Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Nők Lapja felvetés

KerteszGabor
Létrehozva: 2010. szeptember 9. 12:26

Kedves Fórumozók!

 

Bizonyára hallottátok a hírt, hogy a napokban tízmillió alá csökkent Magyarország lakosainak száma. Ma a felmérések szerint húsz fiatal huszonnégy gyermeket tervez, de a tervezett gyerekekből csak tizenhárom születik meg. A Nők Lapja szeretne behatóbban foglalkozni a témával, és a ti véleményetekre is kíváncsi: milyen eszközökkel mozdítanátok elő a gyermekvállalási kedvet?

 

Hozzászólásaitokból szemelgetni fogunk a Nők Lapja 40. héttől induló új, Fórum című rovatában.

 

Köszönjük! Koronczay Lilla

  1. 2010. szeptember 13. 21:18376.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_893779 (373)
    2010-09-13  21:02
  2. Torolt_felhasznalo_893779
    Torolt_felhasznalo_893779
    2010. szeptember 13. 21:18375.

    Annyira tökéletes(nek hat), amiket leírsz, hogy mind azon gondolkodtam, ez nem is a valóság, hanem a pöttyös vagy a csíkos könyvek rózsaszín lányvilága.

     

    Számomra úgy tűnik, mintha nem is emberek lennétek, hanem gépek, amiket be lehet programozni és akkor előírás szerint működik a dolog.

     

    Máskülönben nem tud 4 ember állandóan, mindig, ha esik, ha fúj, ha süt a nap, ha havazik annyira szinkronban lenni, ahogy leírtad.

     

    A férjed hétfőn elrepül Svájcba, majd péntek este megérkezvén azonnal beáll a verklibe és soha nem mondja, hogy bocsánat, de nekem most ehhez nincs kedvem, de mondhatom azt is, hogy te is mindig előírás szerint működsz?

     

    Kicsit se életszagú az egész....

     

    Én mondjuk meg is őrülnék, ha annyira emancipáltnak kellene lennem, hogy mindent felesben kellene csinálnom a párommal.

     

    Főzni, takarítani mindketten tudunk, de sütni pl. csak én. És ha nekem tudni kellene pl. egy szekrényt, tükröt befúrni a falba, tiplizni, csavarozni, hát nagyon utálnám. De pl. nagyon szívesen felvarrom a gombját, ha leszakad.

     

    Ja, és attól mert egyenrangúak vagyunk, nagyon örvendek, hogy ő viszi a nehezebb bőröndöt, a kocsiból becuccol stb.

    előzmény:
    ardian (365)
    2010-09-13  16:35
  3. 2010. szeptember 13. 21:06374.

    A nagymamák többsége (ha elérhető távolságra lakik) most is segít. Nagyon sokan erejükön fölül.

     

    A 40 év szolgálati idő utáni nyugdíjban aza szomorú, hogy az a nőknek csak nagyon minimális százalékát érinti.

    előzmény:
    AlmaLatina (368)
    2010-09-13  17:51
  4. Torolt_felhasznalo_893779
    Torolt_felhasznalo_893779
    2010. szeptember 13. 21:02373.

    Csatlakozom, az egyik enyém is olvas, a másiknak meg mi olvasunk, mivel még kicsi.

     

    A nagy pénteken is hazajött  3új könyvvel, suliból hazajövet benézett a könyvtárba

     

    Egyébként nem gondolom, hogy régen -tv hiányában- mindenki olvasott volna. Nyilván többen és többet, de hogy ez lett volna az általános? Nem hiszem

    előzmény:
    CsillagViki (369)
    2010-09-13  20:49
  5. 2010. szeptember 13. 21:02372.

     

    Az utolsó mondatod viszont:

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_659204 (366)
    2010-09-13  17:29
  6. 2010. szeptember 13. 21:00371.

