Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Pajzsmirigy alulmukodes

tbeatrix
Létrehozva: 2004. Április 19. 14:07
Sziasztok!

Kisfiam most ket eves. Pajzsmirigy alulmukodessel szuletett. HAsonlo problemaval kuszkodo szulok jeletkezeset varom!
  1. 2011. június 15. 21:177676.

    A többiek mar irtak: a felszivodŕs miatt nem szabad együtt bevenni a kettöt.

    En is 125-öt szedtem a terhességem alatt! 

    előzmény:
    SzépHeléne (7650)
    2011-06-15  11:42
  2. 2011. június 15. 21:157675.
    A gyogyszerem papirjan lattam, hogy 200-as adag is létezik. Személy szerint senkiröl nem hallottam, aki ilyet szedett volna. Az én pajzsmirigyem mar nem müködik, igy szedem az emlitett adagot. Egy ismerös, akinek kivették a pajzsmirigyét 100-t szed.
    előzmény:
    Stella73 (7649)
    2011-06-15  11:30
  3. 2011. június 15. 21:067674.
    En ilyet nem éreztem soha, de a hŕziorvosom a megnagyobbodott nyakamrol vette észre, hogy gond van. Igy utolag visszanézve a fényképeket, tényleg "puffadt" voltam. Nekem viszonylag kevés beszédtöl rekedt be a hangom. Most mŕr ritkŕbban fordul elö.
    előzmény:
    lutien2 (7648)
    2011-06-15  11:20
  4. 2011. június 15. 18:437673.
    Köszi válaszodat, holnap írok privit, mert már átcsaptunk más témába is...üdv.
    előzmény:
    Adrienne72 (7671)
    2011-06-15  15:08
  5. 2011. június 15. 15:387672.

    Helene,

    azt elfelejtettem mondani, hogy ha esetleg utana tudsz nezni, feltetlenul tedd meg, hogy a korhazban olyan endokrinologust keress, aki egyben nogyogyasz is. Ezt a korhazak honlapjan meg lehet keresni. Ha ilyet talalsz, akkor ot valaszd majd. En ilyet kerestem, mivel Mo-on ilyen volt a dokim, de itt a mi kozelunkben sajnos nem volt. Csak mint jotanacs mondom...

    Masik pedig: mivel 3 terhesseget es szulest csinaltam itt vegig, valamennyire ismerem a rendszert. Ha valamiben kerdesed van, vagy nyugtalankodsz, kerdezz nyugodtan, hatha konnyen tudok valaszt valami ketsegedre stb. Szivesen segitek. :-) 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  6. 2011. június 15. 15:087671.

    Szia,

    hat igen, akkor eleg messze lakok innen :-)

     

    Leirtam az elobb, hogy nekem hogy volt. En a terhesseg elejen kaptam beutalot a korhazba a szulesz-nogyogyaszatra, es onnantol oda jartam terhesgondozasra. Tehat nem jartam verloskundigehez. Ahhoz itt azok jarnak, akik az otthonszulest valasztjak. Te hogy mesz a korhazba szulni, hogyha nem oda jarsz ellenorzesre?

    Nekem azt mondtak, alapbol indokolt a korhazi szules (met medische indicatie) es ezert  nem is kellett fizetni. (Mivel ha valakinek alap biztositasa van, es zonder medische indicatie, megis korhazban akar szulni, akkor fizetnie kell.)

    Persze, nem kell hazidokit valtanod, nem ezt mondom, csak hogy vannak akik igen nehezen ertik meg, hogy nem mindenben ok a kompetensek. Ezt 2 het utan meg tenyleg nem lehet eldonteni. Csak azt furcsallom, hogy nem jarsz belgyogyaszhoz, vagyis hogy ezzel a betegseggel es foleg terhesen nem utalt be a hazidoki.

    Igen, hogyha nem korhazi ellenorzesekre jarsz, akkor mar tenyleg nem lesz tobb uh. Alapban ennyi jar. Ha korhazi nogyogyaszhoz jar valaki, akkor 4 hetente ellenorzik, nalam legalabbis igy volt. 

     

    Itt tobb infot is talalsz, kis olvasnivalo: 

    http://www.babyinfo.nl/advies/medisch/pren ataalonderzoek/ 

    előzmény:
    SzépHeléne (7670)
    2011-06-15  14:51
  7. 2011. június 15. 14:517670.

