Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Otthonszülés - veszélyes nosztalgia

N?k Lapja Café
N?k Lapja Café
Létrehozva: 2010. október 7. 19:13
\"Az otthonszülés jelensége, intézménye - mondhatni most már - számomra tipikusan az elméletben nagyszerű, gyakorlatban már korántsem annyira dolgok közé tartozik.\" Für Anikó különvéleménye...

Tovább a cikkre...
  1. 2010. október 29. 09:232251.
    Akár ki is jelenthettél volna ilyesmit, akkor sem sértődtem volna meg,mivel tisztában vagyok azzal,hogy szeretm a gyerekeimet, nem kell ezt nyilvános fórumokon bizonygassam. :-))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_676311 (2249)
    2010-10-29  09:17
  2. 2010. október 29. 09:192250.

    Mentők ....

     

    NEM IGAZ , hogy az otthonszülés olyan nagyon veszélyes, hogy csak rohamkocsival a ház előtt lenne igazából biztonságos. . Ha biztosítani lehetne ezt , akkor is egy nagy pazarlás lenne, illetve baromság, hiszen ezzel pont ellentmondanánk annak, ami az otthonszülés (illetve bábás szülés) lényege: hogy ez így  biztonságos.!!!!! Aki attól érezné magát biztonságban, hogy ott a mentő a ház előtt, az  ne szüljön otthon, nem neki való ...Mint a holland példában...

    Ezt a mentő a ház elött dolgot, ti , kórház "pártiak " szajkózzátok,mert nektek az nyújt biztonságot!!!! Dehát senki nem mondja, hogy  ne szüljetek kórházban!!!!MINDENKI OTT SZÜLJÖN AHOL BIZTONSÁGBAN ÉRZI MAGÁT.


    Aki az otthonszülés mellett dönt,azért teszi mert tisztában van, hogy , ez rohamkocsi és műtő nélkül is biztonságos a babának és az anyának egyaránt. Sőt, a jelenlegi kórházi rendszerben ez a biztonságosabb.
    És nem igaz, hogy a bábai várandósgondozás nem szüri ki azokat akiknek kockázatos az otthonszülés, nagyon jól kiszűri azokat!!!!! Maradnak olyanok, akiknél a probléma nem előrelátható, és ez nem gyakori!!!!

    Az lenne a jó, ha ilyen eset előfordul nyugodt lélekkel lehessen mentőt hivni , miközben a bába elvégzi mindazt amit ebben az esetben tennie kell, ne azon kellejen agyalnia, hogy mi lesz,  ha megjön a mentő, aki magával hozza nyilván a rendőrség.  A bábák képesek ellátni a babákat!

    Az lenne a jó, ha a mentő megjegyzés és ítélkezés nélkül, átveszi a bábától az anyát vagy a babát és beviszi a kórházba.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_676311 (2242)
    2010-10-29  07:59
  3. Torolt_felhasznalo_676311
    Torolt_felhasznalo_676311
    2010. október 29. 09:172249.

    Akkor jó.

    Mert a császáros beszélgetés során egyáltalán nem éreztem, hogy bárkit megbántottam volna azzal, hogy nem szereti a gyerekét. S meglepődtem mikor ezt olvastam.

    Mert ha ez jött volna ki belőle, akkor nagyon nem jól fogalmaztam volna.

    Hiszen épp azt akartam mondani, hogy a szülés milyensége nem befolyásolja a szeretet még az állatoknál sem. Mint írtam, kizárólag a teljes öntudat visszanyeréséig kell nagyon figyelni, s ha már az állat megnyalta a kölykét, onnantól gondoskodik róla, imádja. Akár császárral jött, akár nem.

    Sőt a császáros állat, aki elveszti a kölykét is keresi, cipeli a plüssöket a zoknikat mindent, ami puha a fészkébe és próbálja szoptatni. Ezért igényel nagy figyelmet ilyenkor a tejelapasztás.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_236557 (2243)
    2010-10-29  08:46
  4. Torolt_felhasznalo_676311
    Torolt_felhasznalo_676311
    2010. október 29. 09:082248.

    Köszönöm.

    Tudom, hogy különbség van egyes országokban a vetélés és a szülés időpontja között. Azaz hány héttől számít szülésnek valami, így ezek a számok, akár semmit is jelenthetnek.

