Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Nyelvtanárok fóruma

Minna
Létrehozva: 2004. Április 19. 13:25
Sziasztok nyelvtanárok! Körülnéztem, de nem találtam olyan fórumot, ahol a nyelvtanárok megoszthatnák egymással nyelvtanítási tapasztalataikat, pedig szerintem nagyon hasznos lenne. Gondolok itt különböző nyelvtanítási praktikákra, bevált tapasztalatokra elsősorban magánórákkal kapcsolatban. Ki hogyan kezeli a fizetés körüli problémákat? (Ha pl. nem fizet a diák időben.) Na és persze ki mennyiért vállal magán nyelvórákat, egyénit vagy csoportosat ill. mennyit kér, ha házhoz megy vagy ha otthon tartja az órát. Várom az ötleteket, véleményeket minden nyelvtanítást érintő kérdésben. Minna
  1. Torolt_felhasznalo_497858
    Torolt_felhasznalo_497858
    2004. Április 22. 13:40126.
    Szia Orsibors!
    Köszi az ötleteket, utánna fogok nézni a könyveknek. Középiskolás nyelvtankönyv alatt melyiket érted pontosan? Nem tudod legalább a szerzőjét? Esetleg a címét is? Vagy úgy keressem, hogy Német nyelvtankönyv középiskolások számára?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_768096 (125)
     
  2. Torolt_felhasznalo_768096
    Torolt_felhasznalo_768096
    2004. Április 22. 13:33125.
    Szia nyunyi!
    Ugyan én nem vagyok nyelvtanár, de jól beszélek németül, talán nem lesz sértödés, ha belekotyogok a fórumba :-))
    Én szerettem a sima középiskolás nyelvtankönyvet, szerintem nagyon alapos, én mindig ezt használom, ha valaminek utána kell nézni. Sajnos, nem élvezetes, elég száraz. Van munkafüzet is hozzá, azt nem ismerem. Használtam még Bassola Péter "Rendszerezö német nyelvtan és gyakorlatok" c. könyvét, ez nem rossz, de szerintem kezdö nyelvtanulóknak nem való. Sokan esküsznek a "Wer? Was? Wo? Wie?"-re, ezt nem ismerem. Amit még jónak találtam, az a "Und was meinen Sie?", de ez inkább csak munkafüzet, bár nyelvtani magyarázatok is vannak benne. Esetleg menj be a Goethe Intézetbe és kérdezd meg, ök mit használnak. Remélem, azért egy kicsit tudtam segíteni!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_497858 (123)
     
  3. 2004. Április 22. 11:58124.
    Jaj, de jó! Mert az Upper-intermediate könnyű lett volna nekik, ez az advanced meg egy kicsit nehéz. Szóval v. sz. lefelé kell majd kiegészíteni.
    Köszi a bíztatást! :-))))
    előzmény:
    azték (118)
     
  4. Torolt_felhasznalo_497858
    Torolt_felhasznalo_497858
    2004. Április 22. 11:05123.
    Azért köszönöm, hogy segíteni akartál.
    Hát akkor kedves németesek légyszíves mondjatok nekem egy jól bevált nyelvtankönyvet. Esetleg amihez gyakorló munkafüzet is van.
    előzmény:
    azték (122)
     
  5. 2004. Április 22. 11:02122.
    ja, te németes vagy? Akkor hiába ajánlgatok angolosat nekd :))) Kérj tanácsot a németesektől, milyen nyelvtankönyvet vegyél, mert az sem mindegy. Angolból legalábbis nem. Mindig kell a háznál egy nyelvtankönyv egyébként, de nagy türelem kell, ha fejeztről fejezetre akarsz haladni, mert száraz lehet. Nekem nem, :)) , én imádom olvasgatni. De a diákoknak általában igen. Egy jó tanár jobban el tudja magyarázni, a nyelvtankönyv csak akkor kell, ha valamit hirtelen ellenőrizni akarsz.
    Örülök, hogy kedvet csinálunk :)))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_497858 (117)
     
