Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Otthonszülés - veszélyes nosztalgia

N?k Lapja Café
N?k Lapja Café
Létrehozva: 2010. október 7. 19:13
\"Az otthonszülés jelensége, intézménye - mondhatni most már - számomra tipikusan az elméletben nagyszerű, gyakorlatban már korántsem annyira dolgok közé tartozik.\" Für Anikó különvéleménye...

Tovább a cikkre...
  1. 2010. október 8. 13:37101.
    A szavak éppen azért vannak sokan, mert mindegyik mást jelent, ebben az esetben kísérés, vezetés, pedig különösen nagy a jelentésbeli különbség.
    előzmény:
    bababetű (90)
    2010-10-08  13:23
  2. 2010. október 8. 13:37100.

    A kórházban végig a szülésznővel voltam, akiről csak szuperlativuszokban tudok beszélni, és áldom őt. Tudtam is, mert felkészültem, hogy az orvos, és a barátnőm csak akkor hívja, ha már a kitolási szakaszba érek.

     

    Addig vajúdtam egyedül ( nekem erre volt szükségem, TELJES egyedüllétre ) járkáltam, bármit csinálhattam. Minden zajlott a maga természetében.

     

    Amikor ő látta, hogy itt az idő, akkor hívta a dokit. Mondta, is, hogy 1 óra múlva meglesz a babám. Úgy is lett. Addigra megjött az orvos is, és épp abban segített, ami a leglényegesebb rész volt, hogy minden rendben legyen. Konzultációt hívott össze felettem, jött más orvos is, és együtt döntöttek, mi a teendő velem, utána tájékoztattak. 

     

    Kicsit muris, de rémisztő is volt, ahogy felettem tanácskoztak, a szó minden értelmében, de megnyugtató is, mert egyetértésben voltak. 

     

    Lehet szerencsém volt, mert éjjel vajúdtam, egyedül voltam, volt rám elegendő ideje, figyelme, de főleg EMBERSÉGE a szülésznőnek is, és az orvosnak is. 

     

    Tehát, az én tapasztalásom az, hogy a kórházban is emberséges emberek dolgoznak. 

     

    A legalapvetőbb különbség az, hogy 1 emelettel a szülőszoba felett volt egy komplett műtű, ügyeletes gyerekorvos, és minden, ami szükséges, HA komplikáció lett volna.

     

    EZ A KÜLÖNBSÉG  az otthonszülés és a kórházban való szülés között.

     

    NEM AZ EMBER SZEMÉLYE.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_390011 (0)
     
  3. 2010. október 8. 13:3499.

    Amit én állítottam, hogy a környezetemben ezt tapasztaltam, ehhez azt hiszem elég ennyi.

     

    Ezeket a szubjektív benyomásokat hogy is támaszthatnám alá objektív tényekkel?

     

    Mire gondolsz? Milyen tényekre?

    előzmény:
    énhát (87)
    2010-10-08  13:19
  4. 2010. október 8. 13:3498.

    Értem a különbséget, és azt is elárulom, hogy szülői estekre járok. :)

     

    Csak azt nem értem, hogy szülés/születés kérdésben miért akarnak sokan visszafelé lépni, ahelyett, hogy előre haladnának?

     

    A kórházban szülés -és ezt nem érdemes vitatni- sok-sok gyermek és anya életét megmentette az idők során. Miért kellen hát feladni azt a biztonságot, amit ez jelent?????

     

    Elhiszem, hogy nagyon sokaknak van kellemetlen élménye a kórházi szüléssel kapcsolatban. De ezeknek a kellemetlenségeknek nem úgy kellene elejét venni, hogy a biztonságot feladva hazaszaladunk szülni!

     

    Miért nem inkább a kórházi szülészeteken, szülőszobákban történő változásokat próbálják az ottjhonszülést pártolók elérni? 

    előzmény:
    Whippy (91)
    2010-10-08  13:26
  5. Torolt_felhasznalo_390011
    Torolt_felhasznalo_390011
    2010. október 8. 13:3297.

    Most akkor mi a különbség egyáltalán van?

     

    Basszus az én orvosom sem csinált túl sokat csak annyit mondott, hogy nyomjak vagy sem. Mi ebben a beavatkozás. Ja és elvágta a gátat, mert a gyerek sosem jött volna ki másként, hacsak nem császárral.

    Akkor ő most levezette vagy kísérte a szülést?

     

     

    előzmény:
    bababetű (90)
    2010-10-08  13:23
  6. 2010. október 8. 13:3196.

    Örülök, hogy nincs harag :-)) 

     

    Manapság már nem annyira gáz az anyakönyvezés. Ezt nálunk természetesen az Ex intézte, de nem volt semmi gond. Nem mi voltunk az első otthonszülők a környéken.

    Kell egy gyerekorvosi igazolás, házassági anyakönyvi kivonat. Másra nem emlékszem.

