Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Kitehetik a bölcsiből?

N?k Lapja Café
N?k Lapja Café
Létrehozva: 2011. március 13. 08:03
Mi történik, ha a bölcsődés gyereknek kistestvére születik? Járhat ezután is bölcsibe? Maradhat délutánig, vagy elvárhatják, hogy anyukája hazavigye őt ebéd után?

Tovább a cikkre...
  1. Torolt_felhasznalo_679127
    Torolt_felhasznalo_679127
    2011. március 14. 19:39126.

    Attól tartok, hogy a kőkemény valóságból...

    Bárcsak nálunk is úgy főznének a gyerkeknek, ahogyan írod!

    De a legtöbb helyen csak melegítőkonyha van, nem főzésre való és nagy cégek hozzák a kaját.

    előzmény:
    Werbunga (124)
    2011-03-14  16:38
  2. 2011. március 14. 19:13125.

    Már korábban is hozzászóltam a témához, de azóta érdekesebbnél érdekesebb véleményeket olvashattam. Én is elmondom az enyémet.

    A bölcsőde a DOLGOZÓ anyáknak lett kitalálva. Tehát aki otthon van, annak minek is? Aki nem bír egy gyerekkel, miért vállal még egyet? Vagy még egyet?... Nem véletlenül mondják az óvónő ismerőseim is, hogy azok mennek a legkésőbb a gyerekért, akik amúgy otthon vannak gyesen...

    Igenis tudomásul kell venni, hogy ha gyereket vállalunk, az bizony sok-sok kötelességgel, lemondással jár. Aki ezt nem bírja, vagy nem akarja, jól gondolja meg még a legelején! A gyerek legyen a legelső, a legfontosabb. Csak utána következzen mindenki más. Az ő érdekét kell nézni. Nekem nem tudja senki megmagyarázni, hogy egy bölcsis korú kisgyerek VÁGYIK a többi gyerek társaságára. Ha otthon nem érzi jól magát, az már régen rossz.

    Tény, hogy elég nehéz beosztani az időt, főleg akkor, ha az embernek már több gyereke van, de saját és ismerőseim példáját látva bátran mondhatom, hogy lehetséges, sőt elvárható. Akár nulla segítséggel is. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  3. 2011. március 14. 16:38124.
    "Majd a kezébe nyomják azt a szar kiflit, megkenve margarinnal. Vagy zsíroskenyér.

    Annak jegyében persze, hogy milyen kurvajó is a gyereknek a bölcsi. Jó kis fincsi bölcsikajával. Én pont a bölcsis időszakban nem hagynám, hogy bekerüljön a nagyüzembe."

     

    Bölcsödében még a legtöbb helyen helyben főznek! (Ahová a fiam járt, ott finomat és egészségeset főztek a konyhás nénik minden nap. Hetente négyszer valamilyen főzelék volt, péntekenként meg egy tartalmas leves és helyben sült sütemény.) Olyan sem volt soha, hogy zsíros kenyér lett volna az uzsonna... Idénygyümölcs és/vagy gyümölcslé is volt minden áldott nap. 

     

    Nem is értem, honnan szedted ezt? 

    előzmény:
    bogárka1 (16)
    2011-03-13  08:57
  4. 2011. március 14. 16:09123.

    Nekem az volt a "kedvencem", aki azért hordta az egy éves gyereket bölcsibe, mert babát vár, és nem tud pihenni, amíg a kicsi otthon van. Haza kellett vigye alvás előtt. Minden nap panaszkodott, hogy milyen nehéz reggel időben kelni, kelteni a gyereket, összekészíteni, lehozni az 1 évesen 13 kilós gyereket a negyedikről, mire a napi rutin után le tudna pihenni, és aludni, jöhet érte. Hazafele ugyanez, fel a negyedikre a 13 kilós gyereket, stb. Százszor kérdezték tőle, akkor miért nem veszi ki, maradnak otthon, reggel alhat, amíg a kicsi is alszik, délben alhat, amíg őt is leteszi, stb. Mindig volt válasza: kényelmesebb ez nekem... 

