Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Menekülnek a magyar orvosok?

N?k Lapja Café
N?k Lapja Café
Létrehozva: 2011. január 26. 07:41
Soha ennyi orvos nem akart külföldön dolgozni, mint 2010-ben. A hírt Winkler Nóra kommentálja.

Tovább a cikkre...
  1. 2011. január 27. 21:33151.

    Szerintem nem kell ennyire tuldramatizalni a helyzetet. Inkabb orulni kell, hogy van lehetoseg mar nalunk is a mozgasra.

    Innen (Anglia) pl. sok orvos (meg mas szakember is) el szokott menni hosszabb vagy rovidebb idore Ausztraliaba, Amerikaba, a gazdagabb arab orszagokba. Nincs ebben semmi furcsa, nem vagyunk roghozkotve.

     

    Nem vagyok biztos a jelenlegi helyzetben, de Mo-n tradicionalisan tulkepzes volt az orvosokbol hosszu hosszu evekig.

     

     

    előzmény:
    givre (149)
    2011-01-27  20:00
  2. 2011. január 27. 20:02150.

     

    másfél millió

    előzmény:
    givre (149)
    2011-01-27  20:00
  3. 2011. január 27. 20:00149.

     

     

      Nem csodálkozom, hogy eszedbe jut ez a lehetőség! Senki nem törhet pálcát feletted, ha megléped, ezt a "rendszert" nem te - ti, fiatalok - hoztátok létre.

        Nem tudom, mikor esik már le a nagyokosoknak, hány diplomásnak (és nem diplomásnak) kell még elmennie innen, hogy változzon, javuljon a helyzet.

        Akármerre járok, mindenki arról beszél lépten-nyomon (utcán, üzletben stb.), hogy az ő fia, lánya melyik országban van épp... Csak  rajtad/rajtatok múlik, melyik utat választjátok!

     

       Szerintetek ma hogyan számszerűsítené József Attila azt a sorát: "...s kitántorgott Amerikába/ másfélmillió emberünk." ?

    előzmény:
    lillaoh82 (144)
    2011-01-27  16:18
  4. Torolt_felhasznalo_848226
    Torolt_felhasznalo_848226
    2011. január 27. 18:56148.

    Csak bátorítalak benneteket! Harcoljatok a méltó fizetésért, mert megillet benneteket! Egy orvos ma vigyen haza legalább 300 ezer nettót, és akkor joggal várhatjuk el tőletek a maximumot. Így mindenki csak tengődik. Sodródik az árral, ami előbb utóbb maga alá temeti.

     

    Minden tisztelet a maradóknak, mert nekik köszönhetjük az életünket!

    előzmény:
    lillaoh82 (144)
    2011-01-27  16:18
  5. 2011. január 27. 18:52147.

    Elnézést, hogy egy másik dologról írok ebben a topikban, de szeretném megragadni az alkalmat és írni a mi nagy problémánkról, most, hogy ennyi orvos van itt egyszerre. A válaszokat előre is köszönöm.

     

    1. Tavaly februárban egy pénteki napon elmentünk egy céges bulira, egy étterembe. Az egyik kolléganőnk már a vacsora után rosszul lett, jött a hasmars. A párom épphogy kibírta hazáig.

     

    2. A hasmenés bár szinte vízszerű volt, elmúlt másnap reggelre, és csak egy kissé lazább széklet maradt utánna. Láz, egyéb tünet nem volt. Úgy tűnt hétfőre ez a két felnőtt ember rendebejött.

     

    3. Napok múlva tűnt fel mindkettőjüknek, hogy újból van egy kis hasmenés, bizonyos ételek után. Rövid időn belül megállapítást nyert, egyikük sem bírja meginni a tejet. Hát nem ittak tejet.

     

    4. Egy kis idő múlva úgy tűnt, tejet nem inni nem elég már a probléma megoldására, bizony a hasmenés hozzájuk szegődött és semmiféle ételt nem tudnak megenni, ami bármilyen kicsi tejszármazékot is tartalmaz. Hát próbáltak minden ilyet kerülni. Ez nem könnyű, lévén az élelmiszerek nagy része tartalmaz tejsavót, tejport, stb, időbe telt, mire kiokosodtunk, hogy mennyi mindent nem ehetnek meg többé. Egy péda: ki gondolta, de a MCDöncis sültkrumpliban is van tej.

     

    5. Jött a fogyás. Mind ketten több mint 10 kg fogytak. Most úgy -15 kg-nál járnak szerintem. A Ca-t próbálják pótólni.

     

    6. Izületi fájdalmak itt meg ott, olyan kóborfájdalom formájában. Egyik nap a csukló fáj, másik nap a váll, és így tovább.