     

    A kórházba csak egy oltásért kellett bevinni. Ott is nagyon rendesek voltak.

    előzmény:
    bababetű (86)
    2010-10-08  13:19
  7. Torolt_felhasznalo_526051
    Torolt_felhasznalo_526051
    2010. október 8. 13:2995.
    Én is ezt mondom. A szülőket is feleősségre kell vonni.
    előzmény:
    énhát (93)
    2010-10-08  13:26
  8. mox
    mox
    2010. október 8. 13:2994.

    Rendben, elfogadom, hogy ez a te szubjektív véleményed.

     

    Az objektív tények viszont azt támasztják alá, hogy G. Á. egy felelőtlen ember, aki játszik mások életével kénye- kedve szerint  úgy, hogy a tárgyi tudása (gondolom) megvan ahhoz, hogy felmérje, ez ajáték milyen következményekkel járhat. Az sem risztja el, hogy több csecsemő halála szárad a lelkén...a fogyatékosan maradtakról nem is beszélve.

    És még mindig vannak partnerei ehhez a játékhoz...

    előzmény:
    Whippy (89)
    2010-10-08  13:22
  9. 2010. október 8. 13:2693.

    Az, hogy gátvédelem, gátmetszés vagy repedés, az legyen mindenkinek a saját választása. Ezért ki sem nyitnám a számat, mindenki ott árt magának, ahol akar. Egészen addig, amíg csak magának árt.

    De ha a gyerekét veszélyezteti, na ott álljunk meg egy pillanatra....

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_526051 (88)
    2010-10-08  13:20
  10. Torolt_felhasznalo_390011
    Torolt_felhasznalo_390011
    2010. október 8. 13:2692.

    De hogy jön ez az otthonszüléshez?

     

    Akik elvállnak éppen hogy fellősségel gondolnak a gyerekükre is. Mi a jobb, ha egy életen át vagy a gyerek felnőtt koráig úgy élnek a szülők mintha börtönbe lennének és mindezt csak a gyerek miatt?

    A gyerekek nem hülyék. A szülőknek még perpatvart sem kell csapni, hogy lássák anyáék nem szeretik egymást.

     

    Már bocsi, de kezded keverni a dolgokat. 

    Az én szüleim is elváltak és még nem nyílvánítottak hülyének vagy lelkisérültnek , mert csonka családba nőttem fel!

      

    előzmény:
    Whippy (85)
    2010-10-08  13:18
  11. 2010. október 8. 13:2691.

    Tudtommal nincs levédve! Örülök, hogy te érted a különbséget :-))Én sajnos mást tapasztaltam a kórházi szülésemről. A vezetés asszem enyhe kifejezés rá :-((

     

    előzmény:
    énhát (84)
    2010-10-08  13:15
  12. 2010. október 8. 13:2390.

    Nem, sosem fogom megérteni.

    A szavak jelentése teljesen mindegy.

     

    Ki a dúla és mi a szerepe?

    A dúla szó asszonytársi segítőt jelent. Általában olyan „laikus” asszony, aki már szült és jelen van más asszony szülésénél, kíséri azt és bármilyen (érzelmi, fizikai vagy technikai jellegű) segítséget megad, amit a szülő nő kér. Tágabb értelemben „dúla” lehet bárki, akinek fontos, hogy a szülő nő a lehető legháborítatlanabbul szüljön, és akinek a jelenlétét, támogatását a szülő nő elfogadja. A természetes vagy háborítatlan szülésnél a bába vagy a szülésznő is egyfajta dúla-szerepben van, de felvértezve hivatalosan elismert szaktudással is. És ugyanígy lehet dúla szerepben az orvos is, aki vallja, hogy az élettani szülést nem vezetni, hanem kísérni kell.

    előzmény:
    Whippy (83)
    2010-10-08  13:14
  13. 2010. október 8. 13:2289.

    Ismét csak a szubjektív benyomásomra hagyatkozva azt kell mondjam, hogy eddigi életem során, személyesen még nem találkoztam az Áginál nagyszerűbb, szeretettelibb Emberrel.

     

     

    előzmény:
    mox (82)
    2010-10-08  13:13
  14. Torolt_felhasznalo_526051
    Torolt_felhasznalo_526051
    2010. október 8. 13:2088.

    Egy másik fórumon úgy érvelt a kórház ellen egy eszement, hogy mi az hogy Őt leborotválják, beöntést kap, és gátat metszenek, oxitocint kap meg elveszik a gyermeket és nem látja 2 óráig mindezt akaratán kívül.

     

    Igen sokkal jobb összetojni a szülőágyat valóban és gátmetszés nélkül 100felé repdeni, estleg egy III.fokú gátrepedés?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_390011 (0)
     
  15. 2010. október 8. 13:1987.

    Elhiszem és elfogadom, hogy neked ez a szubjektív benyomásod.

     

    De ugye szubjektív benyomásokat nem akarsz érvként felhozni az otthon szülők felelősségtudatat és érettsége illetve a kórházban szülők tájékozatlansága és felelőtlensége kérdésében?

     

    előzmény:
    Whippy (75)
    2010-10-08  13:04
  16. 2010. október 8. 13:1986.

    Természetesen azért, mert nem értünk egyet, nincs egy véleményünk a dolgoról, és nem is fog soha sem közeledni egymáshoz, veled nincs problémám.

