Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Házi tej :)

Prücsök8
Létrehozva: 2011. október 3. 11:27
Üdvözlök, minden kedves látogatót. Szeretném, ha megosztanánk ismereteinket. Házi tejből készült finomságok "nagyanyáink emlékével " .
  1. 2011. október 16. 22:06351.

    nem, az lesz a sovany, illetve zsirmentes tej

     

    te se forralod fel akkor a tejet? :-D

    előzmény:
    szigonyos (349)
    2011-10-16  16:09
  2. 2011. október 16. 16:38350.
    Igen, de nem öntik vissza a tejbe!
    előzmény:
    szigonyos (349)
    2011-10-16  16:09
  3. 2011. október 16. 16:09349.

    valamit kell kezdeni a sok lefölözött tejből

    a sovány tejport a lefölözött tejböl csinálják

    előzmény:
    Ladybird (346)
    2011-10-16  15:50
  4. 2011. október 16. 16:07348.

    Közben rájöttem hogy egyszerű a túró készítése. Ugyanis csak le kell szedni a ló hátáról. Mondani szoktuk, hogy "közös lónak túrós a háta". Ami megváltozott a rééééééégi mondásból, miszerint a közös lónak túúúúúúúúúros a háta......

     

    Kivánok szép estét.

    előzmény:
    Prücsök8 (1)
    2011-10-03  11:27
  5. 2011. október 16. 15:52347.
    engem nem érdekel mi van a bolti tejben ill mi nincs.ha tejet akarok inni átballagok a másik utcába Kareszékhoz és hozok tölük tejet.Mondjuk a friss tejböl ugy langyosan is megiszok egy jó pohárral.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  6. 2011. október 16. 15:50346.
    A tejporról annyit,hogy nem gazdaságos a tejből tejport csinálni,aztán pedig a tejhez hozzákeverni a tejport.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  7. 2011. október 16. 15:41345.

    Lesz majd szó más tejekről is ?

     

    Mondjuk tej nélküli tejekről ? Olyan mint pl. rizs, mandula,zab, dió......

    előzmény:
    Prücsök8 (338)
    2011-10-16  06:24
  8. 2011. október 16. 14:32344.

    Szóval akkor eljutottunk arra a pontra, hogy a házi tej a legfinomabb.Én pedig eljutottam oda, hogy most szójatejet kortyolgatok.......

    Mert.......a tejet, ugyanúgy mint minden mást az életben, mérsékelten KELL fogyasztani.

    A nagyanyáink emlékével kapcsolatban pedig röviden azt, hogy a 2-ik világháború-tól kezdve használták a DDT-t, amiről sajnos akkor ők nem tudták milyen veszélyes méreg.......

    Van sok más dolog a tejjel kapcsolatban.

    Jöjjenek a kövek ha jönni kell nekik, de kijelentem azt, hogy van a tej olyan mérgező, mint pl. a bor, vagy a sör,amiért leginkább a tejfehérje okolható, most kihagyom a serkentő hormon szerepét.....

    Kutatások szerint a sok tej fogyasztást a mellrákkal is kapcsolatba hozzák.

    Példának említik Ázsiát, ahol a fogyasztás nagyon sokkal kevesebb, mint Skandiániában, Hollandiában.

    Akinek gyakorlata van, az sokkal gyorsabban észre veszi fejés közben, ha probléma van a tejjel, mint a nagy gazdaságok, ahol géppel fejnek, és szokszor bele keveredik a (igen, gennyes tej) a többi közé.

    Nem akarom senkinek az étvágyát elvenni a tejtől, vagy akármi mástól, ezért nem térek ki a leukémia virussal fertőzött tehenekre, amelyik vírust a pasztörizálás nem öl meg.

     

    Szóval most megyek és iszok egy nagy pohár tejet, nehogy csontritkulásom legyen. A fenébe a világ összes bajaival, erről jut eszembe, a kalcium az érelmeszesedéssel is kapcsolatban van, de valamitől muszáj lesz meghalni. Ihaj-csuhaj, sosem fogunk meghalni, de ha mégis, nekem az lesz az utolsó tettem/cselekvésem.

     

                                                                  Igérem........

     

    Amiről most jut eszembe, a kergemarhakór..........

    előzmény:
    Prücsök8 (1)
    2011-10-03  11:27
  9. 2011. október 16. 13:03343.