    Ma már 3 gyereke van, de mindhárom a bölcsiben nőtt fel... Életében még nem dolgozott, és már tervezi a 4. gyereket, ha letelne a legnagyobbal az anyasági...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_686442 (1)
    2011-03-13  08:03
  5. 2011. március 14. 15:58122.
    Végre egy ANYA. Kinek és miért születnek gyerekek? Nem állam bácsinak kell gondoskodni róluk.Gyerekközösségre  3-4 éves kor előtt nincs szükségük. Elég napi 1 óra játszótér. Jó anyával otthon játszani, beszélgetni, mesét hallgatni.Kell a bölcsi ha vissza kell menni dolgozni.
    előzmény:
    bájdövéj (88)
    2011-03-13  14:30
  6. 2011. március 14. 14:48121.

    Azért ez nem mindig ilyen egyszerű. Kérd meg, hogy fizesse ő az óvodai díjat...

    Ahhoz kéne a másik fél is, hogy a kötelező tartásdíjon kívül mást is adjon. Némelyik úgy áll ehhez a kérdéshez, mintha a fogukat húznák... 

    előzmény:
    Olasimbo (115)
    2011-03-13  22:27
  7. Torolt_felhasznalo_517177
    Torolt_felhasznalo_517177
    2011. március 14. 14:25120.

    Mint ahogy te is rávilágottál, ha egy gyerek elmúlt két éves, azután már csak gyes jár, tehát anyuka beadhatja a bölcsődébe (pláne, ha állást keres, vagy már dolgozik).

    Ezáltal hogy zárnám ki??

     

    Tényleg ennyire nem érthető, amiről karattyolok, vagy csak nem akarod megérteni???

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_336401 (81)
    2011-03-13  13:17
  8. Torolt_felhasznalo_425455
    Torolt_felhasznalo_425455
    2011. március 14. 14:18119.

    Az állami bölcsödei férőhely maradjon a dolgozó nők gyerekeié. Ha már sorba kell állni érte.

    Javaslom kedves újságírónak töltsön el egy hetet a bölcsödében, nézze meg a gondozói, szülői hozzáállást a gyerekekhez.

    Elgondolkodtató számomra, egy kismama újságban ilyen lazán leírják, hogy egy anya nem bír el két pici gyerekkel.  Hajrá kedves újságírók. Aztán nézzetek körül néhány óvodában is, mit tesznek a szeretetlen gyerekek. Én inkább ezt tartom szörnyen szomorúnak.  Kell nektek a pszichológus tanácsadó. Felsorolni milyen nagy nevek is vannak az újságotoknál.

    Hányinger.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_686442 (1)
    2011-03-13  08:03
  9. Torolt_felhasznalo_425455
    Torolt_felhasznalo_425455
    2011. március 14. 14:01118.
    Az elég nagy progléma, ha a 3 év alatti gyereknek a bölcsis gondozó nénik és társak hiánya lelki törést okoz.
    előzmény:
    Panndi (98)
    2011-03-13  15:29
  10. 2011. március 14. 01:32117.

    Azon anyukáknak,akik amellett kardoskodnak,hogy a gyereknek feltétlenül és mindenek felett kell 1 éves kortól  a napi 8 órás szocializáció anyától távol: minden pszichológus egyetért abban,hogy a gyerekek 3-3,5 éves korukig nem együtt,hanem egymás mellett magukban játszanak.

    Persze,akinek szükség,az szükség,de azt mondani,hogy a gyerek beláthatalanul sérül,ha nem megy 1,5 évesen közösségbe szamárság.

    Legkedvencebb érvem anyukától,aki otthon volt a kicsivel: minek maradjon itthon,érte már nem kapom a gyedet?:))Ezen először akkorát röhögtem,majd elszomorodtam.