     

    7. Mindketten szemüvegesek lettek az elmúlt évben. Nem tudom, ez a témához tartozhat e, de ez idő alatt történt. A kolléganőnek egy alkalommal súlyos kötőhártya gyulladása lett, a szemész gasztroenterológushoz küldte, mondván ez tipikus, ott a baj.

     

    8. Volt gyomortükrözés (reflux, pici felmaródás mindkettőnél), volt vastagbéltükrözés (gyulladás mindkettőjüknél, de colitis ulcerosa és Chron kizárva), volt tejcukor allergia teszt, egyiknek megállapították a laktózérzékenységet, másikuk 13-15 értékeket fújt, így ő nem az még. Volt tejfehérje allergia vizsgálat, ennek egyikük sem tudja az eredményét (mi úgy gondoljuk, tuti, hogy allergiások rá), de sajna képtelenek megszerezni az eredményt. A páromnak volt Helicobacter Pilory teszt, negatív. 

     

    9. Változás, javulás nincs. A kapható élelmiszerek nagyrészét kerülniük kell, ami a mai munkaőrületben igen nehéz. Ez azt jelenti, hogy csak azt ehetik meg, amit maguk főztek, mert senkiben és semmiben nem lehet megbízni, ha az ételek összetételőről kell beszélni. Ez sajnos tapasztalat. Votlolyan, hogy a párom 2 hétig főtt rizsen élt, mivel csak így múlt el a hasmenés. Hát itt kell elképzelni egy csupa izom pasit és a főtt rizst, mint napi kaját. Ezek után gondolhatják, hova lett a csupa izom!

     

    10. Mivel továbbra sem változik semmi és az orvosaik nem gondoltak egyéb vizsgálatra (azt mondják, minden rendben, a kivizsgálás elkészült), így magunk kezdtünk nyomozásba, vajon kell-e még itt egyéb bacit vagy mást keresni, ami lehet, hogy a mai napig valahol a szervezetükbe lakik, mondjuk hasnyálmirigyben, vékonybélben, epeutakban, már ha lehetséges ez, és fenntartja a problémát. Úgy gondoltuk, keresünk valakit, aki kivizsgálná őket ezen a téren. Mit tanácsolnak, hova forduljunk? Elsőnek a László kórházra gondoltuk. Jó irány lenne? Vagy lehetséges, hogy az ő bélrendszerük már egy életre tönkrement és különböző dolgok nem szívódnak többé fel a táplálékból? Így kell eztán élniük, vagy lehet, hogy mégis van még valami albérlő a szervezetükben, akit ki kéne írtnai és megszünnének a tünetek?

     

    Köszönöm a válaszokat!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_686442 (1)
    2011-01-26  07:41
  6. Torolt_felhasznalo_848226
    Torolt_felhasznalo_848226
    2011. január 27. 18:51146.

    Az orvosokat meg kell fizetni! Ez mindenkinek érdeke, csak az államnak nem. Az egészségügy nálunk rossz befektetés. Miért az? Mert óriási összegeket emésztene fel a rendbetétele, tehát megterhelné a költségvetést, másrészt nem halna meg az ember idejekorán, és nyugdíjat kellene fizetni neki.

     

    Az orvosokkal kapcsolatban azt kellene megérteni, hogy a fizetésük emelése áldozattal jár, de ezt az áldozatot előbb utóbb mindenki megfizeti. Ha nem, akkor fölfordul. Képmutatónak és álságosnak tartom egy kormány hozzáállását, mely nem küzd az emberek, a betegek megalázó és kiszolgáltatott helyzete ellen. Nyilvánvaló, hogy kényelmesebb és költségvetés kímélőbb megoldás a hálapénz "intézményének" megtűrése, mint az államkassza terhei növekedésének bevállalása.

     

    Egy orvos kapjon a jelenleginél kétszer, háromszor nagyobb fizetést, de zárják ki a kamarából, ha hálapénzt fogad el! Ez roppant egyszerűen ellenőrizhető lenne! Inkább fizetnék adó formájában többet, mint megalázó módon zsebből zsebbe. Arról nem is beszélve, hogy az élet így árucikké válik. Akinek pénze  van, megnőnek az életbenmaradási esélyei. Az odafigyelést, a törődést pénzért lehet venni! GYALÁZAT!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_686442 (1)
    2011-01-26  07:41
  7. Torolt_felhasznalo_114605
    Torolt_felhasznalo_114605
    2011. január 27. 17:50145.

