Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Waldorf tapasztalatok?

patkanyfog
Létrehozva: 2010. december 27. 10:01

Kedves Fórumozók!

 

Van itt olyan valaki, akinek a gyermeke Waldorf iskolába, óvodába járt/jár és esetleg már tini, vagy akár fiatal felnött? Arra lennék kíváncsi, hogy a módszernek köszönhetöen milyenné vált/válik a gyerek. Mennyire válik be, milyen egy ilyen suli, vagy óvoda a szülö és a gyermek szemszögéböl?

 

Eddig már sokat olvastam a Waldorf módszerröl didaktikai/elméleti szempontból, egyes elemeit használom is tanárként, de nincsenek hosszú távú tapasztalataim és bár kisfiam még csak 4 hónapos, lassan el kell döntsem melyik oviba járatom majd itt. (Többszörös túljelentkezés mindenütt....ezért már idejekorán be kell jelenteni.)

 Válaszaitokat elöre is köszönöm.

  1. rah
    rah
    2010. december 29. 23:12126.
    Beszélt _egyel_, majd levonta a következtetést, hogy hozzátok, s   általában az élethez,  _minden_ waldorfos alkalmatlan, s innentől te   is osztod ezt a véleményt... Attól,  hogy gyógypedagógus vagy, még nem     feltétlenül ismered a dolgot, s főleg azt a több ezer gyereket belülről. Én sem akarok veszekedni, s nem is feltétlenül ismertelek meg szűklátókörűnek, ezért nem is tudom hovatenni, amit írtál.
    előzmény:
    Werbunga (92)
    2010-12-29  17:15
  2. Torolt_felhasznalo_749467
    Torolt_felhasznalo_749467
    2010. december 29. 22:28125.

    Beszelnel az antropozofiarol ? Ha jol tudom , erre a filozofiara alapul ez az iskola

     

    Nekem leesett az allam , amikor azt a magyarazatot olvastam /2003-as dokument/ , hogy a waldorfi befolyas alatt allo kisgyerek nem tudja elsajatitani egy ev alatt az abc betuit , mert het eves kora elott , a tejfogai kieseseig  a lelke meg nem talalta meg a helyet a testeben.... hogy 7 es 14 ev kozott  csak legendakkal , tundermesekkel , mitoszokkal vannak tomve tortenelemtanulas gyanant ...
    Fejukbe verik , hogy ma a Foldon elunk , de az emberiseg jovoje Jupiter , Venus es Vulcan ????  

    Leesett az allam , amikor azt olvastam , hogy a reinkarnacio tananyagkent szerepel  ! - harmadik-negyedik eletukre keszitik elo a gyerekeket ... hogy nincs tankonyv , mert igy a szuloknek goze sincs arrol , mit is vernek a gyerekek fejebe... 

     

    Meselj egy kicsit errol a filozofiarol

     

     

    előzmény:
    Caithleen (120)
    2010-12-29  21:26
  3. 2010. december 29. 22:14124.

    akkor szociopata

     

    a kerdes marad

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
    2010-12-29  21:23
  4. 2010. december 29. 22:02123.

    Nekem atjon, de a tobbi hozzaszolasbol arra kovetkeztetek, hogy nekik aligha...

     

    előzmény:
    Caithleen (122)
    2010-12-29  21:43
  5. 2010. december 29. 21:43122.

    Valoszinuleg igazad van:-)

     

    De en mar ilyen hulye vagyok, hogy szeretem elmondani, amit tudok a temarol. One of my weaknesses;-))

     

    De probalom indulatmentesen, tenyszeruen. Remelem, ez legalabb atjon:-))

     

     

    előzmény:
    Jeles (121)
    2010-12-29  21:30
  6. 2010. december 29. 21:30121.

    Kedves Caithleen, szerintem hagyd a foldon a kesztyut, egyetlen hozzaszolasodbol felallitottak a fiadnak egy komoly psziches rendellenesseg diagnozisat, hatalmas szakertok, ugysem erhetsz "fel" erre a szintre...

     

    előzmény:
    Caithleen (118)
    2010-12-29  21:07
  7. 2010. december 29. 21:26120.

    Emma, nekem nem olyan furcsa, ugyanis egyreszt van a normal es W iskolak aranya (keves a W suli az ossz iskolaletszamot tekintve), masreszt van a tanarsagnak, tantargyaknak egy igen nagy valtozatossaga. Rengeteg dolgot lehet tanarkent tanitani, amit pl. nem oktatnak W. iskolaban, es mas szinten is pl. kozepiskolaban, szakiskolaban, foiskolan, egyetemen.

    Igy ertelmezd a szamadatokat.

