Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Szülnél otthon kisbabát?

KerteszGabor
Létrehozva: 2010. október 8. 11:14
Kedves fórumozók!  Szeretnénk írni  a Nők Lapjában a legújabb, balul elsült  otthonszülés hátteréről, majd  az alternatív módszer törvényi szabályozásának szükségességéről. Kíváncsiak vagyunk a véleményetekre: Ti szívesen világra hoznátok-e otthon a kisbabátokat? És ha nem, miért? köszönjük előre is a kommentjeiteket, Koronczay Lilla
  1. 2011. február 26. 01:10251.

    Határozott NEM a válaszom. A nyugalom és harmónia véleményem szerint lényegtelen ahhoz a tényhez képest , hogy szülés közben éppen "életet adok a gyermekemnek". Mondja már meg nekem valaki, emlékszik-e arra, hogy miközben (fél)ájultan préselődött kifelé a szülőcsatornán, békés félhomály és Mozart fogadta? 99% anyai egoizmus.

    Vajon létezik-e statisztika arról, hány gyermek szorul(na) kórházi segítségre az otthon szülések során? És hányan halnának meg a kórházban születők közül a bábák kezei között?

    Most nem a műhibákról beszélek, azt mindkét oldal elkövetheti.

    Viszont mondja már ki valaki: Geréb Ágnes százalékos statisztikája az elmúlt éveket nézve mondhatni gyászos egy átlagos szülőorvoséhoz képest! Mi menti fel? Az éppen divatos "alternatív" hullám? Ja, igen, alternatív élet... 

    Talán nem ártana eldönteni a döntéshozóknak sem, mi az értelmesebb: hazavinni a kórházat, vagy utóbbit otthonosabbá tenni? 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  2. 2011. február 26. 00:32250.

    Soha. Az otthonszülés furcsa hóbort, általában divatmamák az éljenzői. Csak éppen azt nem értem, ezek az anyák miért tartanak mikrót otthon, folyóvizet, és miért nem jurtában laknak a határban. Hiszen a modern társadalom egyéb termékeit használják. Akkor pont azt, ami az életért van, miért nem...? Háborítatlanság?Adott esetben életveszélyes lehet. Hogy régen csak így szültek az asszonyok? Lehet. A kemikáliák, a modern világ előtt. És nem akarnám megsérteni egyik naturanyát sem, de össze ne hasonlítsák már magukat AZOKKAL az asszonyokkal...hol vannak már hozzájuk képest...

    Ugyanilyen furcsa szerintem az, amikor valaki az áruház közepén, buszon szoptat. Nem, nem azért zavar, mert női mell látszik, vagy mert szégyenlős lennék...nem való, nem intim, nem szolgálja a baba érdekeit.

    Ezek az apróságok mind az önmagukat kereső, és az anyaságban önmegvalósító, de ezt a kategóriát étvesen értelmező nők csoportjának sajátjai.

    ui.: jelenleg éppen azon vagyok, hogy magam is anya legyek. A szülést nem misztifikálom túl, és nem gondolom, hogy földöntúli élmény lenne, de azt sem, hogy szörnyűséges - természetes dolog. Szoptatáspárti vagyok, de ez csak a gyerekemre és rám tartozzon - én sem szívesen eszek a villamosmegállóban, csak ha már az ájulás szélén vagyok.

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-10-08  11:14
  3. 2011. február 26. 00:17249.
    A nem-et válaszolók minden érvemet elsorolták előttem, így én csak a statisztikát javítandó írom: harmadszorra sem szülnék otthon, pedig 2 problémamentes, gyors szülésem volt eddig.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  4. 2011. február 20. 09:48248.
    Nem szülnék.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  5. 2011. február 19. 12:37247.

    Nem.

    Melyek a leggyakoribb érvek, amelyeket az otthonszülés mellett hallok? Kényelem, nyugalom, békesség.

    Én pedig azt mondom, hogy a gyertyafény, csend, és pihe-puha ágy SOHA nem lehet fontosabb egy anya számára, mint a saját gyermeke élete. Soha.

