Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Mitől család a család?

KoronczayLilla
Létrehozva: 2011. február 23. 19:55

Kedves fórumozók!

 

Szerintetek mitől család a "család"?  A benne nevelődő gyerekektől? Vagy attól az anyagi és érzelmi biztonságtól,amit két, párban élő ember nyújthat egymásnak? Ez a biztonság élettársi kapcsolatra is érvényes, vagy csupán a házasságkötéssel teremtődik meg? Mit gondoltok?

 

Köszönjük válaszaitokat! 

 

Nők Lapja

  1. Torolt_felhasznalo_845529
    Torolt_felhasznalo_845529
    2011. február 24. 03:3051.

    Inkább legyen valakinek (egymás után) 5 élettársi kapcsolata

     

    Fals. Ha mar ennyire koveted a katolikus vallast, SZUZEN kell ferjhezmenni. Szoval elettarsi kapcsolatOK hazassag elott?

    előzmény:
    birerzsi (50)
    2011-02-24  01:20
  2. 2011. február 24. 01:2050.
    Erre látod nem gondoltam, hetero párokból indultam ki. Én inkább engedném az egynemű pároknak is a házasságot, de ez már mellékes.
    idézet:
    virupa (23)
    2011-02-23 20:40:40
    Én katolikus neveltetést kaptam, és valahol úgy érzem, a házasság: SZENTSÉG. Inkább legyen valakinek (egymás után) 5 élettársi kapcsolata, mint hogy egyszer is elváljon a férjétől. Méghogy egyneműek házasságkötése? Ilyen alapon már akár a kutyájával is megesküdhetne valaki, mert -- teszem azt -- őrá indul be legjobban szexuálisan, és erről ugye, nem tehet. 
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_336401 (23)
    2011-02-23  20:40
  3. 2011. február 24. 01:0449.
    Az élettársaknak? Miért??? Ha nem akar valaki házasodni, szíve joga, de nem értem, miért jár az ilyen pároknak az a támogatás, ami a "normál" családoknak.
    idézet:
    virupa (5)
    2011-02-23 20:21:10
    Ja, értem már, mire gondolsz: amikor 30 pár él együtt egy területen, mindenki szexel mindenkivel, és hol ezzel él egy lakásban, hol azzal. De ez nem élettársi kapcsolat, hanem KOMMUNA. Kéretik a kettőt nem összekeverni!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_336401 (5)
    2011-02-23  20:21
  4. 2011. február 24. 00:5848.

    A család a szeretettől, a megbecsüléstől, egymás kölcsönös tiszteletétől, a bizalomtól család. A családom tagjai a férjem, a gyerekem, a testvérem, az ő családja, a szüleim, a férjem szülei, a közeli rokonaink.

    Azok, akikkel vérségi kötelék fűz össze, akikre számíthatok a bajban. Akik mindig is ott voltak és mindig is ott lesznek nekünk.

    A család nem a gyerektől lesz család és főleg nem a papírtól. Nem is értem, miért gondolják annyian, hogy ha van egy okmány, ami szerint valakihez tartozom, akkor az már valami magasabb szintje a létezésemnek. 

     

    idézet:
    girhes (6)
    2011-02-23 20:23:04
    Ezt nagyon szépen megírtad! Minden szavaddal egyetértek. 
    előzmény:
    girhes (6)
    2011-02-23  20:23
  5. 2011. február 24. 00:5247.
    Az élettársaknak? Miért??? Ha nem akar valaki házasodni, szíve joga, de nem értem, miért jár az ilyen pároknak az a támogatás, ami a "normál" családoknak.
    idézet:
    virupa (5)
    2011-02-23 20:21:10

    Miért? Ha egy szülőpárnak, akik élettársak és van 3 gyerekük, akkor nem kell enniük, öltözködniük és rezsit fizetni, közlekedni? Nem is értem, mért nem volt már a kezdet kezdetétől így a szabály. Jómagam a lakcímkártyát venném mérvadónak, és ha fél évnél régebb óta élnek együtt bejelentve, ugyanazokat a jogokat és kedvezményeket adnám meg nekik, mint a házaspároknak. Mindig is így gondoltam.

     

    Szerinted Bódi Guszti és Margó + gyerekeik, unokáik nem szép család? És ők sincsenek megesküdve. Lehet, hogy otthon így látták, és ezt követték. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_336401 (5)
    2011-02-23  20:21
  6. 2011. február 24. 00:4146.
    Szerintem a savát-borsát a gyerekek adják meg, de lehet jó család "csak" egy házaspár vagy akár élettársak is, ha megfelelően tudnak együttműködni, és megvan a kölcsönös szeretet és megbecsülés köztük, valamint hasonló dolgok fontosak számukra.
    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2011-02-23  19:55
  7. 2011. február 24. 00:4045.

