Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Nem érdemel Nobel-díjat a „gyerekcsináló”

N?k Lapja Café
N?k Lapja Café
Létrehozva: 2010. október 8. 13:39
A Pápai Életvédő Akadémia szerint aggályos, hogy a mesterséges megtermékenyítés atyjáé lett az idei orvosi Nobel-díj. A hír kommentálására Peller Mariannt kértük.


Tovább a cikkre...
  1. 2010. október 8. 19:5951.

    Ezt  a pársort mintha én magam írtam volna. Úgyanúgy érzek, ugyan ezt gondolom.

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_416332 (32)
    2010-10-08  16:25
  2. 2010. október 8. 19:5450.
    Köszönöm.
    előzmény:
    margaret3711 (37)
    2010-10-08  17:01
  3. 2010. október 8. 19:0049.

    Az elmult 30 evben tobb mint 4 millio kisbaba szuletett a tudomany adta lehetosegek es a kutatok-klinikusok munkaja kovetekzteben.

     

      Ennel meg sokkal tobb embert erintett, szuloket-nagyszuloket-szinte megszamlalhatatlan azoknak sora akiknek az elete megvaltozott a lombik-jovevenyek kapcsan.

     

    Ha ezt valaki "babacsinalasnak" minositi, pusztan azert , hogy a forumozok szeme megakadjon a topik cimen,  (nlc!!) mar az is meglepo.

     

    Hogy a vallasi  fennhatosagok mifele etikai problemakat talalnak az ugyben, az az o gondjuk.

     

    Az is biztos, a mai agyonregulazott, "politikailag korrekt" erkolcs-csosz vilagban a modszer sosem juthatott volna el a felhasznalasig.

    Szerencsere a hatvanas-hetvenes evekben tobb volt a reformalo lendulet es elszantsag.

     

    Kulonos adalek; tobb szaz lombik baba es teremszetesen uton szultett utod alapos felmerese , osszehasonlitasa azt az eredmenyt hozta, hogy a mesterseges megtermekenyitesbol szuleto gyerekek magasabb intelligencia szinttel rendelekeznek.

     

    A szakertok ebbol nem azt a kovetekztetest vontak le, hogy valamifele genetikailag kodolt  szellemi folennyel rendelkeznek, ennek semmi oka , magyarazata nincs, nem lehet- hanem abbol fakad, hogy a "lombik-szulok-csaladok-rokonsag" esetleg tobb figyelmet szentel a csodaval hataros modon megszuletett babaknak.

    Azaz odafigyelo, szereto, osszetarto kornyezetben nonek fel- es ezert.

     

    ( a felmerest egyebkent azert vegeztek sok even at, mert meg akartak bizonyosdni arrol, hogy az in vitro-babak nem rendelkeznek csokkent szellemi kepessegekkel, egyeb hibakkal.

     

    A kapott eredmeny, ami ennek ellenkezoje, mindekinek meglepetes volt)

     

     

    Most mar csak a kerdes miert erdekes  az, hogy Peller Mariann mikent es hogyan gondolkodik a "babazasrol"..

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_686442 (1)
    2010-10-08  13:39
  4. 2010. október 8. 18:5948.

    Jézusom.

     

    "a három felnőtt akár 18 évet is kaphat" - Ezeket ki kellene végezni, nem pedig "akár" 18 évre ítélni. 

    előzmény:
    czege (38)
    2010-10-08  17:41
  5. 2010. október 8. 18:5347.
    Mély egyetértésem.
    előzmény:
    saschamora (45)
    2010-10-08  18:44
  6. 2010. október 8. 18:5046.
    Pontosan.
    előzmény:
    semiramis (39)
    2010-10-08  17:57
  7. 2010. október 8. 18:4445.

    huuu, ez egy nagyon jo, de nagyon forro tema. a "forrosaga" egy alapveto tevedesen alapul, jobban mondva a Vatikan zrt. kereskedelmi ceg -finoman mondva- csusztatasan.

