Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Nyelvtanárok fóruma

Minna
Létrehozva: 2004. Április 19. 13:25
Sziasztok nyelvtanárok! Körülnéztem, de nem találtam olyan fórumot, ahol a nyelvtanárok megoszthatnák egymással nyelvtanítási tapasztalataikat, pedig szerintem nagyon hasznos lenne. Gondolok itt különböző nyelvtanítási praktikákra, bevált tapasztalatokra elsősorban magánórákkal kapcsolatban. Ki hogyan kezeli a fizetés körüli problémákat? (Ha pl. nem fizet a diák időben.) Na és persze ki mennyiért vállal magán nyelvórákat, egyénit vagy csoportosat ill. mennyit kér, ha házhoz megy vagy ha otthon tartja az órát. Várom az ötleteket, véleményeket minden nyelvtanítást érintő kérdésben. Minna
  1. 2004. Április 22. 10:12101.
    Sziasztok, lemaradtam egy kicsit, viszont van új kérdésem :) Aki otthon tanít, fontosnak tartja-e a környezetet? Elég egy (író)asztal vagy odafigyeltek arra is, hogy jól érezze magát a tanuló? (Innivaló pl. ) Van kifejezetten a tanításra berendezett szobátok, sarkotok vagy ha jön a tanítvány, átrendezitek a terepet? Nekem sajnos nincs elég helyem, ezért állandóan pakolok :) De arra nagyon figyelek, hogy jól érezzék magukat a tanítványok, kényelmesen üljenek, ne feszengjenek, legyen elég helyük, ha lehet, ne csörögjön a telefonom(bár ez nem mindig megoldható).
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  2. 2004. Április 21. 20:10100.
    Próbálj meg minél több agyközpontot bekapcsolni, ne "némán" tanuld, hanem mondd ki, sőt a nehezebbeket írd le. :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_497858 (93)
     
  3. 2004. Április 21. 19:1299.
    Melyik lenne az a "windy city"?

    Persze meglátogathatod, csak szerezzél honvédségi belépőt! :-))))))
    előzmény:
    windycity (98)
     
  4. 2004. Április 21. 19:1198.
    Bar nem vagyok tanar de meglatogathatom az egyik oradat :)? Hatha tanulok en is valamit. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_900834 (94)
     
  5. 2004. Április 21. 19:0997.
    Szia Mammamia, mi melyik lenne?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_900834 (94)
     
  6. 2004. Április 21. 18:3096.
    Szia, Azték! :-))
    Én csináltam, hogy céges nyelvórákat szerveztem egy kolleganőmmel, és tanárokat szerveztünk rájuk, volt olyan, amikor 11 csoportunk futott egyszerre. az a tapasztalatom, hogy csak ismeretség útján sikerült cégeket szerezni. . . :-(((
    előzmény:
    azték (92)
     
  7. 2004. Április 21. 18:2895.
    Szia!
    Nekem is kellett már diák-visszajelzést íratnom, de ott ráadásul a fizetésbe is beszámították, amit a diák írt. . .

    Én alapból nem vetem el ezt a módszert (én is íratok saját jószántamból), de fenntartásokkal kell kezelni. Mondjuk az én csoportjaim csupa felnőttből állnak, azonos háttérrel, szóval olyan gondok nincsenek, mint amit Te írtál. Fontos, hogy mit kérdezünk szerintem.
    előzmény:
    Omika3 (91)
     
  8. 2004. Április 21. 18:2194.
    Szia, Windycity! :-))) (Melyik lenne ez?)

    Szóval: egy tanr, mint én, nagyon sokféle módon képezheti magát. Rendszeresen vannak módszertani konferenciák, továbbképzések, amelyekre ha jelentkezik az ember, bizony, nagyon sok ötletet, tudást lehet összeszedni.
    A másik módszer: megkérem egy olyan kollegámat, akiben megbízom, hogy látogassuk egymás óráit, és véleménnyel, építő kritikával segítsük egymást. Szeritnem ez nagyon jó módszer, részben én is ötleteket nyerek az ő óráin, részben kívülállóként jobban látja, hogy mit hogy csinálok, mint én, amikor benne vagyok.