    Család lehet két férfi,két nő és esetleg  azok gyerekei is,vagy egy szülő és gyereke(i)Arábiában 1 férfi 4 nő is család,Nepálban 2 férfi 1 nő is.Szóval nincsen lefektetve semmi.

    De a gyerek nem feltétel.

    Két ember is egy család

    Nem feltétel  a papír sem.Nem  a család nagysága dja meg az értékét,van,ahol nő és férfi papír nélkül szeretetben neve és van,ahol hites feleségek kívánják mindennap a férfjük halálát.

    előzmény:
    borcsa (43)
    2011-02-24  00:10
  8. 2011. február 24. 00:3844.
    Amikor összeházasodtunk a párommal számomra evidens volt, hogy onnantól mi egy 2 fős mikrocsalád vagyunk. Egymásnak, egymással, egymásért. A szülők, tesók lettek a bővebb család. Amióta megszületett a kislányunk ezt a szüleink is tudomásul vették, addig nem igazán akarták elfogadni, hogy mi ketten, S és S-né saját önálló családdá lettünk.
    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2011-02-23  19:55
  9. 2011. február 24. 00:1043.

    Végigolvastam a hozzászólásokat, és noha sok szépet írtatok már a családról, mégis hiányérzetem van. Ezért én egy kicsit más szemszögből közelítem meg a kérdést.

     

    A családot szokták együtt emlegetni a hazával (hazaszeretettel) és Istennel --- ezek azok az értékek, amelyek elveszni látszanak a mai világban, mely erkölcsi értékválságban szenved.

    Miért baj az, ha nincs értéke a családnak? Ha pl. egyre több család bomlik fel? A házasság és a család az emberi társadalom sejtje, alappillére kellene legyen, és ha ezek nem jól működnek, felbomlanak, a nagyobb közösségek, társadalmak, népek, nemzetek életére is a káosz, a diszfunkcionalitás lesz jellemző. Ha nincsenek egészséges sejtek, miért csodálkozunk azon, hogy nincsen kaptár és nincsen méz? Pedig az emberek sóvárognak a méz után... (Értem méz alatt a szilárd értékeket, biztonságot, harmóniát, egyetértést, összefogást, egymásért való felelősséget, felebaráti szeretetet és megbecsülést.)

     

    Mit tudunk tenni? Lehet, úgy érezzük nem sokat. Pedig kicsiben kell elkezdeni. (Minden nagy változás először kicsiben indult el...) Amikor pl. olyan sokan élnek ideig-óráig tartó élettársi kapcsolatokban, vállaljuk az egy életre szóló házastársi hűséget. (Ezzel nem azt mondom, hogy az élettársak nem hűségesek egymáshoz.) És ne féljünk gyermekeket vállalni sem! Természetesen mindenki a lehetőségeihez mérten, hogy azután tisztességesen fel is tudja nevelni őket.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  10. 2011. február 23. 23:4642.

    Ha egyszerűen akarjuk meghatározni a család fogalmát, akkor a következőt mondhatjuk: a családot más csoportoktól az különbözteti meg, hogy különnemű személyekből áll, akik különböző (legalább két) generációhoz tartoznak. A család reprodukálja önmagát; vagyis nem új tagok fölvétele révén egészül ki, hanem „önerőből”.       

     

     

    előzmény:
    bigacsiga2 (41)
    2011-02-23  23:43
  11. 2011. február 23. 23:4341.

    A család fogalma (szociológiai

     

    Családnak nevezzük a szociológiában az olyan együtt élő kiscsoportot, amelynek tagjait vagy házassági kapcsolat, vagy leszármazás, más szóval vérségi (kivételes esetben örök-befogadási) kapcsolat köti össze.

     

     

    A statisztika családdefiníciója

     

    A statisztika családdefiníciója ennél valamivel szűkebb: csak a szülőket (vagy egyedülálló szülőt) és velük együtt élő nem házas gyermekeiket számítja a családhoz.

    Ennek alapján három családtípust különböztet meg:

    a házaspárt,

    a házaspárt gyermekkel,

    továbbá egy szülőt gyermekkel

     

     

    A néprajztudomány

     

    A néprajztudomány viszont a szociológiánál is tágabb családfogalmat használ: nem csupán az együtt lakó, együtt étkező családtagokat számítja a családhoz, hanem azokat is, akik — bár külön laknak, esetleg külön háztartást vezetnek, sőt külön is gazdálkodnak — egymással szoros kapcsolatban élnek. Továbbá családhoz számítják a családjukkal együttélő nagyszülőket és más rokonokat.

