Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Hamburgeradó

amen
Létrehozva: 2011. március 1. 20:21

"Aki elvesztegeti egészségét, annak többel kell hozzájárulnia az egészségügyi rendszer fenntartásához – szögezte le hétfői napirend előtti felszólalásában a miniszterelnök. Azóta már meg is erősítették, hogy bevezetheti a kormány a hamburgeradóként emlegetett törvényt.

 

A kormány elképzelései szerint az egészségtelen vagy annak tartott ételekre pluszadót vetnének ki, a különbevételek pedig az egészségügybe folynának be. Az alapötlet ugyanis az, hogy aki tudatosan, hosszú távon rongálja az egészségét,  valamilyen módon járuljon hozzá az egészségügyi ellátás többletkiadásaihoz. Az eddig információk szerint az új különadót többek között a színezett italokra, kávéra, édességre, illetve egyes gyorséttermi ételekre vethetnék ki."

 

 

 

Felmerült bennem néhány kérdés.

 

1. Eleve az elnevezés: hamburgeradó. Miért pont az? Miért nem  mondjuk lángos-adó? Ugyanolyan egészségtelen...ha nem még jobban.

 

Egyáltalán, mit takar az egészségtelen, vagy annak tartott étel (ital) ? Ki tarthatja annak? Gondolom, akkor eztán a finomított cukor, a fehér liszt, a zsír,  kolbászok, szalámik, a virsli, a szalonna, a tepertő, a belsőségek, a párizsi, a fehér kenyér, a kifli stb. is feketelistára kerül többek között... vagy nem? Ha nem, akkor miért nem? Mert valaki ezeket egészségesnek tartja? Szívesen ennék én is gyakrabban   Cézár salátát egy gyorsétteremben, és öblíteném le 100 %-os narancslével, mint vennék  már a jó ég se tudja mit tartalmazó, de húst sose látott párizsit meg zsömlét...

 

2. Hogy értik azt, hogy "...aki tudatosan hosszútávon rongálja az egészségét" ??

 

Ez maximum a cigarettára vonatkozhat....Honnan tudják majd az illetékesek, hogy én hányszor veszek egy évben pacalt, tokaszalonnát, kólát vagy hamburgert? És ha csak egyszer-egyszer? Már az is tudatos egészségrongálásnak (hosszútávúnak) fog számítani?

 

3.  Miért nem csökkentik inkább az egészséges élelmiszerek árát, ezzel is sarkallva a népet a tudatos, egészéges táplálkozásra?  Szívesen ennék én csak saját sütésű teljes kiőrlésű tönkölybúzából kenyeret, ennék folyton  feketeretket, jégsalátát meg póréhagymát, almát, grape-fruitot és  kivit, meg sovány csirkehúst és halat, nádcukrot, mézet a kristálycukor helyett (és még sorolhatnám) , ha a rendszeres vásárlásuk nem lenne számomra lehetetlen...

 

A dohányáru, a szeszes ital talán valóban más lapra tartozik, de a kávé...??  Miért lenne káros? Egyre több helyen olvasni, hogy a mértékkel történő fogyasztása nemhogy nem káros, hanem egészséges...

 

 

 Mi a véleményetek?

 

 

  1. 2011. március 4. 09:02351.

    Nem tudom, hogy kerül a csizma az asztalra, de lehet házi disznóvágást csinálni.

     

    De nem veszélytelen:

     

    Házi disznóvágásból származó nyers, vagy nem kellően hőkezelt termékek fogyasztását követően egy nagyon súlyos, - bár viszonylag ritkán előforduló - ételmérgezésben: botulizmusban betegedhetünk meg.
    Az ételmérgezést okozó baktérium ( Clostridium botulinum ) a környezetben szinte mindenütt előfordul, a talaj természetes lakója, megtalálható a porban, szennyvízben, valamint az állatok bélcsatornájában is. Az általa termelt botulotoxin okozza a megbetegedést.

    Baranya megyében fordul elő a magyarországi botulizmus esetek 45 %-a, és az országos megfigyelések alapján a megbetegedések majdnem 10%-a végződik halálozással. A szervezetbe jutott botulotoxin mennyiségétől függően 12-35 óra múlva enterális tünetek - hasmenés, hányás, esetleg székrekedés - jelentkezhetnek, de nem ritka, hogy csak rossz közérzet, fejfájás a kezdeti tünet. Valójában a később jelentkező idegrendszeri tünetek a jellemzőek. Sok esetben csak utóbbiakat észleljük. Fénymerev pupilla, kettős látás, kancsalság, beszéd-és nyelészavar, szájszárazság a leggyakoribb tünet. Súlyos esetben légzés-és szívbénulás következtében beáll a halál.
    Ha időben antitoxint kap a beteg a gyógyulás maradéktalan, az idegrendszeri tünetek elmúlnak.

