Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

A dohányzók jogait is védeni kellene

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2012. január 9. 14:53
Januártól tilos a dohányzás zárt légterű helyeken. A harc pedig megindult a dohányosok és nemdohányzók között. Füstvita Karafiáth Orsolyával.

Tovább a cikkre...
  1. Torolt_felhasznalo_103366
    Torolt_felhasznalo_103366
    2012. január 9. 15:5926.
    Na igen... Ha egymást és a bűzt nem tudják elviselni, akkor a nemdohányzóknak miért kellene? Ami pedig a vendéglátósok visszaeső forgalmát illeti: kamu az egész. A kedvenc kávézóm most már csak nemdohányzó, és ugyanúgy tömve van vendéggel mint régen. Lehet, hogy kicserélődött a törzsközönség egy része, de a forgalom megmaradt. És ma már mehetek délben is, nem kell nyitáskor vagy kora délután, hogy ne legyen tele dohányosokkal. Álomi érzés.
    előzmény:
    semiramis (21)
    2012-01-09  15:53
  2. 2012. január 9. 15:5725.
    Én nem dohányzom, de....
    A dohányosnak is van joga. Van, de senki nem érvényesíti.
    Védik a nem dohányzókat, de nem teremtenek olyan körülményeket, ami engedi a dohányzót jogai gyakorlásában.
    Mint ahogy a cigaretta, úgy az alkohol is legalább annyira mérgezi az emberi szervezetet, de mégsem tesznek az absztinensek/ nem ivók érdekében! Úgyanolyan kárt okoz, ha nem többet. Tessenek csak körülnézni a kórházakban, mennyi alkohol okozta májbeteg leledzik!
    Hány családot tett tönkre egy életre gyerekestől, szülőstől, stb. Hány embert "gyilkolt" az ittas vezetés???? Ellentétben a dohányzóval, akit egyszerű "kirakással" megoldják.
    Párhuzamot lehet vonni mindkét" népi szokás"- vizsgálatakor.
    Csak és kizárólag az államnak hoz bevételt.! Mindkettő jövedéki adója bizony kiesés lenne, ha nem "mérgezné" magát az emberiség.
    Ahogy nem védik a nem drogozók életét, mert engedélyeznek különféle "lágy drogokat", hosszú-hosszú idő, míg kivonják a forgalomból, tiltólistára teszik. S jön a belőtt, bedrogozott egyén, s neki jogai vannak,nyugodtan kirabolhat, zaklathat kábszeres bódulatában.
    Ki védi a becsületesen, rendszeresen fizető devizahiteleseket??? Senki.
    Ki védi az ugyancsak rendszeresen fizető embereket, akik éjt nappallá téve dolgoznak, hogy ki tudják fizetni a rezsijüket. Őket nem védi senki, nekik csak a szolidaritás jár, meg a szájuk.
    Összefoglalva: ez, amit most csinálnak,- a dohányosok üldözése,- úgyanolyan sántító rendelet, mint amit általában hozni szoktak, mindig sérül valaki érdeke, hol jobban, hol kevésbé...

    Még egyszer: nem dohányzom!
    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-01-09  14:53
  3. 2012. január 9. 15:5624.
    előzmény:
    kockacukor33 (3)
    2012-01-09  15:07
  4. 2012. január 9. 15:5623.

    Meggyőződésem, hogy nálunk hasítanának :) Bár ne lenne igazam.

     

    A családunkban egyébként csak anyósom dohányzik. 4-es COPD-je van, a tüdejének 70%-a elhalt, a maradék vizenyős. (Nem költői túlzás: tény.) Még a saját fia is kiküldi bizony dohányozni, hiába nagy a házunk: bent nincs cigarettázás. Én nem lennék ilyen kemény, de ez van :) Leszokni nem tud.