  6. 2004. Április 22. 10:58121.
    bocs, Daisystart akartam :)
    előzmény:
    azték (120)
     
  7. 2004. Április 22. 10:57120.
    Szia Daystar! Én láttam a topikodat, de azért nem írtam, mert nem tudok segíteni. Egyszer érettségizettem, van a javítókulcshoz útmutatóm, de nem emlékszem, hogy részletes leírásom lenne.
    Az érettségik konkrétan meg vannak nekem otthon visszamenőleg 92-ig.
    Egyébként volt egy produktív teszt, kb 6-8 feladattal , passzívba tedd át, vagy reportedba, hiányzó prepozíciót írd be, újabban gap fillnig is volt, meg egy rövid képeslap vagy levél az utolsó feladatként ezen belül. Ezt szótár nélkül kellett. Aztán volt egy 12-15 soros angol-magyar fordítás szótárral.
    előzmény:
    daisystar (116)
     
  8. Torolt_felhasznalo_497858
    Torolt_felhasznalo_497858
    2004. Április 22. 10:53119.
    Ja az előbb kifelejtettem: a fórum olvasgatása egyre nagyobb kedvet ad ahhoz, hogy a nyomdokaitokba lépjek. :)))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  9. 2004. Április 22. 10:52118.
    Igen, angolból túl nagy a választék. de sok a gagyi is eközött. Én nem szeretem, ha nincs egy fix alap könyv, ahhoz ragaszkodni szoktam, az az alap, de aztán én is sok kiegészítő könyvet használok.

    Mammamia, nekem úgy tűnt, pont a nyelvtanra hangsúlyt helyez, főleg a munkafüzet.
    előzmény:
    Minna (114)
     
  10. Torolt_felhasznalo_497858
    Torolt_felhasznalo_497858
    2004. Április 22. 10:51117.
    Köszi a tippeket. Én egy tanári szakot már elvégeztem (számtech) de egyértelműen kiderült, hogy kellene még mellé valami. Azért gondoltam nyelv szakra, mert ha tanárkodás nem jön be, talán még más területen lehet használni. Persze ez a hosszútávú terveimben szerepel, hiszen először nekem kell rendesen megtanulnom németül.
    Találtam egy olyan könyvet, amiben rövid humoros történetek vannak néhány feladattal kiegészítve. Talán ha ezeket lefordítom, utánna megoldom a feladatokat és megpróbálom majdnem kivülről megtanulni, akkor több szót is megjegyezhetek. És mi a helyzet a nyelvtannal? Úgy gondoltam, hogy veszek egy nyeltankönyvet egy hozzá tartozó munkafüzettel és ezt próbálom fejezetenként átvenni. Esetleg tud valaki tanácsolni könyvet?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  11. 2004. Április 22. 10:51116.
    Sziasztok!

    Igaz már nyitottam egy topicot, de sajnos, mindig eltünik.

    Jelenleg egy cikken dolgozom ami a magyar angoloktatás perspektíváit hasonlítja össze az az európai oktatással. Sajnos sehol sem találom a régi - vagyis a még most is érvényben lévö - angol érettségi követelményeket. Az a baj, hogy mostmár mindenütt az új rendszer található meg, és az nem jó nekem a régi rendszer elemzéséhez. Igazából az érdekel, hogy mit kellett az érettségin teljesíteni. pld nyelvtani teszt, fordítás, stb. Én is tanítottam otthon, tehát van fogalmam róla, de sajnos nem hoztam el azt a papírt ami részletesen leírja. A régi kollegáim is próbálnak segíteni, de erre már alig emlékszik valaki.
    A neten nem találtam meg.
    Tud valaki valami biztatöt?
    Thanks!

    előzmény:
    Kinny (15)
     
  12. 2004. Április 22. 10:46115.
    Még nem tudom, hogy szeretem-e. . . ;-))))

    Tegnap indult egy új csoportom, és az Advanced kötetét kezdtem meg velük, de a nyelvtanja nem tűnik nagyon alaposnak. Majd meglátjuk, meg az is igaz, hgoy mindent ki kell egészíten, ahogy a csoportnak jó. . .