    Sőt, milyen pompás lett volna, ha a férjed azt mondja: "Ne aggódj, drágám, a 9 hónapból négy és félig én vállalom a terhességet, és a szülést is bevállaom felesben."

    előzmény:
    ardian (365)
    2010-09-13  16:35
  7. 2010. szeptember 13. 20:56370.
    Az a verzió jobban tetszik, hogy egy idegbeteg, megfelelni sehol sem tudó, agyonnyúzott, állandó lelkiismeretfurdalástól gyötört ember lesz, akinek a gyerekét vadidegenek nevelik föl a különféle megőrzőkben, és aki 45-50 évesen rákot vagy infarktust kap, a "tökéletes anya + csodás munkaerő"-szereptől?
    előzmény:
    ardian (362)
    2010-09-13  16:27
  8. 2010. szeptember 13. 20:49369.
    Hidd el, a mai gyerekek egy része is olvas. Az enyémek például állandóan olvasnak, pedig van saját számítógépük és tévénk is van.
    előzmény:
    pircsi52 (360)
    2010-09-13  15:52
  9. 2010. szeptember 13. 17:51368.

    Szerintem egyik napról a másikra nem lehet megépíteni az egész országban a megfelelő mennyiségű bölcsit és ovit, amire szükség van és lesz a jövőben. Viszont a korkedvezményes nyugdíj a nők esetében, ami azt célozza meg, hogy ők segíteni tudjanak a leendő unokák felügyeletében, az egy nagyon jó áthidaló ötlet - addig is, amíg ebben a magyar valóságban lesz annyi pénz, hogy mindenhova rittyentsenek egy-két új bölcsit és ovit.

     

    Az már egy másik kérdés, hogy vajon a magyar társadalom szerkezete és a családok működése az milyen. Nekem nincs ebben széleskörű rálátásom, de az is egy érdekes kérdés, hogy vajon a leendő korkedvezménnyel nyugdíjba vonuló nagymama ténylegesen segít is a gyerekeinek az unokákról való gondoskodásban (elnézést e feltételezésért, ami a kérdésben rejlik) - itt most nem többre gonolok, mint a felügyelletre munkaidő alatt - avagy nyugdíjas lesz, de a nyugdíj mellett mást csinál.

    előzmény:
    ardian (364)
    2010-09-13  16:31
  10. Torolt_felhasznalo_659204
    Torolt_felhasznalo_659204
    2010. szeptember 13. 17:36367.

    Röhögni fogsz,nálam ilyen kérdések fel sem merültek.

    Nem is kérdezlek tovább,a válaszodban benne van minden,amit a szeretetről kérdeztem.

    Ha a férjed nem vállalta volna hogy mindenbe besegít,akkor kész,nem vállalsz gyereket,jöhet a következő férfi.

    Hát emiatt lettél ideges,amikor ezt írtam,igaz?

    Érzéketlen vagy.Hiába vitatkozol velünk,magadat becsaphatod,de bennünket nem.

    Megvalósítottad önmagad,és úgy érezted ideje gyereket szülni.És most ránba szeded a családot,nehogy már el kelljen látni őket,hisz nem azért vagy tanult nő.

    Hiába van diplomád,az életben nagyot buktál.

    előzmény:
    ardian (365)
    2010-09-13  16:35
  11. Torolt_felhasznalo_659204
    Torolt_felhasznalo_659204
    2010. szeptember 13. 17:29366.

    Nem személyeskedem,csak számomra furcsa a felfogásod.

    Van egy lányod,nekem is.

    A tiéd tanul,okosan választ,és talál majd egy férfit aki szépen elfelezi vele a házimunkát.Ja igen,házimunkát.kézimunkázni vajon megtanítod-e?

    Az én szemem fénye már szép,okos,talpraesett fiatal nő.Tanul,a munkahelye már ki van nézve,várják.Több nyelven beszél.Emellett takarít,mos,tud főzni(állítom itt sok nőt megszégyenítő ügyességgel),süt (ezt még gyakorolnia kell),tud kötni,varrni,hímezni.A számítógéppel profi szinten bánik.Tudja hol a szemétledobó,el tud pakolni a konyhában,szeret vasalni is.Ha az apja kéri valamire,vagy az öccse,akkor ugrik.Mert NŐ.

