Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Kérdezd a munkajogászt!

adrijan
Létrehozva: 2012. január 27. 08:40

Kedves fórumozók!

 

Fordult már elő veletek, hogy a főnökötök nem fizette ki a túlórát, kirugással fenyegetett, amikor erre nem is lett volna jogalapja? Vagy ért már bármi olyan igazságtalanság a munkahelyeteken, ami szerintetek jogtalan, megengedhetetlen volt?

 

Most szakértőtől érdeklődhettek: mik a lehetőségeitek, jogos vagy jogtalan a főnökötök viselkedése és így tovább.

 

Január 30-án délután 1 órától a fórum vendége Dr. Abonyi Rita, munkajogász!

 

Itt a lehetőség, tegyétek fel a kérdéseiteket, ismerjétek meg a jogaitokat! 

  1. 2012. január 30. 14:3476.

    Tisztelt Hölgyem!

     

    Munkahelyemen jelenleg a 30 napos felmondási időmet töltöm, rendes felmondás után. A fennmaradó szabadságomat a munkáltatóm a felmentési idő alatt kivetetheti-e velem, vagy az a felmentési időn felül még jár?

     

    Köszönettel

    idézet:
    anci999 (29)
    2012-01-30 12:17:39

    Kedves anci!

     

    Amennyiben a munkáltató mondott fel, akkor köteles a felmentési idő fele alatt a munkavégzés alól fel kell, hogy mentsen, az időarányosan járó és fel nem vett szabadságodat pedig ki kell fizetni, tehát az azon felül jár. 

    előzmény:
    anci999 (29)
    2012-01-30  12:17
  2. 2012. január 30. 14:3275.

    Tisztelt Ügyvédnő!

     

    Azt szeretném kérdezni, hogy 12 órában dolgozom, 3 havi munkaidőkerettel és hogy havonta hányszor rendelhetnek be kötelező túlórára?

     

    Mit jelent pontosan a munkaidőkeret megváltás? Ugyanis többször ezen indokkal hívnak be dolgozni. 

     

    1 héten 6 nap 12 órás műszak megengedett? ( volt közte 1 nap pihenő)

     

    3 havi a munkaidőkeretünk, de szinte minden hónapba be kell menni "ledolgozásra", mert mínusz óránk keletkezett és igazából nem értem, hogy hogy. Szinte mindig 180 órát dolgoztam le, de ha az egyik hónapban kevesebb is jön össze, a 3 hónapnak az átlagából biztos összejön a minimális óraszám. Vagy ez nem így működik? 

     

    Továbbá, hogy a januári jelenléti ívemet hónap közben teljesen kicserélték olyan indokkal, hogy nem jó helyen írtam alá, ill volt olvasatlan rész benne.... Szerintem ez badarság, de mindegy is, a problémám az lenne, hogy valaki helyettem írta alá az eddig ledolgozott napokat. Én ezt jeleztem az adminisztrátorok felé, hogy cseréljék ki és én magam szeretném aláírni, mert az én aláírásom és a jelenléti íven lévő aláírás közti különbség ég és föld...nyílván nem szeretnék ebből később problámát, de a csere a mai napig nem történt meg, pedig többször is szóltam ezügyben. Lényegében hátrány nem ért, csak úgy érzem ennyi erővel bármit bármikor aláírhatnak az én nevemben. Vagy csak én aggódok feleslegesen?

     

    Előre is köszönöm a segítséget! 

    idézet:
    gadamer (28)
    2012-01-30 12:15:14

    Kedves gadamer!

     

    Sorban:

     

    Kötelező túlóra, mint fogalom nem létezik. Tehát be sem lehetne rendelni ilyenre. 

     

    Munakidő keret megváltás - szerintem a munkáltató találta ki, hogy kijöjjön neki a keret szerinti óraszám. A munkaidő keretnek az a lényege, hogy arra az időtartamra, ami a te esetedben 3 hónap, meghatározzák, hogy összesen 180 órát kell ledolgoznod, és a munkanapokat úgy kell meghatározni, hogy a pihenőnapjaid figyelembe vegye a munkaadó. 

     

    Egy hét 6-szor 12 óra: nem megengedett. Kétszer 12 óra után pihenőnapot kell bizotítani.  

