Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Otthonszülés - veszélyes nosztalgia

N?k Lapja Café
N?k Lapja Café
Létrehozva: 2010. október 7. 19:13
\"Az otthonszülés jelensége, intézménye - mondhatni most már - számomra tipikusan az elméletben nagyszerű, gyakorlatban már korántsem annyira dolgok közé tartozik.\" Für Anikó különvéleménye...

Tovább a cikkre...
  1. 2010. október 29. 19:372326.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_753701 (0)
     
  2. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2010. október 29. 19:372325.

    szóval az, hogy az első három év nagy jelentőségű, az nem zárja ki azt amit én mondok. hogy nem véletlen nem emlékszünk tehetelen babkorunkra.

    a születés, és az első 3 év közt azért elég tetemes különbség van. én eddig úgy tudtam (tuti sokakkal együtt) hogy nem 3 évig tart a születés. 

    szóval ne magyarázd légyszives félre.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_544962 (2323)
    2010-10-29  19:34
  3. 2010. október 29. 19:342324.

    "Azt pedig tudomásul kell venni, hogy a szülés sosem lesz gyertyafényes vacsora, otthoni környezetben sem!"

     

    Ezt mindenki tudja aki otthon szült. Mindenki. Csak Ti hiszitek azt, hogy ezért teszik ... mert fogalmatok sincs ... mert a lényeg mellet mentek el...

    előzmény:
    serpentine (2311)
    2010-10-29  18:05
  4. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2010. október 29. 19:342323.

    értem cleopátra. a te véleményed sokan osztják, ha más ír le valamit, az csak egyedi lehet. hm...

    most nem a bevésés, szeretet stbről beszélünk. az első 3 év, az nem a születés!!!  és már nem is a babakor jócskán.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_236557 (2321)
    2010-10-29  19:17
  5. 2010. október 29. 19:312322.

     

     Anyuci mindenképpen dönt...

     

    Bemásolom amit Szorsa idézett Felicitász blogjából:

     

    "Dönthet-e az anya a magzatról azzal, hogy kórházon kívüli ellátást választ?


    Az anya mindenképpen dönteni fog a magzatról: akkor is ő dönt, amikor kórházba megy, és akkor is, amikor aláírja a papírt az indukcióról, az epidurálról, a császármetszésről stb., a magzat véleményét pedig egyik esetben sem kéri ki. Az anya mindenképpen a magzat nevében is vállalni fogja az összes beavatkozás összes potenciális kockázatát.

    Konkrétan az epidurális érzéstelenítés esetében ráadásul kizárólag a saját "kényelme" érdekében teszi ki a magzatot egészségügyi kockázatnak, sőt, potenciálisan életveszélynek: epidurális fájdalomcsillapításra a magzatnak nincsen szüksége, ez itt az anya önrendelkezési jogának, fájdalomcsillapításhoz való jogának gyakorlása, hogy a 24 hetesnél idősebb magzatát ilyen módon veszélybe sodorja.
    Az anya, a fentiek értelmében, dönthet a magzatról azzal, hogy kórházon kívüli ellátást választ. A kórházit IS ő választja, a kockázatokkal és mellékhatásokkal együtt."

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_189301 (2315)
    2010-10-29  18:28
  6. 2010. október 29. 19:172321.

     " valahogy a tudat hatalmát többre tartom. szerintem nem véletlen nem emlékszik az ember a babakorára se. ki akar arra emlékezni, hogy az anyja mellén lógótt függőségi viszonyban., vagy segítség nélkül nem volt szabad mozgástere? vagy sorolhatnám. a szülés-születés egész életünkhöz nézve olyan kicsi idő, és szerintem jelentéktelen. az pláne, hogy császár e, vagy sima. a lényeg az egészség. "

     

    TE tartod többre, kedves Pöttöm,TE. Szerencsére a szakértők nem. Az első percek, hónapok, évek -ezen belül az IS első három év - pont amire nem emlékszünk tudatosan DÖNTŐ jelentőségű!!!!!! . És ezek az emlékek pont azért olyan jelentősek, van olyan nagy erejük, mert tudatosan nem lehet hozzájuk férni, a tudatalattiba vannak irva, és egész életen át végigkisérnek... 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_544962 (2316)
    2010-10-29  18:29
  7. 2010. október 29. 18:552320.

