Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Otthonszülés - veszélyes nosztalgia

N?k Lapja Café
N?k Lapja Café
Létrehozva: 2010. október 7. 19:13
\"Az otthonszülés jelensége, intézménye - mondhatni most már - számomra tipikusan az elméletben nagyszerű, gyakorlatban már korántsem annyira dolgok közé tartozik.\" Für Anikó különvéleménye...

Tovább a cikkre...
  1. 2010. október 29. 12:112276.

    Nem kell nagy szaktudás egy simán zajló szülésen részt venni, hányan megszülik otthon egyedül Gerébék nélkül! Mentőt hívni sem ördőngősség, amikor nem tudják megoldani, amit elszúrtak...

     A bajt időbe felismerni, na az nem mindegy!

    idézet:
    Cirmesz2010 (2200)
    2010-10-28 17:57:18

     'A bajt időbe felismerni, na az nem mindegy!' - mondod

     

    Bemásolok  emellé a 245 -ös hozzászólásodból:

    "

    . Sajnos a hazai körülmények között mikor 1-2 szülésznő van beosztva műszakba és mondjuk 4-5 esetleg több szülő nő eseteén nincs annyi idő mindnekire, amennyi kellene.

    "

     Akkor mi agarancia, hogy kórházban tuti időben felismerik a bajt????

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_526051 (2200)
    2010-10-28  17:57
  2. 2010. október 29. 12:032275.

    Félni?

    Megírtam a véleményem, hogy az otthonszülésnek mikor van esélye létjogosultságra. Május 40-re talán megoldódnak ezek az alap problémák és majd utána lehet mindenféle hóbortokról törvénykezni.

     

    Azt ne Te döntsd el, hogy ,miért vagyok itt...

    Amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten! Ti talán nem kötekedtek, szent ősanyák...

    idézet:
    Cirmesz2010 (2212)
    2010-10-28 20:50:29

    Én személy szerint egy otthonszülés pártolótol sem hallotam olyan jelzőket, cimkéket mint amilyeneket te használsz...

    Pl. szent ősanya, ostoba, felelőtlen, eszement ember ...

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_526051 (2212)
    2010-10-28  20:50
  3. 2010. október 29. 12:002274.

    Csajok, én rájöttem a megoldásra!!!!

    Minden születés házat közvetlenül kórház mellé kell építeni. Így nem kell kórházban szülnie annak, aki nem akar, ha viszont mégis baj adódna, nincs időveszteség.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_753701 (0)
     
  4. 2010. október 29. 11:492273.

    Engedd meg azt, hogy mások eldöntsék, mi számít hókusz-pókusznak az életükben is mi nem

     

    Sehol nem írtam, hogy ezt én nem "engedem" meg másoknak. Csak a saját véleményemet írtam le.

    Szerintem az élete értelmén nagyon sokan elgondolkodnak,/ én is tettem sokszor / csak épp nem kutatják azt  mindenféle könyvekből.

    Szerinted kié volt /van / az életem ha nem az enyém.

    Ki irányíthatta ha nem én magam?

    Köszönöm, hogy szerinted nem tudatos az az ember aki nem úgy gondolkodik ahogyan Te.

    Nagyon elvont dolgok amikről beszélsz.

    Tudom, hogy minden változik köröttünk és nem zárom el magam az újabb és újabb dolgok megismerésétől sem hiszen ha így lenne akkor pl. most nem interneteznék Veled vagy másokkal ennyi idősen.

     Véleményem szerint nem én hanem Te nem fogadod el a Tőled eltérő véleményen lévő embereket.

    előzmény:
    zsaki71 (2262)
    2010-10-29  10:38
  5. 2010. október 29. 11:442272.

     ... a személyeskedés nem az én kenyerem ...

     

    'én továbbra is azon a véleményen vagyo, akkor minek kockáztatni.'