    Csak érdekes, hogy eddig mindig azt olvastuk, hogy élvonalban van Hollandia, s pár kinn szült magyar anya blogjában olvastam, hogy magas az újszülött halálozási szám, s nem tudtam összeegyeztetni a két dolgot. Akkor honnan jön a jobb adat európai szinten? Onnan, talán, hogy a ksh oldalon 1 éves korig van feltüntetve (baleset, betegség, fertőzés... ), nem az újszülött.  

    előzmény:
    fiesta30 (2246)
    2010-10-29  08:55
  5. 2010. október 29. 09:052247.

    Igen érdekes mondat.

     

     http://www.bmj.com/content/338/bmj.b1491.ext ract

     The Netherlands’ consistently poor performance in the European perinatal mortality league is a cause for concern. Neither the concern nor the performance are new. They culminated in the late 1970s and mid-1980s when home births were erroneously put forward as the explanation.1 A new height was reached when the Peristat project showed that at the turn of this century the Netherlands had the highest perinatal mortality in the European Union.1 Five years on, nine new EU members have expanded the league from 15 to 24, but this has brought little change.2 In 2004, perinatal mortality was 10 per 1000 in the Netherlands, higher than in all but one of the new EU members,2 and still 9.8 per 1000 in 2006.3

     

     

    idézet:
    ezanick (2209)
    2010-10-28 20:48:42

    Ennek a lényege ugyanaz, mint az előzőnek, hogy Hollandiának rosszak az eredményei, ha jól értelemezem akkor a legrosszabb a 70-es éves évek végén, 80-as évek elején volt e helyzet. 2004-ben 10 halálozás jutott 1000 születésre, 2006-ban még mindig 9,8.

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_676311 (2209)
    2010-10-28  20:48
  6. 2010. október 29. 08:552246.

    Az általad bemásolt cikk lényege, hogy Hollandia a harmadik legrosszabb eredményt hozza a csecsemőhalálozások számában, Európa 26 országát összehasonlítva. Franciaországban és Litvániában van csak magasabb csecsemőhalandóság, jobban mondva a cikk konkrétan a szülés közbeni/utáni halálozásról ír (perinatal mortality - nem magyarosabban lefordítani, aki tudja, segítsen). Az EU 15 országa között is Hollandia a rosszak között van ilyen tekintetben.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_676311 (2234)
    2010-10-28  22:39
  7. 2010. október 29. 08:552245.
  8. 2010. október 29. 08:532244.

     

    Részlet:

     

    "Dönthet-e az anya a magzatról azzal, hogy kórházon kívüli ellátást választ?
    Az anya mindenképpen dönteni fog a magzatról: akkor is ő dönt, amikor kórházba megy, és akkor is, amikor aláírja a papírt az indukcióról, az epidurálról, a császármetszésről stb., a magzat véleményét pedig egyik esetben sem kéri ki. Az anya mindenképpen a magzat nevében is vállalni fogja az összes beavatkozás összes potenciális kockázatát. Konkrétan az epidurális érzéstelenítés esetében ráadásul kizárólag a saját "kényelme" érdekében teszi ki a magzatot egészségügyi kockázatnak, sőt, potenciálisan életveszélynek: epidurális fájdalomcsillapításra a magzatnak nincsen szüksége, ez itt az anya önrendelkezési jogának, fájdalomcsillapításhoz való jogának gyakorlása, hogy a 24 hetesnél idősebb magzatát ilyen módon veszélybe sodorja.
    Az anya, a fentiek értelmében, dönthet a magzatról azzal, hogy kórházon kívüli ellátást választ. A kórházit IS ő választja, a kockázatokkal és mellékhatásokkal együtt."

     

    "nem jók a betegjogi törvényeink: egyfelől kimondjuk az élethez, az egészséghez és az önrendelkezéshez való jogot, másfelől pedig azt, hogy a "beteg" nem hozhat olyan döntést, amellyel önmaga vagy mások egészségét, testi épségét veszélyezteti.
    Ezen szabályok alapján elvileg senki sem kérhetne egy komplikációmentes szülés közben epidurális fájdalomcsillapítást."

     

    Nagyon kiváló írás, lehet róla "beszélgetni" ki hogy értelmezi!

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_753701 (0)
     
  9. 2010. október 29. 08:462243.

    A Blikket csak azért emlitettem mert Te hoztad szóba:

     

    "Mivel a holland példa pozitívan van emlegetve gondoltam megnézem, hogy az a mondat honnan ered abban a blogban, amiben azt írja a csaj, aki Hollandiában kórházban szült, hogy Hollandiában a legmagasabb az újszülött halálozási arány. Ezért kértem, hogy fordítsa valaki le, mivel nem vagyok angolos. (ne csak a blikkből értesüljek :-))"

     

    Nem bántottál meg semmivel :-)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_676311 (2234)
    2010-10-28  22:39
  10. Torolt_felhasznalo_676311
    Torolt_felhasznalo_676311
    2010. október 29. 07:592242.