    Miért veszélyes a gyerekre a kérésre-császár? Ezt komolyan kérded?

    Hát ezért :

    "

    Tévhitek

    A császármetszés kényelmesebb, hamarabb túl leszek rajta, és nem fáj.
    Magára a műtét fél órájára mindez igaz, de a felépülés időszakára közel sem. Legalább egy nap kiszolgáltatott, tehetetlen fekvés követi a császármetszést, és esély van még néhány fejfájással eltöltött napra. A seb gyógyulása pedig több hetet is igénybe vehet.

    A császármetszés kíméletes a baba szempontjából.
    A műtét során ma már meglehetősen kis sebet ejtenek (esztétikai szempontok miatt), ezért nem mindig sikerül a babát könnyedén kiemelni. Nem ritka, hogy az anya gyomortájékára nyomást gyakorolnak, sőt, az is előfordul, hogy vákuummal segítik ki a babát a méhből
    .

    Jó a babának?

    Ha megkezdődött vajúdás után, szakszerű érzéstelenítés mellett segítik világra császármetszéssel az érett magzatot, akkor nincs nagy veszélyben az újszülött – a szövődmény kockázata alig nagyobb, mint a normál hüvelyi szülésnél. Az úgynevezett elektív császármetszésnek azonban, amikor a műtétet a szülés megindulása előtt végzik, vannak kockázatai. Előfordul, hogy a magzat érettségét helytelenül ítélik meg, ezért kissé éretlenebb újszülött jön világra. Ebben az esetben nőhet a légzészavar előfordulásának esélye, amire az elektív császármetszés egyébként is fokozott esélyt teremt. Vajúdás alatt a magzatot érő élettani mértékű stressz felkészíti a szervezetét a változások elviselésére, a tüdőt pedig arra, hogy meg tudjon telni levegővel, és a léghólyagocskák levegővel telve is maradjanak. Hüvelyi szülésnél áthalad a magzat teste a szűk szülőcsatornán, a nyomás pedig kipréseli a magzati tüdőben lévő folyadék nagy részét, így könnyebben indul meg a légzés.
    Ha a kismamának bármilyen gyógyszert kell adni, annak magzati hatásaival mindig számolni kell. Ha olyankor emelik ki a babát, amikor még magas az anya vérében az altatószer koncentrációja, akkor előfordulhat, hogy a baba légzése bénul, ezért lélegeztetni kell. Néha a gyógyszer „ellenszerét" kell beadni, hogy magához térjen. Napjainkban vannak „biztonságos", opiát jellegű fájdalomcsillapítók, melyeket néha szülésnél is alkalmaznak

    mert légzésbénító hatásuk csekély. Ezek utóhatása azonban az újszülöttön napokkal később is érzékelhető. Egyes megfigyelések szerint éppen a szopási készséget érinti hátrányosan, a másik lehetséges mellékhatás a hányás és a hányinger. Ezek a gyógyszerek az anya és a baba szempontjából is megnehezítik a korai kapcsolat kialakulását. Ugyanez mondható el a spinális érzéstelenítéssel végzett császármetszésről: a kismama egy teljes napig fekvésre kényszerül. Csak folyamatos és hozzáértő segítséggel tudna az újszülöttel foglalkozni, szoptatni, összebújni. De nincs az a kórház, amelyik minden nő mellé oda tudna ültetni egy szakképzett nővért.
    Szaktanácsadó: Dr. Kovács Judit neonatológus gyermekgyógyász adjunktus, Debreceni Egyetem, Női Klinika

    "

    Forrás: http://bebilap.hu/terhesseg/csaszarigeny.htm

    előzmény:
    Anda39 (2307)
    2010-10-29  16:22
  8. 2010. október 29. 18:462319.
    Mert csak a saját szempontjaidat veszed figyelembe, bem tudsz kersztül lépni rajtuk...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_676311 (2306)
    2010-10-29  16:06
  9. 2010. október 29. 18:432318.
    "a gyertyafény meg a saját ágyam, tévém és egyéb hókusz-pókusz :-))))) Azon csak te magad tudsz segíteni, belülről, megfelelő hozzáállással, önfegyelemmel....stb.