     

    elso lepesben tisztazando, hogy az Istenhit, es a Vatikan zrt. ket kulonbozo dolog, meg meg akkor is, ha a Vatikan zrt. szeretne az Istehit=romai kat. egyhaz cimen "eladni". (legnagyobb megdobbenesemre,- ez soksor sikerul is)

     

    masodik lepesben tudomasul kene venni, hogy a Vatikan zrt. nincs abban az erkolcsi helyzetben, vagy erkolcsi magassagon, hogy "szentenciazzon", meghatarozza hogy mi a "jo", es kovetendo.

    egy altalanos muveltseggel rendelkezo ember nagyon is tisztaban van tortenelmi tenyekkel, miszerint a Vatikan zrt. sok-sok evszazadon keresztul emberek millioit gyilkolta meg, hogy abszolut uralmat megorizze, meggatolja az ismeretek megszerzeset, a felvilagosodast, es mindent- es barmit, ami veszelyeztette az uralmi poziciojat.  a mostani "ajtatos mano" kulsoseg,- ami csupan annak a "termeke", hogy manapsag nem lehet tuzhalalra, autodafera, kinzasra itelni az engedetlen jonepet-  felhaborito arroganciat takar.a vereskezu gyilkosok gyulekezete veszi a batorsagot, hogy erkolcsolcsozzon', es raadasul egy olyan temaban, ami boldogsagot hozhat egy par eleteben.persze, ha jobban belegondolok, mennyivel jobb lenne a Vatikan zrt.-nek, ha egy fiatal par a remenytelensegben naluk keresne vigaszt (minden egyes lelki beteg-, es nyomorult noveli a befolyasukat, ez aztan a jo marketing fogas). meg mielott valaki felreertene, nincs bajom az Isten-hittel, Jezussal. a Vatikannal van, mert hazugsagaik, a kepmutatasaik tulmentek a toleralhato szinten. belolem az abszolut undort valtja ki, nem tagadom. szerencsenkre, a tudomany gyorsan fejlodik, es hala Istennek (hehe) megallithatatlan.ha a Vatikan zrt.-re hagyatkoznank, meg mindig a sotet kozepkorban leledzenenk, az iras-olvasas ismerete nelkul, kiteve magunkat "ezeknek" a gyilkosoknak kenyere- kedvere, nem leven mas valasztasunk. szoval, a Vatikan zrt. kussoljon, es nagyon melyen. dolgozzon, apolja a hivok lelket, elvegre ez a dolga....
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_686442 (1)
    2010-10-08  13:39
  8. 2010. október 8. 18:2444.

    Engem inkább az döbbentett meg, hogy egyáltalán felmerül bárkiben, bármely szervezetben, hogy nem érdemli meg.

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_686442 (1)
    2010-10-08  13:39
  9. 2010. október 8. 18:2043.

    igy igaz.

     

    ha a lombik-kutatasok etikai kiteteleit betartjak, aldasos a dolog.

    ha az embriok kutatashoz valo felhasznalasat etikusan vegzik (csak EGY petesejt, pont olyan, mint barmely mas sejtje a szervezetnek), rövid idön belül milliokat lehet gyogyitani. 

    előzmény:
    liat (41)
    2010-10-08  18:13
  10. 2010. október 8. 18:1842.
    Szerintem össze lehet egyeztetni a tudományt és a hitet, rengeteg nagy tudós, orvos egyben hívő is. Minél többet tudsz, annál inkább rájössz, hogy gyakorlatilag semmit sem tudsz a világról és ráébredsz, hogy kell hogy legyen egy magasabb rendű erő is. Engem pl. lenyűgöz az evolúció maga, amit az egyház is elfogadott és tökéletesen elfogadható számomra is: az élet Istentől származik és aztán ment tovább minden (talán ő általa teremtett törvények szerint...) az evolúció tanai szerint. Persze vannak nehéz és sarkalatos pontok, amikor a kettő összeegyeztetése nem könnyű, pl. az abortusz kérdése. Én pl. nem csinálnék abortuszt, de nem biztos, hogy nem is csináltatnék ha pl. halmozottan fogyatékos gyerekem születne és lenne lehetőségem megakadályozni
    idézet:
    Phoboszka (29)
    2010-10-08 15:49:22

    Teljes mértékben egyetértek a tudomány és a hit összeegyeztethetőségéről írtakkal.

     

     

    előzmény:
    Phoboszka (29)
    2010-10-08  15:49
  11. 2010. október 8. 18:1341.

    az mar mas, etikai kerdes, mire hasznaljak fel a tudomanyos felfedezeseket.

     

    ahogy emlitetted, pl. az atom. micsoda nagyszeru dolog...es micsoda rettenetes is.

     

    vagy az aram. de van villamosszek is.

     vagy a gaz, de volt gazkamra is.

     stb.

     

     

    ez a lombik es egyeb gyerekcsinalas is nagyszeru. de mindjart rettenetesse valik, ha majd ha arja ember sorozatgyartasra fogjak hasznalni.

     

    ez mar masokon mulik.