    Sokan érvelnek még azzal, hogy a kórházban is halnak meg gyerekek - ez tény. De amelyik baba a kórházban meghal, az ígyis-úgyis meghalt volna. Viszont amelyik otthon hal meg, talán a kórházban, orvosi környezetben még megmenthető lett volna. Ez pedig hatalmas különbség.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  6. 2011. február 17. 19:25246.
    N E M ! Az én kényelmem sose lehet fontosabb, mint a gyerekem élete, egészsége! Ha valaki extra környezetet akar, menjen magánklinikára. Van már jópár ilyen intézmény. Ott aztán lesik az ember kívánságát, persze jó pénzért. De nem hinném, hogy az otthoni szülés sokkal olcsóbb. Továbbá nem hiszem el, hogy annyira sokat "segítene" az otthoni légkör, no meg a szomszédok.... Előtte suvickoljam ki az egész lakást, hogy steril legyen? Vagy elég lesz a forralt víz?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  7. 2011. február 17. 18:16245.
    Felelőtlenség otthon szülni, egyfajta "divathóbort". Önmaga és a gyermeke életét is veszélyeztetei aki ezt az utat választja. Nagyon sok nő és gyermek halt meg régen kórház és orvosi segítség hiányában. Erről nem kellene  elfeledkezni,  főleg azoknak akik első gyermeküket várják. Soha nem lehet tudni milyen komplikációk léphetnek fel, egy szülésbe bele lehet halni és tönkre lehet tenni a saját gyermeküket  egy egész életre. Amikor a szülés megindul  akkor nem a zene a meghitt családi körülmény a fontos, sőt ez el is tünik, ekkor hatalma küzdelem van , semmi nem fontos csak az , h. a gyermekünk egészségesen jöjjön a világra ,  és az erre való törekvés minden anya kötelessége.  Aki még nem szült ne mondja el, h. milyen az és mit és hogy fog érezni,   mert fogalma sincs róla.
    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-10-08  11:14
  8. 2011. február 17. 14:56244.

    Bár most hogy belegndolok, jobb lehet az orvosokat a közelben tudni

    nem tudom. nagy dilemma. de még van pár évem

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  9. 2011. február 17. 14:56243.
    Tudom, hogy nagyon sok az előny és hátrány is, de jobban érezném magam otthon szerintem, megszokott közegben
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  10. 2011. február 17. 14:53242.
    Én nem vagyok még abban a korban, de szerintem szülnék otthon.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  11. 2011. február 12. 18:00241.

    Bár én még nem vagyok abban a korban, hogy sürgősen ezen kelljen gondolkodnom, de a válaszom az, hogy NEM.

    Nem ér annyit az a plusz, amit adhat az otthonszülés, hogy azért kockáztassak két életet, vagy egészséget.

    Otthon nem állnak rendelkezésre olyan eszközök, amikre egy esetleges vészhelyzetben azonnal szükség van.

    Mindezek ellenére nem ítélem el azokat a nőket, akik vállalják az otthonszülést, igazán bátrak… vagy merészek… vagy vakmerőek… de természetesen nem az én dolgom meggyőzni őket se az otthonszülésről, se a kórházi körülmények előnyéről.

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-10-08  11:14
  12. 2011. február 10. 09:32240.

    Sziasztok!

     

    A válaszom rövid és lényegretörő:

     

    NEM!

     

    Az indoklás:

     

    Félreértés ne essék, minden tiszteletem azoké, akik otthon hozzák világra a kisbabájukat, hiszen ez nagyon nagy bátorságra és magabiztosságra vall, és nekünk nincs jogunk ítélkezni a döntésük felett.

     

    Én ismerem annyira magam, hogy ezt nem mérném bevállalni. Álláspontom szerint, szüléskor nem egyedül vagyunk, azaz nem csak az anya van, hanem az anya és a baba együttesen küzd. Ezért ha kényelmet akarunk magunknak és biztonságot, adjuk meg ugyanezt a gyermekünknek is. Itt nem csak a mi kényelmünkről, harmóniánkról van szó, hanem a baba életéről és biztonságáról is. Ezért szerintem az otthonszülés kissé önző dolog, ugyanis megvonjuk a babánktól a teljeskörű biztonságot, a saját magunk kényelmére.

    Persze vannak kivételek. Van hogy a baba kórházi körülmények között "elmegy". Van hogy otthon minden rendben megy. De gondoljunk csak bele. Szerintem nem hiába kezdtek el anno az anyukák kórházban szülni, olyan emberekkel akik tudják mit kell tenniük szükség esetén. 

    Szerintem a legfontosabb, hogy olyan orvost találjunk, akiben 100%-ig megbízunk, annál nagyobb nyugodságot nem adhat semmi más!!!

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-10-08  11:14
  13. 2011. február 5. 23:10239.

    NEM

    Nem a baba közérzete, hanem az egészsége a legfontosabb. Talán nem véletleten az arány. Az orvos se Isten, de ém majd 300 km-t utaztam, hogy olyan orvos kezében legyek mindkét szülésemnél, aki:

    -2 egészséges bébit adott nekem

    -orvosként, emberileg, pszichológusként max.-ot adott

    -nem a pénzért csinálja, tuti

    -a lehető leggyorsabb szülésre és ha lehet gátvádelemmel készül

    -nem tutujgat, nem az a dolga, hanem a gyereked egészsége, de nagyon kedves

    - mindig kapsz fotót is az esetleg otthon maradt apukáknak a babáról.