    Kb pont ezt mondom én is.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_526051 (2240)
    2010-10-29  07:16
  11. Torolt_felhasznalo_676311
    Torolt_felhasznalo_676311
    2010. október 29. 07:562241.

    Szerencsére már nem csak a lányodnak van ilyen szerencséje, hanem sok szülészeten van ilyen. S ha az a cél, hogy minden szülészeten ez meglegyen akkor hajrá tényleg. Mindent bele. Ez mindenki érdekét szolgálja. 

     

    A mentőszám úgy jön ide, hogy több kiszállás: több mentő. Egyenes arányban vannak.

    Ráadásnak én hasonló esetben elvárnám, hogy babához ne akármilyen mentő menjen. Hanem olyan, ami kielégíti az újszülött igényét.

    Én tapasztaltam mit jelent 5 perccel később a műtőasztalra kerülni. Ha olvastad láthattad miből. Nálunk halott kölyköt jelent az az 5 perc késlekedés egyes esetekben. Így szerintem az időnek nagyon nagy szerepe van.

    Az, hogy bonyolultabb ettől a szabályozás, persze. Ha egyszerű lenne, könnyen kivitelezhető, akkor már meglehetne akár. De amíg nincs szabályozás addig a meglévő törvényeket kell betartani.

    Kórházi személyzet. Egyik kedves ismerősöm szülésznő. Mesélte, hogy sokszor kerülnek be otthonszülésbe fogott anyukák, akiknek mégse sikerült otthon befejezni. S tőlük várja a segítséget. Amit meg is adnak. Mindezt úgy, hogy tudják, hogy azt híresztelik róluk, hogy kapzsik, hogy síntérek, hogy barátságtalanok stb... s emellett hazudnak a szemükbe. Nem mondják meg mióta tart a szülés,  hogyan zajlott, hanem teljesen mást mondanak: hirtelen jött stb.. és  mikor már nyilvánvaló, hogy orvosi segítségre van szükség, hisz azért jött, akkor is ki akarja sok esetben oktatni az orvost, hogy mit tegyen mit ne. Na nem tudom te hogyan reagálnál hasonló esetben. Én tenném a dolgom, de nem lennék bűbájos az is biztos. Hiszen a személyzetnek is vannak érzései. Szóval érdemes megnézni a másik oldalt is.

    Ugyanez a nő volt benn az én szülésemnél is, akkor még nem ismertük egymást, s egy tündér, aranyos volt velem. s nemcsak velem, hanem másokkal is. S ő kísér szülést. Ha kell 24 órát van a kismamával a kórházban. Nem kér pénzt, de elfogad. Ilyenkor általában ügyeletes orvos van. Akinek nem fizetnek a kismamák. Ma már ez is megtehető.

    előzmény:
    picinke09 (2238)
    2010-10-28  23:17
  12. Torolt_felhasznalo_526051
    Torolt_felhasznalo_526051
    2010. október 29. 07:162240.

    Mentők: nem csak az otthonszülésekre kell készen állniuk gondoljunk már bele mennyi baleset történik, mennyi piást, csövest kell szállítaniuk, mennyi otthon megindult szüléshez riasztják őket, hogy vigyék kórházba a kismamát, mennyi agyi történéshez mennek ki, mennyi szívbeteghez???

     

    Bp viszonyában a 60 mentő nem kevés egy picit? Nem kaszinózni járnak ám be, hanem bizony azt a 12 órát kőkeményen végigdolgozzák.

    A vidéki mentőkről már nem is beszélek. Teljesen tönkretette az előző kormány a mentős rendszert!

     

    Majd, ha normál, kórházi körülmények között mindent rendbe tettek (nem csak szülészeti területen), utána lehet vergődni az otthonszülésért.

     

    Nem hiszem, hogy ellenszenvesek a mentősök, nekik menteniük kell!!! Nem hagyhatnak meghalni senkit.

     

    Amúgy nem a személyzetet kellene okolni, hanem a rendszert, kő kemény munka van az eü-ben, éppen annyi embert alkalmaznak, akik a legelapvetőbb dolgokat elvégzik, sajnos ennyi munka és páceins mellett nincs idő a páciensek lelkével is foglalkozni, pedig nagyon fontos lenne.

