Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Felnőtt fogszabályzás

Szaffica
Létrehozva: 2004. Április 29. 09:02
Sziasztok!

25 éves fejjel most léptem a fogszabályzás rögös útjára (bár volt egy gyerekkori kísérletem is). Aki hasonló cipőben jár, vagy járt, annak kíváncsi vagyok a tapasztalataira, hogy bírta?
  1. Torolt_felhasznalo_905087
    Torolt_felhasznalo_905087
    2004. május 13. 12:29101.
    Nem finnyás bőröd van, hanem allergiás!
    Ha viszketsz az ékszerektől, akkor nagyon valószínű, hogy nikkel érzékeny vagy.
    Én a helyedben elmennék egy allergiatesztre, nekem amióta pontosan tudom, hogy mire vagyok allergiás, sokkal kevesebb gondom van a bőrömmel. Érdemes egy ilyen tesztet megcsináltatni, mert érhetik az embert meglepetések és kiderülhet, hogy még másra is allergiás vagy!
    Ez egyébként tényleg nem játék, mert itt nem csak arról van szó, hogy viszketsz és kiütéses leszel, mert ha nagyon leterheled a szervezetedet azzal az anyaggal amire érzékeny vagy, azt a belső szerveid is megsínylik és nagyon súlyos következményei lehetnek!
    Szóval az allergiával nem szabad szórakozni!!!!
    És ha minimális gyanú is van arra, hogy nikkel érzékeny vagy, akkor szólj az orvosnak, mert bármelyik műanyag vagy porcelán fogszabiban több a nikkel mint ebben a speckó nikkel mentesben!
    Egyébként kinézetre olyan mintha fém lenne, csak valamivel diszkrétebb.
    Ha a doki azt mondja neked, hogy nincs ilyen fogszabi akkor gyorsan állj tovább, mert én vagyok rá a bizonyíték, hogy igenis van. Csak az én orvosom vette a fáradtságot és utána nézett, pedig előtte ő sem hallott róla!
    Egyébként azért is nagyon veszélyes nekünk a nikkeles fogszabi, mert a nyál oldja a nikkelt és így még több jut belőle a szervezetedbe mintha mondjuk felvennél egy nyakláncot!
    Még nem tudom a végleges árat, de kb. 180 ezer körül lesz, tehát nem sokkal drágább mit a többi készülék! Nekem megér ennyit az egészségem!
    előzmény:
    jnka (100)
     
  2. 2004. május 13. 11:35100.
    Hát én csak azt tudom, hogy mindentől viszketek és kiütéseim lesznek, kivéve az aranytól. Finnyás egy bőröm van, nem? :))

    Ez a nikkel látszik? Mennyibe került?

    Vki írta, hogy neki műanyag van. Nem szineződik el egy idő után? Azt is hallottam, hogy ez egy kicsit "durungabb", mint pl. a porcelán. Ez igaz?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_905087 (99)
     
  3. Torolt_felhasznalo_905087
    Torolt_felhasznalo_905087
    2004. május 13. 10:5199.
    Szia!
    Én is fémallergiás, ill. nikkelallergiás vagyok!
    Ezt elmondtam a doktornőnek és rendelt nekem speckó nikkelmentes fogszabit, azt mondta, hogy ezt nemrég fejleszetették ki Németországban mert ott sok a nikkelérzékeny!
    Kb. 3 hete van fent a készülék, és semmi gondom vele!
    előzmény:
    jnka (98)
     
  4. 2004. május 13. 10:4598.
    A porcelán ill. a műanyag mennyibe kerül alsó-felső fogsor esetén? Lehet úgy csináltatni, hogy a húzószál is porcelán ill. műanyag? Én eddig csak olyan porcelánt láttam, amiben a húzószál fém volt. Viszont fémallergiám van, úgyhogy szerintem azt én nem használhatom.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. Torolt_felhasznalo_688021
    Torolt_felhasznalo_688021
    2004. május 3. 14:5597.
    Az enyém 80 ezer, és mivel kell alsó felső is kétszer ennyi lesz a készülék és kéthetente 1000 Ft a húzás.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_884459 (96)
     