     

    De mások azért lehetnek más véleményen. Nem ? Otthon szülni KEVÉSBÉ veszélyesebb mint kórházban. Olvasd el Szorsa legutolsó hozzászólását pl.,arra kért mondjuk el a véleményünket

     

    'én pl hirtelen nem is tudok az ismerősök közt mondani egy anyukát se aki nem császárral szült, hogy kikötözték volna az eémúlt 5-6 évből. oxicotint is csak az kapott, akinek egy napnál hosszabb elhúzódó szülése volt.'

     

    ...próbálj meg nemcsak a szomszédban tájékozódni,hanem mondjuk elolvasni egy-két témába vágó könyvet. pl.  Szülés- krizis vagy katarzis - nagyon jó, érdemes elolvasni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_544962 (2271)
    2010-10-29  11:29
  6. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2010. október 29. 11:292271.

    kedves cleopátra, akármikor a témához szóltam kőkeményen elmentél személyeskedésbe.  itt felvetődött a császáros gyekerkek témája, hosszan taglaltátok, ugyan megbocsájtod, hogy hozzá mertem szólni?

     

    folyamatosan kioktatsz mindenkit. azt írod mindenre, hogyha a másik érvel, hogy az nem érv, csak a tied azt, mert te tudod, te tájékozott vagy stb. ám legyen. de ez így nem vita süketek párbeszéde. 

     

    egyébiránt olvasok itt a sajátommal egyező véleményeket. max nem helyesleg rá folyamatosan. de gondolom azért tisztában vagy vele, hogy nem csak pár meber van, aki így gondolkodik, hanem többen. akik nemt artjuk a kórházat ellenségnek, hülyének az orvosokat , szülésznőket, szentnek a bábákat, egyedüli okosnak geréb ágnest. és akik úgy gondoljuk, hogy a szülés veszélyes üzem. pontosan azért, mert a természet részei vagyunk!! így fizikai korlátai vannak az embereknek. és a problémamaentes terhesség is végződhet problémával. bármikor. ti magatok is azt írjátok, vannak problémák amit egyszerűen nem szűrhetőek előre akármit teszünk. 

    én továbbra is azon a véleményen vagyo, akkor minek kockáztatni.

     

    kórházszinten pedig már rég nem az a helyzet, amit itt sokan emlegettek. túl sok hollandiás cikket olvastatok, vagy nemtom. én pl hirtelen nem is tudok az ismerősök közt mondani egy anyukát se aki nem császárral szült, hogy kikötözték volna az eémúlt 5-6 évből. oxicotint is csak az kapott, akinek egy napnál hosszabb elhúzódó szülése volt. probléma kinél lett, kinél nem. 

    innen nézve érthetetlen amiket írtok a kórházak többségéről. hol ez a nagyon sok gonosz kikötözős, gyógyszertömős kórház magyarországon amikről írtok? 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_236557 (2269)
    2010-10-29  11:13
  7. 2010. október 29. 11:202270.

    :)))))

    előzmény:
    zsaki71 (2262)
    2010-10-29  10:38
  8. 2010. október 29. 11:132269.
    kedves Pöttöm, próbálj a témára koncentrálni és ahhoz érdemben hozzászólni ... eddig nem igazán jöt össze neked...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_544962 (2268)
    2010-10-29  11:06
  9. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2010. október 29. 11:062268.
    persze,hogy lehet véleményed ...de nem tudom miért az aza érzésm, hogy a cirkuszt keresed ... Kinek jó ez? Tele vagy indulattalés támadásra készen állsz ... Miért?
    idézet:
    cleopatra77 (2231)
    2010-10-28 22:27:24

    ha te nem tudod miért ez az érzésed, én honnan tudnám?

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_236557 (2231)
    2010-10-28  22:27
  10. 2010. október 29. 11:042267.

    Valóban 1979 nagyon régen volt. Semmelweis is nagyon régen volt ahhoz képest, mégis volt gyermekágyi lázam.

     

    Mentő, elérhető közelség... Ilyen alapon minden anyuka potenciális gyilkos, aki tanyán lakik és legalább fél óra, amíg odaér a mentő?