    Nem egy emancipált pina,hanem egy gyönyörűen sugárzó fiatal nő,akiért versengenek a férfiak.Abban biztos vagyok,hogy ha valaki feleségül veszi,kérdés nem lesz hogy ki marad otthon,hogyan tovább,mert eleve úgy neveltem hogy "értéke" legyen.Igen,szülés után otthon fog majd maradni,ez természetes.És ha majd vissza szeretne menni dolgozni,miért is ne?

     

    Ja,csak azt felejtettem ki az egészből,hogy nem Magyarországon.

    előzmény:
    ardian (362)
    2010-09-13  16:27
  12. 2010. szeptember 13. 16:35365.

    Te egyébként mikor szülnél könnyebben, szívesebben gyereket? Ha a férjed/párod azt mondaná, ne aggódj, drágám, anyagilag nem járunk rosszabbul, itthon maradhatsz, ameddig akarsz, akár a gyerek 15 éves koráig.

     

    Vagy ha azt mondja, ne aggódj, drágám, mindig ott leszek veled, éjjelente felváltva kelünk hozzá, hogy te is pihenhess, segítek mindenben, abban is, hogy le tudj nyelvvizsgázni/diplomázni/megírd a Ph.D-dat, amíg itthon vagy, ha visszamész dolgozni, én megyek majd érte a bölcsibe/oviba, hogy neked ne legyen probléma a munkahelyeden, sőt olykor majd én maradok vele betegállományban.

     

    Hm?

    Elárulom, nekem 2. típus jutott, ha nem ilyen lenne, sosem szültem volna.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_659204 (361)
    2010-09-13  16:18
  13. 2010. szeptember 13. 16:31364.

    De lásd, nem csak én aggódom:

     

    A hét elején terjesztette a parlament elé 42 javaslatból álló őszi törvényalkotási programját a kormány, írja a nol.hu. Az újság értesülései szerint az elképzelések között van a gyes és a gyed újraszabályozása, a gyes melletti nyolcórás munkavégzés tilalmának visszaállítása. Arról, hogy a gyes (pontosabban a gyed és gyes együttes) időtartamát két évről három évre fogják visszaállítani, már többször nyilatkoztak a politikusok. ,Nagy Olga szociológusnak nagyjából az a baja ezzel csak, ami nekem.  A szociológus szerint mindkét álláspont – hároméves gyes visszaállítása az előző feltételekkel vagy a gyermegmegőrzés elérhető és megfizethető formái nélküli gyesrövidítés – meglehetősen cinikus. A baloldali kormány a feltételek megteremtése nélkül rövidítette a gyest, a jobboldali kabinet már meg sem ígéri, hogy belátható időn belül számottevően javít a bölcsődei, óvodai férőhelyhiányon.

    Tóth Olga szerint konzervatív ideológiai fordulat zajlik, melynek része az a nemrég bejelentett elképzelés is, hogy a nők negyven év szolgálati idő után nyugdíjba mehessenek. – Ezt többek között azzal indokolták, hogy így a nagymamák tudnak segíteni az unokák ellátásában. Ebből is látszik, hogy a gyermekgondozás áthárítása zajlik a hiányos intézményrendszerről a családokra – fogalmaz.

    Csakhogy szerinte ez nem fog javítani az alacsony gyermekvállalási hajlandóságon. – Politikusaink pártállástól függetlenül évek óta nem tudják felfogni, hogy csak azokban az országokban születik több gyerek, ahol elegendő bölcsőde és óvoda van, és ahol igazságosabb a férfi-női munkamegosztás – mondja. Ahol a párok megosztják egymással a feladatokat, például a skandináv országokban, ott a nők több gyerekre vállalkoznak. Tóth Olga elismeri, hogy a bölcsődealapítás rendkívül drága befektetés, de emlékeztet arra, hogy számos nyugat-európai országban bebizonyosodott, hogy hosszú távon nagyon megéri.

    előzmény:
    ardian (362)
    2010-09-13  16:27
  14. 2010. szeptember 13. 16:28363.

    "Az viszont tény, hogy az igénytelen tömegek kielégítése nagy biznisz."