     

    "

    Az otthonszülés nem ,gyertyafényről,tévéről, hókusz-pókról szól, és még csak nem is önfegyelemről ....

    A lényeget nem érted.

    előzmény:
    serpentine (2295)
    2010-10-29  14:32
  10. Torolt_felhasznalo_526051
    Torolt_felhasznalo_526051
    2010. október 29. 18:372317.

    Így van Pöttöm egészség legyen a többit lehet lízingelni, de azt nem!

     

    Tényleg nem véletlen, hogy nem emlékezük a születésünk körüli eseményekre eredendően, persze vissza lehet idézni de minek? 

    Nagyon túl van magyarázva a szülés és ennek az egésznek , a tanfolymaoknak, feldolgozó tréningeknek nem áll más a háttérben, mint a PÉNZ, nem a segíteni akarás, csak a PÉNZ!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_544962 (2316)
    2010-10-29  18:29
  11. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2010. október 29. 18:292316.

    Szóval te csak a biológiában hiszel? Lélek, psziché, ilyesmiben sem?

    idézet:
    Whippy (2285)
    2010-10-29 13:17:17
    az, hogy fontosnak tartom az emberi lelket, meg az egyediséget, vagy hiszem, hogy léteznek komoly pszichoszomatikus betegségek, az nem zárja azt ki, hogy a szülést magát nem tartom akkora jelentőségűnek, mint itt többen. valahogy a tudat hatalmát többre tartom. szerintem nem véletlen nem emlékszik az ember a babakorára se. ki akar arra emlékezni, hogy az anyja mellén lógótt függőségi viszonyban., vagy segítség nélkül nem volt szabad mozgástere? vagy sorolhatnám. a szülés-születés egész életünkhöz nézve olyan kicsi idő, és szerintem jelentéktelen. az pláne, hogy császár e, vagy sima. a lényeg az egészség. (igen a lelki egészség is. de ha bedumáljuk, hogy a császár, nem rendes születés, az már szerintem nem túl nagy lelki egészségre utal. kiegyensúlyozottságra semmiképp sem.)
    előzmény:
    Whippy (2285)
    2010-10-29  13:17
  12. Torolt_felhasznalo_189301
    Torolt_felhasznalo_189301
    2010. október 29. 18:282315.
    Kórházban szültem, nem is éreztem volna magunkat biztonságban itthon. Az otthonszüléssel 1 nagy bajom van: szegény babával mi lesz, ha anyuci rosszul döntött? Persze, kórházban is előfordulhat baj, de ott kb 2 pillanat alatt van műtő, személyzet. Hiába áll egy mentő a ház előtt, ha nem 2 pillanat alatt visz biztonságos helyre. És egy teljesen normál, sima terhességnél is előfordulhat szülés közben probléma. A mami játszon a saját életével, a babának meg próbáljon a lehető legbiztonságosabb kijutást biztosítani... szerintem...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_686442 (1)
    2010-10-07  19:13
  13. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2010. október 29. 18:242314.

    Mit értesz büntethetőség alatt?