    Rettenetes lehet egyébként valaminek ennyire rabjának lenni.

    előzmény:
    semiramis (21)
    2012-01-09  15:53
  5. 2012. január 9. 15:5522.
    Rengeteg ismerősömtől hallottam, hogy amikor átmenetileg, vagy végleg leszoktak a dohányzásról, akkor szépen lassan "kitisztult" az orruk, illat- és szagérzékelésük sokkal intenzívebbé vált, mint dohányos korukban. Ők voltak a legjobban meglepődve, hogy utólag egy-egy ki nem mosott cuccuk mennyire penetránsan füstös és büdös maradt - amit korábban nem, vagy sokkal kevésbé éreztek.
    Orsi, cikkedben Te magad vallottad be, hogy még dohányzol. Így aztán nem hiszem, hogy helyesen meg tudnád ítélni, hogy az elszívós rendszerek mennyire működnek, vagy mennyire sem. Mert nem érzed úgy a szagokat, mint mi, akik kénytelenek vagyunk/voltunk elviselni azt az agresszív szagdömpinget, amit a dohányzás okoz(ott?) a számunkra, az élet meglehetősen sok területén.
    Nemdohányzóként én egyetlen megoldást tartok "tiszta" szaglással elfogadhatónak, jól szűrtnek, stb, ahol nem kényszerülök állandó meghátrálásra: ha tilos volt az adott helységben a dohányzás. És ebben Te csak akkor tudsz velem vitatkozni, ha kitisztult orral elmész majd egy elszívós étterembe.
    Mindenesetre sikeres leszokást kívánok :-)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  6. 2012. január 9. 15:5321.
    az ötletet egy csomo orszag reg megvalositotta. aztan bezart a haromnegyedük,l mert nem volt kliens. senki, meg a dohanyos sem szeret cigarettafüstben enni, üldögelni es beszelgetni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_103366 (11)
    2012-01-09  15:31
  7. 2012. január 9. 15:5120.

    A múlt héten épp egy kisebb baráti társasággal találkoztam, és bizony a nemdohányzó is velünk tartott a söröző elé, amikor cigizni indultunk. Úgy mellesleg nem hiszem, hogy kellemes lenne dohányosok sorfala közt bemenni egy vendéglátó-ipari helyiségbe, tehát nyilván előbb-utóbb ott is megtiltják. Pedig azt azért el kellene fogadni, hogy bocs, de vagyunk még páran olyanok, akiknek a fiatalkorunkhoz, szinte a felnőtté válásunkhoz tartozott a dohányzás: a szüleim, nagyszüleim is dohányoztak, igaz, nem is nagyon terhelték a nyugdíjkassza büdzséjét.

    Dohányzom 40 éve, és a maradék kis időmre már nem is szeretnék leszokni róla, mint ahogy a jóféle ételeket, italokat sem vetem meg. Egyes ételekről, italokról le tudnék szokni, ha akarnék, valszeg a vegetárius életmódot is jól bírnám, de nikotinfüggő vagyok. Viszont ha már ennyire meg akarják óvni az egészségem saját magamtól (ettől az atyáskodó, "majd megmondom és előírom, mi a jó neked, és mitől tiltalak el" szemlélettől egyébként tele van a hócipőm), akkor miért nem tiltják be az alkoholt is az egymillió alkoholista országában? Pedig az alkoholisták több kárt okoznak a családjuknak, az alkoholizmus közvetve sokkal több emberre károsabb.

    előzmény:
    Lidércfény (9)
    2012-01-09  15:24
  8. 2012. január 9. 15:5119.
    Pedig nem is beszéltünk össze :))
    előzmény:
    Télapó*** (16)
    2012-01-09  15:48
  9. 2012. január 9. 15:4918.

    Na igen, ha lehetne kulon kerni engedelyt dohanyzo klubra, akkor nyilvan minden letesitmeny azt kerne, remelve, hogy ezzel oda megy majd a dohanyos es a nemdohanyzo, akit kevesbe zavar vagy akit elnyom a csoport :)

     

    Vagyis ugyan ott tartanank, mint eddig.

     

    Lehetne pl extra adokat kivetni a dohanyos helyekre, akkor joval dragabbak lennenek mint a nemdohanyzok, hatha az bevalna.