    Szia, Minna! :-)))
    előzmény:
    azték (113)
     
  13. 2004. Április 22. 10:42114.
    Ha egy diák ragaszkodik a saját könyvéhez, akkor abból tanulunk, kiegészítve más anyagokkal. De ha rám bízza, akkor könyv nélkül szeretek tanítani olyan tanmenet szerint, amit a tanulás kezdetekor együtt megbeszéltünk. Ez biztos azért is alakult így, mert nem találtam olyan könyvet, ami tetszene és egy idő után azt is megunnám. Persze az angollal más a helyzet, ott nagy a választék, de én most csak németet tanítok.
    előzmény:
    azték (108)
     
  14. 2004. Április 22. 10:40113.
    Az Inside szerintem is nagyon jó új könyv, kicsit a Headway-re emlékeztet. Bár nem tanítom, de már átböngésztem többször alaposan és fontolgatom, hogy bevetem majd használatban.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_900834 (111)
     
  15. 2004. Április 22. 10:36112.
    Szerintem is mondatba kell tenni, csak környezetben ragad. És ismételni, ismételni, ismételni. . . :-))))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_497858 (104)
     
  16. 2004. Április 22. 10:35111.
    Szia, Azték! :-)))
    Nekem a File sorozat tarotzik a kedvenceim közé, kicsit nehéz megszokni, de utána nagyon kezelhetővé vaálik, és szeirntem alapos is. Magasabb szinten a Focus on Advanced English-t szeretem, csak hát ugye ritkán akódik ilyen csoport, sajnos. . .
    Most az Inside Out-ból tanítok, arról mi a véleményed?
    előzmény:
    azték (108)
     
  17. 2004. Április 22. 10:34110.
    Sajnos nincs a szótanulásra EGY biztos módszer. Addig kell kisérletezni, amíg meg nem találod a neked megfelelőt. Nekem sosem ment a magolós tanulás, inkább szövegolvasás közben ragadnak meg a szavak. Ha rövid mondatokat gyártasz, amik esetleg viccesek is, akkor könnyebben megjegyzed és a vonzatok, esetek, mindenféle "járulékok" is jobban rögzülnek. Szóval sok módszer létezik, de mindenképpen kell rá időt szánni :(
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_497858 (104)
     
  18. 2004. Április 22. 10:31109.
    Ez eszembe se jutott még felajánlani, de jó ötlet!! Persze csak röviden.
    Olyan szokott lenni, hogy megkérnek, írjak meg egy levelet, vagy ellenőrizzek egy prospektust.
    előzmény:
    Minna (107)
     
  19. 2004. Április 22. 10:30108.
    Én is alkalmazkodom az egyéni kívánságokhoz, többféel könyvet használok, kinek mi a cél.
    Az egyik kedvencem a Macmillan Heinemann kiadó könyvei, Luke Prodromou sorozatai. A Star, ami jó erős középfok, és az új típusú nyelvvizsgákra készítek vele, szeretik a diákok is, rengeteg szót megtanítés nagyon jó. Ugyanez megvan gimnazistáknak, Rising Star címen, két szinten, Pre-inter, és Intermediate. Ez is az új típusú nyelvvizsgákra jó és az új érettségire. De arra még a Mátrix is nagyon jó gimnazistáknak.
    Én is dolgoztam English File-lal, meg Reward-dal, de nekem nem lettek a kedvenceim. Bár tanfolyamon elmegy (főleg a Reward) , és tényleg nagyon sok jó kiegészítő anyag, fénymásolható van benne. Azokat még máskor is használom, kiegészítőként, másik könyvnél.
    Nektek van kedvencetek?
    előzmény:
    Minna (103)
     
  20. 2004. Április 22. 10:26107.
    Hát igen, a dolgozószoba lenne az ideális. . . És mit gondoltok a két óra közti kapcsolattartásról? Nálam teljesen normális, hogy emailben is kommunikálunk. Válaszolok leckével kapcs. kérdésekre, ha valami nem világos, de az is előfordulhat, hogy munkahelyről írnak, mert nem sikerül megfogalmazni egy levelet.
    előzmény:
    azték (105)
     
  21. 2004. Április 22. 10:23106.
    Estére tudom majd beírni. Ami szerintem hasznos lehet.

