elméletileg csak 45 fokban lenne jó de kipróbáltuk igy is tuti. Kell a geotextilia ahogy Kertember is írta, rá a gumilemez és a szélén nálunk mosottköves járdalap van körbe. Kisebb pénz mint ahogy sokan gondoljak illetve a szakemberek mondjak. Ja és van a tetején egy skimmer ami uszik és egy kosarkaba összeszedi a felszíni cuccot. kb 20000 Ft volt.Egy gyereknek hogy pancsoljon már szerintem a 4X4 méter 80 cm mély bőven elég és biztonságos is , igaz uszni nem lehet benne de az nem is ennyibe kerül. Ja a geotextilia plusz a gumilemez (EPDM) 2000 Ft volt/ nm2ez 3 évvel ezelőtt most biztos kicsit több de nem hiszem hogy nagyságrendileg, és van már gyönyörű kék is , a miénk fekete. Előnye hogy sokkal hamarabb melegszik.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_522746 (209)
    2012-04-18  16:43
  21. 2012. május 8. 21:49231.

    Kedves Gabriella!

     

    Érdemes eltávolítani az orgona és a labdarózsa virágát elnyílás után, mert akkor a növény za energiáit nem a terméshozásra fordítja, hanem a hajtásnövekedésre, következő évi virágzásra. Egyre több szakember kardoskodik a vegetációs időben történő metszés mellett. Én is erősítem az Ő táborukat. Hazánkban a kertészkedés kultúrája még nem olyan fejlett, mint tőlünk nyugatra. Ennek megvannak a történelmi, civilizációs okai, de ebben ne mélyedjünk el. Gyümölcstermő növényeknél is nagyon fontos a  nyári metszés.

    Lilakácnál is előnyös lehet a metszés. Irányítani lehet a fejlődését, kevesebb szebb, erősebb hajtást fejleszt, nem sűrűsödik be, több virágrügy lesz rajta. Általános szempontokat azonban nagyon nehéz írni. Egy biztos, metszeni csak megfelelő erőben lévő növényt érdemes. Ugyanis kárt is tehetünk a metszéssel. Ha kapok képeket a növényről, akkor többet tudok segíteni. Kép jöhet ide is, vagy az emil címemre: kertember@gmail.com

    Hortenziákat valóban megviselte a tél. A ki nem hajtott, elszáradt hajtásokat el kell távolítani, helyet kell teremteni a tőből előtörő új hajtásoknak.

    Nem kell visszaültetni dézsába. Megedződik, erősödik a talajban, egyre jobban fogja viselni a körülményeket. Nekem az idei telet a szabadföldben lévők jobban átvészelték, mint a dézsások.

    előzmény:
    búzavirág13 (230)
    2012-05-07  19:07
  22. 2012. május 7. 19:07230.

    Szia kedves Kertember!

     

    Kezdő kertészkedő vagyok. 

    Tanácsot szeretnék kérni tőled. Tavaly ültettem labdarózsát, és törzsre oltott orgonát, (remélem jól írtam).A virágokat elnyílás után le kell metszeni?Az orgonáét úgy tudom igen, de azért biztosra megyek, inkább kérdezlek.

     

    Ültettem lilaakácot is nemrég.Mikor megvettem, akkor egy fürt virág volt rajt és kb. 80-100 cm magas.Idén kell-e azt is metszenem, vagy már csak jövőre?

    Sikerült a rózsáimat levéltetvek ellen lefújnom, megmentettem, nagy ötömömre. Olyan jó érzés, mikor látom a szép kis virágaimat, cserjéimet fejlődni,örömmel tölt el!

     

    Most még pár darab évelő virágot szeretnék ültetni az örökzöldek közé.

     

    Ja és kaptam tavaly egy szép hortenziát, amit kiültettem, de szerintem a tél megviselte, mert néhol feketék lettek a levelei és alig hajt. Vele mit tegyek? Vissza ültessem inkább egy dézsába?Előre is köszönöm a segítségedet.

    Gabriella

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-02-16  09:52
  23. 2012. május 5. 20:18229.

    Köszönöm, nagyon kedves tőled. Megnézegettem, nyelvtudás híjján nem sokra mentem vele. Azért igyekeztem a képekről, meg egy-két ismerős szóból kihámozni valamit.

    Köszi mégegyszer.

    előzmény:
    ichbinich (228)
    2012-05-04  11:22
  24. 2012. május 4. 11:22228.

    nezd mer pont a lenyeget

    Calendrier lunaire : mai 2012

     

     

     

     

     

     

    nem hozta be 

    Accueil > Articles > Jardiner avec la Lune > Calendrier lunaire : mai 2012

    Jardiner avec la Lune | 13/04/2012

     

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-02-16  09:52
  25. 2012. május 4. 11:17227.

    Neked hoztam kerteszkedesi holdnaptar;-)

     mert a Hold is kihatassal lehet 

    Calendrier lunaire : mai 2012

    Pour jardiner avec la lune en mai 2012, suivez le calendrier lunaire de Rustica.  De fin avril ŕ début mai, Prenez garde aux cavaliers du froid. C'est mi-mai qu'il faut vous méfiez des Saints de glace

     

     

     

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-02-16  09:52

Címlap

top