    Közfogyasztásra készített élelmiszer eddig nem terjesztett botulizmust hazánkban. Valamennyi esetben házi disznóvágásból származó termék fogyasztását követően alakult ki a megbetegedés. Leggyakrabban a nyers füstölt sonka okozott botulizmust ( 38 esetből 18 esetben ), gyakori még a füstölt disznósajt, nyers füstölt kolbász és nyers füstölt stifolder okozta megbetegedés is. Veszélyesek a levegőtől elzártan, hosszú időn át tárolt élelmiszerek, pl.: házi készítésű konzervek, zsír alatt tárolt hús

    előzmény:
    elsi1 (347)
    2011-03-04  01:25
  2. 2011. március 4. 08:54350.

    Bizony sok munka van vele, mire megvan a végeredmény.

     

    Volt olyan, hogy valakivel beszélgettem az élelmiszerárakról és úgy egyáltalán a drágulásokról, a megélhetésről.

     

    Azt mondta nekem az illető, hogy: könnyű neked, te csak kiveszed a fagyasztóból a húst! Megkérdeztem tőle, hogy szerinte mégis, hogyan került bele? Belehordták a manók, vagy mi a frász?

     

    Ugyanakkor nagyon megéri, és én szeretem is csinálni. Nagyon. Bárcsak ne kellene munkahelyre is járnom!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_904145 (339)
    2011-03-03  20:35
  3. 2011. március 4. 08:50349.

    "én most próbálok már egy ideje minimum hús-al élni.sajnos a tengeri hal hoz nem jutok hozzá pedig fontos volna az étrendemhez..ez látszik is..2 év alatt tönkrement a bőröm,a testem,és sokkal többet vagyok beteg

    pedig három éve nem ittam sem alkoholt,se bort,se nem voltam dohányfüstös helyen..

    úgyhogy ez tényleg a szar kajáktól van....."

     

    Én zsírral főzök, mindenféle húst eszem, nemrég jött le a füstölőről a kolbász, tartja...

    Van saját pálinkánk, egyszer-egyszer megiszunk a párommal egy-egy kupicával, szeretem a sört, néha megiszom egy pohárral.

     

    Nem is tudom hány éve nem voltam beteg, semmi baja a bőrömnek, hajamnak pedig én sem jutok hozzá tengeri halhoz.

     

    Ellenben rengeteget vagyok levegőn, sokat mozgok (gazdálkodunk), eszem zöldséget, gyümölcsöt (van saját), megiszom naponta 2-3 liter folyadékot, többnyire vizet, teát és soha életemben nem sminkeltem, alapozóztam a bőröm.

     

    Életmód. Bármit lehet enni, de mindent mértékkel és ellensúlyozva. 

    Amit kerülni kell, azok a tartósítók, adalékanyagok, ízfokozók, minden, ami mesterséges. 

    Pl. hiába eszel tengeri halat, ha leöntöd knorr zacskós mártással.

    előzmény:
    dani zsuzsanna (337)
    2011-03-03  19:43
  4. 2011. március 4. 08:21348.

    Nem egészen.

    Egy év után lemerül a szervezete, és már nem tud annyit termelni, amennyit a tenyésztő el akar adni. Tojik még egy-két évet, de jóval kevesebbet. Csak ipari tojástermelésre már nem alkalmas.

     

    Természetes körülmények között pl. télen nemigen tojnak a tyúkok, mert kevesebb a napos órák száma és hideg van. 

    Mind a "napos" órák számát, mind a hőmérsékletet lámpázással szabályozni lehet az év minden szakában. 

     

    előzmény:
    fitospanni (331)
    2011-03-03  15:45
  5. 2011. március 4. 01:25347.

    Szerintem nem jó az eddigi gyógyszered.:)

    Ennyire lefárasztanak a gyerekek?Ok,mindent tudsz,de azt is itt kérdezed meg,hogyan ismerd fel az öreg/elhasznált olajat.:))

    Ha meg kólaadó lenne,akkor azon az elnevezésen akadnának ki:))A nénikék mindig galádok,a multik mind szentek.

    Ardian: házi disznóvás is tilos?Arra is válaszolj,léyg szíves,hogy lehetnek olyan éelmiszerek forgalomban a boltokban,amelyek adalékanyagait a világ több országában ,USA-ban is betoltották és bizonyítottan rákkeltőek.Tavaly átfogó vizsgálat volt mézekre vonatkozólag,többen antibiotikumot tartalmaztak,sokan a megengedettnél nagyobb cukortartalmat(álméz)Multik polcairól.

