Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Papok fizetése

jtfun80
Létrehozva: 2010. augusztus 21. 19:41

Sziasztok!

 

Érdeklődésként:

 

Mennyit keres egy kezdő katolikus pap? Mi minden tartozik a "munkaköri leírása" közé?

 

És egy évek óta dolgozó pap?

 

Mi a helyzet az érsekek fizetésével?

 

Tud valaki biztos infót?

 

Köszi!

 

(Nem turkálok más pénztárcájában.)

  1. 2010. augusztus 23. 00:18151.
    A görög katolikusoknak is a pátriárka a főnöke, nem a pápa. Nem görög keresztény, hanem görög-keleti.
    előzmény:
    kutyuka (51)
    2010-08-21  21:58
  2. 2010. augusztus 23. 00:09150.

    (még jó, hogy nem azt kérdezted, ki lehet pápa . . .)))   

     

     

    Egyszer a riporter Szilágyi János azt mondta, ha valaki őt szeretné pápának megválasztani, biz'Isten elgondolkozna rajta, annak ellenére, hogy ateista. Mert biztos nagyon jó lehet pápának lenni + persze biztos sok pénzt is keresne. 

    előzmény:
    eda-1952 (47)
    2010-08-21  21:52
  3. 2010. augusztus 22. 23:58149.
    Gratulálok! Egyébként jársz templomba? Hiszel Istenben?
    előzmény:
    jtfun80 (145)
    2010-08-22  23:30
  4. 2010. augusztus 22. 23:46148.

    Örülök, hogy nem sértődtél meg válaszomon! De ha nem akarsz pap lenni, mi a fészkes fülemüléért érdekel, hogy hány Ft-ot tesz zsebre havonta egy pap? 

     

     

    Egyébként ha átállsz reformátusnak, akkor nőként is lehetsz pap. Ha régóta vagy munkanélküli, megfontolandó!  

    előzmény:
    jtfun80 (145)
    2010-08-22  23:30
  5. 2010. augusztus 22. 23:40147.
    Borzasztó, hogy egyesek még a halálból is milyen szépen profitálnak.Pár évvel ezelőtt apósom a szülei sírját -- ha jól emlékszem -- 60 E Ft-ért váltotta meg, 25 évre a baptista vagy a református egyháztól. (Azért nem tudom biztosan, mert a családjában mindkét valláshoz tartoznak tagok.) Mondtuk is neki, hogy ez teljesen felesleges volt, mert ő már elmúlt 70 éves, mi meg nem fogunk a szülőfalujába szaladgálni a szülei sírjához. 
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_667249 (139)
    2010-08-22  22:35
  6. 2010. augusztus 22. 23:34146.
    előzmény:
    Rublika (144)
    2010-08-22  23:25
  7. 2010. augusztus 22. 23:30145.

    Van egy nagyon nagy akadálya: NŐ vagyok.

     

    Apáca nem lehetek, mert házasságban élek és hála Istennek nagyon nagyon elégedett és boldog házasságban.

     

    De végre valaki ilyen hozzáállást tanusít a topikomhoz.

    előzmény:
    Rublika (138)
    2010-08-22  22:28
  8. 2010. augusztus 22. 23:25144.

    A papok hittudományi főiskolát végeznek - ill. Mo-n Budapesten van egy akadémia is.

     

    A főiskolára van természetesen felvételi -  bár nem a Pitagorasz-tételt kérdezik, hanem inkább a lelki és pszichikai alkalmasságot nézik, az elhivatottságot figyelik.

     

    Az egyházon belül is van egy ranglétra. Ezen lehet szépen előrelépegetni. Rengeteg fokozata van.... én se tudom mindet, de bizti le van valahol írva.

     

    A káplánokat, plébánosokat a megyés  püspök nevezi ki. A püspököket az ország érseke. Az érseket, ha jól tudom, de ebben most nem vagyok biztos, a pápa nevezi ki.

    A pápát viszont a pápaválasztás jogával rendelkező bíborosok választják meg maguk közül ---- ismered talán a procedúrát --- pápaválasztó konklávé, fehér füst, fekete füst....