     Mindegy erről fogalmatok sincs, csak a bunkó dolgozókat látjátok, hát ezen okokból van, hogy sok kollega ki van égve...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_676311 (2236)
    2010-10-28  22:46
  13. 2010. október 28. 23:442239.

    Biztosan tanulságos lenne egy ilyen szempontból készített felmérés.

    Bár itt Magyarországon (állítólag) ingyenes a kórházi ellátás, érdekes számok keringenek arról, hogy az anyukák "hány" pénzt fizetnek egy szülésért.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_676311 (2237)
    2010-10-28  22:58
  14. 2010. október 28. 23:172238.

    Igen, a mama-baba barát szülőszobát éppen felújították, egy pici szobában szült, 6 órával a szülés után hazajött.

     

    Komolyan nem értem ezt a mentős példálózást. Ilyen alapon agyonüthetnénk a hajléktalanokat pl., akiket kórházba kell szállítani, ha megbetegednek, ráadásul ők még tb-t sem fizetnek.

     

    Az otthonszülés problematikája sokkal összetettebb ennél. Szabályozni kell, ki milyen körülmények között szülhet otthon, szabályozni kell, ki vezethet le ilyen szüléseket. Szabályozni kell, hogy a mentősök, a kórházak, hogyan fogadják az ilyen eseteket, és ne az emberi ellenszenv akadályozza a baba-mama mentését.

     

    Az első unokámhoz kijött a gyerekorvos, olyan stílusban bánt az anyukával és a babával, hogy a mama sírógörcsöt kapott, a fiam meg elküldte. Csak azért, mert ő személyszerint ellenezte az otthonszülést. Különben a babának nem volt semmi baja, okos, egészséges 4 éves kisfiúvá serdült azóta.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_676311 (2236)
    2010-10-28  22:46
  15. Torolt_felhasznalo_676311
    Torolt_felhasznalo_676311
    2010. október 28. 22:582237.

    Tudod még mi egy érdekes kérdés, amire sose fogunk választ kapni.

    Ha Hollandiában nem kellene ilyen nagy pénzeket fizetni a kórházi szülésért, annak, aki komplikációmentesnek indul, akkor hányan választanák a kórházi szülést, s hányan maradnának meg a hagyományoknál.

    Érdekelne egy ilyen felmérés eredménye. 

     

    előzmény:
    picinke09 (2233)
    2010-10-28  22:37
  16. Torolt_felhasznalo_676311
    Torolt_felhasznalo_676311
    2010. október 28. 22:462236.

    Szerintem már sokat változott az orvosok szemlélete. Nagyon sokan háborítatlanul szülnek. (ne menjünk messzire, mostani unokád is, nem? )

    S generációk cserélődnek, egyre több ilyen orvos lesz.

    A mentőkkel az is a baj, hogy az anyukák nem egy helyen akarnak otthon szülni. Hanem az ország minden részén. Azaz nem elég Budapesten plussz x jól felszerelt  mentő. Hanem mindenhol meg kell lennie a megfelelő biztonságos háttérnek, akár Karakószörcsögön is. S innentől növekszik a szám.

     

     

    előzmény:
    picinke09 (2233)
    2010-10-28  22:37
  17. 2010. október 28. 22:402235.

    Hi-hi!

    A barátnőm apukája anno az ilyen kérdesekre csak annyit válaszolt:

    CSAK! :)))

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_236557 (2231)
    2010-10-28  22:27
  18. Torolt_felhasznalo_676311
    Torolt_felhasznalo_676311
    2010. október 28. 22:392234.

    Azt hiszem többnyire normálisan szoktam beszélni.

    Eddig se a blikkből tájékozódtam :-)

    azt hiszem eléggé utánanéztem különböző dolgoknak. Pl statisztikáknak,(ahol láttam a 8 ezrelék az régen volt 8, hála az égnek csökken) ksh-n,

     

    ezért érdekelt a holland ügy, bár nem tudom még mindig hogy sült el, mert senki nem fordította le nekem. S mint mondtam nem vagyok angolos, hogy mindent értsek belőle. Azt értettem, hogy magas az újszülött halálozás, holott eddig mindig az volt, hogy ott az egyik legkisebb. Akkor ez most, hogy is van?