    Hogyan,ha olyan fenenagy az ellenőrzés?

    Amikor volt a szennyezett guargumi,azt mondták,kivonnak minden ilyen tarméket  a forgalomból, mondta a tv, haha,ott láttam  a kérdéses terméket akciósan  a multik polcain.

    Sok túrórudit vizsgáltak,nagy részüknek közse sem volt a túróhoz,azontúl agyoncukrozott valamik.

    Hogyan is?

    Anci:miért kell sértegetni a taktaharkányiakat?:)

    Mekitisztaság,Magyarországon tényleg,nyugaton nem annyira.

    Viszont a mekibe mennek  "lőni" épp ezért rendszeresen:(

    De nem csatázom szellemi fegyvertelennekkel,mert betartom a fair play szabályait:)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_904145 (314)
    2011-03-03  14:31
  6. 2011. március 3. 22:36346.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_946854 (1)
    2011-03-01  20:21
  7. 2011. március 3. 22:30345.

    anyukámék tartottak régen..

    takarmány tudom hogy kell..

    azért még meg fogom gondolni ezt,,

    de van jó helyük ahol el lennének ,kitakarítva,felújítva nem lenne rossz ott nekik

    előzmény:
    dani zsuzsanna (344)
    2011-03-03  22:27
  8. 2011. március 3. 22:27344.

    tényleg-bambák?!

    kézeld egyszer egy ex kollégámnak segítettem csirke toll pucolást,egész nap vágta őket én tisztítottam..

    a végén majdnem elhánytam magam..

    teljesen bevadultak a végére a vértől..

    szerintem jó ötlet a csirke tartás ,tényleg a gyerek és én is eszünk tojást,én mondjuk csak ritkán..

    de ha megöregednek fogalmam sincs mi lesz velük,igazából azt se tudom meddig él egy csirke..

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_904145 (343)
    2011-03-03  22:04
  9. Torolt_felhasznalo_904145
    Torolt_felhasznalo_904145
    2011. március 3. 22:04343.
    Zsuzsi, a gaz mellett takarmány is kell, víz, legjobb, ha önitató van. Ilyenkor télem naponta többször kapnak melegvizet, mert befagy. Jó, ha kialakítasz egy ültető helyet, ahova tojhatnak. Az ólakat akkor is rendbe kell tenni, ha nem zártan tartod őket. Az enyémek is kint vannak, a legnagyobb esőben is kint kujtorognak. De kell nekik ülő, ahol este elülnek, zárható ajtó az ólra, mert mikor este elalszanak, nagyon bambák, bármi elviheti, bánthatja őket.
    előzmény:
    dani zsuzsanna (341)
    2011-03-03  21:08
  10. 2011. március 3. 22:01342.
    épp ezen akadok ki.Évekkel ezelőtt szegény tojást kikiáltották a világ leg egészségtelenebb kajájának ,koleszterintszint emelő meg az ördög tudja mit nem fogtak még rá,aztán kisült,hogy mindez humbukk.Az a baj,hogy az emberek mindennek bedőlnek. Haodafigyelsz mit vásárolsz,hogyan készíted el és mennyit eszel,eszel és nem zabálsz nem veszed meg a rosszabb minőséget mert az olcsóbb,10-20 Ft-tal nem lehet gond,de felesleges bedőlni a mindenféle trend irányzatnak.Amit jóízűen elfogyasztasz nem lehet káros a szervezetedre.Nagyanyáink idejében nem foglalkoztak ennyit a kajákkal, mégis 80-90 évig éltek.Anyám 84 éves és remélem még sokáig él.Ő sem reformkonyhát vezetett anno.
    előzmény:
    csikkecske (340)
    2011-03-03  20:48
  11. 2011. március 3. 21:08341.

    háát én ugy gondoltam hogy egész nap kinnt lennének,a kert hátsó részén lekerítve,legalább lelegelgetik a gazt..meg van hátul tök jó régi ketreces ólak,ott lakhatnának..

    mondjuk nem enném meg őket meg ilyesmi..meg vágnám..

    csak tojnának ha van kedvük :-)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_904145 (339)
    2011-03-03  20:35
  12. 2011. március 3. 20:48340.

    Honnan tudni, hogy az árán túl mitől bio? Mert ráírják? Vagy mert bioboltban árulják?