    És én szoktam hallgatói visszajelzést kérni a csoportjaimtól, ahol rákérdezek olyasmire, ami engem érdekel - tehát konkrétan ez, vagy az hgoy tetszett nekik, vagy mennyire elégedettek.

    Internet: rengeteg anyag van fenn.

    Hát így! :-))))
    előzmény:
    windycity (87)
     
  9. Torolt_felhasznalo_497858
    Torolt_felhasznalo_497858
    2004. Április 21. 14:3093.
    Sziasztok!
    Tudtok valamilyen jó tanácsot adni egy diáknak arra vonatkozóan, hogy hogyan tanulja a szavakat? A szótárból olvasgatom módszer nem nagyon jön be. Azokat a szavakat jegyzem meg amit sokat használok. Foglaljam őket mondatba? Esetleg tanuljak meg kész szövegeket? De akkor hol marad a névelő és a ragozás elsajátítása (német nyelvről lévén szó)? Készítettem szókártyákat is, jobb mint a szótár, de mégsem az igazi. A tanár akihez jártam azt mondta, hogy tanulgatni kell más módszert nem nagyon tud. Azért fordultam hozzátok mert itt sok a tanár, csak van valakinek valamilyen trükje. Osszátok meg velem!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  10. 2004. Április 21. 12:2592.
    ebben igazad van, itt sajnos a túl olcsó gyakran valóban nem minőségi. Bár az is igaz, hogy néha a túl drága mögött sincs valós érték.
    És most hogy szervezed a csoportjaidat? Hirdetsz? Vagy szájhagyomány? Vagy elmész cégekhez árajánlattal?
    Milyen formában csinálod? Bt? És így is megéri? Én ezért nem mertem még belevágni , mert azt mondják, nem éri meg. És ha lehet tudni az árfolyamot, így mennyiben jön ki nálad? ha nem vagyok indiszkrét. Csak arra válaszolj, amit publikusnak ítélsz. Írhatsz privit is.
    előzmény:
    Omika3 (91)
     
  11. 2004. Április 21. 11:1391.
    Sziasztok!
    Érdekes a topik, és elég sok minden eszembe jutott, amit szeretnék megosztani veletek.
    Én 6 éve tanítok, mindenféle formát kipróbáltam már.
    A fősuli alatt is csináltam már (mellesleg egyetemre is jártam, de azt túl száraznak , és elméletinek tartván átnyergeltem a fősulira, ahol valóban megtanítottak tanítani, másik szakom meg maradt az egyetemen), és sok más társam is.
    Az a tapasztalatom, hogy az emberek (diákok) többsége sokszor a legolcsóbb megoldásokat keresi és befürdik vele (általában), elég, ha arra gondolok, hogy nyelvsuli 300 Ft-ért kínál egy órát (csak elfelejtik mondani, hogy legalább tizedmagával ül ott a tanuló), vagy tudok olyat is, hogy 5-600 Ft-ért. (ilyenkor a kenyér árára szoktam gondolni, meg hogy az illetőnek megéri-e, 12 éve jártam 500-ért. )
    NA, de az anyagikat félretéve, és a nyelvtanár szempontjából vizsgálva a dolgokat, a nyelvsuli nekem nem vált be (kevés volt az órabér, és minden felmerülő problémáért nekem kellett tartanom a hátam a diákok előtt, mert a tulajok már eléggé megszedték magukat ahhoz, hogy dirigáljanak).
    És megtették velünk, ott dolgozókkal azt is, hogy egy megelégedettségi tesztet adattak VELÜNK oda a diákoknak, hogy értékeljék az óráinkat!Ezt kicsit etikátlannak tartom, mit szóltok ehhez?
    Na, fél év után leléptem, és saját csoportjaim lettek, amit tök szerettem csinálni, béreltem termet, és valóban csak olyanok fizettek be, akik tanulni akartak.
    Az is probléma volt a nyelvsulival, hogy a csoport egyik fele 8 általánost végzett (s a munkaügyi kp fizette az óráikat, mert nem volt munkájuk), a másik fele eközben tépte a haját, mert többdiplomás volt, és tényleg saját pénzből akart tanulni, hogy a munkahelyén érvényesíthesse a nyelvtudását vagy az arról szerzett papírt.
    Na, mindjárt folytatom, csak már így is a szószátyárság vádjával illethettek, és igazatok lesz!:)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  12. 2004. Április 21. 10:0790.
    A 2-3 fős csoporttól sztem is a másfélszeres ár korrekt.
    A jó tanár nem a diplomától jó tanár, de úgy gondolom nem árt, ha van neki. Amúgy meg gyakorlat teszi a mestert! :-))
    előzmény:
    azték (86)
     