     

    A jelenléti ív vonatkozásában pedig ragaszkodjál ahhoz, hogy  a te aláírásoddal csinálják meg újra. 

    előzmény:
    gadamer (28)
    2012-01-30  12:15
  3. 2012. január 30. 14:2974.

    Tisztelt Jogásznő!

     

    A gyermekem ma töltötte be a 3. évét, így holnaptól gyes helyett szabadságon leszek. A munkahelyem kötelezett az egymás után született gyerekeim után járó szabadságok letöltésére, amely közel 80 nap. Nem így terveztem, reméltem, hogy kifizetik a szabadságot, és kezdhetek. De erre nem hajlandók. Tavasszal leépítések lesznek. Érdeklődöm, hogy a szabadság alatt is elküldhetnek-e vagy így még védettnek számítok?

     

    Köszönöm!

    előzmény:
    adrijan (1)
    2012-01-27  08:40
  4. 2012. január 30. 14:2673.

    Tisztelt Ügyvédnő!

     

    Két, egymástól független kérdésem lenne. 

    Az egyik, hogy terhesség esetén mikortól illeti meg munkajogi védelem a kismamát?

    A másik kérdésem arra vonatkozik, hogy a munkajogviszony megszüntetése utáni fél évre vonatkozóan kikötheti-e a munkáltató, hogy a munkavállaló nem helyezkedhet el a szakmában konkuens cégeknél? amennyiben igen, az Mt. mely szakaszára hivatkozva köthetnek erre szerződést, és mennyi, illetve milyen formájú ellenértéket kell szolgáltatnia?

     

    Válaszát előre is köszönöm!

    idézet:
    melcseee (27)
    2012-01-30 12:04:37
    Kedves melcseee! A védettség a terhesség első időpontjától  kezdődően illeti meg a kismamát, ez a hatályos jogszabályok szerint azt jelenti, hogy a kismama akkor is védettségben részesül, ha úgy mondanak fel neki, hogy ő még maga sem tud róla, hogy terhes. De ha utóbb kiderül, hogy a felmondás időpontjában terhes volt, akkor a védelem megilleti. A júlis 1-től hatályba lépű új jogszabály szerint ez a védelem csak akkor illeti meg a kismamát, ha az elbocsájtás előtt jelezte, hogy várandós.  A konkurrenciatilalomról olvashatsz a 68. sorszámű válaszomban.  
    előzmény:
    melcseee (27)
    2012-01-30  12:04
  5. 2012. január 30. 14:2472.

    Tisztelt Sazkértő!

     

     

    A kérdésem a következő.

     

    Jár-e az apának pótszabadság a gyerekek után és ha igen mennyi,ha az anya főállásúanya.

     

    Köszönöm.

     

     

     

    idézet:
    vrekuci (24)
    2012-01-30 11:54:17

    Kedves vrekuci!

     

    A főállású anya azt feltételezi, hogy 3 gyermeket neveltek. Ebben az esetben az édesapát évente 7 nap pótszabadság ileti meg. 

    előzmény:
    vrekuci (24)
    2012-01-30  11:54
  6. 2012. január 30. 14:2371.

    Kedves Rita!

     

    Jelenleg GYED-en vagyok 9 hónapos gyermekemmel.

    A kérdésem az lenne, hogy amennyiben gyermekemet részidőben (pl. napi 2-3 óra) bölcsödébe (v. egyéb magánintézménybe) adnám, az milyen kötelezettségeket vonna maga után a munkahelyemmel kapcsolatban (tehát kérdésem főként arra irányul, h. maradhatnék-e továbbra is itthon és hogyan változnának a juttatások).

     

    Köszönöm válaszát:

     

    Téltündér

    idézet:
    téltündér (22)
    2012-01-30 11:48:34

    Kedves téltündér!

     

    A járulékokat csak akkor érinti, ha egész napos oviba adja, ami a napi 8 órát meghaladja, egyébként nem. 

     

     

    előzmény:
    téltündér (22)
    2012-01-30  11:48
  7. 2012. január 30. 14:2070.

    Tisztelt  Jogásznő!

     

    Egy olyan kérdésem lenne, hogy létezik-e olyan jogszabály, hogy 57. életévet betöltött munavállalót csak különösen indokolt esetben lehet elbocsájtani?