     

     

    A felszentelésnek is vannak fokozatai, amik különböző "jogokat" adnak:

    diakonus, pap, püspök (tehát az érsek, bíboros, pápa is püspök)

    idézet:
    kutyuka (46)
    2010-08-21 21:49:10
    Úgy tudom, Győrben van egy papi szeminárium. Ez amolyan egyetemféleséget fed, és 6 évig tart. Érettségi után lehet jelentkezni. De van olyan ismerősöm, aki a tanárképző főiskola, más pedig a műszaki egyetem elvégzése után jelentkezett oda. Szóval, a papok között sok a többdiplomás, művelt--tanult ember. Úgyhogy jtfun jobban jár, ha alapít egy kisgyülekezetet, azt akár még 8 osztállyal is megteheti. A hittudományi főiskolát inkább a világi hitoktatók végzik el. Anyósom is elvégezte. Az elhivatottság tényleg számít. Anyósom korábban elvégezte a kántorképzőt is, és szabadidejében ingyen, vagy csekély összegért az egyháznál dolgozott. (Mellette volt világi munkahelye is.) Amikor felvételizett a főiskolára, a helyi paptól kellett ajánlólevelet vinnie. (A kántorizálást egy másik város templomában végezte, és gondolom, beszámolt erről az ajánlólevelet író papnak.) Ő ezt írta a levélben: "Felvételét javaslom, de nem ismerem." Így is felvette a főiskola, ahol 3 évet tanult a diplomáig. Azt hiszem, ő is úgy mesélte, hogy vizsgaszerű felvételi nem volt, csak elbeszélgetés. Nála az édesanyja halála hozta ki az Isten és a misztikus dolgok iránti érdeklődést kb. 40 éves korában. Korábban nem vallásoskodott. Az általa elvégzett hittudományi főiskola a budapesti Pázmány Péter Hittudományi Egyetem főiskolai kara volt.
    előzmény:
    kutyuka (46)
    2010-08-21  21:49
  9. Torolt_felhasznalo_844654
    Torolt_felhasznalo_844654
    2010. augusztus 22. 23:24143.

    A 168 óra most félre lett téve, azért itten most.

     

    De!

     

    Figyelmébe ajánlom még a Heti Választ, igen-igen jó oldal!

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_667249 (123)
    2010-08-22  12:59
  10. Torolt_felhasznalo_844654
    Torolt_felhasznalo_844654
    2010. augusztus 22. 23:18142.

    Nem gondolom, hogy szebb köszönés ezeknél:

     

    Isten hozott

     

    Isten Veled

     

    Isten áldjon

    előzmény:
    Rublika (132)
    2010-08-22  21:27
  11. Torolt_felhasznalo_844654
    Torolt_felhasznalo_844654
    2010. augusztus 22. 23:14141.

    Ez így van!

     

    Minden temetésnél 25 évre előre ki kell fizetni a sírhelyet - tehát, többszemélyesre gondolok - függetlenül attól, mikor volt az utolsó temetés!

     

    Budapesten ez nem kevés - a vidéki árakat nem ismerem.

     

    S tényleg ezután jönnek a kellékek, koporsó, stb..., melyik szintúgy  magasan kezdődik!

     

    S a síremlék, legvégül, elképesztő árakkal!

     

    Nem egyházi temetőről beszéltem!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_667249 (139)
    2010-08-22  22:35
  12. 2010. augusztus 22. 22:41140.

    nem láttam hol van leírva az,hogy rómait kérdezett....

    és nem tudtam,hogy külön rendszer működik,pedig ugyanúgy a vatikánhoz tartozik mindkettő,nem?

    na mindegy,én a 30ezres temetést is a görögre értettem,ugyanis én az vagyok és már intéztem is ilyen temetést.

    idézet:
    Passenger (42)
    2010-08-21 21:43:08
    A görög katolikus egyház nem a Vatikán fennhatósága alá tartozik. Nekik nem a pápa, hanem a pártiárka a főnökük, aki talán Moszkvában vagy Kijevben székel. (Szóval, a volt Szovjetunió egyik városában.) A mi falunkban úgy is nevezték a görög katolikusokat, hogy oroszok. 
    előzmény:
    Passenger (42)
    2010-08-21  21:43
  13. Torolt_felhasznalo_667249
    Torolt_felhasznalo_667249
    2010. augusztus 22. 22:35139.