    Rettenetesen sajnálom .  Kiszolgáltatott helyzetben vannak az orvosok is. Nagy a kínálat, s ilyenkor a magánélet bizony háttérbe szorul. S, ez baj, de szomorú is . Mert attól, hogy orvos vagy, vágysz rá, hogy édesanyja is legyél 1, vagy 2 gyermeknek. Akár többnek is. Régen sem volt könnyű, de mostanában ezerszer nehezebb... BizonyIsten, többször örülök, hogy elmúltam 60 éves... No, ilyenkor...

    De még Előtted az élet, az volna normális, hogy mind a munkában, mind a magánéletedben - építkezzél: lelkileg, anyagilag. Mindenképpen szakmailag is.

    El nem tudom képzelni, hová futunk így, ezen a rozzant ösvényen ...- Bojana*

    előzmény:
    lillaoh82 (144)
    2011-01-27  16:18
  8. 2011. január 27. 16:18144.

    Én is rezidens orvos vagyok. Sajnos... Nekem is egyre többször eszembe jut, hogy külföldre menjek. Nekem már van egy kislányom, akit már rezidensként szültem. Nem tudom, hogy tudnám egyedül 100ezer forintból felnevelni. Ráadásul szeretnénk még egy babát, de itt már nem úgy működik, hogy én döntöm el, mikor szülök.

    Ha a prof. úgy dönt, nem vesz fel szakorvosjelöltnek, és akkor hiába tanultam 6 évet.

    Kilátástalan a helyzet itthon.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_686442 (1)
    2011-01-26  07:41
  9. 2011. január 27. 16:05143.
    Menjen el az új lakely szerinti háziorvoshoz és jelentkezzen be a praxisba. Azonnal megvizsgálja, ellátja és továbbküldi ha kell. Nem gond ha a papírok a régi orvostól csak később érkeznek be, ő akkor is be tudja már jelenteni a saját praxisába.
    előzmény:
    oroszlanszilvi (140)
    2011-01-27  14:24
  10. Torolt_felhasznalo_871302
    Torolt_felhasznalo_871302
    2011. január 27. 15:59142.

    "Te hol elsz a Marson?"

     

    Á, még annál is messzebb! 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_552514 (14)
    2011-01-26  10:04
  11. 2011. január 27. 15:10141.
    Szerintem sem csak az egyik oldalát kell nézni a dolgonak. Az egyik nap olvastam az interneten egy cikket, melyben egy apuka beszélt arról, hogy az orvos azt mondta a lánya mandulaműtéte után, hogy nagyon kevés a hálapénz amit adott. És ezért még az apuka érezte magát rosszul. Pedig leírta, hogy magasak a hitelének törlesztőrészletei, és hogy ennek a pénznek is lett volna sokkal jobb helye...Szóval azért az orvosoknak is nagyon vastag bőr van a képükön...persze tisztelet a kivételnek. De amíg egy normál ember havi 100.000 fizetésből kényszerül megélni, addig sajnos nem tud 70-80 ezres hálapénzeket tejelni az orvosoknak. Egy orvos 6 és fél évet van az egyetemen, és ötöt...ez nem sokkal kevesebb....De én nem fogok senkitől hálapénzes boítékokat zsebre rakni....
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  12. 2011. január 27. 14:24140.

     Szia!

     

    És lehet, hogy a gyors étteremben többet dolgozik a magasabb órabérért az illető, mint ő az ügyeletben.

    Nem akartam hozzászólni, de nem egy ismerősöm mesélte, hogy úgy kellett az asztalra csapni, hogy a kórházban az ügyeletes orvos a súlyos beteget órák elteltével megvizsgálja. Amikor odament az orvosi szobába, ahol a nővérekkel nevetgéltek, beszélgettek és közölte, hogy ha azonnal nem vizsgálja meg az édesapját feljelenti őket, akkor nagy kelletlenül mozdultak meg.

    A másik tesóm 4 napja nem tudja semmilyen gyógyszerrel, hűtőfürődvel levinni a lázát. Két napja felhivta az egyik ügyeletet (nem azt ahol jelenleg tartózkodik, bár a tudakozótól azt kérte) aki közölte, hogy hiába is hivná fel a lakhely szerint illetékes ügyeletet, úgysem mennek ki, mert ez influenza és erre nem tudnak adni semmit. Miután még ma sem ment 40 fok alá a láza 4. napja, igy felhivta a kerületi ügyeletet, ahonnan nem akartak kijönni, közölték keresse fel a háziorvosát (a háziorvosa kb. egy órára van tőle, mert nem ott lakik ahol le van adva a kártyája, nemrég költözött) és közölte a nő, hogy azért nem tudja levinni a lázát, mert nem jól csinálja a hűtőfürdőt ! Felháboritó, hogy ezért kapnak ügyeleti pénzt, mikor 4 napja 40 fokos láza van, iszonyú rosszul van és meg sem akarják vizsgálni ! Ez egyébként már nem az első "jó élményem" az ügyeletekkel kapcsolatban.  