    -képes volt engem és sok mást, csekély fizetségért műszerrel  NST-vel szemmel tartani, ami megint neki egy teher.

     MINDIG mosolyog és bíztat, bármi történjék! Ő DR. VARGA ZSOLT!!!! Egerben. 

    A magánrendelője pedig olyan felszerelt és kellemes, amit Pesten 10x-ért láttok.

     

    Szülni szülni, kell, fáj, az a a dolga. Aki magáért vagy aki a babért csinálja, az őrült.  A nagymamám albérletet vett ki 1941-ben, hogy kórházban szülhessen, mert halt meg bébije otthon előtte.. 

     

    A baba egyetlen kérése a lét Bízd arra, aki minden körülmények közt képes segíteni. 

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-10-08  11:14
  14. 2011. február 4. 17:21238.

    Szia!

    Nem. Felelős vagyok a kicsi életért, kell, hogy legyen orvos a közelben.

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-10-08  11:14
  15. 2011. január 20. 07:46237.

    Sziasztok

     

    Petesejt adományozás rizikója az lehet esetleg, ha sérült gyermek születik. De ez akkor is rizikó, ha én szülöm a saját gyermekemet.

     

     

    Marcsi

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  16. 2011. január 20. 07:39236.

    Szia!

    Egyértelműen nem. 2 hónapja szültem, és a baba nem jó irányban feküdt, 2 doki szedte ki belőlem + vákum. Ha nem szedik ki időben, ki tudja mi lett volna.. A császárosokról meg nem is beszélve.

    Ha nincs azonnali beavatkozási lehetőség, az a baba életébe kerülhet, esetleg fogyatékos lesz. Szerintem nem éri meg.

     

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-10-08  11:14
  17. 2011. január 20. 07:14235.

    Sziasztok

     

     

    100%, hogy nem szülnék otthon. Kislányom komplikációval született

     

    ha nem vagyunk bent a kórházban én is a gyermekem is ráment

     

    volna.

     

    Marcsi

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  18. 2011. január 19. 20:44234.

    Barátnőmmel egy időben indult az első szülésünk. Én vidéki kórházban vajúdtam 24 órát. Hajnalban közölték velem, várjak még, nem szereti a fogadott orvosom, ha felébresztik, majd kaptam egy injekciót. Mire beért a doki, már félájult voltam, a baba feje látható volt. Ordibálás, gátmetszés, nem folytatom. A barátnőm pesti szülőotthonban villám gyorsan megszülte 4 kg feletti babáját, akinek azonnal oxigén kellett volna. Sajnos pont elfogyott, így a kisfia az orvos kezében halt meg.

    A bátyám otthon született, bába segítségével, komplikáció mentesen.

    A szüléshez tapasztalt segítő, és sok szerencse kell. Otthon. és kórházban egyaránt.

     

     

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-10-08  11:14
  19. 2011. január 19. 20:16233.
    Ezt sajnos soha nem fogjuk megtudni, 5 éve történt...
    előzmény:
    csattogo (227)
    2011-01-07  11:56
  20. 2011. január 19. 20:15232.

    Nem, nem kell otthon műtő, sem steril szoba, "csak" tisztaság és persze néhány steril eszköz, ami a bábának kell. Az előre nem látható komplikációk esetére kell, hogy jelen legyen egy képzett bába (NEM kórházi képesítéssel, az nem elég, más hozzáállásra van szükség, másképp kell kezelni a komplikációkat, korábban) és igen kell egy háttérkórház ami x időn belül megközelíthető és ha szükség van rá (elég nagy valószínűséggel nincs rá szükség, és ha mégis, akkor sem biztos h sűrgősen, azonnal) akkor fogadjon is. Emellett ne azzal legyen elfoglalva, hogy a bábát bilincselik, hiszen tőle kell átvenni a szülő nőt ill. a babát, és ő tudja elmondani az előzményeket, hiszen ő a szakember.