    Ja-ja, jól tudják ezt a prostik is.

     

     

    előzmény:
    vérmatska (348)
    2010-09-13  15:05
  15. 2010. szeptember 13. 16:27362.

    Ne személyeskedj, mert megsérteni úgysem tudsz, én jól elvagyok a saját bőrömben. Néha, amikor bent elegem van, el tudom magam képzelni családanyaként is, bár azt sejtem, hogy az igazán nem én lennék.

     

    De könyörgöm, nem erről van szó.

     

    Arról van szó, hogy van egy kislányom. Aki okos, szép, a szemünk fénye. Szeretném, ha okos, szép, talpraesett nő lenne belőle majdan. És persze boldog anyuka is. De sosem úhy képzelem, hogy férjhezmegy, és onnantól sütni-főzni fog... Ha így lenne, ha ilyen sorsot szánnék neki, miért küldeném iskolába? Miért ösztönözném, hogy tanuljon nyelveket, legyen okosabb, ügyesebb a többieknél? Akkor visszatérhetünk Cilike világába, megtanítanám, hogyan kell hatékonyan háztartást szervezni, hogyan nézzen a mosónő körmére, majd 16 éves korától megpróbálnám jól férjhezadni. És rágnám a körmöm, hogy jól megy-e férjhez, lesz-e a férjének elég jövedelme...

     

    De a világ nem visszafelé halad. Ezért tanítom, arra nevelem, hogy legyen okos, tanuljon. De hogyan lesz unokám, ha majdan az én okos, tanult lányom aközött választhat, hogy feladja a karrierjét és családanya lesz vagy gyermektelen? Mindkét esetben boldogtalan lenne, hiszen valamit fel kellene adnia önmagából.

     

    Ezért nem tetszik az a vonulat, ami most van kialakulóban.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_659204 (361)
    2010-09-13  16:18
  16. Torolt_felhasznalo_659204
    Torolt_felhasznalo_659204
    2010. szeptember 13. 16:18361.

    Adian,ne balhézz,írtam már hogy nem vagyunk egyformák,a körülményeink sem azok.Van akinek nincs kertes háza,és előfordul olyan furcsaság is hogy nem tartja lelki megrázkódtatásnak hogy azokat "szolgálja ki",akiket szeret.

    Ha egy 21. századi NŐ nem ugrálja körül a családot,akkor ki???

    az időt kellene helyesen beosztani,akkor megy minden.És a családtagok is be tudnak segíteni,de ne azért mert elvárom tőlük,hanem mert szeretetből teszik.Ajajj,lehet hogy nem az igazit találtad meg mégsem,de ha igen,akkor nem fog sokáig tartani.

    A házimunkáról sokat írsz,de a szeretetről semmit.Pedig erre kell időt szakítani,hogy a másik érezze,legyen az a társad,vagy akár a gyereked.

    előzmény:
    ardian (352)
    2010-09-13  15:11
  17. 2010. szeptember 13. 15:52360.
    Nem tudom kikről beszélsz de én úgy érzem hogy igenis a mai50 ,60,70 éveseknek volt igazán fontos a könyv. Egy este nem aludtam el úgy hogy ne olvassak 9 éves koromtól. Nem volt TV amivel butitsanak és nem volt számítógép igy a családokban maradt az esti beszélgetés ...?vajon ismerős mavalakinek ...? és az olvasás...
    előzmény:
    vérmatska (348)
    2010-09-13  15:05
  18. 2010. szeptember 13. 15:50359.

    www.csaladiadozas.hu

     

    ami pl. ott van, ott az gyün ki, én akár holnaptól otthon is maradhatnék... Igaz, 60 ezerrel kevesebb lenne az összfizunk, de akkor lejönne 50 ezer magánbölcsi ktg, nem vennék bérletet, és még nem számoltam azzal, hogy jobban tudnánk spórolni, ha többet főznék.

    előzmény:
    CsillagViki (358)
    2010-09-13  15:45
  19. 2010. szeptember 13. 15:45358.

    Te mekkora adókedvezményre gondolsz, ami mellett "jobban megéri nem dolgozni"??? 