    Konkrétan az orvosokkal semmi bajom, de más szakmában is keveset keresnek, sokszor igen nagy felelőségük van, mégis mindig ők vannak sajnálva. A hálapénzről annyit, hogy a kis keresetütől is ugyanúgy elvárják! Bocs hogy ilyen hosszú lett, de nagyon felháborodtam a hozzáálláson ! (ügyeletire gondolok)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_182082 (45)
    2011-01-26  11:21
  13. 2011. január 27. 14:22139.
    Na meg kozuzemi dijak, egyebek...
    előzmény:
    m-o-n (137)
    2011-01-27  14:14
  14. Torolt_felhasznalo_114605
    Torolt_felhasznalo_114605
    2011. január 27. 14:18138.

    Egy ilyen üzenet után már biztosan tudom, hogy TE ZABÁLNI szoktál,  -   én mindenképpen étkezni!

    Különbség?

     

    Van, mint ahogyan a neveltetésünkben, a stílusunkban. 

     

    Kedves!

    Nem tetszik ahogyan írsz, nem tetszik a stílusod, sem itt, sem máshol.

    Ha írni tudsz, akkor olvasni is! Írtam, kértem, most követelem, ne írj nekem soha. Ennyi.

    Megköszöntem! - Bojana*

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_783768 (121)
    2011-01-27  01:54
  15. 2011. január 27. 14:14137.
    Szolgáltatásokat is igénybe vesztek? (fodrász, gázszerelő, cipész...)
    előzmény:
    Anda39 (133)
    2011-01-27  13:54
  16. 2011. január 27. 14:05136.
    A nővérekkel ki foglalkozik?Mi már nem is létezünk?Csak orvosok dolgoznak az egészségügyben?Ma már 8 általánossal át sem lépheted a kórház kapuját,a szakképzőiskolákban szorgalmasan képzik 4év alatt az ápolási asszisztenseket/segédápolókat/ ami nonszensz 4 év tanulással segédápoló lehet csak valaki +4 év érettségi +2 év OKJ- S ápolóképzés+2év szakositó  12 évet kell tanulnia valakinek ,hogy ápoló legyen ez több, mint az orvosi egyetem.Én még a régi renszerben tanultam szakközépiskolában ,evvel a képesitéssel már segédápolóként sem alkalmaznak a szolnoki kórházak tehát a képesitésem egy 0-át ér .PEDIG EBBEN AZ ORSZÁGBAN SÚLYOS NŐVÉRHIÁNY VAN!DE HOL,KÉRDEZEM ? VÁROM A HOZZÁSZÓLÁSOKAT !
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  17. 2011. január 27. 14:03135.

    Orulok, ha nem voltak rossz tapasztalataid, kivanom, maradjon is igy!

     

    előzmény:
    polar-polar (134)
    2011-01-27  13:57
  18. 2011. január 27. 13:57134.

    ja, szerencses vagyok, nem ismerem a rendszert mint beteg. Azt gondolom az allami ellatas mindenhol akadozik.

    En egy het mulva szulok itt, es ha nem is tokeletesen de nagyjabol meg vagyok elegedve a ellatassal.  Magyarorszaghoz kepest biztos jobb...

    előzmény:
    Caithleen (132)
    2011-01-27  13:18
  19. 2011. január 27. 13:54133.

    Hát ezt nem mondanám, legalábbis szerintem Németországra meg Ausztriára nem igaz. Ebben a két országban szoktunk néha eltölteni egy-egy hetet ismerős lakásában. Szállás így ingyen van, csak a napi élet kerül pénzbe. Tapasztaltam, hogy semmi sem drágább ott, mint nálunk, kb. ugyanannyiba kerül minden (élelmiszer, ruházat), ráadásul a minőség sokkal jobb...

     

     

    előzmény:
    Zsensina (126)
    2011-01-27  12:14
  20. 2011. január 27. 13:18132.

    Ha Angliaban elsz, akkor kicsit csodalkozom a kerdeseden...

     

    Lehet, hogy szerencses vagy, es nem kell orvoshoz, korhazba jarnod, igy nem ismered betegkent belulrol az NHS-t, de azert ujsagot biztos olvasol, hireket hallgatsz. Ma mar nem hallgatjak annyira agyon az egeszsegugyon beluli problemakat, mint mondjuk 5-10 eve. Sot, masrol se lehet hallani, nagyon nagy a fejetlenseg, kaosz, penzpazarlas, betegek kiszolgaltatottsaga, alapellatas hianyossagai, varolistak, stb.