     

     

    Kiállsz a biztonságos babababarát-szülés mellett? És attól megy előbbre a világ? Több lesz a normális, lelkiismeretes orvos, a barátságos szülőszoba? Ugyan, ezek demagóg szövegek. Semmi gond azzal, ha számodra a kórházi szülés jelenti a biztonságot, Magyarországon mindenkinek joga van kórházban szülni. De a szülés nem kórság, egy része a legkisebb kockázat nélkül otthon is levezethető.

     

    Az otthonszülés lehetősége meg nem kizárólag a mamák választásán múlik!

     

     

    Se te, se én nem voltunk ott. Hírek alapján meg nem lehet ítéletet hozni az ügyben. A vita is felesleges, hogy direkt vagy spontás szülést vezetett le geréb Ági.

     

    Jó munkát! Magam meg pátyolgatom a csemetéket.

    :)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_676311 (2260)
    2010-10-29  10:17
  11. 2010. október 29. 11:042266.

    "különösen hogy azok hamarabb észreveszik a jeleket, akik nem először szülnek, "

    ...egy bába mondta nekem sok-sok évi tapasztalata alapján, hogy az először szülöknek jobban elhiszi,ha riasztják, hogy beindult a szülés, aki nem először szül,már a legapróbb jelre is hajlamos azonnal ugrani , hogy beindult a szülés...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_676311 (2260)
    2010-10-29  10:17
  12. 2010. október 29. 10:582265.
    ... és kaptál válaszokat is ... melyetek nem vagy hajlandó átlátni...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_526051 (2263)
    2010-10-29  10:54
  13. 2010. október 29. 10:552264.

    Otthonszülésnek feltétele a betöltött 38 hét, igy koraszülés otthon kizárva...Úgyhogy a példa rossz...

    előzmény:
    Zsuzsó69 (2257)
    2010-10-29  09:32
  14. Torolt_felhasznalo_526051
    Torolt_felhasznalo_526051
    2010. október 29. 10:542263.
    Zsuzsó ezeket a példákat én is felhoztam már párszor nekik... Ezeket kellene átlátni.
    előzmény:
    Zsuzsó69 (2257)
    2010-10-29  09:32
  15. 2010. október 29. 10:382262.

    Én nem hallgatok mindenféle "hókusz-pókusz" előadásokat soha nem is érdekeltek ezek a szerintem elvont dolgok.

    Én mindíg a valóságban éltem és szerintem  már túl a 63 évemen  elmondhatom, hogy nem tettem rosszul.

    Ja még annyit, hogy a koromtól függetlenül nem érzem azért magam sem butának sem "maradinak".

     

    Engedd meg azt, hogy mások eldöntsék, mi számít hókusz-pókusznak az életükben és mi nem. Minden ember kutatja az élete értelmét, azt, hogy milyen is ő valójában, mi a célja az életben, mit adhat útravalónak a saját gyermekei számára. Aki ezt nem teszi, az együtt él azzal a tudattal, hogy a saját maga életét éli, és észre sem veszi, hogy az nem is az övé, hanem valaki másé, amit a környezete akar vele "megéletni". Ettől nem lesz senki jobb vagy rosszabb ember, legfeljebb nem lesz teljesen tudatos.

    Az ember abban a világban él, amit saját magának megteremtett. Az, hogy Te miben élsz, azt látod valóságnak. De vajon tudjuk hol a határ a valóság és az illúzió között? Aki annyira biztos abban, hogy mindig mindenben jót tett, az csak kapaszkodik a stabilitásban, mert az ad biztonságot a mindennapokban. A változást elveti, mert az kilendíti a megszokott világából. Nincs ezzel semmi probléma, de ettől még minden és mindenki változik körülöttünk, még akkor is, ha mi nem akarunk változni ezzel, legfeljebb csak elzárjuk magunkat az újabb és újabb dolgok megismerésétől....

    előzmény:
    manóka70 (2194)
    2010-10-28  16:02
  16. Torolt_felhasznalo_676311
    Torolt_felhasznalo_676311
    2010. október 29. 10:222261.