    Egyházi fenntartású temetőben a sírhelyet is az egyháztól veszed.

    Mellesleg az egyház nélküli temetési szolgáltatás volt nekünk 179 ezer, maga az egyház sírmegváltással, elmaradt temetőgondozási díjjal és a pap tiszteletdíjával együtt ehhez képest 60 ezer volt. Nem az egyházi temetés a sok, hanem helyből ott kezdődött, hogy az urna 37 ezer volt. 

    Morbid, de tisztességes koporsót, amire azt mondanám, hogy na ez már 1x nekem is megfelelne majdan, 200 ezer alatt nem is láttam. Egyszerűen horror ára van egy temetésnek.

    előzmény:
    Rublika (136)
    2010-08-22  21:56
  14. 2010. augusztus 22. 22:28138.
    Jót nevettem hsz-eden. Mármint, hogy jelenleg munkanélküli vagy. Ezexerint be szeretnél állni papnak? Ha kellő elhivatottságot mutatsz a felvételi bizottság előtt, lehet, hogy még be is kerülhetsz? Hány éves vagy?
    előzmény:
    jtfun80 (38)
    2010-08-21  21:30
  15. Torolt_felhasznalo_667249
    Torolt_felhasznalo_667249
    2010. augusztus 22. 22:27137.

    A szentségek kiszolgálása ( temetés, esküvő ) kerül 30 ezerbe, és ez nem kizárólag a papé, hanem x emberrel ( harangozó, kántor, etc. ) osztozik rajta elvileg. Nyilván nem tudod ellenőrizni, hogy így van-e, de én is így tudtam és tegnap ezt megerősítették itt mások is, hogy elvben ez a lényege ennek az összegnek.

    Nálunk ez amúgy alig 2 hete amikor a Nagyimat temettük "csak" 20 ezer volt az evangélikus egyháznál. Sztem ez is változó összeg.

    Valószínúleg egy nagyvárosban arányosan több az ebből származó bevétele egy papnak, mint egy kistelepülésen, ahol kisebb a "pörgés" ebben az értelemben.

    előzmény:
    Rublika (136)
    2010-08-22  21:56
  16. 2010. augusztus 22. 21:56136.
    De mi kerül egy temetésen 30 ezerbe, mikor a sírhelyet az önkormányzattól, a koporsót és egyéb tartozékokat a temetkezési vállalkozótól veszi meg a hozzátartozó.
    előzmény:
    Passenger (12)
    2010-08-21  20:45
  17. 2010. augusztus 22. 21:53135.

    Ezek szerint 3 év múlva kihal a 10.000-es városotok, ha

     

    a 3 felekezet papja  × 3 temetést intéz az év × 365 napján   × 3 év alatt

     

     

    idézet:
    Mócimicó (25)
    2010-08-21 21:08:06
    A születéseket meg nem számoltad bele?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_493377 (25)
    2010-08-21  21:08
  18. 2010. augusztus 22. 21:45134.
    Azt persze nem tudom, minden nyugdíjba vonuló papnak biztosítanak-e az otthonban ellátást. Van olyan római katolikus pap ismerősöm, akinek van saját lakása -- vagy 200 km-rel odébb, mint ahol szolgál --, neki is albérlő lakik benne, de elég jutányos áron.
    előzmény:
    Rublika (133)
    2010-08-22  21:39
  19. 2010. augusztus 22. 21:39133.

    "Ha az aktív évei alatt nem gondoskodott lakásról magának, akkor könnyen hajléktalanként is végezheti."  

     

     

    A római katolikusoknál nem ennyire kemény a helyzet. Szülőfalum idős papocskája nem gondoskodott félretett pénzről nyugdíjas korára -- rokonoknak és barátoknak adományozta a fölösleges pénzét --, és mivel a plébánia közelében volt még egy egyházi lakás -- kántorlak --, ami éppen kihasználatlan volt, és az egyház megengedte neki, hogy odaköltözzön. Pár évig ott élt, és saját pénzén felújította, korszerűsítette az ingatlant. Amikor már nem tudta magát ellátni, beköltözött az idős papok szociális otthonába, melyet értelemszerűen az egyház működtet.  

    előzmény:
    andi*1970 (27)
    2010-08-21  21:09
  20. 2010. augusztus 22. 21:27132.