    Másrészt:nyilván az otthon levő gyereknek is van közössége:rokonok,barátok.

    Úgy tesznek sokan,mintha két megoldás lenne: gyerek bölcsiben,vagy anya megőrül.

    Én már most szervezkedem ismerősökkel,hogy fogjuk beosztani az időnket.

    Ma egyébként divat megőrülni,meg kibukni.

    A betegség hazahurcolásáról nem is beszélve.

     

    De summa summárum,nem kell ezen annyit vitázni: a bölcsi a dolgozó nők gyerekeinek van és amíg fehér holló a bölcsis hely,részesüljenek ők előnyben.

    Szerintem is jó ötlet a gyedről lemondó papír kérése a (kamu)munkáltatóik helyett.

    Majd kiderül,hogy ha a gyedről kell lemondani,akkor már nem is olyan fontos ,hogy a gyerek szocializálódjék másfél évesen:))

    Bár,ahogy ismerem a magyarokat,ezt is ki fogják játszani.

    előzmény:
    elsi1 (116)
    2011-03-14  01:15
  11. 2011. március 14. 01:15116.

    Amikor az élettér leszűkül a környező utcákra, amiket be lehet járni babakocsival, plusz a játszóterekre és a mindenképp szükséges bevásárlásokra, akkor nem csodálkozom, ha az anyukák bármire képesek, csakhogy megszabaduljanak a gyereküktől.

     

    ÖÖÖhhhm,megszabadulni?Ja,de a szocpol miatt gyorsan be kellett vállani  a másodikat,hogy hamarabb pénzhez jussanak(igen,töb bnayától hallottam,hogy direkt azért kisebb korkülönbség)

    Igen,pár évig az anyuka élete lemondás,de  persze kell azért néha kimenő is,de nem hiszem én sem,hogy ezért napi 40 órában be kell tenni a gyereket bölcsibe.

    A kettő között is vannak megoldások.

    De persze,szomszédba is  azzal az indokkal vannak állandóan a gyerekek,hogy anyunak boltba kell menni,meg műkörmöshöz.

    Nekem az az érzésem,hogy egy csomó nő(férfi..ember) csak azért vállal gyereket,mert az úgy illik,meg mert a nagyszülők is baxogatnak,mert már mindenkinek van,meg tkp van kocsi,plazma,autó és a fényképen jól mutat,meg azt írta az újság ,hogy kettő kell.Plus :járt még érte szocpol is,illetve akiknek még él a szerződésük,azoknak jár.

    Esetleg nevelni,tanítgatni  a gyereket, csodálkozni és örülni a fejlődésén nem lehet?

    Azt látom,hogy a mai anyák-tisztelet  a kivételnek- idegbeteg üvöltőgépek.Sokszor durvák,agresszívek és xarnak a gyerekre.

    Sokszor mondtam már,hogy szerintem a mai  anyák-apák felének nem való gyerek és nagyon sok olyan ember vállal gyereket,akire kutyát nem bíznék.

    A takarítónősködést is ma már bizonyítványhoz kötik,de gyereket mindenki vállalhat.

    Téynleg,ha valaki bevallja,hogy azért vállal(t) egyet,mert ennyit bír,akkor leüvöltik  ahaját,aki meg bevállalja akettőt és őrjöng,annak meg simogatják a fejét.

    előzmény:
    Liszolda (95)
    2011-03-13  15:25
  12. 2011. március 13. 22:27115.

    Csak halkan jegyzem meg, hogy egy gyereknek altalaban VAN apukaja is. Aki altalaban hozzajarul a gyerekkel kapcsolatos kiadasokhoz. Meg akkor is, ha tortenetesen elvaltak a szulok.

    Ha nem el veletek a gyerek apja, kerd meg, hogy o fizesse be az ovodai dijat!