    Nagyon sok szakiskolai tanar kerul ki pl. az osztrak Waldorfosok kozul, akik mas intezmenyekben adjak tovabb (szakkozepekben, kezmuves/kepzomuveszeti sulikban) a tudasukat. Baratnom a becsi Steiner foiskolan vegzett, Ausztriaba jar vissza tovabbkepzesekre is, tole tudom ezeket a peldakat.

     

    Emelett miert ne tanithatnanak teljesen normal iskolakban is? Nem egy kaszt ez, amely tokeletesen zart vagy erinthetetlen...

     

    előzmény:
    emma33 (119)
    2010-12-29  21:13
  8. 2010. december 29. 21:13119.

    "atlagon felul" lett tanar es tanarno, de csak 2,4%-uk lett waldorf tanar - akkor hagyomanyos iskolakban tanitanak?

     

    na mindegy

     

    Semiramis, kicsit reszletezned ezt a pszichopata stb. velemenyedet - mit csinalnak? tenyleg erdekel, mitol lesznek pszichopatak? 

    előzmény:
    Caithleen (114)
    2010-12-29  20:12
  9. 2010. december 29. 21:07118.

    Szokas szerint nem olvastad el rendesen;-)

     

    Ez egy tanulmany nagyon kivonatos resze, ezert emlitettem, hogy megvan nemetul az egesz. Te tuti nemetul is tudsz, barmikor elolvashatod, ha van turelmed, a 400 oldalt. Nincs benne reklam, annak meglehotesen rossz lenne, tekintve a konkret es oszinte kritikakat...

     

    Vagdalkozas helyett neha erdemes elmelyulni:-))

     

    Szempilla, nem is erdemes amugy tanulmanyt felhozni, egyetertek, mert ha anelkul (csak sajat tapasztalatra epitve) beszelgetunk, akkot altalaban "tudomanyos meg statisztikus" tenyeket kovetelnek a joakarok, ha netan ilyesmit talalnak nekik, akkor meg "csalast" ordibalnak... (Amugy korabban linkeltem be erettsegirol szolo Mo-i felmerest, talan elkerulte a figyelmedet. Otthon, ugye, nem tekint vissza 80 evre a W, tehat a meglevo adatok meg elegge korlatozottak.)

     

    Igazabol tenyleg a topikinditonak szantam, mert konkretan nemetorszagi felmeresekrol szol, amelyet kulsos kutato (dusseldorfi egyetem) bevonasaval keszitettek, pont az objektivitas miatt. (De lehet, hogy lefizettek .)

     

    előzmény:
    semiramis (115)
    2010-12-29  20:19
  10. Torolt_felhasznalo_117030
    Torolt_felhasznalo_117030
    2010. december 29. 20:30117.
    Viszont azt is hozzá kell tenni, hogy kis országunk nagy tanulmányai bármit kihozhatnak bármiből ...
    előzmény:
    semiramis (115)
    2010-12-29  20:19
  11. Torolt_felhasznalo_117030
    Torolt_felhasznalo_117030
    2010. december 29. 20:27116.
    Én megköszönöm ezt az információt neked! Mindezt jó lenne olvasni egy magyarországi felmérésről is!
    előzmény:
    Caithleen (114)
    2010-12-29  20:12
  12. 2010. december 29. 20:19115.
    ez a szokasos reklamszöveg. nem ad realis kepet semmiröl.
    előzmény:
    Caithleen (114)
    2010-12-29  20:12
  13. 2010. december 29. 20:12114.

    Patkanyfog, ezt talaltam, pont Nemetorszagra vonatkozik, neked hasznos lehet, ha meg maradtok par evig:-) Megvan az eredetije is a tanulmanynak a neten nemetul.

    Hasznos es talan kicsit hitelesebb/objektivebb, mint a sok itteni ertekes hozzaszolas;-)) Van benne pozitivum is, kritika is, eleg atfogonak tunik. Mindenesetre erdekes.

     

    11. Van-e valami visszajelzés arról, hogy mi lesz később a Waldorf-iskolába járt diákokkal, hogyan válnak be a nagybetűs életben?