    Hát én ikább  maradok a kertemnél (és a szomszédom tojásainál), s még örömöm is telik a kertészkedésben (hobbiból), az elrakásban!

    előzmény:
    KrisztiErzsi (335)
    2011-03-03  17:17
  13. Torolt_felhasznalo_904145
    Torolt_felhasznalo_904145
    2011. március 3. 20:35339.

    Poénból ne tarts állatot. Még csirkét se. Az ólat évente meszelni kell, rendszeresen kihordani a guánót, almozni alájuk, etetni, itatni, szóval van velük is munka.

     

    Tudod, ha a boltban vett "bio" cuccok mind úgy készülnének, ahogy itthon csinálnák, vetekedne az olaj árával. Ugyanis rengeteg munkával viszonylag kevés végeredmény lesz, mire lekvár, avagy ivőlé kerül az üvegekbe. Csak ezt sokan nem tudják. amit dobozban 100%-os narancslénak adnak el, az főzött cucc, én magam is csináltam már, csak nem rohadt narancshéjból és sokkal finomabb. A frissen facsarthoz tudod, hogy rengeteg gyümölcs kell egy pohárnyi lé kinyeréséhez. Kísérletezz bátran, majd meglátod, örömödet leled benne, mikor eszitek-isszátok, főleg a gyerekek. Sok sikert!

    előzmény:
    dani zsuzsanna (338)
    2011-03-03  19:54
  14. 2011. március 3. 19:54338.

    szia

    pont most tettem érdekes felfedezést az ősidőkeli szakácsönyvből.ami a dunsztolásról szól..te azt a konzervet fogyasztod,amit te teszel el és te dunsztolsz..NA LÁTOD AZ A TE ,,BIO,,CUCCOD

    a kertedből.. :-)

    te konzerváltad természetes uton

    az nem humbuk ki tudja mivel konzervált bio.. :-)

    tök jó hogy megvan ez a régi könyv,olyan dolgokat olvasok benne,ami ötletes és házilag segít mit hogy készíthetsz el..

    örülök hogy megvan

    szerintem most a bio a menő ,nagyon sok pénz van benne..

    azért ha belevájkálnánk kiváncsi lennék milyen eredménye volna

    én most terveztem hogy a kislányom miatt vennék egy két csirkét,poénból meg hogy tojjanak.életemben nem neveltem háziállatot,vidéken is nemrég óta lakunk..de szerintem az bio lenne az a tojás..ha itt legelnének azok az állatok,meg kukoricát kapnának..

    a gyereknek szinte napi szinten készítem a frissen facsart narancs citrom levet...hát köze nincs sem színben sem állagban ahoz amit dobozban árulnak hogy ez friss meg bio meg ecetera.. :-)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_904145 (327)
    2011-03-03  15:39
  15. 2011. március 3. 19:43337.

    beteg egy ötlet... :-(

    kb..mint az elvis prasley tér.. :-))

    hülye állatok..

    amúgy a szar zsíros kaják,és egézségtelen ételek tényleg tönkre vágnak..

    de nema hamburgeradó-vallesz jobb

    most a divatos új kaják bió kaják,én imádom..évek óta eszem(vagyis ettem)

    csak épp k-va drága...

    úgyhogy most mióta gyesen vagyok és nem dolgozom,a szart eszem..

    háát meg is látszik..

    hiába eszem keveset,kövérebb vagyok mint amikor 5 ször ettem,a nap folyamán,és tudtam edzeni járni,meg étrend kiegészítőt venni.

    szóval az egészségtelen étrend tényleg megbetegít.

    de az nem 1 heti egyszeri hambitól-vagy palacsintától,lángostól lesz

    az igaz hogy a sok cukor,a sok só,sok cigi,sok pia,sok ..minden..

    betegít..

    a túlzások betegítenek

    a mértékletesség nem

    én most próbálok már egy ideje minimum hús-al élni.sajnos a tengeri hal hoz nem jutok hozzá pedig fontos volna az étrendemhez..ez látszik is..2 év alatt tönkrement a bőröm,a testem,és sokkal többet vagyok beteg

    pedig három éve nem ittam sem alkoholt,se bort,se nem voltam dohányfüstös helyen..

    úgyhogy ez tényleg a szar kajáktól van.....