    Nem veletlenul surgetik a reformot, illetve mar probalkoznak is kulonfele valtoztatasokkal, intezkedesekkel.

    Hogy mi lesz belole, fog-e a helyzet javulni, az a jovo titka.

    előzmény:
    polar-polar (125)
    2011-01-27  11:21
  21. 2011. január 27. 13:00131.
    De itt nem arról van szó, hogy nem a szakmájában helyezkedik el, mert mondjuk pékként többet keresne. Hanem hogy a magyar állam biztosítja a képzését, hogy majdan a magyar állampolgárokat gyógyítsa, és ő inkább a más ország polgárát gyógyítja, mert az többet fizet. Ennyi erővel szüntessük be az orvosképzést (meg a többit), aztán az így megtakarított pénzen fizessünk meg jól angol meg svéd orvosokat, hogy itt dolgozzanak. Tényleg: 20 éve kik gyógyítottak ezen országokban?
    előzmény:
    latintűz (130)
    2011-01-27  12:55
  22. 2011. január 27. 12:55130.

    Na, igen! Angliában a KEZDŐ orvosi fizetés 1,6 M forintnak felel meg.. szerinted mennyi ideig tartana azt a 6milliót (itthoni tandíj) kifizetnie egy kimenő orvosnak az ottani fizetéséből? Ha a saját költségeit is nézzük: kb. 1 évig? Szerinted ez visszatartó erő lesz? A választás: maradjak itthon, és fillérezzek még kb. 20 évig, vagy menjek ki, és húzzam össze magam még kb. 1-2 évig, de utána sokkal jobb lesz.. TE mit választanál? Nekem nem lenne visszatartó erő, az biztos. 

     

    Ezek alapján, az a tanár/bölcsész/fodrász/közgazdász/stb. is fizesse vissza a tandíját, aki utána nem a szakmájában helyezkedik el, hiszen az állam és az adófizetők pénzén kiképezték, és nem használja a végzettségét! 

    előzmény:
    m-o-n (127)
    2011-01-27  12:41
  23. 2011. január 27. 12:52129.
    m-o-n: ez lehet, hogy igy van, de a kepzes minimum 60ezer dollar pl az USA-ban, plusz konyvek es egyebek, utana rezidensnek kell lenni evekig, amiert nem, hogy fizut nem kapnak, de sokszor ok fizetnek, es latastol mikulasig vallalnak muszakot, hogy gyujtsek a kello gyakorlati oraszamot. Szoval megdolgoznak rendesen a diplomajukert. Az a szegyen, hogy nalunk nem tudnak rendesen megelni, hiszen legtobben nekik koszonhetjuk, hogy meg elunk. Ha rendes fizut kapnanak, nem lenne halapenzhez kotott az ellatas sem. Tobbet kellene torodni az egeszseguggyel, mert szerintem borzalmas dolog, hogy pl az edesapamnak kijott a serve november vegen es aprilisra (!!!!) kapott muteti idopontot!!! Addig fajlalgatja, ha kijon nyomogatja vissza, es imadkozik, hogy ne zarodjon ki. Akkor azonnal mutenek, de igy nem. Hat szep, mondhatom. 
    előzmény:
    m-o-n (127)
    2011-01-27  12:41
  24. 2011. január 27. 12:47128.
    Nem, az árak nem azok! Sőt, bár ez kiemelt példa: a benzin Ausztriában IS olcsóbb, mint nálunk. Amit én látok néha, pl. Ausztria, Olaszország, az élelmiszerek kb. olyan áron vannak, mint itthon, a ruhák, cipők is, de biztos, h nem ötszörösek. Az ötszörös bérből pedig a másfélszeres ár is bőven kitelik. 
    előzmény:
    Zsensina (126)
    2011-01-27  12:14
  25. 2011. január 27. 12:41127.

    A rádióban azt hallottam, hogy 8-szoros bért kapnak külföldön az orvosok. Abból már igazán ki tudnák fizetni a képzési költségüket, nem tudom mit sírnak. Én sírok majd a magyar átlagbéremmel, aki az adómban az ő képzését is fizettem, hogy majd éves várólistán jutok hozzá egy vérnyomásméréshez.

    Azt tudja valaki, hogy az angol vagy svéd orvosok hova lettek? Vagy ott soha nem is voltak?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_686442 (1)
    2011-01-26  07:41

Címlap

top