     

    De az en allaspontom meg mindig az, hogy ne lehessen egyatalan dohanyozni. A tisztabb levego mindenkinek hasznara vallna, annak is aki nem vallja/latja ezt be. 

    előzmény:
    Démétér (12)
    2012-01-09  15:37
  10. 2012. január 9. 15:4917.

    Na persze..meg az utcán is korlátozzák, sőt a saját lakásában se dohányozzon senki, még csukott ablaknál sem mert a szellőző is átviszi a cigiszagot a másik lakásba...

     Sőt ha már itt tartunk, lőjünk le mindenkit, aki dohányzik.

    Amúgy tényleg annyira jó ez az új törvény :) Főleg ha van vagy 2-3 kocsma is azon a könyéken ahol laksz és a sok közözködős részeg mind kint bagózik a kocsma előtt és inzultálják a járókelőket..sötétedés után jó kis bátorságpróba hazamenni...Nem baj jó ez így....

    előzmény:
    Alyss (5)
    2012-01-09  15:20
  11. 2012. január 9. 15:4816.

    Azzal teljesen egyetértek, hogy étteremben, kávézóban, teázóban ne lehessen egyáltalán dohányozni (bár szerintem normális, jól működő elszívóval megoldható lenne), de hogy kocsmában sem???:-)))  Ha bemegy az ember egy talponállóba, biztos, hogy a bent tartózkodó 10 emberből 9 dohányzik, de lehet, hogy mindannyian. Ezek az emberek majd kimennek szépen az utcára cigizni, az arra járó, vagy a kocsma felett/mellett lakó nem dohányzók nagy-nagy örömére ..... Ez a tiltás is csak egy "okos" félmegoldás.

    Jártam külföldön olyan étteremben még évekkel ezelőtt, ahol lehetett dohányozni, de olyan szűrőberendezések voltak minden asztalon, hogy a mellettünk két asztallal dohányzó cigifüstjéből semmit nem éreztünk.

    De most őszintén, hol is dohányozhat a dohányos úgy, hogy tényleg senkit ne zavarjon??? Utcán ne, mert zavarja a nem dohányozó másik járókelőt, otthon ne, mert átszivárog a nem dohányzó lakásába is, az erkélyén se, mert szintén átszivárog, busz/villamos, stb. megállóba ne, szórakozóhelyen, kocsmában, étteremben ne, munkahelyen ne, iskola, stb. közelében ne .... akkor hol??? Én egyébként nem dohányzom:-)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  12. 2012. január 9. 15:4815.
    én is dohányoztam jó néhány évig de a dohányosnál önzőbb ember nincs. én , mint nemdohányos mindig követtem dohányos társaimat, hogy dohányzó részben üljünk le, ha pl .étterembe mentünk. de fordítva ezt a dohányos már nem tenné meg. ritka az amelyik beülne nemdohányzó helyre.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  13. 2012. január 9. 15:4714.

    És vajon a dohányzók TB- járulékait mire költik?

     

    Szeretném megtudni azt is továbbá, hogy a cigaretta jövedéki adóját mire költik?

     

    Ne csináljunk már úgy mint ha a dohányzók lennének a társadalom rákfenéi. És teljesen felesleges úgy csinálni mint ha kizárólag ők lennének a felelősek minden betegségért.

    Nem kivánom neked, de előfordulhat, hogy téged ér olyan betegség aminek a gyógyítása, kezelése többe kerül, szerintem enm fogsz rá nemet mondani, mert jár.

    A dohányzónak ugyanúgy jár!

    De ha már különbséget teszünk, akkor Benőkénet jár a törött karja gipszelése, mert hasra esett véletlenül, de Gazsinak nem mert ő extrém sport közbe töete el a kezét?

     

    Továbbá segíts légyszives az alkoholistának és drogosnak is.