    Nagy Gábor Dániel vallásszociológus írja, hogy ő nem hallott még olyanról, hogy egy kisegyház bejegyzését megtagadták volna. Nos, mi úgy tudjuk, a "Jedi lovagok egyháza"-- t annak idején nem jegyezték be. Igaz, ez valahol a rendszerváltás környékén volt -- 1990-91 körül --, lehet, hogy azót megváltoztak a szabályok. (Pedig milyen jó köszönés lett volna a "Legyen veled az Erő!", nem mindig csak "Én vétkem, én vétkem . . .") 

     

     

    Ez az "Ősi magyar egyház" jó lehet. Szívesen elmennék egy összejövetelükre. Tud róluk valaki valamit? 

    előzmény:
    Barbus1989 (26)
    2010-08-21  21:08
  21. 2010. augusztus 22. 20:59131.
    Így van, az állam nem ad pénzt az egyháznak, főleg nem a papok bérére.
    idézet:
    trebaci (19)
    2010-08-21 20:56:04
    Én meg úgy tudom, hogy ad. A nagy történelmi egyházaknak legalábbis. Sőt, egy időben érdemes volt kisegyházat alapítani, ami már 10 fős tagság esetén lehetségessé vált. Ekkor már állami támogatást is lehetett kérni. Ha jól emlékszem, ez az Orbán kormány előző "uralkodása" alatt volt így. Aztán később szigorítottak a feltételeken. 
    előzmény:
    trebaci (19)
    2010-08-21  20:56
  22. 2010. augusztus 22. 20:27130.
    "A Vatikán pénzügyeit több szerv intézi. Vatikán állam nyereségesen működik (bár pénzügyei nem nyilvánosak), ebből jut a Szentszéknek is. A Szentszék vagyona nem ismert pontosan. Éves mérlege folyamatosan negatívumot mutat. Nem tudható ugyanis, mennyi bevétel folyik majd be, mert azok jó része adományokból tevődik össze. A kiadások egy része viszont - az állami és az egyházi apparátus fenntartása mellett - az egyházi tulajdonú épületek, műtárgyak megóvására megy el. A Pápai Vagyonkezelőség két alosztálya révén igazgatja a Szentszék pénzügyeit, utasítási jogkörrel. Az egyik alosztály intézi a befektetéseket: részvényekbe, kölcsönökbe és aranyba invesztál. (Az olasz újságok a tíz legsikeresebb honi befektető közé sorolják a Vatikánt, ugyanis pénzügypolitikája a biztonságra épül, ezért a nagy csődök idején is aránylag keveset veszít, megbízhatóságát viszont magasra értékelik.) A nyereséget a másik alosztályra irányítják, ahol a különböző ingatlanügyeket kezelik. A Vatikán Bank adományokból, alapítványokból származó pénzeket forgat, és rendek, püspökségek számláit vezeti. [...]
    A biztonságra kétféle testület felügyel. A Vatikán rendjét egyrészt a vatikáni rendőrség vigyázza: 120, pisztollyal felfegyverzett rendőr, sötétkék egyenruhában, tányérsapkájukon a pápai címerrel. Őrhelyeikről videokamerával a Vatikán szinte minden pontját szemmel tartják. Másrészt a pápa testőrségének tartott, de a Vatikánt is védelmező hagyományos testület, a középkor óta fennálló svájci gárda. (A Cohors Pedestris Helvetorium 1507-ben jött létre II. Gyula pápa és a katolikus svájci kantonok között megkötött egyezmény értelmében, a pápa személyes védelmére.) [...]
    A Vatikán napilapot is megjelentet, illetve egy rádióállomást is működtet. A vatikáni rádió 1931 óta sugároz műsorokat, negyven nyelven. A napilap, a L�Osservatore Romano az 1860-as évektől létezik, és legfőképp a pápa beszédei, vatikáni dokumentumok és kommentárok olvashatók benne."
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_ (0)
     
  23. 2010. augusztus 22. 19:54129.