    - Sajnos magyarországi statiszkikák még nem készültek, hiszen még csak most kerültek ki az első egyetemet végzett tanulók a felnőtt világba. Két társadalom kutató, Dirk Randoll ( Hochschule in freier Trägerschaft, Alfter) kollégájával Heiner Barz-cal (Düsseldorfi egyetem) ebben a témakörben az elmúlt ötven évről mérleget vont. A két professzor három korosztály több, mint ezer végzős diákját kérdezte meg írásban, két tucattal hoszú interjút készített és hat csoporttal megbeszéléseket folytatott. Az eredményeket egy csaknem 400 oldalas átfogó tanulmányban tették közzé.
    Randoll és Barz megállapították, hogy az egykori Waldorf-tanulók közül átlagon felül sok lett a tanár és tanárnő, de mérnök , orvos és gyógyszerész is. A tévhitekkel, vagy elképzelésekkel ellentétben művész csak 5%-uk lett, ami mindazonáltal ötször olyan sok, mint a lakosság átlagában, de itt is csak minden századik tanulóból válik gyakorló művész. a társadalmi foglalkozásokban a Waldorf-végzősök száma körülbelül a középmezőnyben helyezkedik el. Mindazonáltal érdekes, hogy csak 2.4 százalékuk szentelte magát felnőttként valamiféle Waldorf-pedagógiához köthető foglalkozásnak (euritmista, Waldorf-tanár).
    A volt diákokat megkérdezve az iskolájukban folyó tanítás megítéléséről, a megkérdezettek egészen különbözőképpen válaszoltak. A többség pozitívan értékelte, hogy az iskola KREATIVITÁSSAL, ÖNTUDATOSSÁGGAL, TÁRSADALMI KOMPETENCIÁVAL és a KONFLIKTUSOK KEZELÉSÉNEK KÉPESSÉGÉVEL bocsátotta őket útnak. Másfelől sokan megemlítették, hogy mindenek előtt főleg a természettudományokban többet tanultak volna ha magasabbak lettek volna a követelmények. Az a kérdés, hogy a tanulót osztályzat nélkül is eredményesen értékelik-e, a tanulmány állítása szerint, átgondolandó a felső tagozaton ( pótlásszükséglet megemlítve).
    Dícsérték viszont a különböző vallási irányzatokkal és a spiritualitással szemben tanúsított nyitottságot.
    Az iskolát elhagyók többségében nagyon keménynek érzik a váltást a Waldorf-világból egy másikba, de végül aztán a legtöbben mindenesetre nagyon jól eligazodnak és megtalálják a helyüket a világban.
    MINDEN MÁSODIK MEGKÉRDEZETT GYERMEKEIT WALDORF-ISKOLÁBA JÁRATTA.
    A felmérés szerint a Waldorf-tanulók átlagon felüli műveltségű családokból érkeznek. Az iskolaválasztásnál a szülők többnyire pedagógiai okokat említenek, illetve az állami iskolai oktatással szembeni elégedetlenségüket nevezik meg.

    forrás: H.Barz, D.Randoll: Absolventen von Waldorfschulen. VS Verlag, Wiesbaden, 2007


    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  14. Torolt_felhasznalo_117030
    Torolt_felhasznalo_117030
    2010. december 29. 19:56113.
    Igen magunkra maradtunk ... a véleményünkkel!
    előzmény:
    semiramis (112)
    2010-12-29  19:51
  15. 2010. december 29. 19:51112.
    amen. 
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_117030 (111)
    2010-12-29  19:49
  16. Torolt_felhasznalo_117030
    Torolt_felhasznalo_117030
    2010. december 29. 19:49111.

    Van bizony, és Waldorfos iskola is!

    De hát szépen megférünk ám mi ezzel is, csak ne legyen közünk hozzá!

    Kudarcaikat megértjük, majdani sikereiket dícsérjük!

    előzmény:
    semiramis (110)
    2010-12-29  19:42
  17. 2010. december 29. 19:42110.

    igenigen. mondjuk nekem nem hianyzik.

     

    nem szeretem angliat, a politikajukat, a jogrendszerüket, az eü-rendszerüket, az oktatast, az emberek karakteret... (ami nem baj. van eleg orszag a vilagon ;-) 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_117030 (108)
    2010-12-29  19:29
  18. Torolt_felhasznalo_377056
    Torolt_felhasznalo_377056
    2010. december 29. 19:34109.

    Az én fiam járt Wladorfba, de semmit nem tanultak. Szép, hogy mindig kézműveskednek, de ebből azért nem lesz gimis felvételije! Most azon gondolkozok nagyon, hogy homeschoolingolom őket. Mert se az állami, se a Wladorf nem jó, sőt, pocsék. Bocsánat a kifejezésért. 

    Van már jópár család, akik otthon oktatják a gyerkőcöket, szerintem ez nekem is menni fog.  

    előzmény:
    patkanyfog (1)
    2010-12-27  10:01
  19. Torolt_felhasznalo_117030
    Torolt_felhasznalo_117030
    2010. december 29. 19:29108.
    De láthatod, az Angol hiányzik!!!!
    előzmény:
    semiramis (107)
    2010-12-29  19:25
  20. 2010. december 29. 19:25107.
    meg csak nem is kizarolag Mo.  en spec. nemet-svajci-francia w-ket ismerek - es tölük viszket ennyire a tenyerem.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_117030 (105)
    2010-12-29  19:09
  21. Torolt_felhasznalo_117030
    Torolt_felhasznalo_117030
    2010. december 29. 19:14106.
    Köszönöm! Akkor talán nem más iskolában jártam!
    előzmény:
    semiramis (104)
    2010-12-29  19:01
  22. Torolt_felhasznalo_117030
    Torolt_felhasznalo_117030
    2010. december 29. 19:09105.