  13. 2004. Április 21. 10:0489.
    Szia Gauguin!
    Lehet, hogy rossz helyen keresem őket, de nem tudok róluk. Amúgy egy faluban élünk. A közelben lévő középiskolák közül is tán 3-4 helyen tanítanak olaszt.
    előzmény:
    gauguin (85)
     
  14. 2004. Április 20. 19:2888.
    Nem tőlem kérdezted, de a jó tanár attól jó, hogy ötletes, változatos, nagyon jól magyaráz, EMPÁTIA, szereti csinálni és szívvel-lélekkel csinálja. Lehetne ragozni, de erre született.
    Fejleszteni sokféleképp lehet, vannak jónevű továbbképzések, de magadtól is , neten oldalakat böngészni, fejleszteni a tudásod, olvasni.
    Sajnos az igaz, hogy sok rossz tanár van, mert felkészületlen, viszont nagyképű, lenézi a diákot, bizonytalan. lehetne ezt is ragozni.
    előzmény:
    windycity (87)
     
  15. 2004. Április 20. 18:5987.
    Oh my mammamia :), "Szerintem az egyetem nagyon jó háttértudást ad. Igaz, hogy a módszertanban van hol erősíteni, de ez végülis egy tudományegyetem, ami nagyon sokféle későbbi szakmához ad alapot.
    Viszont amit ott tanítanak, az olyasmi, amiből kiindulva klasszul rá tud épülni az a sok minden, amitől jó tanár a jó tanár. " Szeretnem tudni hogy egy tanar mint te hogy kepzi tovabb magat mert ugye a jo pap is holtig tanul. . .
    es mitol rossz a rossz tanar? Mert ahogy olvasgattam a a nyelvtanulasi forumokat ugy tunik hogy rossz nyelvtanarbol annyi van hogy sose fogy el :). .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_900834 (76)
     
  16. 2004. Április 20. 18:4286.
    Hali!
    Ömlesztve reagálok, ami eszembe jut.
    Sajna igen, vidék és Bp. ellentéte itt is kijön. Pesten 2000 alatt meg sem áll egy óra, itt az a felső határt veri.

    Szerintem 2-3 fő lehet több pénz, ki kell kalkulálni, hogy a diáknak is megérje, mert még úgy is olcsóbb, mintha egyedül járna, de azért neked is jó legyen. Mondjuk a másfélszeres lehet, hogy kicsit sok, de egy 30 %-kal lehet több minimum.

    Diploma vagy sem? Hát, abban igazat adok , én is úgy gondolom, hogy sok diplomás tanárt a katedra közelébe sem engednék. A diplomával nem lehet tanári tehetséget venni. Ez vitathatatlan tény. Viszont az a véleményem, hogy anélkül nem lehet tanítani. Vagyis lehet, van kivétel, de ez is egy szakma valahol , alapokat meg kell tanulni, és aztán fejleszteni a gyakorlatban. Nekem is van két barátnőm, akik angolt tanítanak nyelvvizsgával, és jobbak, mint sok tanár. De annyi igény akkor is legyen az emberben, hogy ha el is kezd diploma nélkül tanítani, közben lassan megszerzi, ma már annyi helyen lehet (csak ne Miskolcon, bocs mindenkitől aki ott végzett, de a színvonal . . . ). Én Debrecenben szereztem.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_900834 (84)
     