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  16. 2011. március 3. 17:18336.
    Nem pesti vagyok - nálunk nem kell indokolni/panaszkodni, s mint írtam, kedvezőek a belépők árai. A többivel kapcsolatban teljesen igazad van!
    előzmény:
    fitospanni (300)
    2011-03-03  12:42
  17. 2011. március 3. 17:17335.
    Én ezen a bio kaján mindig kiakadok.Mert az oké,hogy nem kap mindenféle műtrágyát a föld és permetezőszert a termés,de könyörgöm már a levegő is olyan szennyezett,hogy eleve nem beszélhetünk bio dolgokról/bár ne így lenne/.Csak nevetek a bio mézen.Honnan a francból tudják,milyen virágról gyűjti be a méhecske a nektárt?szóval vakulj Magyar,és fizess.
    előzmény:
    picicicc (224)
    2011-03-02  21:46
  18. 2011. március 3. 16:50334.
    Egy időben gyűjtötték ingyenesen, sőt elvileg pont a mekiben is ingyen le lehetett adni, de mivel nagyjából a kutya sem tudott róla, ezért gondolom érdeklődés hiányában elmúlt a dolog. De megkérdezem a hősöket ki mit tud...
    előzmény:
    fitospanni (301)
    2011-03-03  12:43
  19. 2011. március 3. 16:46333.

    Na ez egy jó kérdés... A múltkor mondta a szomszéd, hogy amikor ő babát várt, akkor még olyan nitrátos volt a víz, hogy külön felhívták a figyelmét, hogy ne merjen inni belőle. Állítólag most nem az, én csak azt iszom. Az íze mindenesetre jó.

    Bár az elég vicces volt, amikor tavasszal az árvíz után kiderült, hogy fertőzött a víz, de annyira, hogy forralva sem fogyasztható. 3 napja... A lajtoskocsit egyszer látták a faluban, de a másik oldalon, hozzánk nem jutott el. A legjobb az volt, hogy én véletlenül tudtam meg, ha nem megyek a postára, akkor nem látom az ajtón a kiírást. Mire a postaládába bedobták a papírt addigra elmentem dolgozni, éjjel 1/4 12-kor meg nincs nyitva a bolt, hogy ásványvizet vegyek...

    Dolgoztam egy időben egy állatkórház gyógyszertárában. A legtöbb vevő törzsvásárló volt, a régiek ismerték őket, tudták mivel foglalkoznak. Jött egy emberke, kért egy bizonyos szert. Aki kiszolgálta, mondta neki, hogy ezt a szert méhészek nem használhatják, mert belekerül a mézbe és mérgező. Az emberke közölte, hogy nem baj ha neki nem adják oda, majd elküld érte valaki mást. Ő a pacon árulta a mézecskéjét, az őstermelős részen...

    előzmény:
    ardian (297)
    2011-03-03  12:07
  20. Torolt_felhasznalo_904145
    Torolt_felhasznalo_904145
    2011. március 3. 15:50332.
    attól, hogy kap-e tojató tápot. Háznál ritkán adnak, mert tudjuk mi a természet dolga, és az teszi is a magáét. Meg van idő kivárni, hogy legyen egy dobozra való, bár még táp nélkül is akad anyni, hogy eladjon az ember időnként...
    előzmény:
    fitospanni (329)
    2011-03-03  15:43
  21. 2011. március 3. 15:45331.

    Koszi.

    A kitojt azt jelenti, hogy soha tobbet nem fog tojni?

    Hogyan késztetik tojásra őket?

    Akkor egy év alatt minden tojását kitojja, ami egész életében tojt volna?

     

    előzmény:
    cabron (326)
    2011-03-03  15:39
  22. 2011. március 3. 15:45330.

    Én is úgy szoktam. Képzeld, ha télen kéne venni paradicsomot és abból főzni a levest. Egyrészt vetekedne a bélszín árával, másrészt semmi íze nem lenne.

     

    Szóval, én is konzervezek. Igaz, dunsztolással tartósítok, de hát mégiscsak konzerválva vagyon. :)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_904145 (327)
    2011-03-03  15:39
  23. 2011. március 3. 15:43329.
    Koszi. És az mitol fugg, hogy allandoan tojik egy tyuk, vagy csak néha?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_904145 (325)
    2011-03-03  15:37
  24. 2011. március 3. 15:42328.
    Mi hagytuk őket még 2 évig, sőt még most is van egy, azt le is akarom vágni. Kikupálódtak, tojtak is, és finom volt belőlük a leves, és nem volt büdösebb. De mondom, fel kellett javítanunk őket.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_904145 (323)
    2011-03-03  15:35
  25. Torolt_felhasznalo_904145
    Torolt_felhasznalo_904145
    2011. március 3. 15:39327.
    Ami azt illeti, tulajdonképpen én is konzerből főzöm, hiszen a nyáron én is elrakom üvegbe, tehát konzerválom. Tartósító nélkül ugyan, meg hígabb, de legalább nem kell bele víz, de mégiscsak sűratett paradicsom, nem?
    előzmény:
    cabron (321)
    2011-03-03  15:33

Címlap

top