    Nem kell itt plussz megterhelésre gondolni a kórház szempontjából, hiszen ha egy kismama kórházban akar szülni, akkor is előfordulhat, hogy sűrgősen hívja a mentőket, mert jaj megindult a szülés és vigyék be... Normális hozzáállással ez működhet gördülékenyen, biztonságosan. Sok helyen működik is.

    idézet:
    csattogo (228)
    2011-01-07 11:36:33
    Remek az elméleted, csak nem biztos, hogy az a bizonyos x időn belül nem lesz-e túl kevés. Én 3 problémamentes, sima szülés után sem mernék kockázatot vállalni pont ezek miatt amiket leírtál:  (elég nagy valószínűséggel nincs rá szükség, és ha mégis, akkor sem biztos h sűrgősen, azonnal) És ha szükség van rá és ráadásul sürgősen, azonnal?????
    előzmény:
    csattogo (226)
    2011-01-07  11:36
  21. Torolt_felhasznalo_743602
    Torolt_felhasznalo_743602
    2011. január 19. 19:54231.

    A szülés életveszélyes vállalkozás. Nemcsak az anya,hanem a magzat számára is. Ezt nálunk okosabb,képzettebb szakemberek állítják mindenhol a világon.

    Ezt a TÉNYT kenik,kenték  el GÁ és csapata. Hülyítették,megvezették a sok szerencsétlen,hiszékeny laikust eddig törvénytelenül.

    Valóban szemléletváltozás kell NEKIK.

     

    Mindenhol,ahol az otthonszülés legális és évtizedes tradíciói is vannak,kemény törvények és szakmai szabályok vannak,amiket kötelező betartani.

    Ha nem ezt teszik,bizony ott is azonnal azzal lesznek elfoglalva a hatóságok,hogy "bilincset raknak" a szülésnél közreműködőkre.

     

    Ezekben az országokban ennek ellenére elenyésző a tervezett otthonszülések száma!

     

    És ott SOHA NEM MERIK ILYEN KATEGÓRIKUSAN KIJELENTENI,hogy "valószínüleg nincs is szükség,nem is lesz szükség sürgős kórházi ellátásra".

     

    előzmény:
    csattogo (226)
    2011-01-07  11:36
  22. 2011. január 11. 14:14230.

    A kislányomnak is eltünt a szívhangja, de visszajött pedig semmit nem csináltak velem,

    azt mondták ha mégegyszer elmegy császár, ctg-n vajúdtam, de azt is megmutatta az ügyeletes szülésznő, hogyan vegyem a levegőt vajúdás közben, nem is lett semmi baj, egy óra múlva megunta a kiscsaj és kibújt, végre jól a szeme közé nézhettem a kis illegális tündérkémnek. Pedig akkor még csak két ujjnyira voltam nyitva.

    előzmény:
    csattogo (227)
    2011-01-07  11:56
  23. 2011. január 11. 14:09229.

    Most olvastam egy anyukáról, akinek a babáját rögtön lélegeztetőgépre kellett tenni, majd ennek ellenére összeomlott, extra spéci géppel kellett lélegeztetni, csoda, hogy életben maradt.

    Azt is olvastam, hogy azért nem szenvedett az oxigénhiánytól súlyos maradandó károsodást a baba, mert minden kezlést időben kapott meg.

     

    Szolid negyed órát bőgtünk a férjemmel a szüléstörténet miatt, milyen lehetett az anyának, apának míg élet és halál között lebegett a gyermekük.

     

    Kétségkívül ez ezerből egyszer foprdul elő, de sajnos nem számoznak minket.

    Épp ezért aki akar szüljön nyugodtan otthon, nagyon nagy eséllyel nem lesz baj, csak tudni kell, hogy nagy ritkán van olyan szitu, ahol a közeli kórház is túl messze van.

    A döntés ez.

     

    Én azért szültem kórházban, mert azt akartam, hogy minden lehető segítség, amit ma az orvostudomány kínál a közelünkben legyen, nekem ez volt a fontos.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  24. KBL
    KBL
    2011. január 11. 13:38228.
    Szia!Én biztosan nem szülnék otthon... sosem lehet tudni, hogyan alakulnak a dolgok szülés közben. Adódhat probléma,amit csak AZONNALI műtéttel, beavatkozással lehet megoldani. Ezt tapasztalatból tudom.
    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-10-08  11:14
  25. 2011. január 7. 11:56227.
    Érdemes lenne rákérdezni, hogy tűnhetett el egyik pillanatról a másokra a szívhang. Ugyanis ha a baba rosszul tűri az összehúzódásokat, akkor csökken a szívhangja kontrakciók alatt, ez észlelhető, ha odafigyelnek rá. Másrészt indították-e a szülést, illetve vajúdás erősítéséhez oxitocint kapott-e a kismama, mert az okozhat ilyen mellékhatást, csak nem szokták hangsúlyozni...
    előzmény:
    craftwoman (223)
    2011-01-06  22:27

Címlap

top