    Ok, de akkor mégis hogy jön ki jobb a végére?

    Ezt nem értem.

    Mitől van egyszer nagyon rossz helyen, egyszer meg nagyon jó helyen? 

    előzmény:
    fiesta30 (2252)
    2010-10-29  09:24
  17. Torolt_felhasznalo_676311
    Torolt_felhasznalo_676311
    2010. október 29. 10:172260.

    Sajnálom a te tapasztalatod, de 79 bizony nem most volt. Azóta az a doki lehet nyugdíjba is ment.

     

    Azóta változott sok minden. 9 hónap van arra, hogy megfelelő szülésznőt válasszon az ember,  hogy megfelelő  baba-mama barát intézményt találjon, ahol nem csak matrac van, hanem jobban felszerelt, ha arra van igénye. Nagyon változatos ma már a paletta. Sokan mondják, hogy a kórház szagát se bírja valaki. Nos én is utálom, ha rendelő közelébe érek gyerekkorom óta rosszul vagyok, tűt látok, legszívesebben sikítva elszaladnék. Szóval szerintem senki nem örömében megy be. hanem arra gondolva, hogy probléma esetén a minimálisra csökkenjen az idő a szakszerű segítség megjelenéséig. Persze, hogy nem tudnak mindenkit megmenteni, mert van amikor még ez az idő is sok, van amikor tapasztalat hiánya van, s vannak hibák is. De egy közelben lévő technikai háttér nagyobb biztonságot nyújt, mint ha nincs a közelben semmi.

    Biztos vagyok benne, hogy azért a célért, hogy legyen barátságos minden kórház szülőszobája, hogy legyen mindenhol lehetőség orvos nélkül szülni, bábával, szülésznővel úgy, hogy a segítség karnyújtásnyira van,  itt mindenki kiállna.  

     

     

    A jelen esetnél nem bizonyított, hogy nem hirtelen szülés volt, és nem csak kötelességét teljesítette, mondod.

    Azért nézzük meg. Nagy baba, 41.hét. akármilyen gyors a szülés, nem 10 perc, különösen hogy azok hamarabb észreveszik a jeleket, akik nem először szülnek, mint jelen esetben és jobban ismerik a testüket, mint az átlag, mert áginál tanfolyamot végeztek (s ezt el is hiszem, hogy aki fel van világosítva, az jobban tudja mi zajlik benne). Tehát itt nem egy naív lánykáról beszélünk,  aki az első babát várta és fogalma sincs róla, hogy mi is az a szülés. Ennek ellenére már csak az újszülött megszületése után hívták a mentőket, nem a szülés kezdetekor. 

    Nekem ez furcsa. 

    Ennek ellenére én is soknak tartom a bilincset, mint írtam már.  

    Na most befejezem, mert dolgom is van, ebből nem fogok megélni.

    Jobbulást a kis betegeknek.

     

     Amúgy idén mi is a koraszülötteknek utaltuk az 1%-ot.

    De még így is kevés, hogy mindenhova odaérjen.

    előzmény:
    picinke09 (2254)
    2010-10-29  09:29
  18. Torolt_felhasznalo_676311
    Torolt_felhasznalo_676311
    2010. október 29. 09:462259.

    Hol mondtam, hogy ott kell állnia a rohammentőnek?

    Azt mondtam, hogy nagyon rövid időn belül  be kell érni a kórházba gond esetén.

    A jelen esetben szidták a mentőket, hogy sokára értek ki, tudtommal. Nem hiszem, hogy a lelkiismeretlenség lett volna az oka ennek.

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_236557 (2250)
    2010-10-29  09:19
  19. 2010. október 29. 09:372258.
    Nálad a nagy piros pont!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_544962 (2224)
    2010-10-28  22:07
  20. 2010. október 29. 09:322257.

    Sziasztok!