  6. Torolt_felhasznalo_884459
    Torolt_felhasznalo_884459
    2004. május 3. 14:3396.
    Mennyibe kerül otthon a fogszabályozás?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  7. Torolt_felhasznalo_147763
    Torolt_felhasznalo_147763
    2004. május 3. 13:4595.
    Szia mercedes! Voltam Szaffica dokinőjénél, nekem csináltatott 2 röntgent is, és két húzást javasolt (a 2 négyest) és egy év viseletet.
    A húzást 1-2 héttel a fogszabályozó feltétele utánra mondta.
    Ja, és a röntgent odaadta, hogy akármikor megyek, vigyem majd magammal. Úgyhogy most itthon gyönyörködöm (??) benne:))
    előzmény:
    mercedes30 (85)
     
  8. Torolt_felhasznalo_905087
    Torolt_felhasznalo_905087
    2004. Április 30. 15:1994.
    Nekem is felrakták már a készüléket, és a jövő hét utáni hétfőn fogják kihúzni a fogamat!
    A doki azt mondta, hogy jobb lesz így mert nem lesz olyan feltűnő, hogy hiányzik onnan egy fog! ( alsó fogsor, valamelyik első fogacska ( metsző? ) ) .
    előzmény:
    mercedes30 (85)
     
  9. A.
    A.
    2004. Április 30. 15:1293.
    Igen nem vészes, de kell az, hogy hord utána az éjszakait! Ismerős nem hordta, visszaköltöztek a fogai és kezdheti előröl az egészet. . . Melyik városban nézel fogdokit?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  10. Torolt_felhasznalo_147763
    Torolt_felhasznalo_147763
    2004. Április 30. 15:0992.
    Köszönöm szépen!:)
    A rtg-t azért kérdeztem, mert itt felmerült, hogy egy fogorvos (mercedes) szerint alap lenne, viszont többeknek nem csináltak, és úgy is jó lett.

    És én még csak most készülődöm szabályoztatni, nézelődöm, mennyire kötelező mégis:))

    Ha 6 év alatt nem ment vissza, és egy kezdett el kicsit mocorogni, az nem vészes szerintem, sőőőt. Főleg, ha csak Te látod:)
    előzmény:
    A. (91)
     
  11. A.
    A.
    2004. Április 30. 15:0491.
    Bocs, h ilyen szétszórt vagyok, de mindig elfelejtek valamit leírni. Nekem nem költöztek vissza a helyükre, 1 van, ami kicsit elkezdett, de azt is csak én veszem észre, senki másnak nem tűnik fel, de hát ez olyan, minden mm-t észreveszek:) De ezt majd korrigálja a fogdoki, majd állít az éjszakaimon. Azt viszont hordani kell utána feltétlenül!
    Attól, h levették a rögzítettet, érdemes utána folyamatosan látogatni a fogorvost, sajnos ott még nem ér véget a dolog, mert ezt az állapotot meg is kell tartani. De tényleg ez a legkevesebb(egy olyan procedúra után, mint a foghúzás, a rögzített hordása stb) :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  12. A.
    A.
    2004. Április 30. 14:5990.
    Én próbáltam olyanokat enni, amit nem kell harapni. Pont azért, mert nagyon lazák voltak a fogaim. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  13. A.
    A.
    2004. Április 30. 14:5889.
    Nem, nem volt röntgen. Most 22 vagyok:)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  14. Torolt_felhasznalo_147763
    Torolt_felhasznalo_147763
    2004. Április 30. 14:5688.
    Úristen, ettől én is parázok, hogy lazák lesznek a fogak, mi van, ha véletlen beleharap az ember valamibe, és kiesik??Azt hiszem, nem élném túl, vagy ilyen elő se fordulhat. . . ?:)
    Most mennyi idős vagy?? Mert én azt hallottam, ha túl sűrűn húznak (hetente, 2-hetente) túl gyorsan mozognak a fogak, és emiatt később hajlandóak visszeköltözni az eredeti helyükre. . . De nyilván ez pár év alatt kiderül, ezért kérdezem, mennyi ideje nincs már rajtad a dolog:)

    Folyócska, köszi a röntgenre a választ.