    Az uram mind végig itt volt, mivel ő Rotterdamban dolgozik. Csak én ingáztam, illetve otthon intéztem a legtöbb dolgot.

    Idági ezért is nem mentem itt endokrinológushoz (pontosabban nem kértem), mert jártam dokikhoz. Legutóbb 3-4 hete volt TSH vérvételem otthon és alapján az eredményem 1 körüli lett, szóval normális. Előtte februárban, márciusban is voltam otthoni endokrinológusnál (dr. Majer Judit).

    Megvárom mit mond a nőgyógyász 2 hét múlva és ha azt is bizonytalannak látom, akkor kérek beutalót a körzetitől. Nem volt idáig itt biztosításom, mert jórészt otthon voltam, így a holland körzeti is új és csak 2 hónapja vagyok nála regisztrálva. Egyszer voltam nála, tehát még sok véleményem nem lehet róla. Ezért őt egyből váltani nem szeretném, mert nem hiszem egy konzltáció után más jobb lenne. 

    Amúgy ezt a nőgyógyászati vizsgálatot + UH-ot sem értem. Otthon minden hónapban megy az ember orvoshoz, ha más nem maszekhoz. Itt viszont az elmúlt 2 hónapban nem kellett mennem csak a verloskundige néz meg havonta. Volt a nyaki-redő vizsgálat 13. hétben, a 20-ik heti UH és kész. Igazi orvos nem is látott még. Az uram megkérdezte az UH végző nőt és az mondta, ha nincs gondom UH sem lesz több. Most is csak a verloskundige küld el a nőgyógyászhoz (pajzsmirigy miatt) és nem valami rendszeres ellenőrzésre megyek. Nálad ezek hogy voltak?

     

    Sajnos én messszebb lakok Eindhoventől (kb. 130 km), Rotterdam mellett. Kórházban és szülésnél Spijkenisse-be tartozom, mivel a mi városunkban nincs kórház. Szombaton megyek a szülészeti osztályt megnézni, mivel nyílt napjuk lesz. 

    előzmény:
    Adrienne72 (7669)
    2011-06-15  14:26
  8. 2011. június 15. 14:267669.

    Szia,

    na, ezt nem tudtam, hogy mar kijottetek, a legutobbi levelvaltasunkkor meg nem voltal terhes.

    Igen, ha nem jo a haziorvosod, akkor valoszinu sokkal tobbet kell harcolni barmilyen kivizsgalasert vagy beutaloert. En ezert valtottam mar orvost. A mostanimmal nagyon elegedett vagyok, alapos, es batran bevallja, ha o valamilyen problemahoz mar keves, es elkuld szakorvoshoz.

    Annakidejen a regi hazidokimtol kulon kernem kellett, hogy kuldjon el belgyogyaszhoz, es nagy nehezen lebeszeltem rola, hogy 8 eves mo-i szakorvos kezeles utan o vegye kezebe a dolgokat. :-) Kicsit viccesen is hangzott, hogy o majd felirja nekem a szukseges gyogyszereket...

    En hoztam magammal az otthoni endokrinologusom altal kinyomtatott korelozmenyeket, ezt elso alkalommal bemutattam az itteni endokinak, ettol fuggetlenul o ujra elolrol kezdte, vagyis ujra MR teljes verkep stb. Ezutan latta o is, es onnantol persze ugyanazokat, ugyanolyan mennyisegben irta fel.

    Ha gyogyszeres kezelesben reszesulsz, meghozza ilyen szakorvosi szukseggel, akkor egyebkent nem is ertem hogyhogy verloskundigehez jarsz, miert nem korhazba? En emiatt a betegsegem miatt a terhessegek idejen korhazba jartam ellenorzesre, mind nogyogyaszhoz, mind endokrinologushoz, 4-6 hetente, a terhesseg stadiumatol fuggoen. Mindharom terhessegem eszlelesekor elmentem a hazidokihoz, akitol azonnal kaptam nogyogyaszhoz beutalot, nem is volt kerdes, es nekem egyaltalan nem kellett jarnom verloskundigehez. (Csak amikor a nogyogyaszati ellenorzesek alatt epp egy szulesznovel is talalkoztam, akkor volt ilyen.)