    "Nem is akarom leirni"

     

    Igen, meg egy valaki, aki tudja, de nem mondja meg. :-))

    Nagyon hiteles.

    előzmény:
    gyöngy68 (341)
    2011-10-16  12:45
  10. 2011. október 16. 13:00342.

    Azert nem kell negedesen predikalni, ha valaki nem ert veled egyet.

    Mi tenyeket mondunk es ervelunk, te meg nem tudsz ra valaszolni, csak mondogatod, hogy mar nem ez a topik temaja.

    Egy nyilvanos topikhoz barki hozzaszolhat, plane ha a vitaindito kerdesre reagal meg arra, amit a tobbiek irtak. 

     

    Mindenki azt iszik, amit akar, es erezzetek jol magatokat, hogy mennyivel kulonbek vagytok azoknal, akik BOLTI tejet isznak, de azert ne irjatok olyat, ami nem igaz (hogy "a bolti tej nem latott tehenet", vizzel higitjak, tejport kevernek bele stb.).

     

    A forralast pedig azert irtam, mert masok is olvassak a topikot, es ha csak egy embernek leesik, hogy matol inkabb felforralja a pasztorozetlen hazitejet, mar jobban allunk. 

    előzmény:
    Prücsök8 (335)
    2011-10-16  06:18
  11. 2011. október 16. 12:45341.
    Nekünk 9 tehenünk van és igenis némelyik illető aki még lehet az életébe tehenet sem látott az kezd véleményt alkotni a tehéntejről.Lehet hogy a boltinak nincs szaga de nem tudjátok hogy mit isztok ?Nem is akarom leirni mert néhányan megundorodnátok tőle.Szerintem egy igazi házi tejnek párja nincs és annak a sok finomságnak amit házilag készitünk belőle.Ennyit szerettem volna !További szép napot mindenkinek!!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  12. Torolt_felhasznalo_757314
    Torolt_felhasznalo_757314
    2011. október 16. 11:31340.

    "A hazinak pedig valoban megvan a veszelye, ahogy masok is irtak: en forralatlanul nem innek olyat, ami nem pasztorozott, es a gyerekemnek sem adnek. Ha csak egy kicsit is be van gyulladva a tehen melle, maris tele van a teje gennyel. Ellenorzott gazdasagban ilyenkor meg a gyulladas elmulta utan napokkal is kiontik a tejet, de Juliska neni nem biztos, hogy betartja ezt, hiszen akkor nem tudja eladni a tejet plusz lehet, eszre sem vette - es ez csak egy pelda a sok veszely kozul. Masok irtak a peneszes takarmanyt stb. "

     

    Csak egy kis megjegyzés:  amit írtál az fordítva működik a gyakorlatban.

     

    Háznál 1-2 tehénnél Juliska néni nem fej beteg tehenet, és azonnal észre veszi ha baj van.

    Nagyüzemben, gépesítve nem biztos, és elmegy a sok tejben az a "kicsi" rossz is.

    Tapasztalatból beszélek. (mellesleg  a barátnőm állatorvos, tehenekkel foglalkozik, mesélt már egy's mást)

    előzmény:
    emma33 (289)
    2011-10-14  15:47
  13. 2011. október 16. 10:35339.

    Az alapanyag (tej) összetételének módosítása

    - zsírtartalom beállítás

    - szakaszos kifölözés

    - folytonos kifölözés

    automata zsírbeállítás

    dúsítás és szegényítés

    és végül a zsírmentes szárazanyag tartalom növelése - na mi is az? - tejpor! 

     

    Egy tankönyvben sincs leírva, hogy higítanák, de, higítják. 

    Nem fogtok sehol erre vonatkozólag még szakirodalmi bejegyzést sem találni. 

     

    Csak, csökken a tehéntartás, de tele vagyunk különböző tejtermékekkel, mily meglepő. Én már megöregedtemde nem értem hogy miért ilyen stílusban, mint emma is kell véleményt alkotnotok! 

     

    Van a topiknyítónak is igaza és van nektek is, de csak részben. 

     

    Ha, kérdésetek van írjatok privit ritkán lépek fel, mert a 6 unoka lefoglal. 

    előzmény:
    emma33 (318)
    2011-10-15  15:01
  14. 2011. október 16. 06:24338.