     

     

     

    előzmény:
    semiramis (40)
    2010-10-08  18:01
  12. 2010. október 8. 18:0140.

    fejen talaltad a szöget: a dij odaitelesenel a tudomanyos szempontok döntöek. az atommag-hasadas felfedezöi is megkaptak, holott az atombomba nem egy kedves jatekszer.

     

    raadasul: a kifogasolt dolognak pro-kontra etikai oldala van, nemcsak kontra... 

    előzmény:
    liat (33)
    2010-10-08  16:33
  13. 2010. október 8. 17:5739.
    A dij odaitelesere hivatott bizottsag szerint meg igen. Övek a dij, ök adjak, tökmindegy, mit gondol erröl a mucsajröcsögei tsz dalardaja...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_686442 (1)
    2010-10-08  13:39
  14. 2010. október 8. 17:4138.

    és nekik is adott...

     

    Istennek ehhez semmi, de semmi köze - személy szerint nem hiszek a létezésében sem -, tény, hogy a mai életmód nem kedvez a fertilitásnak. Egyre több, akár egészségesn élő párnak kell szembenéznie a meddőséggel, a rengeteg kemikália miatt, amit megeszünk, a rengeteg szennyeződés miatt, amit beszívunk, a rengeteg stressz miatt, amit nap, mint nap el kell viselnünk. Aki ezen segíteni tud, ezeket a párokat boldoggá tudja tenni, az igenis megérdemli a Nobel díjat.

     

     

    előzmény:
    eda-1952 (31)
    2010-10-08  16:19
  15. 2010. október 8. 17:0137.
    Gratulalok!!!
    előzmény:
    TOMASSZA (7)
    2010-10-08  13:56
  16. 2010. október 8. 16:5036.

    Ott a pont

    előzmény:
    Gazocska (34)
    2010-10-08  16:34
  17. 2010. október 8. 16:4835.

    Üdv!

     

    Azt hiszem, eddig itt többségben vannak azok, akik szerint ez a tudós igenis megérdemelte a Nobel díjat.

    Én is ehhez csatlakozom.

     

    Életvédő? Akadémia - azok a bizonyos fagyasztott "életek" eleve nem is voltak a "nagy tervben", beleértve azok se, akik végül megszületnek. Összességében így több élet jön létre, mint az eljárás nélkül, nem is beszélve azokról az (anyai, apai) életekről, amelyek így boldogok lehetnek a tönkremenés helyett. Mert a meddőség eléggé tönkrevághatja egy nő életét, én csak tudom.

    És bizony, valljuk be, legelőször is a saját génjeinket szeretnénk átadni. Ezt kár tagadni. Azután, ha az nem lehetséges, (mint nekem) akkor legalább donor segítségével átélni az anyaságot  a kihordással együtt. Ha az sem lehetséges, akkor tényleg jöhet az örökbefogadás. De persze mindent úgy túlbonyolítanak.

     

    Az a kedves atya, aki az örökbefogadásról ír, vajon töltött legalább pár órát olyan nő közelében, aki éppen megpróbálja feldolgozni a meddőséget? Gondolom, nem. De mondjuk ért a lélekápoláshoz, és meg tud győzni. Bevállal minden kétségbeesett asszonyt? Segít az örökbefogadást egyszerűsíteni? Segít meddőn párt találni?

     

    Végül: Lassan lesznek nagykorúak azok között, akik így születtek. Ők vajon mit mondanának, megérdemelte a Nobel djat?

     

    Poén lenne, ha mindjárt írna valaki, aki így született.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_686442 (1)
    2010-10-08  13:39
  18. 2010. október 8. 16:3434.

    Egyetértek vele. Nagyon sokaknak adták meg igy az esélyt, hogy megtudják milyen csoda maga a terhesség és a szülés.

     

    Azt meg már csak halkan jegyzem meg, hogy amig folyton azt nyomatják felsőbb szintekről, hogy fogy a lakosság és egyre kevesebb gyerek születik, addig minden lehetőséget meg kell ragadni hogy aki akar szülhessen, ezzel gyarapitva a népességet.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_686442 (1)
    2010-10-08  13:39
  19. 2010. október 8. 16:3333.

    teljesen jogos, amit mondasz. arrol mar nem is beszelve, hogy nem csak egy vallas van a vilagban...

     

    sot...nem csak vallasos emberek vannak.

    aki pl. nem hisz, ott mire lehet fogni? akkor meg azert nem lesz gyereke?

     

     

     megerdemli szerintem a Nobel-dijat. nagy attores a tudomanyban.

     

    előzmény:
    eda-1952 (31)
    2010-10-08  16:19
  20. Torolt_felhasznalo_416332
    Torolt_felhasznalo_416332
    2010. október 8. 16:2532.