    Legyen büntethető a hegymászó, aki lezuhan, legyen büntethető az autós, ha autóba ül, mert az utca veszélyes üzem, legyen büntethető a háziasszony, aki a konyhában főz, mert a legveszélyesebb munkahely a konyha, ott történik a legtöbb "üzemi baleset".

    idézet:
    picinke09 (2293)
    2010-10-29 14:13:59

    most lehet újat mondok avval, hogy ezek az emberek büntethetőek? a hegymászó magáért felel, ha már mással is össze van köütve , akkor már büntethető egyből, a háziasszony ha leégeti úgy a konyhát, hogy kég a szomszéd lakás is, büntethető, az utcán az utósok, az ugye egyértelmű, nem?

    szóval miről beszélünk. ok míg valaki csak a saját életével szórakozik. de szüléskor 2 élet van minimum. és az egyik nem saját. szóval igenis legyen büntethető. persze csak akkor, ha a szabályozással szembe megy.

    előzmény:
    picinke09 (2293)
    2010-10-29  14:13
  14. 2010. október 29. 18:162313.

    Nem én látom a változást is. Látom, mert sok ismerősöm van és mindenki kórházban szül!

    Tudom pl. hogy dr. Bálint Balázsnál én is szívesen szülnék, és még van egy kettő akinél igen. De te is vedd észre, hogy kevés az ilyen doki, és őket is kikezdik, mert nem hajtanak fejet a kórház protokollnak. 

    És a 7. gyerekünket már a korom miatt is nagy valószinüséggel kórházban fogom szülni, nem felelőtlen vagyok, hanem másképpen látom a dolgokat. 

    Egy évben kb. 99000 szülés van, és nincs annyi lelkismeretes, kiváló,  orvos, amennyi kéne.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_753701 (0)
    2010-10-29  17:42
  15. 2010. október 29. 18:102312.

    Ez nem ítélekezés hanem vélemény! Az enyém!

    Lehet más mint a tiéd. De miért is kellene azonosnak lenni?

     

    Mégegyszer leírom, 3x szültem, kórházban, ment volna otthon is, mert nem volt probléma. De semmivel nem lett volna jobb a komfortérzetem, nem lett volna kisebb a fájdalmam és két fájás között biztosan leszartam volna a hangulatos gyertyafényes otthoni hókuszpókuszt :-))))) sőt még izgultam is volna duplán nehogy valami baj legyen.

     

    Nekem pont elég volt, hogy a ott volt velem a férjem a biztonságos szülőszobában.

    előzmény:
    zsaki71 (2305)
    2010-10-29  15:53
  16. 2010. október 29. 18:052311.

    Az orvos igen büntethető és büntetik is ha az ő mulasztásából történik tragédia.

     

    Nem várt esemény még a kórházban is fordul elő, amiről még az orvos sem tehet. Hát még otthon ahol nem is állnak rendelkezésre megfelelő eszközök.

     

    Az az anya aki meg nem él a lehetőséggel, hogy biztonságos helyen, kórházban szülje meg a gyerekét és baj lesz belőle, azt igenis elítélem. De nem az otthonszülést ítélem el. Nagy különbség! Csak az az anya teljes felelősége tudatában döntsön így, ne pedig divatból, majd ha baj van akkor pedig Geréb Ágnes a felelős és nem Ő!

    Azt pedig tudomásul kell venni, hogy a szülés sosem lesz gyertyafényes vacsora, otthoni környezetben sem!

    előzmény:
    picinke09 (2301)
    2010-10-29  15:20
  17. 2010. október 29. 17:172310.

    Wagner professzor ezt írja:

    Császármetszés feszély az anyára nézve

    Nagy hasi műtét, ebből következik

    -érzéstelenítés, altatás szövödményei,

    -vérzésssel járó véredénysérülések,

    -fertőzés veszélye,

    -nagy vágás a méhen,

    -húgyhólyag vagy más hasi szervek sérülése,

    -belső hegképződések és összenövések,

    Megnő a méhen kívüli terhesség esélye.

    Császármetszés a babára nézve:

    -2-6%ban a méhfala vágó orvos megvágja a babát is,

    -a sérüléstől függően további problémák lehetnek,

    -csecsemők 2x olyan gyakran kerülnek intenzív osztályra, mint hüvelyen keresztül született társaik,

    -a programamozott császár és a koraszülöttség  kapcsolata,

    -gyakoribb gyermekágyi halál.