    Illetve van-e olyan. hogy ún. védett kor?

     

    Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  8. 2012. január 30. 14:1869.

    Tisztelt Jogásznő!

     

     2011.júniusa óta másodállásban az előző munkáltatómnál dolgozom.Állami intézmény, szóval nyugodt voltam hogy a járulékok kifizetése utánnam teljesen törvényes.Ez így is van,de.....2012. januárjában teljesen véletlenül kiderült, hogy az Állam kincstár ahol a bérszámfejtés történt engem rossz besorolás alapján számolt el.(Kb. havi nettó 20000 ft-al kevesebb került kifizetésre).Bár szabadságot kaptam a múlt évre, csak éppen nem fizették ki.Még majdnem engem okoltak ,hogy miért most vettem észre.....?

    A munkaügyi osztály és az Állam kincstár egymásra mutogat,egyik sem ismeri el a tévedést.

    Január 13-án azt az igéretet kaptam ,hogy visszamenőleg bérszámfejtik és átutalják a számlámra,ez nem történt meg a mai napig sem.Amikor felkerestem őket azt a választ kaptam,hogy majd  a februári béremmel mert nem engedélyezték a hóközi kifizetést.

     

    Jogosan megtehetik ezt?Végülis Én ezért a pénzért 8 hónappal ezelőtt megdolgoztam.

    8 havi bérpótlékkal és szabadság kifizetésével tartoznak nekem.Tehetek -e jogi lépéseket?

     

    A másik ,hogy az elmaradt bért jogszerűen bérszámfejtik -e a 2012-es adóévre?

     

    Előre is köszönöm válaszát.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  9. 2012. január 30. 14:1768.

    kedves Hölgyem,

     

    céges összeolvadásban vagyunk, a beolvasztó cég munkaszerződését kapjuk meg mi, beolvadók napokon belül.

    az új szerződés tartalmazza, hogy amennyiben felmondok, 6 hónapig nem mehetek konkurens céghez dolgozni, amiért 2 hónapnyi ellentételezés jár.

    ez törvényes?

    ráadásul a munkáltató mondja majd meg, hogy mely cégek esetében érvényesíti ezen passzust. 

     

    továbbá a munkaköri leírásunk is évekkel ezelőtti állapotot tükröz. felvázolták a jövőt, hogy más munkakörben is kell majd dolgoznom. ezért jár valamilyen ellentételezés? ebben az esetben is jogot formálhat a munkaidő a hat hónapnyi felfüggesztésre? hogy van ez? számomra ez teljesen inkorrektnek tűnik.

    köszönöm.

    idézet:
    mitvigyek (26)
    2012-01-30 12:00:01

    Kedves mitvigyek!

     

    Az általad hivatkozott rendelkezést konkurenciatilalomnak hívjuk, és csak abban az esetben érvényes, ha azért a munkáltató ellentételezést fizet. Ez szabad megállapodás tárgya, így amennyiben a 6 hónap tilalomért a 2 hónapot kevesled, javaslom, hoyg egyeztess a munkáltatóddal, hogy fizessen többet. Az is természetes, hogy a munkálattó kiköti, hogy mely cégeket tekinti a konkurenciának.

     

    Az adott munkakörtől eltérő munkakörbe tartozó feladatok elvégzésének akkor van jelentősége, ha erre már a munkakör átadását követően kerül sor. Tehát ha az új munkaszerződéssel egyidejűleg korszerűsítik az új munkakörödet, és ezbben talált olyan feladatokat, amik számodra "újak", akkor ennek nincs a díjazás szempontjából munkajogi jelentősége, csak abban az esetben, ha ezt követően végeztetnek el veled olyan feladatokat, amik nem a te munkakörödbe tartoznak.  

    előzmény:
    mitvigyek (26)
    2012-01-30  12:00
  10. 2012. január 30. 14:1367.

    Kedves Ügyvédnő!

    Munkahelyemen ahol háromhavi munkaidőkeretben dolgozunk, épp a minap a januári munkaórák zárásakor alá akartak iratni velem egy 3 napos szabadságot, amit az miatt irtak ki, mivel a január havi munkaidőm 20,5 óürával volt kevesebb az előirtnál.