    A lombikbébi program maga a csoda, és valahányszor a gyermekemre nézek, tudom, hogy mindennek pontosan úgy kellett történnie, ahogyan történt. Nem bánom, hogy orvosi segítséget kellett igénybe vennünk, és boldog vagyok, hogy ő lett a mi kisfiúnk, és pont olyan lett, amilyen. Örök hálával tartozom orvosaimnak, és mindenkinek, aki hozzásegített a kisfiamhoz, és ahhoz, hogy én is anya lehettem. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_390011 (0)
     
  21. 2010. október 8. 16:1931.
    a Jóistent szerintem ne keverd bele, mert lehet úgyis nézni, hogy nem véletlen, hogy a Jóisten nem adott természetes úton gyermekáldást azoknak a pároknak....
    idézet:
    NemTudodKi (26)
    2010-10-08 15:31:10
    Tényleg nem kell belekeverni: mert ha azt nézzük, amit te mondasz, akkor az sem véletlen, hogy olyan pároknak meg ad gyermekáldást, akik nem akarják, sőt megölik születés után....?
    előzmény:
    NemTudodKi (26)
    2010-10-08  15:31
  22. 2010. október 8. 16:0330.

    Persze, sok szempontból nem zárja ki egymást a kettő, inkább olyasmire gondoltam, hogy egy-egy ember személyes meggyőződése összeegyeztethetetlen bárki máséval. (Például aki abban hisz, hogy okkal nem lehet gyereke és ezt az okot nem is kívánja felülvizsgálni, mert megnyugszik a tudattól, hogy Isten nem akarja és kész, azt semmiféle tudományos magyarázat nem fogja meggyőzni a lehetséges megoldások létjogosultságáról.Ez persze fordítva is igaz, valaki, akinek nincs hite, az imádság gyógyító erejét nem fogja elfogadni, mint lehetséges plusz.)

     

    Az általad említett dilemma talán a legsúlyosabb, amivel ember szembenézhet......nagyon nehéz kérdés, és szerintem senki nem tud egyértelmű választ adni magának ilyen helyzetben.

    előzmény:
    Phoboszka (29)
    2010-10-08  15:49
  23. 2010. október 8. 15:4929.
    Szerintem össze lehet egyeztetni a tudományt és a hitet, rengeteg nagy tudós, orvos egyben hívő is. Minél többet tudsz, annál inkább rájössz, hogy gyakorlatilag semmit sem tudsz a világról és ráébredsz, hogy kell hogy legyen egy magasabb rendű erő is. Engem pl. lenyűgöz az evolúció maga, amit az egyház is elfogadott és tökéletesen elfogadható számomra is: az élet Istentől származik és aztán ment tovább minden (talán ő általa teremtett törvények szerint...) az evolúció tanai szerint. Persze vannak nehéz és sarkalatos pontok, amikor a kettő összeegyeztetése nem könnyű, pl. az abortusz kérdése. Én pl. nem csinálnék abortuszt, de nem biztos, hogy nem is csináltatnék ha pl. halmozottan fogyatékos gyerekem születne és lenne lehetőségem megakadályozni
    előzmény:
    rahan (28)
    2010-10-08  15:38
  24. 2010. október 8. 15:3828.

    Én tiszteletben tartom a véleményedet, de ha szétnézek a környező világban és összehasonlítom a mesterséges úton fogant gyermekek családját (akár "csak" gyógyszeres rásegítéssel) néhány olyan családdal, akiknek minden gond nélkül összejött 3-4 gyerek, néha nem értem a Jóistent.......

    És továbbra is az a véleményem, hogy a tudomány vívmányaival élni kell, ha egyszer van rá lehetőség.Egy "sima" allergia is lehet a Jóisten akarata, vagy útmutatása, mégis jobbnak találom, ha valaki gyógyíttatja-kezelteti magát, mint ha megfulladna pl. 

    De tudom, hogy a hitnek semmi köze az észérvekhez, sőt, sok esetben egymást zárják ki.

    előzmény:
    NemTudodKi (26)
    2010-10-08  15:31
  25. 2010. október 8. 15:3727.
    Úgy is lehet, de szerintem értelmetlen. A meddőség oka vagy veleszületett rendellenesség, vagy szerzett betegség, melyeknek jelentős része visszavezethető a civilizációs ártalmakra. Vagyis az ember csinálta magának a kakit - nem az egyén, persze, hanem az emberiség.
    előzmény:
    NemTudodKi (26)
    2010-10-08  15:31

Címlap

top