    Gondolod, kap a család 200-300 ezer forintot adókedvezményként, ha a nő nem dolgozik? (Az apának egy ilyen adókedvezményhez milliókat kéne keresnie havonta.)

    Maradjunk már a földön!

    előzmény:
    ardian (352)
    2010-09-13  15:11
  20. 2010. szeptember 13. 15:43357.

    A nyomoron.

    Azon az alapon, hogy mindig csak sírni, az nem jó! A nevetés egy túlélő eszköz.

     

    A véleményem meg nem változott, lásd 332 hozzászólás.

     

    előzmény:
    nonamona (350)
    2010-09-13  15:10
  21. 2010. szeptember 13. 15:40356.

    No, az én ötvenes felmenőim egyike sem járt bölcsődébe. Azt sem tudták, mi az.

    Ne általánosítsunk!

    Igen különböző volt 50 évvel ezelőtt falun és Budapest belvárosában az élet.

    Ma is erősen különböző.

    előzmény:
    vérmatska (347)
    2010-09-13  15:02
  22. 2010. szeptember 13. 15:39355.
    Attól függ, milyen lenne az az adórendszer... Ha a nőt 1-nek veszi, a gyereket is legalább 0,8-0,5-nek, akkor az apuka fizuját és így adóját adóját 2 gyerekkel már harmadolni lehet. Ez, feltéve, hogy apa-anya fifty-fifty keres és alapulvéve a jelenlegi adót, ami a fizetésed fele.... bizony könnyen megérné.
    előzmény:
    vérmatska (353)
    2010-09-13  15:16
  23. 2010. szeptember 13. 15:27354.

    Nem hiszem, hogy a gyermekvállalási kedvet bármilyen eszközzel elő lehet mozdítani. Valaki vagy akar gyereket, vagy nem.

     

    30 vagyok, nincs gyerekem, és nem is akarok. Nem kötődik ez munkához, egzisztenciához stb. Egyszerűen nem vagyok rá alkalmas, soha nem is szerettem volna. A párom ezt elfogadja.

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-09-09  12:26
  24. 2010. szeptember 13. 15:16353.
    Egyébként nehezen tudom elképzelni, hogy egy olyan nő kieső fizetését, akinek piacképes szakmája van és elért benne ezt-azt, kompenzálni tudná bármiféle családi adókedvezmény. Egy tanári fizetést (amely szégyentelenül alacsony) persze igen.
    előzmény:
    ardian (352)
    2010-09-13  15:11
  25. 2010. szeptember 13. 15:11352.

    Nem idomítod, inkább körülugrálod őket. Kinek a pap, kinek a papné.

    Én maradok annál a változatnál, hogy mindenki köteles vigyázni a rendre, tisztaságra, kivenni a részét a házimunkából. A fiamat is erre nevelem.

    Ja, hogy nektek a hétvége csak pihenő. Hááát, akkor nektek nagyon jóóó dolgotok van.

    Tudod, mi csak szerény dolgozó emberek vagyunk, akiknek hétköznap munkahely, hétvégén háztartás, kert, ház szépítgetése. Nem mellesleg én azzal is nevelem a gyerekeimet, hogy ezt látják és résztvesznek benne.

     

    A családi adózással meg persze, hogy nem kötelező otthon maradni. De ha otthon maradsz, de úgy több a család pénze, nyilván nem mész el dolgozni.

     

    És őszintén úgy hiszem, hogy nem jó irány, ha 21. századi, tanult nőknek az az élete, hogy otthon körülugrálják a családot.

     

    Lehet, hogy amikor már benne vagy, akkor vonzó. De egy huszonéves fiatal nőnek, aki pörög, jön-megy, dolgozik, ott sikereket ér el, tuti, hogy nem lesz vonzó a családanyaság, ha azzal azonosítja, hogy ja, a mama volt családanya, mindig otthon volt, mosott, főzött, néha összejött a barátnőivel kávézni... És nem fog szülni.

    előzmény:
    CsillagViki (334)
    2010-09-13  14:08

Címlap

top