     

    stb...

     

     

    előzmény:
    Anda39 (2307)
    2010-10-29  16:22
  18. 2010. október 29. 17:052309.

    De, ha ott a fej, akkor fizikai képtelenség, hogy elé beférjen a köldökzsínór!

    Különben meg Ina May Gaskin bába, tud egy olyan módszert, hogy azonnal kiszabadul, vagy legalább is így emlékszem, de utánanézek a könyvében,  ő rengeteg olyan módot tud, amit a mai orvosok csak császárrral tudnak megoldani! 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_526051 (2308)
    2010-10-29  16:34
  19. Torolt_felhasznalo_526051
    Torolt_felhasznalo_526051
    2010. október 29. 16:342308.

    KZS előesés nem csak koraszülöttek esetében fordulhat elő, ha nem tudnád... felvilágosítottalk s mostmár tudod.

    Ugyanis mikor megreped a burok a víz sodorja magával a KZS-t és még be nem illeszkedett koponya esetén beékelődhet, magzati lágyrész is beékelődhet...

     

    előzmény:
    Szorsa (2279)
    2010-10-29  13:00
  20. 2010. október 29. 16:222307.
    Ezt hogy érted? Miért veszélyes a gyerekre a császármetszés?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_236557 (2303)
    2010-10-29  15:43
  21. Torolt_felhasznalo_676311
    Torolt_felhasznalo_676311
    2010. október 29. 16:062306.

    Azt nem mondtam, hogy megértem. Mert nem  értem meg, nem láttam még itt, sem a másik topikban, olyan indokot, ami alapján megérteném az otthonszülés melletti döntést, a mai körülmények mellett. Én felesleges kockázatnövelésnek látom ezt a döntést, több alternatív megoldást sokkal biztonságosabbnak látok. Abban is egyetértek, hogy sok minden agyban dől el, s épp ezért gondolom azt, hogy egy kórházfóbia 9 hónap alatt leküzdhető, hiszen ha nem a bútorok, a medence és a fali képek számítanak, hanem a mellettem lévő emberek, és vihetem magammal a család apraja nagyját (bár az apraját inkább nem) akkor miért nem fogom meg őket és viszem magammal egy olyan helyre, ahol csettintésre jönnek, ha kell, de ha nem kell akkor magunkra hagynak. 

    Ezt nem tudom megérteni. S nem is fogom soha megérteni. 

    Azt mondtam, elfogadom, ha valaki megérzések alapján dönt, mivel mást nem tehetek.  Nem vihetek be senkit erőszakkal. 

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_236557 (2302)
    2010-10-29  15:42
  22. 2010. október 29. 15:532305.

    Tőled idézek: otthoni hóbortot , A fájdalmon pedig biztos nem segít a gyertyafény meg a saját ágyam, tévém és egyéb hókusz-pókusz .

    Mi ez, ha nem egy burkolt ítélkezés azok felett, akik az otthonszülést választják.

    előzmény:
    serpentine (2300)
    2010-10-29  15:08
  23. 2010. október 29. 15:502304.
    A lányom, pontosan így született meg, simán ...és nem volt semmi probléma....igaz, kórházban szültem én is. Ha akkor bevállalom az otthonszülést, akkor sme lett volna belőle baj, igaz?
    előzmény:
    szilviana (2298)
    2010-10-29  14:38
  24. 2010. október 29. 15:432303.
    Legyen büntethető akkor is ha EDA-t vagy császárt kér,mert azzal is veszélyezteti a gyereke életét.
    előzmény:
    serpentine (2292)
    2010-10-29  13:58
  25. 2010. október 29. 15:422302.
    Ezanick, ha nem támogatod nincs ezzelsem semmi baj. Az a jó, hogy nem vagy ellene és megérted, hogy nekem és még sok másnak ez az az út amin járni szeretnénk,még akkor is ha Te mást választanál,neked más nyújt biztonságot.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_676311 (2290)
    2010-10-29  13:50

Címlap

top