    ........hogy teljes legyen az alapmúveltséged

     

    TANULMÁNYOZD EZT IS  mielőtt az alapműveltségről beszélsz

     

    A Római Katolikus Egyház működése
    A "Római Katolikus Egyház"- katolikus szóhasználattal a világegyház – élén a római pápa áll, akinek az Egyházi Törvénykönyv megfogalmazása szerint "a legfőbb, teljes, közvetlen és egyetemes rendes hatalma van ... az összes részegyházak és azok csoportjai fölött is"[2]. Ebből következően a magyar 'részegyház', ugyanúgy, mint az összes többi részegyházak, nem autonóm szervezet, mert ügyeiben (elvileg és a jog által szabályozott esetekben – mint például a püspökök kinevezése – gyakorlatilag is) a pápa közvetlenül intézkedhet, ő tekintendő legfőbb fejének.

    A világegyház elsődlegesen egyházmegyékre van osztva, ezek számítanak elsősorban "részegyházaknak"; az egyes országok egyházaira alkalmazott elnevezések pedig – mint például a "magyar katolikus egyház" – katolikus szempontból ilyen egyházmegyék másodlagosan létrehozott csoportjait jelölik, és kevesebb önállósággal bírnak, mint az egyházmegyék vagy akár ezeknek részi, a plébániák. A katolikus egyház szervezetben tulajdonképpen nem létezik "Magyar Katolikus Egyház", a neki megfelelő állandó intézmény a Magyarország területén működő egyházmegyék püspökeiből álló "Magyar Katolikus Püspöki Konferencia".

    Mivel a Magyar Katolikus Egyház fogalmába beletartozik a katolikus világegyház Magyarország területén működő minden részegyháza, ezért beleértendőek nem csak a latin rítusú egyházmegyék, hanem az itt működő keleti katolikus részegyházak is, nevezetesen a görög katolikus és örmény katolikus egyházkormányzati egységek.

    Polgári jogi szempontból a Magyar Katolikus Egyház bíróságilag bejegyzett vallási csoport, melynek jogait a Magyar
    Katolikus Püspöki Konferencia gyakorolja.

    előzmény:
    trebaci (124)
    2010-08-22  17:44
  24. 2010. augusztus 22. 19:41128.

    A katolikus egyház tartozik a Vatikánhoz.

    A katolikus egyházhoz tartozik a görögkatolikus is.

    Tanulmányozd ezt

     

    Az egyháztartományok összessége képezi a magyarországi katolikus egyházat, amelynek van latin, görög és örmény rítusú része. (Tehát a görög katolikus, másképp unitus parókiák, illetve püspökségek, valamint az örmény {II-296.} egyházközségek egy egyházat alkotnak a latin szertartású római katolikusokkal. A köznyelv római katolikus megnevezés alatt csak a latin szertartásúakat érti, holott a görögök és az örmények is azok.) A katolikus egyház jellemzően azzal az egyházkormányzati felépítéssel lépett át a 20. századba, amely 1853-ban alakult ki. Az akkori változás nem volt mentes a politikai indíttatástól. A bécsi kormány, hogy honorálja a horvátoknak a szabadságharc alatt tett szolgálatait, kijárta az Apostoli Szentszéknél, hogy a zágrábi püspökséget érsekségre emelje és a diakóvári, a zengg-modrusi, s a körösi püspökségeket tartományához csatolják. Hasonlót tett a románok kedvéért a fogarasi püspökséggel: Balázsfalva székhellyel gyulafehérvár-fogarasi néven görög katolikus érsekséget alapított, és az újonnan alapított szamosújvári, lugosi és a nagyváradi görög szertartású püspökségeket ez alá rendelte. 

     

    Még ezt is érdemes tanulmányoznod

    előzmény:
    trebaci (124)
    2010-08-22  17:44
  25. 2010. augusztus 22. 18:23127.
    Én sem.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_741718 (126)
    2010-08-22  18:16

Címlap

top