    Jeleztem, hogy március végére, a aharmadik hónap zárásakor kell meg lennie az órák számának, mire mindenféle dologgal kezdték nekem ezt magyarázni, azaz, hogy miért kell most kiirni 3 napot!

    Egyébként jellemzően a szabadság nagyobb része így megy el, azaz nem pihenéssel, hanem a munkaidő kiesésére. Többször mondták, hiszen amikor nem 8 vagy épp 12 órát dolgoztam hanem  csak 6 vagy 7 órát, akkor is pihentem. Ismereteim szerint a Mtk. nem így rendelkezik a szabadság kiadásáról.

    Kérdésem: meddig teheti meg ezt a munkáltató?

    Köszönettel, Fortuna 55

     

     

     

    idézet:
    Fortuna55 (25)
    2012-01-30 11:56:16

    Kedves Fortuna!

     

    A pihenőnap az elmvégzett munka mennyisége után jár, a szabadság pedig nem. A pihenőnapot bizonyos munkamennyiség után ki KELL adni, a szabadásg pedig egy évre oszlik el - aminek a felével ugyan rendelkezik a munkáltató, de ez nem egyenlő azzal, hogy szabadnapnak kiír olyan napokat, amiket nem is szabadsággal töltött a munkavállaló.

     

    ha ilyen van, a munkavédelmi főfelügyelőséghez fordulhatsz - de veszélyes, hogy ez esetben elveszted az állásodat. Ezt érdemes mérlegelni. 

    előzmény:
    Fortuna55 (25)
    2012-01-30  11:56
  11. 2012. január 30. 14:1066.

    Tisztelt Munkaügyi Szakértő!

    Jelenlegi régiós munkahelyem megszünik és visszaáll a megye rendszer.

    Eddig megegyezett régiós és előtte megyei rendszernél munkaköröm.

    Most is meg fog maradni ez a munkakör, amit én végzek, de nem tudni, hogy kinek adják.Van-e védettségem azáltal, hogy szerepel jelenleg a munkaköri leírásomban a megye pontos megnevezése? Tisztelettel köszönöm válaszát

    idézet:
    nemethdo (23)
    2012-01-30 11:50:27

    Szia nemethdo!

     

    Sajnos a munkaköri leírás önmagában nem biztosít védelmet a felmondás alól.  

    előzmény:
    nemethdo (23)
    2012-01-30  11:50
  12. 2012. január 30. 14:0965.
    T.jogásznő! 40 km-röl járok be dolgozni,jogos -e hogy nem fizeti a bérletemet?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  13. 2012. január 30. 14:0864.

    Tisztelt Dr. Abonyi Rita!

     

    Segítsen kérem eldönteni a régi nagy kérdést: az ebédidő beleszámít-e a munkaidőbe? A Munka Törvénykönyve ugyan ír a 6 óra után járó 20 perces szünetről, a kollektív szerződés szabályozásáról, de nem tudom pontosan értelmezni. Mit jelent az a mondat, hogy "kollektív szerződés hiányában a munkáltató dönt erről"? Kimondhatja (leírhatja) a munkáltató, hogy igen, az ebédidő beleszámít a munkaidőbe?

    Köszönöm válaszát.  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  14. 2012. január 30. 14:0863.

    Tisztelt Hölgyem!

     

    Az alábbi kérdéseim lennének:

    4 órás bejelentett munkaviszonyból mennyit lehet levonni birósági végrehajtás cimén.

    Másik kérdésem:

    A kilépő papirjaimat a mai napig nem kaptam meg az előző munkahelyről, hiába lett szólva ( ennek lassan fél éve). Mi a teendő hová kell fordulni ha a volt munkaadó nem hajlandó ideadni.

    Köszönöm 

    idézet:
    Mukika (21)
    2012-01-30 11:46:06

    Kedves Mukika!

     

    A kilépő papírjaid miatt a céged székhelye szerinti munkavédelmi felügyeletnél bejelentést kell tenned, és ők intézkednek.

     

    A munkabéred legfeljebb 50 százalékáig történhet levonás. Amennyiben ez a levonás a létfenntartásodat veszélyezteti, úgy kifogással élhetsz a bíróság felé, hogy csökkentse ezt a százalékot.  

    előzmény:
    Mukika (21)
    2012-01-30  11:46
  15. 2012. január 30. 14:0662.