    Picit biztatni szeretnelek, mert ezzel a betegseggel nagyon fontos a folyamatos pajzsmirigyszint ellenorzes! Es annak szakorvosi elbiralasa.

    Meg igy is... na de nem akarlak ijesztgetni, de nekem 2 olyan is volt, amikor pl. gyorsan es szakszeruen kellett dontest hozni, ezt csakis endokrinologud tudja csinalni! Tehat ha eddig nem tetted, menjel el a haziorvoshoz, es azonnal kerjel belgyogyaszati valamint nogyogyaszati beutalot valamelyik altalad szimpatikus kozeli korhazba! :-)

    Egyebkent nekem mindig az endoki kerte a vasam szintjenek ellenorzeset is, es tole kaptam a szukseges vasmennyiseget is. Tehat ez nem a nogyogyasz feladata volt. De termeszetesen o is tudott rola, es figyelemmel kiserte!

    Hol laktok? Ha Eindhoven kornyeken, akkor tudok ajanlani egy nagyon jo korhazat! :-) 

    előzmény:
    SzépHeléne (7665)
    2011-06-15  13:57
  9. 2011. június 15. 14:137668.
    Reménykedem ez a vasgond a terhesség után már nem lesz. A pajzsmirigy sajnos nem gyógyítható, legalább is nekem ezt mondták. Lehet javuló, de teljesen sosem fog elmúlni....
    előzmény:
    lutien2 (7657)
    2011-06-15  12:47
  10. 2011. június 15. 14:057667.

    Az a genyóság benne, hogy ugyanazok a tünetei, mint a hiánynak. Fáradékonyság, hajhullás. Plusz lerakódik pl. az izületekben is, így az izületeim is nagyon tudnak fájni. Meg károsítja a szerveket.

    Én a túlműködő pm-nek jobban örülnék. Nem kéne folyton sasszemmel figyelnem a súlyomat, nehogy elkezdjek hízni. Rettentő háklis vagyok arra, hogy egy gramm felesleg se lehet rajtam.

    előzmény:
    *sunflower* (7663)
    2011-06-15  13:20
  11. 2011. június 15. 13:597666.
    Köszi, megnézetem őket. Igaz amit szedek terhesvitamin (elevit), abban is van vas, így tuti már az is okozhat széklet gondot.
    előzmény:
    *sunflower* (7660)
    2011-06-15  13:05
  12. 2011. június 15. 13:577665.

    Szia, persze emlékszem rád! Csak közben velem is sok minden történt. Pont ma vagyok a 24 hétben. Kezdetben elég rosszul voltam, de most már szerencsére enyhült és tudok enni.

    Amúgy én is Hollandiában élek, ezt talán akkor nem írtam? Nekem uram hollandus.

    Nálam azért is van kavarodás, mert a terhességemet otthon kezdtem, majd 3 hónap után jöttem ismét ki. Lombikom volt, így először otthon kezdtek terhesgondozni, de most már itt folytatódik a további ellátás. Nagy vivódásom mellett eldöntöttem itt is fogok szülni. Itt orvossal nem sokat konzultáltam a vasamról, mert nekem elég fura az ellátás. Pajzsmirigyem felett is úgy átnézett a holland körzeti doki, mint ha csak egy apró dolog lenne. Sajnos otthoni orvosommal most már nem tudok egyeztetni, mert idén többet nem tudok hazautazni. A verloskunde pedig szintén elég érdekes számora, nem vagyok róla meggyözödve, hogy mindig elég tudás áll az mögött amit mond és összes kérdésemre se kapok egyértelmű választ (hiába tapasztalt, de ő azért még sem orvos). Elvileg 2 hét múlva megyek nőgyógyász szakorvoshoz a pajzsmirigyem miatt, ahova verloskunde küldött (igaz ő se endokrinológus szakorvos, ezért is tartom még ezt is érdekesnek). Szóval, nála ezt a vasat is meg tudom kérdezni.

    előzmény:
    Adrienne72 (7659)
    2011-06-15  12:58
  13. 2011. június 15. 13:577664.

    Azért én örülnék ha inkább túlműködne a pm-em.

    Olvastam hogy nem szabad a jódot pótolni, de mi van a jódozott sóval. Elég sótlanul táplálkozom de mégis

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  14. 2011. június 15. 13:207663.