     

    Több ismerősöm is van, akit felismertem a tüntetés fotóin, és a facebookon is, és láttam is az egyik otthon szülésről készített képeit. Ő valóban a saját lakásában szült. Vittek egy gumi medencét, meg voltak segítők, akik svédasztalt terítettek, hogy lehessen falatozni, meg részletesen le is írta, hogy mi hogy történt. 

     

    Annak ellenére, hogy kedvelem őt is, mélységesen megdöbbent a felelőtlensége. A gyereke egészséges gyönyörű, de ez nem az embereken múlt. Azon múlt, hogy minden rendben zajlott.

     

    Úgy tudom, nem GÁ-val szült, mások is vezetnek le otthon szülést. 

     

    Majd megnézem a blogját.

     

    Mondjuk törvényileg, ha a gyerek megszületett, akkor be kell vinni a kórházba, mert másképp hogy anyakönyvezik ? Nem ismerik el sem az anyát, sem az apát. Volt erről egy riport a tv-ben egyszer.

     

    Vagy nálad hogy volt ?

    előzmény:
    Whippy (77)
    2010-10-08  13:07
  17. 2010. október 8. 13:1885.

    Úgy jön hozzá, hogy a gyereket ugyebár nem elég megszülni, fel is kell nevelni. Na mármost egy gyereknek a tudomány mai állása szerint a legjobb lehetősége egy ép és szerető családban van, Apával és Anyával.

     

    Ezért én felelőségteljesebb embereknek tartom azokat, akik nem válnak el. Kivételek persze vannak, de a környezetemben elég kevés jó válást látok.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_698619 (78)
    2010-10-08  13:07
  18. 2010. október 8. 13:1584.

    Remélem , ez a kifejezés nincs levédve az otthonszülés esetére.

    Tudod én  is ezt a kifejezést használom, amikor a szülészről és a szülésznőről beszélek, akik a gyermekeim születésénél jelen voltak - a kórházban.

    Én kórházban szülő vagyok, és nem éreztem egyik szülésnél sem, hogy akaratom ellenére vezették volna... 

     

    előzmény:
    Whippy (73)
    2010-10-08  12:54
  19. 2010. október 8. 13:1483.

    Nagy-nagy különbség van a kettő között.

     

    Ha ezt belátnád, közelebb kerülhetnél ahhoz, hogy megértsd az otthonszülőket.

     

     

    előzmény:
    bababetű (74)
    2010-10-08  12:59
  20. mox
    mox
    2010. október 8. 13:1382.

    Igen, az otthonszülők ezt így hívják. Kíséri a szülést, nem Vezeti. Érzed a különbséget?

     

    Ez olyasmi, mint a szülőértekezlet és a szülői est közti különbség…"

     

    Szavak, szavak..nem  ezen kéne lovagolni, hanem fel kéne azt fogni, hogy emberéletekről, sorsokról van szó..

     

     

    Igen, kíséri. Addig, amíg kedve van. Aztán ha baj van,  fogja a kismamát, és lerakja egy kórház kapuja elé. Akkor már nem kíséri be ahhoz a kollégához, akitől tulajdonképpen ő kér segítséget...nem tájékoztatja, onnantól fogva tojik az egészbe...mert gyáva, gerinctelen...

     

    Ti őt dicsőítitek, ajnározzátok..mondd már meg, miért?

     

    előzmény:
    Whippy (73)
    2010-10-08  12:54
  21. Torolt_felhasznalo_526051
    Torolt_felhasznalo_526051
    2010. október 8. 13:1281.
    Tegnap mesélte pont egy volt osztálytársnőm, hogy az egyik egyetemi csoporttársa(doktornő) GÁ-nál szült, és Gyuláról mentek fel Pestre Novemberben. Szerencsére minden rendben zajlott és a 2 óra letelte után, amit ki kell várni hazaindultak a gyereket egy pólyába és pokrócba beletekerve... Agyam eldobom... Mikor kórházban is 2 órig melegítjük inkubátorban a piciket na és nem azért, hogy ne lehessenek az anyjukkal, hanem az adaptáció miatt. Kijön szerencsétlen a 37fokból a szobahőmérsékletre, gondoljanak már bele....
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_390011 (0)
     
  22. 2010. október 8. 13:1280.

     

    Mi köze az otthon szülésnek a váláshoz ?

     

    Hisz BÁRMELYIk kórházban bent lehet az apa, és szülhetnek együtt. 

     

     

    előzmény:
    Whippy (75)
    2010-10-08  13:04
  23. 2010. október 8. 13:1179.

    Csak nyugalom...

     

    Nem venném a lelkemre ha valami bajod esne...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_390011 (0)
    2010-10-08  12:56
  24. Torolt_felhasznalo_390011
    Torolt_felhasznalo_390011
    2010. október 8. 13:0778.
    Hogy jön az otthonszüléshez a válás?
    előzmény:
    Whippy (75)
    2010-10-08  13:04
  25. 2010. október 8. 13:0777.
    Nem viccnek szántam. Ez a véleményem.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_698619 (69)
    2010-10-08  12:15

Címlap

top