    Igaz ő nem fújja az orrod alá a füstöt, csak elgázol részegen az autójával. 

    előzmény:
    Dapazso (4)
    2012-01-09  15:12
  14. 2012. január 9. 15:4713.

    Nem tudom, hol van teljes tiltás.

     

    Olyat még sehol nem láttam, ahol jártam.

     

    Németországban elkülönített helyiségben lehet dohányozni. Majd minden étteremben van ilyen.

     

    Ausztriában még liberálisabb a dolog - ott csak elkülönített rész kell.

    előzmény:
    Rugove (7)
    2012-01-09  15:21
  15. 2012. január 9. 15:3712.
    Ugyanezt javasolnám én is, már beszélgettünk is róla. A dohányos ugyan tényleg zavarja a nemdohányost, de azért hadd éljen már szerencsétlen a szokásával együtt, épp elég baj az neki - nyugodtan létrehozhatnának dohányos klubokat, kávézókat. (Gyanítom, hogy ezek egyébként jobban mennének, mint a többi, egy idő után - és így értelmét veszítené az egész. De nem tudhatom.)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_103366 (11)
    2012-01-09  15:31
  16. Torolt_felhasznalo_103366
    Torolt_felhasznalo_103366
    2012. január 9. 15:3111.

    Én is. 

    De van egy ötletem.  Nem elkülönített dohányzó részek kellenének a dohányosoknak. Az éttermekben, kávézókban mindig is nevetséges volt elkülönítésről beszsélni, ugyanis a bagófüst átjött a nemdohányzó részbe is.  A legdurvábbak azok voltak, ahol még egy látszatfallal sem különítették el a két részt, amelyik asztalon volt hamutál az dohányzó volt, amelyiken nem, az nemdohányzó....

    Szóval az ötlet: létrehozni kizárólag dohányosoknak éttermeket, kávézókat. Ahol a pincérek is bagóznak. Aztán fújhatják boldogan egymás orra alá a füstöt, nem károsítva mások egészségét. Mint régen az ópiumbarlangok, mindenki kedve szerint mehetett oda mérgezni magát. 

    A munkahelyek persze más kalap alá tartoznak, ott ezt nem lehetne megoldani, de vendéglátóipari egységekben igen. 

    előzmény:
    Rugove (7)
    2012-01-09  15:21
  17. 2012. január 9. 15:2910.

    JOG a szabad, dohanyfüst mentes legzes.

     

    a dohanyosnak LEHETÖSEGE van arra, hogy ott dohanyozzon, ahol szabad. pont. nem kell tultargyalni.

     

     

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-01-09  14:53
  18. 2012. január 9. 15:249.
    Én is attól félek, amitől fm0910. Beül egy társaság valahova beszélgetni inni, majd elkezdenek kiszállingózni az emberek a 'dohányzóklubokba', míg végül ott jobb lesz a hangulat, ezért mindenki átmegy és rágyújt.. És persze, ezt is meg lehet oldani, pl. aki át akar menni, annak nem kötelező rágyújtani, de szerintem pont ennyi energiabefektetést igényel az is, ha valaki kimegy fagyoskodni és ott elszívja a cigit, majd a hideg úgyis bekergeti. Nem,kedves Orsi, majdnem biztos vagyok benne, hogy ha nem lennél dohányos, nem így vélekednél. És én most nem az totális antidohányosok vagyok. Én is néha-néha rágyújtok, mikor megkínálnak és amúgy is sokan dohányoznak körülöttem. És ez a probléma, ha nem dohányozna senki, akkor ki sem próbálnám és már azzal az egy szállal sem rongálnám az egészségem. Szerintem inkább örülj, hogy ez a külső szabályozás is segít leszokni a cigiről. Külső tiltással sokkal könnyebb leszokni, mint önfegyelemmel. Úgyhogy én támogatom a cigitilalmat és nagyon-nagyon remélem, hogy a 'dohányzóklubok' nem fognak sok helyen megjelenni, mert csak még többet rontana a helyzeten.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  19. 2012. január 9. 15:218.