    Én nem vagyok szókártya híve, macerás sok szónál. De volt tanítványom, aki vette a fáradtságot, és írkálta, azt mondta, ez jön be a legjobban. Ami jól ment, félrerakta, ami nem , maradt a kupacban.
    Mióta olaszul tanulok (akasztják a hóhért :)) azóta sokkal jobban megértem a diákjaim problémáját. Az olaszban sok szó hasonlít az angolhoz, de ami nem , azt alig tudom a fejembe verni, vagy nem is sikerül. Az én módszerem a kifejezések írogatása, két-három szó, gyakran a házi feladatos füzetben a unit után, ismétlek, és összegyűjtögetem a hasznosnak ítélt, gyakori kifejezéseket és többször visszaismételve átolvasom.
    Egyébként azt tapasztalom, ha egy szöveget többször átolvasok, feladatok vannak vele kapcsolatban, pl összegezd rövidítve, keress szinonímákat a megadott szóra, akkor automatikusan megmaradnak.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_497858 (104)
     
  22. 2004. Április 22. 10:17105.
    nekem dolgozószobám van, szerencsés vagyok ahol csak angol könyvek, két szekrény, meg térkép a falon. Kényelmes forgószék, nagy íróasztal. De majd ha babszoba lesz belőle, akkor is kialakítok a nappaliban egy dolgozósarkot, ami nyugodt környezetet biztosít.
    Ha már 'bizalmasabb' egy tanítvány, úgy értem, régebb óta jár, megkínálom ásványvízzel, kávéval, teával, , különösen nyáron, ha kitikkadva érkezik valaki, vagy látom, hogy fáradt és jólesne egy kávé neki. Míg házit ellenőrzünk elkortyoljuk. De nem alapjárulék :)
    A telefont pedig soha nem kapcsolom ki , jöhet bármikor hívás munka ügyben, de rövidre fogomm, megkérem, hogy hívjon később, mert tanítok. De a legtöbben úgyis tudják, megszokták már és ha keres bárki, azzal kezdi, hogy zavarhat e.
    előzmény:
    Minna (101)
     
  23. Torolt_felhasznalo_497858
    Torolt_felhasznalo_497858
    2004. Április 22. 10:17104.
    Sziasztok!
    Nagyon köszönöm az ötleteket. Kedves Azték, megköszönném a további tipjeidet is. Eléggé vizuális típus vagyok, gondoltam lerajzolni, vagy elgondolni a szavak jelentését, de hát ez csak néhány szónál működik. Több száz szót nem rajzolhatok le. :)))
    És mi a véleményetek a szókártyás rendszerről?
    előzmény:
    azték (102)
     
  24. 2004. Április 22. 10:16103.
    Diák-visszajelzésről: nekem a magánórán is fontos, elvárom, hogy jelezzék, ha valamit máshogy szeretnének csinálni, jöjjenek saját ötletekkel stb. Nem mindegy, hogy milyen a megelégedettségi index :) Igyekszem kiszolgálni az egyéni kívánságokat. Már ami a nyelvtanulást illeti :))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_900834 (95)
     
  25. 2004. Április 22. 10:12102.
    igen, a kimondani jó ötlet, és kifejezésekbe foglalni. Röviden, úgy jobban megmarad szövegkörnyezetben.
    Vannak remek szógyakoroltató könyvek, önszorgalomból, minden eset egy unit, pl Wordbuilder. Keresek még neked címeket és kiadót katalógusból, ha akarod estére otthon.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_497858 (93)
     

Címlap

top