    De, már rég nem erről kéne szólnia!!!!!!!!!! 

     

     

    előzmény:
    Ladybird (328)
    2011-10-15  18:16
  15. 2011. október 16. 06:23337.

    Köszike csak nehogy vegyél a Juliska néni caros kezével gondozott zöldségből, gyümölcsből 

     

    Ha te az alábbiról nem halottál, semmi gond, de akor miért kell írnod?

     

    Nem találsz olyan topikot, ahol .....jól is érzed magadat?  

    előzmény:
    emma33 (333)
    2011-10-15  20:56
  16. 2011. október 16. 06:20336.

    Amit ide bemásoltál biztos igaz, nem fogok vitázni a saját topikomban. 

     

     

    előzmény:
    Ladybird (334)
    2011-10-15  21:39
  17. 2011. október 16. 06:18335.

    Szerintem tartsuk tiszteletben egymás szemléletét, meglátását és tapasztalatát. 

     

     

    előzmény:
    emma33 (333)
    2011-10-15  20:56
  18. 2011. október 15. 21:39334.

    Nos,ha már a netre hivatkoztál kedves Prücsök,akkor utánéztem:

     

    3. A tej feldolgozásának általános mĦveletei.1 SzĦrés: csĘszĦUĘkben többszörösen. 2.

    Fölözés: az úgynevezett teljes tej szétválasztása fölözött tejre és tejszínre. A tej az

    élelmiszeripar egyik legbonyolultabb, legsokrétĦbb feldolgozható alapanyaga. A tejben a zsír,

    zsírgolyócskák formájában van jelen, amiket egy hĘre érzékeny fehérjemembrán vesz körül.

    A zsírgolyócskák átlagos átmérĘje tejben 2-4 mikrométer. Természetes felfölözĘdés: ha a tejet

    állni hagyjuk, akkor a tej felszínére kiülepszik a zsírja. Tányéros centrifuga fölözĘ:  a

    felfölözĘdés oka az, hogy a zsír sĦUĦssége kisebb mint a vízé. A szeparátorban is u.ez az elve

    a fölözésnek, csak a centrifugálás erĘterében az ülepedés sebességét több ezerszeresen

    gyorsítják, 3 frakció, 3 lyukon távozik. 1/föl, 2/fölözött tej, 3/szennyezĘdések. Fölözés

    melegítéssel. optimális hĘmérséklet 50 Cfok. Csökken viszkozitás, a a fellépĘ sĦUĦsség

    különbség miatt az ülepedés gyorsabb. 60 Cfok fölött megkezdĘdik a fehérjemembrán

    károsodás, sokkal több kisebb zsírgolyó lesz, romlik a fölözés hatékonysága. 3. Zsírtartalom

    beállítás: kézi, félautomata, automata berendezések (3 köztes termék: -teljes tej 3,8 %, -

    tejszín, -fölözött tej). 4. Homogénezés: olyan mĦvelet, amely során valamely anyag egymással

    rosszul keveredĘ vagy nem keveredĘ alkotórészeit a részecskék jelentĘs mértékĦ

    elaprózásával egyenletesen diszpergáljuk. A tejiparban a 3-4 um átmérĘMĦ zsírgolyócskákat

    alkalmazzuk. A homogénezés hatása két tényezĘvel jellemezhetĘ: zsírgolyócskák átlagos

    átmérĘjével és a halmazképzĘdés mértékével. A homogénezésre a dugattyús homogénezĘket

    használjuk. +Ękezelés: a mikroorganizmusok végett, mert rontják a tej minĘségét és

    eltarthatóságát. Elpusztításának módszere a hĘvel való csírátlanítás. Három módszere van:

    pasztĘrözés (100 C alatt, ezzel megakadályozzuk, hogy a tej a betegségek terjesztĘje lehessenés a tejipar szempontjából káros mikróbák nagy többségének elpusztítása. 3 féle eljárás van:

    tartós: 62-65 C, gyors: 71-76 C, pillanathevítĘ: 85 C), ultrapasztĘrözés, sterilezés. 6. HĦtés.