     

    Csak egy rövid szösszenet,saját tapasztalat.Kórházban dolgozom,koraszülöttekkel és beteg újszülöttekkel.Pár hete délelőtt koraszülés aszülőszobán,várjuk a babát,hirtelen kiabálás,előesett a köldökzsinór.Doki keze könyékig az anyában,amíg azt altatják,kétkesztyűs sürgős császár,kb 8 perc múlva kint a gyerek,hálisten semmi komoly baj,ma már csak egy jól fejlődő koraszülött.Kíváncsi lennék vajon ezt a helyzetet hogy oldanák meg otthon,akár egy mentővel a ház előtt?És rengeteg ilyen példát tudnék mondani,ahol az időfaktor nagyon lényeges.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_753701 (0)
     
  21. 2010. október 29. 09:302256.

    Én úgy értelmezem,hogy a kórházban nagyobb veszélnyek teszem ki a babámat, a sok lehetséges beavatkozás miatt, mint otthon. Ha az otthonszülés mellett döntök,nem vagyok kevésbé felelőségteljes szülő, sőt!!

     

    "Konkrétan az epidurális érzéstelenítés esetében ráadásul kizárólag a saját "kényelme" érdekében teszi ki a magzatot egészségügyi kockázatnak, sőt, potenciálisan életveszélynek: epidurális fájdalomcsillapításra a magzatnak nincsen szüksége, ez itt az anya önrendelkezési jogának, fájdalomcsillapításhoz való jogának gyakorlása, hogy a 24 hetesnél idősebb magzatát ilyen módon veszélybe sodorja."

     

    Ettől egyenesen kiráz a hideg ...

    Nem tud nem eszembe jutni, a doki csodálkozó tekintete,amikor elutasitottam a felajánlott császár lehetőségét, hogy hogy a fenébe nem akarok akkor élni ezzel a lehetőséggel sem...Meg akart győzni, hogy márpedigfőleg ezért jönnekebbe a kórházba szülni a kismamák ...

    előzmény:
    Szorsa (2244)
    2010-10-29  08:53
  22. 2010. október 29. 09:302255.

    "Maradnak olyanok, akiknél a probléma nem előrelátható, és ez nem gyakori!!!!"

     

    Ne haragudj, de ezzel vitatkoznék, mert az a baj, hogy gyakori. Csak a közvetlen környezetemben 3-an voltunk egymás után, akik problémamentes terhesség után komplikációval találtuk szembe magunkat váratlanul. Nekem végül császár lett, az egyik lánynál csak azért nem lett az, mert a doki 50 percig kínlódott azon, hogy a baba fejét valahogy sikerüljön rendesen beilleszteni (tizensok óra vajúdás után), utána meg lepényleválási gondok voltak, a harmadik lány meg majdnem elvérzett. És ez csak tényleg a szűk környezetem, a tágabb ismeretségemben többen voltak. Vagy csak ennyire pechesek akiket ismerek?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_236557 (2250)
    2010-10-29  09:19
  23. 2010. október 29. 09:292254.

     „Az, hogy bonyolultabb ettől a szabályozás, persze. Ha egyszerű lenne, könnyen kivitelezhető, akkor már meglehetne akár. De amíg nincs szabályozás addig a meglévő törvényeket kell betartani.”

     

    Már kész a szabályozás-tervezet. A nemakarásnak az eredménye, hogy nem iktatták törvénybe, az hogy egyesek foggal-körömmel harcolnak az otthonszülés lehetősége ellen.

    Ez a törvénybetartás is érdekes érv. Ismered a reptéri lassítósztrájk lényegét? A törvény minden betűjét betartva dolgozik a reptéri személyzet… és lőn, megáll az élet. Én nem buzdítok senki, hogy a törvényeket ne tartsa be, de a törvény nem szentírás, hipp-hopp, még az alkotmányt is átírják, ha bizonyos emberek érdeke úgy diktálja.

    Azt viszont megkérdőjelezem, hogy most miért kellett Geréb Ágit kommandósokkal letámadni, rabszíjra fűzni és bezárni. Hiszen nem bizonyított az, hogy tervezetten vett részt a szülés levezetésében. Ha meg vészhelyzet volt, állampolgárként, nőként, bábaként kötelessége volt segíteni.