    Tisztelt Jogásznő!

     

    Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy határozott idejű szerződésem van, amely ezév március végén lejár. Kiderült, hogy gyermeket várok, és mivel nem sikerült a főnökömmel megegyezzni munkaügyileg, ezért elmentem táppénzre. A cég ezesetben megtehetei e, hogy nem hosszabbít nekem szerződést? Válaszát előre is köszönöm. 

    idézet:
    franita81 (20)
    2012-01-30 11:43:49

    Kedves franita!

     

    A határozott idejű munkaszerződés a határozott idő lejártával megszűnik, nem érvényesül a felmondási védelem.  

    előzmény:
    franita81 (20)
    2012-01-30  11:43
  16. 2012. január 30. 14:0561.

    Tisztelt Ügyvédnő!

     

    A főnököm, egy bizonyos konfliktus óta, ahol csak lehet, belém köt, kifogásolja a munkámat, abszolút rugalmatlanul áll minden engem érintő témához. Be is vallotta, hogy csak velem bánik így. Célja, hogy fegyelmivel kirúgjon, ennek érdekében írásbeli figyelmeztetéseket ad, bármire, amit akár 1-2 órával az általa kért időponton túl teljesítek, függetlenül a késedelem okától. (pl. elromlott a számítógépem) Folyamatosan azon rettegek, hogy mikor és vajon miért kapok írásbelit, ami kihat a munkavégzésemre is. Ezekre lehet már azt mondani, hogy munkahelyi negatív diszkrimináció?

    Továbbá az lenne a kérdésem, hogy abban az esetben, lehet-e egyoldalúan egy telefonos bejelentés alapján a munkaidőt módosítania, ha az SZMSZ nem lett módosítva, ahol ez rögzítve van, valamint pályázati projekt keretein belül vállalta az intézmény, hogy biztosítja a rugalmas munkakezdést és a csúsztatott munkarendet?

     

    Köszönettel!

    idézet:
    kokuszka (19)
    2012-01-30 11:42:24

    Kedves kokuszka!

     

    A munakidőt nem lehet egyoldalúan módosítani, amennyiben van SZMSZ és az rendelkezik róla, akkor annak a módosítást is tartalmaznia kellene, mielőtt azt bevezetik.

     

    A főnököd viselkedésével kapcsolatban a jövőre nézve azt javaslom, hogy valamennyi írásbeli figyelmeztetést kifogásoljál meg ugyancsak írásban, akár kezdeményezz vele e-mail vitát, hogy legyen nyoma annak, hogy a figyelmeztetés szerinted nem volt jogos, mert pl. elromlott a számítógéped.

     

    Ha el akar küldeni, akkor a felmondás okát a bíróságon neki kell bizonyítania, neked viszont sokkal könnyebb lesz támadnod, ha van a kezedben ilyen írásos bizonyíték, mert sajnos egy későbbi perben azokra a kollegáidra, akik a per idején még ott dolgoznak, nem nagyon számíthatsz - úgyhogy javaslom, hopgy gyűjtsél magadnak anyagot.

    előzmény:
    kokuszka (19)
    2012-01-30  11:42
  17. 2012. január 30. 14:0460.

    Kedves Rita!

     

    Egy ruházati üzletben dogozom,ahol a munkáltatóm kötelez egységes munkaruha viselésére. Egy ruha egy évre szól.Először a ruha árának 10%-át kell kifizetni, a fennmaradó összeget  viszont csak akkor ha egy évnél hamarabb elhagyja valaki a céget. A ruhák logóval ellátottak,tehát másra,máskor nem nagyon használhatók. :-(

    A ruhák nem olcsók,és többet is fel kell venni,tehát jelentős összegről van szó.A munkaruha használatát próbavevővel ellenőrzi is.

    A kérdésem az,hogy jogosan fizetetti-e ki velem a munkaruha árát?Akár már a 10 %-át is? Ha ő küld el,akkor is nekem kell kifizetnem a ruhák árát?

    Köszönettel:

     

    Böbice

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  18. 2012. január 30. 14:0159.

    Tisztelt Dr. Abonyi Rita munkajogász!

    Változó munkarendben dolgozom.