    A. neked volt rtg?:))
    előzmény:
    A. (87)
     
  15. A.
    A.
    2004. Április 30. 14:4087.
    Hello!Na, ez a téma engem is érintett. 7éves korom óta hordtam éjszakait, mert nem fértek el a fogaim a számban:) Aztán 16 évesen közölte a fogdokim, hogy itt az ideje rögzített fogszabira váltani. Én sem úsztam meg a foghúzást, kettőt húztak ( az eyiket szenteste előtt a másikat szilveszter előtt. . . ), tök egészséges volt mind a kettő, de nem bánom mert megérte. 8 hónapig volt rajtam a fogszabi, szinte hetente-másfél hetente húzott rajta. Azért csak 8 hónap, mert a hely megvolt neki. Sokszor napokig folyadékon, meg tejbegrízen, meg pépes dolgokon éltem rémálmaim voltak sokszor ( azt álmodtam, hogy elhagyom a fogaimat, mert annyira lazák voltak). De nagyon látványos volt a változás, már akkor mikor rajtavolt még. Aztán meg mikor levették. . . hát, nagyon szép lett:) Azóta éjszakait szinte 2-3 naponta felteszem ugyan, de semmi gond nincs vele. Én mindenkinek ajánlom, akinek szüksége van rá, szánja rá azt az 1-2 évet, mert utána nagyon klassz lesz. Lényegesen több önbizalom, jobb kedv, szívesebben fogsz mosolyogni az emberekre, a világra, egy fokkal lelkesebb leszel, ha fényképezkedésről lesz szó és meg kell mondjam, én fogytam a 8 hónap alatt vagy 5 kg-t:) és még sorolhatnám az előnyeit. Akinek szüksége van rá ne habozzon, keressen fel egy jó fogszabis orvost és hajrá! Különben meg olyan hamar letelik az az 1-2- év, észre se veszed de már megint letelt 2 hét, megint mész huzatni, megint letelt 2 hét, megint mész huzatni és így tovább, egészen a szép mosolyig:))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  16. Torolt_felhasznalo_688021
    Torolt_felhasznalo_688021
    2004. Április 30. 14:2886.
    Nagyon köszönöm a választ! Szóval nem kell félni - azért én egy kicsit félek. Kb. 20 éve kihúzták az egyik alsó hatosomat, ami rettenetes volt - a szájsebészeten végeztem és a húzás után hetekig gyulladt volt a helye és "illatozott".
    Én örülök, hogy a húzás csak a felhelyezés után lesz - kicsit cikinek érezném, hogy hiányos fogazattal rohangáljak! A fogszabályzó pedig később már jó alibi lesz.

    Röntgenből több is kellett, panoráma és oldal irányú koponya is. Az orvosom egyébként több oldalon keresztül számolt, hogyan tegye fel a készüléket és mit húzzon ki.
    előzmény:
    mercedes30 (85)
     
  17. 2004. Április 30. 12:4985.
    Szia Folyócska!

    Az ember tényleg holtig tanul. . . Én még sosem hallottam olyat, hogy valakinek előbb teszik fel a készülésket, és utána húznak. Ez persze nem jelenti azt, hogy ilyen nics, csak nem igazán értem. Értelemszerűen azonnal utána fogok nézni.
    A húzástól ne félj. Érzéstelenítésben történik, a felső ötösöknek egy gyökerük van, ennek értelmében eltávolításuk a lehető legkisebb traumával és posztoperatív fájdalommal jár. Pár nap, és már el is felejted!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_688021 (83)
     