     

     

    „Kórházi személyzet. Egyik kedves ismerősöm szülésznő. …”

     

    Van ilyen és olyan eset, helyzet is. Ezért nem akarom én sem a közt saját tapasztalataimmal szórakoztatni.  Azért gondold végig, amíg ilyen ellenséges a hozzáállás az otthonszülő anyukákhoz, addig bizony nem szívesen mondják el az igazat. Belekényszerítik őket furcsa hazugságokba. Magam sem helyeslem.

     

     

    „Ugyanez a nő volt benn az én szülésemnél is, akkor még nem ismertük egymást, s egy tündér, aranyos volt velem.”

     

    Az én szülésemnél nem az a szülésznő volt. Nem figyeltek rám, magamra hagytak a vajúdás alatt. Néha rám nézett, hogy egészben vagyok-e, aztán kiment. Majd a szülés alatt üvöltött velem, hogy ne kiabáljak, s amíg a doki a gátat varrta, ő a térdemre könyökölve csacsogott a dokival. Ja, és a hab a tortán, 1979-ben!!! Gyermekágyi lázat kaptam. Mégsem mondom azt, hogy minden orvos, minden szülésznő sintér.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_676311 (2241)
    2010-10-29  07:56
  24. 2010. október 29. 09:272253.

    „Szerencsére már nem csak a lányodnak van ilyen szerencséje, hanem sok szülészeten van ilyen.”

     

    Ilyen? Igen, egy pici szoba egy ággyal, majd egy földre tett matraccal, ilyen bárhol van. Olyan már kevésbé, hogy nem kell a szülőagyra felfeküdnie szétterpesztett, lekötözött lábakkal, nem nyomtak fölöslegesen bele oxitocint. Hogy olyan helyzetben szülhetett, ahogy neki jólesett, hogy az apuka mellette lehetett és segíthetett, hogy nem vágtak fölöslegesen gátat. Érdekes, nem repedt, mert volt gátvédelem, pedig 3850 gramm volt a pici.

     

    „A mentőszám úgy jön ide, hogy több kiszállás: több mentő. Egyenes arányban vannak.”

     

    Valóban, de ha megemelkedik öttel az esetek száma, abba még nem rokkan bele a magyar mentőszolgálat sem. Viszont van kb. 200-300 anyuka, aki nem foglalja a kórházi ágyat és nem kell hozzá 3-5 napra kórházi személyzet. Add össze a költségeket. Még nyer is rajta a magyar egészségügy. :)

     

     

    „Ráadásnak én hasonló esetben elvárnám, hogy babához ne akármilyen mentő menjen. Hanem olyan, ami kielégíti az újszülött igényét.”

     

    Ezt én is fontosnak tartanám. Létezik már ilyen, a Cerny Alapítvány, és adakozásból működik szuper módon. Én pl. őket segítem az adómmal vagy adománnyal. Anno a férjem meg ingyen szerelte a rádiós rendszerüket.

     

     

    „Én tapasztaltam mit jelent 5 perccel később a műtőasztalra kerülni.”

     

    Ezt nem vitatom. De ha leragadunk egy-egy esetnél, akkor hosszú napokig lehetne sorolni azokat az eseteket is, amikor hiába van a mama kórházban, hiába van műtő, tragédiával végződik a szülés. Az orvos lelkiismeretlensége, tapasztalatlansága, hibája miatt. Ettől még senkit nem beszélnék le a kórházról.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_676311 (2241)
    2010-10-29  07:56
  25. 2010. október 29. 09:242252.

    Kicsit úgy érzem, hogy az annyira istenített holland egészségügyet helyenként a nemtörődömség jellemzi, mindamelett, hogy fejlett technikával rendelkezik, ahogy így az ismerősöm beszámolóit hallgatom. Talán ez okozza náluk a rosszabb mutatókat és kevésbé az otthonszülés (bár nem vagyok otthonszülés párti).

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_676311 (2248)
    2010-10-29  09:08

Címlap

top