    Még a szülés.hu-t is megnéztem :-D 

     

    Mivel itt sokan az ösztönös szüléseket mondják felidéződik bennem egy jó pár év tapasztalat állatok terén. Háborítatlannak indult szülésekkel, ahol nem egyszer, nem kétszer imádkoztam végig a 10 perces utat a műtőig, és bizony időnként sok volt a 10 perc. Tartottam pár halott kölyköt a kezemben, mert beszorult, mert fájásgyengeség volt, s későn jött ki, láttam méhrepedésben elvérzett állatot, neveltem fel árva kölyköket, mesélt az állatorvosom kisbociról, akit darabokban kellett kivágni az anyjából... tudom ezek "csak" állatok... de a szülés élettani folyamat. Tele váratlan dolgokkal, esetenként tragédiákkal.

     

     

    (megbántottalak valamivel a császáros beszélgetés közben) 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_236557 (2225)
    2010-10-28  22:09
  19. 2010. október 28. 22:372233.

    Az anyukák szíve-joga megválasztani hol szeretnének szülni, az otthonszülés nem erőszak kérdése, a kórházi szülésé manapság annál inkább.

     

    Magasabb mentőszám kell esetleg még plusz 5 esethez? Nem ismerem a pontos statisztikát. Angliában törvényileg engedélyezett az otthonszülés, mégis kevesen választják, de választhatnák.

     

    Mitől fog megváltozni az orvosok szemlélete? Szerintem Geréb Ági és kollégáinak többek között ez is a célja.  Ezért is üldözik őt ilyen "hevesen".

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_676311 (2230)
    2010-10-28  22:22
  20. 2010. október 28. 22:292232.
    Egyben igazad van: ha olyanok is belemennének az otthonszülésben akik nem igazán hisznek benne, akkor elképzelhető, hogy több szülés fejeződne be a kórházban...  Pont,mint a holland példánál...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_676311 (2230)
    2010-10-28  22:22
  21. 2010. október 28. 22:272231.
    persze,hogy lehet véleményed ...de nem tudom miért az aza érzésm, hogy a cirkuszt keresed ... Kinek jó ez? Tele vagy indulattalés támadásra készen állsz ... Miért?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_544962 (2229)
    2010-10-28  22:19
  22. Torolt_felhasznalo_676311
    Torolt_felhasznalo_676311
    2010. október 28. 22:222230.

    Nem vagyok ideges.

    Csak felhívtam a figyelmed, hogy senkit nem vádoltam, semmivel.

     

    Tudod, az a gyanúm, ha az otthonszülés engedélyezett lenne többen kísérelnék meg, s sokkal több kismamát kellene a kórházba vinni, ergo magasabb mentőszám kellene, jelenleg nagyon problémás a mentő kiérése ezt mindenki tudja..

    Eddig se 2-3 otthonszülő anyuka ment be a kórházba befejezni a szülést. Csak ezek a kirívó esetek, amik napvilágra kerültek. 

     

    A szülészetek barátságosabbá tételébe, én nem csak a anyagi dolgokat értettem bele, hanem az emberit is.

     

     

     

     

     

    előzmény:
    picinke09 (2227)
    2010-10-28  22:12
  23. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2010. október 28. 22:192229.

    bocsi, most tartunk a 222X hsznél. és én a 2208 ra reagáltam. nekem az nem tűnik olyan réginek.

    elnézést, ha nem tetszik a véleményem. de attól még van. és ez ugyebár egy fórum.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_236557 (2226)
    2010-10-28  22:11
  24. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2010. október 28. 22:172228.
    hja, és szerintem ha ekkora különbséget tesz vki a gyerekei közt, és mindenfélét a császárra fog, ne csodálkozzon, ha végül tényleg különbség lesz. de ezt nem a császár okozza, hanem a tisztelt anyuka a kényszerképzetével hogy ettől más lesz egy ember.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_544962 (2224)
    2010-10-28  22:07
  25. 2010. október 28. 22:122227.

    Ejnye-bejnye, ideges lettél. Nem volt célom. Írtam én hogy te bárkit is gyilkosnak neveztél volna?

    Ha a mentők abba mennek tönkre, hogy 2-3 otthonszületett csecsemőt kórházba kell vinni, akkor már régen rossz. Ilyen alapon felelőtlenség tanyán lakni egy kisbabával, mert messze van a kórház és nincs mentő.

    Valóban a szülészeteket barátságosabbakká kell tenni, de attól még az orvosok, a személyzet, a protokoll ugyanaz marad. Ez sokkal összetettebb kérdés annál, mint amilyenné te egyszerűsíted.

    Holnap a 3 nagyobb unokámat fogom pesztrálni, mert betegek, csak a szombatom lesz a legkisebbé. Egyébként köszönöm a jókívánságot! :)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_676311 (2223)
    2010-10-28  22:03

Címlap

top