     

    előzmény:
    bigacsiga2 (40)
    2011-02-23  23:35
  12. 2011. február 23. 23:3540.

    Családnak nevezzük a szociológiában az olyan együtt élő kiscsoportot, amelynek tagjait vagy házassági kapcsolat, vagy leszármazás, más szóval vérségi (kivételes esetben örök-befogadási) kapcsolat köti össze.

     

    ---

    E szerint, akkor a házaspár is család.

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2011-02-23  19:55
  13. Torolt_felhasznalo_750486
    Torolt_felhasznalo_750486
    2011. február 23. 23:0839.

    A család egy szeretetközösség. Egy olyan egység, ami szeretetre, bizalomra épül. Az új család megalkotja a saját "törvényeit", amit azokból hoz létre, amit a család egyes tagjai "régi", elbocsátó családjától tanultak, kaptak. Ezt az egységet a maguk által alkotott "törvények" védik, ebbe másnak beleszólása nem nagyon lehet. 

    Nem kell házasnak lenni, hogy családos legyen valaki.

    És végül egy idézet. Antonie de Saint-Exupéry: Az ember földje

    "... szeretni nem annyit jelent, mint egymás szemébe nézni, hanem azt jelenti: együtt nézni ugyanabba az irányba." 

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2011-02-23  19:55
  14. 2011. február 23. 22:5938.
    Szerintem család az, ahol a tagok is annak érzik magukat. Hiába van a szokásos papa-mama-gyerek felállás, ha nincs meg a család ÉRZÉSE. Én nem nevezném családnak az olyan közösségeket, ahol a szülők egymásra acsarkodnak, napi szinten veszekszenek, a gyerek(ek)kel nincs igazi kapcsolatuk, a gyerek szivesebben van a barátainál mint otthon. Sajnos ismerek ilyeneket is. Ez nem család. Viszont ismerek olyan családot is, ahol apa-anya-gyerekek-nagymama-nagypapa-nagynéni él együtt és igazi összetartó családi egységet alkotnak. Mindenkinek megvan a szerepe a családban, boldogok, kiegyensúlyozottak.
    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2011-02-23  19:55
  15. Torolt_felhasznalo_845529
    Torolt_felhasznalo_845529
    2011. február 23. 22:5437.

    Kedves Koronczay Lilla,

     

    azt gondolom, mindenkinek a "csalad" szo hallatan mas jut eszebe. Egy ferfi es egy no kapcsolatabol szuletett gyermekkel valik egy par/hazasdpar csaladda. A regi oregek is ugy szoktak kerdezni: "... es csalad van, illetve mennyi csalad van?" Ezalatt a "csalad" szo alatt a gyermeket ertettek.

    Az en csaladom harom tagbol all, szetszorodva, legnagyobb fajdalmamra es betegsegem szenvedese miatt jo tavol. Megis anyumhoz tartozom, amig o el, otthon leszek igy is tobbet. Rendkivul nagy erzelmi biztonsagot es pluszt fog adni nekem gyogyultan edesanyam kozelsege. A parom meg elvan magaban.

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2011-02-23  19:55
  16. 2011. február 23. 22:1536.

    Együtt élő emberek közössége,gyerekkel vagy gyerek nélkül,azok az emberek a családom, akikhez közöm van,érdekel a sorsuk, teszek értük valamit

     

    nekünk vannak gyerekeink, de ahol nem lehet,attól ők még család

     

    a "nagycsalád",amibe beletartoznak a nagynénik, nagybácsik, unokatesók,szóval a rokonok,

     

    a családját nem választhatja meg az ember-a párját azért igen

     

    a távolság és a találkozások gyakorisága nem befolyásolja,hogy a családomnak tartom-e a rokonokat,inkább az,hogy mennyire érdekeljük egymást

     

     

     

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2011-02-23  19:55
  17. 2011. február 23. 21:4735.
    Jo kerdes  A szuk csalad eloszor az amibe beleszuletek. Aztan valasztok magamnak egy part es masik szuk csaladot alapitunk, a sajatunkat. Ekkor a szuk csalad megduplazodik hirtelen mert ugye ketto lesz. A tag csalad nehezebb teszta, benne vannak azok a csaladtagok akik beleszulettek es akik belehazasodtak a klanba ugyebar. A ferjem az en csaladom resze es en az o csaladja resze vagyok. Ha nagyon tagra vesszuk a figurat akkor emberem tesoja felesegenek finn csaladjaba tartozom, de azt nem erzem sajatomenak, nyelvrokonsag ide vagy oda , pedig az elobbi definicio szerint egy klan lennenk. Ergo. A szuk csaladot konnyebb a tagat meg nehezebb definialni, es nyilvan mindenki maskepp csinalja. Pl emberem unokatesojat en a csaladhoz tartozonak erzem mert surun megjelenik a csaladi osszejoveteleken, mig az en unokatesom nem, igy ot valoszinu nem erzi csaladtagnak a masik felem. Csak hogy bonyolitsak. 