    Teljesen egyetértek a nemdohányzók védelmével. Senkinek nincs joga a másik orra alá füstölni.

     

    DE! Miért nem lehet normális módon dohányzó részeket kialakítani? Őszintén bevallom, bár nem vagyok egy nagy dohányos, de egy finom kávé mellé egy cigi...jaj, de szeretem. Vagy egy pohár bor, és egy cigi...

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-01-09  14:53
  20. 2012. január 9. 15:217.

    Gyenge cikk.

     

    Szamos orszagban bevalt mar a teljes tiltas, Magyarorszagon is be fog. Mukodik.

     

    Dapazsoval ertek egyet.

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-01-09  14:53
  21. 2012. január 9. 15:206.

    Én nem dohányzom. Soha nem is dohányoztam! de amit mostmár csinálnak a dohányosokkal az már szinte boszorkányüldözés!!! Oké kell a szigorítás elismerem, de nem ennyire! Azért azt ne felejtsük el, hogy a dohányipar, dohányosok micsoda hatalmas pénzeket fizetnek be az államkasszába a jövedék adó miatt!!!!! Ha senki nem venne dohányterméket akkor óriási adókiesés lenne, meg lenne egy csomó munkanélküli ember akiket elküldenek a dohánygyárak!

    Szóval azért szerintem az éremnek két oldala van! 

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-01-09  14:53
  22. 2012. január 9. 15:205.
    Én kifejezetten örülök ennek az új törvénynek. Végre nem kell mindenhol szívnom a cigifüstöt. Örülnék neki ha még valahogyan azt is korlátoznák, hogy panelban az erkélyen dohányozhassanak....
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  23. 2012. január 9. 15:124.

    Nos véleményem a dohányzók" jogairól":

     

    Az ,hogy az egészségüket hogyan rongálják az ő dolguk,de az enyémet ne tegyék tönkre a füsttel.

     

    Az,hogy rászoknak,és azután ha baj van az egészségükkel a gyógyításukat  a nemdohányzók tb járulékából is fedezik ez meg a szolidaritást tükrözi.

     

    Azt a tehetetlen dühöt amit egy dohányzó várandós ,vagy karonülőjét  dohányfüstbe burkoló "kismama" láttán érez az ember azt nem is emlitem.

     

    Az ,hogy az iskolában,óvodákban,egészségügyi intézményekben is dohányzókat lát a gyerekem,unokám  az meg az én egészségmegörző munkámat teszi tönkre.

     

    Valami joga tán annak is van,aki nem hogy nem dohányzik,de sem a dohányzók füstjét,csikkének bűzét,látványát nem akarja sem magának sem a felnövekvő generációnak példaképpen mutogatni.

     

    Igen tudom nagyon sok más is rongálja a levegőt,és a csikkeknél  is van undorítóbb látvány,...de ha legalább ezektől meg tudunk szabadulni az már jó.

     

    Végül,de nem utolsósorban,ha egy rossz és kártékony dologra rászokik valaki akkor miért én érezzem magam rosszul azért mert ettől meg akarom óvni őt is magamat is.

    Nagyon helyes hogy korlátozzák,ha magától nem tudja letenni,...segítsünk nekik.

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-01-09  14:53
  24. 2012. január 9. 15:073.
    Ez a cikk is baromsag! Evtizedekig a dohanyosok azt csinaltak amit akartak es le se sz*rtak a nemdohanyosok velemenyet! Most evtizedekig csinaljuk azt amit a nemdohanyosak akarnak. Aztan majd visszaterhetunk a jogokra!
    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2012-01-09  14:53
  25. 2012. január 9. 14:532.
    Én nem dohányoztam soha, a férjem és a barátaim zöme dohányzik. Idáig se jártunk rendszeresen kocsmázni, kávézni stb. Ezután valószínűleg egyáltalán nem fogunk, ugyanis annak nincs értelme, hogy én bent ülök a többiek pedig kint dohányoznak. Inkább tartunk házibulit, konyhapartit.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     

Címlap

top