  17. 2004. Április 20. 18:3785.
    Szia Gurine!
    Komolyan állítod, hogy nincs egy olasz sem a környé-keteken:)))))))?
    Ez annyira lehetetlen, mint külföldön nem találni egy magyart sem:))))))))!
    Nézzetek jobban körül!
    előzmény:
    gauguin (60)
     
  18. 2004. Április 20. 17:2184.
    Már a "ne döbbenj le" jó felvezetés volt. . . :-)))) Le vagyok döbbenve! :-)))))

    Megyek órára készülni, mert holnap új csoportom van!

    sziasztok, jövök még!

    És még 1x: TÉNYLEG jó ötlet volt ez a fórum! :-)))))
    előzmény:
    pearl1975 (83)
     
  19. 2004. Április 20. 17:1883.
    ne dobbenj le, nekem kemia volt a masik szakom. . .
    hogy miert, az egy kulon sztori :))))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_900834 (82)
     
  20. 2004. Április 20. 17:1682.
    Én is 2 szakos voltam, Neked mi a másik?
    Nekem töri, hát mit mondjak, mindig is az angol volt a szívem szottya. . . ;-))))
    előzmény:
    pearl1975 (81)
     
  21. 2004. Április 20. 17:1481.
    en Veszprembe jartam egyetemre, raadasul 2 szakos voltam, igy aztan nem nagyon volt idom es energiam dolgozni akkor meg, csak 1-2 magantanitvanyom volt. hat nekem uj volt a tanitas, elveztem, hogy vegre valami hasznosat csinalok, de mar akkor rajottem, hogy ide erzek kell elsosorban meg fantazia. . . . . . . . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_900834 (80)
     
  22. 2004. Április 20. 17:1280.
    Egyetértek! :-))))
    Én '90-ben végeztem, és teljesen igaz a Bölcsészkar akkori állapotára, amit leírtál. Mondjuk én egyfolytában tanítottam nyelviskolábn, és úgy éreztem magam, mint hal a vízben, szóval, amikor ötödéven mentem gyakorlótanítani, nem volt teljesen új a szitu. De a tanárképzősök sokkal többet voltak osztályban, tanulókkal a főiskolás évek alatt.
    Nem tudom, most a CETT-en mi a gyakorlat. Ti tudjátok?
    előzmény:
    pearl1975 (78)
     
  23. 2004. Április 20. 17:1179.
    en is jobban szeretek csoportot tanitani, gyorsabban elmegy az ido, erdekesebb, mulatsagosabb. . . . .
    az egyszemelyes tanitvanyokkal hosszabbank tunik pl 1. 5 ora, egy csoporttal "elrepul". . . . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_900834 (77)
     
  24. 2004. Április 20. 17:0978.
    gondoltam, hogy vita lesz ebbol, ne aggodj. . . . . .
    termeszetesen azzal egyetertek, hogy diplomas nyelvtanarokat alkalmazzanak az iskolakban, nyelviskolakban, nyelvi intezetekben. . . . hiszen ezert jartunk egyetemre, nem igaz? csak sajnos van olyan is, aki attol meg nem tud tanitani, mert egyetemre jart . . . . .
    nalunk az egyetemen rengeteg modszertanora volt, csakhogy amig nem latunk kozelrol osztalyt vagy csoportot, addig ez az elmelet csupan szaraz, bebibflazando anyag. mikor diakok koze keveredsz, rajossz, hogy a valosag egesz mas. az en bajom az volt az egyetemmel, hogy sokkal elobb kellett volna melyvizbe dobni a leendo tanarokat, sokkal tobbet tanultunk volna. . . . . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_900834 (76)
     
  25. 2004. Április 20. 17:0677.
    Mondom, én ezt az ár dolgot csak hallottam. Mint ahogy a nyelviskolában is óradíj van, függetlenül attól, hogy az adott csoport hány fős.
    Én egyébként könnyebbnek tartom a csoportos nyelvoktatást, mint az egyénit. De biztos ez is tanár-függő.
    előzmény:
    Minna (75)
     

Címlap

top