    Éjszakai munka utáni napra, kiírhatnak-e szabadnapra.

    Ugyanis, ha reggel végzek, azt a napot részben, alvással töltöm.

    Továbbá, a nem szabadnapos üres napon, ha berendelnek, azt egyszeres, v. kétszeres munkaidőnek kell-e számolni a felettesemnek.

    Üdvözlettel rupcsi

    idézet:
    rupcsi (18)
    2012-01-30 11:41:59

    Kedves rupcsi!

     

    A változó munkarendben egy vagy két hónappal előre történik a beosztás, amikor már ugye a szabadnapokat/pihenőnapokat is kiírják. A pihenőnap nem azonos a szabadsággal, így arra az nem adható ki. 

     

    A pihenőnap kötelezően jár, az elvégzett munka alapján. A szabadáság pedig  az adott évre a munkavégzéstől függetlenül jár. A nem munkanapon történő munkavégzés rendkívül i munkavégzésnek mindősül, és 100%-os pótlék jár utána. 

    előzmény:
    rupcsi (18)
    2012-01-30  11:41
  19. 2012. január 30. 13:5958.

    Tisztelt Hölgyem,

     

    édesanyám ügyében szeretnék kérdezni Öntől.

     

    Olyan helyzetben van jelenleg, hogy a  40 év munkában töltött ideje megvan, viszont a szolgálati időhöz kell még neki 20 hónap, és abban az esetben elmehetne az előrehozott nyugdíj állományba.

     

    Édesanyám varrónő, és most is hasonló állásban szeretne elhelyezkedni. Lenne is egy lehetőség, viszont bedolgozóként vennék csak fel. Kérdésem az lenne, hogy bedolgozóként bejelenti-e egy cég akár 8 órára, vagy a bedolgozásnak egész más feltételei és menete van? Beleszámít-e ez valamiképpen a szolgálati idejébe? Ha elvállalná ezt az állást, akkor mire kell figyelnie?

     

    Jelenleg egyébként regisztrált munkanélküli, aki már ellátást nem kap, tehát a cég részesülne ha jól tudom kedvezményekben is, ha alkalmazza.

     

    A gyakorlatban ugy néz ki ez a munka, hogy Édesanyám heti 1x beutazna a céghez vidékről, elviszi a kiszabott ruhákat, 1 hét alatt megvarrja és következő alkalommal hozza vissza, és kapja a következőket. Bérezés db-onként van tehát teljesitmény béres.

     

    Válaszát előre is köszönöm, tisztelettel:

    Bernadett

    idézet:
    Sárkusz (17)
    2012-01-30 11:39:40

    Kedves Sárkusz!

     

    Arra az egyre figyeljen, hogy a teljesítménybér mindig lrje ez havi átlagban számolva a minimálbér 30%-át, és akkor ebben az esetben beszámít a szolgálati időbe.  

    előzmény:
    Sárkusz (17)
    2012-01-30  11:39
  20. 2012. január 30. 13:5457.

    Tisztelt Hölgyem!

     

    A kérdésem a következő: Olyan munkahelyen dolgozom, ahol létszámleépítés lesz szeptembertől. Van egy kolléganő, aki 2 évvel ezelőtt szóban!! megígérte a főnöknek, hogy 2012.szeptemberében elmegy korkedvezményes vagy valami hasonó nyugdíjba.Ezt mindenki tudta, nem volt titok. Most viszont meggondolta magát, már nem akar. A főnöknek joga van e őt elküldeni a létszám leépítésnél? De hiszen ő már védett korban áll, nyugdíj előtt. De akkor ha ő nem megy( mellesleg semmi nem indokolja a maradását, nem áll rosszul anyagilag,nyaralója van, nincsenek kis gyerekei,főiskolást sem kell taníttatnia), akkor a főnöknek az állományból kell elküldeni olyan embert,akinek katasztrófa lenne, ha felmondanának. A védett korban állót sehogyan sem lehet elküldeni?

    idézet:
    kisvirag66 (16)
    2012-01-30 11:24:51

    Szia kisvirág!