  18. Torolt_felhasznalo_147763
    Torolt_felhasznalo_147763
    2004. Április 30. 12:2384.
    Neked volt röntgen?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_688021 (83)
     
  19. Torolt_felhasznalo_688021
    Torolt_felhasznalo_688021
    2004. Április 30. 12:2283.
    Én is fogszabályozásra készülök - 31 évesen. A készüléket a jövő héten teszik fel, a szükséges húzások (2 felső ötös) pedig a 2 héttel később lesz. A készüléktől és a hordásától egyátalán nem félek, a húzástól viszont annál inkább - kivácsi vagyok, Benneteket mennyire viselt meg ez a procedúra? Nagyon érdekelne Mercédes véleménye is.
    előzmény:
    mercedes30 (80)
     
  20. Torolt_felhasznalo_905087
    Torolt_felhasznalo_905087
    2004. Április 30. 09:3682.
    Jé, ez érdekes! nekem egyiknél sem csináltak röntgent!
    Bár a felső ettől függetlenül jó lett, kíváncsi vagyok az alsóra!
    előzmény:
    mercedes30 (80)
     
  21. Torolt_felhasznalo_147763
    Torolt_felhasznalo_147763
    2004. Április 30. 08:0081.
    Köszönöm szépen a választ!
    előzmény:
    mercedes30 (80)
     
  22. 2004. Április 29. 16:5680.
    Vannak itt jogászok is a csapatban, tehát ők alátámaszthatják amit írok a röntgennel kapcsolatban (különben jogot is végeztem, onnan tudom ezeket :-D )

    Szóval az egészségügyo dokumentációval kapcsoaltban úgy rendelkezik a jogszabály, hogy az adat a beteg tulajdona, az adathordozó pedig az eü-i szolgáltatóé. Ennek következtében a rendelkezés joga a betegé. Ha tehát kéred a röntgenedet, akkor kifizeted az adathordozó árát és viheted is. Elméletileg. Merthogy a szolgáltatónak van egy másik kötelezettsége, mégpedig a nyilvántartás kezelésekről, diagnózisokról, leletekről. Ekkor úgy rendelkezik a törvény, hogy a dokumentációdról bármikor, saját költségedre másolatot készíttethetsz. Csakhogy a röntgent nem lehet másolni )illetve igen macerás). Ezért mi pl. azt szoktuk csinálni, hogy ha a beteg kikéri a röntgenjét, akkor odaadjuk, hiszen ehhez joga van, és a kartonjában rögzítjük, hogy a felvételeket a páciens kivette a dokumentációból, és aláíratjuk vele. Így nem sérül sem jog, sem kötelezettség.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_147763 (79)
     
  23. Torolt_felhasznalo_147763
    Torolt_felhasznalo_147763
    2004. Április 29. 15:5479.
    Valószínűleg Neked is szépek lesznek, ne aggódj, ráadásul most dicsérték egy cikkben (74) a Te fogszabidat, meg a porcelánt, hogy sokkal jobb, mint a sima fém. Akárhova mennél, és akárhogy is csinálták, mindig lenne ellentábor, hogy az éppen miért nem jó.

    Bár a röntgenhiány fura, de ettől független ha a barátnőd fogai jók lettek, valószínűleg Neked sem rontja el:)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_920332 (78)
     
  24. 2004. Április 29. 15:2978.
    Basszus! Eddig olyan elégedett voltam! Ez a nő csinálta egy barátnőm fogait és tök szépek lettek!! Akkor most mi lesz velem?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  25. Torolt_felhasznalo_147763
    Torolt_felhasznalo_147763
    2004. Április 29. 15:0377.
    Nagyon szépen köszönöm, akkor erre határozottan figyelni fogok.

    Ha pl. több dokihoz elmegyek, ki lehet kérni a röntgent? csak hogy ne kelljen azért 15x röntgenezni, mert kisül a fejem:))) és akkor más esetleg már az alapján is tud véleményt mondani. . .
    előzmény:
    mercedes30 (76)
     

Címlap

top