    Példálózhatunk ám Németország, Anglia meg mit tudom én még hol űzik olyan magas szinten ezt a fajta oktatást W szinten, de itt most Magyarország viszonylatátában írjuk a tapasztalatokat!!!!

    előzmény:
    emma33 (102)
    2010-12-29  18:51
  23. 2010. december 29. 19:01104.

    ovi igen, iskola NEM. belülröl, oktatokent lattam (több helyen): tömeges szociopata-neveles. nulla tudasszinttel (1% kivetel).

    ha egeszseges, ep pszichikumu, normal tudasu gyereket szeretnel, keress egy erös es hagyomanyokkal rendelkezö sulit (pl. kodaly).

     

    egyebirant NAGYON korai ezen gondolkodni. 

    előzmény:
    patkanyfog (1)
    2010-12-27  10:01
  24. Torolt_felhasznalo_117030
    Torolt_felhasznalo_117030
    2010. december 29. 18:59103.

    Az anyagiassághoz még valamit, mert ez cseszi a legjobban a csőrömet!

    Minimálbér mellett próbáld meg ebben az iskolában kifizetni havonta a tandíjat, (amit akár pár hónap után megszavazva emelhetnek is!), az étkeztetést (mert ugye csak a "bio" mindenből!), és a "nagy tanuláshoz" azt a sok-sok "jónak" tartott taneszközt!

    És ahol, még emelett nem egy, hanem kettő v. három gyermeket nevel a szülőpáros??? Hát ... gratulálok! Vagy a másik kettőnek más sulit választanak, mert nekik valamiért nem megfelelő a W-s? Ez is lehet! De valljuk be, ezen az anyagi szinten nem túl nagy luxus egy ilyen iskolát "kipróbálni"?

    Voltam, jártam W-s iskolában, mert amit először hallottam róla nem hittem el! Sőt, még "szülői értekezleten" is, annak ellenére, hogy nem az én gyermekem járt ide - hál' Isten!

    Igaz az is, hogy semmire nincs garancia ebben az életben, de majd ha a közoktatás másról sem regél, és az iskolák közötti rangsorban országos szinten az első 12-ben EGY W-s iskola szerepel, hát ... elgondolkodom! De csakis elgondolkodom!

    Akkor szerelmesegy bele egy iskolában, amikor sikeresen végez benne a gyermeked, és kedvére választhat a hogyan továbbhoz!

    Remélem a most kiselsős W-seknek már mindez megadatik!

    előzmény:
    rah (91)
    2010-12-29  17:05
  25. 2010. december 29. 18:51102.

    :-))

     

    En nem mondtam a szulokre azt, hogy flugosak, csak leirtam, itt mi az ELOITELET.

    Topikindito helyeben nem foglalkoznek azzal, mi az eloitelet.

     

    Egyebkent ez a "nem valik be a valo eletben" eleg furcsa eloitelet, mert

    egyreszt nem bentlakasos iskolakrol van szo, ahonnan evente 3 hetre engedik oket haza -  a valo vilagban elnek, es ugyanugy reszesei, tanulnak abbol is, mint barki mas.

     

    Masreszt nem ertem, miert az keszitene fel a valo eletre, hogy bemagoltatnak egy csomo adathalmazt, szabalyt, aztan jegyre visszamondatjak. Ez sem az ertelmi, sem az erzelmi intellgenciat nem fejleszti. Meg az, hogy a szulok arra tanitjak a gyerekeiket, hogy egyes tanarok igazsagtalan onkenyeskedeseit turjek el, nehogy bajuk legyen belole, ha szolnak?

     

    Kulonben nagyon sok gyereknek tokmindegy, milyen iskolaba jar. Ha  nagyon tehetseges, akkor egy zsak krumplival es a bibliaval megtanitja magat a tanyan. Ha pedig nem tehetseges akademiai szempontbol, akkor nem lesz kiemelkedo a legjobb iskolatol sem. Ezert nem csodalkozom pl azon, hogy a Waldorfosok kozott sokan tanulnak tovabb: Angliaban altalaban a modos ertelmisegiek kuldik a gyerekeiket oda, igy josolhato, hogy a gyerekeik valogatottan tehetsegesek lesznek.  

    előzmény:
    rah (90)
    2010-12-29  17:01

Címlap

top