     

    A védett kor ellenére is el lehet küldeni valakit, ami azt jelenti, hogy 5 évvel az öregésgi nyugdíjkorhatár elérése előtt van az ilető -  de erre csak különösen indokolt esetben kerülhet sor. Ez lehet csoportos létszámleépítés is, de ezt különösen meg kell indokolni, hogy amennyiben a munkáltató ezt megtámadná, a munkavállaló ezt indokolja.

     

    Az egyébként, hogy a csoportos létszámleépítés kit érint és kit nem, azt a munkáltató fogja gazdasági szempontok alapján eldönteni.  

    előzmény:
    kisvirag66 (16)
    2012-01-30  11:24
  21. 2012. január 30. 13:5056.
    Üdvözlöm!Az lenne a kérdésem hogy a volt munkáltatóm megteheti e hogy 2 hónapja nem juttatta el nekem a kilépő papirjaimat.Mi ilyen esetbe a teendő?Már többször kértem mind hiába.Válaszát előre is köszönöm.
    idézet:
    évicica (15)
    2012-01-30 11:24:21

    Kedves évicia!

     

    Ilyen ügyben a cég székhelye szerinti munkavédelmi felügyeletnél bejelentést kell tenned. Ők fogják kivizsgálni az ügyet, és közvetlenül járnak el a munkáltatódnál. 

    előzmény:
    évicica (15)
    2012-01-30  11:24
  22. 2012. január 30. 13:4855.

    Több mint 20 éve dolgozom egy munkahelyen. Jelenleg Gyesről fogok jövő hónapban visszatérni a munkámhoz, mely szerencsére nem szűnt meg.Helyettem nem vettek fel helyettest, de a létszámot állítolag nem akarják velem növelni. Kötelezhető vagyok e arra: hogy a munkáltatóm a korábban lakhelyemmel egyező városban alkalmatott és most úgy dönt máshová menjek pl. lakhelyemtől 80 km-re vagy mondhatja e azt, hogy hol az eredeti helyemen, hol egy másik városba menjek dolgozni?

    Gyermekem most tölti 3. évét vagyis a törvény sajnos már nem érint engem, mely szerint a gyermek 3 éves koráig nem helyezhetnek  távolabbi helyre.

    Hamarosan szerződést kell aláírnom, mivel védekezhetek a fentiekkel kapcsolatban?

    Köszönöm! 

    idézet:
    csiripiszli (14)
    2012-01-30 11:20:11

    Kedves csiripiszli!

     

    A munkazserződést kötelező módosítani abban az esetben, ha a munkavégzés helye a korábihoz képest másfél órával növekszik, vagy amennyiben ez a változás személyi, családi, vagy egyéb körülményekre aránytalan, vagy jelentős sérelemmel járna.

     

    Mindez azt jelenti, hogy nyilvánvalóan nem vagy köteles az olyan tartalmű módosító szerződést alárírni, ami rád nézve aránytalan sérelemmel járna. Ha pedig emiatt megválnak tőled, akkor ez mint felmondási ok is jogellenes lesz.

     

    Mindez persze nem véd meg attól, hogy ne küldjenek el, a perlés önmagában nem biztosít munkahelyet, így javaslom, hogy próbálj a munkáltatóddal egyeztetni a munkavégzést illetően.  

    előzmény:
    csiripiszli (14)
    2012-01-30  11:20
  23. 2012. január 30. 13:4554.

    Kedves Rita!

     

    Férjem munkaviszonya az előző munkáltatójánál közös megegyezéssel 2011. augusztus 31-én megszünt.

    Az augusztus hónapra járó munkabérét nem kapta meg teljes egészében, a maradékot szeretnénk valahogy megkapni. 

     

    Ezen kívül bizonyítható, hogy a fizetéséhez minden hónapban 2-3 részletben jutott hozzá, jelentős késéssel.

     

    Mit tehetnék, hogy a tartozást "behajtsam"?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  24. 2012. január 30. 13:4053.

    Tisztelt Jogásznő!