    Igen, a hiány ennyiből jobb, hogy pótolható és így elvagyok vele. Mondjuk a pm alulműködésnek is jobban "örülök", mintha túlműködő lenne.

    A vastúltengés miben nyilvánul meg nálad?

     

    Nemcsak tejjel, hanem teával sem szabad bevenni a vasat, az is rontja a felszívódást.

    előzmény:
    Stella73 (7661)
    2011-06-15  13:14
  15. 2011. június 15. 13:157662.
    Meg eszembe jutott, de ez kicsit kozismertebb dolog, hogy a tej sem jo a vassal. Tehat ne tejjel vedd be, valamint miutan beveszed vagy mielott a vasat, ne igyal tejet. Gatolja a vas felszivodasat.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  16. 2011. június 15. 13:147661.
    Nekem vastúltengést okoz a betegségem. Hát az se egy fáklyás menet, mert arra még gyógyszer sincs. Vért meg ilyen kripli már nem adhat, mint én.
    előzmény:
    *sunflower* (7660)
    2011-06-15  13:05
  17. 2011. június 15. 13:057660.

    Sziasztok!

    Szintén pm alulműködő és vashiányos vagyok. 

    A tiroxint éhgyomorra, reggeli előtt legalább fél órával kell bevenni, a vasat én közvetlen ebéd után veszem be, így nem okoz semmi gondot.

    Tudom ajánlani a dm-ben kapható das gesünde plus nevű vaskészítményt, B és C vitamint, folsavat is tartalmaz, nincs tőle székrekedésem, jól felszívódik, nem drága és nem vényköteles.

    Azelőtt Neo-ferro-folgammát szedtem, attól szenvedtem rendesen, sőt a Merz Special szépségvitamintól is (abban is van vas).

    előzmény:
    SzépHeléne (7653)
    2011-06-15  12:05
  18. 2011. június 15. 12:587659.

    Szia Helene,

    tudod, en vagyok Hollandiabol :-)))

    Gratulalok a terhesseghez! Hol tartasz?

     

    Szoval itt sajat gyogyszertar van, igy nyomon kovetik ki milyen gyogyszert szed. Nekem is mindharom terhesseg korai stadiumaban emelni kellett a thyroxint. Ez ugye a baba miatt van, hogy ne tole vegye el a szuksegeset a kismama.

    Emellett vilageletemben verszegeny voltam, de terhessegek alatt erre vasat kellett szednem. Ez szinten nagyon fontos.

    A gyogyszeresz latta, hogy nekem ugye mindkettot kell szednem (sajat gyogyszertar es computervilag elonye!), es egyutt tenyleg nem szabad, de olyan ertelemben, hogy minimum 3 oranak el kell telnie a 2 gyogyszer bevetele kozott. Nagyon fontos, mivel a vas rossz iranyban befolyasolja a tyroxin felszivodasat. Ha te a reggeli tyrox adaggal egyutt veszed be a vasat, akkor azonnal valtoztass rajta!!! Vagy ha nekem nem hiszel, termeszetesen kerdezz meg vagy egy orvost, vagy egy gyogyszereszt.

    Amugy  a vasat vagy etkezes elott fel oraval, vagy etkezes utan 2 oraval jo bevenni, szinten a jo felszivodas erdekeben. Ezt kis tajekoztato fuzetkekent egyedileg kulon kinyomtatottan kapja meg itt a gyogyszertarban a kismama.
    (Ehhez persze kellenek az ilyen kulonleges gyogyszer-egyuttszedesek is)

    :-)

    előzmény:
    SzépHeléne (7656)
    2011-06-15  12:42
  19. 2011. június 15. 12:527658.

    aTPO-vizsgálattal lehet kimutatni, illetve másmilyen autoimmun elváltozása is lehet, szóval ilyen teljes pajzsmirigyes panelt kellene nézetned. Most fejből nem tudom még, milyen antitestek vannak, de az aTPO a leggyakoribb, azt szokták először nézni. Mással nem tudják kimutatni.

     

    Akinek nem autoimmun az alulműködése, annak elméletben lehet, hogy később már nem kell szednie. Hashimotósoknak életük végéig.

    előzmény:
    lutien2 (7652)
    2011-06-15  11:56
  20. 2011. június 15. 12:477657.