    Egyebkent erdekesnek tartom, hogy nem te vagy az elso, Angliaban elo magyar, aki itt leirta, hogy kulonfele segelyeken el Angliaban. Marmint aki leirta konkretan, hogy nem eri meg elmennie dolgozni, mert jobban jar, ha otthon marad, es kapja allambacsitol a segelyeket.

    előzmény:
    silviHemel (62)
    2011-03-13  10:46
  13. 2011. március 13. 21:21114.

    Szerintem nagyon gyerekfüggő. Én mindig azt mondtam, hogy a gyerekeim 3 éves korukig itthon lesznek, égis elkezdte a nagy 2,5 évesen a családi napközit (bár mint írtam is, csak heti három délelőttöt). Ezt a döntést azóta sem bántuk meg, mindenki jól járt. Beiratkozásnál haza sem akart jönni, a beszoktatás annyi volt, hogy első nap egy órát ott ültem vele, aztán mondtam neki, hogy ebéd után jövök érte, ő mondta, hogy jó, és ennyi volt :)

     

    Vekerdynek vannak jó dolgai, bár én nem mindenben értek vele egyet (pl Waldorf módszer). Tényleg azt gondolom, hogy gyerekfüggő. Az enyémnek jót tett a közösség :)

    előzmény:
    itoth2777 (112)
    2011-03-13  16:32
  14. 2011. március 13. 16:45113.
    Ez a 3 év csak Magyarországra vonatkozik?Máshol sincsenek otthon 3 évig az anyák a gyerekeikkel mégsem lelkisérültek azok sem.Én túlzásnak tartom ezt a 3 évet.
    előzmény:
    itoth2777 (112)
    2011-03-13  16:32
  15. 2011. március 13. 16:32112.
    Szerintem egy egy és két év közötti gyerek még annyira nem tud kötődni az anyukáján kívül annyira senkihez sem, hogy az végtelenül hiányozna neki, ha ott kell hagynia, én legalábbis nem vettem észre. Az oviban is azt látom a három év feletti gyereken, hogy még nem örülnek egymásnak, hanem eljátszanak egymás mellett. Én hiszek a Vekerdy Tamásnak, a gyereknek amennyiben lehetséges három éves koráig az anyja mellett a helye. De mindehhez hozzátartozik, minden gyerek egyéniség.
    előzmény:
    Panndi (98)
    2011-03-13  15:29
  16. 2011. március 13. 16:14111.
    Tapasztalatom szerint, aki kis korkülönbséggel szül, általában nem megy vissza a kettő között dolgozni, nem adja a nagyobbat bölcsibe sem. Én esetem szerintem ritkább, a fiam másfél éves korában mentem vissza dolgozni, a beszoktatás elején tudtam meg, hogy várandós vagyok, nem éppen tervezetten, a főnököm már hónapok óta várt vissza, ígéretet tettem neki is. Úgy döntöttem, hogy vissza megyek 7 hónapra melózni a fiam a kezdeti nehézségek után mintabölcsis, rengeteget fejlődött stb. Nem fogom kivenni a kicsi megszületése után sem, mert nem fogom előről kezdeni az egész beszoktatási cécót, plusz a bölcsiben megszokta a folyamatos programot, megőrülne otthon. Igyekszem majd kevesebbet vinni, nyáron egyáltalán nem stb, de kivenn i nem fogom.
    előzmény:
    CsillagViki (43)
    2011-03-13  09:37
  17. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2011. március 13. 16:07110.
    Régen tényleg voltak ilyenek. Sőt, pl. a Waldorf ovi is így indult régen, egy német dohánygyár munkásai gyerekeinek, csak az ottani gyártulaj még arra is vette a fáradságot, hogy a kor egyik legnagyobb filozófusát és antopozófusát kérte fel, hogy dolgozza ki a nevelési elveket az intézmény számára. A mai napig nagyon jól működő dolog. Mert a munkásoknak is "jár" az a "luxus", hogy a gyerekeit ne csak megőrizzék, neveljék is. :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_401565 (108)
    2011-03-13  16:03
  18. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2011. március 13. 16:04109.
    kéthetente három hétig természetesen ironikus túlzás volt, még mielőtt valaki kétségbe vonná az agyi képességeimet... :)))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (107)
    2011-03-13  16:02
  19. Torolt_felhasznalo_401565
    Torolt_felhasznalo_401565
    2011. március 13. 16:03108.
    De pont ezért lenne jó, mert akkor nem kellene sietni, hanem mondjuk reggeltől estig ott lenne a megőrző és mit tudom én, valami jelképes összegért adnák, mondjuk a kaja árában, legyen kb. havi 15.000 Ft. És akkor reggel és du sem kell rohanni a böcsibe/oviba
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (107)
    2011-03-13  16:02
  20. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2011. március 13. 16:02107.
    Szerintem is érdemes lenne ezen elgondolkodni a cégeknek, bár amíg ekkora munkaerő-túlkínálat van, addig sajnos valószínűleg nem a kisgyerekes anyákat akarják magukhoz édesgetni a munkáltatók. (Akiknek van helyük visszamenni, azoknak is rémesen sok előítélettel kell megküzdeni: kisgyerekes, tehát kéthetente táppénzen lesz majd három hétig, nem marad benn éjfélig túlórázni, hanem sietne a gyerekéért már vagy ötkor, stb.. stb...)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_401565 (106)
    2011-03-13  15:56
  21. Torolt_felhasznalo_401565
    Torolt_felhasznalo_401565
    2011. március 13. 15:56106.