     

    Férjem ügyében írok. Speciális munkakörben dolgozik: mozigépész. Így általában 14 órától 22 óráig, vagy ameddig a film tart (jelenleg is 23 óráig) dolgozik. Emelett sok esetben délelőtti iskolai vetítések is vannak. Heti 5 nap (Csütörtök-péntek-szombat-vasárnap-hétfő) a munkaideje, kedd-szerda lenne a szabadnapja. Azért írom, hogy lenne, mert sokszor előfordul, hogy rászerveznek ezekre a napokra 1-2 vetítést, tehát akkor is mennie kell. A várostól 10 km-re lakunk, gépkocsival jár dolgozni. Azt még "elfogadjuk", hogy az 5 napra nem térítenek gk. költséget, de amikor a szabdnapján is berendelik, akkor kérhetné-e ezt? A túlmunkát soha nem fizetik ki, "vegye ki szabadnapban", de mikor?????? Ráadásul a Műv.Ház Igazgatója szereti "elfelejteni" a pluszmunkát, vitatja, hiába bizonyítja a férjem tételesen, hogy jár neki. Többször is előfordul, hogy fizetett ünnepen is dolgozik, melyre semmilyen pluszbért nem fizetnek. Jogosan?

    Válaszát előre is köszönöm.

    idézet:
    bubóca (13)
    2012-01-30 11:00:46

    Kedves bubóca!

     

    Természetesen a munkáltató eljárása nem jogszerű, a férjed valószínűleg munkaidőkeretben dolgozik, ami elvileg azt jelenti, hogy előre akár egy vagy két hónapra beosztják a munkaidejét több műszakos munkarendben, megjelölve a kötelező két szabadnapot. 

     

    Akkor érdemes a munkáltatóval szemben fellépni a túlmunka és a rendkívüli munkavégzés miatt, amennyiben a jelenléti ív pontosan rögzíti, hogy a férjed mely napokon, mettől meddig dolgozik, és ebből neki van példánya is. Az ilyen perekben ugyanis a munkavállalónak kell bizonyítania, hogy többet dolgozott, vagy éppen a szabadnapján dolgozott.

     

    Az már más kérdés, hogy az ember hogyan indít pert az aktuális munkáltatójával szemben úgy, hogy az állását ne veszélyeztesse... 

    előzmény:
    bubóca (13)
    2012-01-30  11:00
  25. 2012. január 30. 13:3652.

    Kedves Rita!

     

     Jelenleg GYED-en vagyok 9 hónapos kisfiammal. A cég ahol dolgozom felszámolás alatt áll. Az aktív dolgozóknak már megszűntették a munkaviszonyukat, megkapták a végkielégítésüket, mert ha jól tudom, felfüggesztették a cég tevékenységét. (kereskedelem-ruházat) Mi-kismamák, anyukák-még állományban vagyunk.

    A cég felszámolójától próbáltam érdeklődni, hogy nálunk, hogyan is működik majd a végkielégítés kifizetése, de sajnos nem tudott érdemleges válasszal szolgálni. A jogosultság megvan: 15 év munkaviszony..stb.

    Kérdésem a következő lenne: Ugye nem kell attól tartanunk, hogy esetleg minket nem fognak kifizetni? A mi esetünkben mikor történik ez meg? Amikor véglegesen felszámolják a céget akkor szűnik meg a munkaviszonyunk? Nekünk kell-e esetleg valami kérvényt benyújtanunk vagy automatikusan jogosultak vagyunk ? (A cégnél minden egyes dolgozó rendesen megkapta a neki járó végkielégítéseket) Kötelesek-e tájékoztatni, ha valóban felszámolták a céget?

    Elnézést a sok-sok kérdésért!

    Válaszát előre is köszönöm:

    Tisztelettel: Andrea

    idézet:
    ada78 (12)
    2012-01-30 10:40:10

    Kedves Andrea!

     

    Mindenképpen javaslom, hogy hivatalosan írjatok egy levelet a felszámolónak, amelyben tájékoztatást kértek a munkaviszonyotok várható megszünésének az időpontjáról. A munkaviszony valóban a cég megszünésének napján szűnik meg.

     

    Amennyiben a cégnek nincs a felszámolás alatt olyan vagyona, amiből a végkielégítés kifizethető lenne, akkor a Bérgarancia Alaphoz kell fordulni, de egyébként ezt a felszámolónak is meg kell tennie, amennyiben látja, hogy a cégnek nincsen pénze. Ilyenkor az állam fizeti ki a cég helyett ezt a pénzt.

     

    előzmény:
    ada78 (12)
    2012-01-30  10:40

Címlap

top