    Sajnos recept igényes vas. Egyszer beszéltem egy gyógyszerésszel hogy ajáljon nekem olyan vasat ami nem okoz problémát és azt mondta hogy azok a vas készítmények amikhez nem kel recept elég kevés vasat tartalmaznak  

    A pajzsmirigyünk egyszer képes lesz meggyógyulni? Vagy már életünk végéig szedni kel a gyógyszert? Ennyi bajunk van vele lehet hogy jobb lenne kiszedetni? Ez azért már többször megfordult a fejemben. Egyébkén megint kezd feszülni a nyakam és melegnek is érzem. A pm-et.  

    előzmény:
    SzépHeléne (7655)
    2011-06-15  12:37
  21. 2011. június 15. 12:427656.
    Jaj, a gyártó neve a Sanofi aventis, a gyógyszerem neve: Maltofer Fol rágótabletta...Már a látásommal is gond van, nemcsak a vasammal. Tényleg minden más terhesség mellett...
    előzmény:
    lutien2 (7654)
    2011-06-15  12:16
  22. 2011. június 15. 12:377655.

    Köszi, majd megnézem akkor ezt a gyógyszert. Ezt recepre adják vagy anélkül is? Most Sanofi aventis-t szedek, ezt csak receptre adják. Nekem napi egy wc azért megy, de azért is megizzadok rendesen...

    Igen, pár éve nekem is volt már aranyerem és ezért is félek nagyon, mivel terhesség mellett amúgy is kijöhet, nem kell ezt még vassal fokozni.

     

    Ja, terhesség idején tuti minden másképpen mükődik. Pajzsmirigy gond miatt emelni kellett a gyógyszer adagomat is. Letrox-al kezdtem, de attól rosszul voltam emelésnél, így most maradok a L-thyroxinnál. Ezt elég jól bírom mellékhatások nélkül.

    előzmény:
    lutien2 (7654)
    2011-06-15  12:16
  23. 2011. június 15. 12:167654.

    Igen már 2 éve folyamatosan szedek vasat. Azt hiszem a gyógyszertárakban összes kaphatót kipróbáltam. Súlyos aranyeres problémáim lettek, kb hetente 1x jártam wcre. Csinálhattam akármit, nem tudtam olyat enni hogy megkönnyítse a dolgomat. Akkor fellázadtam és azt mondtam hogy nem vagyok hajlandó beszedni akkor egy öreg dokinéni ajánlotta nekem a Sorbife-t. ez most jó egyébként most nemrég nézték a vasamat és 9 az eredmény, elég szánalmas.

    Az hogy babát vársz szerintem az mindent felborít
    előzmény:
    SzépHeléne (7653)
    2011-06-15  12:05
  24. 2011. június 15. 12:057653.

    Látom te is vasat szedsz és volt wc problémád. Húúú, én nagyon szenvedek tőle. Tegnap joghurtra ittam már paradicsomlevet és így is nagyon gáz. Mi az amit kaptál és jobb lett tőle?

    De írjátok, jobb déután a vasat, akkor én is inkább akkor veszem be, mert most reggel szedem a pajzsmirigy gyógyszerrel. Igaz én nem szedem éhgyomorra, mert elég hányos vagyok éhgyomorra a terhesség miatt és volt már többször, hogy visszajött. Így marad evés közbeni szedés.

    előzmény:
    lutien2 (7652)
    2011-06-15  11:56
  25. 2011. június 15. 11:567652.

    Rákerestem hogy mi ez a  hashimotos pajzsmirigy, remélem hogy nem ez a bajom. Vérvételen kívül még soha nem vizsgálták meg , persze a doki meg tapogatta de nem volt még ultrahangom vagy mintavételem, ezért nem tudom , csak azt hogy alul működik. Illetve olyan volt hogy egy gyógyszer hatására éreztem hogy keményedik, a doki kérdezte is hogy muszáj volt szednem, de valószínűleg csak azért kérdezte mert meg kelt kérdeznie. Egyébként én is szedek vasat, sok bajom volt tőle mert nem tudtam wcre menni , most viszont találtam olyat ami nem okoz problémát. Egyébként nekem azt mondta a doki hogy a letroxot reggel éhgyomorra, fél órát enni inni nem szabad , kávét sem, és hogy a vasat délután szedjem.

    előzmény:
    Stella73 (7649)
    2011-06-15  11:30

Címlap

top