    Én azt nem értem, hogy pl. a nagyobb cégek miért nem csinálnak a dolgozóknak ilyen "megőrzőt" vagy hívhatjuk akár családi napközinek is.

    Nem lenne olyan drága fenntartani, helyben lenne és igazodna a nyitvatartás a melóhoz pl. Régen voltak BM bölcsik. 

     

    Sokan szerintem akár előbb is visszamennének dolgozni, ha lenne ez a lehetőség.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (104)
    2011-03-13  15:51
  22. 2011. március 13. 15:52105.
    Döbbenet, hogy milyen buta vagy, és akkor még szépen fogalmazok:)
    előzmény:
    CsillagViki (43)
    2011-03-13  09:37
  23. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2011. március 13. 15:51104.
    Pontosan. Ha meg valaki tényleg csak azért szeretné félnapos bölcsibe járatni a gyerekét, miközben otthon van, hogy a gyerek közösségbe járhasson, az fizesse meg a magánintézményt. Ennyi. A bölcsi nem luxus, a bölcsi a dolgozó emberek gyerekeinek államilag finanszírozott helye. Aki otthon van és mégis szeretné, ha a gyereke másfajta tanulásban, közösségben is részt vegyen, az fizesse meg az árát, és ne a létfenntartásért küzdő kispénzűek elől vegye el az ingyenes férőhelyet.
    előzmény:
    Ladybird (103)
    2011-03-13  15:48
  24. 2011. március 13. 15:48103.
    Te ésszel csináltad,mert nem máselől veszed el a helyet az önkormányzati bölcsiben.
    előzmény:
    Panndi (101)
    2011-03-13  15:45
  25. Torolt_felhasznalo_401565
    Torolt_felhasznalo_401565
    2011. március 13. 15:45102.
    Nekem még nincs gyerekem (mondhatnám csúnyán a mai világban, hogy "szerencsére"), de néztem pont itt nem messze egy családi napközit. 49.000 Ft/hó. Ebből 13.000 a kaja, a többi maga a "felügyelet". MÉg ez viszonylag elfogadható ár, mert a legtöbb, amit hallottam és amiket láttam azok 70-80.000-nél kezdődnek. A legtöbb dolgozónak ma Mo-on kb. ennyi a havi fizetése....
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_686442 (1)
    2011-03-13  08:03

Címlap

top