    Hogy mi tesz egy csaladot igazi csaladda az az osszetartas, az hogy ott vagyunk a masikert, es tudjuk hogy van mindig akire szamithatunk mind a szuk mind a tagabb definicio szerint. + van nehany ver szerinti leszarmazott a kepben akik csak oda beleszuletnek es nem szabadulnak   
    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2011-02-23  19:55
  18. Torolt_felhasznalo_807121
    Torolt_felhasznalo_807121
    2011. február 23. 21:3234.

    Szerintetek mitől család a "család"?

     

     

    Ket egyedulelesbol parvalasztas utjan /udvarlas, jegyesseg/, hazassagot kotott paros leten at, szuloseg kezdetet megelt /terhesseg/ gyermek/kek szuletesenbol harmas negysegge... letformava fejlodott, gyermeki pubertalast kiszenvedett , majd gyerek/kek csalad elhagyasat megelt, unokak erekezesen es nevelesenek orulo, nyugdijba meno,

    idos-/oregkorori betegsegeket megelo, hazastars elveszteset tulelo egyeduleles ,ami ciklusos fejlodesekbol es termeszetes krizispontokbol allo kozosseg. 

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2011-02-23  19:55
  19. Torolt_felhasznalo_979360
    Torolt_felhasznalo_979360
    2011. február 23. 21:2033.

    akarom mondani élettársi kapcsolatra

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_979360 (32)
    2011-02-23  21:20
  20. Torolt_felhasznalo_979360
    Torolt_felhasznalo_979360
    2011. február 23. 21:2032.

    ÉRZELMI BIZTONSÁG

    SZERETET 

     

    Persze, hogy a házastársi kapcsolatra is érvényes. Ahol kettő vagy több ember él közösségnben az már család és ott már felelősséggel tartozunk egymásért. Legalábbis kéne.

     

     

     

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2011-02-23  19:55
  21. Torolt_felhasznalo_513548
    Torolt_felhasznalo_513548
    2011. február 23. 21:1331.
    Ezt ugye nem a munka törvénykönyvében olvastad?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_308257 (30)
    2011-02-23  21:07
  22. Torolt_felhasznalo_308257
    Torolt_felhasznalo_308257
    2011. február 23. 21:0730.

    és azt tudtad, hogy a papíron gyermekét egyedül nevelő nő, a gyereke 10. életévéig nem rúgható ki a munkahelyéről, csak jogsértés, vagy létszámleépítés miatt? Az milyen már?

    Házasságban élőknek ez 3 év.... sőt, még havonta 1700 Ft-tal több családi is jár a csalóknak....

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_336401 (28)
    2011-02-23  20:56
  23. 2011. február 23. 21:0629.
    Mi felvállalnánk de még vannak akadályok.Már valahogy túl leszünk rajta..de tényleg az van,ha bárhová elmegyek,az az első,hogy megkérdik egyedül vagy társsal nevelem a gyerekeket? Természetesen,mondom,hogy élettársammal.Nem jár semmiféle kedvezmény,mindenhol kettönk közös bevétele számít. Sokan élnek így és mégis felvesznek n segélyt arra hivatkozva,hogy egyedülállók. Én azt nem értem.Ha valakivewl együtt élsz,szeretetben,harmoniában,nevelitek a gyerekeket,akkor hogy van pofád ezt a társat  letagadni pár száz forintért ?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_336401 (28)
    2011-02-23  20:56
  24. Torolt_felhasznalo_336401
    Torolt_felhasznalo_336401
    2011. február 23. 20:5628.

    Ha neked így jó, nekem is jó. De azt azért megengeded, hogy csodálkozásomnak adjak hangot, hogy olyan családokat is támogatnak, akik hivatalosan nem vállalják fel a "családságukat"?

    előzmény:
    gyo67 (25)
    2011-02-23  20:51
  25. Torolt_felhasznalo_513548
    Torolt_felhasznalo_513548
    2011. február 23. 20:5227.

    A család a gyerek után lesz család. Addig csak egy kapcsolat. És mindegy, hogy élettársi kapcsolat vagy házasság. A lényeg a biztonság. és igen, inkább az érzelmi. Szerintem...

    előzmény:
    KoronczayLilla (1)
    2011-02-23  19:55

Címlap

top