    4. Sajtgyártás technológiai mĦveletei: 1. A sajttej kezelése: átvétel: mennyiséget, hĘfokot.

     

    A tej összetevőinek aránya jelentősen függ attól, hogy milyen állattól származik. 1 liter tehéntej tápértéke 620 kalória. Átlagos összetétele: 87,9% víz és 12,1% szárazanyag

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  19. 2011. október 15. 20:56333.

    "Ilyenkor a hideg tejben a zsírgolyócskák védőburkai felpattannak. A védtelen zsírmolekulákat pedig szétbontják az enzimek."

     

    ne haragudj, de honnan hallottal ilyet?

    milyen zsirgolyocskak milyen burkai mit csinalnak??

    :-O

    ilyen nincs is!!

     

     

    igen, szallitjak, igen, csovekben megy

    de legalabb biztosan tiszta

     

    Julis neni kezerol me'g a tehen kisse tragyas szore is belekerulhet a friss meleg tejbe,  azt a legjobb pasztorizalatlanul meginni, igen

     

    a 60-as evekben a korzeti vedonoknek az is feladatuk volt, hogy az iskolazatlan falusiaknak elmagyarazzak azt, amit Ti sehogy nem akartok megerteni

     

    "en forralatlanul iszom, mert az en szervezetem hozzaszokott",  meg mindig nem ertitek, miert kell felforralni (pasztorozni)

     

    inkabb orulnetek, hogy a XXI. szazadban elunk, ahol lehet valasztani es annyi, hogy  fel kell(ene) forralni a hazi tejet

     

    szegeny Pasteur

     

    előzmény:
    Prücsök8 (332)
    2011-10-15  19:08
  20. 2011. október 15. 19:08332.
    Régen a parasztok a frissen fejt tejet testmelegen itták meg, az ilyen tejen vastag tejszínréteg keletkezett, s ha hosszabb ideig állni hagyták igazi csemege, aludttej lett belőle. Kezeletlen nyers tejet ma már alig kapni, legfeljebb néhány biotermelőnél. Elődeink finomabban bántak a kényes anyaggal, rövidebb utat is járt be. Manapság a szállítás során is rázódik, majd centrifugálják, pumpálják. A legkárosabb a pumpálás. Ilyenkor a hideg tejben a zsírgolyócskák védőburkai felpattannak. A védtelen zsírmolekulákat pedig szétbontják az enzimek. Ilyenkor olyan bomlástermékek keletkeznek, amelyektől például megavasodik a vaj.
    előzmény:
    Ladybird (330)
    2011-10-15  18:37
  21. 2011. október 15. 18:41331.

    Neked is lesz akkor tapasztalatod, nekem is, megvárom, mert semmi értelme a levelezgetéseinknek,  tények birtoka nélkül.

     

    Álmodj szépeket, szia! 

    előzmény:
    Ladybird (330)
    2011-10-15  18:37
  22. 2011. október 15. 18:37330.

    Azt mondtad dolgoztál tejiparban, akkor ezeket tudnod kell!De tudod mit, ha kell akkor majd megkérem írja le,és bemásolom nektek,mert nem jegyeztem meg szóról szóra.nekem elég volt az,hogy cáfolta miszerint víz  meg a tejpor,meg hasonló okosságokból áll a tej.

     

    előzmény:
    Prücsök8 (329)
    2011-10-15  18:24
  23. 2011. október 15. 18:24329.

    És akkor a barátnőd elmondta, hogy vidékről és a tejtartóktól hogyan jut el a tej a gyárig, amikor bekerül hova kerül, milyen kezelési eljárásokat végeznek ... stb..., mert akkor, kérlek írd le és abban az esetben tudjuk ütköztetni a véleményeinket.

     

     

    Előre is köszünjük. 

     

     

    előzmény:
    Ladybird (328)
    2011-10-15  18:16
  24. 2011. október 15. 18:16328.
    Pont a topikod kapcsán jártam utána a témának.Mint írtam a barátnőm a tejiparban dolgozik,és elmondtam neki mindent,amiket itt írtatok a bolti tejről.
    előzmény:
    Prücsök8 (327)
    2011-10-15  18:12
  25. 2011. október 15. 18:12327.
    Bármit írnék le, akkor sem hinnéd el, de a neten sokmindent megtalálsz milyen adalékanyagokkal dobozolják és stb.
    előzmény:
    Ladybird (326)
    2011-10-15  18:05

Címlap

top